Podrobný popis odrody slivky Candy

Podrobný popis odrody slivky CandyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Jednou z najobľúbenejších plodín pestovaných v záhradách krajiny je slivka. Takýto strom nie je náročný na starostlivosť., ale zároveň prináša veľkú úrodu.

Pri výbere sadenice venujú pozornosť nielen chuti samotných bobúľ, ale aj ďalším faktorom, ktoré budú hovoriť o výdrži odrody a jej zlučiteľnosti so zamýšľaným miestom rastu.

Popis Plum Candy

Candy strom zakrpatený, dosahuje výšku najviac 2,5 metra. Zaoblená koruna a ladné, prelamované listy smaragdového odtieňa mu dodávajú zvláštne čaro. Počas obdobia kvitnutia sa objavujú snehovo biele púčiky.

Táto odroda patrí k skorým, a plody môžete začať zbierať koncom júla. Ak musíte opustiť jeden strom, môžete získať až 25 kilogramov úrody.

Charakteristickým znakom cukrovinky bude jej rýchly rast. Strom začína prinášať ovocie v 4. roku života.

Čo sa týka samotných plodov, tie sa nerozlišujú jemnou a sladkou chuťou. Žltá, medová dužina pokryté jemnou a tenkou pokožkou. Obdobie dozrievania začína, keď slivky získajú hmotnosť 30 - 35 gramov.

Vzhľadom na dobrú mrazuvzdornosť stromu, ktorý odoláva teplotám až do -20 stupňov, je možné ho pestovať v oblastiach s miernym podnebím alebo v južných šírkach.

Odrody s podobnými vlastnosťami - Mashenka a Dashenka

V.P. Yagunov na základe štátneho triediaceho miesta Suzdal choval odrody, ktoré sa svojimi vlastnosťami podobajú na Candy.

Odroda Mashenka - mohutný strom s okrúhlym pyramídovým tvarom. Začína prinášať ovocie za 4-5 rokov života, pričom prináša stabilnú a bohatú úrodu. Doba dozrievania ovocia je priemerná.

Samotné slivky sú veľké, v priemere ich hmotnosť dosahuje 35-40 gramov. Chuť je šťavnatá a jemná, pokožka je tenká, gaštanovo hnedá s voskovým kvetom, dužina je žltá.

Vzhľadom na dobrú mrazuvzdornosť a nenáročnosť na zloženie pôdy sa odporúča vysadiť takúto odrodu v centrálnych oblastiach krajiny. Rovnako ako Candy, aj Mashenka potrebuje opeľovače od susedov.

Odroda Dashenka - strom strednej výšky s pyramídovou korunou. Začína prinášať ovocie od 4 do 5 rokov a prináša stabilnú a kvalitnú úrodu.

Plody sú sladké a kyslé, s hmotnosťou 40-50 gramov, farba šupky je ružovo-červená, zatiaľ čo tam je modrastý kvet. Dužina je jemná a šťavnatá. Obdobie dozrievania začína na konci septembra a zber môžete robiť až začiatkom novembra.

Zimná odolnosť odrody je veľmi dobrá, je určená pre severné oblasti krajiny. Vyžaduje tiež ďalšie opelenie.

Chovateľská história

Vzhľadom na to, že podnebie v Rusku je dosť drsné a mnoho odrôd ovocných plodín v takýchto podmienkach jednoducho nedokáže prežiť, domáci chovatelia pracujú na šľachtení najodolnejších vzoriek.

Zvažuje sa jeden z najlepších výsledkov vykonanej práce Plum Candy, ktorú vyšľachtil profesor G.A. Kursakov. na základe Timiryazinovej akadémie v Michurinskej záhrade.

Výhody a nevýhody

Medzi plusy patria:

 1. Strom prináša stabilnú a bohatú úrodu a začína prinášať ovocie už vo 4. roku života.
 2. Dekoratívny vzhľad sa perfektne hodí do každého krajinného dizajnu.
 3. Chuť ovocia zostáva vždy na najvyššej úrovni.
 4. Candy je nenáročný na podnebie a je schopný vydržať nízke teploty.
 5. Vysoká odolnosť voči najbežnejším chorobám sliviek.

Existujú aj nevýhody:

 1. Vzhľadom na zvláštnosti štruktúry stromu, keď sa získa veľká hmota, sa plody začnú drobiť.
 2. Plodina sa nevyznačuje dobrou prenosnosťou a dlhodobou kvalitou uchovania.
 3. Táto odroda vyžaduje ďalšie opeľovače, takže sa nemôže stať jedinou slivkou v záhrade.

Región prirodzeného rastu

Candy bola vyvedená na kultiváciu v strednom regióne... Ale vzhľadom na mrazuvzdornosť a nenáročnosť odrody sa dá pestovať v južných aj severných šírkach.

V oblastiach s chladným podnebím bude strom musieť dodatočne sa pripravte na zimovanie, zakryte klinec.

Pravidlá pristátia

Najskôr sa musíte rozhodnúť pre miesto, kam plánujete strom umiestniť. Aby strom rástol, vyvíjal sa a prinášal dobrú úrodu, musíte vziať do úvahy niektoré z jeho funkcií:

 1. Priame slnečné svetlo musí nevyhnutne spadnúť na miesto, pretože slivka patrí k teplomilným rastlinám a je veľmi dôležité, aby mala maximálne osvetlenie. Vzhľadom na malý rast stromu je lepšie ho vysadiť na južnú stranu iných rastlín.
 2. Slivky by sa nemali vysádzať na miesta s vysokou hladinou podzemnej vody.
 3. Záhradkári neodporúčajú používať nízko položené oblasti, kde sa hromadí dážď a voda z topenia.
 4. Pre túto odrodu bude výhodnejšia hlinitá pôda alebo hlina. Strom netoleruje nadmernú kyslosť pôdy. Na nápravu tejto situácie sa do výsadbovej jamy pridáva vápno, popol alebo dolomitová múka.

Koreňový systém Candy sa nachádza takmer na rovnakej úrovni s povrchom zeme, preto pri výsadbe takéhoto stromu treba brať do úvahy aj tento faktor.

Candy sa odporúča premiestniť na otvorenú pôdu skoro na jar.aby mal strom čas na zosilnenie pred príchodom chladného počasia.

Ale tiež na jeseň môžete zasadiť strom... Určite to však bude treba pokryť smrekovými konármi alebo strešnou lepenkou.

Skúsení záhradníci odporúčajú dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Najčastejšie sa slivky vysádzajú vo vzdialenosti 3-4 metrov od seba.
 2. Výsadba jamy na stromy, 50 centimetrov hlboká a 70 šírka, je pripravená vopred, aby mala dostatok času na vylúhovanie pred vykonaním práce.
 3. Najvyššia úrodná pôdna vrstva je zmiešaná s humusom, superfosfátom a močovinou. Táto zmes by mala naplniť jednu tretinu jamy.
 4. Je tiež potrebné okamžite nainštalovať podperu, ktorá môže slúžiť ako dlhá palica.
 5. Sadenicu je potrebné opatrne vložiť do jamky a rozložiť korene.
 6. Koreňový krk by mal byť 3 - 5 centimetrov nad úrovňou terénu.
 7. V ďalšej fáze bude potrebné strom posypať úrodnou pôdou a ľahko ho utlmiť.
 8. Po výsadbe je slivka hojne zalievaná pomocou 20 - 30 litrov vody a mulčovaná tak, aby vlhkosť zostala čo najdlhšie.

Funkcie starostlivosti

Po roztopení snehu musí byť pôda okolo stromu starostlivo uvoľnená, tento postup je nevyhnutný, aby sa zabránilo intenzívnemu odparovaniu.

Vedľa kmeňa je pôda vykopaná do hĺbky 8 centimetrov, keď sa pohybujeme k vonkajšiemu kruhu, tento indikátor sa zvyšuje na 10-12 centimetrov.

Aby ste počas procesu kopania nepoškodili koreňový systém, lopatu sa odporúča položiť na okraj.

Zalievanie Candy by malo byť 5-krát počas celej sezóny., ale v období sucha sa intenzita aplikácie vlhkosti zvyšuje. Nadmerná vlhkosť môže viesť k hnilobe koreňov, takže musíte tento indikátor starostlivo sledovať.

Slivka nevyžaduje vystužené podkortexy a časté hnojenie:

 • počnúc 3 rokmi, počas jarného kopania, musíte pridať 3-5 vedier humusu alebo kalu, 300 gramov superfosfátu a 200 gramov draselnej soli;
 • tiež počas vegetačného obdobia sa používajú dusíkaté hnojivá;
 • fosfor-draselný obväz sa vykonáva pred kvitnutím.

V prvých 1-2 rokoch nie je slivka oplodnená, bude mať mladý strom počas výsadby dostatok živín.

Dôležitú úlohu v procese starostlivosti zohrávajú tiež kyprenie a mulčovanie pôdy... Tieto procesy pomôžu stromu rýchlejšie prijímať živiny a udržať ich čo najdlhšie.

Aby sa zabránilo výskytu rôznych chorôb alebo škodcov, musíte pravidelne odstraňovať koreňové výhonky a vykonávať sanitárny rez, ktorý vás zbaví suchých a poškodených konárov.

To stojí za zváženie Candy nemôže opeľovať sama, preto je pre ňu veľmi dôležité mať susedov s podobným obdobím kvitnutia. Medzi ne patrí Renkold State Farm a Early Zarechnaya.

Metódy reprodukcie

Existuje niekoľko spôsobov, ako množiť slivky:

 1. Štepiť - na to musíte získať odrezok, to znamená odrezky vrúbľovanej odrody a pažbu, strom, na ktorom sa bude vrúbľovanie vykonávať. Neskorá jar - začiatkom leta je vhodný pre takýto postup. Prvou etapou bude výroba rovnakých šikmých rezov na podpníku a výhonku, potom je potrebné ich pevne spojiť a zabaliť do fólie. Po 4 týždňoch sa dá odstrániť.
 2. Aby sa zvýšili šance na chov nového semenáčika, odporúča sa naočkovať na niekoľko miest na strome.

 3. Koreňový potomok - je vybraný zdravý a veľký výhonok, ktorý sa nachádza vo veľkej vzdialenosti od matky. Bude potrebné ho odrezať vo vzdialenosti 15 centimetrov od koreňového krčku a zasadiť na nové miesto.
 4. Koreňové odrezky - takýto materiál musíte pripraviť na jeseň. Po ústupe z kmeňa stromu o 1 meter sú korene vykopané. Medzi nimi sú vybrané najsilnejšie a najzdravšie, musia byť odrezané. Odrezky skladujte buď vo vykopanej priekope pod pieskom a rašelinou alebo v chladnej miestnosti. Začiatkom mája sú vysadené pod filmom, ktorý je možné odstrániť za mesiac. Pred vznikom výhonkov by malo byť miesto zatienené a vyhnúť sa suchu. Ak sa objaví niekoľko výhonkov, spomedzi nich sa vyberie najsilnejší, zvyšok sa musí odstrániť.

Choroby a škodcovia

Candy je vysoko odolný na rôzne choroby a škodcov. Aby sme však čo najviac zaistili strom, mali by sa prijať nasledujúce opatrenia:

 • Pravidelné sanitárne prerezávanie pomôže zabrániť množeniu hmyzu. Tento postup tiež prispieva k celkovému zdraviu stromu;
 • pravidelné bielenie kmeňa stromu na jar a na jeseň ho ochráni pred spálením a napadnutím škodcami;
 • postrek koruny a kmeňa fugnicidmi zabráni vzniku mnohých chorôb.

Plum Candy je jednou z najobľúbenejších odrôd domácich záhradníkov. Prináša chutnú a bohatú úrodu, aj keď nevyžaduje zložitú údržbu.

Navyše, táto odroda je nenáročná na úrodnosť pôdy a je schopný odolávať chladným zimným teplotám.


Popis slivky odrody medu: charakteristika odrody, fotografie, recenzie, video

Slivkový med je jedným z najstarších osvedčených a spoľahlivých druhov tejto krásnej, milovanej kultúry, bez ktorého sa nezaobíde žiadna záhrada a zeleninová záhrada. Názov odrody hovorí za všetko - jej plody majú neprekonateľnú sladkú chuť s medovou dochuťou a nenechajú ľahostajnými ani deti, ani dospelých.

Okrem chuti majú plody tejto odrody cenné chemické zloženie, ktoré obsahuje veľa vitamínov a ďalších zložiek užitočných pre ľudské zdravie, preto sa široko používajú v lekárskej výžive.


Slivka "Candy"

Novo vyvinuté odrody sú často pomenované po autorovi alebo zdôrazňujú niektoré jeho vlastnosti. V prípade odrody sliviek „Candy“ sa to ukázalo presne takto: chuť ovocia úplne zodpovedá názvu. Nielen sladkosť ovocia však možno považovať za výhodu tejto odrody.

Popis slivky „Candy“

Ak sa pozriete na popis slivky „Candy“, dozviete sa o potrebe ďalšieho nákupu odrôd opeľovačov. Ak vyberiete vhodné sprievodné odrody, nebudú žiadne problémy, pretože popis slivky „Candy“ neuvádza konkrétne odrody opeľovača, môžeme si preto pokojne vybrať akékoľvek so skorými obdobiami dozrievania.

Faktom je, že samotná slivka "Candy" patrí k veľmi skorým odrodám. Vo štvrtom roku strom začne prinášať ovocie a koncom júla budete môcť ochutnať prvé ovocie. Samotné plody úplne oprávňujú názov odrody: neuveriteľne sladká takmer marmeládová chuť, farba samotnej dužiny je zelenožltá. Všetky chuťové vlastnosti podporuje aj jemná aróma.

Treba poznamenať, že chuť nie je jediným tromfom tejto odrody. Po prvé, jednoducho nemá žiadne významné nevýhody. Ale je vynikajúco odolný voči všetkým druhom chorôb, bez problémov znáša chladu a v počiatočných štádiách si môžete vychutnať jeho chuť.

Ale výnos je priemerný. Ale je pomerne ľahké zabezpečiť slušnú úrodu, stačí vziať do úvahy niekoľko funkcií rastu domácej slivky "Candy" a skladovania úrody:

 1. Strom potrebuje dobré osvetlenie. Pre úspešné pestovanie potrebujete hlinku alebo pôdu s neutrálnou reakciou. Dôležitým parametrom je výskyt podzemnej vody: nemali by sa priblížiť k zemi bližšie ako 2 metre.
 2. Podľa popisu slivky „Candy“ je to krátky a dosť voľný strom. Preto sa dá ľahko formovať a použiť ako dekoratívny doplnok do záhrady. Koruna je dosť rozľahlá, čo pri správnom rezaní spôsobí, že strom vyzerá ako ker.
 3. Ak správne uskladníte úrodu slivky „Candy“, potom ani šťavnatosť a mäkkosť ovocia nie je prekážkou. Ak nájdete chladnú a tmavú miestnosť, vložte plody do jednej vrstvy, môžu sa skladovať až mesiac. Spravidla sú ale okamžite spracované alebo konzumované čerstvé. Je to ideálna surovina na džem a konzervy, ako aj na výrobu likérov a vína. Je však vhodné ho používať čerstvý, pretože chemické zloženie vykazuje vysokú výživovú a liečivú hodnotu ovocia.


Výsadba sadeníc

Na výsadbu si určite vyberte najslnečnejšiu a najteplejšiu oblasť, pretože slivka je južnou teplomilnou kultúrou. Najžiadanejšie pôdy sú neutrálne, priepustné pre vlhkosť a ich hladina podzemnej vody je najmenej 1,5 - 2 metre od povrchu. Kyslé sa deoxidujú vápennou alebo dolomitovou múkou a príliš husté sa uvoľnia rašelinou alebo humusom a pridá sa piesok.

Vzdialenosť od ostatných stromov by mala byť minimálne 3-4 metre. Otvor je vyrobený tak, aby vyhovoval koreňom, a je vyplnený obohatenou pôdou. Najčastejšie sa slivka vysádza skoro na jar, keď sa už zem roztopila a púčiky ešte nekvitli. Zdvihnite strom tak, aby koreňový krk mierne stúpal nad úrovňou zeme, a po výsadbe ho dôkladne polejte. Skoré ovocie Candy začína plodiť asi vo štvrtom roku.

Odrodu rozmnožujú v škôlkach štepením a predávajú hotový sadivový materiál - dvojročné sadenice. Niekedy sa v predaji objavia odrezky, ktoré na svojich stránkach získajú tvar tak, že si ich na jar zaštepíte sami do koruny.


Predvoľby slivkovej cukrovinky

Ako väčšina plodín z jadrovín, aj slivky vyžadujú pre úspešný rast a plodenie slnečné a teplé miesto, nevyhnutne bez stojatých podzemných vôd. Táto odroda uprednostňuje priepustné a priedušné hlinité alebo ílovité pôdy s neutrálnym alebo zásaditým pH.

Nadmerná kyslosť pôdy počas výsadby sa eliminuje zavedením 500 gramov vápna alebo jednoduchého popola do výsadbovej jamy. Pri výsadbe stromu musíte brať do úvahy všeobecný vzhľad interiéru záhrady, pretože slivka nerastie vysoko. Mladé sadenice by mali byť vysadené na južnej strane miesta, s dodržaním intervalu medzi otvormi 3-4 metre.

Koreňový systém cukrovej slivky môže preniknúť hlboko do zeme, ale v miernom podnebí sa nachádza bližšie k povrchu a zaberá kruh okolo koruny alebo mierne za ňou.

Starostlivosť o strom nebude ťažká - pravidelné uvoľňovanie pôdy v oblasti kmeňového kruhu, sanitárny rez a tvarovanie, ako aj pravidelné zavlažovanie. Táto kultúra miluje vlhkosť, veľmi zle znáša stojatú vodu - to je plné hnijúcich koreňov a oslabenia celého stromu.


Odporúčania pre výsadbu a starostlivosť o stĺpovitý odtok

Hlavné nebezpečenstvo, ktoré čaká na letného obyvateľa, ktorý sa rozhodne pestovať stĺpcovú slivku, je poškodenie apikálneho rastového púčika. Najčastejšie sa to stane, keď zamrznú veľmi mladé sadenice. Strom s obmedzeným rastom aktívne vytvára bočné vetvy. Koruna stráca pôvodný tvar, výnosy rýchlo klesajú. Aby sa tomu zabránilo, je dôležité:

 • zvoliť správny čas pristátia
 • nájsť vhodné miesto
 • správne zasadiť mladý ovocný strom
 • okamžite mu poskytnite náležitú starostlivosť vrátane polievania a výživy.

V strednom pruhu, na Urale a v ďalších regiónoch, kde veľmi skoro prichádzajú časté jesenné mrazy a chladné počasie, sa zónové odrody stĺpovitej slivky vysádzajú iba na jar. Na juh od oblasti Černozem sa táto plodina môže vysádzať na jeseň a poskytuje spoľahlivú ochranu pred vetrom, hlodavcami a zimovaním bez snehu.

Na rovnom slnečnom mieste s ľahkou úrodnou pôdou sú slivky vysadené vo vzdialenosti najmenej 50 cm od seba. Medzi radmi v takejto záhrade sa robia intervaly asi jeden a pol metra.

Starostlivosť po vysadení stĺpovitej slivky sa od tradičnej líši len málo. Na urýchlenie zakorenenia je po páde sadeníc do zeme užitočné nakŕmiť ich rastovými stimulantmi, ktoré aktivujú rast koreňového systému.

Orezávanie stromov sa obmedzuje na sanitárne účely, to znamená, že poškodené, zamrznuté alebo vysušené konáre sa odstránia včas. Ak je hrot poškodený, rastový bod sa prenesie na jeden z vhodných krúžkov.


Metódy reprodukcie

Existuje niekoľko spôsobov, ako vyšľachtiť slivku Candy.

Očkovanie

Ako vrúbeľ sa používajú odrezky vrúbľovanej odrody a pažbou je záhradná výsadba, na ktorú sa bude vrúbľovať. Procedúra sa vykonáva v posledných májových dňoch. Zmyslom manipulácie je pevne stlačiť dva plátky rovnakej veľkosti. Miesto očkovania je zabalené v polyetyléne a odstránené až po 4 týždňoch.

Koreňový potomok

Pre tento spôsob reprodukcie sa používa výkonný výhonok, ktorý sa nachádza v maximálnej vzdialenosti od matky. Rezaný materiál (dĺžka 15 centimetrov) je zasadený na inom mieste.

Koreňové odrezky

Na jeseň je potrebné odstrániť korene vyrastajúce meter od kmeňa a zvoliť tie najsilnejšie. Obrobky môžete uložiť do výkopu alebo do studenej miestnosti v piesku. Na jar (v apríli) sa identifikujú pod filmom a uchovávajú sa 30 dní. Keď sa vytvoria výhonky, vyberie sa silný a zvyšok sa odstráni.

Medzi skúsenými záhradníkmi má Plum Candy väčšinou pozitívne recenzie. Pestovať ju môžu aj začiatočníci, hlavné je dodržiavať správnu poľnohospodársku technológiu a zasadiť ju včas.


Pozri si video: Zemolez Vostorg a Bakčarskij Velikan