Stromček na sviečku

Stromček na sviečkuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Succulentopedia

Euphorbia lactea (strom dračích kostí)

Euphorbia lactea (strom dračích kostí) je šťavnatý ker alebo malý strom so vzpriamenými, veľmi rozvetvenými, ostnatými stonkami. Dorastá až 16,4 stôp…


Archív značiek: Strom svietnikov

Mal som si uvedomiť, že záhradníctvo bude dôležitou súčasťou môjho dospelého života, keď som ako dieťa stál na štátnom veľtrhu v Texase pred stromom na svietniky. Stál som a díval sa na túto nádhernú tropicky vyzerajúcu rastlinu s kukuričným psom v jednej ruke, cukrovou vatou v druhej a jašteričkou na šnúrke „na vodítku“ pripnutou na mojej košeli. (Pokiaľ ide o jaštericu, cítim sa nútený citovať Mayu Angelou: „Robte to najlepšie, ako viete, kým nebudete vedieť lepšie. Potom, keď to viete lepšie, urobte lepšie.“)).

Roky plynuli a ja som túto rozprávkovú rastlinu nerozmýšľal, kým som sa neprihlásil ako docent na jednu z prvých prehliadok jesene záhradou Master Garden. V ten deň som strávil niekoľko hodín v záhrade Kay Passmore a zistil som, že opäť hľadím na stromček na svietnik. Mala veľa na svojom dvore a komentovala, že sa slobodne usadili.

Posledných pár rokov vysádzame svietniky na nádvorie v Raincatcher’s Garden v kresťanskom kostole Midway Hills. Práve v tejto chvíli je na nádvorí veľký strom na svietniky, ktorý práve začína kvitnúť. Zakaždým, keď pracujem na nádvorí, pristihnem sa a pozerám na túto úžasnú rastlinu, ale bez kukuričného psa (teraz vegetariánskeho) a cukrovej vaty (fuj!). A chvalabohu, jediné jašterice v okolí sú tie, ktoré nám voľne behajú v záhrade a nie sú mi pripnuté na košeli (čo sme si mysleli?).

Náš vyklenutý dobre milovaný svietnik na nádvorí Raincatcher

Svietnik (Cassia alata) je pôvodom zo Strednej a Južnej Ameriky. V Dallase je jednoročná a ľahko rastie zo semien. Najlepšie je namočiť semená na noc do vody a potom po pominutí nebezpečenstva mrazu ich zasadiť priamo do zeme na plné slnko. V sezóne môže dorásť od 6 do 15 stôp a kvitne koncom leta až na jeseň. Je to rastlina odolná voči suchu a priťahuje do záhrady opeľovače. Ďalším zábavným faktom o tejto rastline je, že listy sa v noci skladajú.

Až budete nabudúce v záhrade, urobte si čas a pozrite sa na túto rastlinu. Alebo si urobte špeciálny výlet na nádvorie, len aby ste ho videli - bude to stáť za vašu námahu!

Ak ste túto rastlinu nikdy nepestovali, dôrazne vám odporúčam vyskúšať jednu budúcu jar. Dúfajme, že dovtedy budeme mať nejaké semená, o ktoré sa môžeme podeliť!


Ako pestovať svietnik

Pestovanie kríkov sviečok môže rýchlo zvýšiť záujem o zadnú časť postele, o zmiešaný okraj kríkov alebo dokonca o kontaktné miesto v holej krajine. Rastúci kríček na sviečku poskytuje formu a farbu, zatiaľ čo čakáte na založenie a rast trvalejších vzoriek.

Aj keď je strom vo svojom pôvodnom prostredí atraktívny a elegantný, mnohí, ktorí sú oboznámení s pestovaním tejto rastliny v Spojených štátoch, tvrdia, že je to skutočne škodlivá burina, ktorá sa sama sádza. Keď sa naučíte pestovať svietnik, buďte opatrní, a to hlavne v nádobe. Odstráňte zelené okrídlené samary skôr, ako vyprodukujú semeno, a tiež všetky mladé sadenice, ktoré pučia, ak si neprajete, aby sa vrátili na vaše postele a hranice.

Pestovanie kríkov sviečok je možné zahájiť zo semien. Semená namočte na noc a na jar, keď pominú šance na mráz, priamo zasejte. Majte na pamäti, že svietnik senna môže dosiahnuť výšku 4,5 metra. Preto sa uistite, či má priestor na vystrelenie a výstup.


Pozri si video: Umelý vianočný stromček Borovica Strieborná s kryštálikmi ľadu