Čo je Corydalis: Pestovanie a množenie rastlín Corydalis

Čo je Corydalis: Pestovanie a množenie rastlín CorydalisWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Jackie Carroll

Vďaka jasným farebným kvetom, ktoré sa dvíhajú nad úhľadnými kopcami jemného lístia, je corydalis ideálna pre tienisté hranice. Zeleň vám môže pripomínať dievčenskú kapradinu a kvety aj lístie vyzerajú skvele v rezaných kvetinových aranžmánoch. Rastliny majú dlhé obdobie kvitnutia, ktoré môže trvať od jari do mrazu.

Čo je Corydalis?

Rastliny Corydalis sú blízki príbuzní krvácajúcich sŕdc a môžete vidieť tvarovú podobnosť medzi kvetmi corydalis a malými druhmi krvácajúcich sŕdc. Rodové meno “Corydalis”Pochádza z gréckeho slova„ korydalis “, čo znamená chocholatý chocholatý, ktorý odkazuje na podobnosť medzi kvetmi a ostrohami na hlave škovránka.

Z asi 300 druhov corydalis - s rôznymi farbami - sú v severoamerických záhradách najčastejšie dva druhy, ktoré sú modré corydalis (C. flexuosa) a žltá corydalis (C. lutea). Modrá corydalis dosahuje výšku 15 palcov (38 cm) s podobným rozšírením, zatiaľ čo žltá corydalis dorastá do výšky (31 cm) vysokej a širokej.

Rastliny corydalis používajte na čiastočne zatienených záhonoch a okrajoch. Funguje dobre aj ako krytina pod tieňovými stromami. Jasné kvety rozjasňujú tieňové oblasti a jemné lístie zjemňuje krajinu. Robí dobre, keď je zasadený medzi skaly, a vytvára atraktívne lemovanie aj pre chodníky.

Corydalis Care

Modrá aj žltá corydalis potrebujú úplné slnko alebo polotieň a vlhkú, ale dobre priepustnú, organicky bohatú pôdu v zónach odolnosti rastlín USDA 5 až 7. Uprednostňuje tiež pôdu s neutrálnym alebo zásaditým pH.

Polievajte dosť často na to, aby bola pôda vlhká, a na jar pred začatím otvárania púčikov rastliny nakŕmte lopatou kompostu alebo jemným organickým hnojivom.

Tieto rastliny zvyčajne nepotrebujú nič iné ako rezať použité kvety, aby sa zabránilo nechcenému sejbe a predĺžila sa doba kvitnutia.

Rastliny Corydalis môžu odumrieť tam, kde sú chladné zimy alebo horúce letá. Je to normálne a nie je to dôvod na obavy. Keď sa teplota zvýši, rastlina dorastie. Ak ich vysadíte na vlhké a tienisté miesto, kde sú horúce letné teploty, môžete zabrániť tomu, aby sa letná úroda rozpadla.

S rozmnožovaním corydalis delením na jeseň nebudete mať problémy po tom, čo vybledne posledný z kvetov. Corydalis je trochu náročný na začatie zo sušených semien, ale čerstvo zhromaždené semená ľahko klíčia. Najlepšie rastú, ak sú šesť až osem týždňov uchovávané v chladničke v suchej vzduchotesnej nádobe. Po vychladnutí ich vysejte na povrch pôdy pri teplote 16 až 18 ° C. Potrebujú svetlo na to, aby mohli vyklíčiť, takže ich nezakrývajte. Budete mať väčšie šťastie pri zasiatí semien priamo do záhrady.

Corydalis ľahko seje. Sadenice môžete presadiť na lepšie miesto, keď majú niekoľko pravých listov. Ak sa nechajú znova zasiať, môžu sa stať burinami, ale hrubý mulč okolo rastlín im môže zabrániť v agresivite.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Corydalis „Porcelánová modrá“

Rastlina v januári nekvitne

Rastlina vo februári nekvitne

Rastlina v marci nekvitne

Rastlina kvitne v apríli

Rastlina kvitne v júni

Rastlina kvitne v júli

Rastlina kvitne v auguste

Rastlina kvitne v septembri

Rastlina kvitne v októbri

Rastlina v novembri nekvitne

Rastlina v decembri nekvitne

  • Botanický názov:Corydalis „Porcelánová modrá“
  • Spoločný názov: Corydalis
  • Rodina: Papaveraceae
  • Typ rastliny: Trvalka, vždyzelená

Corydalis flexuosa vytvára rozširujúcu sa podložku papradovitého lístia, často s bronzovým odtieňom, z ktorého sa na konci jari objavujú zhluky jemných rúrkovitých, nebomodrých kvetov. Je to ideálne riešenie na vyplnenie medzier v čiastočne zatienenom okraji alebo na výsadbu pod stromami a kríkmi.

Corydalis flexuosa „Porcelánová modrá“ nesie po veľmi dlhé obdobie neuveriteľne intenzívne aqua-modré kvety, ktoré zvyčajne kvitnú až do jesene. Pestujte tri alebo päť rastlín v skupine, aby ste dosiahli čo najväčší efekt vo väčšej záhrade.

Rásť, pestovať Corydalis flexuosa „Porcelánová modrá“ vo vlhkej, ale dobre priepustnej pôde v svetlom tieni. Na jeseň zdvihnite a rozdeľte preplnené zhluky.


Fumewort, Fumitory, žltá Corydalis

Corydalis lutea (Fumewort), ktorá je známa svojim dlhým obdobím kvitnutia, je trvalka, ktorá vytvára atraktívnu kopu papradovitých, sviežo zelených, rozdelených listov. Od neskorej jari do začiatku jesene sa vo veľkých množstvách vyrábajú jasne žlté, krátkolisté kvety v tvare medailónu, dlhé 3/4 palca (2 cm). Corydalis lutea sa ľahko pestuje a darí sa jej zanedbávanie a šťastne sa semená. Perfektné do zatienených skaliek alebo ako pôdny kryt v lesných a naturalizovaných oblastiach. Vždy zelené v miernom podnebí.

  • Rastie v trsoch, vysoký 12 až 18 palcov a široký (30 až 45 cm). Môže sa agresívne samoosiať na záhrade v optimálnych podmienkach rastu.
  • Najlepšie v čiastočný odtieň do úplného odtieňa, v stredne plodný, stredná vlhkosť, dobre priepustné pôdy. Spravidla netoleruje horúce a vlhké letné podmienky
  • Prakticky bez chorôb a škodcov.
  • Skvelá trvalka pre postele a hranice, chatové záhrady, skalky alebo lesy
  • Pôvodom z južnej Európy


Connecticut Garden Journal: Corydalis

S nedávnym prílivom teplého počasia sa zdá, že všetko vyskakuje zo zeme. Som nadšený zo svojich snehových kvapiek, krokusov a skorých tulipánov, ale tiež milujem niektoré z divokých, natívnych žiaroviek, ktoré čoskoro budú kvitnúť. Jeden, ktorý skutočne upúta moju pozornosť, je corydalis.

Corydalis je tiež známy ako „chocholatý chocholatý“ kvôli vtákovitému tvaru kvetov. Je to nízko rastúca vždyzelená rastlina, odolná v celom štáte Connecticut a vynikajúci odtieňový kvet na jar.

Corydalis je v rodine maku a súvisí s krvácajúcimi srdcami. V skutočnosti mi lístie pripomína krvácajúce srdce z papradia. Listy sa objavujú skoro na jar, po ktorých nasledujú malé atraktívne kvety vo farbách od žltej po modrú. Vidím, že sa mu darí pod listnatými stromami v našej oblasti. Po založení sa corydalis rozšíri, ale nepovažuje sa to za invazívne.

Corydalis vysaďte z časti do úplného tieňa na dobre priepustnú vlhkú pôdu. Príliš vlhká pôda hľuzy hnije. Príliš veľa popoludňajšieho slnka spálí lístie. Divoký druh corydalis bude kvitnúť práve na jar, ale atraktívne lístie by malo zostať do leta.

Zatiaľ čo ružovkastá Corydalis je v mnohých oblastiach bežná a najľahšie sa pestuje, iné druhy budú kvitnúť celé leto. Corydalis lutea so žltými kvetmi a Corydalis elata s modrými kvetmi urobte v tieni skvelé nádoby a rastliny skalky.

Pri výsadbe na záhrade dávajte pozor na svoju corydalis. Bude sa rozširovať prostredníctvom hľúz a semien, pričom nové rastliny vyrastajú v trhlinách chodníkov a iných dobre priepustných oblastiach. Potulné rastliny jednoducho premiestnite pod kríky, stromy a do tienistých záhrad.


Corydalis 'Blue Heron'

Rodina: Papaveraceae (pa-pav-er-AY-see-ee) (informácie)
Rod: Corydalis (kor-ID-ah-liss) (Informácie)
Druh: curviflora var. rosthornii
Kultivar: Modrá volavka
Ďalšie informácie o kultivare:(aka Heronswood Form)

Kategória:

Požiadavky na vodu:

Priemerná potreba vody Voda pravidelne nepresahuje vodu

Expozícia slnka:

Lístie:

Farba listov:

Výška:

Medzery:

Otužilosť:

USDA zóna 4a: do -34,4 ° C (-30 ° F)

USDA zóna 4b: do -31,6 ° C (-25 ° F)

USDA zóna 5a: do -28,8 ° C (-20 ° F)

USDA zóna 5b: do -26,1 ° C (-15 ° F)

USDA zóna 6a: do -23,3 ° C (-10 ° F)

USDA zóna 6b: do -20,5 ° C (-5 ° F)

USDA zóna 7a: až -17,7 ° C (0 ° F)

USDA zóna 7b: až -14,9 ° C (5 ° F)

USDA zóna 8a: do -12,2 ° C (10 ° F)

USDA zóna 8b: až -9,4 ° C (15 ° F)

USDA zóna 9a: do -6,6 ° C (20 ° F)

USDA zóna 9b: do -3,8 ° C (25 ° F)

Kde rásť:

Nebezpečenstvo:

Časti rastliny sú pri požití jedovaté

Farba kvetu:

Bloom charakteristiky:

Veľkosť kvetu:

Doba kvitnutia:

Ostatné detaily:

Požiadavky na pH pôdy:

Patentové informácie:

Metódy propagácie:

Delením odnoží, hľúz, hláv alebo cibúľ (vrátane kompenzácií)

Zber semien:

N / A: rastlina nenasadí semeno, kvety sú sterilné alebo sa rastliny zo semienka nesplnia

Regionálne

Hovorí sa, že táto rastlina rastie vonku v nasledujúcich regiónoch:

Poznámky záhradkárov:

17. apríla 2015, žieravina z ROSLINDALE, MA napísala:

V mojom podnebí sa dá ťažko pestovať (Boston Z6a). Nepodarilo sa mi ho zazimovať.

Trik v pestovaní všetkých modrých korydalis je vynikajúci, odvodnenie typu skalka, stála vlhkosť a ochrana pred silným slnečným žiarením.

Tento druh nie je odolný na sever od Z6 a neznáša horúce vlhké leto na juhovýchode USA.

Najjednoduchšou modrou corydalis, ktorá sa v mojom podnebí pestuje, je hybrid 'Craigton Blue'.

16. apríla 2015 akcrafter z Philadelphie, PA napísal:

Prvýkrát som videl túto rastlinu intenzívne rásť v záhrade v Seattli. Priniesol som nejaké štarty domov do Philadelphie a po preskúmaní ich potrieb som ich dal do zeme. Zomreli. Kúpil som si pekné zdravé rastliny online a skúsil som to znova. V priebehu sezóny sa zmenšovali a znova zomierali, aj keď som do svojej záhrady dával rastliny na rôzne miesta. Tá modrá je taká očarujúca, že sa to tento rok pokúsim znova. Je to také čudné, že mám aj iné corydalis, žlté a biele, ktoré sa z roka na rok šťastne množia.

Dúfajme, že niekto pridá nejaké komentáre, ktoré mi pomôžu zistiť problém. Nenašiel som žiadne v miestnych škôlkach, ale niekto tu komentoval ich úspech v Norristowne, priamo predo mnou.

7. mája 2014, ColoradoLeo z Longmont, CO napísal:

Obrázok, ktorý zverejnil anglibet, je Corydalis flexulosa „Blue Panda“ - položka, ktorú som hľadal, a našiel namiesto nej tento záznam „modrá volavka“.
Kúpil som si tento „Panda“ (druhý na obrázku Corydalis), ale dodával ma bez „pokynov“, ktoré by ma sprevádzali, a nenapadlo ma skontrolovať. Chvíľu to robilo dobre, ale aj pri pravidelnom polievaní, keď ju predstihla letná intenzita slnka, vyschlo. Teraz viem, že tejto rastline by sa lepšie darilo v tienistej, menej suchej časti záhrady.

17. februára 2006 napísal nifty413 z Garlandu v štáte TX (zóna 8a):

Je to len pár týždňov, čo som dostal túto rastlinu z Heronswoodu, ale už na mňa urobil dojem. Aká úžasná, jasná, žiarivo modrá !! Skutočnou skúškou bude samozrejme zistiť, či prežije alebo neprežije leto na severe a Texase!

Aktualizované 30. mája 2006: Mysleli sme si, že koncom minulého mesiaca vstúpilo do „letného“ pokoja. Bohužiaľ, pri bližšom skúmaní korene uschli a už viac nie sú životaschopné. zdá sa, že vôbec nie je odolný voči teplu. :-(


Corydalis Sprievodca pestovaním a starostlivosťou

Bežné mená: Fumewort, Yan Hu So, Fumitory, míchané vajcia, zlatý dym, skalný harlekýn. Corydalis: Lezenie po zlatožltomodrom Ferny.
Rodina: Papaveraceae.
Životný cyklus: Hardy ročný. Hardy bienále. Hardy žiarovka. Hardy trvalka.
Výška: 4 až 36 palcov (10 až 90 cm).
Nativní: Mierne oblasti severnej pologule, najmä Čína a východná Afrika.
Rastúci región: Zóny 1 až 9.
Kvetiny: Skoro na jar, v lete a na jeseň.
Detaily kvetu: Žltá, zlatá, modrá, fialová, červená, ružová, biela. Rúrkové. Zoskupené, často v racemoch.
Olistenie: Mnoho odtieňov zelenej, sivozelenej. Ako kapradina.
Zasiať von: Semená: Povrch. Hľuza: 3 palce (8 cm). Letničky: jar alebo jeseň. bienále a trvalky: leto alebo jeseň. Rozstupy 10 až 40 cm (4 až 16 palcov) v závislosti od veľkosti druhu.
Zasiať dovnútra: Oveľa ľahšie sa pestuje z hľúz. V prípade semien je doba klíčenia jeden mesiac až jeden rok. Stratifikujte v chladničke dva alebo tri týždne, potom na povrch vysejte semená a udržujte ich na svetlom 10 ° C (10 ° C), kým nevyklíčia. Akonáhle sadenice dostanete, vysejte ich na jeseň alebo po poslednom mraze.
Požiadavky: Čiastočný odtieň. Dobrý odtok. Pôda pH 5,5 až 8. Bohatá pôda. Humus bohatý. Vlhká pôda. Dodajte listovú formu. Pravidelné zalievanie. Niektoré druhy sú odolné voči suchu. Po ukončení kvitnutia sa množte tak, že rozdelíte hľuzy, rizómy a cibule.


Pozri si video: Úprava sadeničky v druhom povýsadbovom roku