Potrebná februárová práca v záhrade, v zeleninovej záhrade, v domácom skleníku

Potrebná februárová práca v záhrade, v zeleninovej záhrade, v domácom skleníkuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Februárový pracovný kalendár

S príchodom posledného zimného mesiaca je už prístup dlho očakávanej jari cítiť. Dĺžka dňa sa citeľne zvyšuje, slnečných lúčov ubúda, len sa horúčavy vôbec neočakávajú - vo februári bývajú mrazy často prudšie ako v januári. Preto teraz treba záhrade venovať osobitnú pozornosť.

Záhrada a zeleninová záhrada vo februári

Faktom je, že stromy už odpočívali a skutočne vyšli zo zimného spánku (biologického pokoja), keď sa pripravujú na aktívne vegetačné obdobie. A len kvôli nízkym teplotám zostávajú v stave núteného pokoja. V druhej polovici februára sú najpravdepodobnejšie slnečno-tepelné popáleniny stromov.

Ako sa to stalo? Vo dne slnko pomerne intenzívne pečie do čiernej kôry kmeňov a konárov na južnej strane koruny, zahrieva ich a vyvoláva nástup miazgového toku. A po západe slnka teplota prudko poklesne, bunková tekutina zamrzne, dôjde k výraznému poškodeniu tkaniva, čo vyvolá ich ďalšiu smrť. V také dni môže napríklad amplitúda denných výkyvov teploty kambia v jablone dosiahnuť 30 a viac stupňov.

Aby sa zabránilo takýmto škodám, je veľmi dôležité ovocné stromy vo februári vybieliť, ak neboli na jeseň vybielené, alebo obnoviť staré, ak boli v jesenných dažďoch vymyté. To sa deje pri teplote nie nižšej ako -5 ° C. Môžete dokonca nastriekať celú korunu roztokom. Mimochodom, je lepšie použiť priemyselné bielenie - na kôre vydrží až dva roky.

Dlhodobé rozmrazovanie vo februári môže poškodiť iné ovocie a bobule. Je potrebné zabezpečiť, aby roztopená voda na záhradných jahodových plantážach nestala, inak pri zamrznutí bude v koreňovej zóne akútne chýbať kyslík a rastliny odumierajú. Holé oblasti bez jahôd a iných trvalých plodín bez snehu sú izolované suchou rašelinou, slamou a hnilobným hnojom. Samotné rastliny sú pokryté ihličnatými smrekovými vetvami alebo iným vhodným materiálom.

V kvetinovej záhrade sa vykonávajú podobné operácie: ak je to potrebné, vykopajú drážky na odtok vody (najmä v zóne výsadby cibuľovitých plodín - tulipány, narcisy a iné rastliny) a zakryjú holé výhonky zimujúcich trvaliek.

V skladovacích zariadeniach je nevyhnutné starostlivo skontrolovať sadivový materiál kvetov (hľuzy gladiol, hľuzy georgín a ďalšie), či nevyklíčia. To sa často stáva koncom zimy, potom by ste mali upraviť teplotu v skladovacej miestnosti alebo ich presunúť na chladnejšie miesto.

Od polovice februára v prítomnosti skleníka s dodatočným osvetlením už mnoho záhradníkov, najmä v strednom Rusku, začína pestovať sadenice rastlín pre filmové skleníky: baklažány, papriky, paradajky, zeler, šalát.

Ak zasejete semená paradajok do 15. februára, potom bude prvá úroda v júni. A aby sa čerstvé okurky dostali na parapet do začiatku mája, musia sa semená pre sadenice vysiať najneskôr do 20. februára.

Vo februári sa zasejú semená niektorých kvetov, aby sa získali sadenice: lobelia, šalvia, macešky, karafiáty Shabo a ďalšie.

Ak nie je možné pestovať sadenice s umelým osvetlením, potom by ste sa nemali ponáhľať. Stále však nestačí prirodzené svetlo, sadenice sa roztiahnu a budú slabnúť a slabnúť. Preto pre tých, ktorí nemajú vhodné podmienky, je lepšie odložiť výsev semien do konca mesiaca alebo do marca. To isté odporúčam obyvateľom severnejších oblastí, berúc do úvahy pravdepodobné návratové mrazy tam.

Posledné zimné dni môžete rozjasniť a navodiť jarnú náladu v dome pomocou kvitnúcich konárikov zlatice, čerešní, sliviek - ktokoľvek ich má na mieste. Je vhodné rezať ich za slnečného dňa počas topenia, pričom vyberte tie, ktoré majú viac kvetných pukov (sú okrúhle). Ak je vonku mráz, potom vetvy nie sú okamžite umiestnené do vázy; musia sa uchovávať asi jeden deň na chladnom mieste na postupné otepľovanie alebo úplne ponorené do studenej vody na niekoľko hodín. Potom sa kytica vloží do vázy s mierne osladenou prevarenou vodou pri izbovej teplote, ktorú bude potrebné meniť raz denne. O desať dní už budete obdivovať prvé jarné kvety.

Domáci skleník vo februári

Február pre izbové rastliny je už začiatkom prechodu od zimného odpočinku k jarnej vegetácii. Dni sa predlžovali, slnko je väčšie, ďalšie osvetlenie už nie je potrebné. Pri tomto režime sú rastliny odolné voči odtieňom schopné produkovať úplne zdravý rast nových výhonkov, ale svetlomilné sa stále rozširujú.

Nezaškodí urobiť na oknách malý odtieň tylu, pretože februárové slnko je už schopné zanechať popáleniny na jemných listoch citlivých rastlín, napríklad fialiek. Na tieto účely zvyčajne používam pásik vzácneho tylu široký asi 40 cm, ktorý pripevním na rám pomocou špendlíkov.

U plastových okien takáto operácia nebude fungovať, pretože plast sa nedá prepichnúť, takže medzi sklo a hrnce môžete vložiť listy bieleho papiera alebo ich pripevniť páskou priamo na sklo.

V tejto dobe kvitnú cyklámen, prvosienka, clivia a hippeastrum, cibuľovité rastliny nútiace k rastu. Klíči gloxínia, hľuzovité begónie, achimény. Hrnce s nimi sú vystavené svetlu, rastliny sa začnú polievať. Zalievanie sa zvyšuje aj pre ďalšie rastliny, ktoré začali rásť.

Pamätajte: zalievajte iba teplou vodou! S výnimkou druhov, ktoré sú podľa poľnohospodárskej technológie predpísané v chlade (+ 18 ... + 20 ° С) - cyklamény, azalky atď.

Poznámka pre začínajúcich pestovateľov: aby sa predĺžilo kvitnutie cyklámenov, vyblednuté kvety sa z rastlín odstránia a prudko ich vytiahnu, v žiadnom prípade ich však neodrežú.

Vo februári už môžete začať s rezom a formovaním koruniek, s transplantáciou a štepením. Rovnako ako predtým, je potrebné rastliny postriekať a všetkými možnými spôsobmi zvýšiť vlhkosť v miestnosti. Je potrebné starostlivo skontrolovať lístie na prítomnosť škodcov.

Zvláštnu pozornosť treba venovať vetraniu miestností - aj za slnečných dní je vzduch dosť mrazivý a môže kvetinám ublížiť. Odstráňte ich na tento čas mimo otvorené okno alebo ich opatrne zakryte hrubým papierom z prúdov studeného vzduchu. Zároveň nezabudnite, že ak bude vetranie dlhé a pôda v kvetináčoch je v tomto okamihu mokrá, potom sa tu papier nezachráni - je lepšie ich odviesť od zdroja čerstvého vzduchu. Koniec koncov, hypotermia vlhkej zemskej kómy vedie k nevyhnutnému útlaku rastliny, listy vädnú, korene prestávajú dodávať vodu na vrchol a kvetina môže zomrieť.

A nezabudnite dávať pozor na kaktusy - teraz sa pravdepodobnosť vzhľadu púčikov ešte zvyšuje. To znamená, že vzorky s púčikmi je potrebné premiestniť zo zimného domu do tepla na najjasnejšie miesto v čase a trochu ich zaliať teplou vodou. Zvyšok kaktusov je potrebné pravidelne skúmať pomocou lupy, pretože v zime sa na nich často vyskytuje červený roztoč. Len čo na pozadí zelenej epidermy spozorujete jasne červené pohyblivé bodky - okamžite urobte drastické opatrenia! Fitoverm, actellik a podobné lieky pomôžu zachrániť vaše domáce zvieratá.

Po februárových útrapách si teda nevšimneme, ako príde jar a prinesie nové starosti ...

Irina Balúčková

Foto autor


Možné chyby

Ak dôjde k porušeniu termínov výsevu alebo pravidiel poľnohospodárskej technológie, vznikajú so sadenicami rôzne problémy. Pre začínajúcich pestovateľov zeleniny je znepokojujúce, že sadenice po oberaní prestanú rásť. Tento jav sa považuje za normálny. Po prispôsobení sa novým podmienkam vývoj kríkov pokračuje. Ak dôjde k porušeniu zavlažovacieho režimu, vytvorí sa čierna noha. Toto ochorenie sa prejavuje ako stmavnutie dolnej časti stonky. Kontaminácii sa môžete vyhnúť ošetrením semien prípravkom Previkur pred výsadbou.

Sadenice vyzerajú choro a depresívne, ak sú nádoby s nimi uchovávané na studenom parapete. Na regeneráciu sadeníc sa pod poháre nahrádza polystyrén. Izolačná vrstva chráni pred chladom. Ak je miestnosť príliš horúca, sadenice sa roztiahnu. Rovnaký problém nastáva pri nedostatku ľahkej alebo hustej výsadby.

Zožltnutie a vädnutie listov sa vyvíja pri nedostatku dusíka alebo nedostatočnej zálievke. Ak je pôda mokrá, vykoná sa ďalšie hnojenie. Pri pestovaní v pôde bohatej na draslík nastáva skrútenie listových listov. V takom prípade odmietajú kŕmenie, aby normalizovali stav lístia. Rovnaký stav spôsobuje príliš jasné osvetlenie. U sadeníc baklažánu by mal byť rozptýlený.

Na získanie zdravých a silných sadeníc sa semená baklažánu vysievajú včas. Dátum sa vyberá v súlade s odporúčaniami lunárneho kalendára. Berte do úvahy aj klimatické a poveternostné podmienky v pestovateľskej oblasti. Pri správnom výpočte dátumu sejby sa rastliny aktívne rozvíjajú a poskytujú bohatú úrodu.

Užitočné články z nadpisu „Pumpkin“:


Výsadba juky v lunárnom kalendári 2021: priaznivé dni

Doma dosahuje maximálny rast juky 2 metre, zatiaľ čo spodná časť listov pravidelne opadáva, iba vrchná časť zostáva listová. Kvôli tejto štrukturálnej vlastnosti je yucca často zamieňaná s palmou. Listy trčia rôznymi smermi, mierne ohnuté dole.
Tvarom sú listy xiphoidné, dlhé (do 50 cm), smerujúce ku koncu. Farba listov juky je podľa druhu zelená, sivá alebo zelená s jasne žltým, bielym pruhom. Pozdĺž okraja sú listové dosky pokryté tvrdými vláknami. Vlasťou juky je Stredná Amerika, alebo skôr jej suché oblasti a Mexiko. Doma sa yucca pestuje na dekoratívne účely ako listnatá rastlina a zriedka kvitne.

Na pestovanie juky vo vnútorných podmienkach a čakanie na jej kvitnutie je potrebné na to vytvoriť vhodné podmienky a dodržiavať odporúčania priaznivých dní podľa lunárneho kalendára na rok 2021.

Mesiac a jeho fázy majú neuveriteľný vplyv na všetok život v našej prírode. Odpradávna naši predkovia vždy zreteľne sledovali znamenia Mesiaca a usporiadanie hviezd. Každý deň podľa lunárneho kalendára má svoju vlastnú určitú silu, energiu a niekedy môže niesť nielen pozitívny, ale aj negatívny prístup. Preto nebude nadbytočné z času na čas dôkladne sa pozrieť na kalendár lunárneho výsevu a podľa určitých vhodných dní vykonávať práce v záhrade a na záhrade.

Kalendár je akousi pomôckou, vďaka ktorej si môžete správne naplánovať výsadbu, starostlivosť, kŕmenie, spracovanie rastlín a zber.

Je tiež potrebné pripomenúť, že existujú veľmi nepriaznivé dni pre záhradníctvo a záhradníctvo, napríklad spln alebo nový mesiac. V dnešnej dobe je lepšie venovať čas sebe alebo svojej rodine.

Skúsení záhradníci a záhradníci už dávno potvrdili jednoduchú pravdu v praxi: Rastliny vysádzajte v priaznivých dňoch - budete s úrodou!

Mesiac môže ovplyvniť vývoj rastlín, takže je užitočné mať pri plánovaní záhradníckych aktivít k dispozícii nový Lunárny kalendár na rok 2021.

S jeho pomocou sa určia najvýhodnejšie podmienky pre siatie semien, výsadbu stromov, kultiváciu pôdy, výsadbu alebo presádzanie ovocných a bobuľových plodín.


Pripojenie zariadenia a začatie práce

Nastavenie a pripojenie zariadenia je možné vykonať bez potreby odborníkov. Pred začatím práce nainštalujte SIM kartu svojho mobilného operátora.

Potom postupujte podľa pokynov:

 • umiestnite zariadenie blízko vykurovacieho kotla, ktorého reguláciu je potrebné vykonať na diaľku
 • potom pripevnite GSM teplomer na stenu a pripojte ho k elektrickej sieti
 • podľa schémy zapojenia z webovej stránky výrobcu pripojte ovládacie svorky teplomera k svorkám pre pripojenie izbového termostatu na ovládacom paneli kotla
 • nainštalujte snímač teploty do kotolne alebo do najbližšej miestnosti, pripojte ho k GSM teplomeru
 • nainštalujte druhý snímač teploty, ktorý je súčasťou súpravy, na prietokové potrubie vykurovacieho kotla a nastavte horný a dolný („núdzový“) teplotný limit, pri dosiahnutí ktorého budete upozornení
 • pomocou mobilnej aplikácie pre operačný systém vášho smartphonu (Android alebo iOS) alebo pomocou SMS upozornenia nastavte prístroj do požadovaného prevádzkového režimu (pokyny na nastavenie sú priložené).


Ako a kedy sadiť sadenice na otvorenom teréne

A tak sme sa presunuli k najdlhšie očakávanej chvíli pre každého záhradníka - transplantácii do záhrady.

Kedy transplantovať

Výsadba sadeníc sladkej papriky na otvorenom teréne by mala byť vtedy, keď majú rastliny asi 8 pravých listov, majú výšku 20 - 30 centimetrov a na rastlinách by sa mali objaviť prvé púčiky

Mali by ste tiež venovať pozornosť faktorom životného prostredia - teplota pôdy by mala byť asi 12-15 stupňov a teplota vzduchu - najmenej 15 stupňov Celzia kedykoľvek počas dňa

V závislosti od regiónu a klimatických podmienok sa výsadba sadeníc papriky na otvorenom teréne vykonáva od polovice mája do polovice júna. Sadenice papriky ale môžete sadiť do vyhrievaného skleníka od druhej polovice apríla a do nevykurovaného môžete sadiť od prvej májovej dekády.

Pred transplantáciou kalenie

Pred zasadením sadeníc semenáčiky papriky poriadne vytvrdnite, čím pripravíte rastlinu na transplantáciu, posilníte imunitný systém a znížite stres počas akcie.

Na vytvrdnutie rastlín je potrebné dva týždne pred začiatkom akcie začať s vyťahovaním nádob so sadenicami von na tienisté miesto. Čas, počas ktorého sú rastliny na ulici, by sa mal postupne predlžovať - ​​počnúc 30 minútami a končiac niekoľkými hodinami. Musíte ich tiež postupne usporiadať z tienistého miesta na slnečnejšie. Okrem toho môžete ako prípravok zaliať sadenice rastovým stimulantom, napríklad „Epin“ deň pred presadením.

Aké miesto je lepšie transplantovať

Odporúčania pre výber a prípravu pozemku v záhrade na výsadbu sadeníc papriky:

Pôda by mala byť ľahká, úrodná. Ak je pôda vyčerpaná, musí sa vopred použiť hnojivo.
Pred vysadením sadeníc na záhrade sa odporúča pôdu vydezinfikovať. To sa dá urobiť pomocou roztoku síranu meďnatého (1 polievková lyžica na 10 litrov vody)

Pred transplantáciou sadeníc je potrebné vykonať dezinfekciu asi päť až šesť dní.
Dbajte na to, aby nedošlo k striedaniu plodín. Odporúčaní predchodcovia - mrkva, cibuľa, uhorky, tekvica, cuketa, neodporúčaní predchodcovia - baklažán, paradajky, zemiaky, paprika.

Priama transplantácia

Podrobné pokyny na presádzanie sadeníc sladkej papriky do otvoreného terénu:

 • Prvým krokom je vykopanie pôdy hlbokej 25-30 centimetrov.
 • Potom urobte otvory, ich objem by mal byť o niečo väčší ako hlinená kóma sadenice. Medzera medzi nimi by mala byť asi 50 centimetrov.
 • Po tom, pred presadením, pridajte do jamky komplexné hnojivo (1,5 polievkovej lyžice na jamku), výdatne zalejte. Treba poznamenať, že niektorí obyvatelia leta sú proti oplodneniu otvoru, takže to môžete urobiť podľa vlastného uváženia. Ale v každom prípade treba otvor zaliať.

 • Teraz môžete pristúpiť k priamej výsadbe - sadenice umiestnite do zvislej polohy v rovnakej hĺbke, v akej boli vypestované. Pri opätovnej výsadbe nie je potrebné odhaliť koreňový systém (to znamená, že je potrebné zachovať integritu koreňového systému) a pridať koreňový obojok.
 • A posledným dotykom je mulčovanie postelí korením. Ako mulčovací materiál je možné použiť rašelinu, slamu, humus.

Video: ako transplantovať sadenice sladkej papriky do otvoreného terénu.

Paprika je nepochybne dosť rozmarná kultúra. A preto, aby bolo pestovanie sadeníc sladkej papriky doma úspešné a prinieslo vám chutnú úrodu, musíte správne dodržiavať všetky kroky - od výsevu po výsadbu na otvorenom teréne. Neexistujú žiadne tajomstvá a zvláštnosti kultivácie; na získanie vysoko kvalitných a zdravých sadeníc stačí dodržiavať všetky odporúčania a poskytnúť rastlinám úplnú starostlivosť.


Pozri si video: HDZ 07 HDZ 07 2015 Skleniky a ich pouzivanie,spravny vyber letniciek