Infekčné a neinfekčné choroby moriek, príznaky a liečba

 Infekčné a neinfekčné choroby moriek, príznaky a liečbaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Choroby moriek môžu spôsobiť pomerne konkrétne škody na vedľajších hydinových farmách. A ak zdravý moriak „obsahuje“ majiteľa, potom je u chorého vtáka pravý opak - majiteľ musí tráviť veľa času starostlivosťou o choré morky, utrpieť straty v dôsledku úhynu vtákov, zostať bez mäsa a vajec .

Úvod

Choroby moriek môžu spôsobiť pomerne konkrétne škody na vedľajších hydinových farmách. A ak zdravý moriak „obsahuje“ majiteľa, potom je u chorého vtáka pravý opak - majiteľ musí tráviť veľa času starostlivosťou o choré morky, utrpieť straty v dôsledku úhynu vtákov, zostať bez mäsa a vajec .

Ak poznáte hlavné choroby moriek a ich liečbu, môžete hydinu ochrániť pred chorobami a seba pred zbytočnými problémami a nepredvídaným odpadom. Preventívne opatrenia vás niekedy zachránia pred pôsobivými finančnými nákladmi.

Tajomstvom účinného boja proti chorobám moriek je pravidelné vykonávanie rôznych sanitárnych opatrení. Hlavné preventívne opatrenia:

Choroby moriek môžu spôsobiť celkom hmatateľné škody na vedľajšom chove hydiny

 • včasné spracovanie hydinárne;
 • zabezpečenie optimálnych podmienok pre vtáky (bez prievanu, vlhkosti, teplotných zmien);
 • vysokokvalitné čerstvé jedlo (zabráňte vstupu plesňových, rozmaznaných, kyslých jedál do morčacieho jedla);
 • umývanie napájačiek a podávačov, keď sa znečistia;
 • pravidelné prehliadky moriek s cieľom skontrolovať ich zdravie.

Pred usadením moriek v dome dôkladne opláchnite steny, podlahu, strop vodou a po troch dňoch všetko vydezinfikujte a miestnosť vybielte vápenným mliekom. Pomocou drevenej alebo železnej tácky pred domom vložte vrecovinu poliatu roztokom kreolínu (na dezinfekciu). V lete rohož občas zalievajte roztokom, aby nevyschla, a v zime ju prineste dovnútra miestnosti a pridajte ju do soľného roztoku, potom roztok dlhšie nezamrzne.

Video o diagnostike infekčných chorôb moriek

Tieto opatrenia pomôžu predchádzať mnohým chorobám moriek a dajú sa účinnejšie liečiť. Včasné zistenie príznakov choroby u moriek má tiež značný význam a vo väčšine prípadov umožňuje liečenie vtákov alebo aspoň ochranu zdravých moriek umiestnením chorých vtákov do samostatnej miestnosti.

Infekčné choroby moriek - príznaky a liečba

Respiračná mykoplazmóza

Na jeseň a v zime je pri vlhkosti, podchladení moriek alebo nedostatočnom kŕmení (ak nie sú vitamíny B a A dostatočné) vysoká pravdepodobnosť nákazy moriek, ktorých vedecký názov je respiračná mykoplazmóza. U chorých vtákov je sliznica očí zapálená, môže dôjsť k zhoršeniu videnia a vták má ťažkosti s hľadaním potravy. Choré morky znižujú produktivitu, veľa chudnú a môžu zomrieť. Aby sa zabránilo zápalu vedľajších nosových dutín, mali by sa mladé zvieratá cez deň vypúšťať na čerstvý vzduch a pri chove bez dosahu zaistiť správne kŕmenie, dobré podmienky ustajnenia a dodržiavať mieru zarybňovania vtákov.

Aby sa zabránilo zápalu vedľajších nosových dutín, mali by sa mladé zvieratá počas dňa uvoľňovať na čerstvý vzduch.

Tuberkulóza

Pri tak závažnom ochorení moriek, akým je tuberkulóza, sú u dospelých vtákov poškodené vnútorné orgány, môžu sa pozorovať uzliny na koži, hnačky a prudký pokles produktivity. Toto ochorenie sa môže šíriť vodou, špinavou podstielkou alebo vajíčkami chorých moriek. Nie je možné vyliečiť vtáky, takže hospodárske zvieratá sú zničené (morčacie mäso sa nepoužíva na jedlo). Tuberkulózny bacil nie je dezinfekčnými prostriedkami prakticky zneškodnený. V boji proti nemu je účinné priame slnečné svetlo: hydinárňa, v ktorej sa nachádzali choré vtáky, by mala byť niekoľko mesiacov ponechaná otvorená s otvorenými okennými rámami, aby rozptýlené svetlo ničilo tuberkulózny bacil.

Histomoniáza

Pri nedostatočnej dezinfekcii hydinárne, v ktorej bývali husi alebo kurčatá, je pred vysadením morčacích kurčiat celkom bežné infekčné ochorenie - histomonóza moriek. Toto ochorenie vedie k ohniskovým léziám pečene a zápalu slepého čreva. Výsledkom je, že morčacie kurčatá majú nazelenalú alebo svetlooranžovú spenenú páchnucu hnačku. Choré morčacie kurčatá sú letargické, slabnú, chudnú, vyzerajú neupravene a špinavo. Je potrebné kurčatá okamžite ošetrovať pridaním furazolidonu alebo osarsolu do krmiva. Ďalej sa oplatí morky odčerviť fenotiazínom a piperazín sulfátom.

Choré morčacie kurčatá sú letargické, oslabené, tenšie a vyzerajú rozcuchane a špinavo.

Červy

Potravou a vodou sa môžu morky nakaziť červami, ktoré obývajú vtáky v zažívacom a dýchacom trakte. Infikované morky chudnú a klesá ich imunita. Je veľmi ťažké odstrániť červy z tela moriek, preto je lepšie hydinárňu pravidelne dezinfikovať a vykonávať sanitáciu.

Kiahne

Morky môžu nakaziť vírus kiahní od kurčiat vodou, krmivom, kontaktom s chorou hydinou, ako aj komármi, muchami a komármi prenášajúcimi vírus. Od prvých dní choroby sú morky upchaté v tmavých kútoch, klesá jej aktivita, klesá produkcia vajec, vták vyzerá strapato, krídla sú spustené. Ďalej sa začnú objavovať škvrny na sliznici alebo na nohách, hlave a koraloch, v závislosti od formy ochorenia. Ak sa kiahne našli u moriek, choré vtáky sa zabíjajú kvôli mäsu a mŕtvoly uhynutého vtáka sa okamžite spália. Zvyšok moriek je očkovaný špeciálnou vakcínou proti embryám. Na profylaktické účely sa morčacie mačiatka očkujú rovnakou vakcínou vo veku 6 týždňov, aby sa u vtákov vytvorila imunita až na šesť mesiacov.

Ak sa kiahne našli u moriek, choré vtáky sa zabíjajú kvôli mäsu a mŕtvoly uhynutého vtáka sa okamžite spália

Neinfekčné choroby moriek a ich prevencia

Tvrdá struma

Keď morčia struma pretečie krmivom z pevného zrna, dôjde k takej neinfekčnej chorobe, akou je struma tvrdá. Chorý vták sedí, pokrčený, chudne, stáva sa malátnym. Pretože liečba tvrdej strumy nefunguje, choré morky sa zabíjajú kvôli mäsu.

Stúpajúca struma

Keď sú morky vonku dlho vystavené slnku, začnú konzumovať veľké množstvo vody, čo môže viesť k chorobe nazývanej voda alebo struma. Ďalšou príčinou ochorenia môže byť kŕmenie hydiny krmivom vo veľkom množstve.

Video o sínusitíde u moriek

Hypovitaminóza

Nekvalitné krmivo a špinavá voda môžu viesť k hypovitaminóze u vtákov, najmä u mladých zvierat. U malých morčacích mačiatok sa oči zapália, objavia sa sliny a pozoruje sa krivica. Aby ste sa vyhli hypovitaminóze, musíte sledovať kvalitu jedla a pitia vtákov, rovnako ako morky dať trávovú múku, byliny, mrkvu s vrcholmi.

Pica

Nedostatočné kŕmenie moriek môže mať za následok zvrátený apetít, pri ktorom vtáky začnú jesť podstielku, vaječné škrupiny, perie, lupienky. K prejavu takejto choroby prispieva najmä absencia krmiva pre zvieratá v strave moriek. Liečba moriek na choroby spočíva v poskytovaní kompletného a vysoko kvalitného krmiva.


Biele morky stavropolské: popis plemena

Plemeno bielych moriek so širokým poprsím bolo chované v Severnej Amerike v polovici 60. rokov minulého storočia krížením bieleho holandského moriaka a bronzových moriek so širokým poprsím. Po nejakom čase bol privezený na územie Ruska a začal sa chovať ako priemyselná hydina na získanie hodnotného diétneho mäsa.

V tomto článku sa pozrieme na starostlivosť a kŕmenie bielych moriek s veľkými prsiami. Zistíme, ako vyzerajú, zoznámime sa s charakteristikami plemena a dozvieme sa o ich chove.


Liečba histomonózy

Liečba choroby by sa mala začať po stanovení diagnózy. Veterinár by mal stádo preskúmať a zistiť príčinu choroby. Z mŕtvych vtákov sa odoberajú vzorky tkanív slizníc a častí pečene a odosielajú sa do laboratória na identifikáciu patogénu.

Je možné liečiť histomonózu rôznymi účinnými liekmi, hlavnou vecou je včas identifikovať ochorenie. Zachrániť mladé vtáky, ktoré jedli nekvalitné jedlo a boli chované v nevhodných podmienkach, je pôvodne nemožné, je takmer nemožné.

Po stanovení diagnózy sa infikovaná hydina premiestni do samostatnej miestnosti. Vymierané vtáky sa zabíjajú, pretože ich ošetrenie neprinesie pozitívne výsledky.

Po zabití je možné mäso dospelých alebo dospelých kurčiat konzumovať po dôkladnom tepelnom ošetrení. Vnútornosti mŕtvych vtákov by sa mali spáliť, aby sa zničil patogén histominózy.

Najbežnejším liekom je metronidazol... Používa sa jeden týždeň. Liečivo sa rozpustí v teplej vode a podáva sa vtákom trikrát denne. Ak roztok odmietnu piť, mal by sa nalievať pipetou do zobákov. Dávka je 0,1 mg na 1 kg telesnej hmotnosti. Tablety sa dajú rozdrviť a pridať do krmiva, dávka je 1,5 g na 1 kg krmiva. Metronidazol sa môže používať profylakticky, jeho dávkovanie sa znižuje, aplikuje sa raz denne. Po liečbe antibiotikami by sa mali vtáky pridať do potravy probiotiká.

Na liečbu choroby sa používajú aj iné lieky:

 1. 1. Trichopolis.
 2. 2. Osarsol.
 3. 3. Nitazol.
 4. 4. Furazolidon.

Tieto lieky by sa mali používať podľa pokynov, malé dávky nebudú mať žiadny účinok a veľké dávky môžu nepriaznivo ovplyvniť stav vtákov.

Po zotavení by sa hydinárňa mala vydezinfikovať, výkal by sa mal spáliť, oblasť na prechádzku by sa mala vykopať a zasypať nehaseným vápnom.


Výkonová charakteristika

Produktivita hydiny je množstvo a kvalita mäsa a vajec. Práve na týchto ukazovateľoch by ste mali pri začatí chovu venovať pozornosť. To platí aj pre morky.

Hmotnosť morčacieho vajca je 60 až 90 gramov. Z 56 až 61 percent je to biela farba, od 27 do 32 percent - žĺtok a od 10 do 13 - škrupina.

Váha vtáka priamo závisí od jeho plemena. Existujú nasledujúce vzorce vývoja určitých plemien moriek:

 • Širokoprstý biely moriak je celkom dôstojným zástupcom týchto vtákov. Muži môžu pribrať na váhe až 22 kilogramov a ženy až 12 kilogramov

 • Veľké plemeno tiež v poslednej dobe dobre fungovalo. Tento ťažký kríž bol vyšľachtený vo Veľkej Británii. Priemerná hmotnosť muža sa pohybuje v rozmedzí od 15 do 17 kilogramov a hmotnosť ženy je približne 6-7 kilogramov.
 • Moskovské biele a moskovské bronzové vtáky dosahujú vek jedného roka, hmotnosť až 12, respektíve 16 kilogramov,
 • muži plemena BYuT-9 tiež patria k pomerne veľkým vtákom. V čase zabitia môžu vážiť každý 20 kilogramov
 • brojlerové vtáky "Khidon" sú schopné získať živú váhu za 26 týždňov, čo sa rovná 15 kilogramom.

Morčacie mäso patrí medzi diétne jedlá, pretože má vynikajúcu chuť a nízky obsah tuku. Obsahuje až 28 percent ľahko stráviteľných bielkovín. Štúdie navyše preukázali výrazne nižšie množstvo purínov v morčacím mäse ako u kurčiat - 50 miligramov na 100 gramov, respektíve 125 miligramov na 100 gramov.

Tiež morky dávajú páperie a perie celkom dobre. Predtým sa tieto časti vtákov používali širšie - dnes je výroba rôznych výrobkov z nich dosť obmedzená. Turecký trus je vynikajúcim hnojivom pre rôzne druhy pôdy. Je široko používaný na poľnohospodárske účely. Najskôr sa to týka podnikov priemyselnej výroby týchto vtákov.


Histomoniáza z hydiny: príznaky

Inkubačná doba trvá od 5 do 30 dní.Akútny priebeh histomonózy sa pozoruje u moriek vo veku 2 - 14 týždňov... Známky histomonózy - u morčacích kuriatok klesá chuť do jedla, vták sa stáva neaktívnym, apatickým, s rozstrapateným perím, krídlami visia dolu, začína hnačka. Ďalším príznakom histomonózy je, že vták sa stoluje žltozelenými výkalmi, prípadne hnedými, spenenými, so zhnitým zápachom. Na konci choroby teplota tela vtáka poklesne o 2-4 stupne pod normálnu hodnotu, pokožka hlavy s histomonózou sa stáva tmavomodrou (odtiaľ pochádza iný názov choroby - "čierna hlava", Foto 1).

Foto 1. Čierna hlava moriek s histomonózou

Vták stráca chuť do jedla, málo pije, je porucha centrálneho nervového systému. V krvi je počet erytrocytov a hemoglobínu výrazne znížený - až o 50%, zatiaľ čo počet leukocytov rastie. Metabolizmus je narušený, množstvo bielkovín v krvnom sére klesá na 51%, v dňoch 9. - 14. deň hydinovej histomonózy sa množstvo globulínov zvyšuje na 50%. Metabolizmus sacharidov sa radikálne mení.

Patologické zmeny pri histomonóze hydiny

Keď vták uhynie na histomonózu, jatočné telá sa vyčerpajú... Slepé črevá sú výrazne zväčšené, sliznica je hyperemická (preplnená krvou), s viacerými vredmi. V ich dutine sa nachádza tvarohová hmota (foto 2). Pečeň je zväčšená, na jej povrchu a reze sú viditeľné nekrotické ohniská bielo-žltej farby od zrna prosa po lieskový orech (foto 3). Tvar môže byť okrúhly, oválny, klinový, hviezdicovitý. Stred povrchových nekrotických oblastí sa zdá byť depresívny a na periférii sú obklopené zosilnenou červenkastou demarkačnou čiarou. Pri histomonóze hydiny zmizne glykogén z úseku pečene, prsných a srdcových svalov.

Foto 3. Poškodenie pečene pri histomonóze


Mykoplazmóza

Turecké kurčatá milujú teplo, vyhovuje im miestnosť s nízkou úrovňou vlhkosti. Ale rovnako ako chlad, neznášajú horúčavy a vysokú vlhkosť. Je to v takých nepriaznivých podmienkach, že sa u domácich miláčikov s nízkou imunitou môže často vyvinúť mykoplazmóza.

Toto ochorenie má nasledujúce príznaky:

 • oči opuchnú, ich sliznice začervenajú
 • je zrejmé, že vtáky strácajú zrak
 • objaví sa sople, oči začnú slziť
 • domáce zvieratá schudnúť.

Prvým krokom pri liečbe mykoplazmózy je zabezpečenie optimálnej teploty v miestnosti. Je tiež predpísaná liečba antibakteriálnymi liekmi chlórtetracyklín, oxytetracyklín, erytromycín, levomycetín, streptomycín.

Vedel si? Turecko sa môže červenať od vzrušenia.


Liečba chorôb a preventívne opatrenia

Ak sa zistí histomonóza moriek, choré vtáky sa ošetria ihneď po stanovení diagnózy alebo pri prvých príznakoch. V tomto prípade sú choré vtáky izolované od zdravých hospodárskych zvierat. Účinné liečenie moriek a dospelých vtákov sa vykonáva liekom metronidazol. Liečivo vstupuje do tela moriek tráviacim systémom a akumuluje svoj účinok v pečeni. Metronidazol sa vylučuje z vtáčieho tela po niekoľkých dňoch. Liečba metronidazolom sa uskutočňuje najmenej deväť dní. Pri histomonóze u moriek sa liečivo podáva vo forme tabliet s 25% účinnej látky v pomere 1 na 6 kilogramov hmotnosti vtáka. Na profylaktické účely proti histomonóze u moriek sa metronidazol podáva v celej tablete.

Liečba môže prebiehať inými liekmi, ako je nitazol, avimetronid, nifulin alebo furazolidon.Rovnaké lieky sa používajú na profylaxiu po odčervení moriek, ktoré sa zvyčajne plánuje na jesenné obdobie, opakuje sa po troch týždňoch a na jar. Na rýchlu asimiláciu liekov sa pridávajú do krmiva.

Aby sa zabránilo šíreniu histomonózy v hydinárni, sú priestory, kde sa morky chovali, dôkladne dezinfikované, najmä miesta, kde kráčajú vtáky a pracovné nástroje. Hnoj zhromaždený v hydinárni sa v žiadnom prípade nepoužíva na hnojenie, ale je spálený. Pred umiestnením mladých zvierat do tejto miestnosti je zem vykopaná a pokrytá vápnom alebo rozliata roztokom sódy s vápnikom.

Po ošetrení sa na obnovenie zníženej imunity vtákov používajú do krmiva byliny bohaté na vitamíny a do krmiva sa môže pridávať jogurt.


Pozri si video: Naša morka