Záhradné cibuľoviny na výsadbu v marci

Záhradné cibuľoviny na výsadbu v marci

Páči sa vám farebné vzorovanie zebier, veštcov a cukrových palíc? Potom ste stripe-o-phile fanúšik pruhov. Vysádzajte jednoročné kvety v marcových záhradách Do konca marca môžu záhradníci v oblastiach bez mrazu začať vysádzať letničky v teplom období, ako sú angelónia, vosková begónia a cínia. Záhradkári zo severu môžu začať s vytyčovaním obľúbených zimných sezón, ako sú pansy, osteospermum a alyssum. Tip: Majte po ruke ľahkú prikrývku alebo látku na pestovanie pre prípad, že by teploty nečakane klesli.

Obsah:
  • Kedy zasadím jarné kvitnúce cibuľky?
  • Kalendár domácich záhradkárskych prác v Mississippi
  • Kvitnúce krásne žiarovky pre celoročnú farbu
  • Letné kvitnúce cibuľky
  • #325 Jesenné žiarovky pre jarnú farbu
  • Záhradná škôlka a centrum sviatočnej výzdoby
  • 14 tipov na pestovanie obľúbených cibúľ
  • Ako pestovať kvetinové cibuľky
  • Akú zeleninu by ste mali zasadiť v marci?
  • Top 10 jarných cibúľ na pestovanie v Iowe
POZRITE SI SÚVISIACE VIDEO: Top 14 najlepších cibúľ, ktoré sa pestujú vo februári, marci a lete, cibuľky-गर्मियों में उगाए जानेवेजानेवत

Kedy zasadím jarné kvitnúce cibuľky?

Cibuľky a štruktúry podobné cibuľkám poskytujú rastlinám energiu na rast, kvitnutie a dokončenie ich životného cyklu každý rok. Cibuľky môžu kvitnúť na jar a začiatkom leta, alebo môžu kvitnúť v lete. Odolné cibuľky alebo cibuľky kvitnúce na jar vyžadujú chladné obdobie, aby prerušili svoju dormanciu a začali jarný vývin kvetov. S odolnými cibuľkami sa pracuje pomerne ľahko, po správnom zasadení vyžadujú minimálnu starostlivosť a každú jar prídu s nádhernou farebnou parádou.

Nežné cibuľky, vrátane georgín, begónií Begonia tuberosa a gladiolus, sa vysádzajú na jar, aby rozkvitli v lete. Rastliny s jemnými cibuľkami sú obľúbené na použitie v trvalkových okrajoch, na rezných záhradách alebo ako záhonové rastliny. Kúpte si odolné cibuľky v auguste až septembri a cibuľky zasaďte čo najskôr.

Všimnite si, že pôda v blízkosti základov budov, najmä s južnou alebo západnou expozíciou, sa môže zohriať skôr ako iné oblasti vášho dvora, čo spôsobí, že cibuľky tam vysadené začnú kvitnúť skôr.

Takéto skoré kvety môžu utrpieť poškodenie chladom. Mulčujte pôdu v týchto oblastiach, aby sa pôda zahrievala postupne. To pomôže cibuľkám kvitnúť v správnom čase, keď je poškodenie kvetov a listov chladom menej pravdepodobné.

Cibuľky potrebujú dostatok svetla na jarný rast a dokonca aj po ukončení procesu kvitnutia. Po odkvitnutí listy vytvárajú energiu prostredníctvom fotosyntézy, ktorá sa ukladá v štruktúre cibule na budúci rok.

Čím viac žiaroviek dostane, tým viac energie vygeneruje a tým je pravdepodobnejšie, že budú kvitnúť rok čo rok.

Odolné cibuľky sa môžu vysádzať pod listnaté stromy a kríky alebo do ich blízkosti. Odolné cibuľky rozkvitnú v čase, keď listy na listnatých stromoch zhustnú dostatočne na to, aby vytvárali tieň. Cibuľky rastú najlepšie v bohatej, dobre odvodnenej pôde. Pôdny test je užitočný pri určovaní toho, aké doplnky alebo „doplnky“ sú potrebné na zlepšenie vašej pôdy pred výsadbou.

Organický materiál pomáha upravovať pôdu a vytvára dobré prostredie na pestovanie cibúľ. Väčšina pôd v Minnesote je bohatá na fosfor, dôležitý makronutrient pre kvitnutie. Ak váš pôdny test nepreukáže nedostatok fosforu alebo draslíka, pri výsadbe cibúľ vynechajte hnojivo a pridajte kompost. Hĺbka výsadby a vzdialenosť závisí od jednotlivých cibuliek. Postupujte podľa pokynov na obale žiarovky. Všeobecne platí, že cibuľky rastlín sú dvakrát až trikrát hlbšie, ako je ich priemer.

To sa bude líšiť v závislosti od typu pôdy. Keď sa teplota pôdy a vzduchu začne otepľovať, mulč odsuňte nabok. Ak je predpovedaný silný mráz, stačí zatlačiť mulč na jarné cibuľky, aby sa zmenšili zmeny poškodenia mrazom. Odolné cibuľky sa považujú za trvalky, ktoré sa rok čo rok nechávajú v zemi. Každé tri až štyri roky ich možno bude potrebné vymeniť alebo rozdeliť, ak sa začnú zhlukovať a nekvitnú dobre.

Ak musíte cibuľky premiestniť, pretože sú preplnené alebo z nejakého iného dôvodu, najlepší čas je tesne po zožltnutí a uschnutí listov.

Žiarovky majú vo všeobecnosti málo problémov s hmyzom alebo chorobami. Niektoré dôvody slabého kvitnutia v prvom roku môžu byť:. Počas obdobia skladovania nezabudnite pravidelne kontrolovať uskladnené cibule, hľuzy a korene.

Odstráňte všetok poškodený alebo hnijúci materiál. V prípadoch, keď hľuznaté korene, ako sú georgíny, majú hnilobu, odstrihnite, kým nedosiahnete opäť čisté biele, mäsité tkanivo. Tieto štruktúry môžu vyžadovať pozornosť a starostlivosť aj počas ich pokojového obdobia. Všetky práva vyhradené. University of Minnesota je pedagógom a zamestnávateľom v oblasti rovnakých príležitostí. Domáca záhrada a záhrada Návod na pestovanie cibúľ, hľúz a podzemkov.

Stručné fakty Termín "cibuľa" zahŕňa hľuzovité korene, podzemky a pravé cibule. Žiarovky sú dostupné v širokej škále veľkostí, farieb a tvarov. Kvitnúce cibuľky sa ľahko starajú a dodávajú záhrade farbu a textúru. Ako pestovať cibule, hľuzy a podzemky. Otvoriť všetko Zatvoriť všetko. Nákup žiaroviek. Miesto výsadby. Príprava pôdy Cibuľky rastú najlepšie v bohatej, dobre priepustnej pôde.

Vyhnite sa výsadbe v oblastiach so stojatou vodou. Pripravte miesta na výsadbu odstránením nečistôt, ako sú kamene, palice, zašpinené korene atď.

Na zapracovanie organickej hmoty, ako je rašelina, jemný kompost alebo drvený listový mulč, do oblasti výsadby použite záhradnú vidličku alebo kultivátor. Hĺbka výsadby a vzdialenosť. Odolné cibuľoviny a starostlivosť o ne. Zoznam odolných cibúľ pre zónu 3 a 4 Odolné cibuľky pre U. Pstruhová ľalia, fialová Fritillaria spp. Fritillaria, ľalia károvaná Galanthus nivalis Snežienka obyčajná Hyacinthus orientalis Hyacint Lilium lancifolium Tigrovaná ľalia Muscari armeniacum Hyacint hroznový hybridy Narcis Narcis Puschkinia scilloides var.

Jarná starostlivosť o odolné cibuľoviny. Bežné problémy Žiarovky majú vo všeobecnosti málo problémov s hmyzom alebo chorobami. Niektoré dôvody slabého kvitnutia v prvom roku môžu byť: Cibuľky boli vysadené príliš plytko, príliš neskoro v sezóne alebo neboli odolné pre váš región.

Cibuľoviny vyhrabávali zvieratá ako veveričky, chipmunky alebo myši. Žiarovky zhnité. Hniloby cibúľ sú zvyčajne spôsobené: Používaním hnojív s nadmerným obsahom dusíka. Čerstvý hnoj. Mokré pôdne podmienky, zvyčajne spôsobené zlou drenážou alebo ťažkými ílovitými pôdami.

Nekvalitné, pomliaždené alebo narezané žiarovky. Ak cibuľky kvitli prvý rok, ale nie druhý: Oblasť môže byť príliš tienistá. Listy mohli byť odstránené skôr, než prirodzene zožltli a uschli. Pri rezaní kvetov ponechajte čo najviac listov. Citlivé žiarovky a starostlivosť o ne. Zoznam žiaroviek pre zónu 3 a 4 Tender žiaroviek pre U. Calla. Skladovanie krehkých cibúľ Vykopávanie cibúľ Nežné cibuľky vykopte z pôdy potom, čo lístie vyschne alebo ich zabije mráz.

Výnimkou je peruánsky narcis ismene alebo Hymenocallis , ktorý by sa mal vykopať skôr, ako mráz poškodí rastlinu. Jemne uvoľnite korene záhradnou vidličkou alebo rýľom vykopaním niekoľko centimetrov od spodnej časti rastlín.

Tým sa zabráni odrezaniu koreňov. Pri georginách alebo iných veľkých rastlinách uvoľnite pôdu na všetkých stranách rastliny, než zdvihnete trs koreňov a zeminy. Vo všetkých prípadoch sa vyhýbajte rezaniu, lámaniu alebo „sťahovaniu“ dužinatej štruktúry, pretože choroby môžu ľahko kontaminovať rezy a modriny rastlín, čo spôsobí hnilobu a smrť.

Čistenie cibúľ Niektoré rastliny je najlepšie umyť jemne hadicou, napr. Na vrch veľkého odpadkového koša položte hardvérovú handričku alebo veľkú sieťovinu, na handričku alebo sito položte zhluk georgín alebo kanien a umyte pôdu do odpadkového koša. Tým sa eliminuje neporiadok a pôda a voda sa môžu vrátiť späť do záhrady, takže sa úplne neplytvá.

Pôdu môžete znovu použiť aj tak, že ju položíte na kompostovaciu hromadu. Gladiolus corms je najlepšie nechať neumyté a nechať vysušiť. Po vysušení je možné zeminu jemne odstrániť. Vytvrdzovanie cibúľ Pre väčšinu druhov georgín, cannas, kala, caladium by doba vytvrdzovania alebo sušenia mala byť 1 až 3 dni, v závislosti od teploty. Vytvrdzovanie by sa malo vykonávať v miestnosti alebo oblasti mimo priameho slnečného žiarenia alebo suchých vetrov.

Dlhodobá liečba gladiol, tigridie a oxalis by mala byť približne 3 týždne. V prípade gladiol by sa mala odstrániť stará kôra a podzemok. Ochrana proti škodcom Pred uskladnením hlíz skontrolujte, či v nich nie je hmyz alebo choroby. Poprášte zmesou insekticídu a fungicídu označenou pre konkrétnu rastlinu. Kopajte 6 až 8 týždňov po odkvitnutí, keď listy zožltnú. Skladovaný rastlinný materiál starostlivo označte. V prípade gladiol a podobných rastlín umiestnite podzemok do malého papierového vrecka, ktoré je riadne označené.

S väčšími materiálmi, ako sú georgíny alebo canna, sa dá manipulovať niekoľkými spôsobmi. Píšte priamo na mäsitý koreň permanentným plsteným značkovacím perom. Ak sa to robí na veľkých trsoch, názov kultivaru by mal byť napísaný na niekoľkých koreňoch, a nie iba na jednom, pretože pri skladovaní sa môže koreň odlomiť od hlavného trsu. Na označovanie sa veľmi dobre hodia aj drevené a drôtené menovky na stromček.

Názov kultivaru alebo iné dôležité identifikačné znaky by mali byť napísané na etikete a tiež zaznamenané do poznámkového bloku alebo iným spôsobom. Mary H. Meyer, predlžovací záhradník. Zdieľajte túto stránku:.


Kalendár domácich záhradkárskych prác v Mississippi

Zdá sa, že JavaScript je vo vašom prehliadači zakázaný. Aby ste mohli využívať funkcie tejto webovej stránky, musíte mať vo svojom prehliadači povolený JavaScript. Nižšie je uvedený úplný zoznam našich skorých a neskorých kvitnúcich cibuľovín. Cibuľám sa darí v mnohých typoch pôdy a svetelných podmienok a potrebujú výsadbu v rôznych hĺbkach. Najlepšie možné výsledky nájdete v našom praktickom sprievodcovi nižšie. Chceme, aby sa k vám vaše cibuľky dostali v perfektnom stave, preto ich vybaľte a zasaďte hneď, ako prídu.

Kvety rastliny s čokoládovou vôňou kvitnú od marca do mája a označujú sa ako „tulipánová mánia“ a v istom momente bola ocenená hrsť cibúľ.

Kvitnúce krásne žiarovky pre celoročnú farbu

Navštívte teraz miestne záhradné centrum alebo škôlku a zásobte sa bylinkami, kým je stále dobrý výber. Ustálené trvalky, ktoré rastú tri a viac rokov, budú potrebovať pozdvihnutie a delenie, takže budú naďalej dobre kvitnúť. Použite rýľ alebo vidličku na vykopanie chumáčov, pričom na koreňoch ponechajte čo najviac pôdy. Roztiahnite každý trs rukami na niekoľko častí, alebo v prípade rastlín s pevnými koreňmi dvoma ručnými vidličkami umiestnenými chrbtom k sebe a potom od seba. S veľmi hrubými alebo vláknitými koreňmi ich možno budete musieť prerezať ostrým rýľom. Časti odobraté z okraja zhluku sú najlepšie na použitie, a nie staršia stredná časť. Odstráňte všetky buriny a odumreté listy alebo iné nečistoty z nových rastlín predtým, ako ich zasadíte na miesto, kde majú rásť. Skontrolujte aj zasadené rastliny, aby ste odstránili burinu a rozpadnuté listy alebo stonky skôr, ako sa úplne rozbehne nový rast. Vysievajte teraz rýchlejšie rastúce polotuhé letničky do interiéru alebo pod sklo, aby ste ich neskôr vysadili alebo pestovali v kvetináčoch na skleníkovú výstavu, napríklad: Arctotis, africké a francúzske nechtíky, kozmos a verbena. Skúste teraz zasiať niekoľko odolných alpín, ako sú zvonček a lomikameň, aby ste neskôr rozjasnili záhradu.

Letné kvitnúce cibuľky

Zasaďte ich hneď a budú pokojne rásť pod zemou, až kým jedného sychravého dňa na začiatku jari nevyskočia cez studenú pôdu v vítanej záplave farieb. Na jar kvitnúce cibuľky sú jedny z najjednoduchších rastlín na pestovanie a jedny z najužitočnejších. Október je ideálny čas na pestovanie cibuľovín v našej oblasti a miestne záhradné centrá sú plné lákavých možností. Počas prehliadania premýšľajte o tom, kde budete sadiť. Malé cibuľky by ste mali vysadiť tam, kde okolo nich budete prechádzať skoro na jar, možno pri vašich dverách.

Cibuľoviny sú výbornou voľbou pre začínajúcich záhradkárov.

#325 Jesenné žiarovky pre jarnú farbu

Cibuľky a hľuzy kvetov Dobies sú vyberané starostlivo, aby priniesli nádhernú farbu do vašej záhrady a domova jednoducho a pohodlne. Našou zásadou je dodávať cibuľky a hľuzy takej veľkosti, aby zabezpečili dobrý výkon pri kvitnutí, takže by vám mali poskytnúť lepšie výsledky ako menšie cibuľky, ktoré môžete vidieť inde. Nie je žiadnym prekvapením, že mnohé z našich obľúbených záhradných rastlín sú cibuľky a hľuzy. Sú tiež obľúbené pre vnútorné výstavy na Vianoce a na jar, s úžasnými amaryllismi a voňavými hyacintmi. Od odtieňov žltej, modrej, ružovej

Záhradná škôlka a centrum sviatočnej výzdoby

Žiarovky nie sú len na jar. Nielen pre nával žltých narcisov v marci, hoci sú, a to právom, chrbtovou kosťou nejednej jarnej hranice. Vedeli ste však, že cibuľku môžete mať rozkvitnutú prakticky každý deň v roku? Vo vašej záhrade budú dlho žiť a postupne ich bude pribúdať, preto je lepšie ich vysádzať teraz a počas celého roka, aby ste mali vždy krásne cibuľky, bez ohľadu na ročné obdobie. Vysádzajte na jeseň, aby ste si užili neskoré zimné a jarné kvitnúce cibuľoviny.

Alliums – vysoké na slnečných hraniciach, Alliums sú často pútavými architektonickými doplnkami záhrady. Vyzerajú skvele v kombinácii s perím.

14 tipov na pestovanie obľúbených cibúľ

Tulipány , narcisy , fritillaria a všetky ostatné cibuľoviny kvitnúce na jar môžete vysádzať počas celého septembra, októbra a novembra. Mnohé druhy budú fungovať dokonale, aj keď budú dobre zasadené do decembra, ale trik je v tom, aby ste ich dostali dnu skôr, než hrozia mrazy, aby mohli začať produkovať korene. Po zakorenení sú dosť mrazuvzdorné.

Ako pestovať kvetinové cibuľky

SÚVISIACE VIDEO: Výsadba cibúľ na jeseň

Vedeli ste, že jeseň je čas na vysádzanie jarných cibuľovín? Prečítajte si naše najlepšie rady na pestovanie jesenných cibúľ a navštívte záhradné centrum Petitti vo vašom okolí, kde si môžete nakúpiť náš výber. Tu v severovýchodnom Ohiu môže byť počasie skoro na jar stále dosť chladné, keď sa začnú objavovať cibuľky, ktoré vás udržia vo vnútri a ďaleko od vašich záhrad. Na mieste by malo byť slnko aspoň polovicu dňa. Vysádzajte iba cibule, ktoré sú pevné a ťažké, s neporušenou papierovou šupkou. Umiestnite viacero cibúľ rovnakého typu alebo zasaďte do vrstiev sortiment cibúľ s rôznou dobou kvitnutia.

Jesenná výsadba cibúľ pre úžasnú jarnú výstavu je veľmi populárna vo Victorii, NSW a chladnejších oblastiach Queenslandu.

Akú zeleninu by ste mali zasadiť v marci?

Jarné kvety sú potešením po studenej, tmavej zime; snežienky môžu vyskočiť aj uprostred neskorého zimného sneženia. Skombinujte svetlé, veselé kvety, ako sú Crocus, Eranthus hyemalis Winter Aconite a Galanthus nivalis Snowdrops s čemericami a Andromedou, aby ste ohlásili prvé známky jari. Využite jesennú výsadbu, kým sú ešte teplé dni a pôda je zmäkčená skorými jesennými dažďovými prehánkami. Od polovice septembra prinášame až rôzne odrody cibúľ. Tulipány sú jednou z najobľúbenejších kvetov pre jarné záhrady a máme na sklade takmer rôzne kultivary tulipánov v rôznych farbách, výškach a časoch kvitnutia.

Top 10 jarných cibúľ na pestovanie v Iowe

Zatiaľ čo tulipány a narcisy stále vytláčajú zelené klíčky, mnohé malé cibuľky už veselo kvitnú. Trblietajú sa popri chodníkoch, vykúkajú z lístia a kryjú zem tak potrebnou farbou. Snežienky sú obľúbené skoro kvitnúce obľúbené, ale po nich nasledujú krokusy, scilla, chionodoxa, puschkinia a hroznové hyacinty, z ktorých mnohé pokrývajú sezónu od marca do mája. Ich základné požiadavky sú rovnaké ako u narcisov: sadiť na jeseň, aby sa dobre ochladili; slnko; a úrodnú, dobre odvodnenú pôdu.


Pozri si video: HDZ 21 2015 Realizácia rodinnej záhrady, cibuľoviny a ich výsadba