Starostlivosť o rastliny Odontoglossum: užitočné tipy na pestovanie odontoglossum

Starostlivosť o rastliny Odontoglossum: užitočné tipy na pestovanie odontoglossumWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Čo sú to orchidey odontoglossum? Odontoglossum orchidey sú rodom asi 100 chladných podnebných orchideí pochádzajúcich z Ánd a iných horských oblastí. Rastliny orchideí Odontoglossum sú medzi pestovateľmi obľúbené kvôli svojim zaujímavým tvarom a krásnym farbám rôznych odrôd orchideí odontoglossum. Máte záujem o pestovanie odontoglossumov? Čítajte ďalej a dozviete sa ako.

Starostlivosť o rastliny Odontoglossum

Rastliny orchideí Odontoglossum nie sú najľahšie pestovateľnými orchideami, ale ak ich základné potreby uspokojíte, bohato sa vám odmenia.

Teplota: Rastliny orchideí Odontoglossum uprednostňujú chladnejšie podmienky a sú pomerne náročné na teploty. Počas dňa udržiavajte miestnosť pod 23 ° C (23 ° C) a v noci asi 10 až 13 ° C. Orchidey v teplejších miestnostiach budú potrebovať ďalšiu vodu a vlhkosť.

Svetlo: Slnečné svetlo by malo byť jasné, ale nie intenzívne, napríklad okno orientované na východ alebo mierne zatienené okno orientované na juh, aj keď rastliny orchideí odontoglossum pri vysokých teplotách vyžadujú trochu viac tieňa.

Voda: Odontoglossy uprednostňujú ľahké a časté polievanie, zvyčajne dvakrát alebo trikrát týždenne. Rastliny orchidey odontoglossum zalievajte ráno pomocou vody izbovej teploty. Medzi polievkami nechajte zalievaciu zmes takmer vyschnúť a nikdy ju nenechajte stáť vo vode. Príliš veľa vody môže spôsobiť hnilobu, ale nedostatočná vlhkosť môže spôsobiť, že lístie nadobudne skladaný, akordeónový vzhľad.

Hnojivo: Hnojte svoju orchideu každý druhý týždeň zriedeným roztokom jedla pre orchidey s pomerom NPK 20-20-20. Ak vaša rastlina odontoglossum rastie primárne v kôre, použite hnojivo s vysokým obsahom dusíka v pomere 30-10-10. Pred použitím hnojiva sa uistite, že je pôda vlhká.

Premiestňovanie: Repotujte každý rok alebo dva - vždy, keď rastlina vyrastie príliš veľká na svoj kvetináč alebo voda už netečie normálne. Najlepší čas je na jar, po ukončení kvitnutia rastliny. Použite jemnú zmes na zalievanie orchideí.

Vlhkosť: Rastliny orchideí Odontoglossum v ich prirodzenom prostredí sú vystavené zamračeným, hmlistým podmienkam a vlhkosť je nevyhnutná. Hrniec postavte na podnos s vlhkými okruhliakmi, aby sa zvýšila vlhkosť okolo rastliny. Rastlinu mierne zahmlievajte v teplých dňoch.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Odontoglossum orchids: Rastliny starostlivosti o druhy na predaj

Odontoglossum je mimoriadne rozmanitý a úžasný rod orchideí, ktorý si zaslúži osobitnú pozornosť. Tento rod orchidey prebýva najlepšie v oblasti severných Ánd vo vysokých nadmorských výškach v lesoch s hmlovými hmlami. Preto je väčšina orchideí Odontoglossum buď v pohode, alebo medziproduktom, a môžu to byť epifyty, litofyty a suchozemci, pretože v lesoch horských hmiel je hranica medzi týmito rozmazaná. Sú to sympodiálne orchidey s viac-menej guľatými pseudobulbami nesúcimi jeden až tri listy. Sú blízkymi príbuznými orchideí Oncidium, Miltonia, Cambria a ďalších orchideí Oncidium Alliance a môžu s nimi krížiť a dávať plodné hybridy.


Druhy orchideí

Podľa ich rastových návykov môžeme rozlíšiť tri rôzne druhy orchideí:

Epifytické orchidey

Existujú amatérski záhradníci, ktorí si mylne myslia, že epifytické orchidey sú parazitické rastliny, ktoré rastú na vzoroch.
Nie je to tak. Epifytické orchidey získavajú výživné látky potrebné pre svoj rast z vlhkosti a humus uložený na konároch, ktoré obývajú.
Rastú v blízkosti korún stromov, aby poskytli svetlo potrebné na miestach, kde na zemi nie je takmer žiadne svetlo.

Pozemské orchidey

Medzi tropickými orchideami existujú niektoré suchozemské druhy, napríklad Paphiopedilum, Cymbidium alebo Calanthe.
Pozemské orchidey rastú ako iné rastliny, ich korene sú v zemi a živiny získavajú z pôdy.

Polozemské orchidey, litofyty

Polozemské orchidey sú malou skupinou. Rastú zakorenené na kameňoch pokrytých machom , alebo na rozpadajúcich sa listoch na zemi. Najznámejším druhom je Laelia.


Arundina graminifolia

Arundinu graminifolia môžete poznať ako Bambusovú orchideu a môžete ju zvyčajne nájsť popri cestách v juhovýchodnej Ázii. Táto orchidea má ružové a biele okázalé okvetné lístky s tmavo ružovým stredom, ktorý sedí na vrchole veľkej stonky pripomínajúcej trstinu. Má rád veľmi teplé a vlhké počasie. Tento druh je blízko vyhynutia a zaznamenaných je iba 200 široko rastúcich bambusových orchideí.


Odontoglossum orchidey

Odontoglossum orchidey sú niektoré z najkrásnejších kvetov čeľade orchideí. Odvodené z gréckych slov odon (zub) a glosa (jazyk), pre mozoly podobné zubom na perách, prvý z tohto rodu popísal v roku 1816 Karl Sigismund Kunth. Odontoglossum orchidey sú voňavé a vytvárajú kvety s nariasenými lístkami a lístkami. Farby sa medzi viac ako 100 druhmi veľmi líšia a zahŕňajú bielu, žltú, hnedú, červenú, fialovú a niektoré farebné zmesi.

Medzi dobre známe príklady tohto druhu patrí Odontoglossum grande (Tiger Orchid), ktorého prezývka označuje farbu a pruhovanie kvetu. Ďalším členom tohto rodu je Odontoglossum pulchellum, prezývaný ako Konvalinka konvalinka, ktorá sa podobá kvetom aj vôňou.

Pôvodným biotopom tohto rodu je vlhký oblačný les v Strednej a Južnej Amerike, pričom väčšina druhov sa teší z vyšších nadmorských výšok Ánd. Orchidey Odontoglossum uprednostňujú chladné až studené rastové teploty. Denné teploty by mali byť nižšie ako 80 stupňov Fahrenheita, pričom nočné teploty by mali byť 55 až 60 stupňov. Ak sú tieto orchidey umiestnené pri príliš vysokých teplotách, kvety sa neotvoria úplne.

Odontoglossum orchidey sú epifyty a vytvárajú kompaktné vajcovité pseudobulby s jedným až tromi úzkymi vrcholovými listami. Kvetenstvo vyrastá z hľuzy pseudobulbu a vytvára stonky dlhé od niekoľkých centimetrov do 3 alebo 4 stopy. V závislosti od druhu môže jedna z týchto stoniek niesť kdekoľvek od 20 do 150 kvetov. Veľkosti kvetov sa pohybujú od jedného palca do priemeru nad šesť palcov. Rozcuchané sepaly týchto kvetov sa rozširujú a pery stoja vzpriamene alebo rovnobežne so stĺpom.

Väčšina orchideí Odontoglossum rastie najlepšie, keď sú korene pevne uzavreté. Vo výsledku budete možno musieť použiť menší kvetináč, ako by ste použili pri iných druhoch orchideí. Na dno kvetináča dajte trochu rastového média (zvyčajne jemnú alebo strednú jedľovú kôru), potom pridajte rastlinu a jemne na ňu rozložte korene. Pridajte ďalšie médium, pevne ho stlačte okolo koreňov a potom hrniec naplňte.

Orchidey Odontoglossum milujú vysokú vlhkosť, najlepšie medzi 55 a 75%. Ak sa zvyšujú denné teploty, zodpovedajúcim spôsobom zvyšujte vlhkosť. Ak použijete vlhkostný podnos, nenechajte dno kvetináča stáť vo vode, pretože tieto orchidey nemajú rady mokré nohy. Namiesto toho položte hrniec na kamienky a udržujte hladinu vody pod kamienkami. Polievajte pravidelne, najlepšie ráno, aby listy mohli do noci zaschnúť. Určite nikdy nepoužívajte umelo zmäkčenú vodu, ani na polievanie, ani na rosenie, pretože tento rod orchideí je citlivý na vodu. Hýbte vzduchom čo najviac bez vytvárania studeného prievanu.

Pre orchidey Odontoglossum stačí slabé svetlo, asi 1 000 až 1 500 stopových sviečok. Ak chcete vedieť, či je vaša rastlina dostatočne osvetlená, sledujte listy. Jasne zelené listy označujú správne množstvo svetla. Ak sú listy tmavozelené, rastlina nemá dostatok svetla. Naopak, ak sú listy červenkasté, je orchidea príliš svetlá. Pre nadšencov žijúcich v teplotných a nemrznúcich oblastiach môžu byť niektoré druhy orchideí Odontoglossum pestované vonku pod ochrannou terasou.


Pozri si video: Aliceara Orchid - Beallara - Intergeneric orchid Brassia x Miltonia x Odontoglossum.