Pestovanie stromu Banyan

Pestovanie stromu BanyanWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Banyanový strom je skvelým výrokom, ak máte na záhrade dostatok miesta a vhodné podnebie. V opačnom prípade by sa tento zaujímavý strom mal pestovať v interiéroch.

Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Informácie o strome Banyan

Banyan (Ficus benghalensis) je figovník, ktorý začína život ako epifyt, klíčiaci v štrbinách hostiteľského stromu alebo inej štruktúry.

Ako rastie, banyanový strom vytvára vzdušné korene, ktoré visia dole a zakoreňujú sa všade, kde sa dotknú zeme. Tieto silné korene v skutočnosti spôsobujú, že strom má niekoľko kmeňov.

Pestovanie banyánového stromu vonku

Tieto stromy majú v priemere vysokú potrebu vlhkosti; založené stromy sú však odolné voči suchu. Užívajú si tiež slnko až polotieň. Banyanské stromy sú ľahko poškoditeľné mrazom, a preto sa najlepšie pestujú v teplejších podnebiach, aké sa vyskytujú v zónach odolnosti rastlín USDA 10-12.

Pestovanie banyánového stromu vyžaduje veľa priestoru, pretože vzrastlé stromy sa stávajú pomerne veľkými. Tento strom by nemal byť vysadený v blízkosti základov, príjazdových ciest, ulíc alebo dokonca vášho domova, pretože samotný baldachýn sa môže rozšíriť dosť ďaleko. V skutočnosti môže byť banyanový strom vysoký až 30 metrov a rozprestiera sa na niekoľkých akroch. Listy banyánových stromov môžu siahať kdekoľvek od 13 do 25 cm.

Jeden z najväčších zaznamenaných banyánových stromov je v indickej Kalkate. Jeho vrchlík pokrýva 18 000 metrov štvorcových a je vysoký viac ako 24 metrov s viac ako 2 000 koreňmi.

Kolovráreň Banyan Tree

Banyanské stromy sa bežne pestujú ako izbové rastliny a sú dobre prispôsobené vnútornému prostrediu. Aj keď je banyan trochu lepšie viazaný na kvetináče, je dobré tento rastlinu presádzať najmenej každé dva až tri roky. Konce výhonkov je možné zovrieť späť, aby sa podporilo rozvetvenie a pomohla sa kontrolovať veľkosť.

Ako izbová rastlina má banyán radšej dobre priepustnú, ale mierne vlhkú pôdu. Pôdu treba nechať medzi zálievkami vyschnúť, vtedy ju treba dôkladne nasýtiť. Je však potrebné dbať na to, aby nesedel vo vode; inak môžu listy žltnúť a padať.

Poskytnite banyanu stredne jasné svetlo a udržujte vnútorné teploty okolo leta 21 ° C a počas zimy najmenej 10 - 18 ° C.

Rozmnožovanie banyánskych stromov

Banyanské stromy sa dajú množiť z odrezkov alebo semien mäkkého dreva. Odrezky je možné odoberať z končekov a zakoreniť alebo pomocou očkových odrezkov, ktoré si vyžadujú kúsok stonky asi pol palca pod a nad listom. Vložte odrezky do vhodného koreňového média a do niekoľkých týždňov by sa mali začať rozvíjať korene (alebo výhonky).

Pretože časti rastliny banyan tree sú jedovaté (po požití), pri manipulácii s nimi buďte opatrní, pretože citliví jedinci môžu byť náchylní na podráždenie pokožky alebo alergické reakcie.

Ak sa rozhodnete vypestovať banyan zo semena, nechajte ho pred zberom na rastline vysušiť. Nezabúdajte však, že rastúci banyánový strom zo semena môže chvíľu trvať.


Kúzlo banyánových stromov

Bol som milovníkom stromov tak dlho, ako si dobre pamätám. Ako dieťa, ktoré vyrastalo v Miami na Floride, sme mali na svojom prednom dvore veľký fikus, ktorý bol obľúbeným miestom na lezenie. V mojej pamäti to bolo obrovské, ale pravdepodobne to nebolo oveľa vyššie ako 30. “

Najväčšie fikusy rastúce v Miami a v ďalších častiach Dade a Broward County na Floride sú stromy Banyan, Ficus benghalensis. Tento fíkus, pôvodom z Indie (a ďalších častí sveta), kde je tiež národným stromom, má hlboké korene a veľa končatín, ako aj vzdušné korene, ktoré visia z končatín. Tieto tajomné a dramatické stromy, ktoré rastú pozdĺž ciest, vytvárajú pocit dažďového pralesa. A tieň, ktorý vytvárajú, je samozrejme vítaný najmä v horúcom a slnečnom podnebí, ako je Miami alebo India.

Pri pohľade na jeho vedecký názov rod odkazuje na latinský názov pre figy a tento druh pochádza z mesta Benghal v Indii. Spoločný názov banyan je veľmi podobný „banánom“, hinduistickým obchodníkom, ktorí odpočívali v tieni týchto nádherných stromov. Obrovské exempláre sa môžu rozložiť a pokryť ekvivalent akra a poskytovať tieň pred horúcim slnkom. Správy sa líšia, ale je známe, že stromy majú veľkosť 98 'vysoký a priemer viac ako 650'. Celkový efekt pripomína skôr les stromov namiesto jedného stromu.

V hinduistickej kultúre existuje veľa pozitívnych výhod spojených s banyánskymi stromami vrátane myšlienky, že plnia želania. Či už je to fakt alebo fikcia, je známe, že tieto stromy sú dlhoveké a fascinujúce. V Indii je známe, že existujú banyánske stromy staré viac ako 200 rokov. Medzi praktické využitie tohto stromu patrí použitie miazgy lac hmyzu, ktorý je parazitom na banyáne, na výrobu šelaku a papiera z dreva. Vetvičky sa predávajú ako špáradlá aj v Indii a Pakistane.

Najväčší banyánsky strom v kontinentálnych USA rastie na pôde Edison a Ford Winter Estate vo Ft. Myers, Florida (dnes múzeum otvorené pre verejnosť za účelom prehliadok). Tento držiteľ záznamu, ktorý bol pravdepodobne vysadený okolo roku 1925 vo vtedajšom zimnom dome Thomasa Edisona, je vysoký 84 palcov a má obvod 376 palcov. Niektorí ľudia špekulujú, že pôvodný stromček bol darčekom od firmy Firestone. Okrem svojich elektrických experimentov bol Edison známy svojou experimentálnou prácou pri pokuse o výrobu gumy (zaujímal sa o komerčný podnik) a tisíckami rastlín, ktoré pestoval.

Ďalším banyánskym stromom, ktorý stojí za zmienku, je viac ako 80-ročný exemplár v Palm Beach Gardens na Floride. Zakladateľ tejto komunity John D. McArthur presunul do svojej „záhradnej komunity“ strom, ktorý by bol inak vyrúbaný. Vážil 75 ton a bol vysoký 60 '. Končatiny dosiahli 125. “ Dostať strom na nové miesto nebol žiadny malý podnik a bol plný výziev. Odmenou je, že dnes je tento Banyan aj ďalší, ktorý bol pridaný na rovnaké miesto, živý a zdravý.

Na aké stromy si pamätáte z detstva? Zažili ste kúzlo banyánskeho stromu? Povedz nám! Radi počúvame vaše príbehy.


Kúzlo stromov Banyan

Bol som milovníkom stromov tak dlho, ako si dobre pamätám. Keď som bol dieťa, ktoré som vyrastal v Miami na Floride, mali sme na našom prednom dvore veľký fikus, ktorý bol obľúbeným miestom na lezenie. V mojej pamäti to bolo obrovské, ale v skutočnosti to asi nebolo oveľa viac ako 30 stôp.

Banyan: Najväčší fikus

Najväčšie fikusy rastúce v Miami a v ďalších častiach okresov Dade a Broward County na Floride sú stromy Banyan, Ficus benghalensis. Tento fíkus, pôvodom z Indie (a ďalších častí sveta), kde je tiež národným stromom, má hlboké korene a veľa končatín, rovnako ako vzdušné korene, ktoré visia z konárov. Tieto tajomné a dramatické stromy, ktoré rastú pozdĺž ciest, vytvárajú pocit dažďového pralesa. A tieň, ktorý vytvárajú, je samozrejme vítaný najmä v horúcom a slnečnom podnebí, ako je napríklad Miami alebo India.

Čo znamená jeho názov?

Aby sme prelomili jeho vedecký názov, rod fikus je latinský názov pre "figu" a druh benghalensis pochádza z bengálskej oblasti Bangladéša a Indie. Všeobecný názov, banyan, je veľmi podobný „bananom“, čo sú hinduistickí obchodníci, ktorí odpočívali v tieni týchto nádherných stromov. Obrovské exempláre sa môžu rozložiť a pokryť ekvivalent akra a poskytovať tieň pred horúcim slnkom. Správy sa líšia, ale je známe, že stromy dorastajú až do výšky 98 stôp a priemeru viac ako 50 stôp. Celkový efekt pripomína skôr les ako jeden jediný strom.

Magické výhody a praktické použitia

V hinduistickej kultúre je s banyánskymi stromami spojených veľa magických výhod, vrátane predstavy, že plnia želania. Či už je to fakt alebo fikcia, je dobre známe, že tieto stromy majú dlhoveký charakter a sú fascinujúce. V Indii sú niektoré banyánske stromy staršie ako 200 rokov. Medzi praktické využitie tohto stromu patrí výroba šelaku zo živicového sekrétu lac hmyzu (parazit na banyáne) a papiera z banyánového dreva. Vetvičky sa predávajú ako špáradlá aj v Indii a Pakistane.

Najväčší Banyan v USA

Najväčší banyánsky strom v kontinentálnych USA rastie na pôde Edison a Ford Winter Estate vo Ft. Myers, Florida (dnes múzeum otvorené pre verejnosť za účelom prehliadok). Tento držiteľ rekordov, ktorý bol pravdepodobne vysadený okolo roku 1925 vo vtedajšom zimnom sídle Thomasa Edisona, je vysoký 18 metrov a má obvod 236 palcov. Niektorí špekulujú, že pôvodný stromček bol darčekom od firmy Firestone. Okrem svojich elektrických experimentov bol Edison známy vďaka svojej experimentálnej práci pri výrobe gumy (zaujímal sa o komerčný podnik) a tisíckam rastlín, ktoré pestoval.

Ďalší pozoruhodný banyán

Ďalším banyánskym stromom, ktorý stojí za zmienku, je viac ako 80-ročný exemplár v Palm Beach Gardens na Floride. V roku 1961 zakladateľ John D. MacArthur presunul strom, ktorý by bol inak vyrúbaný, do svojej „záhradnej komunity“. Vážil 75 ton a bol vysoký 60 stôp. Končatiny dosahovali 125 stôp. Dostať strom na nové miesto nebol žiadny malý podnik a bol plný výziev. Odmenou je, že dnes je tento Banyan a stále žije a je v poriadku.

Na aké stromy si pamätáte z detstva? Zažili ste kúzlo banyánskeho stromu? Povedzte nám, prosím! Radi počúvame vaše príbehy.

Erica Glasener píše pre Networx.


Druhy Ficus, Banyan Fig, Banyan Tree, Ban Yan

Rodina: Moraceae (mor-AY-see-ee) (informácie)
Rod: Ficus (FY-kus) (Informácie)
Druh: benghalensis (ben-gal-EN-sis) (Informácie)
Synonymum:Ficus banyana
Synonymum:Ficus benghalensis var. krishnae

Kategória:

Tropical and Tender Trvalky

Požiadavky na vodu:

Veľmi vysoká potreba vlhkosti vhodná pre močiare a vodné záhrady

Expozícia slnka:

Lístie:

Táto rastlina je odolná voči jeleňom

Farba listov:

Výška:

Medzery:

Otužilosť:

USDA zóna 10b: do 1,7 ° C (35 ° F)

USDA zóna 11: nad 4,5 ° C (40 ° F)

Kde rásť:

Nebezpečenstvo:

Časti rastliny sú pri požití jedovaté

Manipulačná rastlina môže spôsobiť podráždenie pokožky alebo alergickú reakciu

Farba kvetu:

Bloom charakteristiky:

Veľkosť kvetu:

Doba kvitnutia:

Ostatné detaily:

Môže to byť škodlivá burina alebo invázne

Požiadavky na pH pôdy:

Patentové informácie:

Metódy propagácie:

Zber semien:

Semenáčiky nechajte na rastlinách zaschnúť a vyberte ich

Regionálne

Hovorí sa, že táto rastlina rastie vonku v nasledujúcich regiónoch:

San Bernardino, Kalifornia

Poznámky záhradkárov:

15. marca 2012, JPnAZ od spoločnosti Mesa, AZ, napísal:

Každý, kto vie, kde môžem získať tieto stromy vo Phoenixe v štáte AZ?

19. septembra 2011, aparajita z Bombaja,
India napísala:

Ahoj, žijem v Bombaji a vidím, že tam je veľa malých rastlín stromu Banyan lemujúcich cesty. Môžem ich pár presadiť do hrnca na výrobu bonsai? Som v tomto nový a bol by som rád, keby mi niekto povedal, ako na to. Vlastne som plánoval mať bonsai v teráriu. prežije v uzavretom prostredí?

22. januára 2011, a_griebel z Phoenixu, AZ napísal:

Táto rastlina nie je pásmová pre našu oblasť (Phoenix je 9b, s časťami v 10a), v zoo Phoenix však rastie niekoľko krásnych exemplárov. Niektoré z týchto stromov majú niektoré ariové korene. Tiež som počul, že minimálne dve z našich poddôverí (Scottsdale a Mesa -zones 9b) majú tiež niekoľko rastov. Nabudúce, keď budem v zoo, skúsim zachytiť nejaké obrázky.

22. novembra 2009 gerrycollier z Longwoodu, FL napísal:

Ako nadšenec bonsajov od roku 1982 je banyanový strom zďaleka najzaujímavejším a vynikajúcim stromom, ktorý rastie ako bonsai. Ak sa pokúsite vypestovať banyan zo semien, pomôže vám ich posypať teplou vodou a nechať pôsobiť najmenej 12 hodín. Pri pokuse o šírenie akýchkoľvek epititov, najmä ficus benghalensis, môže byť zasiahnutý. Keď budem pokračovať v výskume najefektívnejšej metódy klíčenia tohto špeciálneho stromu, budem vás informovať.

1. júna 2008 Tetrazygia z Miami, FL (zóna 10b) napísala:

Tento banyan pochádza z Indie, Srí Lanky, Pakistanu a Bangladéša. Usadil sa na juhovýchode Floridy a považuje sa za invazívny, pretože bola predstavená aj jeho opeľujúca vosa. Pretože môžu začínať ako epifity, sú obzvlášť nebezpečné pre invázie. Veľké stromy sa môžu ukázať ako veľmi škodlivé, keď nimi prechádzajú silné hurikány, a často spôsobujú ďalšie škody na cestách, vozidlách a domoch. Aj keď sú to pekné koruny stromov v oblastiach, ako je napríklad Coral Gables, existujú dva natívne banyanové fíkusy, ktoré by sa mali namiesto toho použiť v predmestských oblastiach.

12. januára 2008 davidzone9 z Houstonu, TX napísal:

Tieto stromy ma fascinovali už dosť dlho a konečne som mohol vidieť nádherné banyany v areáli Edison Estate vo Fort Myers na Floride a Coral Gables na Floride na ceste do botanickej záhrady. Len som tam stál v úžase. Každá romantická predstava pobytu v dažďovom pralese (bez opustenia USA) sa mohla začať postavením pod banyanom.
Od tej doby som sa snažil nájsť rastúci v oblasti Houstonu. Nakoniec som našiel jeden, ktorý vyrastal jeden blok od pobrežia v Galvestone v Texase. Je to dole ulicou od chatrče Joe's Crab a je asi 20 stôp vysoký a 20 stôp široký. Nie sú to stromy príšer, ktoré nájdete na Floride, ale je pekné vedieť, že môžu rásť na ostrove Galveston.

16. júna 2005 crt z Amarillo, TX (zóna 6b) napísal:

Práce sú veľmi pekné stromy! Snažím sa nájsť semienka asi rok, veľmi rád by som si ich skúsil vypestovať ako bonsai. Zdá sa, že semená, ktoré som našiel, nevyklíčia. problém s objednávaním balíkov so semenami spočíva v tom, že väčšina balení nemá v sebe žiadne semená, možno najviac jedno alebo dve, ľudia, od ktorých som semená kúpila, mi stále hovoria, že semená stromu Banyan sú naozaj ako prach a je nemožné rozdeliť kvetinové časti od skutočných semien. Človeče, toto by bol skutočne skvelý bonsai, ktorého pestovanie by mohlo trvať dosť, ale stálo by to za to!

4. marca 2005 BROforest z Brownsville, TX (zóna 9b) napísal:

Tento mimoriadne veľký Ficus má svoje miesto v mestách rovnako ako väčšina rastlín, ktoré si môžu nájsť svoj vlastný ekologický výklenok. Brownsville v štáte Texas môže byť v letných mesiacoch veľmi horúci a suchý a strom, ktorý tieni celý blok, si môže pod svojím rozrastajúcim sa baldachýnom vytvárať vlastné osviežujúce podnebie. Tomuto stromu sa treba vyhnúť alebo ho veľmi agresívne orezávať na miestach blízko základov, príjazdových ciest, ulíc alebo chodníkov pre chodcov. Strieška sa môže rozšíriť tak ďaleko, že v tienenej oblasti môže byť niekoľko domov a celá bočná ulica. Naša oblasť môže byť suchá a naše pôdy zásadité a hlinité, napriek tomu stromy tejto veľkosti vidíme pomerne pravidelne v mestách aj vo vnútrozemí z Brownsville. Videl som jeden strom na stavenisku (opustenú škôlku rastlín) mimo Los Fresnos v Texase, ktorý mal asi päť samostatných piknikových stolov, napr. prečítajte si viac podkrovných priestorov pod baldachýnom a stále bolo veľa priestoru na ďalšie. Tento strom musel mať teplotný rozdiel 20 stupňov od 100 + júlových dní a dúfam, že ho nezrezali, keď zrovnali s materskou zónou miesto.

23. augusta 2004 Kylecawaza z Corte Madera v Kalifornii (zóna 10a) napísal:

Ak chcete Banyan tohto stromu v nijakom vlhkom podnebí, vôbec ho neostrihajte. Banyanov z tohto stromu v CA by bolo oveľa viac, keby ich cestná posádka neopravila. Existujú aj banyánske príklady tohto stromu v aboréte Fullerton

14. augusta 2004 ireadalot zo San Antonia, TX napísal:

Čítal som o škodách, ktoré zatiaľ na Floride spôsobil hurikán „Charlie“ kategórie 5, keď som narazil na správu jedného muža o tom, ako vetry vytrhli strom Banyan.

Teraz viem, že je to zvláštne meno. a nečítame to často, ale pamätám si niečo o jeho histórii a distribúcii.

Pokračovaním príbehu Mutiny on the Bounty je kniha s názvom „Pitcairnov ostrov“. Z knihy čitateľ zistí, že vzbúrenci využili banyánske stromy, keď prežili zvyšok svojho života na tomto odľahlom malom ostrove.

Je to už nejaký čas, čo som túto knihu čítal, ale myslím si, že ostrovania sa naučili destilovať korene a vyrábať banyánsku whisky / liehoviny. O nápoji sa tvrdilo, že je brutálne omamný, a takmer spôsobil. prečítajte si viac úmrtí každého človeka na Pitcairnovom ostrove.

Banyany sú mimoriadne nádherné stromy, predstavili mi ich v letnom dome Edison vo Fort Myers na Floride. Určite by som si urobil výlet a videl najväčší banyánový strom na svete v Indii. Tiež si myslím, že sú to najinteligentnejšie stromy kvôli svojej schopnosti zapustiť korene a rozširovať sa a prebrať veci.

Mám to šťastie, že bývam v blízkosti dvoch ciest, ktoré sú lemované banyánmi. Tieto vzrastlé koruny stromov pokrývajú cesty a robia ich jedinečnými a skutočne špeciálnymi. Listy na banyanových stromoch rastú najhustejšie na vonkajších konároch stromu. Počas jazdy medzi stromami otváram strešné okno a snažím sa zdvihnúť zrak, aby som využil tento zážitok. Len čo vstúpite do stromu, zvuk sa odráža od vnútra stromu a skutočne sa stáva jeho vlastným prostredím.

Pri tak krásnej jazde väčšina automobilov ľahko spomalí na maximálnu rýchlosť 30 MPH a s úctou obdivuje krásu týchto nádherných stromov. Ďakujem vám, kto mal pred rokmi predvídavosť zasadiť tieto stromy. Myslím si, že by to malo byť podporené a plánujem veľmi skoro zasadiť nejaké odrezky.

Myslím si, že je to úžasný a majestátny strom. Rastú pôsobivo veľké. Je smutné, že je zakázané ich sadiť, predávať alebo množiť. Po vývoji alebo prestavbe v okrese Miami-Dade musia byť z lokality odstránené. Myslím si, že je to škoda, aj keď s nechuťou chápem, prečo to tak je. Len som chcel, aby o tom vedeli tí, ktorí by mohli žiť v tomto kraji. Ak máte povolené pestovať ho tam, kde žijete, a môžete ho zasadiť ďaleko od budov, je to úžasný strom!

3. júna 2003, Monocromatico z Rio de Janeira,
Brazília (zóna 11) napísala:

Jeden z najneuveriteľnejších stromov, F. bengalensis, má adventívne korene, ktoré sú čoraz silnejšie, až kým po dosiahnutí pôdy nedosiahne priemer hlavného kmeňa, takže strom vyzerá, akoby mal niekoľko kmeňov. Na starších stromoch si môžete postaviť dom. Počul som o reštaurácii v brazílskom Sгo Paule postavenej pod starým stromom Banyan Tree.

Nie je taký vysoký, ako by mal, ale určite si vyžaduje určitý priestor vo vašej záhrade (pravdepodobne v parku, pretože by mohol ignorovať váš dom a steny a ploty, zatiaľ čo rozširujete adventívne korene a ničíte ich).


Mocný banyánsky strom môže „kráčať“ a žiť celé storočia

V hlavnom meste indického štátu Západné Bengálsko sa hrnú turisti, aby videli, čo na prvý pohľad vyzerá ako rozsiahly les. Pobočky vytvárajú rozsiahly baldachýn nad botanickou záhradou Acharya Jagadish Chandra Bose - asi ako mestský blok na Manhattane. Ale najzaujímavejšou vecou na tejto zbierke života rastlín je to, že to vôbec nie je zbierka, je to jeden mohutný strom, známy jednoducho ako Veľký Banyan Tree, a všetci tí zjavne odlišní členovia lesa sú v skutočnosti jedným z 3 600 vzdušných koreňov.

„Najväčší banyanový strom možno nájsť v botanickej záhrade neďaleko Kalkaty (predtým Kalkata), zaberá väčšiu časť piatich hektárov a má viac ako 250 rokov,“ prednášajú Erin Alvarez a Bart Schutzman, obaja lektori v odbore záhradnícke práce v oblasti životného prostredia. na Floridskej univerzite, vysvetlite e-mailom.

Ak vás zaujíma, ako by na svete jediný strom mohol pokryť asi 14 500 štvorcových stôp (1 347 štvorcových metrov) priestoru, vyrastať konáre vysoké až 24 metrov a prosperovať dva a pol storočia, je čas spoznať špeciálny druh známy ako banyan.

Pochopenie Banyanových koreňov

Alvarez a Schutzman tvrdia, že história banyanu má korene (zamýšľaná slovná hračka) v južnej Ázii. „Iba jeden druh z Indie - Ficus benghalensis - bol pôvodný banyan, pomenovaný podľa hinduistických obchodníkov alebo obchodníkov, ktorí podnikali v tieni druhu, “píše duo prostredníctvom e-mailu.„ Tento výraz sa teraz používa všeobecne pre niekoľko druhov fikusu, ktoré majú podobný životný cyklus a patria do jednej skupiny druhov fíg (Urostigma)."

V dnešnej dobe, keď ľudia hovoria o „banyane“, môžu hovoriť o ktoromkoľvek zo 750 druhov figovníkov, ktoré sú opeľované iba konkrétnym druhom drobných vosí, ktoré sa množia vo vnútri plodov ich partnerských stromov. Všetky banyany spadajú do kategórie super roztomilých a nie úplne hrozivých zvukov „škrtiacich fíg“. To znamená, že stromy vyrastajú zo semien, ktoré pristávajú na iných stromoch, posielajú svoje vlastné korene, aby udusili svojich hostiteľov, a potom rastú v menšie stĺpy podporujúce vetvy, ktoré vyzerajú ako nové kmene stromov.

„Všetky tieto rastliny začínajú život ako semeno, ktoré klíči na inom strome, rastie ako vinič závislý od stromu, ktorý ho potrebuje na podporu, a nakoniec svoj hostiteľský strom uškrtí a zosumarizuje jeho štruktúru,“ píšu Alvarez a Schutzman. „Neskôr korene vyrastajú z konárov, ktoré sa tiahnu smerom von a dostávajú sa na zem, stávajú sa podobnými kmeňu stromu a rozširujú stopu stromu, niekedy mu hovoria hovorovo ako„ chodiaci strom “.“

A hoci je Veľký Banyan v Kalkate zďaleka najväčší zo všetkých, dominujú banyany ako druhy, čo sa týka veľkosti - aspoň v širšom zmysle slova: sú to najväčšie stromy na svete z hľadiska oblasti, ktorú pokrývajú. Pokiaľ ide o celkový objem, strácajú však na obrovskej sekvoji, druhu vedenom 2 000 rokov starým stromom menom General Sherman, ktorý žije v kalifornskom národnom parku Sequoia a má objem asi 1 487 metrov kubických.

Kultúrny a historický význam

Banyan je považovaný za obzvlášť zmysluplný strom v Indii a ďalších častiach sveta s bohatými historickými a duchovnými väzbami. Banyan, ktorý sa v Indii označuje ako „Vata-vriksha“, je spájaný s bohom smrti Yamom a často sa vysádza v blízkosti krematórií mimo dedín. V hinduizme sa hovorí, že božstvo Krišna stálo pod banyánom v Jyotisare, keď predniesol kázeň posvätného sanskrtského písma Bhagavadgíta. A hinduistické texty napísané pred viac ako 2 500 rokmi popisujú kozmický „svetový strom“, ktorý odkazuje na narastajúci banyan, ktorý má korene v nebi a rozširuje kmeň stromu a rozvetvuje sa smerom k Zemi, aby priniesol požehnanie. V priebehu storočí strom získal význam ako symbol plodnosti, života a zmŕtvychvstania. Banyan po celé storočia slúžil aj ako zdroj liekov a potravy a kôra a korene sa dodnes používajú na liečbu rôznych porúch, najmä v ajurvédskej medicíne.

Podľa historikov bol Alexander Veľký a jeho armáda prvými Európanmi, ktorí sa stretli s banyanom, keď dorazili do Indie v roku 326 pred n. L. Ale až keď Briti vtrhli do Indie, dostal strom nový temný účel, ktorý sa často používal ako šibenica na popravu povstalcov, ktorí sa bránili ich vláde. Do 50. rokov 19. storočia boli stovky mužov obesených z konárov banyánov. Keď India získala nezávislosť, ľudia tiež kultivovali banyan, čím sa stal národným stromom.

Banyan dneška

Banyany sú pôvodom v Indii a Pakistane a darí sa im. V týchto dňoch sa však na Floride dajú nájsť variácie majestátnych stromov. „Tieto druhy fikusu môžu rásť iba v tropických a subtropických oblastiach sveta, pretože nie sú dostatočne odolné voči chladu na to, aby mohli žiť vonku v chladnejšom podnebí,“ píšu Alvarez a Schutzman. „Na niektorých miestach, ako je južná Florida, False Banyan, Ficus altissima, sa stala invazívnou. “

Na havajskom ostrove Maui je tiež jeden slávny zástupca druhov: Lahaina Banyan, zasadený v roku 1873 a predstavený šerifovi misionármi z Indie. Teraz vysoká 40 stôp (12 metrov) má Lahaina Banyan obvod vrchlíka, ktorý sa tiahne 0,4 kilometra.

Dnešné banyany nie sú len krásne a symbolické - sú vhodné aj na moderné účely. „Túto schopnosť drobných koreňov Ficusu stať sa kmeňovými štruktúrami využívajú obyvatelia indickej Meghalaya na vytváranie lávok pre pešo cez potoky, ktoré sa počas monzúnového obdobia stávajú zúriacimi riekami,“ píšu Alvarez a Schutzman. „Tkajú drobné korene nášho známeho gumovníka (Ficus elastica) spoločne prekonať potoky. Zväčšujú sa a vytvárajú robustné štruktúry, ktoré môžu žiť 500 rokov alebo viac a počas búrok sa nevymyjú. ““

A aj keď vás môže teraz lákať pestovať svoj vlastný majestátny banyan, keď už poznáte jedinečné kúzlo ich koreňov (doslovné a obrazné), možno sa budete musieť uspokojiť s poctou maľby alebo tlače fotografií. „Najlepším spôsobom starostlivosti o ne je poskytnúť im dostatok priestoru a teplé, vlhké a vlhké počasie - takže väčšina banyanov nerobí veľmi dobré rastliny pre bežné domáce záhrady,“ píšu Alvarez a Schutzman. „Niekoľko druhov sa prispôsobilo vnútornému prostrediu a je možné ich pestovať v jasnom nepriamom svetle s pravidelnou zálievkou, nie sú však také dlhé ako ich príbuzní vo voľnej prírode.“


Banyanské stromy

John D. MacArthur, zakladateľ mesta Palm Beach Gardens, urobil veľké kroky k udržaniu „záhradnej témy“ a krásy svojej novej komunity. Predstavil si kľukaté ulice bez chodníkov pomenovaných podľa kvetov a stromov a bujné pôvodné a transplantované lístie.

Príbeh 80-ročného stromu Banyan Tree je dôkazom odhodlania pána MacArthura k jeho novej komunite „záhrad“. Keď sa koncom roka 1960 nachádzal uprostred terénnej úpravy svojho nového mesta, dopočul sa o obyvateľke susedného mesta, ktorá bola prinútená vyrúbať na jej dvore strom Banyan. Strom ohrozoval založenie jej domu a poškodil ulicu pred jej bydliskom.

Pán MacArthur dostal nápad premiestniť strom a zasadiť ho pri vchode do nového mesta na križovatke Northlake Boulevard a MacArthur Boulevard, predtým Garden Boulevard. Strom vážil 75 ton, bol vysoký 60 stôp a mal šírku končatiny 125 stôp. Mesto vzhľadom na svoju veľkosť potrebovalo 6 mesiacov, aby pripravilo strom na presun na nové miesto.

Ráno 26. apríla 1961 poslal John D. MacArthur 2 žeriavy, aby zdvihli strom na 2 nákladné prívesy, aby sa presunuli do nového domova vzdialeného 5 kilometrov. Nečakaný problém však nastal, keď prasklo nákladné auto na kŕmenie a chrlilo 10 000 galónov melasy na vozovku, ktorá bola špeciálne buldozérom posúvaná stromom. Výplň použitá na zakrytie úniku zdvihla vozovku natoľko, aby strom narazil a zacvakol niekoľko železničných signálnych vedení, ktoré spôsobili zatvorenie križovatky na 8 míľ. Počas zdvíhania stromu sa navyše kábel rozdelil cez osemnásťmetrové vedenia spoločnosti Western Union spájajúce južnú Floridu so zvyškom sveta. Strom spadol, keď jeden z káblov použitých na zdvíhanie stromu nad koľajami zapadol pod silným napätím stromu. Keď bude 13:30 vlak zišiel z koľají, bol nútený zastaviť a robotníci sa rýchlo zamestnali pílením z končatín stromu, aby vyčistili koľaje. O trinásť minút neskôr bol vlak opäť na ceste.

Krátko po 14. hodine strom spadol do veľkej pripravenej diery. Reverend A. P. Snyder z evanjelického kostola sv. Jána sa pomodlil. Pán MacArthur cestoval so sprievodom celú cestu a hodil prvú lopatu špiny na korene stromu. Celý proces stál 30 000 dolárov a 1 008 hodín pracovnej sily. Približne o rok neskôr bol presunutý druhý strom, ktorý robil spoločnosť s prvým stromom. Bol to menší strom s hmotnosťou iba 40 ton.

Keď ľudia spochybňovali náklady na presťahovanie starších stromov namiesto výsadby nových, pán MacArthur reagoval slovami: „Môžem si kúpiť čokoľvek okrem veku. Tento strom bude stredobodom nášho vchodu, a hoci by sme tam mohli zasadiť malý, Nemal by som okolo 80 rokov, aby som to videl tak, ako by to malo byť “. Filozofia pána MacArthura pokračuje dodnes, pretože mestská rada a zamestnanci uplatňujú prísne pokyny pre terénne úpravy a estetiku v celom súčasnom aj budúcom vývoji. 2 banyánske stromy hrdo stoja pri vstupe do záhrady mesta Palm Beach ako pripomienka nám všetkým.


Sprievodca krok za krokom k rastu banyánskeho stromu (bargad ka ped)

Význam banyánskeho stromu

Stromy majú v hinduizme veľký význam. The Vat, Bargad alebo banyánsky strom je jedným z najviac uctievaných stromov v hinduizme. Má schopnosť rásť a prežiť po celé storočia a porovnáva sa s Božím útočiskom pre svojich oddaných. S veľkými listami, ktoré sa bežne používajú na bohoslužby a rituály, má tiež korene, ktoré vyrastajú dole z jej konárov a vytvárajú ďalšie kmene a ukotvujú strom k zemi. Banyanový strom sa považuje za symbol nesmrteľnosti. Tento strom symbolizuje tvorcu Brahmu, pretože symbolizuje dlhovekosť.

Hinduistické náboženstvo si tento strom cení ako Trimurti, alebo posvätná trojica: Brahma, Višnu a Šiva.

Lord Shiva je videný ako Dakshinamurti, alebo ten, kto stojí na juh, čo sa považuje za smer zmeny a smrti. V ikonografii je zvyčajne zobrazený ako sedí pod banyánskym stromom, stelesnením univerzálnej duše. Čelí hrôze zmien a smrti a vyzerá nebojácne, pretože má všetky vedomosti na svete. Pri nohách sú príjemcom jeho vedomostí.

Jeho liečivé vlastnosti a použitie v ajurvéde

Banyan má tiež liečivé vlastnosti a hojne sa používa v ajurvéde. Kôru stromu a jeho listy možno použiť na zastavenie nadmerného krvácania z rán. Latex rastliny sa používa na liečenie hromádok, reumatizmu, bolesti a lumbága.

Ako a kde pestovať banyánsky strom

Banyanový strom začína rásť ako epifyt, čo znamená, že začína rásť klíčením v štrbinách hostiteľského stromu. Postupným rastom vytvára vzdušné korene, ktoré visia nadol z jeho konárov a zakoreňujú sa všade, kde sa dotknú zeme, a vyzerajú, akoby mal strom viac kmeňov.

Tieto stromy rastú dobre v teplom a vlhkom podnebí, pretože majú vysokú potrebu vlhkosti. Tieto stromy sú veľmi tvrdé a odolné voči suchu. Milujú slnko a tiež nejaký tieň.

Banyanové stromy rýchlo rastú a šíria sa na obrovskej ploche, preto vyžadujú veľa priestoru. Je potrebné mať na pamäti, že zrelé banyánové stromy sú pomerne veľké a nemali by sa vysádzať v blízkosti príjazdových ciest, domov s malou plochou alebo ulíc, pretože tieto stromy sa môžu rozprestierať na niekoľkých akroch.

Tieto stromy bežne rastú v domoch ako bonsaje a sú dobre prispôsobené aj vnútorným podmienkam. Tieto stromy sa môžu množiť z odrezkov a semien z mäkkého dreva, ktoré sa dajú odobrať z koreňov a potom zakoreniť alebo pomocou očkových odrezkov. Očné odrezky by mali byť najmenej pol palca nad listom. Aby ste zabránili strate vlhkosti z listov, môžete listy zvinúť a zaistiť gumičkou.

Pretože niektoré časti banyanového stromu sú pri požití jedovaté, pri manipulácii s rastlinkou je potrebné dbať na náležitú opatrnosť a opatrnosť. Citliví ľudia môžu tiež podráždiť pokožku.

Ak sa rozhodnete pestovať banyanový strom zo semena, majte na pamäti, že rast môže trvať dlhšie. Je však vhodné zasadiť banyanový strom mimo budovy a poľnohospodárske oblasti, pretože potrebujú dostatok priestoru. Za každým mytologickým významom v hinduistickom náboženstve stojí veda, my v RGyan sa snažíme preskúmať a vzdelávať našich čitateľov o všetkých vedeckých dôvodoch za týmito mytológiami a vierami.


Pozri si video: Tvarování bonsaje - borovice