Správna starostlivosť o vnútorné granátové jablko doma

Správna starostlivosť o vnútorné granátové jablko domaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

V prírode granátové jablko rastie ako strom alebo ker.... Kultúra dostala svoje meno podľa latinského slova „granátové jablko“, čo znamená jemne zrnité.

Plody takejto rastliny sú pomerne veľké, maľované v sýtej červenej alebo vínovej farbe. Buničina z granátového jablka sa skladá z mnohých malých zŕn.

V prírode granátové jablko rastie na horských svahoch alebo v skalnatom teréne., čo vysvetľuje nenáročnosť rastliny na podnebie a zloženie pôdy.

Aj taký strom sa dokonale prispôsobí mikroklíme.

Popis trpasličieho granátového jablka

Rast zakrpateného granátového jablka priamo závisí od odrody, priemer je 1 meter. Zvláštnu pozornosť si zaslúžia kvety granátového jablka.

Na jednom strome sa tvoria naraz 2 druhy kvetov:

 • na niektorých kvetoch sú aj piestik, aj tyčinky, tvoria sa na nich vaječníky a neskôr sa objavia plody, tvarom pripomínajú lekná;
 • iný druh vyzerá ako zvončeky, ale kvety sú bezpohlavné a majú iba dekoratívnu funkciu.

Kvety sú namaľované jasným červeným odtieňom a dosahujú priemer 3 centimetre.

Vedci nazývajú ovocie z granátového jablka „granátové jablko“, dosahujú priemer 18 centimetrov. Šupka takýchto plodov je veľmi hustá, jej farba sa líši od svetloružovej po tmavočervenú.

Jedno ovocie môže obsahovať až 1 200 zŕn, ktoré sú pokryté šťavnatou, mäsitou škrupinou. Chuť dužiny je sladkokyslá, veľmi šťavnatá a osviežujúca, z tohto ovocia sa veľmi často vyrába šťava.

Doma sa pestuje trpasličie granátové jablko ako izbová kvetina a vzhľad plodov je príjemným doplnkom.

Je možné pestovať okrasnú rastlinu doma?

Je celkom možné pestovať granátové jablko doma., spomedzi všetkých ovocných stromov, ktoré sa pestujú doma, je granátové jablko najnáročnejším.

Je veľmi jednoduché sa o takúto rastlinu starať a bez zvláštneho úsilia môžete získať šťavnaté ovocie.

Miniatúrne granátové jablká "Nana" sa pestujú v interiéroch.... Začnú kvitnúť po dosiahnutí výšky 40 centimetrov, pričom prinesú až 10 jedlých plodov, ktoré sa od záhradných stromov líšia iba veľkosťou (priemer 5 - 6 centimetrov).

Zvyčajne sa doma pestujú tieto odrody granátového jablka:

 1. Alba zajatie - Táto odroda neprináša ovocie a pestuje sa pre veľké a krásne kvety. Vyznačujú sa froté štruktúrou a krémovou farbou a môžu dosiahnuť priemer až 6 centimetrov. Listy tejto odrody sú šľachovité, husté, oválne, mierne pretiahnuté, majú bohatú zelenú farbu. Zvláštnosťou odrody je, že rastie veľmi rýchlo, ale ak je to žiaduce, tento proces je možné zastaviť vysadením rastliny do malej nádoby.
 2. Kartágo a dieťa - najbežnejšie vnútorné odrody, stromy dorastajú až do výšky 50 centimetrov, aj keď existujú exempláre s rastom rovným 1 metru. Na týchto rastlinách sa pozoruje veľké množstvo kvetov a plody sa objavujú od 2. roku života.

Aj napriek tomu, že môže naraz kvitnúť niekoľko desiatok kvetov, v priemere sa vytvoria 3 - 4 vaječníky.

Pravidlá pre výsadbu stromu z granátového jablka

Na pestovanie trpasličieho granátového jablka môžete použiť semená zakúpené v obchode... Najlepší čas na výsadbu semien je začiatok apríla.

Na dno krabice alebo nádoby sa naleje drenáž, potom sa vyčistí riečny piesok, do ktorého sa semená granátového jablka prehĺbia o 5 mililitrov. Potom je pôda navlhčená a pokrytá filmom alebo sklom, je to potrebné na dosiahnutie skleníkového efektu.

Po objavení sa prvých výhonkov musíte počkať ďalšie 2 týždne, pretože výhonky granátového jablka sa objavujú postupne.

Hneď ako sa na semenákoch objaví 5-6 zdravých listov, môže byť transplantovaný do samostatných kvetináčov, na ktorých spodok sa naleje drenáž a zmes pôdy sa pripraví z:

 • 2 diely citrusovej pôdy;
 • 1 diel piesku;
 • 1 diel vermikompostu.

Potom, čo je strom v kvetináči, je to potrebné vodu hojne, aby pomohla skorému zakoreneniu.

Ak sa ako sadivový materiál použije odrezok, musí sa umiestniť do vlhkého piesku a zakryť sklenenou nádobou.

Asi po mesiaci sa na odrezkoch objavia prvé púčiky, po ktorých je možné ich presadiť do samostatných kvetináčov. Zakorenenie prebehne oveľa rýchlejšie, ak sa odrezok umiestni do stimulátora rastu na 6 hodín pred výsadbou.

Táto metóda je menej riskantná., pretože za takýchto podmienok sú zachované všetky odrodové kvality materského stromu.

Starostlivosť o domáci strom

Aby sa granátové jablko dobre rozvíjalo a potešilo svojim vzhľadom, musí poskytnúť potrebné podmienky.

ObdobiePravidlá starostlivosti
Na jar a v leteStrom potrebuje čo najviac slnečných lúčov, a ak je vonku teplé počasie, mnoho gazdiniek odporúča vyniesť rastlinu na čerstvý vzduch, na tieto účely je obyčajný balkón alebo lodžia dokonalá. Aj počas tohto obdobia by malo byť zalievanie granátového jablka pravidelné a výdatné, v žiadnom prípade by sa nemala nechať pôda vyschnúť. Počas
kvitnutie a plodenie 1 krát za 10-14 dní je strom kŕmený komplexnými minerálnymi hnojivami. Najčastejšie sa hnojivo Etisso používa na granátové jablká, predáva sa v dvoch druhoch, na kvitnutie aj pre zelené rastliny. Stojí za to pamätať, že počas plodenia sú granátové jablká zalievané obzvlášť opatrne, pôda musí byť vlhká a prebytok vlhkosti môže spôsobiť praskanie plodov. Okrem zalievania sa granátové jablká raz za dva týždne postriekajú teplou vodou.
Na jeseň a v zimeS nástupom jesene môže strom odhodiť lístie a prejsť do pokojnej fázy. aby sa vytvorili pre strom podmienky prirodzené pre človeka, znížte množstvo privedenej vlhkosti na približne 2 - 3 mesiace a kvetináč premiestnite na chladné miesto. Na prípravu rastliny na zimu sa zalieva infúziou mulleinu pripravenou zo 100 gramov hnoja a 1 litra vody.

Po skončení fázy odpočinku, zhruba v polovici februára, je to nevyhnutné postupne zvyšujte množstvo zálievky a presuňte rastlinu späť na slnečné svetlo.

Ďalším bodom starostlivosti bude tvarovanie prerezávania.... Trpasličí granátové jablko dobre reaguje na takýto postup a dá sa mu dať takmer akýkoľvek tvar, ktorého výber závisí iba od osobných preferencií.

Veľmi často nájdete interiérové ​​granátové jablká, ktoré sa svojím vzhľadom podobajú bonsajovému stromu. Rez by sa mal robiť skoro na jar (začiatok marca) alebo neskoro na jeseň (koniec decembra).

Takéto dátumy neboli vybrané náhodou, aby sa nepoškodil strom, pracuje sa v pokoji a nie je aktívny tok miazgy.

Okrem všetkých postupov do 5 rokov sa granátové jablká každoročne presádzajú, postupne zväčšuje veľkosť hrnca od 100 do 500 mililitrov, zatiaľ čo je vhodné zvoliť úzky tvar nádoby.

Namiesto opätovnej výsadby dospelých rastlín sa nahradí ornica.

Ako pestovať vnútorné granátové jablko:

Choroby a škodcovia

Interiérové ​​granátové jablko, ako každá iná rastlina náchylné na výskyt rôznych chorôb a škodcov, z ktorého sa musíte čo najrýchlejšie zbaviť.

Najčastejšie sa na takejto rastline nachádzajú nasledujúce ochorenia:

ChorobaPopisSpôsoby boja
MúčnatkaNa listoch postihnutej rastliny sa vytvorí belavý kvet, na ktorom sú umiestnené tmavohnedé guľôčky. Múčnatku spôsobujú škodlivé huby. Ochorenie sa zvyčajne objavuje v dôsledku zlého vetrania, zmien teploty alebo vlhkosti v miestnosti. Je tiež možná infekcia inými rastlinami kvapkami vo vzduchu.V počiatočných fázach pomáha roztok vyrobený z 5 gramov sódy a 1 litra vody, môžete tiež pridať 5-10 gramov mydla. Ak je múčnatka dostatočne zanedbaná, bude potrebné vykonať ošetrenie chemickými prípravkami, napríklad scor, topaz alebo hom.
Rakovina vetvyKôra na konároch praská a na okrajoch triesok je vidieť hubovité opuchy. Príčinou takéhoto ochorenia môžu byť mechanické poškodenia alebo omrzliny.Zbaviť sa tejto choroby je veľmi ťažké, jediným východiskom je odrezanie poškodených konárov ostrým záhradným nožom, ošetrenie rany dezinfekčným prostriedkom a nanesenie tenkej vrstvy záhradného laku.
Škvrny na listochNa listoch sa objavujú škvrny, ktorých farba sa pohybuje od žltej po hnedú. Takéto poškodenie naznačuje nadmernú vlhkosť pôdy.Rastlina musí byť transplantovaná do novej pôdy, ak sa rozpad rozšíril na korene, odstránia sa postihnuté časti a rez sa ošetrí drveným uhlím.
Biela a voškyŠkodcovia sa živia listami stromu, čo ho následne výrazne oslabuje.Ak je málo hmyzu, je možné ho odstrániť manuálne. Dospelé motýle sa čistia bežným vysávačom a lariev a vošiek sa zbavíte ošetrením listov roztokom mydla na pranie. Môžete tiež použiť špeciálne lieky.
fitoverm, spark, karbofos atď. Pred každým ošetrením pôdu chráňte igelitom.

Strom z granátového jablka je považovaný za jednu z najneobvyklejších okrasných rastlín., ale zároveň je starostlivosť o neho celkom jednoduchá.

Okrem očakávaných plodov má vynikajúci vzhľad a arómu.


Vnútorná starostlivosť o granátové jablko

Vnútorné granátové jablko miluje jasné osvetlenie. Pod slnečnými lúčmi jeho listy nadobúdajú červenkastý odtieň a plody majú intenzívnejšiu farbu. Preto je rastlina najlepšie umiestnená na južnom a juhovýchodnom okne. V lete je vhodné vziať si granátové jablká na balkón alebo ich vysadiť do záhrady na otvorenom teréne.

V prírode granátové jablko rastie v regiónoch, kde je mierne podnebie. Preto by rastlina nemala byť vystavená náhlym zmenám teploty.

Na jar a na jeseň potrebuje granátové jablko výdatnú zálievku, v zime je zredukované na miernu. V obzvlášť horúcich dňoch rastlina dobre reaguje na postrek. Pred zalievaním sa odporúča vodu nechať stáť pri izbovej teplote 24 hodín. Počas obdobia aktívneho rastu doň pridajte komplexné tekuté hnojivo. Vrchný obväz by sa mal robiť každých 10-12 dní.

Na jeseň, keď začína obdobie vegetačného pokoja, vnútorné granátové jablko vyhodí väčšinu listov. Neľakajte sa, je to normálne. S nástupom jari sa objavia mladé púčiky a prvé púčiky.

Transplantácia granátového jablka sa vyžaduje každé dva roky. Najlepšie je stráviť ho na jar. Pôda na výsadbu by mala pozostávať z 1 dielu čistého piesku, 2 dielov rašeliny, 2 dielov humusu a 4 dielov drnovej pôdy.

Hlavnými škodcami vnútorného granátového jablka sú šupinatý hmyz, vošky a molice. Na ochranu rastliny používajte špeciálne chemikálie alebo ľudové lieky, ktoré zahŕňajú roztok mydla na pranie, infúziu cibuľovej šupky alebo tabaku.


Pestovanie granátového jablka doma v kvetináči

Na najľahší parapet je položený strom z granátového jablka v kvetináči.

Granátové jablko je jednou z mála rastlín, ktorá sa nebojí priameho slnka. Iba v lete a na jar, v poludňajších horúčavách, je vhodné okná zatieniť novinami alebo priesvitným filmom.

Priaznivá teplota pre granátové jablko je + 18 ... 25 stupňov. Vo fáze kvitnutia potrebuje rastlina + 20 ... 25 stupňov, počas dozrievania plodov sa teplota zníži na + 16 ... 20 stupňov.

Ak je teplota v miestnosti vyššia ako +25 stupňov, rastlina začne zhadzovať listy. Keď teplota klesne pod +6, korene odumrú a granátové jablko zomrie.

Od mája do septembra je strom z granátového jablka vystavený na otvorenom balkóne alebo vyvedený do záhrady.

Aby ste zabránili náhlej zmene podnebia, ktorá uvedie rastlinu do stresu, začnite chodiť od 2 - 3 hodín denne a tento čas postupne upravujte na celý deň.

V záhrade je kvetináč zakopaný 2/3 do zeme blízko nízkych stromov alebo jednoducho ponechaný na zemi.

Kultúra nemá rada vyrušovanie - pokúste sa čo najmenej točiť hrncom a pohybovať ním po parapete.

Miestnosť s rastlinou by mala byť pravidelne vetraná. Ale neprepúšťajte vietor, ktorý je škodlivý pre granát.

Granátové jablko sa dobre vyvíja pri vlhkosti 45 - 50%. Ale rastlina je nepríjemná pod prudkým letným slnkom a v blízkosti fungujúcich batérií ústredného kúrenia. Na zvlhčenie vzduchu v miestnosti umiestnite vedľa hrnca misky s vodou navlhčenou expandovanou hlinkou alebo machom sphagnum.

Problém suchého vnútorného vzduchu riešim ešte jednoduchšie - neustále udržiavajte zvlhčovač vzduchu. A ak doň pridáte 2-3 kvapky aromatického oleja, vzduch bude nasýtený príjemnými vôňami, ktoré povzbudia ducha a uvoľnia telo.

Je tiež užitočné nastriekať alebo utrieť zeleň rastliny 2-3 krát týždenne studenou vodou. Toto sa však deje iba počas letných mesiacov.


Chovné tajomstvá vnútorného granátového jablka

Trpasličí ker je pomerne bežná rastlina, ktorú je možné zakúpiť v každom kvetinárstve a priniesť domov, presadenú do vhodného kvetináča. Je však oveľa zaujímavejšie pestovať túto kvetinu sami, najmä preto, že sa dokonale reprodukuje odrezkami aj semenami.

Rozmnožovanie semien

Vypestovať rastlinu zo semien je veľmi ľahké. Hlavná vec je vytvoriť pre neho správne podmienky. Kvetinárstva odporúčajú brať semená mladej rastliny, majú väčšiu vitalitu a lepšie klíčia.

Nalejte akýkoľvek stimulátor rastu rastlín zakúpený v obchode do malej misky a namočte do nej semená.

Keď napučia, zasaďte ich do zeme a nádobu so zeminou zakryte igelitom.

Keď sa objavia prvé výhonky, odstráňte plast a nádobu položte na parapet na slnečnej strane.

Vytvrdnutú rastlinu je možné presadiť do samostatného črepníka.

Množenie odrezkami

Reprodukcia a kultivácia vnútorného granátového jablka z odrezkov má jedno tajomstvo. Ak si nevyberiete správnu vetvu na štepenie, potom rastlina neprinesie ovocie. Ak chcete stopku odrezať, vyberte ovocnú vetvu, na ktorej už boli malé granátové jablká.

Vložte stopku do nádoby s rastovým stimulantom.

Keď spodný rez nafúkne, odrežte rez a presaďte ho do nádoby so zemou zakrytej fóliou.

Len čo sa na konári objavia nové výhonky, je možné fóliu odstrániť a črepník umiestniť na dobre osvetlené a teplé miesto.

Keď sa rastlina začne formovať a objavia sa mladé vetvičky, treba výhonky granátového jablka štipka... V tomto prípade to zvýši počet pobočiek, bude to svieže a krásne. Nerobte to, iba ak plánujú kvetinu použiť ako bansai.

Mnoho ľudí verí, že je veľmi ťažké dosiahnuť kvitnutie granátových jabĺk vo vnútorných podmienkach, a ešte viac, aby priniesli ovocie. V skutočnosti to tak nie je. Ak sa o rastlinu správne staráte, potom je schopná aj malá granátová jablka kvitnú v prvom roku... Čo sa týka kvetov, málokto vie, že ich granátové jablko obsahuje pre mužov i ženy. Môžete ich rozlíšiť vzhľadom na základňu. V samčích kvetoch je tenký a v samičích kvetoch je hrubší. Samčie kvety navyše takmer okamžite po otvorení opadávajú, zatiaľ čo samičie kvety sú počas kvitnutia zaoblené a vytvárajú ovocie z granátového jablka.

Nečakajte kvitnutie a tvorbu plodov na mladých, práve vznikajúcich konároch. Spravidla sa objavujú na najdlhších dospelých výhonkoch. Keď poznáte všetky tieto jednoduché tajomstvá, môžete si na parapete ľahko vypestovať „kvet vášne“.


Starostlivosť o rastliny doma

Domáce ozdobné granátové jablko už je po 2 rokoch vypustí prvé kvetya pri správnej starostlivosti môže priniesť ovocie. A napriek skutočnosti, že rastlina je nenáročná z hľadiska starostlivosti, musíte poznať niektoré nuansy pestovania granátového jablka na parapete:

 • Na výsadbu ozdobného stromčeka je lepšie zvoliť úzky kvetináč. To umožňuje bohaté plodenie.
 • Pretože prirodzeným prostredím granátového jablka sú kamenné svahy, nie je potrebné v podmienkach bytu používať príliš úrodnú pôdu.
 • Je dôležité pravidelne a hojne zalievať trpasličie granátové jablko, ale vysoko podmáčaná pôda nie je pre rastlinu vhodná. Preto je rastlina zalievaná až vtedy, keď sú horné vrstvy pôdy dobre vysušené. A na jar a v lete je vhodné použiť tekutý vrchný obväz.
 • Iba mladé granátové jablká je potrebné každoročne presádzať. Pre dospelú rastlinu úplne stačí transplantácia raz za štyri roky.
 • Pretože rastlina je listnatá plodina, po opadaní listov sa premiestni do chladnej miestnosti.

Taký úplne nenáročná rastlinapestované doma, počas vegetačného obdobia musia cestovať do rôznych miestností s rôznymi teplotnými režimami.


Domáca starostlivosť o rastliny z granátového jablka: rez a presádzanie

Tí, ktorí sa pýtajú, ako sa starať o granátové jablko doma, by nemali zabudnúť na vytvorenie kríka. Zvyčajne sa odstránia výhonky rastúce dovnútra, rovnako ako všetky suché vetvy. Najlepšie je urobiť to mimo sezóny, potom bude granátové jablko rásť nadýchane a krásne.

Transplantované mladé domáce granátové jablko

Rastlinu z granátového jablka môžete formovať doma v podobe kompaktného stromu alebo kríka. S nástupom tepla sa uskutoční takzvaná stimulácia vetvenia, pričom sa výhonok nechá tak dlho, aby na ňom zostalo 2 až 5 párov listov. Aby ste sa vyhli nadmernému zahusteniu, mali by ste vykonať rez na púčikoch obrátených k vnútornej strane kríka.

Aby granátové jablko doma vyrástlo plnohodnotné a zdravé, je vhodné nepresádzať ho do nového kvetináča minimálne 3 roky. Potom môžete každú jar vymeniť pôdu ochudobnenú o minerály a samotné kvetináče za veľké. Černozem a trávnatá pôda sú skvelé pre granátové jablko. Je tiež dôležité pamätať na potrebu drenáže (malé kamienky sú skvelé), aby sa zabránilo hnilobe koreňov.

Orezávanie videa z domáceho granátového jablka

Starostlivosť o domáce alebo trpasličie granátové jablko doma, ktorá pestovateľom kvetín skutočne nevyžaduje veľa úsilia a času, často chovajú tí, ktorí chcú spoznať umenie bonsai. A to nie je prekvapujúce, pretože s vysoko kvalitným rezom a zovretím môže mať rastlina takmer akýkoľvek tvar. Nech už si zvolíte túto kultúru z akéhokoľvek dôvodu: získanie chutného a zdravého ovocia alebo estetické potešenie, dodržiavanie jednoduchých pravidiel a odporúčaní, výsledok na seba nenechá dlho čakať.


Domáca starostlivosť o vnútorné granátové jablko

 • Už v prvom roku života sa dá budúci strom rezať. Táto zaujímavá rastlina sa veľmi dobre hodí na tvarovanie, pre ktoré je uvedená medzi obľúbenými výrobcami bonsajov. Môžete získať košatý, košatý ker v požadovanom tvare. K tomu je potrebné každý rok omladiť výhonky odstránením starého kmeňa. Ak to neurobíte, z vnútorného granátového jablka môže vyrásť štíhly strom vysoký až 1 m.
 • V každom prípade je potrebné slabé vetvy odrezať, zvyšné skrátiť, aby sa rozkonárili. Prerezávanie dospelých rastlín sa vykonáva vo februári. Kvety sa objavujú iba na jednoročných výhonkoch, preto neľutujte tie minuloročné.
 • Na konci zimy sa puky začnú prebúdzať. Toto je signál, aby sa strom dostal na svetlo a začal výdatnejšie polievať. Všeobecne platí, že domáce granátové jablko miluje vodu.
 • Domáca starostlivosť sa odmeňuje kvitnutím v 2-3 roku života stromu, keď naberie na sile. Pomerne veľké (2,5 cm), mäsité, džbánkovité kvety granátového jablka sú 2 druhov. Väčšinou je samčích kvetov viac. Samice môžu vytvárať kvetenstvo. Ale aj keď slabne, strom zostáva sviatočný a elegantný vďaka plodom naplneným rubínovými zrnami. Ak vaša rastlina neprináša ovocie, potom ste ju pokazili a mali by ste ju presadiť do sparťanských podmienok, pretože v prírode jej druh vyberá skalnaté svahy. A ak vôbec nekvitne, možno strom nemá dostatok svetla.
 • V lete (na začiatku sezóny) je možné strom dať na balkón alebo do záhrady na čerstvý vzduch. Ale je lepšie zvoliť miesto, aby na neho nespadali horiace lúče poludňajšieho slnka. Zalievanie v tejto dobe je možné mierne znížiť, robí sa to tak, že vrchná vrstva zeme vysychá. Raz za 2 týždne sa zelenému miláčikovi zobrazí sprcha a kŕmenie.
 • Do konca leta sa zálievka zníži a rastlina sa odstráni v interiéri.
 • Dozrievanie granátových jabĺk je ukončené do decembra. Sú celkom jedlé. Domáce semená granátového jablka dodajú vašim mäsovým a rybacím pokrmom, šalátom a pečivu krásny vzhľad a chuť. Aby ste zabránili lámaniu konárov ťažkým ovocím, nainštalujte si rekvizity.
 • Keď sa plody pozbierajú a listy opadnú (a toto je listnatá kultúra), je možné granátové jablko na zimovanie v suteréne odobrať - do februára. Odstraňujú sa aj listy, ktoré neodleteli. Zalievanie sa počas tohto obdobia odporúča obmedziť na minimum. Ak strom prezimuje v správnych podmienkach (10 - 12 stupňov), jeho lístie sa nasledujúce leto stane ešte krajším.

Prečítajte si tiež:

Ako už bolo spomenuté, táto kultúra je náročná a môže prežiť takmer v akýchkoľvek podmienkach. Ale iba skutočne starostlivé ruky môžu narobiť neporiadok s krásnou nevestou. Pri správnej domácej starostlivosti vás vnútorný strom z granátového jablka poteší po mnoho rokov svojou exotickou krásou a sladkosťou ovocia.

Prečítajte si ďalšie zaujímavé rubriky


Pozri si video: 3 Zdravé Smoothie na Raňajky - FiT recept