Choroba rastlín čiernej nohy: Liečba choroby čiernej nohy v zelenine

Choroba rastlín čiernej nohy: Liečba choroby čiernej nohy v zelenineWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Kristi Waterworth

Čierna noha je vážnym ochorením zemiakov a plodín cole, ako je kapusta a brokolica. Aj keď sú tieto dve choroby veľmi odlišné, dajú sa ovládať pomocou rovnakých stratégií.

Niekedy je úžasné, že sa v zeleninovej záhrade podarí vypestovať čokoľvek, pretože existuje veľa vecí, ktoré sa môžu pokaziť. Plesňové a bakteriálne choroby môžu spôsobiť problémy a je ťažké ich ovládať. Tieto choroby sa ďalej komplikujú, keď majú viaceré choroby spoločný názov, čo spôsobuje pri liečbe zmätok. Choroba čiernej nohy v zelenine môže znamenať plesňový patogén, ktorý ovplyvňuje plodiny cole alebo baktérie, ktoré napádajú zemiaky. O oboch sa budeme diskutovať v tomto článku, aby ste dokázali zvládnuť, ktorá choroba rastlín čiernej nohy vás trápi.

Čo je to Blackleg Disease?

Ochorenie čiernej nohy v plodinách cole je spôsobené plesňou Phoma lingam, ktoré prezimujú v pôde, na troskách plodín a v infikovanom osive. Ľahko sa prenáša z závodu na závod a je ťažké ho ovládať bez vynikajúcich sanitačných postupov. Čierna noha môže udrieť v ktorejkoľvek fáze vývoja, ale zvyčajne začína na sadeniciach dva až tri týždne od transplantácie.

Na druhej strane zemiaková čierna noha je spôsobená baktériami Erwinia carotovora poddruh atroseptica. Baktérie v sadivových zemiakoch zostávajú nečinné a aktivujú sa, ak sú vhodné podmienky, čo je nepredvídateľné a brutálne. Rovnako ako u čiernej nohy s plodinami cole, neexistujú žiadne spreje ani chemikálie, ktoré by ju mohli zastaviť, iba kultúrna kontrola túto chorobu zničí.

Ako vyzerá Blackleg?

Čierna noha kolejových plodín sa na mladých rastlinách objavuje najskôr ako malé hnedé lézie, ktoré sa rozširujú do kruhových oblastí so šedými stredmi pokrytými čiernymi bodkami. Keď tieto oblasti rastú, mladé rastliny môžu rýchlo odumrieť. Staršie rastliny niekedy môžu tolerovať nízku hladinu infekcie, čo spôsobuje lézie s červenkastými okrajmi. Ak sa však tieto škvrny zdajú málo na stonkách, rastliny môžu byť opásané a zomrieť. Môžu sa nakaziť aj korene, ktoré spôsobujú príznaky vädnutia vrátane žltých listov, ktoré neopadávajú z rastliny.

Príznaky čiernej nohy v zemiakoch sa veľmi líšia od plodín cole. Spravidla zahŕňajú veľmi atramentové čierne lézie, ktoré sa tvoria na infikovaných stonkách a hľuzách. Listy nad týmito škvrnami žltnú a majú tendenciu sa rolovať smerom nahor. Ak je veľmi vlhké počasie, môžu byť postihnuté zemiaky slizké; v suchom počasí sa infikované tkanivo môže jednoducho scvrknúť a zomrieť.

Liečba chorôb čiernych nôh

Neexistuje účinná liečba ani jedného druhu čiernej nohy, keď sa uchytí, takže je predovšetkým potrebné zabrániť tomu, aby sa dostal do vašej záhrady. Štvorročné striedanie plodín pomôže zahubiť obe formy choroby spolu s výsadbou iba certifikovaných semien bez chorôb a sadbových zemiakov. Odporúča sa zakladať plodiny cole na zárodku, aby ste ich mohli starostlivo skontrolovať a zistiť príznaky čiernej nohy; vyhodiť všetko, čo čo i len vzdialene vyzerá nakazené.

Dobrá sanitácia, vrátane odstránenia infikovaných rastlín, čistenia spadnutých zvyškov rastlín a rýchleho zničenia použitých rastlín, pomôže spomaliť alebo zastaviť čiernu nohu. Ak budete udržiavať svoju záhradu čo najviac suchú, je to tiež dobrý spôsob, ako vytvoriť nezdravé prostredie pre baktérie a plesne. Dobrý obeh po zbere môže zabrániť tomu, aby čierna noha zničila úrodu zemiakov.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o všeobecnej starostlivosti o zeleninovú záhradu


Brokolica (Brassica oleracea) - Čierna noha (Phoma Stem Canker)

Zatvorenie škvrny od listu spôsobené Phoma lingam na a Brassica list. Všimnite si malé čierne bodky, ktoré sú pycnidiami.

Fialová klíčiaca brokolica s léziou stonky v dôsledku čiernej nohy.

Detailný záber na Brassica zvyšky plodín kolonizované Phoma lingam a Leptosphaeria maculans.

Príčina Leptosphaeria maculans (syn. Plenodomus lingam, anamorf: Phoma lingam) je huba, ktorá môže infikovať celý rad krížových plodín vrátane brokolice. Medzi hostiteľské rastliny patria plodiny rodu Brassica (ružičkový kel, kapusta, karfiol, koláče, repka, kel, mizuna, horčica, rutabaga, repa atď.), Sinapis (biela a žltá horčica) a Raphanus (daikon a reďkovka). Na severozápadnom pacifickom tichomorí sa môže vyskytovať burina obyčajná, ktorá obsahuje: horčicu vtáčiu (Brassica rapa), horčicu čiernu (B. nigra), žeruchu západnú alebo žeruchu bielokrvnú (Rorippa curvisiliqua), vňať obyčajného (Descurainia pinnata), živú horčicu (Sisymbrium officinale), horčica lekárska (S. altissimum), malá horčica lekárska (S. loeselii), skorocel (Thlaspi arvense), žerucha obyčajná (Arabidopsis thaliana), jarabina jednoročná (Diplotaxis muralis), jarabina viacročná (D. tenuifolia), a divoká reďkovka (Raphanus raphanistrum). Huba prežíva na živých rastlinách ako pycnidia, ktoré produkujú vodu postriekané pycnidiospóry, alebo s rastlinnými zvyškami ako pycnidia a / alebo pseudothecia. Pseudothecia uvoľňuje askospóry, ktoré môžu byť vetrom prenášané na veľké vzdialenosti, najmenej niekoľko kilometrov a možno ďalej na búrkových frontoch. Huba prežíva s infikovanými zvyškami rastlín, kým sa rastlinné zvyšky nerozložia (až 4 roky). V plodinách zasiatych jeseni alebo zimných burinách sa môže na odumretých častiach infikovaných rastlín pred smrťou rastlín vytvoriť nová pseudotécia a pseudotécia sa naďalej vytvára na zvyškoch infikovaných rastlín, ktoré zostávajú na povrchu pôdy po zbere. U plodín siatych na jar sa pseudotécia vytvára až po zbere a ich produkcia na zvyškoch pôdy sa zvyčajne začína nasledujúcim poklesom po niekoľkých vlhkých obdobiach. Askospóry sa uvoľňujú z pseudotécie po vlhkých alebo vlhkých podmienkach a pri priemerných teplotách medzi 46 ° F a 59 ° F. Podmienky priaznivé pre produkciu a uvoľňovanie askospór sa bežne vyskytujú na jeseň, v zime a na jar na celom pacifickom severozápade. Trapové rastliny nasadené týždenne na viacerých miestach v údolí Willamette v západnom Oregone od októbra 2014 do roku 2015 ukázali, že prvé infekcie askospórami sa vyskytli približne v polovici októbra. V priebehu rokov 2015 - 2016 došlo k askosporovým infekciám pascí rastlín od polovice októbra do mája so silným tlakom chorôb počas februára a marca. Poranenie, poranenie hmyzom alebo herbicíd môže mať za následok vyššiu závažnosť ochorenia.

Dva druhy pycnidií (ktoré produkujú nepohlavné spóry známe ako pycnidiospóry) možno nájsť jeden na infikovaných živých rastlinách (tenkostenné pycnidium s hrdlom) a druhý na zvyškoch plodín (hrubostenný pycnidium s úzkym ostiolom). Pycnidiospóry sú rozptýlené striekajúcou dažďovou alebo zavlažovacou vodou, takže pohyb pycnidiospór je obmedzený na relatívne krátke vzdialenosti, ale pycnidiospóry môžu prispievať k celkovému výskytu a závažnosti ochorenia v poli. Pracovníci alebo zariadenia pohybujúce sa cez infikované výsadby vo vlhkých podmienkach môžu šíriť choroby.

Huba čiernych nôh sa môže pohybovať aj s infikovaným semenom, Leptosphaeria môže v spojení so semenami prežiť roky. Ale ak je bežnou praxou to, že dávky osiva používané na výsadbu neobsahujú Leptosphaeria, potom sa predpokladá, že šírenie regionálnych epidémií vzniká z infikovaných zvyškov rastlín. Aj nízka úroveň infekcie osiva, ak je spojená s priaznivým počasím pre choroby, môže viesť k vážnym stratám, vrátane úhynu na poli. Oregonské ministerstvo poľnohospodárstva požaduje, aby ku všetkému semenu kríženca, dokonca aj k balíkom s veľkosťou pol unce alebo menšiemu, ktoré sa má vysadiť v Oregone, musel byť pripojený úradný test, ktorý preukáže, že neošetrené semeno neobsahuje čierne stehná (Leptosphaeria species).

Toto ochorenie môže znížiť výnosy semenných plodín. Po prepuknutí choroby vo väčšej geografickej oblasti je hrozba straty výnosu osiva u plodín zasiatych oveľa vyššia z dôvodu množstva postihnutých zvyškov plodín na povrchu pôdy, najmä ak v oblasti bez obrábania pôdy došlo k rozsiahlym epidémiám. Rozšírené škvrny na listoch a následné rozsievky stoniek čiernych nôh môžu byť výsledkom vystavenia nechránených rastlín pôsobeniu askospór uvoľňovaných z infikovaných zvyškov plodín. Opätovná výsadba alebo umožnenie rastu dobrovoľníkov na poli po prepuknutí čiernej nohy môže mať za následok vysoký počet infikovaných sadeníc poklesom v semenných poliach v západnom Oregone alebo vo Washingtone Brassica, čím sa ochorenie rozšíri. Výsadba v susedstve predtým infikovaného poľa môže tiež viesť k vysokému výskytu chorôb (40% až 60%) v novej výsadbe do decembra, zatiaľ čo výsadba v okruhu niekoľkých kilometrov od miesta infikovaného zvyšku môže viesť k všeobecným infekciám v nových poliach ( 1% až 5%). Vedci z OSU pozorovali nekontrolované infekcie čiernych nôh na poliach vysadených semenami v západnom Oregone, ktoré sa za 6 týždňov zvýšili z nízkeho výskytu chorôb (1% až 5%) na vysoké (40% až 90% infikovaných porastov). obdobie. Infekcie popadaných zelených alebo semenných polí môžu viesť k stratám porastov cez zimu až do jari.

Príznaky U plodín vysadených po počiatočných infekciách spórami vetrom (askospórami) boli pozorované generalizované listové škvrny, ktoré sa množia po celom poli. Na kotyledónoch, listoch, stopkách alebo stopkách sa vyvinú bledé nepravidelné škvrny, ktoré sa neskôr stanú trochu kruhovitými až oválnymi, popolavosivými farbami s rozptýlenými drobnými čiernymi pycnidiami. Stred lézií niekedy vypadne, najmä po silnom daždi, ale zvyčajne zostáva úzky, popolavosivý pás s pycnidiami. Lézie kmeňa, ktoré sa vyvinú po systémovom pohybe huby, sú pretiahnuté s fialovými okrajmi, často blízko línie pôdy, a môžu opásať kmeň stonky, ako aj rozpadať sa dreňové tkanivá a rozširovať sa pod povrch pôdy, čo spôsobuje hnedo-sivú až čiernu hnilobu. v dolnej stonke a koreňoch. Cievne tkanivá môžu pred prejavmi vonkajšej hniloby sčernieť. K tlmeniu môže dôjsť, ak sú rastliny infikované v štádiu semenáčikov, zvyčajne použitím infikovaných semien. Rastliny vyrobené z infikovaných semien, ktoré prežívajú štádium semenáčikov, sú zakrpatené a často sa u nich vytvára hniloba kmeňa v pôdnej čiare alebo tesne pod ňou, čo sa pohybuje nahor a môže spôsobiť smrť rastlín.

V semenných plodinách sa môžu na príliš zazimovaných listoch objaviť pôvodne škvrnité listy, ktoré sa však zväčšujú, keď sa listové škvrny šíria pycnidiospórami. Keď semenné rastliny dozrievajú, môžu padať do strán z dôvodu nedostatku zakotvenia koreňov alebo zakorenenie stoniek môže spôsobiť prepadnutie vrchnej časti rastliny. Príznaky na semenných tobolkách sú zriedkavé a nenápadné. Do semenníkov čiernych nôh v semenných plodinách môžu byť napadnuté sekundárne patogény, ktoré maskujú príznaky čiernych nôh na stonkách postihnutých rastlín.

Odber vzoriek Štáty Oregonu a Washingtonu požadujú, aby ku všetkému osivu kríženca vysadenému v príslušných štátoch bol sprevádzaný úradný test, v ktorom sa uvádza, že neošetrené osivo je bez čiernych nôh (druh Leptosphaeria). Kliniky rastlín, vrátane kliniky chorôb rastlín OSU, môžu testovať dávky osiva podozrivé z výskytu Leptosphaeria prenášanej semenami pred tým, ako sa vzorky osiva predložia na oficiálne testy. Osivo možno testovať na pôvodca v úradných skúškach uskutočňovaných viacerými laboratóriami. Nasledujúce laboratóriá sú certifikované na oficiálne testovanie dávok osiva, ktoré pred distribúciou v štáte Oregon vyžadujú testovanie na Leptosphaeria:

Agri Seed Testing, Inc. (1930 Davcor Street SE, Salem, OR 97302 Tel: 503-585-1440 Fax: 503-588-0733 E-mail: [email protected] http://www.agriseedtesting.com

Eurofins STA Laboratories (1821 Vista View Drive, Longmont, CO 80504 Tel: 303-651-6417 Fax: 303-772-4003 Zákaznícky servis: 800-426-9124 E-mail: [email protected])

Laboratórium pre semená štátnej univerzity v Iowe (109 Seed Science Center, Iowa State University, Ames, Iowa, 50011-3228 515-294-6826) Email: [email protected] http://www.seeds.iastate.edu/
test semien /)

Oregonské ministerstvo poľnohospodárstva, program inšpekcií komodít, Salem, OR (fax: 503-986-4737 e-mail: [email protected])

Oregonské štátne seminárne laboratórium (3291 SW Campus Way, Corvallis, OR 97331 Tel: 541-737-4799 Fax: 541-737-2126)

 • Vysádzajte iba osivo certifikované úradným testovaním na prítomnosť leptosphaérie.
 • Vyhnite sa výsadbe na mieste alebo v susedstve miesta, kde sa choroba vyskytla za posledné 3 až 4 roky, výsadby do štvrť míle od poľa obsahujúceho zvyšky krížnika infikovaného Leptosphaeria sú vystavené vysokému riziku vzniku čiernej nohy.
 • Jarné výsadby odložte, kým nebude suchšie počasie, aby ste sa vyhli obdobiam askospór.
 • Zvyšky po zbere zakopajte, pokiaľ je to možné, hlbokou orbou, prípadne odstráňte zvyšky rastlín. Pochované repy z repy mali v štúdiách OSU od Berryho vyššiu rýchlosť rozkladu v porovnaní so zvyškami, ktoré zostali na povrchu pôdy. Zvyškové zvyšky znížili populáciu Leptosphaeria spp. V porovnaní s obrábaním bez obrábania pôdy a povrchným obrábaním pôdy. Jednorázové vyvrcholenie zvyškov plodín, po ktorom nasleduje hlbšie zapracovanie (hlbšie ako 2 palce), môže stačiť, pokiaľ zvyšok zostane zakopaný niekoľko rokov, v závislosti od množstva a veľkosti rastlinných zvyškov, ako aj od podmienok prostredia.
 • Ovládajte náchylné buriny a kontrolujte dobrovoľné krížniky.
 • Ošetrenie osiva horúcou vodou po dobu 20 min. vo vode pri 50 ° C.
 • V prípade ekologickej výroby môže odstránenie postihnutých listov krátko po vývoji listových škvŕn znížiť sekundárne šírenie v rámci výsadby, ako aj výskyt roztočov stoniek.
 • Pre polia na výrobu osiva:
  • Semená by nemali mať na sebe alebo v ich blízkosti plodiny krížnika najmenej 5 rokov.
  • Transplantácie by sa nemali pred transplantáciou ponoriť do vody.
  • Skontrolujte prítomnosť zárodkov a semenných polí na prítomnosť choroby.

Chemická kontrola Ošetrenie osiva a program fungicídov na listoch budú nevyhnutné pri pestovaní semenných polí v ktoromkoľvek regióne, kde sa vo väčšej geografickej oblasti vyskytli epidémie čiernych nôh. Infikované osivo sa môže vyskytovať v dávkach osiva, ktoré sú certifikované ako prosté Leptosphaeria, na úrovniach pod detekčnou hranicou testovaním osiva a chemické ošetrenie osiva alebo horúcej vody pomôže pri kontrole zavlečenia choroby infikovaným osivom.

Semená rastlín ošetrené fungicídom:

 • Ošetrenie osiva fungicídmi koronetmi (skupina 7 + 11) pri osive 3,1 až 6,2 fl oz / 100 lb (iba pre komerčné ošetrenie semien) plus farbivo. Štúdie vykonané OSU a WSU preukázali, že Coronet je vo vyššej miere veľmi účinným prostriedkom na ošetrenie Leptosphaeria a iných húb prenášaných semenami.
 • Mertect 340-F (skupina 1) pri 3,5 fl oz v rovnakom množstve vody (1: 1) / 100 lb osiva na polia na produkciu osiva v Oregone (číslo SLN OR-100014). Mertect v množstve 0,002 mg a.i. / semienko je označený na kontrolu chorôb Fusarium v ​​brokolici a bude pomáhať pri potláčaní Leptosphaeria prenášanej semenami. Štúdie vykonané OSU a WSU preukázali, že Mertect je účinnou liečbou Leptosphaeria prenášanej semenami.
 • Rovral 4F (skupina 2) pri 16 fl oz / 100 lb osive ako suspenzia iba pre komerčných ošetrovateľov osiva. Nepoužívať na farme. Pre polia na výrobu osiva v Oregone (SLN OR-140013) a WA (SLN WA-160007). Štúdie uskutočnené WSU preukázali, že liek Rovral nie je úplne účinnou liečbou semennej nákazy Leptosphaeria, ak sa používa v množstve 8 fl oz / 100 lb osiva.

Ak sú na výsadbe spozorované škvrny od listov, postreky na listy pomôžu znížiť hromadenie v poli:

 • Cabrio EG (skupina 11) pri 12 až 16 oz / A, maximálne dve (2) aplikácie na plodinu. Nedávajte viac ako jednu (1) aplikáciu žiadneho fungicídu zo skupiny 11, kým neprídete k označenému fungicídu s iným spôsobom účinku. Interval pred zberom je 0 dní. 12-hodinový návrat.
 • Inspire Super (skupina 3 + 9) pri 16 až 20 fl oz / A v 7- až 10-denných intervaloch je označený pre iné choroby na listnatých druhoch Brassicas a výrazne pomôže pri kontrole čiernej nohy, ak sa použije na jeseň, keď sa dostane vlhké počasie spôsobom. Vykonajte najviac dve (2) postupné aplikácie. Interval pred zberom je 7 dní. 12-hodinový návrat.
 • Značka Priaxor Xemium (skupina 7 + 11) pri 6 až 8,2 fl oz / A. Nedávajte viac ako jednu (1) aplikáciu žiadneho fungicídu zo skupiny 11, kým neprídete k označenému fungicídu s iným spôsobom účinku. Interval pred zberom je 3 dni. 12-hodinový návrat.
 • Proline 480 SC (skupina 3) pri 5,7 fl oz / A pre osivá iba v Oregone (SLN OR-150017) a Washingtone (SLN WA-160003). Nezhadzujte do 14 dní od poslednej aplikácie. Interval pred zberom je 14 dní. 12-hodinový návrat.
 • Quadris Top (skupina 11 + 3) s koncentráciou 12 až 14 fl oz / aker je označený pre iné plesňové choroby na listnatých druhoch rodu Brassicas a pomôže potlačiť Leptosphaeria. Nedávajte viac ako jednu (1) aplikáciu žiadneho fungicídu zo skupiny 11, kým neprídete k označenému fungicídu s iným spôsobom účinku. 12-hodinový návrat.
 • Rovral 4F (skupina 2) v množstve 2 pinty / A, maximálne dve (2) aplikácie na plodinu, počnúc stupňom 2 až 4 listov, je možné opätovne aplikovať nasmerovaný postrek na základňu rastlín až do dňa zberu. Iba v semenných plodinách v Oregone (SLN OR-130001) sa môže liek Rovral 4F v množstve 2 až 4 pinty / A použiť na iné choroby až trikrát pri plnom kvete, sadeníc strukov a tesne pred zberom a pomôže pri kontrole Leptosphaeria. . 24-hodinový návrat.

Referencie Berry, P.A. 2019. Rozklad zvyškov Brassicaceae v údolí Willamette. Ph.D. Dizertačná práca. Oregonská štátna univerzita.

du Toit, L.J., Derie, M.L. a Morrison, R.H. 2005. Hodnotenie ošetrenia osiva fungicídmi na kontrolu čierneho ramena karfiolu, 2004. Fungicid & Nematicide Tests 60: ST011.

Ocamb, C. M., Schneider, M. a C. Mallory-Smith. 2017. Hodnotenie ošetrenia osiva na kontrolu čierneho stehna na reďkovke, 2016. Správa o riadení chorôb rastlín: Správa č. 11: V109.


Produkcia plodín rodu Brassica v štáte Washington: Prípadová štúdia o zložitostiach spolužitia, vestník rozšírenia Washingtonskej štátnej univerzity č. EM062E.

Sprievodca cruciferovou chorobou - praktický sprievodca pre semenárov, pestovateľov a poľnohospodárskych poradcov. Publikované Seminis Vegetable Seeds, Inc., odborom zdravia rastlín a oddeleniami zdravia semien.

Cenovo efektívne ošetrenie osiva horúcou vodou v malom rozsahu
Frank Morton (divoká záhradná semiačka), Tom Stearns (vysoko kosené semená), Nick Andrews (rozšírenie malých fariem OSU)

Ošetrenie horúcou vodou je dôležitým spôsobom, ako znížiť riziko chorôb prenášaných semenami, najmä pri organických Brassica pestovatelia (trh s osivom, čerstvý trh alebo spracovaný trh), teraz keď sa tichomorskí severozápadní pestovatelia potýkajú s čiernymi nohami a potenciálnymi epidémiami svetlých škvŕn. Úprava horúcou vodou môže zlepšiť našu obranu pred chorobami, ako je čierna noha, škvrnitosť listov, Verticillium, Fusarium, Xanthomonas, Alternaria, Botrytis a mnoho ďalších vírusov.

Autori zostavili niekoľko snímok s praktickými nápadmi na nízkonákladovú a efektívnu úpravu teplej vody.
Stiahnite si prezentáciu o úprave teplej vody.


1. Alternaria Leaf Spot

Škvrnu listu Alternaria spôsobujú dva druhy húb, Alternaria brassicicola a A. brassicae.

Oba druhy sú dobre známe tým, že spôsobujú vývoj listových škvŕn na staršom tkanive, ale tieto huby môžu tiež infikovať základňu vyvíjajúcich sa hláv.

Alternaria pravdepodobne spôsobí ochorenie, keď je na kapuste vlhkosť a teploty sa pohybujú od 68 do 81 ° F.

Medzi príznaky patria žlté škvrny, ktoré sa zväčšujú a vytvárajú okolo nich krúžky ako terč alebo volské oko. Keď tkanivo odumrie, centrá môžu vypadnúť, čo vedie k otvorom v listoch. Keď sa ochorenie rozvinie, škvrny sa spoja a vytvoria veľké plochy mŕtveho tkaniva.

Kontroly pre listové škvrny Alternaria začínajú osvedčenými kultúrnymi postupmi. Medzi ne patrí použitie kvapkovej závlahy, dezinfekcia záhradného náradia, rotácia plodín a odstránenie všetkého mŕtveho rastlinného materiálu na konci vegetačného obdobia.


Varovanie o zemiakových škodcoch:

Toto je 20. varovanie o pestovaní zemiakov vydané pre vegetačné obdobie 2020. Špecialista na rozšírenie zemiakov, zeleniny a osiva regionálnej univerzity vo Washingtone uverejňuje počas vegetačného obdobia zemiakov na severozápade Tichého oceánu početné a časovo citlivé upozornenia na „zemiakové škůdce“. Zobraziť najnovšiu aktualizáciu (09/11/2020).
OBSAH

SPRÁVY O MONITOROVANÍ Hmyzu:
ZEMIAKY ZEMIAKOVÉ
ZEMIAKOVÁ RUBOVÁ
TABUĽKA VÝSLEDKOV

NÁVODY A PODPORA IPM:
VEDENIA A INFO IPM
DIAGNOSTICKÉ PRÁCE
POČASIE:
VÝHĽAD AGWEATHERNET

ĎALŠIE INFORMÁCIE:
DIVINY, KVALITA VZDUCHU A PREDPOVEDE DYMU

Posledné e-maily s varovaniami o zemiakových škodcoch WSU sa archivujú na stránke e-mailového archívu rozšírenia WSU Irrigated Agriculture.

Ak sa chcete prihlásiť na odber, kliknite SEM a zvoľte „Varovanie o zemiakových škodcoch“ a ďalšie témy, ktoré sú pre vás dôležité.


Kmeňové odrezky

Aj keď väčšinu záhradných muškátov môžete rozmnožovať zo semien, rýchlejšie si môžete vypestovať viac rastlín odobratím stonkových odrezkov, čo je metóda vegetatívneho klonálneho množenia. Tieto odrezky sú replikami ich rodičovských rastlín, zatiaľ čo rastlina rozmnožovaná semenami môže mať odlišné vlastnosti ako pôvodná rastlina. Odrezky, ktoré na jeseň naberiete, cez zimu zakorenia a vyprodukujú nové rastliny pre nasadenie na jar. Rastlinné stonky sa často nazývajú „nohy“, čo vedie k bežnému názvu pre chorobu pelargónie - čierna noha.


Publikácie o rozšírení spolupráce

Autor: Steven B. Johnson, Ph.D., špecialista na rozšírenie plodín

Informácie o programoch a prostriedkoch UMaine Extension nájdete na adrese extension.umaine.edu.
Viac našich publikácií a kníh nájdete na adrese extensionpubs.umext.maine.edu.

Čierna noha a mäkká bakteriálna hniloba sú choroby, ktoré sú spôsobené rôznymi, ale úzko súvisiacimi baktériami. Tieto patogény sa vyskytujú na celom svete, rovnako ako choroby.

Tieto baktérie sa nachádzajú v šošovkách hľúz zemiakov. Vyžadujú iba správne podmienky prostredia, aby spôsobili ochorenie. Teplé a vlhké podmienky napomáhajú rozvoju chorôb v teréne. Pri skladovaní bude vodný film vyvolávať anaeróbne podmienky hľuzy, čo podporuje mäkkú hnilobu.

Len čo nastanú správne podmienky prostredia, môže dôjsť k ochoreniu. K rozkladu môže skutočne dôjsť medzi teplotami 45 až 90 stupňov F, ale hniloba sa dramaticky zvyšuje, keď sú teploty vyššie ako 70 stupňov F.

Tieto baktérie sa šíria dovnútra a na kúskoch zemiakových semien, v starých stonkách a stonkách zemiakov, vode, pôde na zemiakoch, hmyzu a akýmikoľvek mechanickými metódami, ako je pohyb pôdy alebo ľudská činnosť. Patogény môžu spôsobiť straty na poli aj straty v skladoch zemiakov.

Čierna noha

Nadzemné príznaky čiernej nohy.

Čiernu nohu spôsobuje baktéria Pectobacterium atrosepticum (Synonymum: Erwinia carotovora subsp. atroseptica). Názov choroby pochádza z čiernych lézií produkovaných na infikovaných stonkách. Toto ochorenie postihuje stonky a hľuzy. Stonky infikovaných rastlín majú zvyčajne atramentovo čierne príznaky, ktoré zvyčajne začínajú na rozpadajúcom sa semennom kúsku a môžu siahať po celej dĺžke stonky. Kmeňová dreň sa môže rozpadnúť nad čiernym sfarbením a cievne tkanivá sa môžu odfarbiť. Listy žltnú a letáky majú na okrajoch tendenciu rolovať sa smerom nahor. Letáky a neskôr celé rastliny môžu vädnúť a nakoniec klesať. Za vlhkého počasia je rozpad mokrý a slizký a môže sa rozšíriť na väčšinu rastlín. Za suchých podmienok sa infikované tkanivo vysuší a scvrkne a ochorenie sa často obmedzuje na podzemné časti stonky. Čierna noha, ktorá sa vyskytuje skoro vo vegetačnom období, má za následok slabé, vzpriamené, zažltnuté rastliny, ktoré zvyčajne podľahnú rozkladu.

Ochorenie uprednostňujú vlhké podmienky s teplotami nižšími ako 65 stupňov F. Môže sa rýchlo šíriť vetrom fúkaným dažďom. Chladné, mokré pôdy pri výsadbe, po ktorých nasledujú vysoké teploty, keď sa rastliny objavia, uprednostňujú postemergentnú čiernu nohu. Vyššie teploty pôdy pri výsadbe uprednostňujú rozpad kúskov semena a preemergentnú smrť výhonkov. Invázia kúskov semien o Fusarium spp. má tendenciu predisponovať tkanivá k mokrému odbúravaniu a podporuje vývoj čiernej nohy. Redukované porasty môžu byť výsledkom dávok semien infikovaných čiernou nohou. Ovplyvnené stonky môžu, ale nemusia žltnúť, ale nakoniec zvädnú a rozpadnú sa.

Hľuzy infikovaných rastlín môžu vykazovať príznaky od mierneho vaskulárneho zafarbenia na konci stolonu po mokré rozpadnutie celej drene, ktoré sa tiahne dovnútra od konca stonky. Baktéria môže vstúpiť do hľúz stolonom a na hľuzách spôsobiť rôzne príznaky. Najvýraznejšie príznaky sa objavujú blízko sezóny. Na konci stonky hľuzy sa vytvárajú atramentovo čierne, mierne potopené lézie. Dužina hľúz je krémovej farby, postupne prechádza do sivastej a nakoniec čiernej farby. Nepravidelné dutiny so sčernetými stenami môžu prechádzať stredom zemiakovej hľuzy. Organizmus čiernej nohy môže tiež infikovať lenticely, čo spôsobuje, že sú mierne zapadnuté a hnedočiernej farby. Infikované šošovky môžu mať priemer až 1/4 palca. Tkanivá pod infikovanými šošovkami sú hnedasté a zvyčajne suché. To zasahuje do mäsa hľuzy menej ako 1/8 palca. Nové hľuzy infikovaných rastlín môžu byť vo vaskulárnom tkanive na konci stonky mäkké a mierne zafarbené. V pokročilých štádiách bude stred hľuzy rozpadnutý a zostane po ňom iba vonkajšia škrupina. Rozloženie v sklade je minimálne.

Závažnosť ochorenia je výrazne ovplyvnená stupňom kontaminácie dávky osiva, technikami manipulácie s osivom, vlhkosťou a teplotou pôdy pri výsadbe, podmienkami prostredia počas vegetačného obdobia a vystavením vonkajším zdrojom baktérie, ako je napríklad zavlažovanie. Väčšina závažných ohnísk čiernej nohy je zo semennej čiernej nohy. Patogén sa šíri z výsevného kusu na výsevný kus fyzickou manipuláciou a strojovými zariadeniami, ako sú rezacie nože a sadiace zariadenie. Hmyz môže šíriť baktériu na poli tým, že sa živí infikovanou stonkou zemiakov. Kŕmenie rán poskytuje miesto pre inváziu baktérie.

Kontrola čiernej nohy

Kontrola čiernej nohy sa zameriava na minimalizáciu množstva bakteriálnej kontaminácie v dávkach semien. Ak pestovatelia začnú s osivom bez kontaminácie čiernymi nohami, dá sa choroba v systéme obmedzenej generácie udržať na veľmi nízkej úrovni. Semená môžu byť infikované bez prejavov akýchkoľvek príznakov. Baktéria, ktorá spôsobuje čiernu nohu, mimo zemiakov dobre neprežíva. Dobrý rotačný program (vyhnite sa sadeniu zemiakov po zemiakoch) pomôže túto chorobu zvládnuť.

Rezanie semien môže veľmi rýchlo šíriť baktériu z nízkej úrovne v dávke semena na vysokú úroveň. Sanitácia a dezinfekcia zariadení na rezanie zemiakov a správna manipulácia znižujú šírenie a pomáhajú pri kontrole patogénu. Ošetrenie semena, aby sa zabránilo rozpadu kúskov semena hubami, môže tiež prispieť k potlačeniu čiernej nohy. Pretože sa patogénu darí na chladných, vlhkých pôdach, vyhnite sa výsadbe v príliš vlhkej pôde.

Zabezpečenie dobrej cirkulácie vzduchu pri skladovaní hľúz, najmä pri vstupe do skladu na podporu sušenia, pomáha pri kontrole čiernej nohy. Pestovatelia nemusia žiť s čiernou nohou. Veľkú časť problému je možné odstrániť sanitáciou.

Softrot

Mäkká hniloba zemiakov je spôsobená baktériou Pectobacterium carotovorum (synonymum: Erwinia carotovora), spoločný obyvateľ pôdy. Táto baktéria môže rásť medzi teplotami 32 až 90 stupňov F, s optimálnym rastom medzi 70 a 80 stupňami F. Bakteriálna mäkká hniloba sa vyskytuje na širokej škále plodín a je jednou z najťažších chorôb zemiakov po zbere na celom svete. Strata môže nastať počas skladovania, prepravy alebo marketingu. Všetky odrody zemiakov sú náchylné.

Ku kontaminácii zemiakových hľúz dochádza vždy, keď prichádzajú do styku s baktériou, najčastejšie počas zberu, manipulácie alebo umývania. Baktéria napáda hľuzy zemiakov hlavne cez rany. Väčšina infekcií spôsobených mäkkou hnilobou je v tkanivách, ktoré boli oslabené, napadnuté alebo zabité patogénmi alebo mechanickými prostriedkami. Mäkká hniloba v hľuzách je uprednostňovaná nezrelosťou, poranením, inváziou iných patogénov, teplotou hľuzy a skladovacej teploty, voľnou vodou a nízkym obsahom kyslíka. Hľuzy zozbierané pri teplotách nad 80 stupňov F môžu byť náchylné na mäkkú hnilobu. Rozpad sa môže spomaliť pri teplotách nižších ako 50 ° F, čím nižšia je teplota, tým lepšie. Nezrelé hľuzy sú náchylné na poranenie spojené s kombajnom a bakteriálnu infekciu. Suberizácia osiva a ošetrenie fungicídom je taktika na zníženie rizika ďalších infekcií osiva, ktoré by mohli viesť k rozpadu semena na mäkkú hnilobu.

Hľuzy príznaky čiernej nohy.

Mäkká hniloba na hľuzách sa najskôr javí ako malé, trieslovinové, vodou nasiaknuté škvrny na povrchu. Tieto škvrny sa rýchlo zväčšujú a tkanivo sa rozkladá v mäkkej pľuzgierovitej oblasti na povrchu hľuzy. Z prasknutia blistra často vyteká slizká alebo vodnatá látka. Okraj blistra je tmavší ako pokožka hľuzy. Mäkká hniloba často nasleduje po modrinách a je najskôr bielej až krémovej farby. Po vystavení vzduchu sa stáva hnedou až čiernou. Hranica medzi rozpadnutým a zdravým tkanivom je ostrá. Vo fáze je takmer bez zápachu. Keď dôjde k sekundárnej hnilobe, bude hniloba veľmi páchnuca. Hniloba obvykle postupuje do bodu kriedovo bielej, páchnucej hmoty.

Baktérie mäkkej hniloby môžu napadnúť zemiakové lenticely, keď sú napučané, čo je bežné pri vystavení vlhkej pôde alebo namočeniu vo vode. Infikované oblasti okolo šošovice môžu mať priemer až 1/4 palca, nad nimi mierne vyvýšené a sfarbené tmavšie ako zemiaková šupka. Dužina pod infikovaným lenticelom sa javí ako nasiaknutá vodou a môže mať žltú až krémovú farbu. Hĺbka infekcie sa pohybuje od 1/2 do 1/4 palca. Pri vystavení vysokým teplotám sa z týchto infikovaných lenticelov môže vyvinúť mäkká hniloba. Pri nízkych teplotách môžu tieto lenticelové infekcie vyschnúť a zostať pod plytkým miestom s kriedovo-bielym nánosom pod normálnou farbou pokožky. Čerstvé, neponerované rany môžu tiež slúžiť ako vstupné body pre baktériu mäkkej hniloby.

Medzi príznaky mäkkej hniloby na listoch patria slabé, chlorotické (zažltnuté) rastliny s okrajmi letákov stočenými nahor. Lézie kmeňa sú zvyčajne svetlohnedé, ale môžu byť bezfarebné, ale nie čierne. Stonky budú hniť a budú veľmi kašovité. Hniloba hľúz sa vyskytne ako bodová infekcia často na oku, ale dá sa zovšeobecniť na hľuze. Hniloba hľúz je bezfarebná, mimoriadne vlhká a kašovitá.

Softrot Control

Aj keď príznaky mäkkej bakteriálnej hniloby nezačínajú v teréne, kontrola v poli začína bakteriálna mäkká hniloba. Je potrebné kontrolovať ďalšie choroby, ktoré spôsobujú lézie hľúz. Zvážte tieto návrhy:

 • Oddialenie zberu, kým pokožka nestuhne, zmierňuje poranenia hľúz. To zníži vstupné body pre patogén.
 • Pri zbere sledujte postupy manipulácie s hľuzami a zabezpečte správne hygienické postupy na zníženie šírenia baktérií. Zber počas mokrých, bahnitých podmienok všeobecne vedie k zvýšeniu bakteriálnej mäkkej hniloby pri skladovaní.
 • Správne suberujte zemiaky, aby ste zabezpečili hojenie rán a znížili miesta infekcie patogénu.
 • Zemiaky nechajte minimálne sedem dní po úplnom odumretí, aby ste podporili usadenie pokožky a zníženie tvorby modrín.
 • Pred uložením hľúz vylúčte čo najviac pôdy, pretože pôda môže obmedziť pohyb vzduchu.
 • Ak zbierate mokré zemiaky, neustále vetrajte, kým zemiaky nevyschnú.
 • Izolujte problémové dávky zemiakov v samostatnom koši.
 • V pravidelných intervaloch kontrolujte teplotu hromady. Včasná detekcia pomáha pri kontrole, čím sa znižujú straty. Ak sa zistia zvýšené teploty hromady, zvážte ventilátory horúcich miest. Tieto 1 / 3- až 1/2-koňové ventilátory majú priemer asi 16 až 18 palcov. Ak tieto ventilátory aktívneho miesta pracujú nepretržite až niekoľko týždňov, môžu zastaviť poruchu úložiska.

Minimizing potato bruising, avoiding harvesting during wet conditions and placing the potatoes into a disinfected storage are three easy, cheap and effective control practices to reduce loss in storage from soft rot.

Avoid washing seed or potatoes into storage unless absolutely necessary. This is a desperate salvage operation. Potatoes that have soft rot should be removed before storing and during packing. After washing, potatoes should be dry before shipping. Tubers need to be protected from bruises, excessive heat or cold during harvest and transport.

Information in this publication is provided purely for educational purposes. No responsibility is assumed for any problems associated with the use of products or services mentioned. No endorsement of products or companies is intended, nor is criticism of unnamed products or companies implied.

Call 800.287.0274 (in Maine), or 207.581.3188, for information on publications and program offerings from University of Maine Cooperative Extension, or visit extension.umaine.edu.

The University of Maine is an EEO/AA employer, and does not discriminate on the grounds of race, color, religion, sex, sexual orientation, transgender status, gender expression, national origin, citizenship status, age, disability, genetic information or veteran’s status in employment, education, and all other programs and activities. The following person has been designated to handle inquiries regarding non-discrimination policies: Sarah E. Harebo, Director of Equal Opportunity, 101 North Stevens Hall, University of Maine, Orono, ME 04469-5754, 207.581.1226, TTY 711 (Maine Relay System).


Pozri si video: Mliečny tuk a rakovina hrubého čreva, biorezonancia proti parazitom, fazuľa z konzervy a iné otázky