Informácie o bienále: Čo znamená bienále

Informácie o bienále: Čo znamená bienáleWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jedným zo spôsobov kategorizácie rastlín je dĺžka životného cyklu rastliny. Tri termíny jednoročný, dvojročný a viacročný sa najčastejšie používajú na klasifikáciu rastlín kvôli ich životnému cyklu a dobe kvitnutia. Ročná a trvalka je dosť samozrejmá, ale čo znamená dvojročné obdobie? Čítajte ďalej a dozviete sa.

Čo znamená bienále?

Čo sú to teda dvojročné rastliny? Termín bienále sa vzťahuje na životnosť rastliny. Jednoročné rastliny žijú v tomto krátkom časovom období iba jedno vegetačné obdobie a uskutočňujú celý svoj životný cyklus od semena po kvet. Na ďalšie vegetačné obdobie zostáva iba spiace semeno.

Trvalky sa dožívajú troch a viac rokov. Zvyčajne horná zeleň každú zimu odumrie späť na zem a potom znova vyrastie jar z existujúceho koreňového systému.

V podstate dvojročné rastliny v záhrade sú kvitnúce rastliny, ktoré majú dvojročný biologický cyklus. Dvojročný rast rastlín začína semenami, ktoré počas prvého vegetačného obdobia vytvárajú koreňovú štruktúru, stonky a listy (ako aj orgány na skladovanie potravy). Vytvára sa krátka stonka a nízka bazálna ružica listov, ktorá zostáva cez zimné mesiace.

Počas druhej sezóny dvojročného obdobia sa dvojročný rast rastlín doplní tvorbou kvetov, ovocia a semien. Kmeň bienále sa bude predlžovať alebo „skrutkovať“. Po tejto druhej sezóne sa mnoho dvojročných rastlín znovu vyseje a potom rastlina zvyčajne odumrie.

Informácie o dvojročných prevádzkach

Niektoré dvojročné rastliny vyžadujú pred kvitnutím vernalizáciu alebo ošetrenie za studena. Kvitnutie môže byť tiež spôsobené aplikáciou rastlinných hormónov giberelínov, ale zriedka sa robí v komerčných podmienkach.

Keď dôjde k vernalizácii, dvojročná rastlina môže dokončiť celý životný cyklus, od klíčenia po produkciu semien, v jednom krátkom vegetačnom období - namiesto dvoch rokov tri alebo štyri mesiace. Najčastejšie to ovplyvňuje niektoré rastlinné alebo kvetinové sadenice, ktoré boli pred zasadením do záhrady vystavené nízkym teplotám.

Okrem nízkych teplôt môžu extrémy ako sucho skrátiť životný cyklus dvojročného obdobia a stlačiť dve ročné obdobia do jedného roka. Niektoré regióny potom môžu bienále typicky považovať za ročné. To, čo sa dá pestovať ako bienále v Portlande v Oregone, napríklad s pomerne miernym podnebím, by sa pravdepodobne považovalo za ročné v Portlande v štáte Maine, ktorý má oveľa závažnejšie teplotné extrémy.

Bienále v záhrade

Dvojročných rastlín je oveľa menej ako viacročných alebo jednoročných rastlín, pričom väčšinou ide o druhy zeleniny. Pamätajte, že tie dvojročné rastliny, ktorých účelom je kvety, ovocie alebo semená, je potrebné pestovať dva roky. Klimatické podmienky vo vašej oblasti, ktoré sú neprimerane chladné, s dlhými obdobiami mrazu alebo chladu, ovplyvňujú to, či bude rastlina dvojročná alebo jednoročná, alebo aj keď sa trvalka javí ako dvojročná.

Medzi príklady dvojročiek patria:

 • Repa
 • Ružičkový kel
 • Kapusta
 • Canterburské zvony
 • Mrkva
 • Zeler
 • Hollyhock
 • Šalát
 • Cibuľa
 • Petržlen
 • Švajčiarsky mangold
 • Sladký William

Dnes šľachtenie rastlín vyústilo do niekoľkých ročných kultivarov niektorých dvojročných rastlín, ktoré kvitnú už v prvom roku (ako náprstník a pažitka).


Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o dvojročných rastlinách

Čo znamená od topoľov po cibuľu, čo to znamená, ak je niečo vo vašej záhrade bienále?

Keď trávite čas na záhrade, rýchlo si osvojíte pojmy jednoročný a trvalkový. Viete, že letničky žijú iba jednu sezónu, zatiaľ čo trvalky (dúfajme) žijú veľa, veľa rokov. Menej časté sú dvojročné rastliny alebo rastliny, ktorým trvá celý životný cyklus presne dve vegetačné obdobia. Čítajte ďalej a dozviete sa viac.


Dvojročné rastliny

Dvojročné rastliny potrebujú na dokončenie svojho životného cyklu dva roky. Zvyčajne sa vysievajú v jednej sezóne (napr. V lete), aby kvitli v nasledujúcej sezóne (napr. Na jar a v lete). Je prevzatý z latinského biennis, čo znamená „dva roky“.

Anglické záhradné dvojročné rastliny.

Bienále nie sú také populárne, pretože kvitnutie trvá viac ako jednu sezónu. To znamená, že keď idú do kvetu, môžu byť veľkolepé, takže ich ešte neodpisujte. Sú tradičné pre anglickú záhradnú chatu a môžu byť odolné a samy sejú ako náprstník.

Ak si vyberáte bienále pre svoju záhradnú chatu, možno budete musieť vyhľadať radu v miestnom záhradnom centre, pretože zimná odolnosť dvojročiek bude závisieť od vášho okresu, rastliny ako Primula nemusí dobre zimovať.

Dvojročné rastliny sa zvyčajne vysádzajú koncom leta alebo na jeseň, aby zakvitli nasledujúce leto, ak sú dvojročné rastliny dostatočne odolné na to, aby dobre zimovali. Napríklad canterburské zvony a Sweet Williams, vysadené na jeseň, budúci leto dobre kvitnú, vysaďte ich na jar a na kvety si budete musieť počkať do budúcej jari.

Dvojročné rastliny sa zvyčajne vysievajú vonku alebo v chladnom ráme alebo skleníku, potom sa presadia ako sadenice na miesto, kde chcete, aby na jeseň rástli. Nezabudnite na výsadbu na jeseň, pretože kvitnú skoro v sezóne.

Keď zasejete dvojročné semená, budete mať najskôr listy a potom nasledujúci rok kvety. Dobre sa na ne oplatí čakať, najmä ak sejú sami a žiadna záhradná záhrada by nebola úplná bez náprstníkov. Ak sa ponáhľate, miestne záhradné stredisko môže mať pripravené dvojročné rastliny pripravené na výsadbu v záhrade, potom by mali v tom roku kvitnúť.

Niektoré dvojročné rastliny, ako napríklad Wallflower a Sweet William, sú takmer trvalky, najmä na juhu. Po odkvitnutí budúci rok vyzerajú strapato alebo nie tak dobre a sú vykopané a odstránené. V každom portréte rastlín a sprievodcovi pre pestovanie spomeniem, či prechádzajú na dvojročné, ročné alebo trvalé.

Hardy bienále

Jedná sa o rastliny, ktoré sa vysievajú rok pred očakávaným kvitnutím. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď ich vysadíte na jeseň. Najlepšie je sadiť skoro na začiatku sezóny, pretože čakanie na ochladenie by mohlo priniesť menšie kvitnúce rastliny.

Tu je zoznam obľúbených vytrvalých bienále v záhradnej záhrade. (Čoskoro budete môcť) kliknutím na názov rastliny získate rastúceho sprievodcu a portrét pre každú rastlinu.

 • Alcea Rosea (Hollyhock)
 • Bellis Perennis (dvojitá sedmokráska)
 • Zvonček stredný (canterburské zvony)
 • Helianthus (slnečnica)
 • Dianthus barbatus (sladký William)
 • Digitalis (náprstník)
 • Echium vulgare (vretenica obyčajná)
 • Erysimum hieraciifolium (sibírsky kvet)
 • Lunaria (čestnosť)
 • Matthiola (sklad)
 • Malva moschata (slez pižmový)
 • Myosotis (nezábudka)
 • Pansy (Viola x wittrockiana)
 • Primula obconica
 • Primula vulgaris elation
 • Rudbeckia hirta glorisa (čiernooká Susan)
 • Verbena


10 krásnych bienále na pestovanie

Vyberáme 10 najlepších dvojročných rastlín, ktoré rastú pre svoje nádherné kvety.

Zverejnené: utorok 23. júla 2019 o 7:36 hod

Bienále zvyčajne vytvárajú v prvom roku ružicu listov, využívajúc slnečné svetlo a akumulujúce energiu, aby mohli rozkvitnúť v druhom, skôr ako zaočkujú a zomrú.

Ľahko a lacno sa pestujú zo semena a veľa z nich pochádza z Britských ostrovov. Všeobecne sa dvojročné rastliny vysievajú koncom jari alebo začiatkom leta, takže majú dostatok času na hromadné rozmnožovanie pred kvitnutím v nasledujúcom roku. Vysievajte ich každý rok, aby ste mali pravidelný prísun na výsadbu na záhrade alebo v nádobách. Uistite sa, že máte vyhradenú oblasť na prezimovanie polotvrdých alebo nežných dvojročiek, ako sú napríklad nikotány.

Pozrite sa na niektoré z najlepších dvojročných rastlín, ktoré sa dajú zasiať a rásť.

Angelica sylvestris

V prvom roku Angelica sylvestris vytvára rozety veľkých listov, ktoré vyzerajú skvele v okrajoch ako fólia pre iné rastliny. V druhom roku sa na tmavofialových stonkách objavujú strapce, ktoré sa rozširujú do dáždnikovitých súkvetí a priťahujú množstvo opeľovačov. Rásť, pestovať Angelica sylvestris na plnom slnku alebo v polotieni, na vlhkej, dobre priepustnej pôde. Angelica gigas a Angelica archangelica sú krásne alternatívy.

Výška x šírka: 100cm x 50cm.

Papaver nudicaule

Arktický mak je jedným z najtvrdších kvetov, ktoré môžete pestovať, a to aj napriek maličkému vzhľadu. Aj keď sú to v skutočnosti krátkodobé trvalky, môžete ich pestovať ako dvojročné rastliny priamym výsevom od mája do júla, aby zakvitli v nasledujúcom roku. Pestujte ich na plnom slnku v dobre priepustnej pôde a nechajte ich mŕtve, aby ste predĺžili kvitnutie.

V x Š: 30cm x 30cm.

Náprstníky

Existuje veľa krásnych odrôd náprstníka, ktoré môžete pestovať zo semien, a často sa samy semiačkami, takže stačí len sadenice presadiť tam, kam chcete. Väčšina druhov náprstníkov je dvojročná, vrátane našich pôvodných Digitalis purpurea. Objavte niektoré z najlepších náprstníkov, ktoré môžete pestovať.

Dianthus barbatus

Bežne známy ako sladký William, Dianthus barbatus je obľúbená záhradná záhrada, ktorá bola nespočetnekrát chovaná na produkciu mnohých kultivarov s rôznymi farbami a vzormi kvetov. Semená vysievajte v apríli alebo máji, potom v nasledujúcom roku vysaďte na jeseň kvety. Zvyčajne krátkodobá trvalka alebo dvojročnica. Vyberte si miesto v posteliach, na okrajoch alebo v nádobách, ktoré im poskytnú plné slnko a budú ich pestovať v drsnej a dobre priepustnej pôde.

V x Š: 50cm x 50cm.

Aquilegias

Aquilegias sú trvalky s krátkym trvaním, ale je možné ich pestovať ako dvojročné rastliny tak, že ich vysievate v polovici až do konca leta kvôli kvetinám nasledujúcu jar. Najlepšie ich pestujte na škvrnitom alebo čiastočne zatienenom mieste, vo vlhkej a dobre priepustnej pôde. Vyrábajú tiež báječné rezané kvety a toto odrezanie kvetov pomôže podporiť ďalšie kvety.

Hesperis matrionalis

Toto bájne voňajúce dvojročné rastliny sa darí na slnečných a tienistých miestach. Môže sa vysievať od skorej jari do polovice leta, aby zakvitla budúce leto, a bude sa tiež samo vysievať, takže je dobrou voľbou pre záhradu s nízkou údržbou - stačí vytiahnuť nežiaduce sadenice, keď sú mladé. Rásť, pestovať Hesperis matrionalis vo vlhkej, dobre priepustnej pôde a nezabudnite odrezať niekoľko kvitnúcich stoniek pre vázy alebo malé pózy.

V x Š: 100 cm x 45 cm.

Čajky

Čačky, ako Dipsacus fullonum a Dipsacus pilosus, sú vynikajúcimi rastlinami pre divoké záhrady, poskytujú kvety pre opeľovače, po ktorých nasledujú semená, ktoré milujú záhradné vtáky ako stehlíky. Pestujte tieto skutočné dvojročné rastliny na plnom slnku alebo v polotieni, vo vlhkej a dobre priepustnej pôde. Čajky sa tiež samy zasejú.

V x Š: 180cm x 80cm.

Nicotiana sylvestris

Aj keď trvalka má krátke trvanie, Nicotiana sylvestris sa dajú pestovať ako polotvrdé jednoročné rastliny alebo sa môžu prezimovať a považovať za dvojročné rastliny. Voňavé, elegantné kvety sa počas dňa zväčšujú a znovu otvárajú za súmraku, aby voňali večerný vzduch, takže sa dokonale hodia do nočných záhrad s rastlinami, ako je sladký Williams a nočné vône. Vysaďte ich do vlhkej, dobre priepustnej pôdy s trochou tieňa, aby ste ich chránili pred najhorúcejším letným slnkom.

V x Š: 150cm x 60cm.

Hollyhocks

Hollyhocks sú zvyčajne trvalky, často sa však stávajú obeťami napadnutia plesňou hrdzou, ktorá znetvoruje listy a kazí vzhľad rastliny. Zaobchádzanie s nimi ako s dvojročkami vám často umožní získať z nich to najlepšie už v prvom roku kvitnutia, skôr ako choroba skutočne zasiahne. Môžete tiež pestovať odolné odrody a s ich nápadnými kvetmi, ktoré sú priateľské k opeľovačom, stojí za to. Rastú na plnom slnku vo vlhkej, dobre priepustnej pôde.

V x Š: 180cm x 25cm.

Čestnosť

Čestnosť, Lunaria annua, možno pestovať ako jednoročné alebo dvojročné rastliny, aj keď pri pestovaní ako dvojročné rastliny podá najlepší kvetinový výkon. Je to milý doplnok k tienistej záhrade s divými kvetmi, kde budú kvety lákať včely a motýle. Po dokončení kvitnutia sa vytvoria priesvitné semienka v tvare disku, ktoré vyzerajú nádherne v kvetinových aranžmánoch. Nechajte však niekoľko semenných jadierok, aby sa mohli samovysiať.

V x Š: 90cm x 30cm.

Skutočné dvojročné rastliny a trvalky s krátkym trvaním

Niektoré z dvojročných období, s ktorými sa stretnete, napríklad na webových stránkach semenárskych spoločností, nie sú v skutočnosti skutočnými dvojročnými obdobiami, ale trvajúcimi trvalkami. Takéto trvalky sa často lepšie hodia na pestovanie a ošetrenie ako dvojročné rastliny, pretože ich najlepší výkon je v prvom roku kvitnutia, po ktorom sa účinnosť kvitnutia zníži.


Sladký William

Sladký William alebo Dianthus barbatus je členom rodiny karafiátov a má od mája do júla sladko voňajúce kvety. Zeleň je nízka, kopcovitá a trávnatá, takže je vynikajúcou voľbou pre skalky, obruby alebo prednú hranicu. Kvety, ktoré sú ploché a rastú vo veľkých strapcoch, sú v odtieňoch bielej, ružovej, červenej, fialovej alebo dvojfarebnej farby. Vysaďte ich na plné slnko a udržujte kvety zakvitnuté, aby ste povzbudili tvorbu nových kvetov. Sweet William je dobrou voľbou pre záhradu s motýľmi alebo vôňami.


Moje top 10 bienále

Bienále nie sú také populárne, ako by mohli byť, jednoducho preto, že kvitnú viac ako jednu sezónu a v dnešnom svete ľudia chcú všetko včera! Keď však zakvitnú, môžu byť veľkolepé. Sú tradičnou súčasťou anglickej chatovej záhrady a sú hodné trochu času a úsilia a samozrejme čakania.

Dvojročné rastliny sa najlepšie vysievajú koncom jari alebo začiatkom leta, takže majú dostatok času na hromadné rozmnožovanie pred kvitnutím v nasledujúcom roku. Koncom júna až začiatkom júla vysievam dvojročné rastliny do Babičkinej záhrady, aby som využil dlhé a teplé dni s vysokou úrovňou svetla, čo pomáha urýchliť proces klíčenia.

Mojou preferenciou je siať do kvetináčov alebo modulov, v závislosti od veľkosti semena, na rozdiel od priamo do zeme. Podnosy sú uchovávané vonku, aby sa sadenice v skleníku nevyprážali, a tak je efektívnejšie vytrhávanie buriny aj zalievanie. Snažím sa sadiť pred jesennou rovnodennosťou, čo je zhruba 21. septembra, čo dáva rastline koniec leta a jesene, aby sa usadili pred príchodom zimy. Výsev v zásobníkoch tiež poskytuje väčšiu kontrolu nad konečnou polohou rastliny. A plusom je, že posteľ, ktorá mala v sebe jednoročné kvety, sa prepne na jednu, v ktorej sú dvojročné rastliny, čo šetrí miesto v skleníku a nenecháva posteľ cez zimu prázdnu.

Pretože je čas na sejbu, myslel som si, že sa s vami podelím o svoje obľúbené top 10 bienále - v žiadnom konkrétnom poradí.

Všetky sú dostupné v obchode, venujte pozornosť špeciálnej ponuke na konci zoznamu.

Horúčka:

Odolná, polo vždyzelená liečivá bylina so zlatými listami a peknými bielymi kvetmi sedmokrásky po celé leto. Kvetiny Golden Feverfew je možné sušiť a pridať do kvetináča pourri pre aromatickú vôňu. Krátkodobá trvalka, ktorá je vhodnejšia na pestovanie ako dvojročné, je tiež atraktívnou okrasnou rastlinou.

Sladký William:

Bežne známy ako sladký William, Dianthus barbatus je obľúbená záhradná záhrada s rôznymi farbami a vzormi kvetov. Semená vysievajte v apríli alebo máji v utajení alebo v júni alebo v júli vonku, potom v nasledujúcom roku vysaďte na jeseň kvety. Zvyčajne krátkodobá trvalka alebo dvojročnica.

Sweet Rocket:

Toto bájne voňajúce dvojročné rastliny sa darí na slnečných a tienistých miestach. Môže sa vysievať od skorej jari do polovice leta, aby zakvitla budúce leto, a bude sa tiež samo vysievať, takže je dobrou voľbou pre záhradu s nízkou údržbou - stačí vytiahnuť nežiaduce sadenice, keď sú mladé.

Aquilegias:

Aquilegias sú trvalky s krátkym trvaním, ale je možné ich pestovať ako dvojročné rastliny tak, že ich vysievate v polovici až do konca leta kvôli kvetinám nasledujúcu jar. Veľmi plodné sejačky a sú roztrúsené po celej mojej záhrade.

Hollyhocks:

Hollyhocks sú zvyčajne trvalky, často sa však stávajú obeťami napadnutia plesňou hrdzou, ktorá znetvoruje listy a kazí vzhľad rastliny. Zaobchádzanie s nimi ako s dvojročkami vám umožní získať z nich to najlepšie v prvom roku kvitnutia a potenciálne skôr, ako choroba zasiahne.

Delphiniums:

Júl je posledným mesiacom na zasiatie týchto oddaných záhradkárov do záhrad v druhom roku kvetov. Delphiniums sú vynikajúce rastliny aj pre včely.

Nezábudky:

Nezábudky (Myosotis) možno siať od mája do septembra, napodobňujúc prirodzený proces šírenia a klíčenia semien, ktorý nasleduje po ich jarnom kvete. Krásny sejač na škvrnitý odtieň. Aj keď to môže byť trochu kriminálnik a dokáže rýchlo kolonizovať oblasť, takže pri rednutí budete možno musieť byť trochu bezohľadný.

Nástenné kvety:

Ak hľadáte dlhú sezónu farieb, nástenné kvety (Erysimum) sú nevyhnutnosťou. Stále majte zakvitnuté kvety a budú stále prichádzať. Úžasne voňajúce.

Angelica:

Angelica archangelica je majestátna dvojročná rastlina, ktorá má na rozdiel od ružovo sfarbených stoniek obrovské architektonické kvetinové hlavy a jemné svieže zelené semená. Zaslúži si prominentné miesto v zadnej časti hranice alebo v divokej časti záhrady. Všetky časti aromatickej rastliny majú kulinárske alebo liečivé využitie, ale sú známe predovšetkým kandizovanými stonkami, ktoré sa používajú ako dekorácia torty. Kvety sú atraktívne pre opeľovače a semená zožierajú vtáky. Čo na tom nemilovať?

Rukavice:

Existuje veľa krásnych odrôd náprstníka, ktoré môžete pestovať zo semien, a často sa samy semiačkami, takže stačí len sadenice presadiť tam, kam chcete. Väčšina druhov náprstníkov je dvojročná, vrátane našich pôvodných Digitalis purpurea.

Dúfam, že váš obľúbený je na mojom zozname.

Zozbieral som naše najobľúbenejšie bienále bylín a kvetov do jednej špeciálnej ponuky - odklepol som 20% z mojej obvyklej ceny.
Balík obsahuje: Angelica, Delphinium, Feverfew, Nezábudka, Náprstník, Hesperis (sladká raketa), Sweet William & Wild Pansy


Pozri si video: Olafur Eliasson. Green Light. 57th Venice Biennale