SPRIEVODCA RASTÚCIMI ITEA (VIRGINIA SWEETSPIRE)

SPRIEVODCA RASTÚCIMI ITEA (VIRGINIA SWEETSPIRE)We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Malý Henry® sweetspire. Foto osvedčených víťazov.

V dobe klimatických zmien a divoko nepredvídateľného počasia všetci potrebujeme v našich záhradách viac rastlín, ktoré by sa mohli valiť údermi a stále vyzerať nádherne, nech už je to čo chce. Jednou z takýchto rastlín je Virginia sweetspire, odolný pôvodný ker, ktorý rastie dobre na slnku alebo v tieni a znáša sucho aj záplavy. Darí sa mu takmer v každom pôdnom type vrátane hliny a je odolný vo všetkých najchladnejších klimatických podmienkach. Škodcovia? Žiadny problém. Požiadavky na starostlivosť? Minimálne. A ak to všetko nie je dosť pôsobivé, virginia sweetspire je tiež skromná a ponúka viac sezónneho záujmu, počnúc májovým zhlukom kvetinových zoskupení podobných kefkám až po veľkolepé lístie na jeseň, ktoré zostáva až do zimy farebné. Navyše je odolný voči jeleňom a láka včely a motýle.

Na tejto stránke: Základy | Výsadba Starostlivosť | Obrázky | Tipy na terénne úpravy

 • ZÁKLADY ITEA
 • VÝSADBA ITEA
 • STAROSTLIVOSŤ O ITEA
 • Odrody ITEA
 • TIPY NA KRAJINU ITEA A DIZAJN

ZÁKLADY ITEA

Botanický názov:

Itea virginica

Bežné názvy:

Virginská sladká veža, sladká veža, virginská vŕba

Typ rastliny:

Opadavý ker

Zóny:

5-9

Vystavenie:

Úplné slnko do úplného tieňa

Veľkosť pre dospelých:

Vysoký 3 až 5 stôp, ktorý sa rovná mierne širšiemu šíreniu

Rastový zvyk:

Zaoblené, s ladne klenutými konármi. Pomaly sa šíri prísavkami, aby nakoniec vytvorili otvorenú húštinu.

Tempo rastu:

Stredná až rýchla

Doba kvitnutia:

Máj a jún, s kvetmi trvajúcimi 4 až 6 týždňov

Kvety:

Biele, ľahko voňavé a hviezdicového tvaru, ktoré sa nesú v zhlukoch dlhých 3 až 6 palcov.

Lístie:

Lesklé, eliptické tmavozelené listy na jeseň zafarbia brilantné odtiene oranžovej, červenej, zlatej, vínovej alebo červenofialovej farby, v závislosti od kultivaru. V oblastiach s miernou zimou listy často pretrvávajú do decembra a ďalej.

Príbuzné nepôvodné druhy:

 • Japonská sladká veža (Itea japonica) je vyšší polo vždyzelený ker pochádzajúci z Japonska.
 • Hollyleaf sweetspire (Itea ilicifolia) je širokolistá vždyzelená rastlina pochádzajúca zo západnej Číny, s ostnatými, cezmínovo zelenými listami.
 • Čínska sladká veža (Itea chinensis) je ďalší vždyzelený druh, ale nie taký odolný voči chladu (zóny 8-9).

VÝSADBA ITEA

Scentlandia® farba na jeseň sweetspire. Foto osvedčených víťazov.

Kedy zasadiť:

Vysádzajte takmer kedykoľvek počas roka, aj keď jar a jeseň sú zvyčajne najlepším obdobím.

Kde sadiť:

Na slnku alebo v tieni. Kvôli čo najlepšiemu kvitnutiu a jesennej farbe pestujte rastliny tam, kde na ne denne dostanú 4 až 6 hodín slnečného žiarenia. Ideálne je miesto s ranným slnkom a popoludňajším tieňom.

Ako sadiť:

Vykopajte jamu dvakrát tak širokú a v rovnakej hĺbke ako koreňový bal a vložte do neho svoj ker tak, aby horná časť koreňového balu bola na úrovni terénu. Zasypte výkopovou zeminou a dôkladne zalejte. Na ochranu pôdnej vlhkosti naneste okolo plochy výsadby 2 až 3-palcovú vrstvu mulča.

Medzery:

Líši sa v závislosti od veľkosti v zrelosti a zamýšľaného použitia. Pri hromadných výsadbách alebo pevných živých plotoch vysaďte vesmírne rastliny na vzdialenosť rovnajúcu sa ich zrelej šírke.

STAROSTLIVOSŤ A ÚDRŽBA ITEA

Prerezávanie:

Spravidla sa to nevyžaduje, pokiaľ si chcete zachovať atraktívny tvar alebo odstrániť odumreté alebo poškodené konáre. Rovnako ako rododendronové kríky, aj sweetspire vyvíja kvety na starom dreve, preto svoje rastliny začiatkom leta krátko po odkvitnutí prerezajte, aby ste zabránili odstráneniu púčikov budúceho roka.

Pôda:

Prispôsobí sa takmer každému typu pôdy a situácii v odtoku, dokonca aj v bažinatých podmienkach. Uprednostňuje mierne kyslú pôdu bohatú na humus, toleruje však aj horšiu hlinku a neutrálne až mierne zásadité pôdy.

Hnojivo:

Na jar prihnojujte vyváženým granulovaným hnojivom pre stromy a kríky. Dodatočné kŕmenie počas vegetačného obdobia je zvyčajne zbytočné.

Polievanie:

Pretože sweetspire zvyčajne obýva mokré pôdy pozdĺž močiarov a koryt koryta potoka, darí sa mu v pôde, ktorá je udržiavaná rovnomerne vlhká. Dobre sa však prispôsobí priemerným vlhkostným podmienkam a dokonca toleruje krátke obdobia sucha po usadení. Zalievanie je zriedka problém.

Choroby a škodcovia:

Jedná sa o jednu z tých vzácnych záhradných rastlín, ktorá nemá vážne problémy so škodcami alebo chorobami, aj keď sa môže vyskytnúť chloróza (žltnutie listov v dôsledku nedostatku chlorofylu), ak sa pestuje na vysoko zásaditých pôdach.

Odrody ITEA

Prejdením prstom zobrazíte snímky

Foto: Osvedčení víťazi

Malý Henry® - Nakúpte teraz od osvedčených víťazov
Itea virginica „Spritch“

Zóny:

5-9

Výška / šírenie:

2 až 3 stopy vysoké a široké

Farba listov jesene:

Červenkastá oranžová

Táto trpasličia forma ‘Henry’s Garnet’ je dobrou voľbou pre menšie záhrady a dokonca funguje dobre ako krovitá podzemná krytina, ak sa nechá naturalizovať. Na jeseň listy sfarbujú ohnivé odtiene červenej a oranžovej, ktoré sa vyrovnajú jesennej farbe horiaceho kríka (Euonymus alatus).

Foto: Osvedčení víťazi

Scentlandia® - Nakúpte teraz od osvedčených víťazov
I. virginica

Zóny:

5-9

Výška / šírenie:

2 až 3 stopy vysoké a široké

Farba listov jesene:

Jasne červená oranžová

Ako môžete už podľa názvu očakávať, táto sladká veža je voňavejšia ako väčšina ostatných, takže je skvelou voľbou na výsadbu blízko okna, terasy alebo vchodu, kde si môžete lepšie vychutnať jej sladkú vôňu. Motýle a ďalšie opeľovače sa tiež budú hromadiť k voňavým kvetom, ktoré sa hojne vyskytujú od mája do júla.

Foto: Osvedčení víťazi

Fizzy Mizzy® - Nakúpte teraz od osvedčených víťazov
I. virginica

Zóny:

5-9

Výška / šírenie:

2 až 3 stopy vysoké a široké

Farba listov jesene:

Vínovo červená

Podobná ako veľkosť a forma Little Henry®, ale s jedným pozoruhodným rozdielom: kvety stoja skôr vzpriamene, než aby sa riasili smerom nadol, strieľajú nad rastlinou ako výbuch bieleho ohňostroja. Kvetinové hroty sú robustné a trvanlivé, čo z nich robí dobrú voľbu pre kontajnery alebo kdekoľvek na záhrade, kde potrebujete silné ohnisko.

Foto: ajisai13 / Shutterstock.

„Henryho granát“
I. virginica „Henryho granát“

Zóny:

5-9

Výška / šírenie:

3 až 4 stopy vysoký, 4 až 5 metrov široký

Farba listov jesene:

Červenofialová

Na začiatku leta nesie tento nápadný kultivar výnimočne veľké kvetinové strapce dlhé 6 palcov, ktoré sa na perlách lesknú cez lesklé tmavozelené listy. Na jeseň sa lístie zafarbí do sýto granátu červenej farby (teda aj do názvu) a na konároch zostane v zime na predĺženie sezóny.

TIPY NA KRAJINU ITEA A DIZAJN

Vďaka svojej kompaktnej veľkosti a prispôsobivej povahe môžete sweetspire použiť mnohými spôsobmi, a to ako okrasne, tak aj ako riešenie problémov v tých záhradných oblastiach, kde nič iné nebude kvitnúť. Tu je niekoľko nápadov:

 • Na okraji lesnej záhrady alebo ako podsadba výsadba na tienistých miestach, kde sa iným kríkom nemusí dobre dariť.
 • V dažďových záhradách alebo na vyplnenie slabých miest v záhrade so zlým odtokom.
 • Na kontrolu erózie a stabilizáciu pôdy pozdĺž rybníkov a vodných tokov.
 • Ako doplnok k opeľovacej záhrade, kde voňavé kvety prilákajú motýle a iný opeľujúci hmyz.
 • Ako nízky okrasný živý plot alebo krík lemujúci chodníky a záhradné postele.
 • V hromadných výsadbách ako vysoký zemný kryt alebo na svahoch náchylných k erózii.

SÚVISIACE:
Kroviny 101
Najlepšie kvitnúce kríky


Malý Henry ® Sweetspire Itea virginica

 • Celý odtieň
 • Časť Odtieň do tieňa
 • Časť Slnko k Slnku
 • slnko
 • Slnko alebo tieň

Optimálne množstvo slnka alebo tieňa, ktoré musí každá rastlina prosperovať: Úplné slnko (6+ hodín), Čiastočné slnko (4-6 hodín), Úplný tieň (až 4 hodiny).


Itea virginica (Virginia Sweetspire, Virginia-willow)

Vyskúšané a pravé výbery pôvodných rastlín pre stredný Atlantik

Voňavé, nápadné štvorpalcové veže bielych kvetov padajú z klenutých stoniek neskoro na jar. Na jeseň sa listy Virginie Sweetspire sfarbujú do žiarivo červenej až oranžovej farby. Tento pôvodný * obľúbenec má ladný zvyk otvoreného rastu a najlepšie sa mu darí v polotieni s vlhkou pôdou.

* Je pôvodom v DC a NoVA (okrem okresu Loudoun), aj keď vo vonkajšom Piemonte je zriedkavý. Je to bežné na pobrežných nížinách DE a VA. V PA je vyhubený.

Získajte viac informácií o ďalších stredoatlantických rastlinách: Vyskúšané a pravdivé informačné listy o rastlinách


Využitie na šírku

Sweetspire je všestranná rastlina v krajine. Je vynikajúcou náhradou za spaľovanie kríkov tam, kde je potrebná menšia alebo odolnejšia rastlina. Hromadné výsadby možno použiť ako vysoký pôdopokryvný alebo kríkový breh. Kvôli svojmu prísavnému zvyku je sweetspire užitočný na kontrolu erózie, najmä v blízkosti potokov alebo vlhkých oblastí. Po založení je to však rastlina veľmi odolná voči suchu. Bude dobre rásť v zónach USDA 6 až 9. Virginie sweetspire je považovaná za odolnú voči jeleňom.


Virginia Sweetspire Little Henry®, Sweet Spire Little Henry®, Tassel-White Little Henry®, Virginia Willow Little Henry®, Virginian Willow Little Henry®, Itea virginica 'Sprich'

Itea virginica Little Henry® (Virginia Sweetspire) je malý, kompaktný, opadavý ker, ktorý sa môže koncom jari až začiatkom leta pýšiť hrotmi kefiek na fľaše ľahko voňavých krémovo bielych kvetov. Kvety sú také bohaté, že doslova zakrývajú krík. Olistenie oválnych, tmavo zelených listov sa na jeseň zahreje na žiarivé odtiene pomarančov a červených odtieňov, aby sa displej zobrazil dlho. Virginia Sweetspire, ktorá je ideálna na úplné slnko alebo do tieňa, odmeňuje záhradníkov tromi sezónami záujmu a vyžaduje minimálnu starostlivosť. Skvelé na hromadenie na veľkých brehoch, v posteliach, na trvalkách a na okrajoch kríkov.

 • Rastie až 2 - 3 stopy vysoký a široký (60 - 90 cm).
 • A úplné slnko, polotieň alebo úplný tieň milovník, táto rastlina sa najlepšie pestuje v priemer, stredné až mokré, mierne kyslá, dobre priepustné pôdy. Toleruje hlinku a vlhkú pôdu.
 • Všestranný ker pre hranice kríkov, otvorené lesné záhrady, nadácie alebo živé ploty. Môže byť hromadený, aby vytvoril pekný zemný kryt. Ideálne pre mokré pôdy blízko rybníky a potoky.
 • Okamžite odstráňte koreňové výhonky, pokiaľ nie je požadovaný naturalizovaný vzhľad
 • Prakticky bez chorôb a škodcov.
 • Orezajte ihneď po odkvitnutí. Rozmnožte sa odrezkami semena alebo polotvrdého dreva.


Ako sa starať o kríky Itea

Botanicky pomenované Itea virginica„Itea sweetspire má zaoblenú formu, keď je vysadená na slnečných miestach. Umiestnite ker Itea na vlhké až mokré pôdy v polotieni až na úplné slnečné svetlo, aby ste v máji dosiahli voňavé strapce s veľkosťou 4 palce (10 cm).

Mierne rastúca rastlina Itea má vzpriamený tvar s klenutými konármi. Aj keď je to jeden z mála kríkov, ktoré žijú vo vlhkej pôde, je ker Itea odolný aj voči suchu. Vďaka atraktívnemu červenkastému jesennému lístiu je Itea sweetspire vynikajúcou súčasťou jesenného displeja.

Z čeľade Saxifragaceae môže byť kríček Itea, tak ako väčšina domorodcov, existujúci v mnohých podmienkach s malou údržbou. V pôvodných podmienkach sa rastlina Itea často nachádza na tienistých brehoch riek. Naučiť sa, ako sa starať o Itea, zahŕňa udržiavanie pôdy vlhkej a ročné hnojenie pre čo najplodnejšiu ukážku kvetov.

Teraz, keď ste sa naučili, ako sa starať o voňavý kríček Itea, zahrňte ho do vlhkej a tienistej oblasti krajiny, kde by predtým nič nerástlo.


Pozri si video: Seven Son Flower - Heptacodium miconioides