Rozstup rastlín zeleru: Ako ďaleko od sadenia zeleru

Rozstup rastlín zeleru: Ako ďaleko od sadenia zeleruWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Zeleninové plodiny po transplantácii trvajú 85 až 120 dní. To znamená, že potrebujú dlhé vegetačné obdobie, ale majú veľmi náročné predstavy o teplote. Ideálny rozsah pestovania je 60 až 70 stupňov F. (15 až 21 ° C). Príliš nízke teploty spôsobujú skrutkovanie a príliš vysoké teploty znižujú výťažnosť. Okrem požiadaviek na teplotu musíte vedieť, ako ďaleko od seba musíte sadiť zeler, jeho potreby osvetlenia, preferencie pôdy, požiadavky na vodu a ďalšie pokyny na výsadbu zeleru. Zeler má množstvo zdravotných výhod a prakticky nemá kalórie, preto si vezmite lopatu a vysaďte.

Pokyny na výsadbu zeleru

Zeler je dvojročná rastlina, ktorá je najlepšia, keď sa zberá pri mierne teplých teplotách. V horúcom počasí môžu byť stonky horké a pálivé. Zeler má špecifickú potrebu pôdy potrebnú na klíčenie a mal by na semená zažívať určité svetlo, aby podporil pučanie. Preto je hĺbka výsadby zeleru dôležitá.

Zeler sa najčastejšie presádza, aby mu umožnil rýchly štart do sezóny pred príchodom horúcich letných dní. Akonáhle je čas na transplantáciu koncom apríla, prichádza do úvahy rozstup rastlín zeleru. Pevná výsadba núti vyššie stonky.

Transplantácie sa spravidla používajú na založenie plodín zeleru. V teplejších oblastiach môžete siať na konci leta pre oziminy. Zeler potrebuje pôdu, ktorá je sypká, bohatá na organické doplnky a dobre priepustná.

Má plytký koreňový systém a potrebuje hĺbku výsadby zeleru 46 centimetrov dobre pripravenej pôdy. Vo februári vysaďte semená do bytov. Pretože semená potrebujú na vyklíčenie trochu svetla, posypte ich na povrch pôdy a zľahka nasypte piesok alebo zasejte do hĺbky 6 mm. Udržujte byt na ľahkom a mierne vlhkom mieste, až kým nevyklíči.

Mladé rastliny presádzajte koncom mája až začiatkom apríla alebo keď majú rastliny tri až štyri pravé listy.

Ako ďaleko od rastlín zeleru

Akonáhle majú sadenice niekoľko súborov pravých listov a teploty pôdy sa vonku oteplia, je čas ich presadiť. Rastliny nechajte niekoľko dní stuhnúť. Pripravte si záhradné lôžko zapracovaním veľkého množstva kompostu alebo iných organických látok pripravených na použitie. Zapracujte do pôdy 2 libry (1 kg) hnojiva 16-16-8 na 305 m.

Optimálne rozmiestnenie rastlín pre zeler je od seba vzdialené 10 až 12 palcov (25-31 cm). Po niekoľkých týždňoch budete musieť zeler preriediť na vzdialenosť 31 centimetrov od seba. Tento rozstup rastlín pre zeler umožňuje vyššie stopky a lepší rast.

Niektorí komerční pestovatelia uprednostňujú mierne väčšie rozstupy zeleru. Je to z toho dôvodu, že listy často dvakrát alebo trikrát pripínajú, aby vynútili kratšie a kompaktnejšie rastliny, ktoré sa ľahšie prepravujú.

Zber a skladovanie

Zeler potrebuje týždenne 1 až 2 palce (2,5 - 5 cm) vody. Plastový mulč je dobrý nápad na zníženie konkurenčnej buriny, šetrenie vlhkosti a zohriatie pôdy.

Jednotlivé stonky môžete kedykoľvek strihať. Rastlina je pripravená na zber v celom rozsahu, keď má priemer 3 palce (8 cm). Najkrehkejšou stopkou sú vnútorné stopky. Nazývajú sa srdcom a ich zber sa zvyčajne začína v júli. Všetky časti rastliny sú jedlé.

Zeler môžete skladovať v chladničke až dva týždne. Ukázalo sa, že zeler znižuje krvný tlak, znižuje hladinu cholesterolu, zvyšuje imunitnú odpoveď a dokonca pomáha predchádzať rakovine. Táto populárna plodina sa pestuje aj pre svoje korene a semená, a to ako užitočné do polievok, tak do polievok alebo ako dochucovadlo.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Ako pestovať zeler zo stonky

Posledná aktualizácia: 1. októbra 2020 Odkazy schválené

Spoluautorom tohto článku bol náš vyškolený tím redaktorov a výskumníkov, ktorý ho overil z hľadiska presnosti a komplexnosti. Tím správy obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu našej redakcie, aby zabezpečil, že každý článok je podložený dôveryhodným výskumom a zodpovedá našim vysokým štandardom kvality.

wikiHow označí článok ako schválený čitateľom, akonáhle získa dostatok pozitívnej spätnej väzby. V takom prípade považovalo článok za užitočný 98% čitateľov, ktorí hlasovali, a získal tak náš štatút schválený čitateľom.

Tento článok bol videný 117 328 krát.

Naučiť sa pestovať zeler zo stonky je zábavný, ľahký a lacný spôsob, ako rozšíriť svoje záhradnícke obzory. Zeler je stredomorská rastlina, ktorá je obľúbená pre mnoho zdravotných výhod, všestrannosť a neodolateľnú krízu. Zatiaľ čo zeler môže byť ťažké pestovať vonku v mnohých klimatických podmienkach, pestovanie zeleru zo stonky v interiéroch je jednoduché. Akonáhle si vypestujete svoj vlastný zeler zo stonky, môžete použiť svoj nový základ pre stopku zeleru na zopakovanie postupu a získanie čerstvého, domáceho zeleru po celý rok.


Pestovanie zeleru

Zeler má dobrú povesťr je nenáročná a ťažko pestovateľná zelenina. Je na tom veľa pravdy, ale so správnym podnebím a opatrnosťou môžete pestovať veľké, jemné rastliny. Tucet rastlín zaberie päť alebo šesť stôp radu a stojí za to to vyskúšať.

Zeler je náročný, pretože potrebuje dlhý čas na pestovanie - až 130 alebo 140 dní prevažne chladného počasia - a pokiaľ ide o vodu a hnojivo, je dosť náročný. 'Utah 52-70R Improved' je dobrá, dobre prispôsobená odroda. Ak vaša pôda zostáva vlhká a má v sebe dostatok organických látok, máte dobrú formu na pestovanie zeleru. Aj napriek tomu však na krátky čas odstavte prívod vody a máte problémy.

Korene zelerových rastlín sú obmedzené, zvyčajne sa tiahnu iba šesť až osem palcov od rastliny a sú hlboké iba dva až tri palce, takže horná časť pôdy musí mať nielen dostatok vlhkosti, ale musí obsahovať aj všetky výživné látky, ktoré rastliny potrebujú.

Zelerové rastliny vôbec nemajú rady horúce počasie. Plodine sa bude dariť iba tam, kde sú mierne zimy, alebo kde sú letá relatívne chladné, alebo kde je na jeseň dlhé a chladné vegetačné obdobie.

Pretože zeler trvá tak dlho, kým rastie, je vo väčšine častí krajiny najlepšie začať semená v rastlinných debničkách alebo bytoch v interiéroch, aby ste si mohli skočiť na sezónu. Semená zeleru klíčia pomaly, preto ich namočte na noc, aby sa proces urýchlil. Vysádzajte ich do interiéru 10 až 12 týždňov pred posledným mrazom. Keď sú rastliny vysoké dva palce, presaďte ich do jednotlivých rašelinových kvetináčov alebo do iných, hlbších, plochých plôch s novou pôdou na zalievanie. Ak používate byty, umiestnite rastliny najmenej dva palce od seba.

Zeler presaďte do záhrady už týždeň alebo dva pred posledným dátumom mrazu. Keď ich umiestnite, rastliny by mali byť vysoké štyri až šesť centimetrov. Nezabudnite rastliny najskôr vytvrdnúť na týždeň až 10 dní, aby si zvykli na jarné počasie. Ak sa po vychladnutí zeleru počasie ochladí (nočné teploty približne dva týždne pod 55 ° F), môžu sa rastliny predčasne zasiať. Ale kvôli potrebe dlhého vegetačného obdobia sa často vyplatí hazardovať s tým, že aspoň niektoré rastliny vysadíte skôr.

Ak chcete presadiť zeler, najskôr zapracujte pôdu a vmiešajte hnojivo (asi jednu libru 5-10-10 na 30 štvorcových stôp). Pred nasadením z každej rastliny odstráňte niektoré vonkajšie listy. Rovnako ako v prípade hlávkového šalátu, aj táto úprava pomáha koreňom zotaviť sa z transplantovaného šoku a rýchlejšie obnoviť normálny rast.

Rastliny rozmiestnite asi osem centimetrov od seba a posaďte ich o niečo hlbšie, ako rástli v byte. Rastliny mulčujte, keď majú asi šesť centimetrov, aby ste udržali pôdu vlhkú a korene chladné. Pomôže to tiež udržať dole burinu, čo je dôležité, pretože zeler rastie pomaly a neoceňuje žiadnu konkurenciu buriny. Ak nemulčujete, dávajte pozor, aby ste príliš hlboko neurobili burinu v blízkosti rastlín. Zeler má plytký koreňový systém, ktorý môže byť hlbokým kultiváciou poškodený.

Hnojenie a polievanie

Vedľajšie obväzy 5-10-10 alebo podobné vyvážené hnojivo alebo hnojový čaj v druhom a treťom mesiaci rastu pomôžu vytrvalému rastu zeleru. Použite jednu polievkovú lyžicu na rastlinu a posypte ju plytkou brázdou tri až štyri palce od rastliny a zasypte ju zeminou. Počas polievania rastlín pokračujte v nanášaní čaju na hnoj každý týždeň.

Doprajte svojim rastlinám dostatok vody. Ak je zeleru nedostatok vlhkosti alebo horúce kúzlo, stonky sú tvrdé a vláknité. Môžu tiež vyvinúť duté alebo jadrné stopky v suchých kúzlach.

Keď je zeler dostatočne veľký na to, aby ste ho mohli zjesť, začnite zberať väčšie, vonkajšie stonky, ako potrebujete. Stredisko bude naďalej produkovať steblá. Ak chcete na konci sezóny zbierať veľké rastliny, jednoducho celú rastlinu povytrhnite a odrežte korene.

Neblokovaný zeler má hlbšiu zelenú farbu a silnejšiu chuť ako zeler blanšírovaný a má vyššiu výživovú hodnotu. Ak dávate prednosť chuti blanšírovaného zeleru, vyskúšajte niektorú zo samoz blanšírovacích odrôd, napríklad „Golden Self-Blanching“. Ak chcete blanšírovať zeler, otvorte vrchné a spodné časti škatúľ na mlieko s obsahom galónu a použite ich ako „rukávy“. Kartóny rozložte na rastliny týždeň, 10 dní alebo ešte dlhšie, skôr ako budete chcieť zozbierať úrodu. Farba stopiek sa zosvetlí a ich chuť bude jemnejšia.

Niektorí ľudia umiestňujú dosky blízko každej strany riadku, aby blanšírovali zeler. Iní jednoducho prinesú okolo rastliny pôdu alebo mulčovanie, aby zabránili slnečnému žiareniu, aj keď táto metóda môže nechať nečistoty spadnúť do vnútra stoniek, čo sťažuje ich čistenie. Rastliny by mali byť suché, ak by boli zakalené zeminou, inak by mohli hniť.

Nie je potrebné blanšírovať vrchné listy, samozrejme, iba stopky.


Zelerové obchody sú naozaj dobré - vydržíte ich bez problémov aj mnoho týždňov. Rastliny opatrne vykopajte, aby ste čo najmenej narušili korene. Znova ich zasaďte do pieskových škatúľ vo svojej koreňovej pivnici alebo ich položte blízko seba do výkopu v studenom ráme, kde môžete zabrániť zamrznutiu. Pokiaľ korene zostanú vlhké a stopky suché, naozaj vydržia. Pre dobré skladovanie sú najlepšie teploty v rozmedzí od 35F do 40F.


Vysoký Utah

Zeler je vzpriamená, kompaktná rastlina a nezaberá veľa miesta (čo je dobré, pretože je v zemi pomerne dlho).

Základy

Zeler je pomerne odolný a v skutočnosti uprednostňuje chladné počasie, ale na dobré fungovanie potrebuje dlhé obdobie ideálnych rastových podmienok (60 - 70 stupňov F). Má tendenciu sa skrutkovať, ak je za mlada chladno. Spravidla funguje najlepšie ako jesenná plodina.

Zeler musíte plánovať opatrne, pretože dorastanie zrelosti zo semena trvá tak dlho a potom získate naraz veľkú úrodu. Zeler potrebuje na dosiahnutie optimálnej kvality dlhé obdobie (3 mesiace) chladné teploty (60 až 70 stupňov F). Teplota nad 80 stupňov F môže spôsobiť, že bude vláknitá a veľmi silne ochutená.

Zeler vyžaduje bohatú, hlinitú pôdu, ťažkú, konzistentnú vodu a trpezlivosť. Zapracujte do pôdy veľa organických látok, aby ste udržali vlhkosť. Vyvarujte sa zalievaniu nad hlavou, ktoré sa môže zhromažďovať medzi stopkami a podporovať choroby a problémy so škodcami.

Nesaďte zeler vonku, kým denná teplota nezostane nad 50 above F.

Zeler nemá rád teplo ani intenzívne slnko a v horúcom podnebí mu bude lepšie v svetlom tieni. Potrebuje však minimálne 6 hodín slnka každý deň.

Dôsledné zavlažovanie je najdôležitejším faktorom pri pestovaní dobrého zeleru. Pôda by sa nikdy nemala nechať vysušiť. To môže znamenať polievanie každý deň v suchom počasí, aj keď každý deň je bežnejší.

S blížiacim sa časom zberu je obzvlášť dôležitá voda, pretože to je doba najrýchlejšieho rastu (rastliny sa môžu za posledný mesiac zdvojnásobiť). Nedostatok vody v tejto chvíli môže mať za následok horké, štipľavé a vláknité rastliny s dutými stonkami.

Najlepším spôsobom, ako polievať zeler, je odkvapkávací systém alebo hadica.

Zeler je hladná rastlina, ktorá na svoj šťavnatý rast potrebuje veľa dusíka. Ak je pôda chudobná, každý týždeň kŕmte kompostovým čajom alebo tekutou chalúhou.

Zeler je možné pestovať aj v nádobách, pokiaľ mu dávate dostatok vody. Vyberte si nádobu, ktorá má hĺbku najmenej 8 ", najlepšie však viac. Uistite sa, že vaša nádoba má odtokové otvory. Naplňte ju zmesou zalievacej pôdy a kompostu a vody. Rastliny dobre spevnite a prihnojte ich zmesou emulzia na ryby a morské riasy. Umiestnite svoj zeler na miesto, kde teplota neklesne pod 55 stupňov F. Zeler miluje slnečné žiarenie, preto mu venujte aspoň 6 hodín denne. Zalievajte pravidelne (až dvakrát denne) v teplejšom podnebí).


Aplikovaná vzdialenosť medzi rastlinami

Teraz, keď poznáte niektoré faktory, ktoré závisia od určenia rozstupu rastlín, je ďalším krokom využiť tieto znalosti pri plánovaní záhrady. Sprievodcovia pestovaním sú dobrým východiskovým bodom pre plánovanie rozstupov rastlín.

Aby ste však dosiahli čo najlepšie výsledky, musíte brať do úvahy všetky tieto faktory a vaše konkrétne podmienky, spôsoby výsadby a záhradnícke ciele. Budete tiež chcieť použiť nástroje ako hnojenie, mulčovanie, zavlažovanie a orezávanie, aby boli rastliny po vysadení šťastné.


Je to všetko o vesmíre

Keď som prvýkrát začínal, mal som veľmi malú predstavu o tom, ako rastliny rastú a prečo potrebujú rôzne množstvo priestoru. Prvý rok som zasadil príliš veľa zeleniny do príliš malého priestoru a skončil som s veľmi nízkymi výnosmi. To je, keď som si sadol za počítač a začal som robiť nejaký ťažký výskum.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré musíte pri výsadbe záhrady pochopiť, je to, že rôzna zelenina vyžaduje na svoj rast rozdielne množstvo priestoru. Možnosti sú takmer nekonečné, rovnako ako výpočty rozstupov. Každá odroda, ktorú si vyberiete, by mala byť vybraná nielen pre konečný produkt (zeleninu a ovocie, ktoré bude jesť vaša rodina, a všetky kvety, ktoré máte na mysli), ale aj pre ich schopnosť zapadnúť do priestoru, s ktorým musíte pracovať.

Prečo je vzdialenosť medzi rastlinami taká dôležitá?

Existuje skutočne niekoľko veľmi dobrých dôvodov, prečo je medzi záhradnými rastlinami tak dôležité zabezpečiť správne miesto. Správny rozstup rastlín:

  • Pomáhať znižovať konkurenciu o slnečné svetlo, ktoré je životne dôležité pre rast
  • Pomôžte šetriť vodou udržiavaním pôdy okolo rastlín v tieni
  • Pomôžte zabezpečiť, aby každá rastlina získala maximálne množstvo dostupných živín
  • Pomôžte zmenšiť priestor pre burinu vo vašej záhrade

Aj keď môžete do pôdy vo svojej záhrade pridať viac živín, pre vaše rastliny je oveľa lepšie, ak nemusia bojovať za tie, ktoré tam už sú. Pre vaše rastliny je oveľa lepšie, ak medzi nimi necháte správny priestor.

Jednoduchý diagram, ktorý vysvetľuje, že rast koreňov má zhruba rovnaký dosah ako listy a konáre rastlín

Vaše rastliny budú počas rastu listovať (rastú stále väčšie a väčšie listy). Tieto listy vytvoria baldachýn, ktorý zvyšuje množstvo tieňa, ktorý zasahuje do ich dolných častí. Správne rozmiestnenie rastlín pomáha zabezpečiť, aby celá rastlina mala dostatok zdravého slnečného žiarenia. To vám zase pomôže zaistiť, aby ste mali robustné rastliny, ktoré rodia veľa ovocia (vrátane zeleniny).

Tieň môže pomôcť šetriť vodu počas denných horúčav, ale ak zasadíte všetko príliš blízko seba, rastliny nakoniec bojujú o dostupnú vodu. Nakoniec musíte prísť s dokonalou rovnováhou medzi rozstupom a tým, koľko vody si môžete dovoliť použiť, aby boli vaše rastliny zdravé.

Na jednom mieste, kde nemôžete vidieť konkurenciu medzi vašimi záhradnými rastlinami, je podzemie, kde sa neustále rozširujú korene v nekonečnom hľadaní vody a živín. Ak nenecháte dostatok priestoru na to, aby sa rozšírili koreňové štruktúry, skončíte s zakrpatenými rastlinami, ktoré len veľmi málo plodia na spôsob jedlých plodov alebo zeleniny.


Ste pripravení sadiť?

Tabuľka rozloženia rastlín Garden In Minutes ®

Nájdite, z čoho môžete najviac vyrásť, alebo si nájdite svoje obľúbené rastliny, ale čo je najdôležitejšie - choďte von a začnite pestovať!

Zeleninový typ Rozstup rastlín na štvorec Zeleninový typ Rastlina na námestí
Rukolou 4 Oregáno 1
Ázijských zelených 4 Petržlen 4
Bazalka 2-4 Paštrnák 9
Fazuľa (Bush) 4-9 Arašidy 1
Repa 9 Hrach 4-9
Bok Choy (dieťa) 9 Papriky (zvonček) 1
Brokolica 1 Papriky (všetky ostatné) 1
Brussel Sprout 1 Zemiaky 4
Kapusta 1 Tekvice 1
Melón 2 štvorce na rastlinu Quinoa 4
Mrkva 9-16 Radicchio 2
Karfiol 1 Reďkovky 12-16
Zeler 4 Rebarbora 1
Celtuce 2 Rozmarín 1
Pažítka 4 Rutabagas 4
Koriander 1-9 Šalvia 1
Spolupracovníci 1 Púpavy 36
Kukurica 4 Šalotka 4
Uhorky 2 Sorrel 2
Baklažán 1 Špenát 9
Endive 4 Squash 1
Fenikel 4 Jahoda 1-4
Francúzsky šťovík 4-9 Švajčiarsky mangold 4
Cesnak 9 Estragón 1
Zelené cibule 16 Paradajky 1
Kale 1 Okrúhlica 9
Kaleráb 4 Tymián 4
Pór 9 Wasabi 1
Hlávkový šalát (listový) 6 Žerucha 1
Hlávkový šalát 2 Vodný melón 2 štvorce na rastlinu
Melóny 2 štvorce na rastlinu Jamy 4
mäta 1-4 Žltá cibuľa (veľká) 2-4
Cibuľa (trsová) 9 Cuketa 1

Takže tu to máte! Naše všetko v jednom, všetko, čo potrebujete vedieť, rozmiestnenie rastlín a sprievodca výsadbou. Výsadba podľa oblasti bola inšpirovaná a populárnou vďaka konceptu záhradníctva s rozlohou štvorcových stôp. Ak sa chcete dozvedieť viac o záhradníctve s rozlohou štvorcových stôp, prečítajte si náš ďalší článok, ktorý sa zaoberá práve týmto! Ak ste stále zvedaví na nastavenie sprievodcu výsadbou s integrovaným zavlažovacím systémom, kde nebudete potrebovať žiadne nástroje, pozrite si stránku The Garden Grid ™ na našej stránke Ako to funguje!

Náš graf rozmiestnenia rastlín neustále rastie. Máte niečo, čo chcete pridať? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie!


Pozri si video: Slovenské priesady