Tipy na pestovanie uhoriek

Tipy na pestovanie uhoriekWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Nikki Tilley, autorka The Bulb-o-licious Garden

Uhorky sú skvelé na morenie, hádzanie šalátov alebo konzumáciu priamo z viniča.

Druhy uhoriek

Existujú dva hlavné druhy uhoriek: krájanie a morenie. Každý typ sa dodáva v niekoľkých rôznych odrodách. Typy krájania sú dlhé a zvyčajne dorastajú do dĺžky asi 15 až 20 cm., Zatiaľ čo druhy morenia sú kratšie a po dozretí dosahujú asi 3 až 4 palce (8 - 10 cm).

Teraz je k dispozícii veľa kríkov alebo kompaktných odrôd uhoriek, ktoré sú ideálne na pestovanie v obmedzených priestoroch.

Počiatočné uhorky

Uhorky sa dajú začať v interiéri zo semien, buď zakúpených alebo zachránených a zozbieraných z predchádzajúcich rastlín, v rašelinových kvetináčoch alebo malých bytoch a presadené do záhrady niekoľko týždňov potom, ale až keď pominie všetko nebezpečenstvo mrazu. Predtým, ako ich premiestnite do záhrady, však rastliny vytvrdzujte na chránenom mieste, aby ste zmiernili stres, ktorý môže nastať počas presádzania. Počas chladných období môžu byť uhorky pokryté tiež ochrannými prostriedkami na rastliny.

Kam sadiť uhorky

Uhorky majú rady teplé a vlhké počasie; voľná organická pôda; a dostatok slnečného žiarenia. Rastú dobre vo väčšine oblastí Spojených štátov a obzvlášť dobre sa im darí v južných oblastiach.

Pri výsadbe uhoriek si vyberte miesto, ktoré má primeranú drenáž a úrodnú pôdu. V dobrej pôde bude dostatok organických látok, napríklad kompostu. Pridanie kompostu do pôdy pomôže vašim uhorkám dobre naštartovať a použitie organických hnojív, napríklad hnoja, pomôže rastlinám dodať živiny počas rastu. Keď začnete s prípravou pôdy, odstráňte z nej všetky kamene, palice alebo iné zvyšky a potom do pôdy primiešajte dostatočné množstvo organických látok a hnojív.

Uhorky môžu byť vysadené v kopcoch alebo v radoch asi 2,5 cm hlbokých a podľa potreby zriedených. Keďže uhorky sú plodinou viniča, zvyčajne vyžadujú veľa priestoru. Vo veľkých záhradách sa uhorky viniča môžu šíriť po celom rade; v menších záhradách môžu byť uhorky trénované na lezenie po plote alebo mreži. Cvičenie uhoriek na plote alebo mriežke zmenší priestor a zdvihne ovocie z pôdy. Táto metóda môže vašej záhrade poskytnúť úhľadnejší vzhľad. Bush alebo kompaktné odrody sú celkom vhodné na pestovanie v malých priestoroch alebo dokonca v nádobách.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o uhorkách


Úžasné tipy na pestovanie uhoriek

Tieto tipy na pestovanie uhoriek vám pomôžu pestovať uhorky, ktoré sú zdravšie a chutnejšie!

Uhorky sú jednou z najuniverzálnejších druhov zeleniny.

Sú skvelým doplnkom každého šalátu, poskytujú ďalšiu vrstvu chuti v omáčke, môžu sa nakladať alebo jesť priamo z viniča.

Pestovanie uhoriek je tiež jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžete vo svojej záhrade urobiť.

Keďže sú zhovievavou zeleninou, sú ideálnou voľbou pre začínajúceho záhradníka.

Rastú rýchlo, pokiaľ dostanú teplo zo slnka a dostatok vody.

Plánujete pestovať uhorky, ale neviete základné veci?

Tu je niekoľko rád na pestovanie uhoriek, ako môžete úspešne pestovať uhorky vo svojej záhrade.


Tip č. 1: Vyberte si TIETO 3 druhy uhoriek

Aj keď existujú stovky odrôd uhoriek, ktoré môžete pestovať, Na výber odporúčam 3 druhy.

Toto sú najjednoduchšie typy, keď sa snažíte naučiť sa pestovať uhorky zo semien.

Nielen to, ale všetky tri tieto uhorky okamžite zomrú na mráz.

Všetky tiež rastú v pôde s hodnotou pH 7,0, potrebujú 70-stupňové Fahrenheitské počasie a možno ich nájsť v mrazivých zónach 4 až 12.

A) Záhradné uhorky

Záhradné uhorky sú najobľúbenejším druhom uhoriek v Severnej Amerike.

Tento druh uhoriek má tmavozelenú a hladkú šupku.

Záhradné uhorky majú zvyčajne voskový povlak, ktorý umožňuje dlhšie zadržiavať vodu. Z tohto dôvodu by ste mali túto uhorku rozpečať skôr, ako ju zjete.

Tento druh uhorky vyniká svojimi veľkými uhorkami, vďaka čomu sa skvele hodí k jedlám, kde by semená mali zostať v zelenine. Ak recept vyžaduje bezsemennú uhorku, mali by ste byť schopní rýchlo ich odstrániť.

B) Kirby uhorky (morenie)

Kirby uhorky sú tiež známe ako moriace uhorky, pretože tento druh uhorky sa najviac používa na nakladanie.

Tento druh uhoriek je krátky, hrboľatý a vytvára zdravé plodiny celé leto.

Farba kože sa pohybuje od žltej a zelenej po celú tmavozelenú farbu.

A ak ho nechcete jesť nakladané, môžete ho jesť surové pre chrumkavé a chutné jedlo.

C) Anglické uhorky (bez semien)

Anglické uhorky sa tiež nazývajú bezsemenné uhorky alebo hot-uhorky.

Tento druh uhorky je dlhý, tmavozelený a chudý.

Spravidla nájdete tento druh uhorky zabalený v plastovom obale, aj keď ho môžete kúpiť od farmárov a záhradkárov bez obalu.

Táto uhorka je tiež vyhľadávaná, pretože má málo až žiadne semená a má veľmi jemnú chuť, takže je ideálna pre akékoľvek jedlo.

Tento druh uhorky používajte na koktaily, vodu a konzumujte ju surovú. Nepoužívajte ho na morenie, pretože je to pre neho najmenej vhodný typ.


8 tipov na pestovanie uhoriek v kvetináčoch

Keď si vyberiete svoju preferovanú odrodu, je čas začať plánovať záhradu s kontajnermi. Tu je osem tipov, ktoré vám pomôžu nájsť úspech.

1. Vyberte si slnečné miesto

Uhorky sú na slnku veľké, takže vyhľadajte oblasti, ktoré každý deň dostanú aspoň 8 hodín priameho svetla.

Väčšina odrôd je odolná voči teplu, takže jasná, slnečná, južne orientovaná stena všeobecne funguje dobre. Ale tiež zvážte, aké ľahké bude zalievať a zberať úrodu na danom mieste.

Zvážte tiež možnosti mriežky pre každé možné miesto. Vinohradnícke cucs vyžaduje veľké mreže - vysoké až 8 stôp - alebo veľa priestoru na rozloženie pozdĺž zeme. Huňatým uhorkám bude naopak stačiť na roztiahnutie listov iba pár stôp.

2. Vyberte správny hrniec

Plastové, keramické alebo dokonca látkové kvetináče sú vynikajúcou voľbou pre pestovanie uhoriek. Pred rozhodnutím, aký typ hrnca použijete, zvážte, či plánujete presunúť hrnce, akonáhle sú plné, alebo či očakávate, že ich budete musieť priniesť dovnútra (ak ich začnete skôr na jar alebo si chcete predĺžiť sezónu o pád).

Keramické kvetináče sú pravdepodobne príliš ťažké na to, aby sa po naplnení zeminou prehnali. Aj keď sú látkové hrnce ľahšie, je ťažšie zadržiavať vlhkosť, ktorá z nich vychádza, čo znemožňuje ich použitie v interiéroch.

Nech už si vyberiete akýkoľvek materiál, ubezpečte sa, že kvetináč je najmenej 16 palcov hlboký a stopa široký a pojme asi 6 litrov pôdy. To poskytne dostatok priestoru pre väčšinu odrôd uhoriek. Vínnym typom však prospeje väčší a ťažší kvetináč, najmä ak ich plánujete trénovať, aby rástli zvisle.

Váš hrniec by mal mať tiež dostatočný odtok, aby pri každom polievaní mohla pretekať prebytočná vlhkosť.

3. Naplňte svoj hrniec bohatou pôdou

Uhorky vyžadujú veľa výživných látok, aby mohli vyprodukovať množstvo ovocia, o ktorom sú známe. Z tohto dôvodu je životne dôležité vytvoriť pre svoje rastliny bohatú východiskovú pôdu. Pri pestovaní uhoriek v kvetináčoch je to ešte dôležitejšie.

Rovnako ako u všetkých rastlín na rastliny, aj uhorky budú mať úžitok z kvalitnej pôdy na zalievanie. Táto špeciálna pôda pomáha udržiavať vlhkosť a prúdenie vzduchu lepšie ako tradičná záhradná pôda.

Najmä v prípade uhoriek budete tiež chcieť primiešať dostatok kompostu a nejaké pomaly sa uvoľňujúce hnojivo. To poskytne vašim vyvíjajúcim sa rastlinám dostatok živín, aby mohli začať správnym smerom, a ďalších živín, keď začnú plodiť.

4. Priamo vysejte svoje semená

Uhorkám sa pri presádzaní notoricky nedarí. Z tohto dôvodu je lepšie kupovať semená a priamo ich vysievať do kvetináčov, ako kupovať sadenice.

Keď už máte pôdu pripravenú a dobre zavlaženú, ste pripravení zasadiť semená.

Uhorky sú rastliny teplej sezóny, čo znamená, že na klíčenie vyžadujú pôdu vyššiu ako 60 stupňov a nie sú tolerantné k teplotám pod bodom mrazu. Vo väčšine podnebí budete chcieť začať s osivom asi dva týždne po poslednom mraze. Prípadne môžete hrnce premiestniť dovnútra a začať s osivom skôr. Po zahriatí počasia ich potom premiestnite von.

Konkrétne pokyny nájdete v balíku semien, ale všeobecne musíte semená uhorky vysadiť asi 1 palec pod povrchom pôdy. Zasaďte tri do každého kvetináča a tenké až po najsilnejšiu rastlinu, akonáhle sadenice dosiahnu pár centimetrov.

5. Dôsledne zalievajte a podľa potreby pridávajte hnojivo

Keď sú vaše sadenice malé a stále je chladné počasie, budete musieť polievať iba každých pár dní, aby bola pôda vlhká. Keď sa rastliny zväčšia, a najmä, keď začnú produkovať ovocie popadané vodou, budete musieť polievať častejšie.

Najdôležitejšie je udržiavať pôdu neustále vlhkú na dotyk, bez toho, aby ste špinu premočili. Pomôže vám to, ak budete mať na dne hrnca dobré odtokové otvory alebo budete používať neustále odtekajúci látkový hrniec. Akonáhle vrchná časť pôdy vyschne, je čas opäť polievať.

Ak pri príprave pôdy pridáte dodatočné hnojivo s časovým uvoľňovaním, budete musieť vykonať doplnkové hnojenie až potom, ako rastliny začnú produkovať. Vytváranie čaju z hnojív z posekanej trávy je skvelý a nákladovo efektívny spôsob pridávania živín. V opačnom prípade môžete použiť zriedené tekuté hnojivo.

V obidvoch prípadoch pridávajte hnojivo každé leto až tri týždne.

6. Skrotiť a udržiavať

Predtým, ako budú vaše sadenice príliš veľké, budete si chcieť pripraviť mriežku alebo klietku.

Aby odrody kríkov, ktoré chcete trénovať, rástli vertikálne (aby ste znížili priestorové nároky a zvýšili prúdenie vzduchu), potrebujete iba paradajkovú klietku. Klietku umiestnite nad sadenicu a každých pár dní jemne zatlačte vinice späť do drôtov, kým sa nezačnú plaziť.

Pre odrody viniča budete musieť postaviť dlhú mriežku pomocou stĺpikov a sieťoviny, sieťoviny alebo šnúrok. Sieťka z hrášku je skvelá voľba, rovnako ako kurací drôt. Môžete tiež trénovať vinice až po jednotlivé struny a získať tak rýchlu voľbu mriežky. Len sa vyhnite pletivu s otvormi väčšími ako inch palca, pretože vyvíjajúce sa ovocie sa môže zachytiť a uviaznuť vo väčších otvoroch.

7. Zber úrody celé leto

Niektoré odrody uhoriek sa začnú vyrábať do dvoch mesiacov od výsevu. Ďalším to bude trvať bližšie ako tri mesiace. Ale všetko poskytne nepretržité ovocie počas horúcich mesiacov až do jesene.

Častý zber uhoriek (skôr ako začnú napučiavať semenami) spôsobí chutnejšie ovocie a podporí vyššiu produkciu.

Pri odoberaní ovocia z viniča nezabudnite stopkami opatrne nožnice alebo orezávače. Ťahanie alebo krútenie ovocia poškodí citlivé vinice a potenciálne zabije všetky plody rastúce proti prúdu.

Čerstvé uhorky môžete skladovať na pulte pár dní alebo niekoľko týždňov v chladničke.

8. Pripravte sa na chladnejšie teploty

Produkcia uhoriek sa začne spomaľovať, akonáhle teploty na jeseň začnú klesať. Ale rastlina nezomrie až do prvého mrazu.

Ak očakávate, že bude nasledovať skoré ochladenie s teplým počasím, môžete použiť plachtu na ochranu svojich veľkých rastlín alebo priniesť menšie odrody kríkov do interiéru.

Ak očakávate tvrdé zmrazenie a stále máte na viniči ovocie, vyberte všetko, čo je blízko zrelé, aby ste to nestratili.


Starostlivosť o uhorky 101

Rastliny uhorky nie sú príliš náročné, pokiaľ držíte krok so zalievaním a zberom. Ich vertikálne pestovanie si vyžaduje určitú údržbu, ale zvyčajne vedia, čo majú robiť.

Slnko

Pokiaľ ide o uhorky, čím viac slnka, tým lepšie. Každý deň potrebujú okolo 8 hodín plného slnka. Ak vaše cukrovinky stále nie sú dosť svetlé, zvážte ich premiestnenie na lepšie miesto. Majte na pamäti, že uhorky sa najlepšie transplantujú, keď sú malé.

Teplota

Uhorkám sa darí pri teplotách od 60 do 90 stupňov Fahrenheita. Ak si myslíte, že je pôda pre rastliny príliš studená aj po mraze, skúste ako mulč použiť listy z čierneho plastu. Tmavá farba bude absorbovať teplo a udrží vaše uhorky v teple.

Ako často polievať uhorky

Pretože sú uhorky také šťavnaté, potrebujú veľa vody. 1 ”týždenne je dobrým pravidlom. Pôda by však nemala medzi zálievkami vysychať, ani by nemala byť podmáčaná.

Počas polievania dbajte na to, aby listy a plody neboli mokré. Príliš veľa vlhkosti na rastline môže viesť k hnilobe a chorobám.

Pôda pre uhorky

Uhorky rastú najlepšie v pôde hlinitého typu. Môžu tiež rásť v piesočnatej pôde, pokiaľ má dostatok výživných látok. Clay nie je ideálny, pretože nie je dostatok odtoku vody.

Mulč je skvelý prostriedok, ktorý pomáha pôde zadržiavať vlhkosť. Udržuje vodu a burinu von. Keď rastlina vyrastie o pár centimetrov, môžete začať s mulčovaním. Použite čokoľvek od novín, aby ste vyštekali žetóny, na čokoľvek iné, čo nájdete.

Hnojenie uhoriek

Uhorky sa pri úrode spoliehajú na úrodnú pôdu. Pred výsadbou zamiešajte do pôdy hnojivo, hnoj alebo kompost. Rastliny uhorky potrebujú rovnomerné množstvo týchto živín:

  • Dusík - pomáha rastline rásť
  • Draslík - bojuje proti chorobám
  • Fosfor - podporuje kvitnutie

Začiatkom leta a na jeseň sa odporúča pridať viac hnojív. Pre túto extra podporu ju posypte na vrch pôdy okolo rastlín. Tu dobre fungujú hnojivá s pomalým uvoľňovaním alebo čaj na hnojivá.

Školiace uhorky Zvislo

Budete prekvapení, ako rýchlo sa uhorky vyšplhajú a pripevnia na mriežku. zdroj

Uhorka viniča bude stúpať prirodzene, ale možno budete musieť pomôcť. Niektorí môžu zostať na zemi a odvážiť sa do susedných rastlín. V takom prípade vinič jemne obtočte okolo mriežky. Ak nebudú spolupracovať, voľne zaviažte vinič o mriežku, kým úponky nezačnú visieť.

  • Špagát
  • Drôt
  • String
  • Väzby na zips
  • Látkové pásy
  • Čokoľvek iné!

Kravatu umiestnite pod kĺb, kde list vyčnieva zo stonky. To mu dáva väčšiu podporu bez poškodenia rastliny. Majte na pamäti, že stonka sa môže zväčšiť a môže sa kravatu „udusiť“.

Ak sú vaše uhorky príliš ťažké pre vinič, vložte ich do látkových šnúrok uviazaných na mriežke. Len im zaistite dostatok priestoru na ďalší rast. Pamätajte tiež na to, že uhorky v očkách nemusia rásť rovno.

Prerezávanie vertikálnych uhoriek

Môže sa stať, že bude potrebné orezať, ak vaše rastliny cuke začnú byť hlučné. Orezajte zo spodnej časti rastliny na 5-7 spojoch od zeme. To umožní rastline vyplniť sa na mriežke.

Sekajte vždy sekundárne vinice, nie hlavné. Budete chcieť rezať blízko hlavného viniča a dávať pozor, aby ste ho nepoškodili.

Ak je to možné, použite bypassové nožnice. Orezávače nákov môžu drviť stonku.

Na tejto spodnej časti sa môžete rozhodnúť, že budete ovocie orezávať, aby bolo možné smerovať viac energie do rastu viniča. Bočné lišty je možné odstrániť aj zo spodnej časti rastliny.

Rozmnožovanie uhoriek

Ako už viete, uhorky sa dajú pestovať zo semien. Môžete ich však množiť aj z odrezkov stoniek. Vezmite si rez zo silnej a zdravej rastliny. Ak je to možné, pripevnite rastliny ráno, pretože budú vtedy najviac hydratované. Celý rez by mal byť dlhý 3 - 5 palcov.

Rez odoberajte od konca viniča, tesne pod druhým listovým spojom. Nezabudnite urobiť čistý a rovný rez. Opatrne odoberte spodné listy, aby ste mali na úpone iba jednu sadu. Novo holé listové kĺby pomôžu pri rezaní koreňov.

Keď je váš rez hotový, ponorte ho do koreňového hormónu a potom ho zalepte do úrodnej pôdy. Uzly spodného listu by mali byť pokryté ½ ”pôdy. Polievku každý deň zalievajte zahmlenou fľašou. Z vášho rezu vyrastie oficiálna uhorka asi za tri týždne.


Pestovanie uhoriek: Kde začať?

Uhorky je možné pestovať zo semien alebo pre trochu väčšiu šancu na úspech z mladých rastlín zakúpených v škôlkach v záhradnom centre. Uhorky sú zvyčajne plodinou teplého počasia, preto sa odporúča ich pestovanie v skleníku, aj keď sa budeme zaoberať aj tým, ako pestovať uhorky vonku vo Veľkej Británii.

Odrody uhoriek rastú jedným z dvoch spôsobov: uhorky uhorky, ktoré majú dlhé úponky, ktoré sa budú plaziť po zemi (pokiaľ ich nebudete trénovať na dorastanie mriežky), a uhorky bush, ktoré zaberú menej miesta. Je tiež potrebné poznamenať, že uhorky sa zvyčajne pestujú buď ako „krájané“ uhorky (také, aké by ste použili do šalátu), alebo ako „moriace“ druhy, ktoré, ako už názov napovedá, majú spravidla lepšiu chuť, hneď ako sú nakladané.

Závod: marec, apríl, máj, jún

Vonku sa pohybujte: máj, jún

Zber v mesiaci júl, august, september, október

Výsev uhoriek

Uhorky rastú najlepšie v stredne ťažkej pôde s dostatkom kompostu alebo dobre zhnitého hnoja. S umelým teplom môžete svoje uhorky vysadiť od polovice marca, ale ak ich môžete pestovať iba vonku, je lepšie počkať, kým Máj alebo jún.

Aj keď hľadáte spôsob, ako pestovať uhorky na voľnom priestranstve, je dobré začať s uhorkami v nádobách na asi 4 týždne, aby ste ich udržali na konštantnej teplote, aby mohli vyklíčiť. Môžete tiež pestovať 2 - 3 semená vo väčšom (15 cm) kvetináči.

Vaše semená by mali byť zasadené „bokom“, zhruba 1-2 cm hlboko do pôdy. Zásobníky na osivo uchovávajte pri teplote 21 ° C, či už na slnečnom kuchynskom parapete (so skleneným alebo plastovým krytom), pod pestovateľskou lampou alebo vo vyhrievanom skleníku.

Akonáhle budú vaše sadenice vysoké asi 8 cm, budú pripravené na ďalší presun (buď do väčšieho kvetináča alebo do exteriéru). Presuňte ich na slnečné a chránené miesto a každú sadenicu rozmiestnite asi 30 cm od seba. Na vrchnú časť pôdy pridajte vrstvu mulča alebo bohatého kompostu, ktorý im pomôže udržať vlhkosť.

Ako pestovať uhorky v skleníku

Pestovanie uhoriek v skleníku je ideálnym spôsobom, ako kontrolovať teplotu a chrániť krehké uhorky pred mrazom a zlým počasím. Vaše mladé uhorky utrpia utrpenie, ak teplota klesne pod 12 - 15 ° C, preto aspoň do konca mája nepresuňte žiadne do nevykurovaného skleníka.

Keď sú vaše sadenice pripravené na väčšiu pestovateľskú miestnosť, vysaďte ich jednotlivo do 23 cm kvetináčov naplnených kompostom bohatým na živiny. Môžete ich pestovať aj na vyvýšených záhonoch so skleníkom, pričom každú rastlinu udržiavajte asi 30 cm od seba. Keď budú rásť, mali by ste trénovať uhorky uhorky na bambusovej tyči alebo ráme. Na výhonok jemne priviazajte dlhšie výhonky k tyči.

Keď vaše rastliny začnú dosahovať vrchol skleníka, je čas ich začať orezávať späť. Odštipnite hrot hlavnej stonky, aby ste zabránili rastu rastliny a podporili rast inde. Ak vidíte samičie kvety (tie, ktoré majú za sebou drobné ovocie), posuňte dva listy bližšie ku koncu viniča a odštipnite ich končeky - opäť zamerajte rast rastlín na ovocie. Nakoniec, všetky vinice bez kvetov možno tiež odštipnúť, keď dorastú nad 60 cm.

Polievajte svoje uhorky málo a často, aby ich pôda zostala vlhká, ale aby nebola podmáčaná. Ak je to možné, zvýšte vlhkosť vzduchu, keď sa začne otepľovať (polievanie teplej skleníkovej podlahy je jeden trik, ako to dosiahnuť). Každé dva týždne primiešajte nejaké tekuté hnojivo, aby boli vaše plodiny doplnené vyváženými živinami.

Ako pestovať uhorky vonku

Ak svoje uhorky nemôžete začať doma, počkajte do mája alebo júna, aby ste semená vysadili vonku a zakryte ich clochovým, flísovým alebo priehľadným plastovým krytom, ktorý im pomôže udržať teplo. Výsadba vašich uhoriek do postelí je najlepší spôsob, ako im dať dostatok priestoru na rast (aj keď rovnako ako v skleníku ich môžete vytrénovať do mriežky).

Nájdite oblasť s maximálnym slnečným žiarením a prístreškom a pripravte pôdu tak, že na povrch pridáte 7 cm vrstvu kompostu a zmiešate ju najmenej 30 cm hlboko. Potom zasejte a pestujte tak, ako by ste boli v interiéri, každých 30 cm zasaďte semená, povzbuďte ich v mriežke (ak chcete) a zovrite konce tak, aby sa rast sústredil do stredu rastlín uhoriek.

Uistite sa, že vaše rastliny sú napojené, najmä keď vaše uhorky začnú kvitnúť a potom ovocie. Nepolievajte však kvety - iba základňu rastliny. Mokré kvety môžu byť zhnité a narušiť celú rastlinu a jej výnos.

Zber uhoriek

Pri správnych podmienkach a starostlivosti by vaše rastliny uhorky mali začať dozrievať asi od 50 dní rastu. Ak pestujete moriacu odrodu, budú pripravené na zber, keď majú dĺžku 5 - 10 cm, a nakrájané uhorky sú hotové, akonáhle dosiahnu 15 - 20 cm.

Pri zbere buď jednotlivé uhorky odlomte rukami, alebo pomocou ostrých záhradných nožníc odrežte z viniča. Rovnako ako mnoho iných druhov zeleniny, aj vaša uhorková rastlina bude naďalej produkovať viac uhoriek, keď ich budete zbierať, takže čím častejšie budete zbierať, tým viac uhoriek nakoniec vypestujete.


Choroby a liečba

Ak si všimnete hnedé, biele alebo žlté škvrny na listoch. Znamená to, že vaša uhorka môže byť infikovaná v dôsledku plesňových chorôb, zničí vaše rastliny a bude zbytočná vaša drina.

Bežné choroby rastlín uhorky sú Listové svetlo Alternaria, bakteriálne škvrny od listov, mozaika z uhoriek, peronospóra, bakteriálna vädnutie, a Múčnatka. Tu si rozoberieme niektoré príznaky niekoľkých chorôb a ich liečbu.

Podľa týchto pokynov si môžete vychutnať zdravú a čerstvú uhorku z vlastnej pestovateľskej oblasti.

1 - Alternatívne listové svetlo

V alternatívnej listovej plesni sa na listoch objavujú plesňové škvrny. To sa môže ľahko šíriť pôdou a vodou. Na šírenie tejto choroby sú vhodné vlhké a teplé podmienky. Spravidla ovplyvňuje listy vytváraním hnedých škvŕn. Po určitom čase začnú listy odumierať, môžete na svoju uhorkovú rastlinu nastriekať fungicídom, aby ste proti tejto chorobe bojovali.

2- Mozaika z uhoriek

Vírus mozaiky, ktorý sa môže šíriť štepením infikovanej rastliny na zdravú rastlinu. Šíril sa tiež v dôsledku použitia infikovaných nástrojov, topánok a rukavíc. Vzory čiar, ktoré môžu byť biele, žlté, svetlo až tmavozelené, sú známkami tohto ochorenia. Svojim rastlinám môžete zabrániť odstránením infikovaných rastlín a buriny. Sanujte záhradné náradie a používajte jarné insekticídy a vyhýbajte sa vrúbľovaniu.

3- Bakteriálny vädnutie

Uhorkový chrobák je hmyz, ktorý je príčinou tohto ochorenia. Listy žltnú a po určitom čase stonky a vinič tiež vyschnú. Túto chorobu môžete liečiť iba odstránením infikovaných rastlín z vašej záhrady.

4- Pleseň

Svetlozelené a žlté škvrny na listoch sú príznakmi tejto choroby. Na liečbu tohto ochorenia môžete postriekať fungicídom.

5- Múčnatka

Bežne sa nachádza v rastlinách pestovaných v skleníku. Počas tejto choroby sa na stonkových listoch objavia fuzzy biele škvrny po vrstve bieleho prášku, ktoré môžete v porovnaní s plesňovými chorobami ľahko ošetriť múčnatkou. Môžete ho ošetriť postrekom chemickým alebo organickým fungicídom alebo odstránením nevhodnej rastliny.

6- Bakteriálne škvrny od listov

Tieto choroby sa šíria do bodnutia hmyzom a cez semená. Počas tejto choroby sa objavujú malé hnedasté škvrny, ktoré rýchlo prechádzajú do čiernej farby. Na prevenciu hmyzu a buriny používajte kryty rastlín alebo kryty riadkov. Zabezpečte cirkuláciu vzduchu vytvorením medzery medzi radmi rastlín uhorky.

Pripnúť!

Pozri si video: Pikírovanie uhoriek