Úspora semien púštnej ruže - kedy vybrať tobolky púštnej ruže

Úspora semien púštnej ruže - kedy vybrať tobolky púštnej ružeWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Laura Miller

Ak vám chutí cibuľovitý, nadzemný kaudex púštnej ruže (Adenium obesum) a chcete do svojej zbierky pridať viac rastlín, potom je potrebné zozbierať puzdrá semien púštnej ruže. Zatiaľ čo týchto obyvateľov africkej púšte je možné množiť odrezkami, východiskové semená púštnej ruže sú jediným spôsobom, ako zaručiť, že nové rastliny vyvinú zväčšenú štruktúru podobnú kmeňom. Kľúčom k úspechu je však vedieť, kedy vybrať semenné struky.

Záchrana semien púštnej ruže

Zber toboliek púštnych ruží vyžaduje trpezlivosť. Tieto pomaly dozrievajúce rastliny môžu trvať mnoho mesiacov, kým kvitnú, a niekoľko rokov, kým vyprodukujú semenné struky. Už štyri roky staré rastliny môžu vytvárať semenné struky, ale získanie životaschopných semien si často vyžaduje rastlinu starú najmenej osem rokov.

Prvým krokom pri produkcii semien je podpora zrelej rastliny v kvitnutí. V horúcom podnebí kvitnú rastliny vonkajšej púštnej ruže dvakrát ročne. Rastliny v kvetináčoch sa budú riadiť rovnakým harmonogramom, ak sú vybavené dostatkom slnečného žiarenia. Príliš veľa tieňa alebo nadmerne veľká kvetináč môže znížiť produkciu kvetov. Na tvorbu semenných toboliek môžu mať vplyv aj faktory prostredia.

Kedy vybrať tobolky púštnej ruže

S veľkou trpezlivosťou a trochou šťastia zrelé rastliny púštnej ruže vyprodukujú semená. Tieto sa tvoria vo vnútri fazuľovitého semienka. Semená sú dosť malé a sú pripevnené k nadýchanému pappusu, podobne ako púpava. Keď sa tobolky roztrhnú, semená z týchto rastlín môžu s vetrom odplávať.

Záhradníkom, ktorí majú záujem o zber semien na rozmnožovanie, sa odporúča, aby tobolky nechali na rastlinách, kým nedospejú. Namiesto vyberania toboliek ich obalte drôtom alebo zaistite tobolku vo vnútri sieťového vrecka.

Struky sa zvyčajne objavujú v pároch a pri dozrievaní semien sa začnú napučiavať. Je nevyhnutná trpezlivosť, pretože otvorenie toboliek môže trvať niekoľko mesiacov.

Čo robiť s tobolkami púštnej ruže

Ak je vaša rastlina v reprodukčnom režime, možno by vás zaujímalo, čo robiť s tobolkami púštnych ruží, keď sú už otvorené. Teraz je ten pravý čas, aby ste z rastliny vybrali struky. Odmotajte drôt alebo rozviazajte vrecko so sieťou, aby ste odstránili semená. Toto by sa malo robiť v interiéri, aby sa zabránilo ľahkému usadzovaniu ľahkých semien.

Ak zbierate semená púštnych ružových semien, aby ste vypestovali viac rastlín, použite čerstvé osivo pre najvyššiu mieru klíčenia. Semená môžu byť zasadené s pripevneným chmýrom, ale bude ľahšie sa s nimi pracovať, ak budú odstránené.

Semená púštnej ruže vysievajte na vrch pôdy a veľmi mierne zakryte. Vyberte si zmes rašeliny a perlitu alebo použite najlepšie východiskovú zmes s vermikulitom. Udržujte štartovací podnos na teplom mieste alebo použite vyhrievaciu podložku. Ideálna je teplota medzi 26 až 29 ° C. Klíčenie trvá tri až sedem dní.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o púštnej ruži


Toto je iba jednoduchý inštruktážny príspevok, ktorý vám pomôže správne uložiť semená púštnej ruže adenium. Semená všeobecne, ak nie sú skladované opatrne, majú oveľa nižšiu mieru klíčenia. Môžete ich udržiavať čerstvé pomocou niekoľkých jednoduchých nástrojov a tipov.

Dodávky:

  • Murárska nádoba
  • Balenie vysúšadla


Ako propagovať Adenium Obesum

Adenium obesum, tiež známy ako púštna ruža, kvôli problémom s opeľovaním spoľahlivo neprodukuje semená. Nové rastliny možno zakladať z odrezkov stoniek alebo vrstvením. Pre domáceho záhradníka je rozmnožovanie odrezkami zvyčajne jednoduchšie. Kľúčom k úspechu pri zakladaní novej púštnej ruže z rezu je spustenie závodu ihneď po rezaní a udržanie rezu v teplom a vlhkom prostredí.

Naplňte pohár vlhkou zmesou 3 dielov perlitu a 1 dielu rašeliny.

Odrežte 5- až 6-palcovú časť od špičky konára čistými a ostrými záhradnými nožnicami. Odstráňte všetky listy alebo kvety. Pri rezaní Adenium obesum noste rukavice.

  • Adenium obesum, tiež známy ako púštna ruža, kvôli problémom s opeľovaním spoľahlivo neprodukuje semená.
  • Pri rezaní Adenium obesum noste rukavice.

Ponorte rezaný koniec do koreňového hormónu podľa pokynov v balení.

Cez ceruzku alebo malú vetvičku vydlabte dieru v koreňovom médiu. Vložte rez Adenium obesum do otvoru a zarezaný koniec zakopte do polovice.

Reznú púšť umiestnite na teplé miesto alebo na nízko položenú vyhrievaciu podložku. Voľne zakryte plastovým vreckom, aby ste udržali vlhkosť.

Dvakrát týždenne kontrolujte hladinu vlhkosti a polievajte ju toľko, aby bolo rastové médium stále vlhké.

Počkajte osem až 10 týždňov, kým sa koreň Adenium obesum zakorení. Vyskúšajte rezanie ľahkým ťahaním za stonku. Dobre zakorenený rez je zakotvený v koreňoch a odoláva ťahaniu.

  • Ponorte rezaný koniec do koreňového hormónu podľa pokynov v balení.
  • Vyskúšajte rezanie ľahkým ťahaním za stonku.

Vložte novú púštnu ružu do malej nádoby so štartovacou zmesou a nechajte ju rásť šesť až 12 mesiacov na chránenom mieste pred presadením do záhrady.

Adenium obesum produkuje mliečnu šťavu, ktorá je jedovatá. Zabráňte kontaktu s pokožkou. Pri rezaní a manipulácii používajte rukavice.


Ako zbierať semená adénia

Adenium alebo púštna ruža je šťavnatá rastlina, ktorá je cenená pre neobvyklý tvar svojho hrubého, pokovovaného kmeňa s baňatou bázou a nápadné kvety kvitnú v odtieňoch čisto bielej, horúcej ružovej a živej červenej. Aj keď adenium môže prosperovať pri teplotách do 90 stupňov Fahrenheita, nebude tolerovať dlhšie obdobia pod 40 stupňov. Ak žijete v chladnom podnebí, vysaďte adenium do nádoby a na zimu ho prineste do interiéru. Ak ste dobrodružní, pozbierajte semená adenia a začnite krík od nuly.

Počkajte, kým adenium nedokončí kvitnutie, a potom vyhľadajte semenný lusk v spodnej časti zvädnutého kvetu. Omotajte kúsok rastliny alebo sieťovinové vrecko okolo rastliny a zaistite ju gumičkou. Sieťovina bude obsahovať semená, ktoré sa náhle vylúčia, keď semienko semena adenium dozrie.

  • Adenium alebo púštna ruža je šťavnatá rastlina, ktorá je cenená pre neobvyklý tvar svojho hrubého, pokovovaného kmeňa s baňatou bázou a nápadné kvety kvitnú v odtieňoch čisto bielej, horúcej ružovej a živej červenej.
  • Počkajte, kým adenium nedokončí kvitnutie, a potom vyhľadajte semenný lusk v spodnej časti zvädnutého kvetu.

Keď semienko dozrelo a rozštiepilo sa, vyberte z neho semienko adenia. Semienko so semenami preneste do interiéru a semená vysypte na papierový tanier. Semená budú rúrkovité a na každom konci budú mať jemné chĺpky.

Pomocou pinzety vyberte všetky zvyšky, ako sú kúsky semienka alebo stonky, ale o malé kúsky zvyškov sa nebojte. Odstráňte chĺpky na koncoch semien adenia.

Semená adenia vložte do bielej papierovej obálky. Ak zbierate viac ako jeden adenium, vložte semená do samostatných označených obálok. Semená adenium skladujte na chladnom a suchom mieste, kým nie ste pripravení zasadiť semená na jar.


Pozri si video: Váza z cementu a polystyrenu zdobená skleněnou mozaikou