Záhradné mosty ako prvok dizajnu stránok + majstrovská trieda

Záhradné mosty ako prvok dizajnu stránok + majstrovská triedaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Dekoratívny most v záhrade je špeciálna štruktúra, ktorá je dobrá nie tak pre svoju funkčnosť, ako pre svoju schopnosť zdobiť okolitú krajinu a dotvárať tak celkový obraz krajiny. Preto pri plánovaní výstavby mostov v záhrade vlastnými rukami musíte zvážiť najrôznejšie princípy umiestňovania štruktúr, ich typov a potom vytvoriť svoj vlastný originálny, štýlový, nie podobný iným možnostiam.

Aký materiál preferujete?

Pri stavbe architektonických foriem malého typu na záhrade alebo v parku samozrejme vyzerajú výhodné prírodné materiály - kameň a drevo. Harmonicky sa miešajú s okolitými rastlinami, kvetinovými záhonmi, drevenými budovami, suchými prúdmi kameňa, okruhliakmi a pieskom. Nemenej atraktívne sú ale budovy z kovu a betónu.

Malý mostík cez potok, vyrobený z umelého kameňa a zdobený zábradlím z tepaného železa, vyzerá celkom prirodzene obklopený zeleňou

Na klasifikáciu dizajnov podľa materiálu výroby existuje niekoľko druhov.

Drevené mostíky

Sú skvelé pre prímestskú oblasť s už nainštalovanými budovami a dreveným dekorom - kúpeľný dom, altánky, stoly, lavičky, studňa. Aby drevo vydržalo dlhšie, vyberte si jeden z najcennejších druhov - smrekovec, céder alebo dub. Špeciálne antiseptiká, impregnácie a laky zvyšujú životnosť a dodávajú drevu požadovaný odtieň.

Mosty z dreva sú tradične zdobené rezbami: dávajú balustrám originálny tvar, na nosných trámoch vyrezávajú vzor a zdobia zábradlie

Kamenné mosty

Krásne, ušľachtilé a takmer večné štruktúry. Pri inštalácii záhradného mosta vlastnými rukami nezabudnite na váhu prírodného kameňa. Na inštaláciu konštrukcií z pieskovca, mramoru alebo žuly môže byť potrebné stavebné zariadenie, preto sa niekedy používa ľahší analóg - umelý kameň.

Pri stavbe stavby z kameňa - prírodného a umelého - by ste mali zvoliť prvky, ktoré majú podobný tvar a farbu a sú v súlade s okolitými objektmi.

Kovové mosty

Kované stavby sú nádherne nádherné, najmä obklopené kvetmi a zeleňou. Vyžadujú osobitnú pozornosť a včasné spracovanie, pretože kov je náchylný na koróziu.

Kovaný most bude lacnejší, ak si objednáte iba kovový podstavec a drevené prvky (podlaha, zábradlie) si vyrobíte vlastnými rukami

Betónové mosty

Vyzerajú monumentálne, slúžia dlho a s príslušnou výzdobou môžu ozdobiť záhradu veľkým počtom kameňov alebo rastlín. Dokončenie s farebnými dlaždicami, kamennými štiepkami alebo akrylovými farbami skryje sivý betón.

Je ťažké uhádnuť, že tento originálny most je vyrobený z architektonického betónu: jeho povrch je štylizovaný ako kameň a maľovaný akrylovými farbami

Vďaka kombinácii niekoľkých materiálov bude záhradný most jedinečný, pomôže dodať trochu osobnosti. Kov a drevo, kameň a drevo sa hodia.

Príklady úspešných možností ubytovania

Hlavným účelom mostov je prechod cez rybník, ale často na území osobného pozemku sú inštalované s úplne iným účelom - obohatiť a diverzifikovať dizajn.

Drevený most je súčasťou záhradnej kompozície. Stylisticky je kombinovaný so záhradným altánkom, postaveným z rovnakého materiálu.

Nasledujúce objekty sú dobrým miestom na inštaláciu dekoratívnych štruktúr:

 • jazierka, umelo vytvorené jazierka, potoky;
 • prírodné priekopy a rokliny;
 • suché prúdy;
 • kvetinové záhony a samostatne zdobené kvetinové záhony;
 • cesty a chodníky.

Tradičné umiestnenie budovy nad nádržou sa vykonáva v súlade s niektorými pravidlami. Na najužšom mieste je inštalovaný prechod cez potok alebo rybník, pretože malá konštrukcia je oveľa pevnejšia a vyzerá ozdobnejšie. Vidiecke mosty pre záhradu so suchým prúdom sa vyznačujú takými vlastnosťami, ako je kompaktnosť, maličkosť, milosť. Materiál na ich výrobu musí byť kombinovaný s okolitým povlakom: sú akoby pokračovaním koľají.

Miniatúrny most najjednoduchšieho dizajnu, prehodený cez suchý potok, priaznivo oživuje monotónnu kompozíciu kameňov, zelene a kvetov

Tento most je príkladom toho, ako je možné organicky kombinovať rôzne materiály: dlažobné dosky, prírodný kameň, drevo, obkladové mozaikové dlaždice

Pri inštalácii malých architektonických foriem vrátane mostov je potrebné vziať do úvahy štýl zvolený pre záhradu. Predpokladajme, že drevené konštrukcie, jednoduché a mierne drsné, by boli ideálne pre záhradný pozemok vo vidieckom štýle.

Voľba tvaru a prevedenia konštrukcie

Pred vypracovaním náčrtu stojí za zváženie všetkých existujúcich formulárov a ich možností a potom sa rozhodnúť pre výber. Môžete uskutočniť nasledujúci experiment: odfoťte navrhované miesto inštalácie ozdobného záhradného mosta, vytlačte veľkú fotografiu a vyskúšajte pre ňu rôzne vzory vyrezané papierom. Uvidí sa, aký tvar ideálne zapadne do celkového obrazu.

Podľa ich konfigurácie možno mosty rozdeliť do niekoľkých typov:

 • Rovné čiary - sú optimálne pre vlastnú výrobu;
 • Cikcak - jedná sa o hostí z východu, kde prelomenie hranice predstavuje obranu pred zlými duchmi;
 • Oblúkové - vyzerajú umelecky a sú vhodné pre akýkoľvek štýl;
 • Krok za krokom - ideálne pre suché potoky a plytké vodné plochy;
 • Stupňovité - pripomínajú dve schodiská so širokými stupňami, spojené spoločnou platformou;
 • Pozastavené - zložité štruktúry, ktoré si vyžadujú dodržiavanie bezpečnostných pravidiel.

Tu je výber fotografií z každej z možností:

Pri stavbe priamych mostov z akéhokoľvek materiálu je potrebné zvážiť odtok dažďovej vody; v tomto prípade ide o medzery medzi podlahovými doskami

Ideálnym materiálom na stavbu kľukatého mosta je drevo - hromady aj podlahy sú vyrobené z drevených prvkov ošetrených impregnáciou a antiseptikom

Tvar oblúkovej konštrukcie typu „hrbáč“ sa dosahuje rôznymi spôsobmi. Jedným z najbežnejších je poskytnúť nosným nosníkom určitý zakrivený tvar.

Na vytvorenie nášľapného mosta sú najlepšie veľké ploché kamene. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť pohodlná na šliapanie.

Stupňovitá štruktúra sa môže stať akýmsi pozorovacím bodom: z hornej plošiny je vhodné prezerať si okolitú krajinu, obdivovať západ slnka

Ak sa rozhodnete pre výber visutého mosta, je lepšie zastaviť pri malej konštrukcii pevne pripevnenej na hromadách zarazených do zeme.

Majstrovská trieda: výroba mosta z dreva

Najjednoduchší spôsob, ako vyzdobiť záhradnú plochu, je vytvoriť kompozíciu z jazierka a dreveného záhradného mosta a oba objekty je možné vyrobiť ručne. Poďme sa pozastaviť nad konštrukciou krížovej konštrukcie z dreva.

Na inštaláciu najjednoduchšej konštrukcie nebude potrebný betónový podklad alebo hromady zatĺkané do zeme, ale ak most spája vysoké brehy potoka, bude potrebné ďalšie vystuženie.

Pri inštalácii dreveného mosta cez nádrž by ste mali starostlivo posilniť časti brehov, ktoré slúžia ako podpery. Na spevnenie sa používa prírodný kameň a betón.

Podľa spôsobu inštalácie sú záhradné mosty rozdelené do niekoľkých typov: I - na betónové podpery; II - na betónových podperách a hromadách; III - na hromadách

Základom mosta sú dva mierne zakrivené trámy s prierezom 0,2 mx 0,35 m a dĺžkou 2 m. Môžu byť pripravené z priamych polotovarov pomocou skladačky a dláta na odstránenie prebytočného dreva. K trámom je pripevnená podlaha z fošní (3,5 cm), rovnomerne rozložená po celej dĺžke trámov.

Po vypracovaní výkresu mostíka s vyznačením požadovaných rozmerov môžete svoju prácu výrazne uľahčiť. Dĺžka konštrukcie závisí od veľkosti objektu, nad ktorým bude umiestnená

Medzi doskami je potrebné nechať medzery široké 1 - 2 cm, všetky časti sa pred inštaláciou vysušia a na všetkých stranách sa ošetria impregnáciou a antiseptikmi.

Pri zostavovaní výkresu je potrebné brať do úvahy každú maličkosť, myslieť napríklad na fixáciu na spojoch stĺpikov s nosníkmi alebo zábradlí s stĺpikmi

Dizajn zábradlia môže byť rôzny. Najjednoduchšou z nich sú zakrivené oblúky pripevnené k niekoľkým balustrom. Zábradlie je zdobené bambusovými vložkami, hrubým konopným povrazom alebo rezbami.

Zdobené zábradlie je spôsob, ako diverzifikovať jednoduchý dizajn mosta. Stálo za to pridať na regály zaoblené prvky - a most získal dekoratívnejší vzhľad

Jednoduchý ozdobný záhradný mostík bez ozdôb a ozdôbok je možné doplniť o parkovú plochu štylizovanú do divokého lesa.

Niekoľko surových dosiek, zábradlie zo zakrivených stĺpov na jednej strane - a dostaneme originálny štylizovaný most, akoby sme ich narýchlo zatĺkali.

Video demonštruje príklad krajinného dizajnu, kde takmer všetky stavby vyrábajú vlastníci predmestských statkov.

 • Tlač

Ohodnoťte článok:

(5 hlasov, priemer: 5 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Materiál na vytvorenie záhradného mosta

Najbežnejším, esteticky príjemným a lacným stavebným materiálom na stavbu záhradného mosta vlastnými rukami je strom. Okrem vyššie uvedených výhod má drevo aj nasledujúce výhody:

 • Ekologický materiál
 • Relatívne dlhodobá trvanlivosť, ak je vopred ošetrená ochrannými antiseptickými látkami
 • Ľahká montáž / demontáž
 • Nízka hmotnosť konštrukcie (pre most zohráva dôležitú úlohu)
 • Drevo sa hodí takmer do každého záhradného štýlu, najmä do štýlu krajiny a vidieka

Je to kvôli takémuto množstvu výhod a prakticky nie jednej nevýhode, že v našich pokynoch budeme hovoriť aj o tom, ako si vyrobiť drevený záhradný mostík vlastnými rukami!

Drevený záhradný mostík

Okrem dreva je záhradný mostík často vyrobený z kovu, prírodného kameňa a betónu. Tieto stavebné materiály sú lepšie ako drevo len preto, že majú dlhšiu životnosť.

Kovový záhradný mostík vyrobený pomocou kučeravého kovania dokonale vyzdobí dvorku a urobí vzhľad mosta luxusnejším.

Kovový záhradný mostík

Ak na výrobu záhradného mosta použijete betón a prírodný kameň, stratíte nielen značné množstvo materiálnych zdrojov, ale tiež premeškáte príležitosť urobiť túto architektonickú podobu vlastnými rukami, pretože budete potrebovať pomoc špecialistov. Významnou nevýhodou takéhoto mosta je jeho váha, kvôli ktorej bude potrebné brať veľmi vážne otázku spevnenia pôdy, na ktorej bude most spočívať, inak sa začne plaziť a konštrukcia sa bude môcť zrútiť.

Záhradný most z prírodného kameňa

Výhoda mosta z betónu a prírodného kameňa v jeho starodávnej bohatej podobe, ktorá môže dokonale doplniť štýl starožitného záhradníctva.

Skúsení záhradníci a remeselníci odporúčajú kombináciu štýlov, ktorá „zabije dve muchy jednou ranou“. Napríklad, ak je základňa mosta zo železobetónu, most bude pevný a stabilný a zábradlia sú vyrobené z dreva, potom sa typ budovy stane atraktívnejším. S rovnakým úspechom sa používa aj obľúbenejšia kombinácia kov - drevo.


Úspešné možnosti ubytovania, základné pravidlá

Najvhodnejším miestom na inštaláciu mosta na osobnom pozemku je:

 • Malé jazierko alebo potôčik, umelé jazierko.
 • Prírodné rokliny a priekopy.
 • „Suché“ potoky.
 • Samostatne zdobené kvetinové záhony, kvetinové záhony
 • Trasy, cestičky.

Pri umiestňovaní budov postavených nad nádržou musíte dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Predstavíme vám najdôležitejšie z nich.

Prechod cez rybník by mal byť inštalovaný na najužšom mieste. Čím je konštrukcia menšia, tým bude pevnejšia. A vyzerá to krajšie. Mosty so suchým prúdom sa vyznačujú takými kvalitami, ako je zdrobnenosť a kompaktnosť. Použitý materiál sa vždy zhoduje s povrchom a je pokračovaním stopy.

Most ponad suchý potok

Pri výbere miesta na inštaláciu malej architektonickej formy stojí za zváženie štýlu záhradného pozemku. Napríklad mierne zjednodušené hrubé drevené konštrukcie sú vhodnejšie pre vidiecky štýl. Bez akýchkoľvek ozdôb a ozdôb môžu tiež doplniť oblasť parku štylizovanú ako les.

Ak má záhradný pozemok rôzne rozdiely vo výške terénu, odporúča sa inštalácia kovaného mosta. Bez ohľadu na to, ktorý materiál je zvolený, musí byť konštrukcia schopná uniesť minimálnu hmotnosť 200 kg.


Z čoho sú vyrobené záhradné mosty?

Vzhľad štruktúry je okrem dekorácie a dekorácie do veľkej miery ovplyvnený materiálom, z ktorého je vyrobená.

Drevené mostíky

Drevo je materiál, ktorý sa dá ľahko spracovať. Môže byť použitý na stavbu štruktúr rôznej úrovne zložitosti od najjednoduchších vo vidieckom štýle po odborne vyrezávané modely.

 • Vzhľad stromu môžete zmeniť rôznymi úpravami. Napríklad kartáčované drevo vyzerá, akoby bolo obnosené časom alebo dokonca ohňom. Tieto efekty sú vhodné pre rôzne štýly.
 • Drevený most je ľahký. Nevyžaduje odlievanie „býkov“ - je možné ho nainštalovať na pár plochých kameňov. Z rovnakého dôvodu sa uľahčuje dodávka materiálu na miesto.
 • Konštrukcia je zároveň robustná, ak sú všetky diely presne namontované a bezpečne pripevnené.
 • Najlepšie dreviny sú jaseň, borovica, smrekovec, dub, breza. Ak je konštrukcia prehodená cez vodnú bariéru, potom je vhodné použiť kamene, ktoré sa nezhoršujú z vlhkosti.
 • Ak má konštrukcia tvar viaduktu (zakrivený), ako trámy sa používa lepené drevo - nie je potrebné ho ohýbať, vyrába sa iba doska, z ktorej je vyrezaná časť požadovaného tvaru. Lepené drevo je vysoko odolné a odolnejšie voči vlhkosti, ale dá sa z neho tiež vytvoriť zábradlie.
 • Terasové dosky sa odoberajú od hrúbky 30 mm, aby zvládli všetky zaťaženia. Zároveň nie je povolená prítomnosť trhlín a vypadávajúcich uzlov v nich. Dosky sa kladú s overenou medzerou, aby sa zabezpečil nerušený odtok dažďa a roztopenej vody.
 • Existuje veľa druhov drevených mostov. Jedná sa o doskové konštrukcie a zruby. Systém uchytenia sa môže tiež líšiť - zavesený, tuhý.


Pozri si video: 3000+ Common English Words with Pronunciation