Buddleya David: pestovanie, použitie, druhy a odrody

Buddleya David: pestovanie, použitie, druhy a odrodyWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

"Jesenná orgován" - poteší kvitnutím na konci leta a na jeseň

Vždy ma ohromia a obdivujú rýchlo rastúce bylinné rastliny. Ich schopnosť dosiahnuť výšku 2 - 3 metre alebo viac iba v jednej sezóne je jednoducho úžasná. A hoci je budlea ker, môže tiež každú jar oživiť zo spiacich bazálnych púčikov a dosiahnuť rovnako pôsobivú veľkosť.

Hneď poviem, že nebolo vôbec ľahké vypestovať túto nádhernú rastlinu.

Trvalo niekoľko rokov pokusov a omylov, kým ma Davidova budleya každý rok potešila svojím kvitnutím. V čase, keď som kupoval semená tejto rastliny, som mohol použiť iba informácie o pestovaní vytlačené na vrecku. Z nejakého dôvodu sa tam naznačilo, že budleya je mrazuvzdorná trvalka.


Zasial som jej semená koniec apríla v studenom skleníku. Prvé sadenice sa objavili o desať dní neskôr, pomaly rástli. Do konca júna prežili iba dve rastliny, ktoré som zasadil na trvalé miesto. Tento rok buddleya narástla o 30 centimetrov, ale nikdy nekvitla. Na zimu ju zakryla suchým lístím. Zima bola mrazivá a málo snežila a moja budleya bola úplne zamrznutá.

Na budúci rok som kúpil tri balíčky Davidových semien Budley (zmes) a začiatkom marca som ich zasial do škatule na povrch preosiateho a mierne navlhčeného substrátu a na vrch som vylial tenkú vrstvu zeme, ešte raz navlhčili výsadbu z postrekovača a zakryli ich pohárom. Krabicu položila na parapet a chránila ju pred priamym slnečným žiarením. Priateľské výhonky ma potešili. Postupne si sadenice zvykla na vzduch, na chvíľu otvorila pohár. Dbal som na to, aby pôda v debničke nevyschla, ale tiež nebola príliš mokrá.

Keď sa na semenákoch objavili dva skutočné listy, presadil som ich do pohárov. Sadeníc bolo veľa: sedem rastlín som nechal pre seba, zvyšok som rozdal susedom a priateľom.

Začiatkom júna, keď pominula hrozba mrazu, ju vysadila do zeme. Všetkých sedem sadeníc dorástlo do výšky 70 centimetrov a zakvitli začiatkom septembra. Ukázalo sa, že dva boli s bielymi kvetmi a päť s fialovými kvetmi).

Na jeseň presadila päť sadeníc do kvetináčov a zvyšné dve odrezala s nástupom prvého mrazu na 15 cm, korene posypala vrstvou zeme a potom zasypala suchými pilinami, na vrchu ich zakryla filmom . So sadenicami v kvetináčoch som urobil nasledovné: Dva som dal na teplé, slnečné okno, ďalšie dva som dal na svetlé, ale chladné (+ 10 ... + 12 ° C) miesto; Jeden hrniec som dal do pivnice.

Rastliny, ktoré boli na teplom parapete, sa nedali konzervovať (zničené pavúk roztoč, čo som si hneď nevšimol), ale tie, ktoré boli na chladnom mieste a v pivnici, dobre zazimovali. Už v polovici apríla som z nich odrezal odrezky a zasadil ich do skleníka. Zima nebola príliš tuhá a všetky nadzemné púčiky sa zachovali v rastlinách, ktoré zostali v záhrade. S nástupom teplých dní začali moje rastliny rýchlo rásť a koncom júla, dosahujúc výšku 2-2,5 metra, kvitli nádhernými voňavými súkvetiami.

Ďalšia zima bola krutá, s výkyvmi teplôt a napriek prístreškom celá nadzemná časť budleje zamrzla. Na jar som rastliny zrezal na úroveň zeme a o niečo neskôr sa zo zeme objavili mladé výhonky. Tento rok kvitla budleya až v polovici septembra, ale mladé rastliny, ktoré prezimovali doma aj v pivnici, po presadení do zeme zakvitli začiatkom augusta. Teraz sa nebojím žiadnych rozmarov počasia. Mám svoj vlastný sadivový materiál (semená, odrezky a samotné rastliny). Takže, čo je to za rastlinu - Buddleja davidii. Má aj ďalšie mená - nikodémia, motýlí kríček.


Opis zariadenia

Doma, v Číne, je to vždyzelený strom vysoký až 5 m. V miernom podnebí sa formuje ako listnatý ker vysoký 1,5 - 2,5 m. Mrzne cez zimu až po koreňový krk, do konca leta dorastie a bohato kvitne. Kvitnutie sa vyskytuje na výhonkoch bežného roka.

Listy Davidovho buddleia sú kopijovité, na koncoch špicaté, hore tmavozelené, dole tomentózne dospievajúce, dlhé až 25 cm. Kvety sú malé, fialové, biele, fialové, ružové, pri hrdle - oranžové, sú dlhé až 1 cm, zhromaždené v latkách na koncoch výhonkov. Kvitnutie rastliny je bohaté a dlhé - od konca augusta do októbra. Počas kvitnutia je to veľmi podobné na orgovánepreto sa buddleya nazýva aj „jesenný orgován“.

Podmienky pestovania

Rastlina je viac-menej teplomilná, niektoré druhy zimujú v strednom Rusku, ak je báza kríka dobre zakrytá. Ak sú stále zmrazené, potom sa kvitnutie oneskorí o 2-3 týždne. Mladé výhonky znesú mrazy až do -8 ° C.

Metóda chovu

Buddlu opeľujú veľké hnedé motýle, pre ktoré sa jej hovorí motýlí ker. Tento ker sa množí semenami, ktoré sú malé a dozrievajú v októbri, ako aj vegetatívne - zelené a lignifikované odrezky, menej často - delením kríkov.

Semená Davidovho Budleyho pre sadenice sa vysievajú v zime alebo skoro na jar; stratifikácia semená sa nevyžadujú. Lignifikované odrezky buddly sú rezané na jeseň z úplne zrelých výhonkov. Dĺžka takýchto odrezkov je 20 - 30 cm, na zimu sú pochované v záhrade a na jar sú vysadené v kvetináčoch alebo v skleníku. Sadenice budlea obyčajne kvitnú v druhom roku života, ale pri veľmi skorom siatí a dobrej starostlivosti môžu mladé rastliny kvitnúť už v prvom roku.

Je lepšie transplantovať budleyu na jar, keď mladé výhonky ešte len začínajú rásť, v chladnom čase, najlepšie večer, pretože budleya netoleruje transplantáciu dobre.


Hlavné druhy a odrody budleya

Tento druh je pomenovaný po francúzskom prírodovedcovi Armandovi Davidovi. Existuje asi 100 druhov nádherne kvitnúcich listnatých alebo polo vždyzelených kríkov, bylinných rastlín rastúcich v tropických, subtropických a menej často v miernych šírkach Ameriky, Ázie a Južnej Afriky rodu Buddley (čeľaď Loganievs).

Zvyčajne veľmi dobre nevydržia mrazy, ale niektoré druhy znesú až do -20 ° C. Existuje veľa odrôd a záhradných foriem. Dávid Budley v kultúre od roku 1890.

Buddleja David vymeniteľný (Buddleja davidii Franch). Existuje veľa odrôd s rôznymi odtieňmi kvetov: Kardinál - svetlé karmínovo-ružové koruny; Empire Blue - fialovomodré kvety s oranžovým okom; White Profusion - biele kvety so žltým stredom.

Buddleja albiflora Hemsl, Buddleja alterni-folia Maxim, Buddleja japonica Hemsl, Buddleja alternifolia, Buddleja colvilei, Buddleja coriacea (Buddleja coriacea) Buddleja crispa), liečivá budlea (Buddleja officinalis).

Použitím

Používa sa v skupinových a samostatných výsadbách a vyzerá obzvlášť pôsobivo v skupine 3-4 kópií. Môžete kombinovať budleyu s inými nízko kvitnúcimi kríkmi a bylinnými trvalkami. Buddhle je široko používaný v čínskej medicíne liečivé.

Lieky Budleia sú predpísané na zápal očí slzením a fotofóbiou, ako aj v prípade straty jasnosti videnia so syndrómom zlyhania pečene, zakalenia rohovky a prítomnosti tŕňa. Podľa iných zdrojov sú kvety predpísané pre šedý zákal, ako aj pre kvapavku, hepatitídu a herniu.

Táto rastlina sa používa aj v kozmetike. Výťažok z Davidlea David obsahuje účinné látky, ktoré chránia pokožku pred toxickými radikálmi. Prípravky z tejto rastliny zadržiavajú vlhkosť vo vnútri pokožky, pomáhajú pokožke náchylnej na odlupovanie a podráždenie získať bezchybný vzhľad, rovnako zabraňujú strate pružnosti pokožky a pomáhajú oddialiť výskyt vrások. Doma si môžete vyrobiť krém na tvár z kvetov budle tak, že ich zalejete olivovým olejom a budete trvať mesiac v tme.

Tatiana Lybina, záhradníčka,
Zhezkazgan, Kazašská republika


Ako pestovať budley zo semien

Ako dekorácia osobného pozemku je možné použiť širokú škálu rastlín, medzi ktorými zaujímajú zvláštne miesto okrasné kríky. V poslednej dobe sa však ceny škôlok pre sadenice takýchto plodín výrazne zvýšili, a preto ich veľa záhradkárov odmieta kúpiť. Nemali by ste sa však rozčuľovať, pretože sa môžete pokúsiť svoj nápad oživiť iným spôsobom - pestovať okrasné rastliny zo semien. Okrem toho existujú plodiny, ktoré sa veľmi ľahko množia semenami a v celej svojej kráse sa objavia v druhom roku. Takým okrasným kríkom je Buddleja davidii, ktorú som si dokázal bez väčších problémov vypestovať sám.


Buddleja davidii


Metódy reprodukcie

Začínajúci záhradníci sa najskôr naučia vegetatívny spôsob reprodukcie Budly. Sadivový materiál sa získava rozdelením dospelého kríka, odrezkami. Pokročilí floristi a profesionáli pestujú nové odrody zo semien.

Semená

Nakupujú semená v špecializovaných predajniach, vzácne odrody sa objednávajú poštou, nájdu sa na internete. Hybridy a odrody Budleia ponúkajú známe poľnohospodárske firmy:

 • Gavrish
 • Vyhľadávanie
 • Plazmové semená
 • Aelita.

Výsev sa robí od polovice do konca marca. Začiatkom mesiaca sa očkovadlo stratifikuje - uchováva sa v chladničke 2 týždne. Na výsadbu vezmite plastovú nádobu s vekom. Naplňte ju neutrálnym substrátom. Na spodok sa naleje drenáž:

 • jemná expandovaná hlina
 • škrupina z vajec
 • rozdrvené škrupiny orechov.

Malé semená sú zasiate povrchovo a sú posypané veľmi tenkou vrstvou piesku. Krabica je pokrytá sklom (filmom). Výhonky sa objavia po 3 týždňoch. Keď sú sadenice silné, priehľadný kryt sa odstráni. Neskôr sa ponoria do samostatných kontajnerov.

A najskôr sa sadenice zriedia. Na 3 - 4 cm nechajte 1 rastlinu. Teplota miestnosti sa udržuje na 22 - 28 ° C. Dvojtýždňové sadenice sa potápajú. Pred presadením do zeme sú kŕmené humínovými hnojivami 2-krát mesačne. S príchodom stabilného tepla (koniec mája, jún) sa sadenice presadia do zeme.

Pestovanie sadeníc v tabletách

Táto metóda je vhodná pre tých, ktorí neradi drotajú so zemou. Budete potrebovať 10 tabliet. Práve toto množstvo semien sa naleje do balenia. Budete tiež potrebovať agroperlit. Jedná sa o malé sivobiele granule. Nalejú sa na dno. Pohlcujú prebytočnú vlhkosť.

Tablety sa namočia do vody na 10-15 minút. Sú umiestnené na tenkej vrstve agroperlitu. Semená sú malé, podobne ako petúnie. Zvyčajne sú balené v tubách. Vysievajte ich povrchne. Vložte 1 ks. na tabletu. Na rozpustenie granúl sa postriekajú vodou pri izbovej teplote. Nádoba je pokrytá vekom. 8. deň sa objavia klíčky.

Majú pohodlné podmienky:

 • zariadiť podsvietenie
 • napojená
 • udržiavať optimálnu teplotu vzduchu.

Rozdelením kríka

Rozdelením kríka sa staré rastliny omladia. Používa sa pri prestavbách záhrad. Vykopať oddenku je ťažké. Chce to mužskú silu. Koreň je rozdelený na 2, zriedka na 3 časti. Spravidla je pílený, pretože je taký silný.

Na každej časti by mali byť ponechané mladé korene. Vystrihnite staré korene pomocou záhradníckych nožníc. Analyzuje sa nadzemná časť. Nechajte 3-4 výhonky s opuchnutými alebo prebudenými púčikmi, zvyšok sa odstráni. Delenki sa vysádzajú na slnečné miesto do vopred pripravených výsadbových jám.

Šírenie odrezkov budley

Na reprodukciu sa používajú lignifikované a zelené odrezky. Strihajú sa ihneď po odkvitnutí. Výhonky s 3 púčikmi dlhými 20 cm sú odrezané a sú vysadené do voľnej pôdy. Dve dolné obličky sú prehĺbené. Na zimu sú pokryté (oblúky + 2 vrstvy filmu + sneh).

Na jar sa v odrezkoch vytvára koreňový systém, takže nadzemná časť dlho nerastie. Keď sa vytvoria korene, rastliny začnú energicky vystreľovať. Počas sezóny dorastajú o 60 - 70 cm Kroviny z odrezkov vysadených na jeseň kvitnú v prvom roku života.


Sférická budleya... Kvitne v máji oranžovožltými súkvetiami.

Budleya alternatívna. Kvitne od začiatku leta. Kvety sú ružovo-lila alebo fialovej farby. Odolný voči teplu.

Sneh budleya... Krík s plstnatým dospievaním výhonkov, kvetenstva a listov, s kvetmi orgovánu, zhromaždený v malej latke, niekoľko kúskov na koncoch výhonkov.

Budleya bielokvetá - tento ker má biele alebo bledo fialové kvety, kvety sú malé a zhromažďujú sa vo veľkých, zúžených vzpriamených kvetenstvách.


Druhy a odrody budley

Z populárnych druhov sú najodolnejšie voči podmienkam nášho podnebia budleya Davidova alebo premenlivá (Buddleja davidii) a jej deriváty budle Wilson s jasnými ružovo-fialovými kvetenstvami dlhými až 75 cm, vyššia budle Vich a krásna budlea s veľkými a hustými kvetenstvami, bohatým ružovo fialovým odtieňom.

Buddleja davidii

Opadavý ker dosahujúci výšku 2 - 3 metre alebo päťmetrový šíriaci sa strom s ovisnutými konármi. Výhonky tohto druhu rastú veľmi rýchlo. Listy sú kopijovité alebo oválne kopijovité, na vrchole špicaté, na vrchnej strane tmavozelené a belavo-žltkasté, odspodu husto dospievajúce, dosahujúce dĺžku až 25 cm. Fialové kvety voňajúce medom sa zhromažďujú v hustých klasoch. tvarované kvetenstvo dlhé až 40 cm. Budley Davidova kvitne koncom leta a kvitne jeden a pol mesiaca. Odrody:

 • bielokvetá Alba, biely oblak a biela hojnosť
 • s rôznymi odtieňmi fialových kvetov Empire Blue, Black Knight
 • s červenými kvetmi rôznych odtieňov Royal Red, Harlequin.

Nasledujúce druhy sú menej odolné voči zime, ale s dobrým prístreškom zimujú prípustne:

Buddleja albiflora (Buddleja albiflora)

Opadavý ker so širokými, kužeľovitými, bielymi alebo bledofialovými kvetenstvami

Budley snežný (Buddleja nivea)

Opadavý ker s orgovánovými kvetenstvami a silnými plstnatými výhonkami a listami

Budleja japonská (Buddleja japonica)

Rýchlo rastúci ker s klesajúcimi latami levandule dlhý až 20 cm

Budleja alternifolia (Budleja alternifolia)

Opadavý ker odolný proti suchu, často pestovaný ako strom s podobou koruny podobnou plačúcej vŕbe. Malé súkvetia pozostávajú z ružovo-orgovánových alebo orgovánových kvetov s mandľovou arómou

Budleja globular (Budleja globosa)

Čiastočne vždyzelený ker, ktorý kvitne v máji oranžovozlatými guľovitými kvetenstvami. Rastlina je určená výlučne pre južné oblasti.


Druhy a odrody

Z mnohých atraktívnych možností si budete musieť zvoliť krík na dekoráciu krajiny. Existuje tiež veľké množstvo hybridov a príbuzných druhov. Medzi najobľúbenejšie odrody medzi záhradkármi patria nasledujúce.

 • Čierny rytier. Ker je široký, s roztiahnutými konármi. Môže byť vysoký až 2 metre a široký až 1,5 metra. Farba kvetov môže byť buď fialová alebo tmavo fialová.
 • „Nano modrá“. Tento druh sa vyznačuje bohatým kvitnutím, ktoré trvá od konca júla do septembra. Kvety sú svetlé, fialové a z kríka sála neuveriteľná aróma.
 • Kráľovská červená. Preukazuje bohatý červenofialový odtieň počas obdobia kvitnutia. Kvitne od polovice leta a slabne v októbri.
 • Empire Blue. Rastlina s alternatívnymi listami je obľúbená pre svoju veľmi jasnú fialovo-modrú farbu.

 • Sila kvetov. Odroda nemôže nepotešiť oranžovo-fialovým odtieňom kvetov.
 • Pink Delight. Tento druh je považovaný za jeden z najkrajších kvôli svojim jemným ružovým kvetom.
 • "Čierna noc". Má kvetenstvo tmavého fialového odtieňa. Je to najľahšie dostupná odroda a má najtmavšie kvety.
 • Guinevere. Ukazuje veľmi voňavé orgovánovo-čierne kvety v kombinácii s modrozelenými listami počas obdobia kvitnutia.
 • „Ružová rozkoš“. Táto budleya striedavo listnatá vytvára veľké kvety čisto ružového tónu. Listy sú striebristé.

 • Kráľovská červená. Kvitnúci odtieň je sýto bordový.
 • „Príťažlivosť“. Tento ker zdobí záhradu počas kvitnutia tmavočervenými kvetmi.
 • Dartmoor. Má veľmi veľké zhluky kvetov orgovánu.
 • „Biela guľa“. Trpasličí druh s bielymi kvetmi, ktorý poteší celé leto.


Pristátie na trvalom mieste

Pre budleyho je nevyhnutná výsadba a úprava podľa pravidiel. Do dvoch alebo troch rokov veku sa rastlina pestuje v nádobách s pôdou pozostávajúcou zo zmesi listovej, trávnatej pôdy a piesku. Budley prezimuje v suteréne a s príchodom tepla sa vyberie na otvorené ovzdušie. V záhrade je na trvalom mieste vysadený iba dostatočne starý a vyzretý ker.

Budlea miluje dostatok slnka a svetla. Vysaďte ho na najviac osvetlené miesto, kde nie sú silné prievany. Výhonky kríka sú tenké a krehké, ľahko sa lámu poryvmi vetra.

Zhnitý hnoj alebo zmes fosforečno-draselných hnojív s popolom sa pred výsadbou vloží do jamy. Správne pristátie Budley predpokladá dodržiavanie niekoľkých pravidiel:

 • Vzdialenosť medzi rastlinami musí byť minimálne 2 metre. Budleia kríky silno rastú. Veľkosť otvoru by mala byť 40 × 40 centimetrov a hĺbka závisí od veľkosti koreňového systému.
 • Na spodok je položená drenáž, s vrstvou 10-15 cm, potom vrstva pôdy zmiešaná s hnojivom a potom je položený krík.
 • Koreň systém je opatrne narovnaný a posypaný vrstvou pôdy, ktorá počas procesu výsadby pôdu mierne podbíja. Krk by mal byť na úrovni zeme.
 • Po výsadbe je budley zalievané, pôda okolo kríka je na vrchu mulčovaná kompostom.

Aby sa dobre znášala výsadba a starostlivosť na otvorenom poli, rastlina nie je opäť narušená transplantáciami. Tento postup je ťažké vydržať budleya, spomaľuje rast a vývoj, odmieta kvitnúť. Preto si vopred musíte zvoliť miesto, kde môže rastlina rásť mnoho rokov.


Pozri si video: Butterfly Bush - Buddleia - Buddleja - Growing tips for Buddleja davidii