Červy konzumujúce zeler: Sú húsenice na rastlinách zeleru škodlivé

Červy konzumujúce zeler: Sú húsenice na rastlinách zeleru škodlivéWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Jackie Carroll

Prekvapilo by vás, keby ste sa dozvedeli, že červy na zelerových rastlinách sú húsenicami motýľa čierneho? Záhradkári často pociťujú väčšiu ľútosť nad odosielaním húseníc motýľov, ako nad vyhubením smradľavých hmyzu alebo záhradných pavúkov. V tomto článku sa dozviete, ako zaobchádzať s týmito zaujímavými tvormi v záhrade.

Čo sú zelerové červy?

Larvy východného čierneho lastovičníka (Papillo polyxenes asterius) sa niekedy vyskytujú v zeleninovej záhrade, kde sa podáva zeler, paštrnák a mrkva. Môžete ich tiež vidieť v bylinkovej záhrade, kde jedia kôpor, petržlen a fenikel. Ich vzhľad sa mení v závislosti od ich životnej fázy. Mladé zelerové červy by mohli pripomínať vtáčí trus. Postupným starnutím sa im vytvárajú tmavé a svetlé pruhy prerušované jasnými žltými škvrnami.

Jednou z ich najúžasnejších vlastností je žiarivo oranžové osmetérium, ktoré pripomína pár klaksónov alebo antén. Udržujú štruktúru zastrčenú za hlavou, ale môžu ju vyniesť na otvorené miesto, keď sa cítia ohrození. Zároveň uvoľňujú nepríjemný zápach. Ak to nestačí na varovanie predátorov, môžu svojou čeľusťou hádzať pelety z výkalov.

Ovládate červy na zeleri alebo odchádzate ako hostiteľská rastlina?

Nájdenie týchto „červov“, ktoré jedia zeler, predstavuje pre záhradkárov dilemu. Mali by ste ich opustiť a riskovať stratu úrody, alebo ich vyhubiť? Jedna vec, ktorá by vás mohla upokojiť, je, že zatiaľ čo mnohým druhom motýľov hrozí vyhynutie, východné lastovičky čierne sú bezpečné. Zabitie niekoľkých húseníc na záhrade tento druh nevráti.

Na druhej strane, húsenice rastlín zeleru nemusia znamenať vážny problém. Východné lastovičky sa nezhromažďujú vo veľkom množstve ako niektoré motýle, takže na zeleri nájdete iba niekoľko červov. Čo tak ich pozorne sledovať a zistiť, či skutočne poškodia?

Či už si ako hostiteľskú rastlinu vyberú zeler alebo niektorého z ďalších členov rodiny mrkvy, kontrola je rovnaká. Ak ich je len zopár, môžete si ich vybrať. Noste rukavice a vložte húsenice do pohára s mydlovou vodou, aby ste ich zabili.

Ak sa vám zdá manipulácia s deťmi obzvlášť nevkusná, môžete ich nastriekať Bt (Bacillus thuringiensis), ktorý zabíja húsenice tým, že im znemožňuje trávenie potravy. Húsenice trvá niekoľko dní, kým uhynú, ale už sa nebudú živiť vašimi rastlinami. Táto metóda sa najlepšie používa u mladých húseníc. Na staršie húsenice skúste použiť sprej Neem.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Keď ste zaseknutí doma: Tipy na záhradníctvo od odborníkov!

Postupujte podľa týchto krokov a vytvorte prosperujúci motýlí cieľ a sledujte, ako farební návštevníci prichádzajú!

Čo sú hostiteľské rastliny? Potrebujem ich?

Foto: Motýlia farma Dahlonega

„HOSTITELSKÉ RASTLINY sú rastliny, do ktorých samice motýľov kladú vajíčka a kde sa pasú húsenice. Hostiteľské rastliny nie sú vždy najkrajšími rastlinami na záhrade, ale určite vám prinesú motýle na váš dvor. Medzi bežné hostiteľské rastliny patrí napríklad Milkweed for Monarchs, Petržlen a fenikel pre lastovičky čierne a Passion Vine pre záliv Fritillary (aby sme vymenovali aspoň niektoré). Majte na pamäti, že húsenice veľa jedia! Takže ak si chcete vychutnať chov vlastných húseníc - nezabudnite vysadiť niekoľko hostiteľské rastliny. ““

Čo sú to „nektárové rastliny“ a ako si mám vybrať, ktoré z nich budem sadiť?

Foto: Motýlia farma Dahlonega

NEKTÁRNE RASTLINY podporia dospelých motýľov (a iný prospešný hmyz) svojim sladkým nektárom a dodajú vašej záhrade krásnu sezónnu farbu. Je dobré mať rôzne nektárové rastliny, ktoré kvitnú počas leta, aby mali vaše motýle pravidelný zdroj potravy. Existujú stovky nektárových rastlín, z ktorých si môžete vybrať, ale budete si chcieť vybrať tie správne rastliny podľa vašej zóny a polohy. Severné Gruzínsko sa nachádza v zóne 7a, čo je ideálne miesto na pestovanie Trvalka Lantana, Verbena, Coreopsis, Zinnias, Čiernooká Susan a Buddlei. Pre sezónne farebné vyfarbenie môžete pridať aj letničky, Begonias, Pansies, Impatiens a Geraniums. A nezabudnite na kríky a stromy. Motýle potrebujú bezpečné miesto na odpočinok a spánok.

Ako vytvoriť záhradu motýľov

Foto: Motýlia farma Dahlonega

Na doplnenie vášho biotopu motýľov je tiež dôležitý SLNEČNÝ BOD a malá vodná mláka. Motýle veľmi rady nasávajú „slnko“, pretože sú chladnokrvné a potrebujú teplo na lietanie. Motýle potrebujú zdroj vody, aby zostali hydratované .. Môžete skúsiť do záhrady pridať plytké jedlo s vodou alebo ovocným džúsom. Niektoré motýle majú v skutočnosti radšej ovocie a radi sa budú živiť tlejúcimi banánmi, pomarančmi, mangom alebo dokonca trusom. V neposlednom rade sa pokúste vylúčiť alebo obmedziť používanie pesticídov a herbicídov. Chemikálie nie sú bezpečné pre motýle, domáce zvieratá alebo ľudí. Motýle potrebujú zdravé prostredie a my tiež! “

Najlepšie fotografie poskytnuté používateľom účtu instagram, @ i_shoot_people77

„Väčšina z nás nájde„ úkryt na mieste “, čo by sa dalo vydržať, kým pandémia COVID-19 neskončí. Rastliny, na druhej strane, samozrejme radi zostávajú pokope a nie menej, rovnako ako väčšina z nás , darí sa im ešte lepšie, keď sú obklopení starostlivými spoločníkmi, a preto je v záhrade praktická výsadba spoločníkov.

Teraz, keď sa očakáva, že väčšina z nás strávi väčšinu času doma, je únik do záhrady kvôli cvičeniu a slnku logickým prostriedkom na odbúranie stresu z toho, že sme doma pripútaní. Aký je teda lepší čas ako túto jarnú sezónu sadenia pridať do nášho záhradníckeho „know how“?

Za týmto účelom by som sa rád podelil o niektoré moje obľúbené záhradnícke tipy, najmä pre našich prvých záhradníkov. Poďme teda na termíny mrazu, používanie kalendárov výsadby a sprievodné techniky výsadby, ktoré vám môžu pomôcť pri pestovaní krásnej a produktívnej záhrady. ““

Môj prvý záhradný plánovač sa nazýval „Clydeov záhradný plánovač - Clyde's Vegetable Planting Slide Chart“, ktorý som našiel na linke. Mám tiež „Sprievodcu záhradnou zeleninou“, ktorý pred pár rokmi rozdala United Community Bank a ktorý poskytuje údaje ako: aké ľahké alebo náročné sú rôzne semená pestovať, kedy ich začať alebo zasadiť, hĺbka výsadby, šírka riadku / rozostupy medzi semenami, dni do zrelosti, odolnosť a typ pôdy. University of Georgia má vynikajúcu webovú stránku, na ktorú máte ľahký prístup. Stačí vygoogliť: Zeleninový záhradný kalendár, rozšírenie pre spoluprácu UGA. “

Čo by som mal sadiť? Čo je výsadba spoločníkov?
"Hovorí sa, že je to čiastočná skúsenosť, čiastočne folklór a časť zbožného želania, väčšina učenia o sprievodnej výsadbe sa odovzdáva záhradníkom, ktorí experimentovali s rôznymi pármi rastlín a mali nejaký úspech. Technika sprievodnej výsadby je výsledkom umiestnenia rôznych plodín blízko každej z nich." iné, takže sa vzájomne symbioticky dopĺňajú, čo vedie k väčšej vitalite, rastu a často k lepšiemu životu. Niektoré spoločenské rastliny sa používajú na odpudzovanie a odrádzanie od hmyzích škodcov a chorôb. K výsadbe spoločenských osôb patrí aj oddelenie rastlín, ktoré sú navzájom antagonistické.

Paradajky patria do čeľade hluchavkovité a najlepšie je vyhnúť sa tomu, aby ste spolu sadili zeleninu do tej istej čeľade, ako sú baklažány, papriky a zemiaky, ktoré sú náchylné na skorú a neskorú pleseň. Rovnako sa vyhnite výsadbe paradajok v blízkosti orechov a orechových drevín, pretože vytvárajú juglón. Juglone je alelopatická látka produkovaná orechmi a orechmi, ktorá brzdí rast ďalších rastlín. “

Sprievodné zdroje na výsadbu
„Medzi moje obľúbené zdroje na Companion Planting patria: Mrkva miluje paradajky od Louise Riotteovej a Skvelí spoločníci do záhrady od Sally Jean Cunninghamovej. (Moje vylúčenie zodpovednosti: Napriek všeobecnej viere nemusia mať paradajky a mrkva symbiotický vzťah. V skutočnosti existujú náznaky, že rastliny rajčiaka môžu spomaliť rast mrkvy.)


Prečo majú vaše rastliny v listoch otvory?

Aj keď príležitostná diera v liste môže byť spôsobená nesprávnym tvarom listu alebo si vaše deti mohli myslieť, že by bolo zábavné vystrkovať otvory, je ľahké zistiť, či sa deje niečo oveľa vážnejšie. Ak je každý list na vašej rastline pokrytý pravidelnými otvormi, je tu jednoznačne systematický problém. Vo väčšine prípadov sú týmto problémom chyby.

Či už pracujete s vnútornými rastlinami alebo s vonkajšou záhradou, zistíte, že obe sú náchylné na vznik problémov s plošticami. Tieto chyby sú schopné prehrabávať sa v pôde, aby sa živili koreňmi, šplhali po listoch a žuvali kvety a púčiky, a samozrejme, zahryzli do dier priamo cez stred nových zelených listov.

Neexistuje iba jeden typ chyby, ktorá je výlučne zodpovedná za zožratie vašich rastlín. Namiesto toho vaše rastliny priťahujú veľa rôznych druhov hmyzu a túžia ich začať jesť. Pre čo najefektívnejšie opatrenia proti škodcom sa musíte naučiť informácie o jednotlivých druhoch chýb a o tom, ako sa im chrániť.


Začnite pestovať zeler

V Spojených štátoch sa zeler v južných oblastiach považuje za zimnú plodinu, v severných oblastiach sa pestuje ako letná plodina a vo väčšine ostatných podnebí sa s ňou zaobchádza ako so zeleninou.

Kedy a kde by ste mali pestovať zeler

Jedna dôležitá vec, ktorú si musíte pamätať pri zeleri, je, že nejde o plodinu, ktorá dobre reaguje pri veľmi nízkych teplotách. To znamená, že v miernom podnebí môže byť zeler zimovaný vonku, ale všeobecne je najlepšie premiestniť všetky plodiny, ktoré si chcete uchovať. Pokiaľ ide o slnečné svetlo, zeler je plodina, ktorá bude vyžadovať „blanšírovanie,“Alebo úkon umiestnenia kúska materiálu okolo jedlej časti rastliny, aby sa zabránilo tmavnutiu listov a / alebo stopke a jeho horkej farbe.

Zeler vyžaduje veľké množstvo jedla a vody. Ako veľmi ťažké krmivo potrebuje rovnako veľké množstvo vody, aby zabezpečilo, že rastlina má k dispozícii všetky výživné látky v pôde. Zeler napriek tomu vyžaduje tiež veľmi dobrý odtok pôdy. Zeler má tendenciu celkom dobre rásť na vyvýšenom lôžku alebo v nádobe, a v týchto prípadoch, keď je potrebné zvýšiť množstvo vody pre plodinu, je oveľa dôležitejší aj odtok.

Vyvýšené postele sú jedným zo spôsobov, ako poskytnúť vynikajúce riešenie odtoku v záhradnej oblasti, ktorá môže zápasiť so stagnáciou. Záhradníctvo s kontajnermi môže byť výzvou, pokiaľ ide o odvodnenie, ale ak sa ubezpečíte, že všetky vaše kontajnery majú v spodnej časti vyvŕtané dostatočne veľké otvory, nemal by byť problém s odtokom pre záhradu s kontajnermi. Ak sa rozhodnete pestovať svoj zeler v nádobe, držte sa ďalej od neglazovaných hlinených kvetináčov, pretože budú absorbovať vodu z vašich rastlín a zeler je zelenina, ktorá potrebuje svoju pôdu, aby zostala na vlhkej strane.

Príprava postele

Zeler vyžaduje pre svoje ťažké kŕmne potreby bohatú a hustú pôdu. Niekoľko týždňov pred výsadbou do pôdy dôkladne premiešajte dostatočné množstvo organického kompostu, rašeliny alebo hnoja, aby ste zvýšili kvalitu živín svojej pôdy. Ak vo svojej záhrade nemáte prirodzenú bohatú pôdu, môžete radšej pestovať zeler v nádobe (napríklad v kvetináči s veľkosťou 18 palcov) alebo na vyvýšenom záhone. Naplňte nádobu alebo posteľ bohatou záhradnou pôdou a zasaďte do nej svoje priesady zeleru. Jednoducho vykopajte dostatočne veľkú jamu pre koreňový bal vašej transplantácie, jemne zahoďte koreňový bal transplantovaného zeleru a zatlačte pôdu späť okolo rastliny, aby sa stabilizovala.

Nezabudnite po výsadbe pridať veľa vody, najmä ak pestujete v nádobe, pretože to zvýši potrebu zalievania vašej rastliny. Nezabudnite tiež pridať okolo svojho transplantovaného zeleru drevnú štiepku alebo iný prírodný kompost, ktorý vám pomôže nakŕmiť pôdu a nahradiť vyčerpané živiny, keď vaša rastlina rastie. Pre väčšinu druhov zeleru je ideálne pH medzi 6,0 a 7,5. Zeler tiež vyžaduje vyššie množstvo vápniku. Pridanie vápna do pôdy môže pomôcť zvýšiť pH, čo vašej zelerovej plodine pomôže vyhnúť sa chorobám, ako je čierne srdce (prečítajte si ďalšie informácie o tejto chorobe).

Pestovanie zo semien

Pestovanie zeleru zo semien výrazne zvyšuje rozmanitosť druhov zeleru, ktoré máte k dispozícii, v porovnaní s pestovaním zeleru z transplantácií. Aj keď niektorým môže tento proces prekážať, nenechajte sa zastrašiť. Udržiavanie stálej vlhkosti a vyhýbanie sa nízkym teplotám je kľúčom k úspešnému pestovaniu zeleru.

Ak chcete zberať koncom leta, začnite so semenami v interiéri 10 - 12 týždňov pred posledným očakávaným jarným mrazom. Dôrazne sa odporúča, aby ste svoje zelerové semená vždy začínali v interiéri, aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky. Odporúčame vám vyhľadať si predpokladané mrazové termíny pomocou tohto nástroja.

Začína v interiéri

Pred výsadbou namočte semená na noc, aby ste podporili klíčenie. Naplňte počiatočnú nádobu na osivo zmesou 50% kompostu a 50% piesku. Ak používate plochý, zasaďte semená do riadkov vzdialených jeden palec. Zakryte pol centimetrovou vrstvou piesku. Celý povrch (alebo každý jednotlivý výsev) zakryte vlhkým machom alebo pytlovinou, až kým semená nezačnú klíčiť. Sadenice je možné presadiť do hlavnej záhrady, akonáhle sú dobre zafixované - sú vysoké najmenej tri až štyri palce, najlepšie však bližšie k výške šesť centimetrov. Nezabudnite stráviť asi desať dní otužovaním svojich rastlín a potom ich trvalo presaďte vonku.

Ak chcete, aby vaše sadenice rástli, umiestnite semeno na plocho (alebo do kvetináčov) na miesto, ktoré prijíma veľa jasného nepriameho svetla. Vaše sadenice musia byť chránené pred priamym slnečným žiarením, ale tiež sa musíte ubezpečiť, že teplota počas dňa zostáva 70 - 75 stupňov (Fahrenheita) a v noci nesmie byť počas počiatočného vegetačného obdobia chladnejšia ako 60 stupňov. Ak začínate v byte, bude treba sadenice premiestniť do jednotlivých kvetináčov, keď dosiahnu výšku dva palce. Keď je čas na presadenie, ideálna vonkajšia teplota by mala byť medzi 50-55 stupňami (Fahrenheita). Zeleru sa vyhýbajte premiestňovaniu vonku počas neobvykle chladných období alebo skôr, ako pôda dosiahne najmenej 55 stupňov, pretože zeler môže mať tendenciu „skrutkovať“ - alebo predčasne kvitnúť - v chladných podmienkach

Rastúce zo štartovacích rastlín

Pri výsadbe zelerových priesad vonku vo vašej hlavnej záhrade budete chcieť vykopať jamy tak veľké, aby ste dosiahli koreňový bal transplantovaného zeleru. Každú dieru rozmiestnite vo vzdialenosti 6 až 8 palcov od seba a rady dvoch až troch od seba. Zeler dajte iba tak hlboko, ako rástli v kvetináčoch. Na záver zalievajte každý transplantát kompostovým čajom.

Zeler sa často pestuje z priesad, čo sú malé sadenice, ktoré si kúpite pripravené na sadenie vo svojej záhrade. Môžete tiež „prezimovať“ svoju vlastnú zelerovú plodinu v interiéri, čo vám efektívne umožní vyrobiť si vlastné priesady zeleru. To sa dosiahne jemným vykopaním zeleru pred prvým mrazom a umiestnením koreňového balu do murárskej nádoby s malým množstvom vody. Nádobu uchovávajte počas zimy v interiéri. Na druhej strane, ak sa nachádzate v regióne s miernymi zimami, je bezpečné prezimovať celerovú úrodu vonku pod hrubou vrstvou drevnej štiepky. Každá z týchto metód vám umožní nasledujúcu jar vypestovať zrelý zeler z vlastných sadeníc.

Polievanie a mulčovanie

Zeler je ťažké krmítko. Ideálne je pokryť vrcholy zelerových záhonov drevnou štiepkou alebo iným organickým materiálom, ktorý bude kŕmiť pôdu pri jej rozklade, a zároveň zabráni vzniku buriny.

Zeler tiež potrebuje veľa vody. Ak je zeler zasadený do nádob, musí sa zalievať viac. Rovnako ako u všetkých rastlín, je nevyhnutný vynikajúci odtok, aby sa zabránilo hnilobe a iným chorobám.

Sprievodná výsadba zeleru

Existuje veľa zeleniny uvedenej ako vynikajúci spoločník pre zeler, vrátane paradajok, špenátu, cibule a fazule. Členovia rodiny kapusty navyše majú úžitok pri výsadbe blízko zeleru, pretože vôňa zeleru odpudzuje určitý hmyz, ktorý na kapustu útočí!

Niektoré kvety sú ideálnym spoločníkom aj pre úrodu zeleru. Tento zoznam obsahuje sedmokrásky a karafiáty. Tieto kvety jednak odpudzujú predátorov, jednak lákajú užitočné vosy, ktoré požierajú iný hmyz. Z rovnakého dôvodu sú zeleru prospešné aj niektoré bylinky - napríklad tymian, šalvia, bazalka a kôpor.

Niektoré druhy zeleniny sú uvedené ako chudobní spoločníci pre zeler, pretože každá z nich má negatívny vplyv na rast jednej alebo oboch plodín. Patria sem kukurica, írske zemiaky, mrkva, petržlen a paštrnák.

Spoločná škodca a choroby

Rovnako ako mnoho iných druhov bežnej zeleniny, ako sú paradajky a cibuľa, je aj zeler dosť náchylný na plesne, škvrny od listov a mäkkú hnilobu. Jedna choroba, ktorá je dosť škodlivá pre zeler, sa nazýva „Čierne srdce“. Čierne srdce označuje fyziologický stav zeleru, ktorý spôsobuje zhoršenie mladých listov v srdci rastliny. Príčinou čierneho srdca je nedostatok vápnika, ktorý súvisí s hnilobou na konci kvetu v paradajkách a spálením na šaláte.

Okrem bežných bakteriálnych chorôb je zeler tiež náchylný na množstvo plesňových infekcií, vrátane hnedej škvrny, peronospóry, antraknózy, skorej alebo neskorej plesne a plesne sivej. Najlepším liekom je prevencia. Zeler nedávajte do studenej, vlhkej pôdy. Zaistite, aby bola pôda dobre priepustná a aby vlhkosť a teplota zostali stabilné.

Okrem mnohých bakteriálnych, vírusových a plesňových infekcií, o ktorých je známe, že sa v nich vyskytuje zeler, budete musieť svoju úrodu chrániť aj pred škodlivými škodcami, ako sú mrkva hrdzavá, petržlenová vňať a hlísty. Háďatká s koreňovým uzlom sú malé tvory, ktoré možno nevidieť, ale ak si všimnete, že váš zeler má spomalený rast alebo hrboľaté korene, môžete mať škodlivé háďatká s koreňovými uzlami. Tomu sa dá zabrániť striedaním plodín a ukladaním plastovej fólie na pôdu v lete, keď sú háďatká najrozšírenejšie.

Zber a skladovanie zeleru

Jednotlivé vonkajšie stopky si môžete vybrať podľa potreby. Ak chcete, zrežte celú hlavu zeleru v spodnej časti ostrou čepeľou, kedykoľvek sa to zdá zrelé. Ak je to žiaduce, môžete zeler prikryť hrubou prikrývkou zo slamy, aby ste udržali úrodu zeleru aj počas prvého zamrznutia. Zberaný zeler sa môže za správnych podmienok skladovať v chladnom suteréne alebo na podobnom mieste niekoľko týždňov alebo dokonca až niekoľko mesiacov.

Ukladanie semien

Zeler je dvojročná plodina. „Bienále“ znamená, že rastlina nebude produkovať semená ani kvitnúť, až kým nebude druhý rok v zemi. Niektoré odrody sa pestujú ako letničky.

Aj keď môžete zberať najvzdialenejšie jedlé stonky zeleru počas prvého roka života rastliny, ak chcete zbierať semená zeleru z vlastnej plodiny, nezabudnite prerezávať strednú stonku, kde vyraší kvet obsahujúci semená. od.

Počas druhého roka zelerovej rastliny uvidíte z centrálnej stonky kvet dáždnika, ktorý sa nazýva „umbel“. Okolie je tvorené mnohými malými, bielymi kvietkami. Včely tieto kvetinky opeľujú, ktoré potom odpadávajú, aby odhalili vyvíjajúce sa semená. Počkajte, kým semená nestmavnú a nebudú suché a tvrdé. Mali by z rastliny ľahko spadnúť. Aby ste minimalizovali stratu semien, hrot kvetnej hlavy ohnite do papierového vrecka a pretrepte. Semená spadnú do vrecka, ktoré je možné označiť štítkom na uskladnenie.

Prípadne môžete na ten istý účel použiť malú murársku nádobu so vzduchotesným vekom. Semená zeleru sa môžu skladovať až päť rokov a môžu sa tiež použiť celé alebo čerstvo namleté, aby priniesli vynikajúcu chuť mnohým receptom.

Najlepšia odroda zeleru pre vás

 • Zeler žltolistový: známy tiež ako „samobiely“, má miernejšiu chuť, jemnejšiu a menej vláknitú ako zelené odrody.
 • Zelený / Pascal zeler: zeler, ktorý sa najčastejšie pestuje v Spojených štátoch, je zelený, pevný a zdĺhavý
 • Rezaný zeler: huňatá, aromatická, silnejšia chuť, ktorá sa často pestuje po listoch a semenách
 • Zeler: pestuje sa pre svoj knobby koreň, ktorý je olúpaný a konzumovaný varený alebo surový

Konkrétnejšie typy ...

 • Amsterdamské korenie: dedičstvo rôznych odrezkov zeleru predávaných v bylinkovej sekcii obchodov
 • Čínska biela: dlhá, štíhla, ázijská odroda s dutými stopkami, silná chuť, odolná voči teplu
 • „Conquistador“: včasne zrejúca odroda Pascal
 • „Flora 55“: odroda listov, odolná proti priskrutkovaniu
 • Golden Boy: samo-blanšírovaná, takmer bezreťazcová odroda
 • „Par Cel“: odroda listov dedičstva z 18. storočia
 • Redventure: červeno stopkatá odroda
 • Safir: listová chuť, ktorá sa označuje ako korenistá a chrumkavá
 • Tango: populárna samoz blanšírovaná odroda
 • Tendercrisp: veľká a svieža zelená odroda
 • Utah Tall: odroda Pascal s dlhými stopkami
 • Ventura: štandardný typ


Máte petržlenovú vňať?

Ak vo svojej záhrade pestujete bylinky ako petržlen, fenikel, mrkva, reďkovka, zeler alebo kôpor, potom ste sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretli s tým, čo niektorí nazývajú petržlenovými červami.

Prvý instar Otakárek čierny východný (Papilio polyxény) larva na kôpru.

Rozdiel medzi Východné a západné lastovičky je jemný. Foto Todda Stouta z Chovu motýľov. Fotka použitá so súhlasom.

Aj keď mnohí môžu považovať týchto „červov“ za nepríjemné, malo by sa s nimi zaobchádzať opatrne, pretože tieto „červy“ sú v skutočnosti húsenicami Čierny lastovičník (Papilio polyxény) alebo Lastovičník aníz (Papilio zelicaon) motýle. Tieto motýle nielen zútulnia vašu záhradu svojou krásou, ale sú tiež dôležitými opeľovačmi.

Krásny východný Čierny lastovičník (Papilio polyxény) vrátane niektorých jeho hostiteľských rastlín lariev.

The Lastovičník aníz (Papilio zelicaon) je obyčajný motýľ lastovičník západnej Severnej Ameriky. Foto: California Butterfly Lady, Monika Moore. Používa sa so súhlasom.

Ľudia si tieto húsenice niekedy mýlia Húsenice panovníka. Podobajú sa navzájom, ale veľký rozdiel je v tom, že húsenice Monarch jedia iba mliečne riasy. Čierne lastovičky požierajú rastliny z čeľade Apiaceae alebo Umbelliferae, ktoré sú všeobecne známe ako čeľaď, mrkva alebo petržlen.

Tieto dve húsenice vyzerajú podobne, ale majú odlišnú stravu. Monarchovia sa budú živiť iba mliečnymi riasami, zatiaľ čo lastovičník čierny bude jesť rôzne byliny z čeľade mrkvovitých (Apiaceae).

Ak nechcete, aby húsenice žrali vaše bylinky, zhromaždite ich a vložte do nádoby s trochou jedla. Takto ochránite zeleninu a bylinky, ktoré chcete jesť. Akonáhle sa z nich stanú motýle, môžete ich pustiť, aby mohli opeliť vašu záhradu.

Plastové nádoby na šalát sú vynikajúcimi nádobami na chov pre húsenice. Ak sa chcete dozvedieť viac o chove lastovičiek čiernych, kliknite sem: http://butterfly-lady.com/raising-black-swallowtail-butterflies-for-fun/

Prepustenie novorodenca Čierny lastovičník (Papilio polyxény) motýľ prináša do záhrady krásu a radosť do srdca!


Aké sú výhody výsadby spoločníkov?

 • Prevencia škodcov. Výsadbou vzájomne prospešných rastlín vedľa seba môžete pomôcť prirodzenému odháňaniu mnohých škodcov. To platí najmä pre aromatické látky ako bylinky.
 • Plodná pôda. Niektoré rastliny s hlbokými hlbokými koreňovými koreňmi môžu privádzať živiny bližšie k povrchu pôdy, čím sa stávajú biologicky dostupnejšími pre rastliny, ktoré ich potrebujú. Iné rastliny môžu fixovať dusík a ďalšie výživné látky tak, že ich uvoľňujú do pôdy a sprístupňujú ich okolitým rastlinám, ktoré potrebujú dusík.
 • POVESTNÁ. Výsadba fazule s kukuricou im môže poskytnúť prírodnú priehradu na výstup. To platí pre mnohé rastliny. Vyššie rastliny, ako sú slnečnice a kukurica, môžu viničným rastlinám poskytnúť prirodzené treláže, aby ich vyšplhali a udržali ich podopreté.
 • KONTROLA WEEDU. Burina je pre záhradníkov najhorším nepriateľom a môže byť ťažké ju v záhrade potlačiť. Výsadba rastlín pokrývajúcich rastliny v blízkosti tenko vysadených rastlín však môže pomôcť prirodzene potlačiť burinu.
 • PRIRODZENÝ TIEŇ. Väčšie a vyššie rastliny môžu poskytnúť potrebný tieň a úľavu od priameho slnka.
 • VYLEPŠENÁ CHUŤ. Aj keď niektorí tvrdia, že sprievodná výsadba nezlepšuje chuť vašich čerstvých plodov, iní tvrdia, že to absolútne robí.

Petržlen, alias zeler, alias mrkvová húsenica

Papilio polyxény

Petržlen sa nazýva aj celer alebo mrkvová húsenica. Toto nie je červ, ale húsenica a je to larválne štádium motýľa čierneho. Larvy spočiatku pripomínajú padajúceho vtáka, čierne s bielym označením v tvare sedla. Postupným dozrievaním sa jeho vzhľad drasticky mení. Plne dospelý je nápadný - zelený s čiernymi pruhmi a žltými škvrnami. Medzi bežné hostiteľské rastliny patrí: petržlen, petržlen, zeler, mrkva a kôpor. Nachádzajú sa v celých Spojených štátoch. Ručný zber je všeobecne dostatočná kontrola, ak ju však musíte ovládať, pomocou Bacillus thurengiensis kurstaki alebo Spinosad to urobí.

Viac informácií nájdete na stránke Ovládanie húseníc a mole.


Niekoľko tipov na výsadbu spoločníkov:

Bazalka

Závod v blízkosti: väčšina záhradných plodín
Drž sa ďalej od: ľútosť
Komentáre: zlepšuje chuť a rast záhradných plodín, najmä paradajok a šalátu. Odpudzuje komáre.

Brokolica a ružičkový kel

Závod v blízkosti: repa, pohánka, nechtík, mrkva, harmanček, kôpor, yzop, nechtík, mäta, nasturtium, cibuľa, rozmarín, šalvia, tymián, palina.
Drž sa ďalej od: jahody
Komentáre: nechtíky odpudzujú kapustové mory. Nasturtiums vošky odpudzujú.

Kapusta a karfiol

Závod v blízkosti: brokolica, ružičkový kel, zeler, mangold, špenát, paradajky.
Drž sa ďalej od: jahody
Komentáre: paradajky a zeler odpudzujú kapustové červy.

Mrkva

Závod v blízkosti: kapusta, pažítka, skoré zemiaky, pór, hlávkový šalát, cibuľa, hrášok, reďkovka, rozmarín, šalvia, kozia brada, palina.
Komentáre: cibuľa, pór a palina odpudzujú mrkevné muchy

Závod v blízkosti: fazuľa, uhorky, skoré zemiaky, melóny, hrášok, tekvica, sója, tekvica.
Komentáre: sójové bôby odrádzajú chinch chyby.

Uhorky

Závod v blízkosti: fazuľa, kapusta, kukurica, skoré zemiaky, reďkovka, slnečnica.
Drž sa ďalej od: neskoré zemiaky
Komentáre: Reďkovky odrádzajú uhorkové chrobáky. Uhorky povzbudzujú pleseň v neskorých zemiakoch.

Závod v blízkosti: brokolica, ružičkový kel, kapusta, karfiol, uhorka, šalát, cibuľa
Drž sa ďalej od: mrkva
Komentáre: Zlepšuje chuť a rast rastlín kapusty.

Cesnak

Závod v blízkosti: kapusta, trstinové ovocie, ovocné stromy, ruže, paradajky
Drž sa ďalej od: hrášok, fazuľa
Komentáre: odrádza japonských chrobákov a vošiek. Sprej na cesnakový olej odrádza cibuľové mušky, vošky a mermožravce. Čaj z cesnaku pomáha odpudzovať neskorú plesňu zemiakovú.

Zdroj informácií o vyššie uvedených konkrétnych sprievodných závodoch: http://www.motherearthnews.com/organic-gardening/companion-planting-guide-zmaz81mjzraw

Ak chcete zobraziť podrobnejšiu verziu vyššie uvedeného zoznamu spoločenských rastlín a ďalšie tipy týkajúce sa výsadby spoločenských rastlín, kliknite sem.

Ak máte otázky týkajúce sa sprievodnej výsadby alebo ďalších opatrení, ktoré môžete podniknúť na ochranu svojej záhrady prirodzeným spôsobom, zastavte sa v miestnej škôlke SummerWinds Nursery a porozprávajte sa s jedným z našich Dôveryhodní záhradní poradcovia!


Pozri si video: RFY - Boha Jeho Mouční červi