Hamedorea

HamedoreaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Hamedorea (Chamaedorea) alebo bambusová palma je nenáročná na tieň tolerantná palma, ktorá dobre rastie vo vnútorných podmienkach. Táto palma pochádza z horských oblastí Mexika, Južnej a Strednej Ameriky. V prírode sú to malé ladné dlane vysoké až 2 metre a stonky hrubé až 3 cm.

Medzi najrôznejšími izbovými rastlinami je tento konkrétny druh palmy veľmi obľúbený. Hamedorei nájdete nielen v byte, tieto palmy sa často stávajú ozdobou veľkej haly, kancelárskych priestorov s vysokými priestrannými miestnosťami a zimnej záhrady.

Hamedorea: pestovanie a starostlivosť doma

Umiestnenie a osvetlenie

Vnútorné dlane by nemali byť v úplne tmavom kúte alebo na priamom slnečnom svetle. Osvetlenie by malo byť mierne (môžete použiť miesto v polotieni). Vzhľad hamedorea bude závisieť od správneho osvetlenia. Jasné slnečné lúče listy „spália“, vďaka čomu budú neatraktívne.

Keďže chamedorea dorastá do slušných rozmerov a zaberá pomerne veľký priestor, vyberte miesto pre rastlinu v rohu miestnosti (v blízkosti okenných otvorov) alebo v stene medzi oknami. Na takom mieste bude vyzerať skvele a nebude prekážať ostatným. Táto nenáročná rastlina môže dobre rásť pri umelom osvetlení.

Pri výbere miesta pre chamedorea je potrebné pripomenúť, že prudká zmena vysokých a nízkych teplôt negatívne ovplyvní stav palmy. Mal by byť umiestnený na mieste, kde nebude studený prievan.

V teplom období je potrebné miestnosť vetrať a je lepšie vyniesť rastlinu na verandu alebo balkón, aby si mohla vychutnať čerstvý vzduch.

Teplota

Hamedorea rastie dobre pri normálnych izbových teplotách. Optimálna teplota v lete je 16-20 stupňov, ale v zime potrebuje palma nižšiu teplotu - 12-15 stupňov. Ak bude miestnosť postupne ochladzovať, nebude to mať na palmu nijaký vplyv, aj keď teplota vzduchu klesne na 10 stupňov Celzia. Rastlina potrebuje pravidelné vetranie pre plný rast a vývoj.

Polievanie

Zemitá hrudka by nemala blízko palmy vyschnúť, ale neoplatí sa rastlinu hojne nalievať. Mokrá a podmáčaná pôda je predpokladom škodcov a chorôb. Pôda by mala byť iba mierne vlhká. Voda, ktorá sa bude hromadiť v jímke, sa musí pravidelne vypúšťať.

V lete je zalievanie potrebné častejšie ako v zime. V zime sa proces vývoja rastliny spomaľuje, preto by sa malo zalievanie obmedziť.

Vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu má pre hamedorea veľký význam. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, potom sa na listoch palmy môžu objaviť tmavé škvrny a môže sa spustiť aj nebezpečný škodca, roztoč pavúk. Aby ste tomu zabránili, je potrebné použiť denné postrekovanie rastliny. Takáto sprcha nielen zvlhčí samotnú rastlinu, ale tiež zvýši vlhkosť vzduchu.

Pôda

Pôdnu zmes na pestovanie chamedorea je možné kúpiť v kvetinárstve, univerzálna pôda pre konské rastliny je celkom vhodná. Ale môžete pripraviť takúto zmes sami: humus, rašelina, riečny piesok a pôda. Každá zložka sa berie rovnakým dielom. Na dno nádoby sa musí naliať dobrý odtok.

Vrchný obväz a hnojivá

Vrchný obväz palmy chamedorea je potrebný iba v období aktívneho rastu - od apríla do septembra. V tejto dobe musíte dvakrát mesačne aplikovať hnojivo špeciálne určené pre palmy alebo akékoľvek zložité minerálne hnojivo.

Prenos

Niektorí pestovatelia odporúčajú opätovne zasadiť chamedorea v závislosti od jej veku: mladé rastliny každý rok a dospelí každé tri roky. Odborníci s rozsiahlymi skúsenosťami a skúsenosťami napriek tomu ponúkajú zapojenie sa do transplantácie hamedorea, iba ak je to potrebné.

Rast a vývoj rastlín sa môže stať takou nevyhnutnosťou. Ak je palma stiesnená v malom kvetináči, musíte ju preniesť do veľkej nádoby. S vekom bude treba rastlinu presadiť do skutočnej vane alebo suda. Je dosť ťažké transplantovať dospelú rastlinu: stáva sa ťažkou a príliš objemnou. V takýchto prípadoch skúste nahradiť transplantáciu aktualizáciou ornice.

Naliehavou potrebou transplantácie dlane bude prítomnosť choroby alebo veľkého počtu škodcov, ako aj okyslenie pôdy. Ak situácia nie je kritická, potom je najlepším časom pre tento proces prvý jarný mesiac, keď sa ešte nezačal aktívny rast rastliny.

Metódy chovu hamedorea

Pri dodržiavaní všetkých pravidiel starostlivosti o chamedorea môžete za odmenu získať nádherné kvitnutie a početné bazálne procesy. S ich pomocou sa chamedorea dá ľahko množiť. Bazálne výhonky musia byť zasadené do pripravenej pôdy v samostatnej nádobe.

Môžete množiť palmu a rozdeliť krík. Dospelý palmový ker sa opatrne vyberie z kvetináča a rozdelí sa spolu s hlinenou hrudou na jednotlivé rastliny. Takto zasadené výhonky sa dobre zakoreňujú a dobre rastú.

Za najťažšiu a najťažšiu metódu reprodukcie sa považuje semeno. Používa sa iba vtedy, ak nie sú žiadne výhonky alebo rastlina je príliš veľká, čo sťažuje použitie, napríklad rozdelenie kríkov.

Je veľmi dôležité, aby boli semená čerstvé. Môžete si tým byť istí, iba ak zbierate semená zo svojej rastliny. Nakúpené semená môžu byť staré a nebudú fungovať podľa očakávaní.

Semená by sa mali zhromaždiť a okamžite namočené asi na päť dní v rastovom stimulante alebo v bežnej vode. Ďalej opatrne odstráňte mäkkú škrupinu z každého semena. Pod touto mäkkou vrstvou sa nachádza aj tvrdá vrstva, ktorej integrita musí byť mierne narušená (napríklad použitím malého trojuholníkového pilníka). Potom sa semená vysadia do pripravenej pôdy a pokryjú sa sklom alebo priehľadným filmom. Pôda by mala byť pravidelne navlhčená a nádoba by mala byť vetraná. Prvé výhonky sa objavujú v závislosti od podmienok pestovania - od jedného do šiestich mesiacov.

Choroby a škodcovia

Pri dobrej starostlivosti o palmu nie sú škodcovia hrozní. Ale jeden z nich, roztoč pavúkovitý, môže rastline spôsobiť veľa problémov. Ak sa zistí, je potrebné okamžite konať.

Hroty listov rastliny môžu vyschnúť - to naznačuje nedostatočnú vlhkosť vzduchu. Listy kúpenej palmy začali žltnúť - takto plynie obdobie zvykania si na nové životné podmienky. Pravidelne odumierajúce spodné listy rastliny sú úplne normálnym procesom.

Druhy hamedorea

Hamedorea je rastlina z čeľade, ktorej je viac ako tucet druhov a odrôd. Ale na pestovanie vo vnútorných podmienkach sú najvhodnejšie 3 druhy.

Hamedorea Ernest-August

Je to huňatá rastlina, ktorá dorastá do výšky niečo vyše jedného metra. Kmeň je hustého trstinového tvaru, listy sú dvojlaločné (zvyčajne asi 10 kusov), kvety sú červené. V uzlinách stoniek sú vzdušné korene, ktoré zjednodušujú postup chovu. To je charakteristický znak tohto druhu palmy.

Hamedorea ladná

Je to pomerne vysoká palma (do výšky 1,5 metra). Má tenký, holý kmeň (jeden alebo viac) s perovitými tmavozelenými listami, mierne špicatý (približne šesť listov na každom kmeni). Kvitne červenooranžovými súkvetiami.

Hamedorea jednofarebná

Tento typ dlane je považovaný za najnáročnejší a najodolnejší. Má podobné vlastnosti ako ladná chamedorea. Kvitne žltými kvetmi. Kmeň tejto palmy sa skladá z internódií odumretých listov.


Príčiny suchého lístia v chamedórii

Hamedorea alebo bambusová palma už dávno vstúpila do nášho každodenného života a je dôstojnou dekoráciou pre byty aj kancelárie. Ale pestovať a starať sa o ňu nie je ľahké. Vo voľnej prírode môže dosiahnuť päť metrov na výšku, doma však dorastá až do 90–120 cm, palma rastie pomaly a dlho a počas celého jej životného cyklu je neustále prítomný jeden problém. Ak chcete pestovať takúto plodinu, musíte vedieť, čo robiť, keď listy chamedorea vyschnú, a starať sa o strom správne, aby ste zabránili jeho vysušeniu.

Majitelia chamedorea niekedy zažijú žltnutie listov


Výber miesta pre tropickú krásu

Hamedorea je palma, ktorá bude vyžadovať špeciálne podmienky, ale neponáhľajte ju poslať na najslnečnejšie miesto v miestnosti, pretože v dažďovom pralese je strom pod rúškom vyšších a mohutnejších rastlín. Bude lepšie, keď ho umiestnite do blízkosti slnečného okna, kde je veľa svetla, ale priame lúče takmer nezasiahnu nádherné listy.

Dbajte na to, aby v blízkosti nestál nábytok alebo iné rastliny - časom palma dorastie a cudzie predmety jej budú prekážať. Ďalším dôvodom, prečo strom potrebuje priestor, je ten, že ho budete musieť často otočiť rôznymi smermi k oknu, aby listy rástli rovnomerne a stonky sa neohýbali.

Nezabudnite, že vaša krása je teplomilná a cíti sa skvele aj pri 30 stupňoch Celzia. Ak je miestnosť chladná (pod 15 stupňov), riskujete zničenie vrtošivého stromu - korene začnú v studenej pôde rýchlo hniť, listy vyschnú a začne skutočný opad listov.


Transplantácia Hamedorea

Foto Hamedorea Plain

Transplantácia po zakúpení sa uskutoční asi za týždeň. Do tejto doby si rastlina zvykne na nové miesto a bez problémov vydrží takýto postup. Všetky nasledujúce transplantácie mladej rastliny sa robia raz ročne, skoro na jar. Hrniec sa neberie veľký - najlepšie zo všetkého je, že chamedorea rastie, ak je nádoba na rast stiesnená.

Keď sa rastlina stane veľkou, bude sa vyžadovať transplantácia každé 3-4 roky, ale ak je palma veľmi vysoká, potom sa transplantácie môžu vôbec vynechať, aby nepoškodili. V takom prípade sa raz ročne odstráni vrchná vrstva zeme a na jej miesto sa naleje nová výživná pôda.

Pôda na opätovnú výsadbu by mala byť voľná. Zvyčajne sa na 3 časti trávnika odoberie 1 diel rašeliny. Môžete tiež pridať minerály, aby bola pôda výživná. Najskôr sa do hrnca naleje drenáž a potom trochu zeme. Zo starého kvetináča sa vyberie rastlina, starú pôdu z koreňov možno trochu zoškrabať, ale veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu palmy. Teraz musíte umiestniť kultúru do stredu nového hrnca a začať ju postupne posypávať zeminou. Všetky korene musia byť pod zemou!

Hamedorea Ernest-August tvar listu

Zalievať transplantovanú chamedoreu sa neoplatí. Odporúča sa vložiť ho na 2 dni do tieňa bez zalievania, aby proces zakorenenia prebehol úspešne a aby si rastlina zvykla na nový črepník a pôdu. Potom môžete rastlinu vrátiť na pôvodné miesto a zaliať ju.


Záverečné poznámky

Hamedorea je jednou z najkrajších paliem, zaslúži si pozornosť vďaka svojmu dekoratívnemu vzhľadu a ľahkému pestovaniu. Palmy sú mimoriadne sofistikované rastliny, ktoré vyzerajú dobre ako jednotlivo, tak aj vo väčšej skupine.

Stojí za zmienku, že chamedorea čistí vzduch od toxínov.

Stojí za to pamätať, že kvetenstvo oslabuje rastliny, takže v prípade pôvabnej chamedorea, ktorej kvetenstvo nie je veľmi dekoratívne, ich odstráňte skôr, ako sa začnú rozvíjať kvety.

Okrem "salónnej palmy" stojí za to venovať pozornosť Chamaedorea seifrizii, ktorá dosahuje výšku 2 metre. Pri kultivácii to vyžaduje viac svetla, na rozdiel od ladnosti.


Pozri si video: Dicas de como cuidar e adubar a planta Chamaedorea