Používanie petržlenu pre motýle: Ako prilákať čierne motýle otakárek

Používanie petržlenu pre motýle: Ako prilákať čierne motýle otakárekWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Moja petržlen priťahuje motýle; čo sa deje? Petržlen je známa bylina, ktorá atraktívne zdobí alebo dodáva polievkam a iným jedlám trochu chuti a výživy. Petržlen sa ľahko pestuje a strapaté listy dodávajú bylinnej záhrade krásu a zaujímavosť. Toto je pravdepodobne stará správa, ale možno neviete, že petržlen je rastlina vhodná pre motýle a je obzvlášť prospešná na prilákanie čiernych lastovičiek, anízových lastovičníkov a ďalších. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o petržlenu, ktorý láka motýle, a tipy na pestovanie petržlenu pre motýle.

Východný čierny lastovičník na petržlenovej vňati

Petržlen je vhodný na pestovanie ako trvalka v zónach odolnosti rastlín USDA 4 až 9. Výsadbou petržlenu robíte obrovskú láskavosť východným motýľom čiernym, pretože tento druh sa živí iba niekoľkými rastlinami, vrátane:

 • Kôpor
 • Petržlen
 • Fenikel
 • Mrkva
 • Čipka kráľovnej Anny

Poskytovanie petržlenu pre motýle môže vytvoriť domov pre pôvodné obyvateľstvo, ktoré môžete pozorovať počas celého jeho života.

Východné čierne lastovičky oceňované pre svoju jemnú krásu sú rozpoznateľné podľa čiernych krídel, z ktorých každé je označené dvoma radmi jasne žltých škvŕn, ktoré sú u mužov väčšie a svetlejšie. Škvrny sú rozdelené práškovo modrými znakmi, ktoré sú výraznejšie u žien.

Pestovanie petržlenu pre motýle

Aj keď petržlen rastie v rôznych podmienkach, najlepšie sa mu darí pri plnom slnečnom svetle a relatívne bohatej, dobre priepustnej pôde. Semená zasaďte priamo do záhrady po tom, ako na jar pominie všetko nebezpečenstvo mrazu, alebo ich začnite v interiéri šesť až osem týždňov pred posledným priemerným dátumom mrazu vo vašej oblasti. Semená zakryte asi 3 mm zeminy alebo jemným pieskom.

Pôdu udržiavajte mierne vlhkú, kým semená nevyklíčia (buďte trpezliví, pretože klíčenie môže byť pomalé). Potom rastliny raz týždenne zalievajte hlboko. Tenké semenáčiky tenké do vzdialenosti 10 až 12 palcov (25-31 cm) medzi každou rastlinou, keď sú sadenice vysoké 2 až 3 palce (5-8 cm).

Ako prilákať čierne motýle

Ak to so svojou záhradou myslíte vážne a prilákate čierne lastovičky a iné motýle, tu je niekoľko rád, ktoré vám pomôžu.

 • Vyhýbajte sa insekticídom a iným chemikáliám.
 • Usporiadajte niekoľko plochých kameňov vo svojej záhrade. Motýle potrebujú miesto na odpočinok a vyhrievanie sa na teple slnka.
 • V blízkosti vašej bylinkovej záhrady položte podnos s mokrým pieskom. Motýle používajú vlhký piesok na extrakciu minerálov a pitnej vody. Nezabudnite piesok udržiavať vlhký.

Ublížia húsenice na petržlenovej vňati?

Ak chcete prilákať čierne lastovičky, nezničte nádherné, jasne pruhované húsenice! Motýle kladú vajíčka na rastliny petržlenu, ktoré sa liahnu do húseníc. Húsenice sa pred zakuklením a vytvorením kukly nažmýkajú na listoch.

Keď kokon dospeje, rozdelí sa a uvoľní nádherného čierneho motýľa lastovičníka. Motýľ závisí od rastliny, ale rastlina nebude trpieť.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Rastlina Butterfly Weed na prilákanie motýľov monarchu, lastovičníka

Smrek / Evgeniya Vlasova

Prečo pestovať rastlinu s dosť neatraktívnym názvom „motýlia burina“? Pre tých, ktorí oceňujú krásu kvetov, je záhrada navrhnutá na prilákanie motýľov panovníkov prirodzeným rozšírením čisto záhradníckej stránky ich úpravy terénu. Prilákanie motýľov monarchy do krajiny sa začína rozpoznaním skutočnosti, že motýľ monarcha je priťahovaný rôznymi rastlinami v rôznych bodoch svojho životného cyklu.

Samozrejme, vo svete motýľov je viac ako panovníci. A prilákanie ďalších motýľov vrátane tigra lastovičieho a čierneho lastovičníka závisí od rozpoznania toho istého faktu: pestujte konkrétne rastliny, aby prilákali dospelé lastovičníky, a pestujte ďalšiu sadu rastlín, ktoré slúžia ako hostitelia pre húsenice lastovičníka. Aj keď niekedy máte šťastie a jedna rastlina môže slúžiť dvojitej funkcii. Motýlia burina je taká rastlina (obrázok motýľovej buriny nájdete na fotografii vyššie).


Vytvorte si svoju vlastnú záhradu motýľov!

Vyberáme ideálne miesto

Pri určovaní polohy pre vašu záhradu motýľov je kľúčové slnečné svetlo. Väčšina pôvodných rastlín, ktoré lákajú motýle, bude vyžadovať minimálne pol dňa plné slnko. Pri zvažovaní polohy sa tiež chcete pozrieť na kvalitu pôdy. Ak je vaša pôda kyslá, kamenistá alebo väčšinou hlinitá, možno budete chcieť zvážiť pridanie kompostu alebo nákup ornice bohatej na živiny.

Správny výber rastlín

Výber správnych rastlín si vyžaduje trochu výskumu, pretože je veľmi dôležité používať rastliny, ktoré rastú prirodzene vo vašom regióne. Nielen to, že pôvodné motýle priťahujú skôr záhradu naplnenú pôvodnými rastlinami, ktoré poznajú, ale v niektorých prípadoch môžu nepôvodné rastliny skutočne byť pre motýle a iné opeľovače škodlivé. Zábavným spôsobom, ako začať, je prehľadávať okolie a zistiť, aké rastliny a motýle tam už sú. Keď budete mať nejaké nápady, dokončite svoj výskum stiahnutím zoznamu pôvodných rastlín vhodných pre opeľovače vo vašom regióne a vyberte sa do škôlky, ktorá má dobré znalosti miestnych rastlín a kvetov.

Hostiteľské rastliny

Dva druhy rastlín, ktoré motýle potrebujú, sú hostiteľské rastliny a nektárové rastliny. Hostiteľské rastliny, kde motýle kladú vajíčka, sú životne dôležité pre životný cyklus motýľov a povzbudia motýle, aby zotrvali a preskúmali ich. Bežnými príkladmi hostiteľských rastlín sú mliečne rastliny (uistite sa, že sú pôvodné a nie tropické!) Pre motýle monarchy a ich húsenice a petržlen pre čierne lastovičky a ich húsenice.

Nektárové rastliny

Rastliny nektáru sú kvety, ktorými sa živia dospelé motýle. Bežné pôvodné kvety ako Aster, Echinacea a Black-eyed Susan sú skvelým zdrojom nektáru pre motýle. Určite si vyberte zopár kvetov, ktoré kvitnú celú jar a leto, aby ste im počas celej sezóny poskytli nektár. Zamestnanci škôlky sú vo všeobecnosti vynikajúcim zdrojom poznatkov o cykloch kvitnutia miestnych kvetov. Jedna vec je istá a vyvarujte sa jej je motýlí ker! Aj keď je táto rastlina známa tým, že láka motýle, chýba jej výživová hodnota a je skutočne návyková, čo bráni motýľom v kŕmení zdravými rastlinami.

Orientácia rastlín

Keď zasadíte kvety, nezabudnite ich zhlukovať podľa druhov a farieb. Vďaka tomu sú farby lepšie viditeľné a motýle ich budú pravdepodobne využívať. Motýle primárne lákajú červené, oranžové, žlté a fialové kvety.

Motýle potrebujú viac ako rastliny!

Poskytnutie niekoľkých plochých skál na slnenie a niekoľko chladných, tienistých miest na odpočinok pomôže motýľom regulovať ich teplotu. Ak je oblasť obzvlášť veterná, môžete ako vetrolam použiť väčšie kry. Aj keď to nie je úplne potrebné zahrnúť, niektoré motýlie záhrady majú vtáčie kúpele alebo iné vodné prvky, ktoré umožňujú motýľom „kalužiť sa“ a získavať hydratáciu a minerálne živiny. Vtáčie kúpele a lavičky tiež poskytujú stabilné a chránené miesto pre kukuričné ​​húsenice.

Údržba

Našťastie pôvodné rastliny nevyžadujú veľa údržby, ale môžete vytrhať burinu, orezávať a polievať, ako uznáte za potrebné. Vo svojej záhrade NEPOUŽÍVAJTE pesticídy ani insekticídy! Týmto spôsobom zabijete motýle, na ktorých prilákaní ste sa tak usilovne usilovali. Ak do svojej záhrady zahrniete veľa druhov pôvodných rastlín, uvidíte menej škodcov a, bonus, viac motýľov. Nerobte si starosti s ľahko žuvanými listami, pretože sú zvyčajne znakom aktívnej a zdravej záhrady motýľov.


Výsadba kôpru a petržlenu pre čierne lastovičky - hlúpa otázka?

zverejnené pred 2 rokmi
 • 3

 • zverejnené pred 2 rokmi

 • Jediné „hlúpe“ otázky sú zbytočné, pseudointelektuálne a nepoctivé „otázky“, ktoré akademici „kladú“ v skutočnom pokuse o „debatu“. : D

  Rovnako ako väčšina rastlín, aj ja si predstavujem, že ak im dáte to, čo chcú, bude im dobre - za predpokladu, že môžu žiť na mieste, ktoré ste vyhradili.

  Ak hľadáte chyby na zistenie - nič nemôže byť jednoduchšie. Nevolaj im, oni zavolajú tebe.

  BTW - ak máte v dobrej viere snahu študovať príšery, už ste entomológ. Nepotrebujete povolenie nikoho - iba lupu, sieť a možno nejaké nádoby na vzorky. Asi 30 dolárov na Amazone by to malo urobiť :)

  Len. Stavať. The. Sakra. Vec!

  zverejnené pred 2 rokmi
  • 3

 • Ahoj david! Po prvé, „žiadna otázka, na ktorú nepoznáš odpoveď, je hlúpa otázka. A ak je to hlúpa otázka, asi na ňu mám odpoveď, alebo viem, kam ju hľadať.“ Učím základné záhradníctvo v mojej oblasti a každú reláciu začínam presne týmto výrokom. Hovorím tiež ľuďom „ak sa nebudete pýtať, odpovede sa nikdy nedozviete“. Takže môžete ísť, David. Opýtajte sa preč.

  Neviem, v ktorej oblasti žijete, ani či sa vo vašom okolí nachádzajú lastovičky. Tam, kde bývam, sú lastovičky všade naokolo, ale nie sú bohaté. Ľudia sa málokedy hlásia, že nejaký vidia. Ale na svojej farme ich vidím dosť veľa, pretože sadím petržlenovú vňať. Mám na farme roztrúsených niekoľko rastlín. Naozaj neviem koľko, ale predpokladám, že sú to desiatky. Nemôžem toľko predať alebo použiť petržlenovú vňať, ale to nevadí. Nachádza sa tu viac ako lastovičník. Rozhadzujem rastliny po okolí, aby gravidné samice mali väčšiu šancu nájsť miesta na kladenie vajíčok.

  Moja rada by bola zasadiť petržlen na pár miestach a dúfať v to najlepšie. Mám priateľa, ktorý bol začínajúcim entomológom a v skutočnosti dostal miesto zberateľa múzea. Zaujala ma poskytnutím biotopu pre rôzne druhy hmyzu.


  Vysaďte si trochu petržlenovej vňate, aby ste v záhrade podporili lastovičky

  Denné a týždenné e-mailové informačné vestníky TribLIVE prinášajú požadované správy a informácie priamo do vašej doručenej pošty.

  Otázka: Minulé leto boli moje petržlenové rastliny asi dva týždne zaplavené húsenicami. Potom odišli preč. Húsenice boli zelené a čierne pruhované so žltými bodkami. Boli to húsenice motýľa monarchu? Alebo boli nejakým škodcom?

  Odpoveď: Hmyz, ktorý popisujete, sa často nazýva petržlenová červ, hoci to vôbec nie sú červy, sú to húsenice. Petržlenová vňať je larválnym štádiom východného motýľa čierneho (Papilio polyxenes asterius). Tieto motýle sú v našej oblasti úplne bežné a ich húsenice sa živia mnohými rôznymi druhmi rastlín z čeľade mrkvovitých (Apiaceae), medzi ktoré patrí petržlen, paštrnák, rasca, fenikel a kôpor.

  Krídla dospelých motýľov sú čierne s dvoma radmi žltých škvŕn a svetlomodrými znakmi, aj keď modrá u mužov je oveľa menej výrazná ako u žien. Mužské aj ženské východné čierne lastovičky majú predĺženie alebo „chvost“, ktorý vyčnieva zo spodnej časti krídel. Dospelí jedinci sa živia nektárom mnohých rôznych kvitnúcich rastlín.

  Samice motýľov kladú počas leta na hostiteľské rastliny drobné vajcia krémovej farby. Keď sa húsenice prvýkrát vyliahnu, sú veľmi malé a väčšinou čierne s bielym sedlom v ich strednej časti a malými oranžovými škvrnami. Postupným dozrievaním si húsenice rozvíjajú svoje výrazné sfarbenie. Fáza húsenice trvá dva týždne až mesiac, v závislosti od poveternostných podmienok a ďalších faktorov.

  Dospelé larvy sú svetlozelené a čierne pásikované so žltými škvrnami a sú veľké asi ako váš malíček.

  Húsenice sa kuklia v zelenej alebo hnedej kukle, ktorá je ukotvená k stonke rastliny alebo inej štruktúre pomocou dvoch bielych, hodvábnych nití. Strávia jeden až dva týždne zakuklením, kým sa z nich stane dospelý motýľ. Celé leto sú dve generácie a posledná generácia trávi celú zimu zakuklením.

  Ako zaujímavý projekt môžete starostlivo zhromaždiť dospelého červa petržlenu a uchovať ho vo veľkej sklenenej nádobe Mason s otvormi vyrezanými do veka. Nakŕmte ich listy z hostiteľskej rastliny, na ktorej ste ich našli, a do nádoby umiestnite diagonálne tyčinku. Húsenica vstúpi do kukly a na palici vytvorí kuklu. Veľmi opatrne sledujte nádobu, pretože asi o dva týždne sa objaví motýľ. Potom, čo sa jeho krídla čoskoro po vystúpení úplne roztiahli, vyberte nádobu von do záhrady a uvoľnite motýľa. Je to celkom úžasná vec, ktorú sledujem.

  Aj keď sa petržlenové červy niekedy živia žiadanými záhradnými rastlinami, všeobecne sa nepovažujú za škodcov. Ich kŕmenie málokedy spôsobí niečo viac ako povrchové poškodenie rastlín, ktoré sa rýchlo odrazia, keď sa húsenice zakuklia. Ak sa obávate, že konzumujú viac ako je ich spravodlivý podiel petržlenu, kôpru a iných hostiteľských rastlín, v budúcom roku stačí vysadiť niekoľko rastlín navyše. Týmto spôsobom budú viac ako dosť na to, aby obišli.

  Keby boli húsenice panovníka, boli by nájdené skôr na mliečnych rastlinách ako na členoch čeľade mrkvy. Monarchové motýle môžu používať ako hostiteľské rastliny pre svoje mláďatá iba druhy mliečnych rastlín. V skutočnosti je veľká väčšina motýľov výlučných pre hostiteľa a živia sa iba jednou konkrétnou skupinou alebo druhom rastlín ako larvy. Húsenice panovníka sú tiež pruhované, hoci ich pruhy sú čierne, biele a žlté.

  Záhradníčka Jessica Walliserová moderuje v nedeľu o 7.00 h rozhlasovú stanicu „The Organic Gardeners“ v rozhlase KDKA spolu s Dougom Osterom. Je autorkou niekoľkých kníh o záhradníctve, napríklad „Prilákanie blahodarných chrobákov do vašej záhrady: prirodzený prístup k hubeniu škodcov“ a „Dobrá chyba, zlá chyba“. Jej webová stránka je jessicawalliser.com.

  Zašlite svoje otázky týkajúce sa záhradníctva alebo úpravy terénu na adresu [email protected] alebo The Good Earth, 503 Martindale St., Third Floor, D.L. Budova Clark, Pittsburgh, PA 15212.

  Podporujte miestnu žurnalistiku a pomôžte nám pokračovať v rozprávaní príbehov, ktoré sú pre vás a vašu komunitu dôležité.


  Maryland rastie

  V sezónnych oblastiach, ako je Maryland, príroda prechádza cyklami, niektoré obdobia sú vyhradené na pestovanie a rozmnožovanie, iné zasa odpočívajú a čakajú na zlepšenie podmienok. Jednou zo skupín organizmov, ktoré podľa môjho názoru jednoznačne reprezentujú tieto zmeny ročných období, sú motýle, ktoré prechádzajú extrémnymi úpravami v tele a v ekológii, aby sa čo najlepšie prispôsobili meniacim sa ročným obdobiam. Dnešný príspevok sa chystá preskúmať dva nádherné druhy motýľov, ktoré nájdeme priamo tu v Marylande: obyčajný otakárek čierny a krásny, ale ohrozený chrt Baltimore.

  Prvá vec, prvá: Životný cyklus motýľov

  Životný cyklus motýľov je fascinujúci a zložitý a v našich končinách je zvyčajne úzko spojený so zmenami v sezóne. Obrázok: Kids Press Magazine


  Predtým, ako sa pustím do podrobností o týchto motýľoch, považujem za dôležité vysvetliť, ako sa tieto organizmy vyvíjajú, pretože ich životné cykly zvyčajne úzko súvisia s našimi ročnými obdobiami. Húsenice majú skutočne dosť zvláštne a fascinujúce životné cykly. U tohto hmyzu samica kladie vajíčka na preferovanú hostiteľskú rastlinu tohto druhu. Týmto spôsobom sa prvá larva (malá húsenica), ktorá sa z tohto vajíčka objaví, nebude musieť pohybovať ďaleko, aby sa živila svojou obľúbenou a najvýživnejšou rastlinou.

  Len čo sa vyliahnu larvy, začnú sa živiť rastlinným materiálom a po jedle sa zväčšujú. Pretože hmyz, ako sú motýle, je pokrytý špeciálnou tvrdou „kožou“ nazývanou exoskeleton (toto je skutočne vonkajšia kostra!), Ktorá mu poskytuje oporu a štruktúru, zakaždým, keď je húsenica príliš veľká, exoskeleton je príliš tesný (predstavte si dieťa prerastajúce tričko). V tom okamihu húsenica rozbije starý exoskeleton a vyrastie nový väčší, do ktorého sa zmestí.

  Počas prechádzania týmito „zmenami kostry“ (nazývanými molt) je húsenica schopná rásť, kým nie je dostatočne veľká na vykonanie ich poslednej zmeny: kukly. V tejto fáze je veľmi veľká húsenica pripravená stať sa dospelým. Za týmto účelom bude húsenica poslednýkrát moltovaná a stane sa z nej kukla, čo je forma, ktorá vytvára kokón, v ktorom dochádza k posledným zmenám tela skôr, ako sa objaví dospelý motýľ.

  Ako vidno, pretože životný cyklus motýľov má toľko etáp, existuje veľa šancí, že sa veci počas ich vývoja pokazia, čo môže tiež vysvetliť určité každoročné výkyvy populácií motýľov. Napríklad, ak sa v jednej z etáp, v ktorých sú húsenice citlivé, vyskytla vlna obzvlášť chladného alebo horúceho počasia (napr. Kukla, prvé instary), neskôr v sezóne sa už veľa motýľov nemusí stretnúť. To isté platí, ak existujú závažné ohniská chorôb, ak bola predácia obzvlášť vysoká skôr v sezóne, ak hostiteľské rastliny neboli také hojné ako po iné roky alebo ak sa insekticídy aplikovali blízko k niektorým z preferovaných hostiteľských rastlín.

  Teraz, keď máme lepšiu predstavu o tom, ako prebieha životný cyklus, sa pozrime na to, čo naše dva druhy robia a ako sa líšia v preferenciách potravy, životných cykloch a ako to ovplyvňuje to, ako môžeme podporiť ich prítomnosť v našom okolí.

  Čierne lastovičky

  Aj keď sa to niekomu môže javiť ako zrejmé, na úvod by som chcel povedať, že tento druh dostal svoje meno podľa tvaru zadných krídel, ktoré vyzerajú ako špičaté chvosty lastovičiek. Čierne lastovičky ( Papilio polyxény ) sú bežné motýle v našich končinách a vyskytujú sa na celom východe USA.

  V Marylande má tento druh dve až tri generácie za rok, pričom prvá generácia (generácie) sezóny dosiahne v sezóne dospelosť a posledná strávi zimu v kuklovej fáze a nasledujúcu jar sa objaví v dospelosti. (Pozrite si tento ďalší blog, kde sa dozviete viac o motýľoch v zime: Kde sú všetky opeľovače?)

  Rovnako ako všetky motýle, aj lastovičky čierne sa špecializujú na to, čo kŕmia. To, čo definuje, čo robí z húseníc báječnú alebo nie, sú chemické zlúčeniny, ktoré rastlina nesie. V skutočnosti sa rastliny vyvinuli tak, aby produkovali rôzne chemické zlúčeniny, ktoré ich chránia pred množstvom bylinožravcov, ktoré existujú. Najmä lastovičky čierne sa vyvinuli tak, aby tolerovali chemické zlúčeniny prítomné v rastlinách čeľade petržlenových (Apiaceae). Z tohto dôvodu sa tieto húsenice nachádzajú vo vašej záhrade a kŕmia sa listami mrkvy, petržlenu alebo kôpru. Dospelí jedinci (motýle) sa zvyčajne stretávajú so zberom nektáru z kvetov, ako sú ďatelina, mliečnik a bodliaky.

  Čierne lastovičky môžu mať niekoľko generácií ročne, pričom sa živia rastlinami čeľade mrkvovitých, a nakoniec sa z nich stanú krásni dospelí jedinci v rovnakej alebo nasledujúcej sezóne. Fotografie: vajcia (wikiCommons), larva (PINKE), kukla (Woodleywonderworld), dospelá osoba (J. Flanery).

  Lastovičky čierne sa v súčasnosti považujú za druh, ktorý nie je zvlášť vystavený riziku vyhynutia. Na udržanie ich populácie sa však odporúča, aby sa v nich nachádzali otvorené trávnaté porasty s rastlinami, ktoré slúžia ako hostitelia húseníc. Je zaujímavé, že pretože sú v našich končinách také bežné, dajú sa ľahko chovať v interiéroch, čo je skutočne zábavné a môže byť skvelým letným projektom pre deti (aj dospelých!).

  Baltimore Checkerspot

  Ak má Maryland štátny dezert, považujem za spravodlivé, že obsahuje aj štátny hmyz! Štátny hmyz v Marylande je vynikajúci baltimorský checkerspot ( Euphydryas phaeton ), ktorý bol vybraný z dôvodu, že jeho farby nám pripomínajú farby marylandskej vlajky. V našej oblasti nie sú hra Baltimore Checkerspots také bežné ako lastovičky čierne a na rozdiel od lastovičiek majú iba jednu generáciu ročne.

  Ich strava je tiež výrazne špecializovanejšia ako strava lastovičník: mladé húsenice sa živia výlučne bielou korytnačkou, na ktorú kladú vajíčka. Zatiaľ čo v neskoršom štádiu vývoja sú schopné aspoň čiastočne sa živiť alternatívnymi rastlinami, na prežitie počiatočných štádií húsenice sú potrebné biele hrdličky.

  Nakoniec, na rozdiel od väčšiny motýľov v našom regióne, ktoré zimujú ako kukly, tento druh zimuje ako húsenica a kuklí sa až na jar. Húsenice tohto druhu sú veľmi roztomilé a vždy mi pripomínajú prachových zajačikov z filmu „Môj priateľ Totoro“. Dospelí tohto druhu sa živia mliečnymi riasami, dogbanes a divými černicami.

  Baltimore Checkerspots prechádzajú rôznymi vývojovými štádiami, vyliahnu sa na svojom preferovanom hostiteľovi a kŕmia sa nimi ako húsenice, predtým ako vstúpia do pupálnej fázy a nakoniec sa objavia ako dospelí. Fotografie: vajcia (NABA.org), larva (wikiCommons), kukla (4.bp.blogspot.com), dospelá osoba (S. Snyder).

  Bohužiaľ, aj keď sú tieto krásy naším štátnym hmyzom, v súčasnosti sú v našej oblasti ohrozené. Dôvody majú spoločné so zmenami vo využívaní pôdy, ktoré viedli k tomu, že húsenice mali k dispozícii menej bielych korytnačiek, pretože sú tu prítomné menej prirodzené biotopy a pretože populácie jeleňov sú také veľké, že zožerú väčšinu hostiteľských rastlín!

  Ak by ste sa chceli pokúsiť prispieť k populácii týchto motýľov, môžete na svojom dvore vysadiť biele hrdličky, ale najmä podporte ochranné akcie, ktoré sa už v Marylande vyskytujú, napríklad Baltimore Checkerspot Recovery Team.

  Anahí Espíndola, odborná asistentka, entomologická katedra, University of Maryland, College Park. Zobraziť viac príspevkov od Anahí.


  Nepoužívajte pesticídy

  Tento by mal byť zrejmý, že? Ak sa snažíte podporiť život hmyzu na záhrade, nechcete používať chemikálie alebo iné látky, ktoré ich ničia. Poskytovanie biotopu je pre estetiku trochu iné ako záhradníctvo. Húsenice potrebujú na kŕmenie lístie, takže budete musieť tolerovať listy s otvormi alebo dokonca rastliny, ktoré boli v niektorých prípadoch odlistené. Niektoré húsenice sa dokonca živia rastlinami, ktoré ste chceli jesť sami, napríklad kôprom alebo feniklom (ktoré sú hostiteľskými rastlinami pre larvy čierneho lastovičníka). Naučte sa zdieľať. Zasaďte si niečo navyše, aby toho bolo dosť a húsenice.

  Ak sa záhradní škodcovia dostanú do bodu, v ktorom musíte bezpodmienečne zasiahnuť, vyskúšajte najskôr najmenej toxické spôsoby kontroly. Naučte sa, ako prilákať do svojej záhrady užitočný hmyz a nechajte predátorov postarať sa o škodcov.


  Pozri si video: Motyle zblizka