Čo je to osivo - Sprievodca životným cyklom osiva a jeho účelom

Čo je to osivo - Sprievodca životným cyklom osiva a jeho účelomWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Väčšina organických rastlín začína ako semeno. Čo je to semienko? Odborne sa popisuje ako dozretá ovula, ale je to oveľa viac. Tento účel spĺňajú všetky druhy semien, ale čo pre nás robia semená mimo pestovania nových rastlín? Semená sa môžu používať ako potrava pre ľudí alebo zvieratá, korenie, nápoje a dokonca sa používajú ako priemyselné výrobky. Nie všetky semená spĺňajú všetky tieto potreby a v skutočnosti sú niektoré jedovaté.

Čo je to semienko?

Život rastlín sa začína semenami, pokiaľ sa rastlina nerozmnožuje spórami alebo vegetatívne. Odkiaľ pochádzajú semená? Sú vedľajším produktom kvetu alebo kvetinovej štruktúry. Semená sú niekedy obalené v plodoch, ale nie vždy. Semená sú primárnym spôsobom šírenia vo väčšine čeľadí rastlín. Životný cyklus semena sa začína kvetom a končí sa semenáčikom, ale veľa krokov medzi nimi sa líši od rastliny k rastline.

Semená sa líšia svojou veľkosťou, metódou rozptýlenia, klíčením, fotoodozvou, potrebou určitých stimulov a mnohými ďalšími komplikujúcimi faktormi. Napríklad sa pozrite na semeno kokosovej palmy a porovnajte ho s malými semenami orchidey. Získate predstavu o rozmanitosti veľkostí. Každý z nich má tiež inú metódu šírenia a má určité požiadavky na klíčenie, ktoré sa vyskytujú iba v ich prirodzenom prostredí.

Životný cyklus semena sa tiež môže líšiť od niekoľkých dní životaschopnosti až po 2 000 rokov. Bez ohľadu na veľkosť alebo životnosť, semeno obsahuje všetky informácie potrebné na výrobu novej rastliny. Je to asi taká dokonalá situácia, akú si vymyslela príroda.

Odkiaľ pochádzajú semená?

Jednoduchá odpoveď na tieto otázky je z kvetu alebo ovocia, je však zložitejšia. Semená ihličnanov, napríklad borovíc, sú obsiahnuté v šupinách vo vnútri kužeľa. Semená javora sú vo vnútri malých vrtuľníkov alebo samár. Semeno slnečnice je obsiahnuté v jeho veľkom kvete, ktorý pozná väčšina z nás, pretože je tiež obľúbeným jedlom na občerstvenie. Veľká jamka broskyne obsahuje vo vnútri trupu alebo endokarpu semeno.

V krytosemenných rastlinách sú semená zakryté, zatiaľ čo v gymnospermoch sú semená nahé. Väčšina druhov semien má podobnú štruktúru. Majú embryo, kotyledóny, hypokotyl a radikál. Existuje aj endosperm, čo je potrava, ktorá udržuje embryo, keď začne pučať, a nejaký druh semena.

Druhy semien

Vzhľad semien rôznych odrôd sa veľmi líši. Niektoré zo semien obilia, ktoré bežne pestujeme, sú kukurica, pšenica a ryža. Každá má iný vzhľad a semeno je primárnou súčasťou rastliny, ktorú konzumujeme.

Hrášok, fazuľa a iné strukoviny vyrastajú zo semien nájdených v ich tobolkách. Arašidové semená sú ďalším príkladom semena, ktoré konzumujeme. Obrovský kokosový orech obsahuje vo vnútri trupu semeno, podobne ako broskyňa.

Niektoré semená sa pestujú iba pre svoje jedlé semená, napríklad sezamové. Z iných sa vyrábajú nápoje ako v prípade kávy. Koriander a klinček sú semená používané ako korenie. Mnoho semien má tiež silnú komerčnú hodnotu oleja, napríklad repka.

Využitie semien je rovnako rozmanité ako samotné semená. V kultivácii sa vyskytujú otvorené opelené, hybridné, GMO a dedičné semená, ktoré len zvyšujú zmätok. Moderné pestovanie manipulovalo s mnohými semenami, ale základné zloženie je stále rovnaké - v semene sa nachádza embryo, pôvodný zdroj potravy a akýsi ochranný obal.


Odkiaľ pochádzajú semená: Druhy semien a ich účel - záhrada

Naši redaktori skontrolujú, čo ste zadali, a určia, či článok revidovať.

Semienko, charakteristické reprodukčné telo krytosemenných rastlín (kvitnúcich rastlín) a gymnospermov (napr. ihličnanov, cykasov a ginkgos). Semeno v zásade pozostáva z miniatúrnej nevyvinutej rastliny (embryo), ktorá je sama alebo v spoločnosti skladovaných potravín pre ich skorý vývoj po vyklíčení obklopená ochranným plášťom (testa). Semená sú často malé a majú na svoje prostredie zanedbateľné nároky. Semená sú mimoriadne vhodné na vykonávanie najrôznejších funkcií, ktorých vzťahy nie sú vždy zrejmé: množenie, prežívanie (obdobia prežívania stresu, ako je zima), spánok (stav zastavený vývoj) a rozptýlenie. Opeľovanie a „návyk na semená“ sa považujú za najdôležitejšie faktory zodpovedné za obrovský evolučný úspech kvitnúcich rastlín, ktorých je viac ako 300 000 druhov.

Nadradenosť rozptýlenia pomocou semien nad primitívnejšou metódou zahŕňajúcou jednobunkové spóry spočíva hlavne v dvoch faktoroch: skladovaná zásoba výživného materiálu, ktorá dáva novej generácii vynikajúci štart do rastu, a mnohobunková štruktúra semena. Posledný uvedený faktor poskytuje dostatok príležitostí na vývoj adaptácií na rozptýlenie, ako sú oblaky na šírenie vetrom, ostne a ďalšie.

Z ekonomického hľadiska sú semená dôležité predovšetkým preto, že sú zdrojom rôznych potravín - napríklad obilné zrná, ako je pšenica, ryža a kukurica, semená fazule, hrášku, arašidov, sójových bôbov, mandlí, slnečnice, lieskových orechov. , vlašské orechy, pekanové orechy a para orechy. Bohaté sú ďalšie užitočné produkty poskytované semenami. Oleje na varenie, výrobu margarínu, maľovanie a mazanie sú dostupné zo semien ľanu, repky, bavlny, sóje, maku, ricínového zrna, kokosu, sezamu, svetlicového oleja, slnečnice a rôznych obilných zŕn. Éterické oleje sa získavajú z takých zdrojov, ako sú borievky „bobule“, ktoré sa používajú pri výrobe ginu. Stimulanty sa získavajú z takých zdrojov, ako sú semená kávy, kola, guarany a kakaa. Korenie - z horčice a muškátových semienok z arilu („palcát“) pokrývajúce muškátové semienko zo semien a plodov anízu, kmínu, rasce, kôpru, vanilky, čierneho korenia, nového korenia a ďalších - tvorí veľkú skupinu ekonomických produktov .


Prvé veci ako prvé

Predtým, ako sa pokúsite uchovať zo svojej záhrady nejaké semeno, najskôr sa musíte ubezpečiť, že vaše semená sú toho druhu, ktorý je možné uložiť na budúci rok.

Najlepšie výsledky šetrenia semien dosiahnete, ak budú vaše semená:

  • Dedičstvo a otvorené opeľovanie (nie z hybridných rastlín)
  • Letničky
  • Nie je opeľované
  • Plne zrelé a zo zdravých rastlín

Semená hybridných rastlín budú nepredvídateľné, ak sa ich pokúsite vysadiť vo svojej záhrade budúci rok, ale semená dedičstva sa budú množiť verne, pokiaľ nebudú vysadené dostatočne blízko k iným odrodám, ktoré by mohli byť krížovo opelené.

Možno budete môcť nájsť semená dedičstva v miestnom záhradnom centre, ale niektoré z nich obsahujú viac hybridných semien ako dedičstvo, a ich dedičský výber je zvyčajne veľmi tenký, takže najlepšie miesto na nájdenie dobrej odrody semien dedičstva je zvyčajne online. Zoznam niektorých mojich obľúbených zdrojov semien dedičstva nájdete tu v tomto článku.

Jeden zo zdrojov v tomto zozname, Seeds Now je dobrým zdrojom pre začiatočníkov záhradníkov, ktorí chcú vyskúšať dedičstvo, pretože ponúkajú menšie balenia vzoriek osiva a ich kategórie „osobnosti“ semien uľahčujú hľadanie toho, ktoré semená budú dobre fungovať vo vašom konkrétna záhrada.

Zvyčajne je ľahké zistiť, či sú vaše rastliny dedičstvom alebo nie, pretože väčšina paketov alebo nádob na sadenice je označená ako „dedičstvo“, ak je rastlina dedičstvom. Ak nevidíte slovo „dedičstvo“, môžete skúsiť vyhľadať názov odrody, ktorú ste zasadili, a zistiť, či ide o dedičstvo alebo hybrid.

Na čo si však chcete dať pozor je, ak ste na záhrade vysadili niekoľko rôznych odrôd rovnakého druhu zeleniny, pretože sa s najväčšou pravdepodobnosťou krížovo opeľovali. (Túto chybu som už určite urobil!) To nie je problém pre samoopelivú zeleninu, ako sú fazuľa a paradajky, a nie je to problém, ak vám nevadí trochu experimentovať, ale ak sa snažíte aby ste zachovali genetický vzhľad dedičstva, ako je napríklad tekvica alebo uhorka, budete sa chcieť ubezpečiť, že rastliny medzi sebou navzájom neopeľujú.

Jednoročné rastliny (ako fazuľa, uhorka, tekvica, paprika, paradajky atď.) Sú tiež oveľa, oveľa ľahšie zachrániteľné ako semená dvojročných rastlín (napríklad kapusta, červená repa, mrkva, karfiol, cibuľa, okrúhlice atď.), Pretože sú to dvojročné rastliny. vyžadovalo by to zber celej rastliny vrátane koreňa, uskladnenie cez zimu a následné opätovné vysadenie na jar. (Ak sa chcete dozvedieť viac o záchrane semien z dvojročných rastlín, podrobnosti nájdete v tomto článku.)

A samozrejme, chcete uchovať iba semená zo zdravých rastlín, ktoré nie sú choré, a chcete sa ubezpečiť, že sú semená úplne zrelé. (Pri mnohých odrodách rastlín budete chcieť nechať zeleninu zostať na viniči dlhšie, ako by ste zvyčajne mali, keby ste ju jedli. Takže ak by ste chceli zachrániť semená z fazule, mali by ste ich nechať zostať vinič, až kým nebudete vidieť, ako sa semená vo vnútri toboliek napučiavajú a tobolky začnú vysychať.)

Viac informácií o tom, ako zistiť, či sú semená úplne zrelé, a o rozdieloch medzi dedičstvom a hybridmi, jednoročnými a dvojročnými vzorkami a krížovým opelením nájdete v týchto článkoch:


Rôzne druhy vtáčích semien pre rôzne vtáky

Vtáky jedia rôzne druhy vecí, avšak niektoré typické druhy semien sa považujú za hlavnú zložku potravy. Niektoré špecifické druhy zostávajú nažive pri príjme niektorých typicky špecifických druhov vtáčie semená a je veľmi škodlivé takýmto druhom vtákov dávať iné potraviny. Je veľmi dôležité vedieť o rôznych druhoch semien vtákov skôr, ako im dáte jedlo.

Bežne vtákom dodávame zmes semien, pretože rozmanitosť semien a potravy je dôležitá a nevyhnutná pre ich zdravie. Semená záhradných vtákov sa líšia od semien divých vtákov. Podobne ani semená vtákov, ktoré môžeme dať kolibríkom, nemôžu byť vhodné pre druh slávika. Preto je dobré naučiť sa krmivo pre vtáky skôr, ako ich budete správne kŕmiť.

Druhy vtáčích semien

Existuje mnoho druhov vtáčích semien, avšak niektoré bežné druhy semien a ich zmesi vtákom bežne dodávame v klietkach, na stoloch pre vtáky, v záhradách, parkoch a vtáčích domoch. Nasleduje niekoľko bežných druhov semien.

Semená Nyjer

Tieto druhy semien patria medzi najbežnejšie, zdravé a ľahko dostupné semená vtákov. Semená Nyjer sú vysoko bohaté na oleje a tuky. Sú teda dobré pre vtáky, ktoré potrebujú viac energie na let vysoko na oblohe. Stehlíky sa spravidla kŕmia týmito druhmi semien.

Slnečnicové semienka

Semená čiernej slnečnice sa odporúčajú vtákom takmer každého druhu, pretože sú najvhodnejšie pre zdravie a stravu vtákov. Sú nielen bohaté na energiu a ropu, ale tiež dobré na splnenie požadovanej tepelnej energie pre vtáky. Sú k dispozícii v rôznych tvaroch a formách a sú najvhodnejšie v surovej forme pre vtáky.

Semená proso

Semená proso sú najlepším druhom semien pre vtáky, ktoré pre seba potrebujú malé semeno. Sú to malé semená, ktoré sa dávajú záhradným vtákom, ako sú vrabce, a vtákom, ako sú zlaté pinky, holubice a iné.

Arašidy ako semená

Arašidy sa tiež kategorizujú ako vtáčie semená. Vo svojej surovej forme sú arašidy veľmi vhodné a priaznivé pre rôzne druhy vtákov, zatiaľ čo vo svojej rafinovanej podobe sú všeobecne škodlivé pre rôzne druhy vtákov. Pečené arašidy by sa nikdy nemali dávať žiadnemu druhu vtákov ako vtáčie semená, pretože by mohli vtákom spôsobiť rôzne druhy poranení a chorôb. Drvené arašidy sú veľmi dobré pre vrabce, peckovce a iné vtáky.

Preventívne opatrenia

Jedným z hlavných a dôležitých preventívnych opatrení, ktoré sa majú prijať pri kŕmení vtákov semenami vtákov, je starostlivosť o poveternostné podmienky a klimatické vlastnosti. Mnohokrát nie sú zimné semená vtákov v letnom období dobré. Preto sa odporúča, aby vtáčie semená boli skontrolované a odporúčané nejakým odborníkom na zabezpečenie ich vhodnej a zdravej výživy.


"> Rastliny s nízkym ložiskom, ktoré nie sú strukoviny

Menej populárne ako zmrzlina, ale stále vynikajúce, vanilka sa tiež pestuje na stromoch vanilky (Vanilla planifolia, zóny pestovania 10 až 11). Ich struky obsahujú semená, ktoré sa používajú na dochutenie alebo vytvorenie vanilkového extraktu.

Niektoré druhy reďkovka (Raphanus raphanistrum, rastové zóny 2 až 10) tiež pestujú tobolky, aby obklopili svoje semená. Aj keď sú často vyradené, dajú sa konzumovať aj spolu s koreňom zeleniny.

Mak rastliny (Papaver spp.) tiež pestujú semenné struky a majú dlhú históriu lekárskych a kulinárskych použití. Konzumujú sa semená rôznych druhov, vrátane Papaver somniferum (pestovateľské zóny 8 až 10). Tieto rastliny sú možno najlepšie známe ako organický zdroj narkotických liekov proti bolesti, ako sú morfín a kodeín. Štrukturálne sú úplne odlišné od strukovín, aj keď (spolu s omamnými látkami v samotných rastlinách) tiež chránia semená v nich.


Pozri si video: Religious Right, White Supremacists, and Paramilitary Organizations: Chip Berlet Interview