Myrtle: jazyk kvetov a rastlín

Myrtle: jazyk kvetov a rastlínWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

JAZYK A VÝZNAM KVETOV A RASTLÍN

MYRTLE

Myrtus communis

(rodina

Mirtaceae

)

Rastlina myrty bola vždy spájaná so ženským vesmírom a ženskosťou.

V starovekom Grécku mali mená mnohých hrdiniek a amazoniek rovnaký koreň: myrtò, myrsìne, myrtìla. Myrtò bol Amazon, ktorý bojoval s Theseusom, pretože Myrine bola kráľovnou Amazoniek v Líbyi. Prorokyňou svätyne Dodona sa hovorilo Myrsine, ktorá tragicky zomrela kvôli hanebnej reakcii.

Ale tiež grécka a latinská mytológia spája myrtu s ženskými božstvami, v skutočnosti to bola posvätná rastlina pre Afroditu. Athenaeus hovorí najmä o starodávnej legende, ktorá vidí Erostrata ako hlavného hrdinu verného Afrodite, ktorú počas plavby po mori prekvapila búrka. Potom sa mu zjavila bohyňa v podobe malých listov myrty, ktoré náhle vyrastali z jej sochy, ktorú mal Erostratus pri sebe. Táto skutočnosť dodala odvahu námorníkom, ktorým sa tak podarilo pristáť v bezpečnom prístave a zachrániť sa. Akonáhle bol Erostrato na zemi, umiestnil sošku s myrtovými listami do chrámu Afrodity a preplietol korunu myrtových konárov, ktorá sa odvtedy nazývala „Naucràtis“ alebo „dáma lodí“.

Myrta bola vždy symbolom plodnosti, a to až tak, že ju Plínius prezýval Myrtus Conjugalis ako sa to používalo na svadobných hostinách ako prianie pokojného života plného náklonnosti.

V krétskych piesňach vždy predstavovala afrodiziakálnu rastlinu, takže každý, kto chce byť milovaný, je vyzvaný, aby si vybral pobočku.

Myrtle je tiež považovaná za rastlinu dobrého znamenia a šťastia natoľko, že keď ste museli odísť, aby ste založili novú kolóniu, opásali by ste si hlavu vencom myrty ako želanie šťastia.

Myrta má však aj pohrebný význam. V skutočnosti sa v starovekom Grécku hovorilo, že Dionýzos, keď zostúpil do Hádu, aby vyslobodil svoju matku Semele, musel na oplátku opustiť rastlinu myrty. Od tej doby myrta predstavuje posmrtný život a mŕtvych. Táto dvojitá hodnota myrty, na jednej strane solárna elektráreň a dobrá vôľa na druhej strane pohrebnej elektrárne, by nemala prekvapiť, pretože život a smrť boli vždy jedno vo vesmíre a pohrebný aspekt nie je možné vidieť negatívny zmysel, ale jednoducho ako vývoj života.


História a symbolika

Názov mirtus je odvodený z latinského výrazu myrtus ktorý bol prevzatý z gréckeho výrazu myrto čo je zase slovo semitského pôvodu. Grécke podstatné meno myrtos súvisí s mytologickou postavou Myrsina. Podľa gréckej mytológie bola Myrsine dievčaťom z Atiky (historická oblasť Grécka), ktoré po tom, čo svojho spolubojovníka porazilo na gymnastickej súťaži, zabila jej rivalka, ktorá neprijala porážku a ktorú bohyňa Aténa premenila na strom, ktorý prijal jej meno: Myrtle. Podľa ďalších verzií legendy bola Myrsine naopak amazonkou, ktorú Athena premenila na strom, pretože v atletickej súťaži predbehla a porazila hrdinu Theseusa.

Kvôli spojeniu s mýtom o Myrsine starí Gréci pomocou vetiev myrty opásali hlavu víťazov Elisových hier (olympijské súťaže, ktoré sa konali v Elise, meste na Peloponéze).

V rímskej mytológii je však myrta spojená s bohyňou Venušou, bohyňou krásy, ktorá sa narodila z morskej peny a dorazila na pláž neďaleko cyperského Paphosu a pokryla sa vetvami myrty.

Narodenie Venuše asi 1482–1485
Sandro Botticelli (1445-1510)
Tempera na plátne (172 - 278 cm) Vystavené v galérii Uffizi vo Florencii

Na obraze Sandra Botticelliho "Zrodenie Venuše„, Je vidieť, že nad dievčaťom s bielymi šatami zdobenými chrpy, ktoré uteká zakrývať Venušu kvetnatým plášťom (pravdepodobne alebo jedna z hodín, bohyne poriadku v prírode a ročných období, diovské slúžky, ktorí po narodení Venuše spolu s Caritmi boli súčasťou sprievodu Venuše, alebo jednej z troch Grácií, postáv rímskej mytológie, repliky gréckej Charity) existuje strom myrty.

V stredoveku vtedajší lekári a bylinkári používali kvety na vytvorenie parfému, ktorý sa volal voda anjelov, zatiaľ čo o niekoľko storočí neskôr, okolo devätnásteho storočia, bol na Sardínii a Korzike zdokonalený nápoj, ktorý sa v predchádzajúcich storočiach získaval kvasením bobúľ myrty vo vode alebo vo víne a osladením všetkého medom a tzv. myrtové víno. V dnešnej dobe je myrtové víno známe ako Myrtle Liquora získava sa alkoholovým infúziou.

V jazyk kvetov a rastlínMyrta, ktorá je od staroveku spojená s ženskými postavami, ako sú Amazonky a Venuša, symbolizuje ženskosť. V anglosaských krajinách tiež symbolizuje manželské šťastie, v minulosti boli manželia počas svadobnej hostiny korunovaní vetvičkami myrty ako želaním pre život plný náklonnosti. V Nemecku a Anglicku je na znak šťastia do kytice nevesty často umiestnená vetvička kvitnúcej myrty.


Botanická charakteristika rastliny myrty

"data-medium-file =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2018/01/Pianta-di-mirto-e1515076086471-300x250.jpg "data-large-file =" https: / /www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2018/01/Pianta-di-mirto-e1515076086471.jpg "loading =" lenivý "src =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/plugins /a3-lazy-load/assets/images/lazy_placeholder.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2018/01/Pianta -di-mirto-e1515076086471.jpg "> Rastlina myrty má krovinato-huňatý zvyk s veľmi hustými vetvami. Je to pomaly rastúci druh, ktorý môže byť storočný. Výška sa líši podľa veku a prostredia. Máme preto malé kríky vysoké 50 cm, ale aj veľké tesné kry, ktoré dosahujú 3 - 4 m.
Rastlina má silnú aktivitu polloniferous a, ako sme videli pre jahodový strom, je jednou z prvých rastlín schopných po požiari opäť začať rásť.
Mladšie vetvy majú červenkastú kôru, ktorá časom šedne.

Listy sú na konároch opačné, silné a kožovité, s lesklou listovou doskou. Majú ostrý kopijovitý tvar s celým okrajom. Majú krátky stopku a sú dlhé 1 až 5 cm. Na hornej strane predstavujú priesvitné bodové žľazy bohaté na esenciálny olej, ktoré trením listu uvoľňujú charakteristickú arómu.

Kvety a kvitnutie

"data-medium-file =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2018/01/Fiori-di-mirto-3-e1515076197239-300x250.jpg "data-large-file =" https : //www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2018/01/Fiori-di-mirto-3-e1515076197239.jpg "loading =" lenivý "src =" https://www.coltiviabiologica.it/wp -content / plugins / a3-lazy-load / assets / images / lazy_placeholder.gif "data-lazy-type =" image "data-src =" https://www.coltiviabiologica.it/wp-content/uploads/2018 /01/Fiori-di-mirto-3-e1515076197239.jpg ">

Kvety rastliny myrty majú omamnú a aromatickú vôňu, podobne ako listy. Ich priemer je asi 3 cm, sú jednotlivé a vznikajú v pazuchách listov.
Majú dlhý stopku, sú tvorené piatimi bielymi okvetnými lístkami a majú početné tyčinky (až 50), ktoré sú dobre viditeľné pre svoje dlhé vlákna.
Kvitnutie myrty obyčajne nastáva v mesiacoch máj a jún a je veľmi bohaté. Obzvlášť priaznivé genetické a klimatické faktory však často spôsobujú druhé kvitnutie začiatkom jesene.
Tento jedinečný jav veľmi oceňujú včely a iný opeľujúci hmyz, ktoré opeľovanie prevádzkujú. Avšak jednokvetý myrtový med je dosť vzácny, pretože kvety neobsahujú nektáre a včely, ktoré sa živia potravou, zbierajú iba peľ. V každom prípade kvety prispievajú k produkcii medu z divých kvetov.

Ovocie a prirodzená reprodukcia

Plody myrty sú malé elipsoidné bobule. Keď sú úplne zrelé, sú jasne modré, fialové, takmer čierne.
Majú veľkosť asi 1 cm a sú ľahko rozpoznateľné vďaka typickému voskovitému povlaku.
Ďalším charakteristickým znakom sú stvrdnuté zvyšky kalicha kvetu v tvare koruny, ktoré sa nachádzajú na vrchu. Táto charakteristická vlastnosť je podobná ako v prípade Šípka.
Bobule na rastline pretrvávajú dlho a dozrievanie nastáva koncom jesene a trvá do januára. Zber by sa mal uskutočniť, keď bobule začnú vädnúť alebo sa pokrčiť.
Ovocie obsahuje početné semená obličiek. Keď ich trávia vtáky, ktoré majú radi bobule, dôjde k ich rozšíreniu. Zaujímavosťou bobúľ myrty je, že aj mravce sa rozptýlením semien v zemi podieľajú na prirodzenej reprodukcii. Tento proces sa nazýva myrmecocoria.


Tipy, ako mať pekné domáce a záhradné kvety, balkóny a terasy, sprievodcovia fotografiami a videami k pestovaniu, množenie v kvetináčoch a pôde, prevencia a liečba chorôb a škodcov, odrody, kvetinové karty, význam v jazyku kvetinovej etikety.

Na kartičkách s kvetmi nájdeme všetky informácie týkajúce sa pestovania a starostlivosti v rôznych ročných obdobiach (jar, leto, jeseň, zima) s odkazom na rôzne druhy od bežných po vzácne a zvláštne, od jedovatých a jedovatých kvetov po jedlé. kvety, od druhov bežných po rôzne kvetinové odrody.

Jazyk a význam kvetov

Každá kvetina má svoje vlastné nepísané posolstvo, cit a niečo, čo by ste povedali bez použitia fráz alebo slov. Pozrime sa na sprievodcu významom kvetov.


Video: Maľovaný deň kvetov