Oranžová

OranžováWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Vlastnosti

Oranžová je jedným z najznámejších stromov na svete, a to vďaka skutočnosti, že jej plody, známejšie ako pomaranče, majú osobitnú charakteristiku pozoruhodného rozšírenia v kuchyniach na celej planéte.

Oranžová nie je nič iné ako ovocný strom, ktorý je rovnako ako mnoho iných rastlín súčasťou veľkej čeľade Rutaceae.

Je to rastlina, ktorá môže ľahko dosiahnuť desať metrov na výšku: pokiaľ ide o listy, je potrebné zdôrazniť, že majú zvyčajne podlhovastý tvar a sú mimoriadne mäsité.

Medzi hlavné charakteristiky tohto ovocného stromu nájdeme vždy zelené výhonky, s typickou farbou, ktorá v žiadnom prípade nemá tendenciu k červenkastému zafarbeniu.

Pre milovníkov kuriozít zodpovedá obdobie, v ktorom tento ovocný strom spočíva, iba tri mesiace v priebehu roka: to vysvetľuje dôvod, prečo má pomaranč schopnosť zabezpečiť kvitnutie a plodenie v rovnakom období.


Pôvod

Pre oranžovú rastlinu je typické, že pochádza v zásade z ázijského kontinentu alebo z dvoch národov, ako sú Čína a Japonsko, aj keď v dnešnej dobe ju nájdeme s obrovskou ľahkosťou takmer v celej stredomorskej oblasti, napríklad v Španielsku. .

Presne v Taliansku priniesli tento ovocný strom Arabi a potom k uvedeniu došlo u obchodníkov janovského pôvodu, ktorí mali časté kontakty s ázijským pobrežím.

Najmä sa zdá, že oranžová prešla významným rozšírením na talianskom polostrove v období zodpovedajúcom štrnástemu storočiu, najmä v oblasti Sicílie, kde sú oranžové háje po celé storočia neoddeliteľnou súčasťou nádhernej krajiny, ktorá ich odlišuje. Miesta.

 • Tulipán význam

  Tulipán bol vždy jedným z najobľúbenejších kvetov na svete pre jednoduchosť tvaru a nespočetné množstvo farebných kvetov. Predzvesť jari, je to medzi prvými kvetmi, ktoré kvitnú každý ...
 • Sladký pomaranč

  Sladký pomaranč možno bez akýchkoľvek pochybností považovať za najpestovanejšie citrusové ovocie na svete. Je to rastlina pochádzajúca z Vietnamu, Indie a južnej časti ...
 • Horká oranžová

  Horká oranžová, ktorej vedecký názov je Citrus aurantium, je so všetkou pravdepodobnosťou spätným krížením Citrus maxima (pomelo) s Citrus reticulata (takpovediac mandarínka).
 • Trojlistá oranžová

  Trifoliate oranžová je rastlina, ktorá je súčasťou rodiny Rutaceae a rodu Poncirus, okrem konkrétneho druhu, ktorý nesie meno trifoliata. Je to strom s ...

Ovocie

V súčasnosti môžeme oranžovú ľahko rozpoznať ako najrozšírenejší citrusový titul na celej planéte, keďže sa pestujú desiatky a desiatky odrôd tohto ovocného stromu.

Pomaranče sú typickým zimným ovocím, a preto sa zber začína v mesiaci november a dospelý ovocný strom môže ročne dosiahnuť produkciu 500 pomarančov.

Jedlú časť pomarančov predstavuje endokarp, ktorým nie je nikto iný ako dužina rozdelená na rôzne šťavnaté klíny, pričom šupka je vo väčšine prípadov tvorená určitou drsnosťou.


Nehnuteľnosť

Pomaranče sú dobrým zdrojom vitamínov, pretože obsahujú najmä C a A, ale tiež obsahujú značné množstvo vitamínov, ktoré sú súčasťou skupiny B.

Nesmieme zabudnúť, ako nám denný príjem 2 - 3 pomarančov umožňuje pokryť dennú potrebu vitamínu C.

Práve kvôli dôležitosti vitamínu C sú pomaranče veľmi dôležité pri obnove skloviny a lesku pre imunitný systém.

Konzumácia dobrého množstva pomarančov počas zimnej sezóny môže byť dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť sezónnym chorobám, ako sú nachladnutie a chrípka.

Vysoká prítomnosť bioflavonoidov ďalej umožňuje jej aktívnu a stimulačnú úlohu pri rekonštitúcii kolagénu, ktorý tvorí spojivové tkanivo.

To vysvetľuje dôvod, prečo sú pomaranče veľmi užitočné aj na posilnenie kostí, zubov, šliach a väzov.

V každom prípade môže byť konzumácia pomarančov obzvlášť vhodná na boj proti veľkému množstvu chorôb, ktoré sú spôsobené problémami ovplyvňujúcimi obehový systém.


Oranžová: Použite

V potravinárskom a farmaceutickom priemysle sa často používajú horké pomaranče, ktoré sa odlišujú od sladkých pomarančov rôznymi vlastnosťami (zjavne vrátane arómy buničiny).

Pokiaľ ide o pomaranče, ktoré sa vzťahujú na celé ovocie, používajú sa hlavne na výrobu džemov a kandizovaného ovocia.

Šupka pomarančov má naopak tú výhodu, že sa využíva na prípravu mnohých zlúčenín v likéroch (najmä v horkých).

Farmaceutický priemysel tiež využíva vlastnosti a vlastnosti pomarančov, pretože sa používa najmä šupka, pomocou ktorej sa vyrábajú rôzne tráviace a tonizujúce látky.

Pokiaľ ide o šupku horkých pomarančov, najmä kvôli pomerne výraznej prítomnosti synefrínu je jeho použitie zamerané najmä na priemysel potravinových doplnkov.

Nálev z pomarančovej kôry je vhodný najmä kvôli svojim tráviacim a aperitívnym vlastnostiam.

Zaujímavý je aj odvar, ktorý sa dá získať z jednej alebo viacerých pomarančových šupiek umiestnením do nádoby so 100 ml vody: hlavným účelom je vykonať blahodarný účinok a pomoc pri správnom trávení až do tej miery, že tiež dokáže zmierniť rôzne bolesti, ktoré pôsobia na žalúdok.Oranžová v záhrade, ako ju pestovať

Na rozdiel od citrónu, ktorý sa dá ľahko pestovať v kvetináčoch po celom severnom Taliansku, pretože vydrží aj nižšie teploty, je oranžový citlivejší na chlad a následne ho možno chovať v severnom Taliansku v hrnci iba v menej chladných oblastiach, ako sú oblasti veľkých jazier a samozrejme na Ligúrskej riviére a hornom pobreží Tyrhénskeho mora.

Ako sa vyrába oranžová

Pomaranč (Citrus sinensis) je vždyzelený strom vysoký až 10 m, s kmeňom rozvetveným v 3-4 hlavných konároch. THE konáre mať tŕň v podpazuší listov. The listy sú oválne, podlhovasté, kožovité, tmavozelenej farby. THE kvety („Zagare“) sú biele, tvorené 5 sepálmi a 5 okvetnými lístkami. Tam kvitnúce líši sa od februára do marca do leta, rovnako ako dozrievanie ovocia, od jesene do jari nasledujúceho roku.

The ovocie je to bobule nazývané „hesperidium“ s tenkou oranžovou šupkou, hubovitým a bielym albedom, dužinou so segmentmi oddelenými septa. Založený na farba buničiny môžeme rozlíšiť blond pomaranče a červené alebo krvavé pomaranče (pigmentované). Založené naobdobie dozrievania plody sú tiež klasifikované ako skoré, stredné a neskoré.

The farba šupky pomarančov, okrem odrodových vlastností, je namiesto toho ovplyvňovaná pôdou, podnebím a kultivačnými podmienkami: vo všeobecnosti v zásade ťažké pôdy, najlepšie s dobrým množstvom vápenca, uprednostňujú zvýraznenú farbu pokožky, čo povedie k krásna jasne oranžová.

Medzi blond odrody z pomarančov radíme medzi kultivary Belladonna, Biondo Comune, Ovale Calabrese a Vanilla (ak máte radi dochuť) červená, Moro, obyčajný Sanguinello a Tarocco.

Ako ju pestovať

 • THE podpníky najbežnejšie pre oranžovú súhorká oranžová (Citrus aurantium), na voľných, piesočnato-hlinitých a mierne ílovitých pôdach, s dobrou odolnosťou proti mrazu, pre rastliny so strednou až vysokou vitalitou Volkameriánsky citrón (C. volkameriana), na voľných alebo piesočnatých pôdach, s dobrou odolnosťou proti mrazu, pre veľké ovocie, bohaté, ale skromnej kvality.trojlistá oranžová(Citrus = Poncirus trifoliata), na stredne textúrovaných, nevápenatých, mrazuvzdorných pôdach, s dobrou produkciou, čo sa týka kvantity aj kvality, ideálne na pestovanie v kvetináčoch.
 • Celý rok žije v otvorenom teréne iba v Ligúria, Kampánia, Kalábria a Sicília. Severne v zime to ide pestované v kvetináčoch byť chránené v špeciálnom skleníku s názvom „oranžéria“, ktorý je vybavený pohyblivým sklom, ktoré sa odstraňuje počas leta. Neznesiem zimu (minimálna zima +5 ° C na suchu), potrebuje mierne a málo premenlivé podnebie počas roka. THE dvadsať trvalé môže spôsobiť vážne škody. Dúfajme, že môžete očakávať adekvátne vetrolamové zariadenia živé (opuncia, morská borovica, bambus atď.) alebo umelé (mreže, absorpčné siete atď.).
 • Netoleruje i pôdy veľmi ílovité alebo príliš vápenaté. Tam pozíciu musí byť slnečno.
 • Najlepší čas pre rastlina je začiatok jari. Otvor na výsadbu ide oplodnené hnojom alebo iným organickým hnojivom, do ktorého sa pridáva síran amónny, minerálny superfosfát a síran draselný. Udržujte bod štepu nad zemou. Vzdialenosť rastlín musí byť minimálne 4 m v rade a medzi radmi.
 • Zavlažovanie je to nevyhnutné, inak rastliny málo rastú, nekvitnú, malé plody padajú alebo, ak sa vyvinú, zostanú malé: v kultivačných oblastiach začína sa začiatkom mája a trvá do konca septembra - októbra.
 • Tam oplodnenie s organickou látkou sa musí opakovať každé dva až tri roky ročne, na jeseň-zimu je potrebné zabezpečiť chemické hnojivo s dusíkom, fosforom a draslíkom.
 • Tam forma poľnohospodárstva tradičná je zemeguľa s plnou korunou, nízka paluba vo výške 20 - 30 cm nad štepom vychádzajúca z rastliny už nabodnutej na základni s 3–4 vetvami, naklonenými o 60 ° k vertikále, symetricky a s bodmi vkladania približne vzdialenými 10 -15 cm od seba.
 • Tam prerezávanie koná sa každý rok na jar-leto. Vzťah medzi vegetáciou a produkciou sa nesmie meniť: nadmerné rezy uprednostňujú vegetáciu na úkor plodov. Sme obmedzený na zosvetliť vlasy vylúčenie suchých, polámaných alebo oslabených konárov po tom, čo už odkvitli alebo tie zakrivené a áno eliminujú početné vertikálne výhonky ktoré sa prudko rozvíjajú a majú tendenciu preberať konáre.
 • Štep korunka sa používa na stonkách alebo konároch s veľkým priemerom, tiež na opätovné vrúbľovanie rastlín, ktorých produktivita sa znížila, alebo na zmenu pestovanej odrody.
 • Pestuje sa v jar v strednom a severnom Taliansku, aby ho ukryli v chladnom skleníku alebo na zimnej verande. Ak sa naštepí na oranžovú trojlistú, môže oranžová rastlina žiť v nádobe s minimálnym priemerom 32 cm na oranžovú, ktorá je vysoká 60 cm. Na získanie ovocia musí byť hnojenie výdatnejšie ako na otvorenom teréne.

Choroby a škodcovia oranžového stromu

 • Medzi plesňové choroby najdesivejšie sú boľavé miesta, guma na golieri, hniloba pedálov a prehnitosť koreňov, rozpad dreva, hnedá hniloba, ktorá ovplyvňuje ovocie.
 • Medzi hmyz Mali by sa skontrolovať citrusové strapky, šupinatá muška, cochineal brázdený bavlnou, cotonello, cochineal polozrnný pepř a iné druhy cochineal, mol pomarančového kvetu a skorocel oranžový.
 • Parazitóza z roztoče, ako roztoč zázračný, roztoč hrdzavý a roztoč červený.
 • Nakoniec škodlivá viróza nedávno importovaná je tristeza.

Zbierka

Musí sa to urobiť, keď ovocie dosiahne dostatočný stupeň zrelosti, pretože sladké pomaranče po odtrhnutí od rastliny nedozrievajú. Zber sa vykonáva zo zeme aj pomocou rebríkov a plodov, ktoré sa zbierajú pomocou zvláštnych nožnice aby ich nepripravili o rozetu, sú umiestnené v plastových košíkoch.

Tam skladovanie žena v domácnosti sa môže vykonávať v chladnom, suchom a tmavom prostredí po premenlivú dobu, v každom prípade nepresahujúcu dva mesiace.

Tu je náš videonávod na orezávanie citrónov, ktorý vám pomôže aj pri oranžovej farbe:


Všeobecné vlastnosti melangola - horkej oranžovej - Citrus aurantium

Horká oranžová, vedecký názov Citrus aurantium, je vždyzelená rastlina patriaca do čeľade Rutaceae pôvodom z oblastí juhovýchodnej Ázie a obzvlášť rozšírený v Číne.

Je to ovocný strom, ktorý pri plnom vegetatívnom vývoji a v pedoklimatických podmienkach vyhovujúcich jeho potrebám dosahuje výšku až 10 metrov. obzvlášť zrolovaná a výška, ktorá vo väčšine prípadov dosahuje až desať metrov.

Má robustný a hlboký koreňový systém, vzpriamený a rôzne rozvetvený kmeň s hladkou sivohnedou kôrou.

Lístie je vždy zelené, väčšinou s rozšíreným tvarom, podobné veľkému dáždniku s vetvami,

hlavne tí mladší, s dlhými ostrými tŕňmi.

The listy z horkej oranžovej sú mäsité, lesklé, kožovité, s elipsovito kopijovitým tvarom, hladkým okrajom a mierne hrotitým vrcholom. Horná strana listov je tmavozelená, zatiaľ čo spodná strana je bledozelená. Řapík je krátky a má z boku veľké krídla.

THE kvety horký pomaranč podobný tým z iných druhov citrusov, majú korunu zloženú z 5 intenzívne voňajúcich bielych ligatových lupienkov. Niektoré kvety sú hermafroditi a obsahujú ženský vaječník s piestikom a mužské tyčinky, zatiaľ čo iné obsahujú iba mužské tyčinky.

THE ovocie sú guľovité, ale s mierne sploštenými pólmi. Šupka je omnoho viac vráskavá ako klasické sladké pomaranče a po úplnom dozretí získa teplý oranžový odtieň a intenzívnu arómu vďaka vysokému obsahu éterických olejov. Plody melangola odolávajú na konároch celé mesiace.

Tam dužina má vyslovene horkú a kyslú chuť a je rozdelený na segmenty, ktoré sa dajú ľahko oddeliť vďaka tenkej hyalínovej pokožke, ktorá ich zakrýva. ľahko oddeliteľné od seba.

THE semená, uzavreté v klinoch, sú početné, malé a krémovo bielej farby.

Kvitnúce

Trpký oranžový strom kvitne na jar - leto.


Tam, kde sa pestuje pomaranč

Pochádza z Číny, ale v súčasnosti sa považuje za jedno z typických plodov Stredomoria. V tejto oblasti skutočne našiel klíma ktoré má rád: mierne a bez nadmerných zmien teploty. Možno, trochu príliš suchý.

Pred vysadením vetvičky, ktorú ste si vybrali, sa preto uistite, či je miesto vhodné na usporiadanie budúceho stromu. Musí to byť chránené miesto pred vetrom a priamym slnečným žiarením, a to v zime aj v lete. Aj preto jeho korene nejdú veľmi hlboko a nemusia vydržať silný prúd.

A vždy z rovnakého dôvodu sa budete musieť uistiť, že kedy teplota poklesne pod 4 stupne, rastlina a pôda okolo sú dobre chránené, pokryté obliečky a slama. Sú to stromy, ktoré potrebujú prikrývku, ako mnohí z nás na druhej strane.


Giardino Arancio, Giarre (Taliansko) - Ponuky a recenzie

Knižnica a slnečná terasa sú k dispozícii v penzióne Giardino Arancio Bed and Breakfast Giarre, ktorý je vzdialený 1,6 km od farnosti Gesu Lavoratore. Matky kostol S Isidoro Agricola je vzdialený 2,2 km od penziónu Giardino Arancio Bed and Breakfast.

Pozícia

Toto ubytovacie zariadenie sa nachádza 3 km od centra mesta Giarre a 35 km od letiska Catania Fontanarossa.

Izby

Izby v penzióne Giardino Arancio Bed and Breakfast sú vybavené TV, satelitnou TV s plochou obrazovkou a minibarom.

Jedlo a pitie

Raňajky sa každé ráno podávajú v bare. Reštaurácia Ristorante Pizzeria La Spiga, vzdialená 650 metrov, ponúka vynikajúce jedlá.

Uvoľnite sa

Toto ubytovacie zariadenie ponúka kurzy aerobiku a hodiny aerobiku. Môžete sa tiež venovať člnkovaniu, potápaniu a pešej turistike.

Internet

Wi-Fi pripojenie na internet je k dispozícii iba vo verejných priestoroch a je bezplatné.

Miesto na parkovanie

Na mieste je k dispozícii bezplatné súkromné ​​parkovisko.


Odroda Citrus aurantium

Existuje niekoľko odrôd horkej oranžovej, ktoré sa líšia veľkosťou, veľkosťou listov, veľkosťou ovocia, odolnosťou voči chladu a absenciou tŕňov na konároch.

Citrus Foliis variegatis

Známa ako horká oranžová variegato di Corsica, je to odroda pochádzajúca z Korziky, ktorá sa vyznačuje silnou, nie veľmi tŕnitou korunou, ktorú tvoria zelené listy a žlté variegácie pozdĺž okrajov. Na jar vytvára biele a voňavé kvety.

Plody, aj keď majú stredne malú veľkosť, sú veľmi dekoratívne kvôli prítomnosti zjavných zelených pruhov na šupke, ktoré však zmiznú, akonáhle sa stanú oranžovými. Táto horká oranžová má vysokú odolnosť proti chladu. Plody pestrého horkastého pomaranča sa používajú na výrobu vynikajúcich džemov, zatiaľ čo šupky sú kandizované. Nové vzorky tohto kultivaru sa získavajú vrúbľovaním a rezaním.

Citrus aurantium Bouquet de Fleurs

Kultivar so silnými listami tvorený malými tŕnistými konármi a zaoblenými tmavozelenými listami. Po dozretí s aromatickou kôrou strednej hrúbky vytvára biele kvety, jednoduché alebo dvojité, veľmi voňavé a stredne malé okrúhle plody oranžovej farby. Kvitne na jar a plodenie je v zime. Pre svoju nízku vitalitu je vhodný na pestovanie v kvetináčoch a v malých záhradách. má väčšiu odolnosť voči chladu.

Citrus aurantium Seville

Sevilla alebo Sevilla Bitter Orange je strom pôvodom z južného Španielska, ktorý je veľmi silný a odolný voči chladu. Má trochu tŕnisté a veľmi silné lístie s tmavozelenými listami, ktoré vytvára veľmi voňavé kvety. Stredne veľké plody sú guľovité s plochými vrcholmi s horkou a kyslou dužinou, ktoré sa používajú na výrobu horkých pomarančových džemov. Tento kultivar sa ľahko pestuje aj v záhradách s chladnejším podnebím, v skutočnosti odoláva teplotám -18 °, -20 ° a mrazom.

Citrus myrtifolia

Citrus myrtifolia, známy pod všeobecným názvom Chinotto, je citrusové ovocie vysoké asi 3 metre s kompaktnou korunou tvorenou konármi bez tŕňov pokrytými malými kožovitými listami, podobnými tým, ktoré sú vyrobené z myrty, a preto pochádza z latinčiny. Kvety sú malé a biele. Plody, malé a na póloch sploštené, majú veľmi horkú a kyslú šťavu. Plody zvyčajne dozrievajú v polovici júna a na konároch pretrvávajú až 2 roky. Rastlina znesie chlad a často sa pestuje v kvetináčoch ako okrasná rastlina.

Dnes sa horký pomaranč pestuje ako ovocná rastlina, ako ozdoba v kvetináčoch a na záhrade a predovšetkým ako najlepší podpník na reprodukciu iných citrusových plodov.

Plody sa namiesto toho používajú v cukrárenskom priemysle na prípravu džemov a kandizovaného ovocia. V likéri sa šupka používa na výrobu horkých destilátov a vo farmaceutickom priemysle na prípravu tráviacich a tonických sirupov.

V parfumérii sa éterický olej z horkých pomarančov používa na výrobu parfumov, čistiacich prostriedkov, mydiel, zatiaľ čo v aromaterapii zmiešanej s inými olejmi sa používa pre svoju vynikajúcu relaxačnú funkciu.

Príjemná a osviežujúca esencia s názvom Néroli sa získava aj z kvetov.

Vlastnosti horkej oranžovej

Esenciálny olej zo slamovožltého horkého pomaranča má tiež prospešné vlastnosti pre naše zdravie. V skutočnosti má dezinfekčné a protizápalové vlastnosti. Tónuje tráviaci systém, nervový systém. Je indikovaný na nespavosť, nervové vyčerpanie pri liečbe akné, lupín a ako vynikajúci pomocný prostriedok pri chudnúcich diétach. Zvyšuje tiež imunitný systém a stimuluje pravidelnosť črevného traktu.

Zvedavosť

Rastlina horkého pomaranča bola na Sicíliu dovezená v prvých rokoch druhého tisícročia.

Citrus aurantium má rôzne bežné názvy a je tiež známy ako pomarancio, silno oranžový a najmä melangolo, druhý názov janovského pôvodu.


Video: dámské triko malfini 133 classic new oranžová