Pestovanie a skladovanie zimného cesnaku

Pestovanie a skladovanie zimného cesnakuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Zdravý cesnak lahodí oku

Cesnak patrí medzi nenahraditeľné plodiny. Pestuje sa v každej záhrade, čo nie je prekvapujúce, pretože táto rastlina patrí medzi úplne jedinečné koreniny.

Bez cesnaku bude veľa jedál pôsobiť nevýrazne a bez chuti a nebudete môcť vôbec robiť početné prípravy. A liečivé vlastnosti znamenajú veľa, najmä v drsnom podnebí, aké máme napríklad na Urale.

Ako viete, cesnak je zimný a jarný. Na Urale mnohí záhradníci uprednostňujú jarný cesnak. Prečo? Podľa všetkého sa riadia tým, že tento druh cesnaku je oveľa lepšie skladovaný. Nebudem sa vyhovárať, je to pravda.

Zimný cesnak má však niekoľko svojich vlastných a veľmi významných výhod. Po prvé, je oveľa produktívnejší (a musíte sa oň starať najviac na jar), a Po druhé, veľa odrôd zimného cesnaku je šípkových, to znamená, že tvoria cibule, ktoré sú vynikajúcim a veľmi lacným sadivovým materiálom. Preto na konci získame výrazný zisk, vynásobený možnosťou ušetriť na sadivovom materiáli.


Je tu ďalší dôležitý faktor: lúpanie malého jarného cesnaku, úprimne povedané, potešenie je podpriemerné.

Podľa jeho preferencií sa zimný cesnak nijako nelíši od jarného - je fotofilný a hygrofilný, uprednostňuje ľahké úrodné pôdy a pokojne toleruje mrazy a mnoho ďalších prírodných katastrof. Zimný cesnak má však svoje vlastné vlastnosti poľnohospodárskej technológie: nie je vysadený na jar, ale na jeseň a na zimu vyžaduje (možno nie vo všetkých regiónoch) prístrešie. A ako sadivový materiál pre tento cesnak možno použiť nielen pažítku, ale aj cibule.

Vlastnosti reprodukcie zimného cesnaku

Existujú dve možnosti reprodukcie zimného cesnaku: výsadba s klinčekmi a výsadba so vzduchovými žiarovkami vytvorenými v kvetenstvách (žiarovky). Oba prípady majú svoje klady a zápory.

Výsadba zubov

Výsadba klinčekov vám umožňuje získať úrodu cesnaku za jeden rok. Ak vysadíte žiarovky, potom sa zber plnohodnotných hláv dá, žiaľ, zbierať, až po dvoch rokoch. Výsadba klinčekov je však ekonomicky nerentabilná kvôli iracionálnemu použitiu sadivového materiálu, pretože zimný cesnak má často veľmi veľké klinčeky - v dôsledku toho ide na výsadbu významná časť pozberanej plodiny. Navyše pri výsadbe pažítky infikovanej chorobami (predovšetkým bakteriózou) veľa rastlín v zime vypadne.

Na jar sú sadenice riedke, listy na zvyšných rastlinách začnú skoro žltnúť (to automaticky vedie k výraznému zníženiu výnosu) a významná časť zberanej plodiny sa počas skladovania zhoršuje. Táto prax navyše vedie k rozšíreniu infekcie. Pri výsadbe s cibuľovinami sa neprenášajú choroby, čo znamená, že je to ľahký spôsob, ako získať absolútne zdravý sadivový materiál.

Nebude tiež nadbytočné poznamenať, že v každom kvetenstve sa tvoria až stovky žiaroviek (počet sa v skutočnosti veľmi líši v závislosti od odrody), čo vám umožňuje vysádzať veľké plochy cesnakom prakticky bez nákladov na sadivový materiál.

Stojí za zmienku, že pri výsadbe so zubami je potrebné ich brať iba zo zdravých a veľkých hláv, pretože zub odobratý z veľkej hlavy je potenciálne pripravený na vytvorenie rovnako veľkej hlavy. V takom prípade by sa mali uprednostniť iba vonkajšie zuby, pretože vnútorné zuby majú menší výťažok.

Zuby sú zasadené do rovnakej hĺbky 6 - 7 cm v riadkoch podľa schémy 15x15 cm. Odporúča sa sadiť cesnak asi 35 - 40 dní pred nástupom stabilného chladu (zvyčajne od polovice septembra do začiatku októbra). , aj keď načasovanie v jednotlivých regiónoch je odlišné), takže zakorenili, ale nevyklíčili.Známky bakteriózy v cesnaku

Bakterióza sa hromadne vyvíja počas skladovania, aj keď k infekcii hláv dochádza počas vegetačného obdobia. Pri zbere nemusí byť prítomnosť choroby na hlavách cesnaku vizuálne rozpoznateľná, pretože samotné zuby nie sú pod krycími šupinami viditeľné. Aj keď niektoré z postihnutých hláv možno po dôkladnom vyšetrení ešte identifikovať podľa mierne žltkastého odtieňa krycích šupín zo spodnej strany.

Postihnutý cesnak má na klinčekoch hlboké hnedé vredy alebo pruhy. Tkanivo postihnutého zuba získava perleťovo žltú farbu, lalok sa stáva mierne priehľadným, akoby zamrznutý. Cesnak vydáva veľmi nepríjemný hnilobný zápach. Najsilnejšie je ovplyvnený zle sušený cesnak s mechanickým poškodením. Skladovanie hláv v teplých a vlhkých podmienkach podporuje rozvoj choroby.

Budúce vzduchové žiarovky uviazané na šípkach

Výsadba cibule

Pokiaľ ide o výsadbu cibuľovín, je teoreticky možné vysadiť všetky bežne vytvorené a vyzreté malé cibule. Aby ste ich získali, šípky sa nechajú na niekoľkých rastlinách cesnaku vypestovaných z najväčších a najsilnejších klinčekov (pre spoľahlivosť je lepšie zviazať šípky doľava svetlými stuhami, aby ste ich náhodou neodrezali). Šípky na začiatku svojho formovania sú stočené do špirály, potom ako rastú, narovnávajú sa.

Akonáhle sa šípky konečne narovnajú a zuby sa vytvoria a začnú ustupovať, rastliny sa odstránia, zviažu sa do malých zväzkov a zavesia sa na povalu po dobu 3-4 týždňov. V tomto období dochádza k odtoku plastových látok z listov a stoniek do hlavy a vzduchových žiaroviek, ktoré priberajú. Po zaschnutí stonky sa žiarovky oddelia a dávajte pozor, aby ste nepoškodili ich puzdrá.

Cibuľoviny môžete vysádzať na jeseň aj skoro na jar.obe možnosti sú však chybné. Počas jesenného výsevu môžu niektoré cibuľky zamrznúť a niektoré trčať na povrch, v dôsledku toho je na jar potrebné sadivový materiál opäť prehĺbiť.

Na jarnú výsadbu v prípade nedodržania optimálnych skladovacích podmienok (a sú rovnaké ako pri cibuľových sadách - „studené“ a „teplé“ skladovanie) nie je vždy možné ponechať všetky žiarovky neporušené až do jari, veľa z nich môžu vyschnúť.

Pri „teplom“ spôsobe skladovania treba cibule, ktoré zostali pred jarou, premiestniť do miestnosti s teplotou 4 ... 5 ° C mesiac alebo mesiac a pol pred výsadbou. Ak sa tak nestane, potom rastliny na začiatku augusta neprestanú rásť - zostanú zelené a rastú až do neskorej jesene a niekedy dokonca aj strieľajú. Vďaka tomu sa získajú stredne veľké, nezrelé hlavy s malými zubami, ktoré nie sú zaujímavé ani ako sadivový materiál, ani na konzumáciu. Rastliny z chladených žiaroviek pred výsadbou začiatkom augusta prestávajú rásť a vytvárajú hlávky z jedného veľkého okrúhleho klinčeka do priemeru 3 cm (takzvané jednozubé klinčeky). Zo všetkého, čo už bolo povedané vyššie, podľa môjho názoru vyplýva, že je výhodnejšia jesenná výsadba (sám cibuľky sadím až na jeseň).

Pred vysadením sú žiarovky na jeden deň namočené, voda sa mení 3-4 krát, plávajúce (teda nezrelé) žiarovky sa odstránia. Cibuľoviny sa vysádzajú do hĺbky 2 - 3 cm každých 3 - 5 cm v rade a so vzdialenosťou 15 - 20 cm medzi radmi.

Výsadba cesnaku musí byť mulčovaná vrstvou humusu, čo vám umožňuje chrániť ich pred mrazom v zime. V regiónoch, kde mrazy často začínajú nevýraznou snehovou pokrývkou, môžete výsadbu navyše zasypať senom alebo slamou. Je obzvlášť dôležité mulčovať výsadbu cibuľovín - tu môže vrstva mulčovacieho materiálu dosiahnuť 5 cm, zatiaľ čo na výsadbu klinčekov stačí mulčovanie s vrstvou humusu 2 cm.

Na svojej záhrade, sadiacu obyčajný cesnak, mulčujem humusom odobratým zo skleníkov a najskôr mulčujem postele žiarovkami s vrstvou humusu, potom prikryjem tenkým krycím materiálom a na vrch dodatočne položím tenkú vrstvu smrekových konárov. Bez takýchto opatrení žiarovky v našej zime takmer úplne vymrznú.

Starostlivosť počas vegetačného obdobia

Cesnak je veľmi milujúci a nenáročný na úrodnosť pôdy, preto je lepšie neskúšať ho vysádzať na tienisté plochy a na nedostatočne úrodné pozemky.

Cesnak tiež kladie zvýšené nároky na úroveň vlhkosti, najmä počas klíčenia klinčekov a cibuľovín a na začiatku rastu koreňového systému (pri nedostatku vlhkosti sa hlavičky tvoria malé), ale táto rastlina tiež neznáša tesné postavenie podzemných vôd. Cesnak by sa nemal vysádzať v striedaní plodín po cesnaku alebo iných plodinách cibule, pretože to prispieva k jeho vážnejšiemu poškodeniu chorobami (najmä bakteriózami) a škodcami.

Agrotechnológia cesnaku pri jej výsadbe zubami a cibuľovinami je to takmer to isté: kyprenie, vytrhávanie buriny, zalievanie podľa potreby a kŕmenie v prvej polovici vegetačného obdobia. Na jar, bezprostredne po topení snehu, by sa výsadba cesnaku mala hnojiť dusíkatými hnojivami (posypané močovinou), potom sa uvoľniť a zamulčovať (napríklad ihlami alebo podstielkou).

Mulčovanie výrazne zníži mzdové náklady na uvoľnenie, ktoré by sa inak museli robiť po každom zalievaní. Pri aktívnom opätovnom raste zelene je navyše potrebné rastliny nakŕmiť roztokom kalu a posypať komplexným hnojivom (napríklad Kemira) a na samom začiatku tvorby hlavice aplikovať hnojivo fosfor-draslík. Zalievanie cesnaku je potrebné pravidelne a zalievanie sa zastaví 20 - 30 dní pred zberom.

Objavuje sa na zimnom cesnaku šípky včas prasknú, a to by sa malo robiť pod miestom tvorby budúcich vzduchových žiaroviek (takáto operácia umožňuje zvýšiť úrodu cesnaku). Zlomené mladé šípky je možné pridať do najrôznejších jedál, napríklad do všetkých druhov šalátov a omeletov, ktorým dodávajú jedinečnú pikantnú chuť. Na začiatku leta (keď ešte nie sú hlavy cesnaku) je tiež prospešné používať na morenie uhorky (mierne solené aj nakladané) - nedopadne to horšie ako pri použití bežného cesnaku.

Za zmienku stojí najmä taký dosť častý problém ako žltnutie špičiek listov v cesnaku... Existuje veľa dôvodov na žltnutie listov - môže to byť spôsobené nedostatočnou zálievkou, nedostatkom dusíkatých alebo draselných hnojív, ako aj poškodením chorobami alebo škodcami (najmä cibuľovými muškami). Preto neexistuje jediný spôsob riešenia takéhoto problému. Ako opatrenia na zabránenie žltnutia je však potrebné dbať na pravidelnosť a dostatočnosť zálievky, je vhodné cesnak na začiatku jeho vývoja vydržať pod krycím materiálom (ušetrí to na cibuľových muškách), ako aj na včas vykonať obväzy dusíkom a draslíkom.

Zberaný cesnak sa suší 7-10 dní

Zber a skladovanie

Zimný cesnak pestovaný z klinčekov sa zberá so silným žltnutím listov (asi od polovice júla do začiatku augusta) - so zberom sa nedá neskoro, pretože keď sú úplne zrelé, hlavy sa rozpadajú na klinčeky a potom sa cesnak skladuje oveľa horšie.

Zozbieraný cesnak sa suší priamo na hrebeňoch (za suchého počasia) alebo na vetre pod dobre vetraným prístreškom po dobu 7-10 dní. Potom sa stonky a korene rastlín odrežú, pričom im zostane konope dlhé 3 - 5 cm a ďalej sušia hlavy asi mesiac v teplej, suchej a dobre vetranej miestnosti.

Čo sa týka cesnaku vypestovaného z cibuľovín (jednozubý), ten sa odstráni aj vtedy, keď listy žltnú, ale zvyčajne sa to stane po zbere cesnaku zo strúčikov - zhruba v polovici augusta. Aj tu nie je možné neskoro so zberom, pretože potom bude dosť ťažké nájsť jeden zub v zemi (musíte starostlivo premiešať pôdu rukou a zvoliť jeden zub). Cesnak sa suší 2-3 dni na slnku a potom sa zväzuje do zväzkov (ak je to možné) alebo sa jednoducho ukladá na vrecovinu, suší sa v podkroví a odreže sa. Na jeseň sa vysádzajú klinčeky jednozubé - ďalší rok z nich sú vynikajúce veľké hlávky cesnaku.

Je vhodné skladovať cesnak v mriežkových škatuliach, položený v malej (nie viac ako 20 cm) vrstve, môžete cesnak tiež utkať v pleteninách po 30 - 40 kusoch a uložiť ich zavesených.

Môžete to urobiť ešte jednoduchšie: rozdeľte cesnak do malých látkových vrecúšok (približne rovnakých, v ktorých je obvyklé uchovávať sušené liečivé rastliny) a vrecká vložte do skrinky na policiach. Túto možnosť som si zvolil pre seba, máme však špeciálnu miestnosť s vhodnými podmienkami na skladovanie úrody.

Pokiaľ ide o skladovaciu teplotu, pre zimný cesnak existuje iba jedna možnosť: „studené skladovanie“ pri teplote 2 ... 3 ° C a vlhkosti 70-80%. V prípade „teplého“ skladovania (to znamená pri teplote 15 ... 20 ° C) sa zimný cesnak (na rozdiel od jarného) zle skladuje. Je možné zvýšiť kvalitu uchovania hláv „teplou“ metódou skladovania tak, že ich pokryjete vrstvou kuchynskej soli. Môžete napríklad vziať bežnú balíkovú škatuľu, vyvŕtať otvory v jej stenách, pridať vrstvu soli, položiť rad hláv a naplniť ich soľou na vrch, potom znova položiť rad hláv atď.

Silné výkyvy teploty majú zlý vplyv na konzerváciu hlávok cesnaku (vysychajú a sú ovplyvnené chorobami), preto je potrebné ich pravidelne vyšetrovať a včas poškodené odstraňovať.

Svetlana Shlyakhtina, Mesto Jekaterinburg
Foto autor


Čistenie a skladovanie cesnaku

Cesnak sa pestuje v každej zeleninovej záhrade.

Niekto miluje zimu, niekto jar.

Zimná sa vysádza pred zimou, jarná - na jar.

Je to spôsobené zlou kvalitou uchovania zimného cesnaku z dôvodu menšieho počtu šupín.

Zber zimného cesnaku sa začína 100 - 110 dní po vyklíčení, jarný sa zberá o 14 - 20 dní neskôr, t.j. koncom júla je potrebné sledovať vývoj šípky

Ak premeškáte okamih zberu, potom sa hlávka cesnaku rozpadne na pažítku a jej dlhodobé skladovanie už nebude možné.


Pestovanie a skladovanie zimného cesnaku - záhradná a zeleninová záhrada

Najstaršie zmienka o cesnakuktorá sa k nám dostala, sa datuje do čias faraóna Cheopsa IV. (4 500 pred n. l.). Spočiatku bol jedným z výrobkov, ktoré sa rozdávali robotníkom pri stavbe pyramíd. Sláva cesnaku rástla, bol dokonca považovaný za posvätný a bolo zakázané jesť ho.

Pripisoval sa zázračný majetok cesnak starí Gréci a Rimania. Slovanom cesnak mohla pochádzať z Byzancie. Odtiaľ sa rozšírila do severnejších oblastí Európy.

KRÁTKY POPIS

Cesnak sa pestuje ako jednoročná plodina. Rozmnožuje sa iba vegetatívne - zubami podzemnej žiarovky a vzduchovými žiarovkami (žiarovkami), ktoré sa tvoria na šípke.

Listy sú ploché, lineárne, kýlovitého tvaru alebo drážkované. Žiarovka sa skladá z niekoľkých (od 2 do 150) klinčekov. Vonku je obklopený niekoľkými bežnými suchými šupinami s farbou od fialovej po bielu.

Rozlišovať cesnak strelec alebo kmeňotvorný (vyrastie z neho kvetinový šíp, končí sa dáždnikovitým súkvetím, ktoré je pred kvitnutím kvetov pokryté puzdrou) a nestrieľací alebo obyčajný. Prvý sa zvyčajne pestuje na ozimine (je skoré dozrievanie, ale zle skladované), druhý - na jar (je menej produktívny, ale dobre skladovaný).

V Bieloruskej republike sa pestujú hlavne miestne a dovezené (dovážané z iných regiónov) odrody. Zonizované boli iba tri odrody zimného cesnaku: Polet a Vitazhenets (vybrané Inštitútom pestovania zeleniny), ako aj Yubileiny Gribovsky (relatívne odolné voči plesňovým chorobám). Vysoká skladovacia kapacita: žiarovky sa skladujú do marca - apríla.

VÝŽIVOVÁ A HODNOTIACA HODNOTA

Cibuľoviny obsahujú cukry, dusíkaté látky, tuky, pektíny, karotén (najmä v zelených listoch), vitamíny B, B2, C, D, PP. Z minerálov sú pre Bielorusov obzvlášť dôležité jód a selén. Cenné aminokyseliny sa nachádzajú v cesnaku: lyzín, tiamín. Éterické oleje a sulfidy dodávajú štipľavú chuť a zvláštnu vôňu. Esenciálny olej obsahuje phytoncides.

Baktericídne vlastnosti cesnaku používaný v medicíne odpradávna - pri liečbe aterosklerózy, tuberkulózy, astmy, chorôb dýchacích ciest a niektorých chorôb žalúdka. Cesnak zvyšuje imunitu, stimuluje chuť k jedlu, zlepšuje trávenie a činnosť srdca, rozširuje cievy, znižuje hladinu cukru v krvi, podporuje činnosť mozgových buniek, má močopudné, antiscorbutické, analgetické a antihelmintické vlastnosti.

POŽIADAVKY NA PODMIENKY RASTU

Cesnak je plodina odolná voči chladu a mrazu. Korene klinčekov sa tvoria pri -1 ° C. Sadenice bezbolestne znášajú bežné jarné mrazy. Optimálna teplota na rast je 15-20 ° C.

Cesnak nie je príliš náročný na intenzitu svetla, ale tiež sa nepovažuje za odtieň tolerantný.

Cesnak je veľmi citlivý na nadmernú vlhkosť a čo je obzvlášť dôležité, na hladinu podzemnej vody, pretože môže trpieť zvlhčovaním a tlmením.

Cesnak je veľmi náročný na úrodnosť pôdy. Najvhodnejšie pre ňu sú pôdy s hlbokou ornou vrstvou, piesčito-hlinité alebo hlinité, s neutrálnou reakciou. Miesto musí byť chránené pred prevládajúcim vetrom.

AGROTECHNIKA PESTOVANIA

Dobrými predchodcami cesnaku sú uhorky, skorá biela kapusta a karfiol, cuketa, tekvica a koreňová zelenina. Zemiaky nie sú vhodné, pretože po ňom je cesnak zvyčajne ovplyvnený Fusariom, niekedy aj hlístom. Pestujte cesnak najlepšie na hrebeňoch vysokých 15-20 cm a širokých až 1 m. Keď sa pôda kultivuje na jeseň, aplikuje sa pod ňu 5-6 kg / m2 humusu alebo vyzretého kompostu a konský alebo kravský hnoj (6-8 kg / m2 2), bravčové mäso (4 kg / m 2), hydinový hnoj (1,5 kg na 10 m 2). Z minerálnych hnojív sa používa 30 g / m 2 superfosfátu a 20 g / m 2 chloridu draselného. Po tom, miesto je vykopané do hĺbky 20-25 cm, rovnomerne miešanie hnojív s pôdou. Pestovanie zimného cesnaku. Pôda je pripravená a hnojená dva až tri týždne pred výsadbou. Rezanie hrebeňov, rezanie a označovanie sa vykonáva za deň alebo dva. Pre lepšie zahriatie sú hrebene a rady umiestnené od severu k juhu. Optimálna schéma výsadby je jednoriadková s rozstupom riadkov 20 - 25 cm Optimálne dátumy výsadby zimného cesnaku v Bielorusku: tretie desaťročie septembra, prvá polovica októbra. Cibuľoviny sa rozdelia na klinčeky najneskôr 2 - 3 dni pred výsadbou. Pri oddeľovaní sa uistite, či na spodnej časti klinčekov nezostalo staré dno, ktoré neprepúšťa vlhkosť. Zuby sú namočené v roztoku stopových prvkov (štandardná sada) alebo vo vode pri izbovej teplote po dobu 18-24 hodín a pred výsadbou trochu vysušené.

Zuby sú zasadené vo vzdialenosti 8-10 cm (veľké) a 5-6 cm (stredné a malé). Hĺbka výsadby - 3-4 cm od vrchnej časti klinčeka po povrch pôdy. Hustota výsadby: od 40 do 50 kusov na 1 m 2, na čo sa spotrebuje 150-300 g. Po výsadbe sa povrch hrebeňov mulčuje rašelinou alebo humusom s vrstvou 1,5-2 cm.

Vlastnosti starostlivosti. Cesnak začne pučať, keď sa sneh ešte úplne neroztopí. V tomto okamihu sa hnojenie vykonáva dusíkatými hnojivami (10 - 15 g / m 2 dusičnanu amónneho). Keď pôda vyschne, vyvýšeniny sa uvoľnia do hĺbky 4 - 5 cm.

Ďalšia starostlivosť o plodiny spočíva v plytkom (2 - 3 cm) uvoľnení riadkov, vytrhaní buriny, kŕmení a napájaní.

Keď rastliny začnú klásť klinčeky (dajú sa nájsť opatrným odstránením všetkých listov na spodku posledných dvoch), sa plodiny kŕmia kompletným minerálnym hnojivom: 10 g dusičnanu amónneho, 20 g superfosfátu a 10 g chloridu draselného na 1 m 2. V Bielorusku sa toto obdobie začína 2. - 3. mája.

Po dvoch mesiacoch sa šípky objavia vo forme šípok cesnaku. Ak sa ako sadivový materiál nepoužívajú vzduchové žiarovky, potom sa po dorastení o 10 - 12 cm (pred zakrútením do krúžku) odstránia rozrezaním alebo vytrhnutím v lone posledného listu. Táto technika pomáha zvýšiť výnos o 20 - 30%.

Zimný cesnak je zvyčajne pripravený na zber za 100 - 110 dní po vyklíčení (2. dekáda júla).

Pestovanie zimného cesnaku zo vzduchových žiaroviek. Toto je nevyhnutnosť. Umožňuje vám uložiť a obnoviť odrodu. Takto sa stačí množiť raz za 3 roky. Šípky sa pri prasknutí zavinenia rozrežú, zviažu sa do malých snopov a na dozretie sa zavesia pod baldachýn. S čistením šípov by ste sa nemali zdržiavať, pretože vzduchové žiarovky sa rozpadajú a niektoré z najväčších žiaroviek sa stratia.

Sušená cibuľa sa vymláti, previnie a kalibruje po 25 - 30 dňoch. Na výsadbu používajte veľké plnohodnotné žiarovky. Výsev sa vykonáva skoro na jar a na jeseň súčasne s výsadbou klinčekov. Výsevný vzor je viacriadkový s rozstupom riadkov 10 - 15 cm. Hĺbka výsevu cibúľ pri jarnom výseve je 3 - 5 cm, pri jesennom výseve - 5 - 7 cm. Výsev veľkých vzduchových žiaroviek je až 75 g na 1 m2. Riadky musia byť mulčované. Ak sa cibule vysievajú na jar, uskladňujú sa v chladnej (2 - 5 ° C) alebo teplej (18 - 20 ° C) miestnosti, mlátia alebo rozrezávajú v kvetenstvách (sú lepšie konzervované!).

Starostlivosť o plodiny spočíva v odstránení buriny, uvoľnení medziriadkov a kŕmení (1 - 2-krát za sezónu). Zber sa začína, akonáhle listy zožltnú (1 - 2 augustové dni).

V prvom roku vyrastie zo vzduchových žiaroviek sevok, žiarovka s jedným ozubením. Zberá sa rovnako ako cibuľová sada. Sevok sa vysuší, listy sa otrú a uskladnia na chladnom a suchom mieste až do vylodenia.

Na jeseň sa sadenice vysádzajú do riadkov so vzdialenosťou 20 cm medzi nimi a 5 - 7 cm medzi rastlinami. Hĺbka sejby je 4 - 6 cm.

Typická viaczubá žiarovka a šíp so vzdušnými žiarovkami sa vyvíjajú zo semena zasadeného na jeseň.

Pestovanie jarného cesnaku. Technológia a podmienky sú prakticky rovnaké ako pri ozimných plodinách.

V období začiatku tvorby cibúľ sa rastliny jarného cesnaku kŕmia fosforečnato-draselnými hnojivami (15 - 20 g superfosfátu a 7-10 g chloridu draselného na 1 m 2).

V Bielorusku je jarný cesnak pripravený na zber v druhej polovici septembra.

V ľudovom liečiteľstve sa cesnaková šťava a kaša používajú na ošetrenie hnisavých rán, vredov a popálenín. Na prechladnutie, chrípku, angínu, čierny kašeľ má dobrý účinok inhalácia pár cesnaku. Namiesto horčicových omietok možno použiť cesnakovú kašu, pri bolestiach hlavy je užitočné ju nanášať na spánky.

Tinktura z cesnaku (so všeobecnou slabosťou a závratmi): 40 g lúpaných strúčikov zalejte 100 g alkoholu. Trvajte na tom, 7 dní v zapečatenej nádobe. Roztok sceďte a pridajte mätovú tinktúru. Vezmite 10-15 kvapiek 3 krát denne po dobu 30 minút. pred jedlom.

Cesnak (všetky časti) sa konzumuje čerstvý a nakladaný. Je to také suché! a používajú sa ako korenie do šalátov, marinád, pri nakladaní zeleniny a húb.

Lahodné (a vzácne) recepty Sendviče s pretlačeným cesnakom a orechmi. Rozdrvte 1 hlávku cesnaku, pridajte 1 šálku olúpaných vlašských orechov a rozdrvte ich spolu. Za stáleho miešania pridáme 2 lyžice. lyžice rastlinného oleja, soľ a citrón s približne podľa chuti. Poriadne premiešame a natrieme na chlieb.

Cesnak s cviklou a sušenými slivkami. Rozdrvte 5-6 strúčikov cesnaku, nastrúhajte uvarenú cviklu (250 - 300 g) na hrubom strúhadle a nakrájajte vopred namočené sušené slivky (každé bobule na 2-3 časti), všetko premiešajte, dochuťte rastlinným olejom alebo majonézou a soľou ochutnať.

Cesnak by sa mal konzumovať v primeranom množstve. Môže vyvolať vazospazmus, dysfunkciu štítnej žľazy (kvôli vysokému obsahu jódu), bolesti žalúdka, nevoľnosť a zvracanie.

Cesnak sa neodporúča na žalúdočné vredy a dvanástnikové vredy, kolitídu s vysokou kyslosťou, choroby pankreasu, pečene a obličiek, obezitu, epilepsiu a tehotné ženy.

POUŽITIE NA INÉ ÚČELY

Cesnak chráni jedlo pred znehodnotením (vloženým do obilnín, múky) a pomáha v boji proti škodcom a chorobám v oblasti sódy.


Očarujúce žiarovky

Pestovanie cesnaku je možné vykonať zo vzduchových žiaroviek (žiaroviek). Koniec koncov, ak neustále pestujete cesnak iba s klinčekmi, potom sa začne postupne zmenšovať. A hromadia sa všetky druhy chorôb. Preto, v záujme zlepšenia zdravotného stavu osiva a zvýšenia reprodukčnej rýchlosti cesnaku (v kvetenstve na jednej šípke sa môže vytvoriť až 100 cibúľ), by bolo dobré obnovovať si svoj semenný fond každé 3 - 4 roky.

Mnoho z nich pestuje cibule špeciálne preto, aby získali jednoklíčikový cesnak (súpravu) s väčším a guľatejším strúčikom. Ľahšie sa čistí.

  • Takto si môžete dopestovať cesnak pred zimou a na jar. Iba v zimných výsadbách budú zuby väčšie.

Ak chcete získať silnú cibuľu, šípky sa odrežú od zimného cesnaku (na konci júna, keď film, pod ktorým rastú žiarovky, začne vysychať a praskať).

Vysušte ich v tieni a uložte. Vzduchové žiarovky je možné skladovať až 2 - 3 roky.

♦ Výsadba na jeseň. V októbri cibuľky olúpeme a zasadíme po 15-20.

Sadíme ich na vzdialenosť 5 cm do hĺbky 4 cm O svoje vzdušné žiarovky sa staráme ako o obyčajný cesnak.

Žiarovky strelca neuvoľnia, ich stopka je malá a one-denticles môžete odstrániť už začiatkom júna.

Takéto jednozubé (ak sú potom vysadené na jeseň) poskytnú vynikajúcu úrodu.

♦ Výsadba na jar. Cibuľoviny môžete uložiť do jari a zasadiť ich na samom začiatku jarného obdobia.

Pestovanie cesnaku je v tomto prípade rovnaké ako pri jarných druhoch.

Úrodu môžete zbierať až koncom júna alebo začiatkom júla, hneď ako zistíte, že stonky rastlín začnú ležať na zemi.


NA POZNÁMKA:

Predpokladá sa, že jarný cesnak by sa mal sadiť skoro na jar, ale ja ho sadím so zimnou jeseňou a oba normálne prezimujú. A na jar a bez škrípania starostí mám plné ústa. Jar je navyše oveľa užitočnejšia ako tá zimná a bez problémov sa skladuje až do nasledujúcej úrody (bola skontrolovaná viackrát), zatiaľ čo jej príbuzný pred Novým rokom buď vyschne, alebo vyklíči. A má aj jedno plus - nestrieľa. Nie je ťažké rozlíšiť jeden od druhého: v prípade zimnej plodiny sú zuby veľké, rovnakej veľkosti a tvaru a v prípade jarnej plodiny majú rozdielnu veľkosť a tvar, dokonca aj dva rovnaké sú ťažko odstrániteľné. Nájsť.

Teraz sa podelím o to, ako sa pripravujem na výsadbu. Pre zimnú plodinu jednoducho rozdelím hlavu na klinčeky, všetko zrealizujem a od jeho brata si zoberiem iba veľké, keďže z maličkostí nevychádza nič dobré. Pred zasadením namočím všetky klinčeky do vody s prídavkom nitrophoska (1 ČL na 10 l). Deň pred výsadbou vyhrabem záhon, starostlivo vyberiem burinu a pridám rovnaký nitrofosfát (20 - 40 g na 1 m2).

Pri výsadbe nechám medzi zubami 10 - 12 cm.Niektorí záhradníci, aby sa s touto prácou rýchlo vyrovnali, ich jednoducho vyskladajú do drážok. Aj som sa o to pokúsil. Výsledkom je, že sadenice sa objavili o 20 dní neskôr ako zvyčajne.

Pred chladným počasím však musí byť cesnak zakorenený a kým nebude mať korene, zuby nebudú stáť vzpriamene a podľa toho nebudú klíčiť.

Na jar je tradičná starostlivosť o výsadbu: kyprenie, polievanie, odstraňovanie buriny. Keď sa začnú vytvárať hlávky, každé dva týždne kŕmim rastliny superfosfátom (1 - 2 polievkové lyžice na 10 litrov vody) a síranom draselným (1 polievková lyžica pre rovnaký objem). S čistením začínam hneď, ako listy žltnú, hlávky nevyťahujem, ale rýpem, aby som ich nepoškodil a neznížil tak ich udržiavaciu kvalitu.

V. BROVA st. Územie Podgornaja Stavropol


Kedy sadiť

Čas výsadby cesnaku závisí od regiónu a klimatických podmienok. Základné pravidlo je toto: je potrebné sadiť cesnak mesiac - jeden a pol pred nástupom pretrvávajúceho chladného počasia. V takom prípade by mala teplota pôdy klesnúť na 10 - 15 ° C. Zostávajúci čas pred mrazom sa zuby zakorenia a budú schopné dobre znášať aj silné mrazy.

Mnoho zdrojov píše, že zimný cesnak by sa mal vysádzať od polovice septembra do polovice októbra. Zopakujem ešte raz: podmienky sa počítajú individuálne - hlavu majte na pleciach.
Uvediem príklad:
Posledné roky sadím cesnak začiatkom novembra a nemám nijaké ťažkosti so zberom. Vzhľadom na to, aké prekvapenia nám počasie prináša a ako sa z roka na rok mení. Napríklad minulý rok prišiel prvý sneh a mráz tesne pred januárom, takmer do polovice decembra sme zbierali huby v lese. Keby som zasadil cesnak koncom septembra, stratil by som celú plantáž, pretože do tej doby by už vypučal a vyvinula by sa z nich dobrá ružica listov, a tu bam a -15 ° C.

Dôležité! Ak ste napriek tomu na jeseň videli, ako vám začal rásť zimný cesnak, a nad povrchom zeme sa objavili zelené výhonky, nezúfajte. Pokúste sa postele jemne pokryť hrubou vrstvou mulča, napríklad stonkami kukurice, konármi veľkých kvetov alebo iným materiálom. Takto ochránite sadenice pred prvými mrazmi a studenými vetrami a prvý sneh výsadby zakryje a úplne ochráni.


Pozri si video: Výsadba cesnaku v Haniske