Duke čučoriedka - mrazuvzdorná skorá odroda

Duke čučoriedka - mrazuvzdorná skorá odrodaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Modré hrozno, ako ľud nazýva čučoriedky, je známe nielen svojou dezertnou chuťou. Jeho sladké bobule sú skutočným elixírom mladosti, brzdia proces starnutia a omladzujú telo. Američania hovoria: Ak budete pestovať čučoriedky, nikdy nezomriete. Táto bobuľová kultúra je v našich záhradách stále vzácnym hosťom, ale záujem o ňu každým rokom rastie. Pre väčšinu regiónov našej krajiny sú najvhodnejšie odrody s vysokou mrazuvzdornosťou, napríklad čučoriedka Duke.

Rastúca história

Na úsvite 20. storočia začali americkí chovatelia pestovať čučoriedky karapasu a čučoriedky južné. Zároveň sa získali prvé komerčné odrody. Na začiatku 80. rokov bolo do registra už zapísaných 45 druhov vysokých čučoriedok, 11 odrôd typu zajačie oko a 3 odrody poddimenzované (teraz ich je viac ako 130).

V prírode začnú lesné čučoriedky prinášať ovocie pomerne neskoro - prvé bobule sa objavia minimálne 15 rokov. Záhradné druhy dávajú úrodu už v druhom roku výsadby.

Čučoriedka vojvodská patrí k vysokým formám. Vyšľachtený v USA v roku 1972 ako výsledok kríženia odrôd Ivanhoe a Early Blue, do komerčného chovu prijatý v roku 1987.

Kniežacie čučoriedky sa vyznačujú skorou zrelosťou a priateľským dozrievaním plodov

Čučoriedky majú veľa populárnych mien: sýkora, holubica, gonobel, opilec. Bobule je veľmi užitočná, nespôsobuje alergické reakcie, preto sa odporúča zahrnúť ju do detského menu.

Opis odrody

Duke je pozoruhodná odroda čučoriedok, je skutočnou ozdobou záhrady. Na jar, počas kvitnutia, je rastlina pokrytá svetloružovými kvetenstvami, ktoré pripomínajú zvončeky, ktoré na pozadí jasného lístia vyzerajú veľmi pôsobivo. V lete sú zelené vetvy zdobené veľkými modrastými bobuľami a na jeseň ich zdobí karmínová výzdoba.

Duke čučoriedka dáva nielen stabilnú úrodu bobúľ, ale je aj ozdobou osobnej zápletky.

Bush je vysoký (1,2–1,8 m), široký, vyvýšený, s rovnými, silnými výhonkami. Rastie rýchlo, vytvára malý podrast. Listy sú veľké, eliptické, hladké, lesklé, priľnavé, na krátkych stopkách; na jar a v lete sú jasne zelené; na jeseň sa lístie stáva šarlátovým. Kvitne v máji, nevyžaduje si na opelenie ďalšie odrody.

Plody sú pravidelné, zaoblené, veľké, s priemerom 17–20 mm a hmotnosťou 185–192 gramov. Šupka je svetlo modrá s kvetom, dužina je hustá, nazelenalá. Chuť ovocia je koláčovo sladká s kyslou dochuťou. Bobule dobre znášajú prepravu.

Duke čučoriedka je vysoký ker s rovnými, mohutnými výhonkami

Charakteristické vlastnosti odrody:

 • Kačica čučoriedková je mrazuvzdorná: kritická teplota rastliny je mínus 34 stupňov. Vďaka svojej odolnosti voči teplotnému namáhaniu nie je Duke poškodený mrazom, a preto poskytuje stabilné výnosy.
 • Vojvoda je držiteľom rekordov z hľadiska dozrievania: obdobie od hromadného kvitnutia do zberu plodov je 42–56 dní. Už v druhej júlovej dekáde na vrcholkoch konárov dozrievajú bobule zhromaždené v strapci.
 • Odroda je plodná - z jedného kríka môžete nazbierať 6–8 kg bobúľ, zber je priateľský, nie natiahnutý.

  Počas plodenia je krík pokrytý bobuľami - dá sa z neho vyťažiť 6-8 kg úrody

Plody čučoriedky sa môžu skladovať v chladničke až dva týždne. Pretože bobule rýchlo absorbujú pachy, musia sa skladovať v uzavretých nádobách. Najlepší spôsob, ako jesť čučoriedky, je čerstvý. Môžete tiež zmraziť, vysušiť, pripraviť na zimu - džús, džem, džem, kompót, víno.

Video: skoré odrody čučoriedok

Vlastnosti pristátia

Čučoriedky sú dosť nenáročné, ale je veľmi dôležité zvoliť správne miesto a zasadiť ich. Pre dobrý rast a plodenie kríkov je potrebný kyslý, sypký a vlhký substrát.

Výber stránok

U vysokých vojvodských čučoriedok sú najvýhodnejšie oblasti dobre osvetlené a ohrievané slnkom. Rastlina je zmierená s miernym polotieňom, ale pri nedostatočnom osvetlení budú bobule menej sladké. Čučoriedky budú rásť v tieni, ale neprinášajú ovocie, pretože kultúra potrebuje na vytvorenie úrody dostatočné množstvo svetla.

Na ochranu kríkov pred chladnými severnými vetrami je vhodné umiestniť ich pozdĺž plotu alebo živého plotu.

Dôležité. Čučoriedky nemajú rady svojich predchodcov, zvlášť sa im neodporúča pestovať ich na mieste zeleninových výsadieb. Je lepšie vyčleniť plochy pre bobuľovité kríky, kde v minulosti rástli vytrvalé trávy a nepoužívali sa organické látky.

Pre túto kultúru sú vhodné ľahké (piesočné a piesočné) a kyslé (rašelinové) pôdy. Koreňový systém čučoriedok sa nachádza v povrchovej vrstve v hĺbke 15–20 cm, preto je vhodné zvoliť miesto s prúdením podzemnej vody vo vzdialenosti 60 cm od zeme. Príliš veľká voda môže byť pre rastliny škodlivá.

Čučoriedky rastú najlepšie v ľahkej piesočnatej a rašelinovej pôde bez stagnácie vlhkosti

Hlavnou podmienkou úspešného vývoja rastliny je vysoká kyslosť pôdy, pH 4 - 5,5. Kyslá rašelina musí byť pridaná do neutrálnej alebo mierne kyslej pôdy (1 vedro / m2) alebo síra (50 g / m2).

Indikátorové rastliny pomôžu určiť kyslosť pôdy. Kyslé pôdy ako šťavel, praslička roľná, masliak, mlieč, mäta.

Výber sadeníc

Vysoké čučoriedky sú vysadené 2 - 3 ročnými sadenicami. Mali by byť zakúpené iba v záhradných centrách alebo škôlkach, kde sa vykonáva prísna kontrola a môžete získať kvalifikované odporúčania pre pestovanie plodín. Tam sa sadenice väčšinou predávajú v nádobách. Neodporúča sa kupovať rastliny s otvoreným koreňovým systémom - existuje veľké riziko, že sa nezakorenia.

Dvojročné sadenice s vyvinutým koreňovým systémom sa dobre zakoreňujú

Pred nákupom by ste mali starostlivo skontrolovať sadenice. Musia spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • Vetvy sú pružné a nevysušené.
 • Na kôre a listoch nie sú tmavé škvrny. Ich prítomnosť naznačuje choroby.
 • Hlinená guľa by mala byť pevná a spletená s najjemnejšími koreňmi.

  Po vybratí z nádoby musí hlinená guľa zostať nedotknutá.

Video: ako si vybrať sadenice čučoriedok

Dátumy pristátia

Čučoriedky sa sadia na jeseň a na jar. V strednom Rusku je vhodnejšia jarná výsadba. Rastliny vysadené skoro v sezóne budú mať čas na to, aby sa dobre zakorenili do konca jari, keď prestanú rásť čučoriedkové korene. Pri jesennej výsadbe nemusí mať ker čas na zakorenenie a odumretie, pretože na konci sezóny sa rast koreňov obnoví až v období od zberu do začiatku pádu listov. Na juhu môžete čučoriedky vysadiť na jeseň, 2 - 3 týždne pred nástupom chladného počasia.

Ako správne vysádzať čučoriedky

Mladé rastliny sa vysádzajú dvoma spôsobmi:

 • Kustovoy. Pre čučoriedky sa vytvárajú otvory s priemerom 80 cm a hĺbkou 40 cm, vo vzdialenosti 1,5 m od seba.
 • Priekopa. Ak je veľa sadeníc, najmä na veľkých plantážach, je lepšie ich vysádzať do zákopov so šírkou 50 cm a hĺbkou 40 cm, pričom medzi radmi zostane 2-3 m. Riadky by mali byť umiestnené od severu k juhu.

Na veľkých plochách sú čučoriedky vysadené v zákopoch, aby sa medzi riadkami (2-3 m) udržal dostatok priestoru.

Ako mulčovací materiál sa používajú rašelinové a borovicové ihly, ktoré nielen zabraňujú odparovaniu vlhkosti a rastu buriny, ale tiež zvyšujú úroveň kyslosti pôdy.

Pokyny na pristátie krok za krokom

 1. Na dno jamy alebo priekopy nasypte rašelinu alebo úrodnú pôdnu vrstvu (50%) zmiešanú s ihličnatým stelivom (40%) a borovicovou kôrou alebo pilinami (10%).

  Rašelina sa naleje do jamy na výsadbu čučoriedok a na vrchole - borovicová kôra alebo piliny

 2. Vylejte pôdu okyslenou vodou. Akákoľvek kyselina je vhodná: citrónová, šťavelová (1 lyžička. / 10 l / 1 m2), 9% octu alebo jablčného muštu (100 g / 10 l / m.)2).
 3. Pred výsadbou sa odporúča ponechať rastliny 2 hodiny v roztoku, ktorý stimuluje tvorbu koreňov (Kornevin, Heteroauxin).
 4. Dolnú časť koreňa rozdeľte na 4–6 častí a rozložte ho rôznymi smermi.
 5. Sadenicu znížte do jamky, zakryte ju zemou a koreňový krk prehĺbte o 3 - 5 cm.

  Sadenice čučoriedok sa spustí do otvoru tak, aby bol koreňový krk hlboký 5 cm

 6. Pôdu hojne zalejte vodou, nechajte nasiaknuť a na vrch položte 10 cm hrubú mulčovaciu vrstvu.
 7. Pri jarnej výsadbe musíte ker skrátiť o 1/4, aby ste dosiahli lepšiu krovinatosť.

Dôležité! Látky, ktoré okysľujú pôdu, sa zavádzajú vopred, a nie pred výsadbou. V budúcnosti sa na okyslenie na konci sezóny do pôdy pridá síra a na vrch sa nalejú ihly.

Video: výsadba čučoriedok

Starostlivosť o čučoriedky Duke

Bobuľovité kríky prinášajú ovocie hojne po mnoho ročných období, ak im vytvoríte pohodlné podmienky - zabezpečte dostatok vody, hnojív, včasný rez a prípravu na zimovanie. Ďalej sa bližšie pozrieme na to, čo čučoriedky potrebujú pre dobrý rast a plodenie.

Pravidelná zálievka je kľúčom k dobrej úrode

Kačica čučoriedková je plodina milujúca vlhkosť, jej zdravie a kvalita plodiny vo veľkej miere závisí od zalievania. Ker je napojený 2 krát týždenne, miera spotreby vody je 10 litrov na rastlinu. Počas pučania a tvorby plodov sa zvyšuje zálievka. Malo by sa však pamätať na to, že podmáčanie škodí rastline - vlhkosť stagnujúca v pôde môže spôsobiť rozvoj infekcií a hnilobu.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zalievať čučoriedky:

 • Na malé plochy sa voda privádza pod krík pomocou kanvice na polievanie alebo sa vykonáva kropenie. Simulácia dažďa pomocou striekacej hadice umožňuje navlhčiť nielen pôdu, ale aj lístie, čo je obzvlášť dôležité pri silnom suchu. Iba také zalievanie by sa malo vykonávať skoro ráno alebo večer po západe slnka, aby kvapôčky vlhkosti nespálili listy.

  V horúcom lete je užitočné zariadiť sprchu pre čučoriedkové kríky a je vhodné to robiť večer alebo skoro ráno.

 • Na veľkých plochách je lepšie použiť kvapkové zavlažovanie: pozdĺž riadkov sú položené zavlažovacie pásy s kvapkadlami, cez ktoré sa voda rovnomerne dodáva priamo ku koreňom rastlín.
 • Pred nástupom mrazu sa musí vykonať zavlažovanie pomocou nabíjania vodou.

Aké hnojivá sú potrebné pre čučoriedky

Na rozdiel od iných bobuľovitých plodín by sa čučoriedky nemali kŕmiť organickými látkami (hnoj, kompost, kurací trus). Pôdu tak zalkalizujete a rastlina môže zomrieť.

Je dôležité vedieť! Nedostatok stopových prvkov okamžite ovplyvňuje vzhľad kríka. Pri nedostatku dusíka listy žltnú, rast rastlín sa spomaľuje a produktivita klesá. Nedostatok fosforu vedie k sčervenaniu lístia, draslíku - sčernaniu vrcholov a ich odumieraniu. Pokles hladiny síry spôsobí, že listy zmenia farbu - stanú sa žltkastobiele.

Žlté listy naznačujú nedostatok vápnika alebo železa.

Počas prvej sezóny po výsadbe čučoriedky nevyžadujú ďalšie kŕmenie. V budúcnosti sa minerálne hnojivá používajú na zvýšenie plodnosti:

 • Na začiatku vegetačného obdobia a pred kvitnutím dusičnan amónny (30 g / m2) alebo síran amónny (40 g / m.)2).
 • Na začiatku jari a počas tvorby plodov sa čučoriedky kŕmia superfosfátom (100 g), ktorý je nevyhnutný na zvýšenie životaschopnosti rastlín a zlepšenie plodnosti.
 • Draselná soľ (30 g / m2) pomáha rastlinám lepšie odolávať suchu a mrazu, chorobám a škodcom.

Je možné zvýšiť výnos a zlepšiť imunitu rastlín pomocou komplexných hnojív obsahujúcich všetky potrebné stopové prvky. Na čučoriedky môžete použiť napríklad Bona Forte (50 g / m22) Je granulované minerálne hnojivo obohatené o zeolit, ktoré má jedinečné vlastnosti. Zachováva vlhkosť a živiny v koreňovej zóne rastlín, znižuje stres pri výsadbe a presádzaní a poskytuje optimálny režim vzduchu.

Minerálne hnojivo Bona Forte obsahuje všetky živiny, ktoré čučoriedky potrebujú

Všetky druhy hnojív sú rozptýlené po obvode koruny a zapustené do pôdy alebo rozpustené vo vode a je uskutočnené tekuté hnojenie.

Bush formácie

Plody čučoriedok sa zvyčajne neviažu na stred, ale na bočné výhonky sa v dvojročných prírastkoch vytvárajú puky kvetov. Prerezávanie rastlín sa vykonáva s prihliadnutím na tieto vlastnosti.

Prvé 3 roky rastie čučoriedka vojvodská pomerne pomaly, preto sa silné ročné prírastky spočiatku iba skracujú. Keď sa z rastliny vyvinul rozľahlý ker, je možné vykonať formatívne prerezávanie.

 1. Na začiatku jari, vo fáze zeleného kužeľa, sa odstráni slepý rast (výhonky, ktoré nedávajú puky), ako aj konáre zahusťujúce ker a spodné ovisnuté konáre.

  Orezanie čučoriedkových kríkov sa vykonáva skoro na jar, pred zlomením púčikov

 2. Z veľkých jednoročných výhonkov zostalo 5 najsilnejších a najzdravších, zvyšok sa odstráni. Takéto prerezávanie prispieva k vytvoreniu vzpriameného, ​​mierne sa šíriaceho kríka, ktorý je dobre vetraný a rovnomerne osvetlený slnkom.

V kríkoch starších ako 8 rokov, ktoré majú slabý rast a malé bobule, sa vykonáva omladzujúce prerezávanie. Zároveň je až 20% starých konárov úplne odrezaných, čo stimuluje vývoj nových výhonkov. Je však potrebné mať na pamäti, že príliš veľa rezu vedie k zníženiu počtu plodov.

Dobre tvarovaný čučoriedkový ker je dobre vetraný a rovnomerne osvetlený slnkom, čo prispieva k vyššej úrode

Skúsení záhradkári musia v roku výsadby odstrániť púčiky zo sadeníc. To prispieva k správnemu vývoju rastliny.

Video: prerezávanie vysokých čučoriedok proti starnutiu

Príprava na zimu

Duke je mrazuvzdorná odroda, ktorá dobre toleruje aj silné mrazy (do -34oFROM). V zime s malým snehom však môžu kríky mierne zamrznúť, najmä v prvom roku výsadby. Preto je lepšie starať sa o ochranu rastlín vopred. Prístrešok sa vykonáva takto:

 1. Pred nástupom chladného počasia je koreňová zóna v okruhu 0,5 m zmulčovaná rašelinou a ihlami.
 2. Vedľa kríkov sú inštalované drôtené oblúky, ku ktorým sú konáre ohnuté a zafixované špagátom.
 3. V predvečer mrazu sú kríky pokryté vrecovinou alebo agrofibrom, na vrchu sú umiestnené smrekové vetvy (na ochranu pred zajacmi, ktorí radi odlupujú čučoriedkovú kôru).

  Pred nástupom mrazu je lepšie zakryť čučoriedkové kríky agrofibrom - takto lepšie zimujú

S nástupom jari sa izolácia odstráni, zamrznuté konce konárov sa odrežú.

Reprodukcia čučoriedok Duke

Čučoriedky sa množia odrezkami, vrstvením, semenami. Metóda osiva je dosť namáhavá, takto získané kríky potešia úrodu až po 7-9 rokoch.

Najčastejšie sa rozmnožovanie používa pomocou odrezkov alebo vrstvenia. Rezanie sa vykonáva v niekoľkých fázach:

 1. Lignifikované výhonky rezané na jeseň sú umiestnené na chladnom mieste.
 2. V apríli sú rozdelené na kúsky dlhé 20 cm, zasadené pod uhlom 45 stupňov do zmesi rašeliny a piesku, zaliate vodou a pokryté filmom.
 3. Skleník je pravidelne vetraný, pôda je zvlhčovaná raz týždenne.
 4. V auguste sa fólia odstráni, aby sa zakorenené odrezky vytvrdili.
 5. Na jeseň sú transplantované do samostatného lôžka na pestovanie.
 6. Po 2 rokoch sa sadenice vysadia na trvalé miesto.

Najbežnejším spôsobom množenia čučoriedok je odrezok.

Pri rozmnožovaní vrstvením je výhonok spadnutý do vybrania pod kríkom po zavedení zmesi rašeliny, pilín a piesku do pôdy. Vetvy sú pripevnené sponkami a zakryté fóliou. Na jar budúceho roka sú vrstvy od kríkov oddelené, niekedy aj neskôr, pretože zakorenenie trvá dlho.

Vrstvy čučoriedky sú zafixované sponkami a potom pokryté fóliou.

Prevencia chorôb

Zdravé rastliny čučoriedok čučoriedky zriedka ochorejú, ak sa budú dodržiavať poľnohospodárske postupy.Avšak za nepriaznivých podmienok môžu byť kríky ovplyvnené chorobami.

Tabuľka: choroby čučoriedok

Fotogaléria: príznaky choroby na čučoriedkovom kríku

Včasné preventívne opatrenia zabránia tiež vzniku škodcov.

Tabuľka: škodcovia a kontrolné opatrenia

Fotogaléria: škodcovia čučoriedok

Recenzie odrody Duke

Odroda Duke sa vyznačuje mrazuvzdornosťou, skorým dozrievaním plodov a produktivitou. Úspešné pestovanie týchto čučoriedok na záhrade si nevyžaduje veľa úsilia. Musíte len vziať do úvahy nuansy pestovania kultúry a potom bude možné mnoho rokov hodovať na lahodných čerstvých bobuliach a vyrábať vitamínové prípravky na zimu.

 • Tlač

Ohodnoťte článok:

(17 hlasov, priemer: 4,2 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Výsadba a starostlivosť o čučoriedky

Čučoriedky v záhradách čoraz častejšie zaberajú svoj vlastný pozemok, a to nie bez účasti lekárov. Na spomalenie starnutia tela, normalizáciu práce nervových buniek, zlepšenie videnia, lekári odporúčajú venovať pozornosť tomuto bobuľu. Čo budeme robiť. Zároveň zvážime, ako je ľahšie ho pestovať.

Sám Boh nariadil, aby čučoriedky vysadili tí, ktorí majú zápletku na kyslých pôdach. Tu spravidla nezískate normálnu úrodu ríbezlí a egrešov a o záhradných jahodách niet čo povedať. A čučoriedky milujú kyslosť, nemusia pôdu prekysľovať.

V ostatných prípadoch musí byť pre toto bobule pripravená špeciálna pôda. Zmiešajte rašelinu s vysokým obsahom rašeliny (je červená), piliny, podstielku z ihličnanov a piesok - všetko v rovnakých častiach - a pridajte 40 - 60 g koloidnej síry. Týmto substrátom musia byť vyplnené výsadbové jamy. Ak pripravíte správnu pôdu raz, rastlina nebude v budúcnosti vyžadovať veľa problémov.

Existujú štyri základné podmienky pre výnos čučoriedok:

■ kyslá pôda - aj pri kyslosti blízkej neutrálnej (pH 6,0) čučoriedky rastú pomaly

Na výsadbu v záhrade sa zvyčajne vyberajú skoré odrody vysokých čučoriedok. Bobule neskoro dozrievajúcich odrôd v podnebí stredného pruhu nemusia dozrieť.

Vysoké čučoriedkové kríky navonok trochu pripomínajú ríbezle, ale dorastajú oveľa vyššie - až do 2 - 2,5 m. Okrem toho sú veľmi dekoratívne počas celej sezóny - na jar počas kvitnutia, v lete počas plodenia. A na jeseň získava lístie veľmi jasnú červeno-koralovú farbu. Rastliny čučoriedok sú pomerne dlhodobé a prinášajú ovocie až 20 rokov, ak sa vytvoria bežné podmienky. Ovocie začína rodiť 3 - 4 roky po výsadbe a maximálnu plodnosť dosahuje šiesty rok.

Najväčšie odrody

Najplodnejšie spomedzi odrôd vysokých čučoriedok sú uznávané „diela“ zahraničného výberu: Berkeley, Bluecrop, Bluejay, Bluetta, Collins, Earlyblue, Nelson, Patriot, Spartan. Zároveň môže úroda napríklad odrody Bluecrop dosiahnuť až 8 - 9 kg na ker.

Nezaostávajú však ani domáci chovatelia. Takéto odrody ako Blue Scattering, Divnaya, Graceful, Iksinskaya, Nectarnaya, Taezhnaya Beauty, Shegarskaya, Yurkovskaya vás potešia nielen pôsobivou veľkosťou bobúľ, ale aj vysokými výnosmi.

Výsadba a odchod

V strednom Rusku môže byť pestovanie vysokých čučoriedok komplikované jarnými alebo jesennými mrazmi. Prvé pravdepodobne poškodia niektoré kvety a jesenné - bobule, ktoré ešte neboli zozbierané. Čučoriedky zároveň vydržia poriadne tuhé zimy s mrazmi až do -30 ° С.

Dobre vyvinutá sadenica vysoká 25-40 cm sa lepšie zakorení.Najlepší čas na výsadbu je polovica mája, po skončení návratných jarných mrazov. Vysádzajú sa tak, aby po poklese zeme bola sadenica o 5 cm hlbšia ako počas života v škôlke.

Výsadbové otvory sú pripravené s priemerom asi 60 cm, ale nie hlbokým - koreňový systém čučoriedok je povrchný. Pôdna zmes priaznivá pre vývoj čučoriedok pozostáva z piesku, vysokej (červenej) rašeliny a pilín. Kôra je tiež vhodná, alebo ešte lepšie, polozrelé ihličie z borovicového smreka. Ak sú výsadbové jamy zvnútra vyložené nejakým materiálom (napríklad spunbond, lutrasil), je možné obmedziť šírenie koreňov rastlín mimo jamy. Ak má miesto ťažkú ​​hlinitú pôdu, potom pri usporiadaní výsadbovej jamy musí byť zabezpečený odtok.

Dôležité! Je potrebné kontrolovať vodný režim. čučoriedky milujú vlhkú pôdu a nemali by sa nechať vyschnúť. Zároveň netoleruje stojatú pôdu

Tajomstvo úrody je v hubách

Čučoriedky veľmi zle znášajú presádzanie holým koreňovým systémom, existuje na to vedecké vysvetlenie. Korene čučoriedok sú spletené saprofytickými hubami (endokrinná mykoríza), ktoré dodávajú rastline živiny z pôdy, pretože čučoriedky netvoria koreňové vlásky. Huby sa zasa živia rastlinou. Keď je vykopaná a dlho skladovaná na voľnom priestranstve, huby hynú a sadenica po výsadbe už nebude môcť dostávať dostatočnú výživu. Aj keď nezomrie v prvom roku života, bude to trvať dlho, kým sa zotaví, a plodiny začne produkovať oveľa neskôr. Preto sa čučoriedky predávajú s uzavretým koreňovým systémom, v malých kvetináčoch s rašelinou.

Nepestujte les

Pre väčšinu svojich krajanov sú čučoriedky známe ako lesné plody. Ale nestrácajte čas a pokúste sa ho „pestovať“, nebude to mať žiadny výsledok. Lesné druhy nie sú vhodné na pestovanie v záhrade. Je lepšie kúpiť odrodové sadenice, ktoré sa navyše vyznačujú vyššími výnosmi, veľkými bobuľami a odolnosťou voči mnohým chorobám a škodcom.

Bobule zmenili farbu

Okrem obvyklých odrôd s modrými plodmi existuje aj odroda s ružovými bobuľami. Toto je Ružová limonáda. Rastlina je samoopelivá a rýchlo rastúca.

Plody dozrievajú od konca júla do začiatku septembra. Priemerný výnos - 3-4 kg na krík.

Bobule sú chutné, šťavnaté, sladké a kyslé, s dozrievaním menia farbu od svetlozelenej po jasne ružovú. V porovnaní s inými odrodami čučoriedok má táto odroda vyšší obsah antioxidantov. Podmienky výsadby a starostlivosti sú rovnaké.


Pozri si video: Jagoda kamczacka -cykl rozwojowyHoneyberry-life cycleTime-lapseHaskap berryLonicera kamtschatica