Rastliny pre záhradu Shakespeare: Ako vytvoriť záhradu Shakespeare

Rastliny pre záhradu Shakespeare: Ako vytvoriť záhradu ShakespeareWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Čo je to Shakespearova záhrada? Ako už z názvu vyplýva, Shakespearova záhrada je navrhnutá tak, aby vzdávala hold veľkému anglickému bardovi. Rastliny pre Shakespearovu záhradu sú tie, ktoré sú uvedené v jeho sonetoch a hrách, alebo tie z alžbetínskej oblasti. Ak máte záujem navštíviť Shakespearovu záhradu, v celej krajine je niekoľko v mestských parkoch, knižniciach alebo na univerzitných kampusoch. Mnoho shakespearovských záhrad je spojených so shakespearovskými festivalmi.

V USA možno nájsť niektoré z najväčších shakespearovských záhrad v newyorskom Central Parku a Brooklynských botanických záhradách, Golden Gate Park v San Franciscu a International Rose Test Garden v Portlande v Oregone. Prečítajte si niekoľko rád, ako začať.

Ako vytvoriť návrh záhrady Shakespeara

Pred výberom rastlín do shakespearovskej záhrady vám pomôže získať určité znalosti o Shakespearových hrách a sonetoch, ktoré pravdepodobne už máte, ak uvažujete o shakespearovskom záhradnom dizajne. Ak ste však ako väčšina z nás, možno budete musieť trochu pohrabať svoje pamäťové banky, aby ste prišli s nápadmi.

Shakespeare bol vášnivým záhradníkom, alebo sa to tak aspoň hovorí. Zdá sa, že miloval ruže, ktoré spomenul najmenej 50-krát. Môžete si dokonca kúpiť ružu Williama Shakespeara, krásnu vínovú ružu, ktorú vytvoril anglický chovateľ.

Medzi ďalšie rastliny spomenuté v Shakespearovej práci patria:

 • Levanduľa
 • Pansy
 • Narcis
 • Hloh
 • Crabapple
 • Mak
 • fialový
 • Pažítka
 • Yarrow
 • Platan
 • Daisy
 • Ivy
 • Fern
 • Bakalárske tlačidlo
 • Harmanček

Alžbetínske záhrady v Shakespearovom čase mali tendenciu byť formálne a často sa rovnomerne delili na symetrické kvetinové záhony. Postele boli často vymedzené a chránené živým plotom alebo kamennou stenou, v závislosti od dostupného priestoru. Záhrady inšpirované Shakespearovými spismi však môžu byť aj menej formálne, napríklad lúčna alebo lesná záhrada s listnatými alebo ovocnými stromami, ktoré poskytujú tieň.

Väčšina verejných shakespearovských záhrad obsahuje plagáty alebo kolíky s názvom rastliny a súvisiacim citátom. Medzi ďalšie spoločné znaky patria záhradné lavičky, slnečné hodiny, betónové urny, tehlové chodníky a samozrejme socha alebo busta najväčšieho dramatika sveta.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o záhradných priestoroch


Ako navrhnúť záhradu

Potrebujete pomoc s návrhom vašej záhrady? Prejdite si náš zoznam tipov na inšpiráciu.

Zverejnené: štvrtok 26. marca 2020 o 12:00 hod

Pri navrhovaní záhrady môže byť ťažké vedieť, odkiaľ začať. Ako zhodnotíte priestor, vypracujete plán, začnete s výsadbou? A čo cesty, hranice, sedenie a obrazovky?

Či už začínate s prázdnym plátnom alebo ste zdedili záhradu, ktorú navrhol niekto iný, ak je váš pozemok malý alebo tienistý, alebo navrhujete iba jednu hranicu, pomoc je k dispozícii. Zostavili sme výber prvkov záhradného dizajnu, ktoré vás inšpirujú a prevedú vás celým procesom, od spôsobov rozdelenia priestoru až po nápady záhradného sedenia.

Prejdite si naše funkcie záhradného dizajnu nižšie.

Základy záhradného dizajnu

Ak začínate od nuly, je dôležité vyrovnať sa so základmi záhradného dizajnu. Zistite, ako založiť novú záhradu, objavte deväť tipov na záhradný dizajn, nechajte sa inšpirovať nápadmi na výsadbu kvetín a nenechajte si ujsť tri zlaté pravidlá záhradného dizajnu od Joe Swifta. Ak hľadáte spôsoby, ako rozdeliť záhradu, pozrite si štyri spôsoby, ako rozdeliť priestor.

Navrhovanie hranice

Máte hlboké alebo úzke hranice? Aké rastliny by ste v nich mali pestovať a zvážili ste farebné schémy a štýly výsadby? Objavte rastliny pre hranicu v prérijnom štýle. Naučte sa, ako navrhnúť a osadiť hranicu a ako kombinovať rastliny. Ďalšie tipy na dizajn hraníc nájdete nižšie.

Tvrdá terénna úprava

Návrh záhrady nie je len o výbere rastlín. Možno budete musieť zvážiť svoje hranice - rozhodnete sa pre plot alebo živý plot? A čo cesty a miesta na sedenie? Objavte 11 nápadov na záhradné ploty a deväť nápadov na záhradné sedenie. Možno je vyvýšená posteľ na dennom poriadku? Ďalšie inšpirácie týkajúce sa tvrdých terénnych úprav nájdete nižšie.

Tipy na dizajn pre malé záhrady

Niekedy môže byť návrh malej záhrady náročnejší ako návrh veľkej. Malé záhrady majú zvyčajne väčšie plochy v tieni, najmä ak sú úzke. Môžete tiež riskovať, že sa budete snažiť vtesnať do priestoru príliš veľa. Zistite, ako čo najlepšie využiť malú záhradu. Inšpirujte sa našimi tipmi na návrh predzáhradky a prezrite si náš zoznam nápadov na dizajn nádvoria.

Ďalšie dizajnérske nápady

Ak hľadáte niečo trochu iné, prečo neuvažovať o návrhu štrkovej záhrady? Alebo čo tak vonkajšia miestnosť? Môžete tiež prechádzať naše nápady na letné domčeky, ak hľadáte viac ako záhradnú chatku. Vo vašej záhrade môže byť zvážené aj osvetlenie - objavte šesť najlepších nápadov na osvetlenie záhrady. Pre inšpiráciu, ktoré stromy majú sadiť, prehľadajte náš výber stromov s atraktívnou kôrou.


Zbierky, výskum a programovanie

Okrem 130 akrov tematických záhrad má The Huntington významné zbierky žijúcich botanických zbierok vrátane orchideí, kamélií, cykasov a bonsajov, ktorých príklady nájdete v celom areáli. Tieto základné zbierky sa uchovávajú, rozširujú, študujú a propagujú sa pre verejné ocenenie a podporujú mnoho oblastí botanického výskumu vrátane ochrany a kryokonzervácie. Zbierky slúžia aj ako základ vzdelávacieho programovania The Huntington, vrátane botanických prednášok, záhradníckych workshopov a ukážok a predaja rastlín.


Hlavné prvky

Shakespearova záhrada. 2. sezóna, 1926. © 1926 Louis Buhle. Všetky práva vyhradené. Pre povolenie reprodukcie kontaktujte [email protected] Ďalšie historické obrázky BBG nájdete na stránke bbg.org/discover/historicimages/

"> Zobraziť väčšiu verziu obrázka Shakespearova záhrada 1926 Shakespearova záhrada. 2. sezóna, 1926. © 1926 Louis Buhle. Všetky práva vyhradené. O povolenie na reprodukciu sa obráťte [chránený e-mailom]. Viac historických obrázkov BBG nájdete na bbg.org/ objavovať / historicalimages / Shakespearova záhrada

Impresionistické farby a textúry v záhrade Shakespeare Garden od spoločnosti BBG. Foto Jean-Marc Grambert.

"> Zobraziť väčšiu verziu obrázka Shakespearova záhrada Impresionistické farby a textúry v Shakespearovej záhrade BBG. Foto: Jean-Marc Grambert. Peonies

Bylinkové pivonky (Paeonia lactiflora) patria medzi nádherné kvety na ceste medzi vôňami a Shakespearovými záhradami. Foto Sarah Schmidt.

"> Zobraziť väčšiu verziu obrázka Pivonky bylinné pivonky (Paeonia lactiflora) patria medzi nádherné kvety na ceste medzi vôňami a Shakespearovými záhradami. Foto Sarah Schmidt.


Shakespearova záhrada: Znovu vytvorte alžbetínsku záhradu

Anglické záhrady minulých storočí už dávno zmizli. Postupom času diktujete zmeny, v neposlednom rade ide o zmenu štýlov a módy. Stále však pretrvávajú prvky minulých záhrad a najmä súčasné bylinkové záhrady vďačia za svoj charakter populárnym dizajnom Anglicka zo šestnásteho storočia.

Toto obdobie relatívneho mieru a prosperity sa začalo nanebovstúpením Henryho Tudora, ukončením veľkej občianskej vojny v Anglicku, Vojny ruží (1455 - 1485), a vyvrcholilo panovaním Alžbety I. (1558–1603). V tomto období klesla potreba hradných múrov a mestských pevností. So zvýšeným rozdelením pozemkov sa naskytla príležitosť na stavbu jednotlivých domov a záhrad. Záhrady Angličanov strednej a vyššej triedy sa čoraz viac stávali miestami pre rekreáciu a zábavu. Tento trend podporili takmer nekonečné predstavenie rastlín zo zahraničia a vydanie prvých široko dostupných anglických kníh o záhradníctve.

To bolo tiež obdobie veľkého básnika a dramatika Williama Shakespeara (1564–1616), ktorého sonety a hry sú voľne posypané obrazmi kvetov a bylín. Aj keď Shakespeare nebol ani profesionálnym botanikom, ani záhradníkom, často sa spája so záhradami svojej doby. Henry Ellacombe, britský vikár a autor kníh Plant-Lore a Garden-Craft of Shakespeare (1896), vysvetľuje:

Jeho vedomosti o rastlinách boli jednoducho vedomosti, ktoré môže mať každý človek, ktorý prechádza svetom s otvorenými očami k mnohým krásam prírody, ktoré ho obklopujú. . . . Mal obrovský dar, že mohol opísať to, čo videl, spôsobom, ku ktorému sa dospelo len málokto: mohol ostatným oznámiť potešenie, ktoré cítil, nie dlhými opismi, ale niekoľkými jednoduchými slovami, niekoľkými prirodzenými slovami. dotyky a niekoľko dobre vybraných epitet, ktoré prinášajú rastliny a kvety pred nás tým najčerstvejším a často tým najdojímavejším spôsobom.

Ak ste obdivovateľom Shakespeara, možno si ho budete chcieť uctiť opätovným vytvorením alžbetínskej záhrady vysadenej výberom bylín a kvetov, ktoré sa vyskytujú v jeho dielach. Ako však vyzerali tieto záhrady? Poďme sa prejsť z imaginárneho kaštieľa cez jeho priľahlú záhradu a zistiť.

„Zvedavá záhrada s uzlami“

Predné dvere kaštieľa sa otvárajú priamo na širokú trávnatú terasu, ktorá je paralelná s prednou časťou domu. Terasa je lemovaná zdobeným zábradlím a poskytuje perfektné miesto, z ktorého je výhľad do záhrady.

Záhrada je veľké námestie, 200 metrov na boku. Zahradu obklopuje súvislý altánok, možno zimolez. Táto „ulička s hrubým povrchom“, ako sa nazýva „Mnoho povyku pre nič“ („pleached“, čo znamená „tkaná alebo prepletená“), funguje ako múr pre tých, ktorí sú mimo jej rámca, ale pre tých, ktorí sa prechádzajú po jej cestách prepletené stromy a vinič, je to chladný a tienistý chodník.

Kamenné schody vedú dole 8 stôp z terasy na pieskom pokrytý chodník alebo priamo niekoľko stôp široký, ktorý vedie kolmo na terasu a priamo cez stred záhrady. Druhá cesta, pretínajúca priamy smer, rozrezáva záhradu na štyri štvorce.

Každá štvrtina záhrady je zase rozdelená na malé postele. Väčšina je v geometrických tvaroch, ale niektoré sú tvarované do obrysov levov a drakov. Do každej postele a okolo nej vedú malé cestičky, ktoré vytvárajú zložité a symetrické vzory, ktoré lahodia oku z vyvýšenej terasy.

Niektoré postele sú vyvýšené niekoľko centimetrov nad úrovňou zeme a sú olemované drevom, dlaždicami alebo dokonca driekovými kosťami oviec. Ostatné sú na úrovni chodníkov a sú ohraničené krátkymi zastrihnutými živými plotmi z yzopu, tymiánu, slaného ovocia, germanderu alebo zimostrázu. Na niektorých posteliach sú dizajny vyrobené z prepletených zastrihnutých živých plotov, ktoré vytvárajú „záhradu so zvedavými uzlami“, ako to charakterizuje jedna postava v snímke Love’s Labour’s Lost. Ostatné postele sa môžu pochváliť nízko rastúcimi bludiskami santoliny. Väčšina postelí je naplnená kvetmi a bylinkami, ktoré sú starostlivo vložené, aby sa podobné farby nehromadili dohromady, ale aby boli rozmiestnené po celom priestore.

V záhrade sú dotované veľké topiary vyrobené z tisu alebo vtáka. Na križovatke niektorých malých chodníkov sú ozdobné urny a črepníky v kvetináči. Rozmaríny preberajú tvary mačiek a pávov.

Tam, kde sa pretínajú dve hlavné cesty, na trávnatom kruhu sedí mramorový podstavec prevyšujúci slnečné hodiny. Napriek tomu, že podstavec a slnečné hodiny majú vznešený vzhľad, skrývajú praktický vtip typický pre túto dobu. Niekoľko otočení kolesa ukrytých v neďalekom altánku pošle vodu po potrubí a prúdi cez slnečné hodiny do tváre nič netušiaceho obdivovateľa.

Alžbetínci zo strednej a vyššej triedy trávili vo svojich záhradách veľa času a brány vyrezané do altánku ponúkali prístup k tienistým sedadlám alebo k „odpočúvaným úklonom“, pri ktorých si mohli oddýchnuť alebo prejsť deň.

„Dodržiavajte zákon a formu a primeraný pomer“

Nezúfajte, ak nemáte pozemok taký veľký ako naša imaginárna záhrada. Ani všetky alžbetínske záhrady neboli také veľké. Rovnaký pocit môžete úspešne vytvoriť v oveľa menšom priestore, ak sa budete držať niekoľkých jednoduchých zásad.

Najskôr záhradu uzavrite, aby ste získali pocit súkromia a intimity. „Husté uličky“ sú úžasné, ale presahujú čas a talent mnohých ľudí, nehovoriac o finančných možnostiach. Tehlové (aj keď to môže byť drahé) alebo kamenné múry fungujú dobre a môžu slúžiť aj ako základ pre stromy a kríky so špirálami. Tradičné rastliny, ako je cezmína, tis, vtáčia záhrada alebo hloh, sa dajú tvarovať do živých plotov po pás alebo po plecia. Plochá mreža podporujúca rýchlo rastúce vinice ruží alebo zimolezu je voňavou alternatívou k stene alebo živému plotu. Vstupu do vašej uzavretej záhrady bude dávať väčší význam, ak je to prostredníctvom brány, ktorou môžu byť ozdobné kovania alebo obyčajné drevené dvere, výber závisí od vášho vkusu a vašej peňaženky.

Aby ste boli alžbetínski, vaša záhrada by mala byť štvorcová alebo obdĺžniková a jej vzor postelí symetrický. Cesty, ktoré môžu byť pokryté pieskom, štrkom alebo trávnikom vyrobeným z voňavých bylinkových kobercov, ako je tymian alebo rímsky harmanček, by mali viesť k záhonom.

Kvôli autenticite by mali byť všetky postele obruby. Aj keď sa Shakespeare vo svojich spisoch zmieňuje o 170 rôznych rastlinách, nezahŕňa niektoré z populárnych lemovacích rastlín, ako je santolina, germander alebo trpasličí zimostráz. Ak chcete, aby vaša záhrada obsahovala iba rastliny, ktoré spomína Shakespeare, použite na lemovanie yzop, slaný nápoj, tymian alebo levanduľu. Tabuľka na strane 47 uvádza tridsať bežných bylín a kvetov, ktoré sa objavujú v Shakespearových dielach. Kompletný zoznam rastlín a s nimi spojené citácie (na mnohé sa odkazuje viackrát) sa nachádza v knihe Ellacombe a ďalších dielach o shakespearovských záhradách. Skontrolujte miestnu knižnicu.

Alžbetínske záhrady boli navrhnuté tak, aby po celý rok bol o ne záujem, či už ide o uzly a hriadky v zime, kvety a lístie na jar a v lete, alebo dozrievajúce ovocie a struky na jeseň. Voňavé rastliny si vážili, pretože si ich bolo možné vychutnať ako v záhrade, tak aj doma. Ak chcete nasledovať alžbetínsky príklad, naplňte svoje postele prepletenými uzlami, bludiskami, topiariami (rozmaríny sú dobrou voľbou) a / alebo rôznymi menšími kvetmi a bylinami, ako sú prvosienky, dianthus, nechtík, majorán, oregano, yzop trpasličí, Johnnyho rozskoky, horák, citrónový balzam, fialky a trpasličie slané. Medzi rastliny v kvetináčoch môžu patriť aj tie invázne mäty.

Alžbety tiež radi zdobili svoje záhrady fontánami, urnami a slnečnými hodinami (striekať nie je potrebné). Na stĺpy sa často montovali vyrezávané a maľované drevené zvieratá. Bavte sa pri zdobení vlastnej záhrady, ale postupujte podľa pokynov dvoch záhradníkov v kráľovi Richardovi II.: „V rámci kompasu [vášho] bledého / Dodržiavajte zákon a formu a primeraný pomer.“ Vyvážte svoje návrhy a premýšľajte symetricky.

V ideálnom prípade by ste mali byť schopní nahliadnuť do záhrady zhora, pretože nadmorská výška zviditeľní celkový dizajn. Okrem terás záhradníci zo šestnásteho storočia často stavali aj hory alebo umelé kopce, ktoré slúžili na výslovné sledovanie záhrady. Aj keď to nemusí byť možné, záhradu môžete umiestniť tak, aby bol výhľad z neďalekej paluby, altánu alebo domu rovnako uspokojivý.

Mnoho prvkov, ktoré sa nachádzajú v dnešných bylinkových záhradách - obruby, topiary, uzly a symetria - sú potomkami Anglicka zo šestnásteho storočia. Angličania ich samozrejme nevymysleli, ale v tomto veku skvelých záhrad a skvelej literatúry ich dokonale zdokonalili.

Jim a Dotti Beckerovci žijú v rodinnej farme Williams v Oregone, Goodwin Creek Gardens, ktorá sa špecializuje na organický chov byliniek, večných kvetov a voňavých rastlín. Sú spoluautormi knihy Večná záhrada (Interweave Press, 1994).

Záhrada Shakespeare, oblasť nádvoria vedľa divadla Mary Rippon, Colorado University, Boulder, CO 80306. (303) 494-5844.
Záhrada Highlight je zasadená s výberom kvetov a bylín spomenutých v hrách aktuálneho sezóny festivalu Colorado Shakespeare (23. júna - 13. augusta 1995). Formálna záhrada je vysadená bylinami a kvetmi predstaviteľmi alžbetínskeho obdobia. Otvorte denné prehliadky v utorok a sobotu pred predstavením.

Shakespearova záhrada v americkom Shakespearovom divadle, 1850 Elm St., Stratford, CT 06497. (203) 381-9518.
Záhrada obsahuje byliny zo šestnásteho storočia, ktoré sa spomínajú v Shakespearovi. Otvorené denne, od apríla do septembra.

Shakespeare Garden, severozápadná univerzita medzi Sheridan Road a jazerom, severne od východného konca Garrett Place, okolo záhrady kaplnky, Evanston, IL 60204.
Formálna záhrada, ktorú navrhol záhradný architekt Jens Jensen, obsahuje partery, uzlové záhrady a dokonca „banku, kde fúka divý tymian“. Otvorené denne.

Bylinná záhrada Meadowbrook, 2808 S. Race St., Urbana, IL 61801.
Bylinková záhrada za farmou v parku Meadowbrook má centrálny uzol obklopený štyrmi tematickými posteľami: čaj, farbivo, liečivo a Shakespeare. Otvorené denne.

Shakespeare Garden, Ellis Blvd., Ellis Park, Cedar Rapids, IA 52405. (319) 398-5080.
Formálna výsadba obsahuje rastliny uvedené v Shakespearových spisoch. Otvorené denne.

Brooklyn Botanic Garden, 1000 Washington Ave., Brooklyn, NY 11225. (718) 622-4433.
Záhrada obsahuje viac ako 300 bylín v alžbetínskom uzle, ruže, skaly, kulinárske, liečivé, divoké kvety, shakespearovské záhrady a vôňu pre nevidiacich. Otvorené celoročne, utorok – piatok, 8:00 - 18:00 Sobota a nedeľa od 10:00 do 18:00 Zatvorené v pondelok, Deň vďakyvzdania, Vianoce, 1. januára.

Shakespeare Gardens, Central Park, západne od zámku Belvedere, New York, NY.
Nepravidelné postele obsahujú bylinky a kvety uvedené v Shakespearových hrách a sonetoch. Otvorené celoročne počas denného svetla.

Shakespeare Garden, Vassar College, Poughkeepsie, NY 12601. (914) 437-5686.
Tehlové cesty sa pretínajú medzi záhonmi rastlín spomenutými v Shakespearových spisoch. Otvorený celoročne, za úsvitu-súmraku.

Elizabethan Garden, USA 64, Manteo, NC 27954. (919) 473-3234.
Bylinková záhrada Shakespeare sa nachádza neďaleko vrátnice. Otvorené marec - november, 9:00 - 17:00

Dutchmill Herbfarm, 6640 NW Marsh Rd., Forest Grove, OR 97116. (503) 357-0924.
Zavolajte na cestu. Medzi tematické záhrady patrí Shakespearova záhrada. Otvorené máj - júl a september, streda - sobota, 12:00 - 17:00

Elizabethan Herb Garden, Pittsburgh Civic Garden Center, 1059 Shady Ave., Pittsburgh, PA 15232. (412) 441-4442.
Ohradená záhrada obsahuje 130 druhov, z toho viac ako 50 v Shakespearovej posteli. Záhrada bola navrhnutá a udržiavaná jednotkou Western Pennsylvania Unit, The Herb Society of America. Otvorené denné hodiny.

Bylinková farma, 32804 Issaquah-Fall City Rd., Fall City, WA 98204. (206) 784-2222.
Malé, dobre udržiavané tematické postele zahŕňajú Shakespearovu zápletku. Otvorené celoročne. Volajte celé hodiny.

Ďalšie čítanie

Beisley, Sidney. Shakespereho záhrady. London: Longmans, Green, 1864.
Bloom, J. Harvey. Shakespearova záhrada. Londýn: Methuen, 1903.
Ellacombe, Henry. Rastlina a záhradné remeslo Shakespeara. Londýn: Edward Arnold, 1896.
Kerr, Jessica. Shakespearove kvety. Ilustrácie Anne Ophelia Dowden. New York: HarperCollins, 1969.
Rohde, Eleanour Sinclair. Shakespearove divoké kvety, rozprávka, záhrady, bylinky, zberači jednoduchých a včielka. London: Medici, 1935.
Savage, F. G. Flora a Folk-Lore of Shakespeare. Londýn: E. J. Burrow, 1923.
Simmons, Adelma. Shakespearova kniha, Rastliny Shakespeara. Coventry, Connecticut: Bylinná farma Caprilands.
Singleton, Ester. Shakespearova záhrada. Londýn: Methuen, 1923.
Spurgeon, Caroline. Shakespearove snímky a čo nám to hovorí. New York: Cambridge University Press, 1965.


Samotná budova alebo pozemok môže ležať v hraniciach viac ako jedného orgánu.

Skoré formálne záhrady C20, ktoré navrhol Ernest Law na mieste posledného Shakespearovho domu a záhrady, s pôžitkami navrhnutými Lawom s radou Ellen Willmott.

Na konci C15 Hugh Clopton, ktorý si privyrobil ako kupec v Londýne a ktorý v roku 1492 slúžil ako primátor, postavil v Stratforde veľký dom susediaci s kaplnkou Cechu svätého Kríža, ktorý obdaril . Leland uviedol, že v roku 1540 bolo New Place „pekným domom postaveným z tehál a dreva“ (Chandler 1993). Rodina sira Hugha naďalej vlastnila Nové miesto začiatkom 16. storočia, ale do roku 1545 bola prenajatá Thomasovi Bentleyovi, lekárovi Henricha VIII. Pozemok Veľkej záhrady, ktorý do roku 1544 patril Pinley Priory, bol pristavený k majetku Clopton v polovici C16. Bentley zomrel v roku 1548 a jeho nástupcom bol Alderman William Bott, ktorý kúpil nehnuteľnosť, keď bol William Clopton nútený predať za účelom vysporiadania dedičstiev podľa vôle svojho otca (Halliwell-Phillips 1864). Bott predal dom v roku 1567 Williamovi Underhillovi, významnému katolíckemu recusantovi, ktorý následne predal nehnuteľnosť Williamovi Shakespearovi v roku 1597. Dom bol vo „veľkej rozkolísanosti a úpadku a nebol splatený“. V roku 1597 boli vykonané rozsiahle práce (Fogg 1986 ). Shakespearova manželka žila na Novom mieste od jeho kúpy a sám básnik tam žil natrvalo od roku 1610 až do svojej smrti v roku 1616. Pretože jeho jediný syn Hamnet zomrel v roku 1596, získal Shakespeare do vlastníctva tento majetok prostredníctvom svojej dcéry Susanny Hall. Susanna žila na Novom mieste až do svojej smrti v roku 1649, pričom tam zabávala kráľovnú Henrietu Máriu v roku 1643. Dcéra Susanny Hall, Elizabeth, sa vydala za Thomasa Nasha, ktorý vlastnil susedný majetok od roku 1630. V roku 1649 sa vydala za svojho druhého manžela Johna Barnarda , ktorý bol pri obnove rytierom. Lady Barnard, posledná zo Shakespearových dedičiek, zomrela v roku 1670 a Nové miesto bolo predané najskôr sirovi Edwardovi Walkerovi a až potom sa vrátilo rodine Cloptonovcov. Začiatkom roku 1818 boli urobené rozsiahle úpravy pre sira Hugha Cloptona, ale v roku 1753 bol majetok predaný reverendovi Gastlovi, kánonovi, rezidentovi katedrály v Lichfielde. Pod vedením sira Hugha Cloptona bolo Nové miesto otvorené pre návštevníkov, vrátane Davida Garricka, ktorý navštívil v roku 1744. Canon Gastrell však, keď sa mu takéto vniknutia nepáčili, vyrúbal morušu, ktorú údajne zasadil Shakespeare v roku 1756 a 1759 v dôsledku spor s korporáciou kvôli zlým sadzbám, dom zbúral. Pozemok prešiel rôznymi rukami na konci rokov C18 a C19. Niektoré budovy sa uskutočňovali vo Veľkej záhrade, vrátane roku 1827 Kráľovského shakespearovského divadla, ktoré navrhol pán Chantry z Londýna. V roku 1861 spoločnosť J. O Halliwell-Phillips získala verejné predplatné na kúpu susedného Nashovho domu a areálu New Place, ktoré boli zverené spoločnosti Stratford. K určitému odbaveniu došlo v roku 1862 a Kráľovské shakespearovské divadlo, dnes už zhromaždisko, bolo zbúrané v roku 1872. Na mieste boli potom rozmiestnené jednoduché rekreačné pozemky a v roku 1884 bol majetok prevedený do Shakespearovho rodného domu. Do roku 1910 sa správcovia boli znepokojení tým, že Nashov dom neláka návštevníkov, a komplexná schéma obnovy sa uskutočnila pod vedením architektov Guy Dawbera a Guy Pembertona. Zároveň sa uvažovalo o úpravách záhrad vhodnejším „tudorovským“ štýlom, ale vypuknutie vojny v roku 1914 spôsobilo odklad projektu. V roku 1918 Ernest Law (1854-1930), jeden z rodných správcov a londýnsky advokát, predložil návrhy zapadnutej záhrady podobné tým, ktoré navrhol v Hampton Court Palace (Qv), Esher Place, Surrey a Brompton Hospital Sanatorium, Frimley , Surrey (DNB). Zákonná schéma sa realizovala v rokoch 1919 - 20, zatiaľ čo Ellen Willmott (1858 - 1934) radila správcom pri výsadbe banky divočiny vo Veľkej záhrade na začiatku 20. rokov. Dnes (2000) miesto Nové miesto, skorá uzlová záhrada C20 a veľká záhrada zostávajú majetkom Shakespearovho rodného domu.

POLOHA, PLOCHA, HRANICE, KRAJINA, NASTAVENIE Miesto New Place a záhrady Shakespeare sa nachádzajú v centre mesta Stratford-upon-Avon, na východ od Chapel Street a na sever od Chapel Lane a asi 450 m na sever. kostola Najsvätejšej Trojice. Miesto c 0,5 ha zahŕňa miesto Nové miesto a skorú uzlovú záhradu C20 s rozlohou asi 0,1 ha a Veľkú záhradu s rozlohou asi 0,4 ha. Pozemok je na západe ohraničený nízkym murovaným a kamenným múrom susediacim s Chapel Street a na juhu podobným nízkym tehlovým múrom prevýšeným kovovým zábradlím, ktoré oddeľuje pozemok od vedľajšej cesty, Chapel Lane. Južná hranica je tiež zatienená vysokým, začiatkom tisovým živým plotom C20, ktorý je zdobený pravidelne rozmiestnenými geometrickými tvarmi topiary. Na východe susedí areál s areálom ranej ošetrovne C19, nedávno s Konzervatívnym klubom, od ktorého ho oddeľuje vysoký tehlový múr. Na severe ďalšie murované steny obklopujú lokalitu od komerčných nehnuteľností v prednej časti Sheep Street a na severozápad od komerčných nehnuteľností a hotela Shakespeare v Chapel Street. Nashov dom, od roku 1884 majetkom poručníkov Shakespearovho rodného domu a múzeom, stojí v severozápadnom rohu lokality. Táto stránka je všeobecne vyrovnaná, s terasovou stenou zachovávajúcou vyššiu Knot Garden a lokalitu New Place západne nad úrovňou Veľkej záhrady. Z východu sú významné výhľady na budovy z 19. storočia v Shakespearovom pamätnom divadle a na juh cez ulicu Chapel Lane a budovy školy kráľa Edwarda s vežou kostola Najsvätejšej Trojice. Na juhozápade stoja stredoveké budovy kaplnky cechu na juhozápade od Chapel Lane, zatiaľ čo na západ obchody a roubené budovy majú výhľad na miesto zo západnej strany ulice Chapel Street.

VCHODY A PRÍSTUPY Dnes (2000) sa k miestu Nové miesto a Knot Garden približuje z Nashovho domu v severozápadnom rohu areálu. Toto usporiadanie sa týka prinajmenšom obnovy a prestavby Nashovho domu v roku 1912. Do Veľkej záhrady vedú z Chapel Lane dve brány: 80 km východne od križovatky Chapel Lane s Chapel Street lemujú vysoké tehlové a kamenné móla, ktoré podporovať jednu bránu z tepaného železa, zatiaľ čo tá v juhovýchodnom rohu areálu je uzavretá podobnou bránou z tepaného železa.

HLAVNÁ BUDOVA Nový mestský dom, ktorý kúpil William Shakespeare v roku 1597, bol zbúraný reverendom Francisom Gastrellom v roku 1759. Dom stál na západnom konci pozemku, na križovatke ulíc Chapel Street a Chapel Lane a na ulici C16. pozostával z dvoch rozsahov usporiadaných okolo centrálneho nádvoria. Dnes (2000) prežívajú tehlové základy pivníc a centrálne umiestnená studňa obklopená trávnikmi na juh od Nashovho domu. Tieň severného štítu Shakespearovho Nového miesta zostáva viditeľný na exponovanej južnej štítovej stene Nashovho domu. Od začiatku obdobia C20 záhrady súviseli s Nashovým domom (zaradený do triedy I), roubeným domom zo začiatku C17, ktorý stojí v severozápadnom rohu lokality. Na C19 dostal dom neoklasicistnú štukovú fasádu s verandou podopretou na stĺpoch (Fox 1997), ktorá bola odstránená pod dohľadom architektov Guy Dawbera a Guy Pembertona v roku 1912. Zároveň boli vložené okná a dvere v juhovýchodnej časti budovy s výhľadom na záhrady na juh.

ZÁHRADY A PÔSOBENIA Od dverí na južnej fasáde východnej oblasti Nashovho domu vedie kamenná cesta s dláždenými okrajmi na juh k letu kamenných schodov, ktoré zostupujú na miesto Nové miesto v juhozápadnom rohu stránka. Podobná prechádzka označená kameňom sa tiahne na východ pod južnou fasádou Nashovho domu s úzkym kvetinovým záhonom s kamennými a škatuľami na severe, na ktorom sú sezónne postele a vistérie, ktoré sú vycvičené po tehlovej fasáde domu. Na juh od tejto prechádzky je obdĺžnikový trávnik rozdelený štrkovou cestou, ktorá vedie na juh k pamätnému kameňu, ktorý je osadený proti južnému hraničnému živému plotu. Juhozápadný trávnik má na západ obdĺžnikové bylinkové záhony, z ktorých trávnatý svah klesá na úroveň základov Nového miesta. Juhovýchodný trávnik je obklopený prechádzkami po štrku a dominuje mu moruša zasadená v roku 1969 shakespearovskou herečkou Dame Peggy Ashcroftovou. Na severe a vedľa kamennej cesty je juhovýchodný trávnik ohraničený dvoma ružovými záhonmi, zatiaľ čo na juhu neformálne živé ploty s ružami oddeľujú trávniky od ďalšieho úzkeho trávnika, ktorý je na juhu ohraničený tisový živý plot. Na tomto trávniku stojí stožiar. Na východ od trávnatých plôch a na juhovýchod od Nashovho domu priekopa obklopená dubovým zábradlím podopretým na otočených stĺpikoch s ornamentálnymi zakončeniami odhaľuje základy východného rozsahu Nového miesta a ďalšiu studňu navrhol zábradlie Ernest. Zákon v rokoch 1919-20. Usporiadanie západnej záhrady so základmi Nového miesta je súčasťou schémy Ernesta Lawa z rokov 1919-20.

V juhovýchodnom rohu trávnatých plôch je prístup k tunelovému altánku z drevenej priehradovej konštrukcie osadenej trénovanými ovocnými stromami, ktorý sa tiahne na východ pozdĺž južnej strany Knot Garden. Záhrada Knot je z trávnatých plôch na západ tienená vzrastlými jabloňami špaliera. Knot Garden pozostáva zo štvorcového, zapusteného výbehu obklopeného z každej strany vyvýšenou kamennou terasou lemovanou chodníkom, ktorý je uchovaný nízkou tehlovou stenou. Toto je prekonané nízkou dubovou balustrádou podopretou ozdobnými balustermi, ktoré sú prevýšené ozdobnými koncovkami. Lawov návrh koľajníc bol inšpirovaný vyobrazením záhrady na tapisériách C16 v paláci Hampton Court (zákon z roku 1922). V strede každej terasy plytký let kamenných schodov klesá na kamenné chodníky, ktoré rozdeľujú potopenú oblasť na štvrte. Kroky na západ sú zarovnané pri vstupe do západnej záhrady, zatiaľ čo kroky na východ sú zarovnané k bráne vedúcej do Veľkej záhrady. Na juh vedú schody k oblúkovitému mriežkovému pavilónu v strede altánku, ktorý je osadený laburom. Na juh od pavilónu ukrýva drevený sedák altánok s kamennou základňou. Altán tunela vedie rovnobežne s južnou hranicou pozemku a obklopuje dva úzke trávniky, každý s centrálnym obdĺžnikovým ružovým záhonom, ktoré sú na juhu tienené hraničným živým plotom. Na severe je Knot Garden obklopená vysokou tehlovou stenou vysadenou fíkovníkmi, ktorá prepaľuje záhradu od susedných nehnuteľností. Potopený parter je rozložený do štyroch „uzlov“ s rôznym dizajnom s hranami, ktoré sú osadené zmesou sezónnej podstielky, nízkych kríkov a bylín. V strede každého uzla je štandardná ruža.

Knot Garden tvoril stredobod schémy Ernesta Lawa z rokov 1919-20 pre Nové miesto. Jeho interpretácia „tudorovských“ tém bola odvodená zo štúdie zdrojov, medzi ktoré patrili Bacon, Lawson a „Didymous Mountaine“, ako je to načrtnuté v Lawovom vlastnom popise jeho práce v Stratforde (zákon 1922). The plants for the Knot Garden were provided through public subscription, which achieved the support of a wide cross-section of society: the standard roses were provided by the Royal Family, while other plants came from more humble donors. In 1925 Ellen Willmott advised the Trustees on the planting of the Knot Garden, purchasing bulbs for the Garden (Trust minutes, 1925). The Knot Garden replaced the informal mid C19 garden which was recorded on the Board of Health plan (1851) and the OS maps of 1886 and 1914.

The Knot Garden is separated from the Great Garden to the east by a timber trellis screen, on the outer side of which are planted espalier apple trees underplanted with irises. Today (2000) the Great Garden is entered through a mid C20 gate and timber turnstile at the south-east corner of the Knot Garden c 30m south-east of Nash's House. This gate replaces an early C20 timber trellis gate set on the central axis of the Knot Garden which formerly led to a raised terrace at the south-west corner of the Great Garden. The terrace is paved with a geometric pattern of triangular stone flags laid between rows of cobbles, and has tile-edged rose borders to the west with topiary yews framing the axial gate from the Knot Garden. Retained by rustic stone walls to the east, steps descend from a rondpoint on the axis of the Knot Garden to a large, roughly rectangular area of lawn which occupies most of the Great Garden. The terrace rondpoint is ornamented with a late C20 bronze sculpture, The Tempest, by Greg Wyatt, which stands on a pedestal which is set at an angle to the axis of the terrace. To the north the terrace is terminated by a timber bench seat which stands against a brick boundary wall, while to the north-east the terrace leads to a gravel walk retained by a low, rustic stone wall which runs parallel to the brick wall forming the north-west boundary of the garden. A single line of chestnuts and beech grow on the edge of the lawn parallel to the north-west walk, while at the north-west corner of the garden there is a single-storey, lean-to timber shelter which was designed by Guy Pemberton. The gravel perimeter walk continues along the wall which forms the northern boundary of the Great Garden, where timber benches are placed between several mature deciduous trees. To the south of the walk two long rectangular beds are cut into the lawn, and are planted with seasonal bedding. Some 10m south of the perimeter walk a raised circular bed retained by a drystone wall contains a mature multi-stemmed mulberry which is traditionally said to have been grown from a cutting taken from Shakespeare's mulberry which was felled in 1756. At the north-east corner of the Great Garden, c 80m north-east of Nash's House, a service yard containing a late C20 metal glasshouse, a late C20 brick shed and an earlier C20 timber lean-to glasshouse, is screened to the west and south by yew hedges which are ornamented with figurative topiary. Immediately to the south of the service yard, and approached along a short gravel walk enclosed to north and south by yew hedges, a late C18 monument to Shakespeare (listed grade II*) stands against the eastern boundary wall. The sculpted relief of Shakespeare seated between the Dramatic Muse and the Poetic Muse below a bracketed pediment was removed from the Shakespeare Gallery, Pall Mall, London to its present position in 1871.

The perimeter walk continues along the east side of the lawn, with a deep border of trees and evergreen and flowering shrubs to the east, known as the Wilderness. The border is retained by a low drystone edging with recesses for timber benches c 3m from the edge of the bed a further drystone wall retains the eastern area of trees and shrubs. Some 10m south of the Shakespeare Monument stands a single stone column with a metal plaque and inscription recording that it was removed from the C17 town hall which was demolished in the late C18. Ellen Willmott advised the Trustees on the planting of this border in the early 1920s.

The perimeter walk turns sharply west at the south-east corner of the site, and returns parallel to the southern boundary of the site to join the southern end of the raised terrace on the west side of the Great Garden. The south walk is flanked by parallel borders, that to the north edged with low box hedges and divided by six low box hedges which run from north to south. The divisions in the north border are planted with seasonal bedding. The southern herbaceous border is edged with a low box hedge, and is divided by six down-swept 'buttresses' in yew, which extend from topiary ball finials on the southern boundary hedge, and which terminate adjacent to the southern walk in low domes of golden yew. At the central point of the southern border a yew arbour shelters a flagged base and a timber bench. The arbour faces the main lawn and is approached from the lawn by a narrow gravel path flanked by box hedges.

In the late C16 the Great Garden was planted as an orchard (deeds). In the early C17, stables, later converted into cottages, were built on its southern boundary, while in the early C19 a theatre was also built fronting onto Chapel Lane. The remaining, northern section of the Great Garden was laid out as a bowling green with an area of shrubbery to the east. This arrangement is recorded on the Board of Health plan (1851). Following the clearance of the buildings along the southern boundary in the mid and late C19, the Great Garden was laid out with lawns, shrubberies and a perimeter walk (OS 1886). This C19 garden was removed in favour of the present design by Ernest Law in 1918-20.

J O Halliwell-Phillips, An Historical Account of the New Place, Stratford-upon-Avon, The Last Residence of Shakespeare (1864) E Law, Shakespeare's Garden, Stratford-upon-Avon (1922) Victoria History of the County of Warwickshire III, (1945), p 227 N Pevsner and A Wedgewood, The Buildings of England: Warwickshire (1966), p 418 Country Life, 145 (1 May 1969), p 1070 B Elliott, Victorian Gardens (1986), p 230 N Fogg, Stratford-upon-Avon Portrait of a Town (1986), pp 9, 12, 18, 24, 35, 41-9, 85-6, 173 J Chandler (ed), John Leland's Itinerary: Travels in Tudor England (193), p 468 L Fox, The Shakespeare Birthplace Trust A Personal Memoir (1997), pp 52-9 Nash's House and the Site of New Place, guidebook, (Shakespeare Birthplace Trust 1998)

Maps S Winter, Plan of Stratford-on-Avon, 1759, (Shakespeare Birthplace Trust Record Office ( SBTRO) Board of Health plan for Stratford-upon-Avon, 1851 (Z735/10u), (Warwickshire County Record Office)

OS 6" to 1 mile: 1st edition published 1886 3rd edition published 1922 1938 edition

OS 25" to 1 mile: 1st edition published 1886 2nd edition published 1905 3rd edition published 1914 1938 edition

Illustrations S Winter (?), New Place from the south-west, 1759 (SBTRO) Photograph, The Knott Garden, New Place, c 1930 (private collection) Photographs, The gardens at New Place, C20 (DR309/41(50), (SBTRO)

Archival items The following items are all held at the Shakespeare Birthplace Trust Record Office: Inventory, 1753 (ER1/59) Deeds, 1578(1652 (ER1/76) Plan of New Place and neighbouring properties, 1822 (ER1/86f.62) Cutting from The Illustrated London News, 12 April 1862 with letter from J O Halliwell-Phillips (DR406/108) E Law, Shakespeare's Garden Restored, 23 April 1920 (DR390/28) Shakespeare Birthplace Trustees Minute Book, 1925.

Description written: January 2000 Amended: May 2000, September 2000 Register Inspector: JML Edited: January 2001


Gardens of Morocco

In late January I was lucky enough to represent the Shakespeare Birthplace Trust on a trip to Morocco with REEP, visiting gardens and attending several meetings. The gardens over there are very different, as you can imagine, as the climate is much warmer to ours here in the UK – although I must add during my visit I had a cosy coat on as it only got to lows of 3 °C! It was interesting seeing their techniques on how they keep their plants watered (they mound up the earth around a plant/group of plants to create a walled pond effect to fill with water), the way they prune a lot of their palms and succulents in public parks (they cut off the bottom most leaves to only leave vertical growth which I assume is for aesthetics), and their use of beautifully arranged tiles (each piece individually hand crafted – I took many, many photos of different tile designs!).

Anglo-Moroccan Shakespeare Garden

Whilst there, one of the main purposes of the trip was to visit the Shakespeare Garden at Cadi Ayyad University in Marrakech. The garden was built in 2014 by REEP as part of their Anglo-Moroccan Shakespeare Garden Project which features some of the plants that Shakespeare mentioned in his plays such as Roses, Lavender, Aloes, and Thyme. It also includes a stage as part of the design for the students to use as a performance space. It’s currently in need of TLC as there have been a few difficulties with the Dean at CAU changing, but as part of our visit the new Dean expressed how they want to help make sure the garden is cared for – with the future of the garden looking very promising with potential to possibly add a knot garden inspired design to the borders.

Here are a few highlights of the other gardens I visited:

Le Jardin Majorelle

Le Jardin Majorelle was created by French painter Jacques Majorelle and took him 40 years to construct. It’s almost 2 and a half acres in size, and is full of exotic plants and bright colours. There’s a great use of water around the garden, including the impressive reflections in the still Lily Pool, a long rill to lead the eye down towards the bright house, and various fountains with satisfying bubbling sounds. The blue that’s used around the garden is known widely around Morocco and beyond as the aptly named “Majorelle blue”.

Jardin de la Menara

The Jardin de la Menara was impressive to take in as you look across the artificial lake towards the pavilion with the Atlas Mountains capped with snow in the background (not a sight normally associated with Morocco!). The lake is surrounded by some thousands of olive, palm, and fruit trees which cover most of the site, which is over 100 hectares. There is a small garden surrounding the pavilion itself that's filled with herbs and exotic treats such as Bird of Paradise plants. My favourite folklore story I heard about this place was that a Sultan, that used to live in the pavilion, would invite certain guests who he would charm over dinner and then have them thrown into the lake to drown. a cheery chap!

Bahia Palace

Bahia Palace (palace of the beautiful, the brilliant) well and truly lives up to its name. The rooms inside the building seem to blend seamlessly with the outside, so many different and colourful tile arrangements on ceilings, walls and floors with every design a piece of art, and the clever use of small vistas with either a doorway, mirror or plants at the end to tempt you along. Part of the gardens are in the Islamic style of the division of four, whereas other sections are more open and have a very peaceful feel like that of a Japanese zen garden.

Le Jardin Secret

Le Jardin Secret was a must visit before I had even arrived in Morocco as it had been featured on the BBC by Monty Don and in Gardens Illustrated magazine. The garden is split into two courtyards, the Exotic Garden and the Islamic Garden. The Exotic Garden, the smaller of the two, is filled with plants from all over the world and reflects a Christian view of the 'Garden of Paradise' it almost felt like I was in the wild with the sound of the vibrant birdsong and soft running water. The Islamic Garden is, as the name suggests, set in the traditional Islamic style of gardens with the division of four and reflects heaven as depicted in the Quran it was incredibly serene sitting on one of the benches and watching the grasses and lavender sway gently with the smell of the rosemary hedges filling the air – heaven indeed!

Overall, it was heartwarming to see people’s enthusiasm for Shakespeare, as well as gardening, in Morocco. The gardens and parks there are absolutely stunning and I highly recommend visiting if you get the opportunity.


Pozri si video: Such stuff as dreams are made on: fans mark Shakespeares 400th