Ovocná hniloba baklažánu: Liečba baklažánu pomocou hniloby Colletotrichum

Ovocná hniloba baklažánu: Liečba baklažánu pomocou hniloby ColletotrichumWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary Ellen Ellis

Hnitie plodov baklažánu vo vašej záhrade je smutný pohľad. Svoje rastliny ste pestovali celú jar a leto a teraz sú infikované a nepoužiteľné. Hniloba ovocia Colletotrichum je plesňová infekcia, ktorá môže spôsobiť vážne straty v zberoch baklažánu.

O spoločnosti Colletotricum Fruit Rot

Túto plesňovú infekciu spôsobuje druh tzv Colletotrichum melongenae. Toto ochorenie je tiež známe ako hniloba plodov antraknózy a je rozšírené v miernom a subtropickom podnebí. Infekcia zvyčajne zasiahne ovocie, ktoré je príliš zrelé alebo je oslabené iným spôsobom. Infekcia a jej šírenie sú naklonené najmä teplým a vlhkým podmienkam.

Ako teda vyzerajú baklažány s hnilobou Colletotrichum? Hniloba ovocia v baklažánoch začína malými léziami na plodoch. Postupom času rastú a splývajú do seba, aby vytvorili väčšie lézie. Vyzerajú ako zapadnuté škvrny na ovocí a v strede uvidíte mäsovo sfarbenú oblasť plnú spór plesní. Táto oblasť bola označená ako plesnivá. Ak sa infekcia stane silnou, ovocie spadne.

Ovládanie hniloby ovocia z baklažánu

Je nepravdepodobné, že sa tento druh ovocnej hniloby vyskytne, alebo prinajmenšom nie veľmi, ak dáte svojim rastlinám správne podmienky. Napríklad vyhýbajte sa polievaniu nad hlavou, napríklad postrekovačom, keď ovocie dozrieva. Vlhkosť v sede môže spôsobiť infekciu. Predtým, ako ovocie zozbierate, nenechajte ho príliš dozrieť. Infekcia sa s väčšou pravdepodobnosťou zakorení v príliš zrelých plodoch. Toto potom robí náchylné na iné ovocie.

Na konci vegetačného obdobia vytiahnite všetky napadnuté rastliny a zničte ich. Nepridávajte ich do kompostu, inak riskujete, že huba budúci rok prezimuje a infikuje rastliny. Na zvládnutie tejto infekcie môžete použiť aj fungicídy. Pri hnilobe ovocia z baklažánu sa fungicídy zvyčajne aplikujú preventívne, ak sú správne klimatické podmienky pre infekciu alebo ak viete, že vaša záhrada môže byť plesňou kontaminovaná.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o baklažánoch


Príručka chorôb rastlín v Texase

Solanum melongena

Colletotrichum Fruit Rot (huba - Colletotrichum melongenae): Lézie na ovocí sa líšia od malých škvŕn do priemeru pol palca. Tkanivo je zapustené a jeho plocha je vyplnená telovo sfarbeným spórami húb. Škvrny sa na povrchu ovocia líšia od jedného do niekoľkých. Silne infikované ovocie klesá na zem s stopkou stále pripevnenou k rastline. Huba prezimuje v rastlinných zvyškoch a rastie pri teplotách od 55 ° F do 95 ° F s optimálnym rastom pri 80 ° F. Zrážky a zavlažovanie nad hlavou napomáhajú rozvoju chorôb. Huba sa vyvíja, keď je vlhkosť vzduchu 93 alebo vyššia. Aj keď je hygiena v teréne dôležitá, v obdobiach priaznivých pre vývoj choroby je potrebný preventívny program postreku fungicídmi.

Early Blight (huba - Alternaria solani): Toto ochorenie môže byť pre baklažán deštruktívne kedykoľvek počas života rastliny. Môže to spôsobiť odumieranie sadeníc známe ako hniloba goliera. Neskoršia infekcia je na listoch, ktorá začína na spodnej časti rastliny a vyvíja sa smerom hore. Škvrny sa vyznačujú sústrednými krúžkami, ktoré poskytujú cieľový vzhľad. Rastliny, ktoré sú dobre hnojené a zavlažované, nie sú také náchylné. Infekcia stopiek ovocia môže spôsobiť predčasný pokles ovocia. Vyžaduje sa osem až 10 dní po infekcii, kým sa objavia viditeľné príznaky v rozsahu, v akom sa dosiahnu hladiny epidémie. Zranené ovocie je viac napadnuté plesňou ako zdravé ovocie. Infekcia sa vyskytuje medzi 60 ° F a 90 ° F. Dlhé rotácie, kontrola buriny, primerané hnojivo a zavlažovanie (brázda) pomôžu znížiť straty. Ak je toto ochorenie problémom, použite čisté osivo a dôsledne dodržujte program postrekovania.

Škvrna od listov a ovocie (huba - Phomopsis vexans): Toto ochorenie je charakterizované kruhovými hnedastými škvrnami na plodoch a listoch. Na ovocí sa mäkké, potopené škvrny zhnijú a scvrknú. Nastriekajte schválený fungicíd začínajúci pri prvom uskladnení ovocia a opakujte v 10-dňových až dvojtýždňových intervaloch, kým ovocie nie je takmer zrelé. Použite trojročné striedanie plodín. Florida High Bush, floridský trh a Florida Beauty sú odolné.

Vädnutie (huba - Verticillium albo-atrum): Patogén napáda takmer 200 druhov rastlín, ale baklažán a okra sú dve najviac postihnuté druhy zeleniny. Mladé rastliny vyzerajú normálne, ale pri vývoji zakrpatia. Silne postihnuté rastliny žltnú. Dolné lístie vädne a dochádza k odlisteniu. Príznaky pokračujú až do smrti. Keď je stonka odrezaná, okolo cievneho systému je tmavohnedý odfarbený pás. Infekcia sa vyskytuje priamo cez koreňové chĺpky. Huba prežíva v pôde neurčitý čas. Prežitiu pomáhajú buriny, ktoré sú citlivé na plesne. Infekcia sa vyskytuje, keď teplota kolíše od 55 ° F do 86 ° F. Verticillium je pri svojom vývoji uprednostňované, ak je pôda zásaditá. Určitý vývoj sa uskutočňuje pri pH 5,0, ale všetok rast sa zastaví pri pH 4,0. Kontrola zahŕňa použitie dlhých rotácií. Je potrebné vyhnúť sa odpadu z bavlneného ginu alebo ho dobre kompostovať, ak sa použije.

Žlté (Vírus tabakovej škvrnitosti): Ochorenie spôsobuje žltnutie a bielenie horných listov. Neskôr celá rastlina zožltne a môže zomrieť. Vyhýbajte sa výsadbe na poliach, kde sa vyskytli žlté farby, a ak je to oprávnené, vykonajte fumigáciu pôdy na kontrolu hlíst. Háďatko dýkové je známym vektorom vírusu.


Choroby baklažánu, korenia a okry

Papriky, baklažán a okra trápi niekoľko chorôb, najmä na juhu. Paprika a baklažán súvisia s paradajkami, takže sú náchylné na mnoho chorôb z paradajok, ako aj na niektoré svoje vlastné.

Udržujte rastliny zdravé. Začína to pôdou, ktorá je bohatá na humus, má dobrý odtok a má dostatok výživných látok. Pravidelne upravujte pôdu kompostom a neustále ju obohacujte organickými mulčami. Testujte vzorky pôdy na hladinu živín a pH a vykonajte potrebné úpravy. Aplikujte iba toľko hnojiva, koľko potrebujete, pretože prebytok môže spôsobiť nerovnováhu v raste, ktorá oslabuje rastliny a vyvoláva choroby. Choré rastliny vyraďte, aby ste zabránili šíreniu patogénov.

Rastliny odolné voči chorobám. Hľadajte odrody papriky, baklažánu a okry, ktoré sú odolné proti vädnutiu a iným chorobám. Odolnosť voči chorobám je uvedená v katalógoch semien a balíkoch semien. Ak kupujete sadenice, požiadajte pracovníkov škôlky, aby upozornili na ich výťažok odolný voči chorobám.

Ovládajte škodcov. Dôsledne sledujte škodcov, najmä vošky a krídlatky, ktoré môžu pri kŕmení šíriť choroby. Ich kŕmenie môže tiež vytvoriť vstupné body pre hnilobné organizmy. Tiež rastliny, ktoré sú oslabené škodcami, sú náchylnejšie na choroby.

Vyburinujte svoju záhradu. Ak dovolíte burine, aby sa vám dostala do vašej záhrady, konkurencia výživných látok a vlhkosti môže oslabiť kultúrne rastliny a ponechať ich náchylné na infekciu. Tlačenica tiež znižuje cirkuláciu vzduchu, čo umožňuje vlhkosti zostať na rastlinách dostatočne dlho, aby umožnila hubovým a bakteriálnym patogénom infikovať rastliny. (Aj keď vás môže lákať, aby ste okolie svojej záhrady pokosili, rozmanitá škála rastlín vo vašom dvore pozýva užitočné organizmy, ktoré pomáhajú ničiť škodcov.)

Zalievajte uvážlivo. Rastliny namáhané vodou a nad vodou sú náchylné na choroby. Pretože sa patogény šíria rýchlejšie medzi mokrými rastlinami, je najúčinnejším spôsobom polievania kvapková závlaha. Nezvlhčuje listy a stonky, šetrí vodu a dáva ju do koreňovej zóny, kde to rastliny potrebujú. Ak používate horné postrekovače, zalievajte skoro ráno, aby mali vaše rastliny čas uschnúť pred zotmením. Zdržujte sa tiež mimo záhrady, keď je mokro, aby ste sa sami nerozmnožili!

Striedajte plodiny. Pretože niektoré choroby sú prenášané pôdou, každoročné pestovanie rodín plodín na rôznych lôžkach zvyšuje ich šance na predchádzanie problémom a znižuje množstvo patogénu v pôde. Odporúča sa trojročné striedanie s ostatnými čeľaďami rastlín.

Spravujte zvyšky plodín. Ak sú rastliny zdravé, urobte ich rýľom alebo do pôdy, aby ste ich nevypálili, alebo ich pridajte do kompostovacej hromady. Táto čistiaca práca pomáha odstránením zimujúcich miest pre škodcov a pridaním organických látok sa zlepšuje pôda. Ak rastliny utrpeli chorobu, je lepšie ich spáliť alebo zakopať na mieste ďaleko od záhrady.

Bežné choroby baklažánu, papriky a okry

Nasledujúci popis vám pomôže identifikovať choroby ovplyvňujúce vaše plodiny. Dodržiavaním odporúčaných ovládacích prvkov budete pravdepodobne schopní problém včas zachytiť a skontrolovať jeho priebeh.

Listová škvrna prejavuje sa v rôznych formách: na listoch, stonkách alebo koreňoch sa vytvárajú malé, žltkastozelené až hnedé škvrny. na starých listoch sa môžu vyskytovať škvrny nasiaknuté vodou, na plodoch sa objavujú malé vyvýšené drsné škvrny alebo škvrny, alebo plody nemusia sadnúť. Existuje niekoľko chorôb listových škvŕn spôsobených rôznymi hubami a baktériami prenášanými semenami a pôdou. Medzi kontrolné opatrenia patrí použitie osiva bez chorôb, striedanie plodín a vyhýbanie sa polievaniu nad hlavou.

Anthracnose sa na plodoch objavuje ako tmavé kruhové zapadnuté škvrny s čiernymi výtrusmi. Je to huba prenášaná semenami a pôdou, ktorú môžu prenášať aj infikované zvyšky rastlín. Na kontrolu používajte osivo bez chorôb, nepestujte, keď sú rastliny mokré, a striedajte plodiny.

Mosiac Medzi príznaky patrí zelenožlté škvrnitosť listov, ktoré sa zakrivia a skreslia. Rastlina je zvyčajne zakrpatená. Plody sú žlté alebo zvrásnené tmavými škvrnami alebo malé, hrboľaté a sfarbené. Vošky prenášajú vírus, ktorý spôsobuje mozaiku. Záhradníci ju môžu nosiť z infikovaných oblastí a choroba môže žiť na základe úrody. Aby ste to zvládli, zničte infikované rastliny, nepoužívajte tabak, keď ste na záhrade, pred manipuláciou s rastlinami si umyte ruky mydlom a vodou, potlačte hmyz prenášajúci chorobu a používajte odolné odrody.

Hniloba konca kvetu sa javí ako čierny potopený krúžok na základe plodu. Líši sa od ostatných chorôb, pretože to nie je spôsobené organizmom, ale nedostatkom živín. Veľké výkyvy pôdnej vlhkosti môžu spôsobiť, že korene nie sú schopné prijímať dostatočné množstvo vápniku a bunky na rastúcom hrote ovocia odumierajú. Aby ste sa vyhli hnilobe na konci kvetu, udržujte pH pôdy medzi 6,0 až 6,8 a udržiavajte primeranú a pravidelnú vlhkosť zlepšovaním pôdy, rozširovaním mulča a zalievaním podľa potreby hlboko a rovnomerne.

Koreňové háďatká vytvárajú hľuzy (uzly) na koreňoch okry a papriky, ktoré zakrývajú a oslabujú rastliny. Koreňovité háďatká sú mikroskopické červy, ktoré žijú v pôde a môžu sa prenášať na semenách. Na kontrolu hlístovcov striedajte plodiny trávami alebo strukovinami a udržujte vysokú hladinu pôdnych organických látok.

Wilts prejavujú sa ako vädnúce listy a rastliny a nakoniec rastliny odumierajú. Plody sú málo, malé a nekvalitné. Príčiny vädnutia sú rôzne huby, ktoré žijú v pôde alebo na zvyškoch plodín. Ovládanie prostredníctvom striedania plodín, vysokej úrovne pôdnych organických látok a dobrého odtoku.

Fotografia podľa patológie patologickej časti rozšírenia štátnej univerzity v Iowe


Varovanie pred vodou

Baklažány trpiace nadmerným napájaním a suchom nakoniec zomrú. Nadmerne zaliate korene baklažánu hnijú, čo bráni rastlinám prijímať vodu a spôsobuje vädnutie. Rastliny pod vodou tiež vädnú, rastú zle a vyvíjajú sa jadrové plody. Baklažán potrebuje asi 1 palec vody týždenne a viac v horúcom alebo veternom počasí alebo pri pestovaní v piesočnatej pôde. Rastliny dôkladne zalejte a pred opätovným zalievaním počkajte, kým nie je pôda suchá do hĺbky 1 palca. Časté mierne zalievanie spôsobuje, že sa u rastlín vyvinú plytké korene, ktoré rýchlo vyschnú. Ak sa voda na povrchu pôdy zhromaždí a neodtečie do 10 sekúnd, okamžite ju prestaňte polievať.


Ako prerezávať baklažán

Posledná aktualizácia: 23. decembra 2020 Odkazy schválené

Spoluautorom tohto článku bola Lauren Kurtz. Lauren Kurtz je prírodovedkyňa a záhradnícka špecialistka. Lauren pracovala pre Aurora v Colorade, kde riadila záhradu Water-Wise Garden v mestskom centre Aurora pre oddelenie ochrany vody. V roku 2014 získala titul BA v odbore environmentalistika a udržateľnosť na univerzite Western Michigan University.

wikiHow označí článok ako schválený čitateľom, akonáhle získa dostatok pozitívnej spätnej väzby. V takom prípade považovalo článok za užitočný 99% čitateľov, ktorí hlasovali, a získal tak náš štatút schválený čitateľom.

Tento článok bol videný 34 105 krát.

Pestovanie vlastného baklažánu vám môže poskytnúť chutné ovocie počas celého leta a jesene. Aj keď zakladanie baklažánu vyžaduje trochu úsilia, jeho udržanie v zemi je v skutočnosti celkom jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť, je napichnúť si rastliny na podporu, udržiavať niekoľko zdravých plodov a 2 až 4 týždne pred prvým mrazom odtrhnúť listy vykazujúce príznaky infekcie alebo kvety.


Pozri si video: BAKLAZAN MOZZARELLA