Kroviny na destiláciu

Kroviny na destiláciuWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Prečítajte si predchádzajúcu časť. ← Zimné kríky v byte

Ako ich na to pripraviť

Poďme teraz k zložitostiam vynútenia určitých plodín. A začnime

s orgovánom

... Je to druh štandardnej vynútiteľnej rastliny.

Táto plodina má jedinečnú chuť a je ideálna na destiláciu. Najväčší účinok destilácie sa však dosahuje použitím troch druhov šeříkov.

Je perzský, s tenkými výhonkami a malými listami; obyčajný orgován, ktorý má hrubšie výhonky a väčšie listy; a čínsky orgován, známejší ako hybrid medzi perzskými a obyčajnými orgovánmi.

Spoločný orgovánnapriek tomu, že sa dobre hodí na vynútenie, ide o rozmarnú kultúru. Aby mohol v miestnosti kvitnúť v neprirodzenom čase, je potrebné vytvoriť určitú mikroklímu - zvlhčiť vzduch a zvýšiť teplotu. Je o niečo jednoduchšie vytlačiť perzské a čínske šeříky, ale je mimoriadne ťažké získať kópie, ktoré môžete ihneď začať vytlačiť.

Perzské a čínske orgovány Majú veľmi radi slnečné žiarenie, ale neznášajú priame slnečné žiarenie, preto by mali byť umiestnené v teplej miestnosti a častejšie, zvyčajne trikrát až štyrikrát denne, postriekané z rozprašovača vodou pri izbovej teplote, aby sa ich vlhké. V čínskych a perzských šeříkoch sa prvé kvetné trsy objavia zvyčajne po jednom a pol, niekedy až dvoch mesiacoch po začiatku vnucovania. Počas kvitnutia si zvyčajne zachovajú svoju svetlofialovú farbu.

Spoločný orgován je nielen fialový, ale aj inej farby. Existujú medzi nimi aj froté odrody, ktoré však pri skorej destilácii získavajú iba bielu alebo svetlofialovú farbu.

Ihneď potom, čo ste si kúpili sadenicu, musíte jej dodať dostatok vlhkosti, ale kde ju v dostatočnom množstve zohnať? Odpoveď tu ponúkne sama príroda - močiar bahenný>. Machový močiar by mal byť obalený okolo najsilnejších výhonkov. Potom ho stačí pravidelne postriekať vodou pri izbovej teplote. A takto udržíte celú rastlinu vlhkú. V tomto prípade je potrebné šeříky umiestniť na tmavé a teplé miesto.

Asi mesiac a pol po začiatku destilácie sa v bežných orgovánoch objavia prvé kvety. Hneď ako sa prvé orgovánové púčiky otvoria, je potrebné rastlinu prestať postriekať a vyslobodiť z machového obalu. V tejto podobe je krík pripravený vyzdobiť každú miestnosť. Mimochodom, aby sa predĺžilo obdobie kvitnutia, šeřík musí byť umiestnený na chladnom mieste.

Ďalšia plodina, ktorá sa má destilovať, je

toto je akcia

... Právom sa považuje za jednu z najvychytenejších rastlín, ktoré vynútia pekné kvety. Najčastejšie sa na destiláciu používa jemný postup.

Jeho výhonky tvoria guľovité kríky, ktoré zriedka presahujú výšku 60 cm. Oválne kopijovité listy akcie veľmi dobre ladia s kvetmi, ktoré sa nachádzajú v krásnych visiacich strapcoch, z diaľky pripomínajúcej kvetenstvo konvalinky. V prírode kvitne akcia zvyčajne koncom mája, v chladnom počasí začiatkom júna.

Niekedy sa na destiláciu používa aj akcia s guľatými zubami, ktorá vytvára vyššie kríky, ktoré často dosahujú výšku jeden a pol metra a kvitnú v júni alebo začiatkom júla.

Existuje niekoľko rozdielov v presadzovaní týchto druhov. Napríklad, výberové konanie môžete vyraziť veľmi skoro. Spravidla to začínajú začiatkom januára, menej často v decembri. Ale nemali by ste sa ponáhľať, môžete získať kvetinu škaredého tvaru a ponurú matnú zelenú farbu. Akcia s guľatými zubami by mala byť potlačená najskôr koncom januára, to sú všetky rozdiely medzi týmito druhmi.

Rastlinné kvetináče sú umiestnené v miestnosti na najjasnejšom mieste. A tak sa ponecháva pri teplote nie vyššej ako + 12 ... + 13 ° С, ale nie nižšej ako 10 ° С. Pôda v kvetináčoch musí byť udržiavaná vlhká a postrekovaná vodou pri izbovej teplote oveľa častejšie ako orgovánová pôda, pretože táto kultúra oveľa horšie toleruje prebytok vlhkosti.

Rastliny, ktoré ste začali vyháňať koncom februára alebo začiatkom marca, budú kvitnúť podstatne hojnejšie ako rastliny, ktoré ste začali vyháňať v januári.

Ďalšia plodina na destiláciu -

chubushnik

, táto rastlina je veľmi krásna, bohato kvitne a je celkom ľahké ju destilovať. Navyše, starostlivosť o chubushnik nie je veľmi náročná, dôležitá je iba jedna podmienka - normálna, ale nie nadmerná vlhkosť.

Spirea Je rovnako nádherná rastlina, ktorá kvitne na samom západe jari. Dá sa ľahko vynútiť a je veľmi ľahké Thunberg spiraea a spiraea spiraea. Majú svoje vlastné rozdiely. Napríklad,

spirea Thunberg

Je ker s listami ostrými zubami a veľkým počtom malých a veľmi ladných snehobielych kvetov.

Spiraea ľalia Je štíhly ker, ktorý z diaľky pripomína dokonca malý strom. Jeho listy sú vajcovito eliptické a kvety sú o niečo väčšie, dvojité a snehovo biele. Oba tieto druhy rastlín sa dajú vynútiť úplne jednoducho, celý proces je tu podobný ako v prípade akcie, na rozdiel od nich však potrebujú spirály viac vlhkosti. Jeho objem je takmer rovnaký ako u orgovánu. Proces vynútenia špirály by sa mal začať približne koncom januára alebo začiatkom februára.

Rovnako zaujímavé pri nútení a kalina bulldonezh... Rastlinné vzorky, ktoré sa majú destilovať, sú zvyčajne strednej veľkosti. Nútenie začína v rovnakom čase ako v prípade šeříkov, to znamená koncom decembra alebo začiatkom januára. Nezabudnite vziať do úvahy skutočnosť, že kvetné puky kaliny sa nenachádzajú na koncoch výhonkov, ale po celej ich dĺžke. Preto je potrebné vykonať predbežný rez horných kvetných púčikov.

Destilácia sa začne nastavením teploty na + 10 ... + 12 ° С a postupne po 12-14 dňoch ju zvyšujte na + 16 ... + 18 ° С. Rastliny by mali byť umiestnené na svetlom mieste a udržiavané pri miernej vlhkosti častým postrekovaním vodou izbovej teploty.

Ak všetko pôjde tak, ako má, potom sa z kvetných pukov, ktoré spočiatku budú mať malú veľkosť a budú namaľované v bledom odtieni, spočiatku objavia sférické visiace súkvetia, ktoré sú nakoniec svetlejšie.

Potom sa môžete pokúsiť vylúčiť

slivka

... Z veľkého množstva jeho druhov, ktoré sa úspešne pestujú na domácich pozemkoch a používajú sa ako okrasné aj ako ovocné rastliny, sú niektoré vhodné aj na vynútenie. Z nich sú iba dve najefektívnejšie - sú japonská trpasličia slivka a trojlistá slivka.

Japonská trpasličia slivka Je malý ker s oválne kopijovitými listami.

Slivková trojlistá - Toto je tiež ker, ale vyšší a s veľkými trojlaločnými listami.

Nútiť oba typy nie je veľmi náročné, začať s tým môžete už v polovici septembra. Počas tohto obdobia musia byť vzorky, ktoré sa vám páčia, prenesené do teplej miestnosti a predtým držané na chladnom a veľmi svetlom mieste, kým púčiky nezačnú napučiavať. Zvyčajne to bude trvať asi mesiac, kým sa do tejto chvíle počká, niekedy o niečo menej, niekedy dokonca o niečo viac, a potom v teplej miestnosti kvety veľmi rýchlo zakvitnú.

Ale aj tu sú niektoré jemnosti - aby vás výsledok nesklamal, musí byť splnených niekoľko podmienok: určite si vyberte svetlé miesto, nezabudnite na zalievanie a tiež často rastliny postriekajte. Keď odkvitnú, je vhodné ich premiestniť do chladnej miestnosti, čím si zaistíte dlhšie kvitnutie.

Na záver by som chcel hovoriť

forsythia

... Táto známa rastlina je, bohužiaľ, zriedka vyhnaná, ale zelená forsythia je na vynútenie ideálna. Pre tých, ktorí to nevedia, pripomeniem, že forsythia je krásny ker s dlhými viničovitými výhonkami a ladnými kopijovitými listami. Kvety zlatice sú žlté, zvoncovité, objavujú sa pred listami a úplne kvitnú okolo marca. Kvety zvyčajne pokrývajú takmer všetky výhonky, takže pred vynútením nie je orezávanie žiaduce.

Ak vo vašej izbe rozkvitne forsythia, uvidíte skutočne krásny pohľad. Koniec koncov, je ťažké porovnať rozkvet forsythie s niektorými inými rastlinami, pokiaľ ide o efektnosť.

Vynútenie forsythie sa zvyčajne začína koncom januára, niekedy v polovici februára. Rastliny sú umiestnené v miestnosti, kde je teplota udržiavaná v rozmedzí + 8 ... + 10 ° С. Spravidla sa po 16-19 dňoch objavia prvé kvety, ktorých počet sa každým dňom zvyšuje.

Veľa šťastia všetkým, ktorí sa zhostia náročnej, ale vzrušujúcej úlohy - v zime nútiť kvitnúce kríky!

Nikolay Khromov,
kandidát na poľnohospodárske vedy,
Výskumný pracovník, oddelenie plodín Berry
GNU VNIIS. I.V. Michurin,
člen Akadémie výskumu a vývoja
Foto autorka a Olga Rubtsová


Krok 2. Pred výsadbou pripravte a správne uskladnite žiarovky

Odporúčame vyberať odrody v súlade s obdobím kvitnutia. Ak odoberáte neskoré odrody na strednodobú destiláciu, rastliny môžu produkovať dlhé, svieže listy, ale škaredé kvetenstvo. Skoré odrody sú lepšie prispôsobené neskorším dátumom. Ale v tomto prípade existuje riziko, že sa kvety predĺžia a stratia kompaktnosť.

Ak používate zakúpený sadivový materiál, nie je na to potrebná ďalšia príprava. Do vysadenia ho musíte skladovať iba na chladnom (asi 17 ° C) dobre vetranom mieste.

Vlastný sadivový materiál vyžaduje niekoľko etáp predbežnej prípravy.

  • Skorá destilácia hyacintov (na Nový rok)... Cibuľky vykopajte medzi 20. júnom a 5. júlom. Ak chcete položiť kvetný púčik, sadivový materiál skladujte 2 týždne v podmienkach vysokej vlhkosti (70-80%) a teploty (asi 30 ° C). Potom znížte teplotu na 25 ° C a nechajte žiarovky ešte 3 týždne. Potom až do výsadby hyacinty skladujte na chladnom (13-17 ° C) a dobre vetranom mieste.
  • Stredná a neskorá destilácia hyacintov (do 14. februára a 8. marca)... Cibuľky vykopajte medzi 27. júnom a 12. júlom. Sušte ich 2 mesiace pri teplote asi 25 ° C. Začiatkom septembra a pred výsadbou znížte teplotu na 17 ° C.

Ak sa na žiarovke vytvorilo dieťa, oddeľte ho. Z žiarovky vám odoberie živiny, takže kvet nemusí byť príliš bujný.


Mrazuvzdorné okrasné kry pre Moskovskú oblasť, Sibír, Ural, Leningradskú oblasť

Okrasné listnaté a kvitnúce kry sú nenahraditeľným a veľmi krásnym prvkom krajinného dizajnu. Záhradníci a obyvatelia leta, ktorí sa zaoberajú záhradníctvom v regiónoch s chladnými, krutými zimami, môžu čeliť nepríjemnému problému - plodiny milujúce teplo jednoducho vymrznú a zomrú. Aby vás okrasné trváce kríky potešili mnoho rokov, mali by ste na svoje stránky vysadiť mrazuvzdorné plodiny. Ďalej nájdete katalóg s fotografiami a názvami plodín odolných voči mrazu.


Odtieň-tolerantné dekoratívne listnaté rastliny

Do tejto skupiny patrí veľa rastlín. Tu sú niektoré z nich.

Forsythia

Takáto rastlina má veľkolepé listy bohatej citrónovej farby. Môže sa vysádzať súčasne s inými kríkmi aj jednotlivo. Je odolný voči mrazu a suchu a nenáročný na starostlivosť.

Euonymus

Tento ker rastie veľmi rýchlo a nevyžaduje veľkú údržbu. V zime to tiež vyzerá dosť pôsobivo. Listy sýtej farby určite prinesú do vašej záhrady chuť a akési kúzlo.

Magonia

Takýto vždyzelený ker miluje vlhkosť. So systematickým zalievaním bude veľmi svieža a rovnomerne kvitne.

Takéto kríky odolné voči odtieňom budú vynikajúcou výzdobou pre akékoľvek stránky.


Ako si vybrať krík

Rozmanitosť druhov a foriem kríkov s kvetmi alebo bez nich pre záhradný, zeleninový záhradný a krajinný dizajn je úžasná. Ľudia, ktorí sa zaoberajú pestovaním a predajom záhradných rastlín, vedia, aké dôležité je zvoliť správne odrody a druhy. Pri výbere je potrebné brať do úvahy nielen vizuálny efekt, ale aj tri hlavné kritériá, od ktorých závisí kultivácia okrasných kríkov:

Musíte tiež vziať do úvahy typ so štýlom predzáhradky, aby sa celkový vzhľad domu a altánkov kombinoval s vybranými rastlinami. Napríklad, ak ste navrhli všetko v rovnakej farebnej schéme, mali by ste zvoliť také kríky, aby ladili s odtieňom domu, a strecha v tvare pagody vyzerá vedľa čerešňových kvetov perfektne.

Typ pôdy

Ak nepoznáte typ pôdy, ktorá sa nachádza na vašom osobnom pozemku, skontrolujte tieto informácie v geologických adresároch regiónu alebo vykonajte prieskum. Toto je najdôležitejší bod v dizajne územia v záhrade a v krajine. Niekedy sa na rovnakom území môže nachádzať niekoľko druhov pôdy.

Piesočnatá

Niektoré stromy a kríky majú rady piesočnatú pôdu. Je sypký, má vysokú kyslosť a neobsahuje prakticky žiadne výživné látky. Spolu s vodou idú takmer okamžite po zavlažovaní do hlbších pôdnych vrstiev. Na takomto mieste je ťažké nájsť rastliny, musíte venovať pozornosť nasledujúcemu:

Majú vyvinutý koreňový systém, dostávajú sa k vode, nepotrebujú časté polievanie.

Clayey

Pre takúto pôdu je najjednoduchšie pozbierať jednoročné a vždy zelené okrasné kry. Dobre drží vlhkosť, je vhodný pre tie rastliny, ktoré nemajú silné korene, ktoré prechádzajú hlboko do zeme. Je vhodný pre všetky druhy vrátane poddimenzovaných a kvitnúcich.

Bažinatá

Vhodné pre tie druhy, ktoré milujú vlhkosť. Je ich málo:

  • divoký rozmarín
  • čínska čerešňa
  • arónia
  • špirála.

Z času na čas je potrebné uvoľniť pôdu v koreňoch, aby sa tam dostal kyslík. V mokradiach sa darí aj rôznym druhom papradí.

Černozem

Najvhodnejšie na pestovanie všetkých druhov okrasných rastlín s kvetmi a bez kvetov v strednom Rusku, kde sa táto pôda nachádza najčastejšie. Je bohatý na minerály a ďalšie užitočné látky, dobre drží vlhkosť, nevyžaduje časté hnojenie.

Stupeň osvetlenia

Existujú svetlo milujúce kríky a existujú odrody, ktoré rastú lepšie v tieni. Na základe tejto nuansy sa vyberajú jednoročné a viacročné kríky. Väčšina z nich rastie rovnako dobre na otvorenom slnku aj v tieni, existujú však aj také, ktoré vyžadujú iba stály tieň.

Ak rastlina kvitne a rodí, potrebuje slnečné svetlo. Vysádzajte hortenzie, všetky druhy kríkov ruží a ďalšie druhy, ktoré kvitnú počas celej sezóny, kde je dostatok prirodzeného svetla. A tie, ktoré vyblednú a potom vykonávajú iba dekoratívnu funkciu - čučoriedka, jazmín a ďalšie, rastú dobre v tieni.

Veľkosť pozemku

Ak je pozemok veľký a je možné ho vizuálne rozdeliť na zóny, môžete si zvoliť rôzne rastliny z hľadiska výšky a sezónnosti kvitnutia. Ak to nie je možné, je potrebné vziať do úvahy veľkosť kríka za pár rokov, keď vyrastie, a rozsah koreňového systému, aby sa susedné rastliny navzájom nepreplietali.

Napríklad magnólie kvitnú až do šírky 5 metrov a tuje rastie smerom hore a nevydáva výhonky do strán. Pred výberom okrasných drevín pre záhradu si určite ujasnite všetky parametre, aby už za 1-2 roky nebolo treba ich znova vysádzať.


Pozri si video: 10 Najkrajších okrasných drevín do záhrady