Zavlažovanie záhrady

Zavlažovanie záhradyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Voda na zavlažovanie

Veľmi starodávna prax zavlažovania záhrady rôznymi technikami umelého podávania sladkej vody je najprirodzenejší systém na podporu rastových fáz rastlín a na zvýšenie produktivity v záhrade kompenzáciou toho, že dažďová voda nie je neustále a dostatočne zaručená. nepravidelnosťou zrážok a atmosférickými javmi počas celého roka, a to aj v regiónoch s najpriaznivejšou klímou. Zamerané na zásobovanie celého obrábaného pozemku vodou s rovnomerným a rovnomerným rozložením, ktoré je ľahko aplikovateľné pri vyrovnaní pôdy, podporuje nevyhnutnú potrebu vody pre fyziologické, vývojové a reprodukčné procesy plodín. Sprístupnenie potrebného množstva vody plodinám je efektívne pri udržiavaní správnej rovnováhy obsahu vody v rastline. Zalievanie v pravidelných intervaloch umožňuje povrchovému koreňovému systému natiahnuť sa z horných vrstiev pôdy do hĺbky a vyťažiť z nej väčšinu vlhkosti. . V zložení rastlinných buniek je funkčnosť vody v skutočnosti zásadná ako chemický základ pre výživu, pretože je súčasťou zloženia cirkulujúcich tekutín na prepravu živín, ako aj pri termoregulácii prostredníctvom transpirácie, ktorá dosahuje celkom 90 - 96. obsah zeleniny.%, takže sa ich kvalita zlepšuje vývojom za ideálnych podmienok, zakorenených vo vlhkých hrudách.


Potreba vody na záhrade

Potreba vody v záhradníckych výrobkoch závisí od mnohých faktorov, ktoré sú vlastné rastline, ako sú druh a rozmanitosť plodín, fáza vegetácie, rezerva vody, ktorú má k dispozícii a je možné ju použiť priamo v pôde, stav pôdy a prítomná vlhkosť, miestne klimatické podmienky v pestovateľskej oblasti. Najväčšia spotreba vody na svete sa preto pripisuje poľnohospodárskemu sektoru, ktorý absorbuje asi 70%, ale najmä v rozvojových krajinách môže intenzita zavlažovania - daná najmä podnebím, typom plodín a poľnohospodárskymi metódami - stúpať až o 95% globálnej zamestnanosti.

Stanovenie kvality dostupnej vody (povrch potokov, studní atď.) Na zavlažovanie je základným predpokladom každého návrhu záhrady. Laboratórne analýzy stanovujú koncentráciu rozpustených solí (sodík atď.) A prvkov nebezpečných pre zdravie (fytotoxicita, bakteriálna kontaminácia atď.) Obsiahnutých vo vode dostupnej pre poľnohospodárstvo, ktoré by zostali v tej istej zavlažovanej pôde. Rekuperácia a recyklácia dažďovej vody pri izbovej teplote prostredníctvom série nádrží umiestnených pod odkvapmi, objemných kontajnerov v bočnej polohe v zeleninovej záhrade alebo špecifických modulárnych systémov predstavuje najprirodzenejšie, najekologickejšie a najekonomickejšie riešenie zavlažovania bez ohľadu na klimatické podmienky. oni to umožňujú.


Kedy zavlažovať

Najvýhodnejším obdobím na zavlažovanie je zvyčajne západ slnka alebo skoré ráno, niekedy dokonca aj v noci, ale v každom prípade, keď nie je pôda vyhrievaná slnkom, zabráni sa silným tepelným kontrastom, takže voda tam zostane dlhšie a vlhkosť sa odparí viac. pomaly. Počas letnej sezóny sa odporúča polievať večer, alebo dokonca aj v noci, ak je dostupná voda skôr studená (napr. Prúd z akvaduktu), aby sa plodiny v noci viac osviežili a boli pripravené lepšie čeliť následné denné horúčavy. V tomto horúcom období, počas ktorého má voda tendenciu rýchlo sa odparovať, keď príde do styku s povrchom pôdy, je potrebné predĺžiť zavlažovanie na poľnohospodárske účely, aby bolo možné zvlhčiť podklad takým spôsobom, aby nehrozilo nepriaznivé dôsledky spôsobené ku koreňom, ktoré zostali suché (napr. vodný stres signalizovaný vädnutím rastliny, po ktorom nasleduje stmavnutie končekov a okrajov listov). Pri predĺžení alebo pri počiatočnom znížení teplôt v jarnej a jesennej sezóne je potom vhodné zavlažovať ráno, nie však príliš skoro, pokiaľ nepoužívate studenú vodu (napr. Zo studní), zatiaľ čo pri optimálnych podmienkach okolitého prostredia. teplota (napr. rezerva z dažďov) môžete postupovať popoludní a večer.


Kolko polievat

Skutočnú frekvenciu zavlažovania v prvom rade naznačuje zrejmý aspekt, ktorý predpokladajú záhradnícke plodiny, aj keď je potrebné mať na pamäti, že distribúcia sa musí uskutočňovať pravidelne, aby sa rastlinám umožnil čo najlepší rast bez toho, aby mali periódy. voda dostupná na zavlažovanie.náhradne sa strieda s ostatnými v stave nedostatku alebo sucha. Prevažne piesočnaté pôdy vyžadujú kratšie intervaly zavlažovania ako pôdy s ílovitou tendenciou, ktoré zodpovedajú limitom niekoľkých po sebe nasledujúcich dní bez vody (podľa prípadu najviac 6 - 7 dní). Stáva sa totiž, že v piesočnatej pôde voda ľahko preniká a infiltruje sa do hlbších vrstiev pôdy, takže koreňové systémy plodín zostanú v krátkom čase suché, zatiaľ čo hlina naopak vodu dlhšie udrží ... na úrovni povrchu. Napríklad v pôde s piesočnatou hlinou potrebujú väčšinou povrchové koreňové systémy zeleniny, ako je brokolica, kapusta, hlávkový šalát, zemiaky, reďkovka, zeler, časté zavlažovanie viac ako na povrchu repy, mrkvy, uhoriek, fazule, ibišteka, papriky. , paradajky, cukety.


Núdzové zavlažovanie pre zeleninovú záhradu

V prípade nepredvídaných klimatických podmienok, ktoré je možné považovať za také, aby to ohrozilo úrodu na záhrade, sa nakoniec vykoná núdzové zavlažovanie, aby sa pôda postupne rehydratovala opakovanými dávkami v dávkach, kým sa nenájde ideálny stav vlhkosti. ... Namiesto toho je vyhradená pomocná operácia dodatočného zavlažovania na podporu záhradníckych plodín (napr. Paradajok), ktoré sa nachádzajú v obzvlášť slabých podmienkach (napr. Transplantácia, vodný stres atď.) Alebo v kritických štádiách vývoja (klíčenie, kvitnutie, dozrievanie atď.) v období nedostatku alebo nedostatku atmosférických zrážok, takže mierna dodávaná voda ako kompenzácia je zameraná na stabilizáciu výnosu.


Zavlažovacie metódy

Rôzne prírodné požiadavky na vodu v zelenine vedú k rôznorodému zavlažovaniu, ktoré sa uľahčuje tam, kde sa plánuje pestovanie v oblasti založenej na tomto kritériu. Na konkrétne namočené záhony a malé rodinné záhrady môže stačiť tradičná kanva na zavlažovanie alebo predĺžiteľná gumová hadica spojená na konci s rozprašovačom vody alebo s multifunkčnou striekacou pištoľou s nastaviteľným prúdom. Voda distribuovaná priamym prúdom alebo postrekovačmi by mohla spôsobiť stagnáciu vody na listoch zostávajúcich nastriekaných na miesto základne rastlín, čo by vytvorilo priaznivé podmienky pre rozvoj pôdnych plesňových infekcií. V skutočnosti sa zavlažovanie postrekom pomocou dávok podávaných pravidelným a jednotným spôsobom viac odporúča v prítomnosti rozsiahlych plodín (napr. Repné polia) na priepustných povrchoch pôdy, v jasných a neveterných oblastiach. Aj v zeleninových záhradách, ktoré nie sú úplne rovné, najmä pri rozsiahlych plodinách s veľkým lístím (paradajky, baklažány, papriky, cukety atď.), Je funkčné polievanie gravitačným systémom na bočnú infiltráciu, plnenie vodou iba malými samostatnými. priehlbiny brázdy. a upravené (motykou alebo rýľom) blízko rastlín, takže absorpcia prebieha pomaly v potrubí.


Zavlažovanie záhrady: odkvapkávače a odkvapkávače do záhrady

Používanie žiaričov dažďa s kvapkami hmly je jedným z najsprávnejších trvalých environmentálnych postupov na prevenciu plesní s rastlinami, ako sú papriky, paradajky, baklažány atď., Zatiaľ čo čerstvo zakopaný šalát a semená musia byť jemne napojené z miesta „high“ mikro postrekovače aplikované na zberné trubice alebo tuhé tyče, ktoré emitujú veľmi jemný dažďový mrak práškovej vody. Úspora vody v porovnaní s tradičnými systémami, odkvapkávacia závlaha pomocou mikroperforovaných rúrok malého priemeru usporiadaných nad zemou využíva tlak vodných tokov s pomalým, predĺženým, kontrolovaným postrekovaním, lokalizovaným kapilárne, smerujúcim ku koreňu susedných do závodu, ktorý je možné automatizovať programovateľnými časovačmi, je možné ho inštalovať do ľubovoľného typu terénu (dokonca aj na svah). Vďaka najpokročilejšej vlastnej technike zavlažovania, ktorú predstavuje podzemné zavlažovanie pomocou podzemných odtokov pár centimetrov, v závislosti od hĺbky koreňového systému plodín, optimalizované riadenie distribúcie pomocou kvapôčkového mikro zavlažovania pri nízkom výkone a s presnosťou, udržiavaním neustále zvlhčovanej vrstvy pôdy susediacej s riadkami bez toho, aby dochádzalo k javom nasýtenia, je možné ju aplikovať aj na veľké plochy plodín pomocou automatických časovačov v naprogramovaných časoch. V kombinácii so zavlažovaním sa odporúča technika mulčovania, aby sa pôda udržala vlhká v blízkosti rastlín so špecifickými požiadavkami na vodu a substrát bol dostatočne chladný, čo je výhodné na ničenie buriny, ochranu pred mrazom atď.Záhradná zavlažovacia súprava na kvapkanie krídel

Každá záhrada má svoje potreby, viete. Pri rozhodovaní, aký je najlepší spôsob zavlažovania rastlín, je potrebné vziať do úvahy veľa faktorov: veľkosť pôdy, slnečné žiarenie, druh rastlín, prístup k zásobovaniu vodou a mnoho ďalších. Stále častejšou, ekologickou a ekonomickou voľbou je zavlažovanie [...]


Ako urobiť zeleninovú záhradu na záhrade: čo sadiť

Riešenia sú nekonečné k dispozícii.

Od tvarov a veľkostí rôznych druhov zeleniny až po možné kombinácie, pri pohľade na záhradnícke oddelenia obchodných centier a špecializovaných obchodov môžete nájsťširoký sortiment výrobkov.

Dôležité je dodržať presné obdobie pre siatie a kultivácia trochu zeleniny.


Video: Automaticke zavlazovanie samospadom