Licoris: výsadba a starostlivosť v záhrade, druhy a odrody, foto

Licoris: výsadba a starostlivosť v záhrade, druhy a odrody, fotoWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Záhradné rastliny

Licoris (lat. Lycoris) - rod kvitnúcich trvaliek z čeľade Amalillis, pozostávajúci z viac ako 20 druhov. Zástupcovia rodu pochádzajú z východnej a južnej Ázie: Japonsko, Thajsko, Laos, Južná Kórea, Nepál, Pakistan, z východu Iránu a juhu Číny. Niektoré druhy boli introdukované do Texasu, Severnej Karolíny a ďalších amerických štátov a niektoré z nich sa naturalizovali za nových podmienok. V anglicky hovoriacich krajinách sa kvetu lykožrúta hovorí hurikán alebo ľalia pavúková.
V kvetinárskej literatúre nájdete japonský názov pre lykožrúta - „higanbana“. Rastlina má ešte jedno meno - kvet smrti: lykožrút sa tradične vysádza na cintorínoch.

Výsadba a starostlivosť o sladké drievko

 • Bloom: na dva týždne v septembri - októbri.
 • Pristátie: žiarovky sú zasadené do pôdy pred zimou - v septembri až októbri.
 • Osvetlenie: penumbra.
 • Pôda: piesčitá, oplodnená.
 • Polievanie: počas obdobia aktívneho rastu - pravidelné, po skončení kvitnutia sa vlhkosť zastaví.
 • Vrchný obväz: nevyžaduje sa, ale rastlina dobre reaguje na minerálne komplexy pre cibuľovité plodiny.
 • Rozmnožovanie: najčastejšie - dcérskymi žiarovkami, menej často - semenami.
 • Škodcovia: narcis letí.
 • Choroby: hniloba žiaroviek.

Prečítajte si viac o kultivácii lykožrúta nižšie.

Botanický opis

Listy lykožrúta dosahujú dĺžku 30 až 60 cm a šírku iba 5-20 mm. Stonka lykožrúta je vzpriamená, vysoká od 30 do 90 cm. Jedna rastlina môže mať až 7 stopiek s voňavými kvetmi červenej, oranžovej, žltej, zlatej, fialovej alebo bielej farby. Kvety lykožrúta sú dvojakého druhu: u jedného druhu sú tyčinky niekoľkonásobne dlhšie ako okvetie, u druhého len mierne stúpajú nad okvetné lístky. Ovocie Lycoris je trojkanálová skrinka na osivo. Mnoho druhov rodu je sterilných a množia sa iba vegetatívne.

Na fotografii kvitnúca záhradná lykožrúta

Lycoris má jednu biologickú zvláštnosť: kvety a listy rastliny sa nikdy nestretnú. Kedy kvitne lykožrút? V lete žiarovky lykožrúta odpočívajú v pôde, začiatkom septembra vyhadzujú stopky, ktoré rýchlo naberajú na výške: za 4 - 5 dní môžu šípy dorásť až do 50 centimetrov a viac. Na každom stopke je odhalených 4-5 kvetov lievikovitého lievikovitého tvaru s veľkým počtom tyčiniek, preto kvety pripomínajú pavúky. Kvitnutie lykožrúta trvá až dva týždne, potom kvety vädnú a až potom rastlina začne vytvárať listy v tvare šípu, ktoré pretrvávajú celú zimu a začiatkom leta odumierajú.

Výsadba lykožrúta na otvorenom poli

Kedy sadiť

Najlepšie je lykožrúty vysádzať na jeseň, mesiac pred nástupom chladného počasia, aby mali cibuľky čas na adaptáciu v pôde a vyrastenie koreňov. Je možné, ak je to potrebné, cibule na jar zasadiť do zeme, ale rastliny to takmer určite budú bolieť. V žiadnom prípade nečakajte, že rozmarná pavúčia ľalia budúci rok kvitne.

Na fotografii: Kvitnúce biele lykožrúty v záhrade

Aby bola kultivácia lykožrúta úspešná, musíte si pre ňu zvoliť správne miesto a vytvoriť podmienky čo najbližšie k prírodným. Sladké drievko je vhodné do oblastí chránených pred vetrom a prievanom v polotieni veľkých listnatých stromov.

Ako sadiť

Sladké drievko rastie najlepšie na piesočnatých pôdach. Pred výsadbou vyčistite okolie buriny, podľa potreby ju vyhrabte rašelinou, pieskom a humusom a povrch vyrovnajte.

Veľké cibule lykožrúta pokryté tmavohnedými šupinami sú zakopané najmenej 14 cm, aby nezmrzli v mraze. Vzdialenosť medzi otvormi by mala byť 25-30 cm: každý rok sú žiarovky zarastené deťmi, z ktorých každá potrebuje určitú kŕmnu plochu. Do otvoru musíte vložiť vrstvu piesku, mierne do nej zatlačiť žiarovku, naplniť ju pieskom po vrch a zvyšný priestor zasypať zeminou. Po výsadbe je povrch stanovišťa zhutnený a hojne zalievaný.

Starostlivosť o sladké drievko v záhrade

Podmienky pestovania

Výsadba lykožrúta a starostlivosť o túto exotickú rastlinu na otvorenom poli nebude vyžadovať veľké úsilie. Budete musieť vykonať niekoľko jednoduchých manipulácií: zalejte rastlinu, uvoľnite pôdu okolo nej, odstráňte burinu, aplikujte hnojivá a pripravte licoris na zimu. Z času na čas musíte rastlinu presadiť a zničiť škodcov, ktorí ju napadnú.

Na fotografii: Pestovanie lykožrúta v záhrade

Polievanie a kŕmenie

Zalievanie je potrebné najmä v období aktívneho rastu stopiek a listov. V tejto dobe by mala byť pôda na mieste pravidelne navlhčená, aby sa zabránilo jej vysušeniu. Pôda by mala byť vždy mierne vlhká. Keď sa lykožrút ponorí do pokoja a rastlina odpočíva nielen v lete, ale aj v zime, zavlažovanie pôdy sa zastaví.

Hnojenie oblasti lykožrútom nie je povinný postup: ak má vaša ľalia zdravý a krásny vzhľad, potom má dostatok výživy. Ale ak spozorujete určitú letargiu alebo depresiu lykožrúta, aplikujte do pôdy minerálne hnojivá pre cibuľové plodiny.

Prenos

Každoročná transplantácia, rovnako ako mnoho cibuľovitých rastlín, nevyžaduje lykožrút, môže rásť v jednej oblasti až 5 rokov, ale potom je potrebné cibuľky ešte okopať, rozdeliť a presadiť.

Najskôr pripravte pre lykožrú nový priestor, potom cibule vykopte, opatrne od nich oddeľte deti, prestávky posypte uhoľným práškom alebo popolom a sadivový materiál vysaďte na nové miesto, pričom dodržte postup, ktorý sme už opísali. Ak sa transplantácia vykonáva na jeseň, oblasť sa nezalieva. Majte na pamäti, že lykožrút nemusí kvitnúť jeden až dva roky po transplantácii. Rastlinu nerozdeľujte príliš často, to ju oslabuje. Všetky časti lykožrúta sú jedovaté, preto pracujte s rukavicami.

Na fotografii: Ako pestovať lykožrút z žiaroviek

Rozmnožovanie

Najčastejšie sa lykožrút rozmnožuje vegetatívne, to znamená dcérskymi žiarovkami, pretože je ťažké získať semená lykožrúta: veľa druhov rastlín ich jednoducho netvorí. Metóda reprodukcie deťmi sa vykonáva ľahko a práve sme vám ju opísali.

Sladké drievko po odkvitnutí

Po zvädnutí kvetov lykožrúta sa začnú formovať jeho listy. Na konci jesene by mali byť suché orgány rastliny odstránené, ale nie je potrebné vykopávať žiarovky na zimu: zaberajú hlboké korene a neboja sa ani silných mrazov. Ak sa očakáva studená zima bez snehu, pokryte oblasť vrstvou suchého lístia alebo smrekových konárov. S nástupom jari je možné prístrešok odstrániť.

Škodcovia a choroby

Choroba ani škodcovia lykožrúta škodca ho však nemôžu narcisové mušky poškodiť, preto, aby sa tomu zabránilo, zalievajte oblasť počas obdobia aktívneho rastu insekticídnym roztokom.

Druhy a odrody

V kultúre nie je pestovaných veľa druhov lykožrúta a my vám predstavíme niektoré z najbežnejších rastlín tohto rodu v záhradách.

Lycoris zlatý (Lycoris aurea)

Tento druh je pôvodom z Japonska a Číny, odoláva mrazom iba do -5 ° C, a preto je lepšie ho pestovať ako izbovú plodinu v podmienkach stredného pásma. Rastlina dosahuje výšku 60 cm a v priemere - asi 20 cm Rúrkovité jasne žlté kvety zlatého lykožrúta s priemerom do 10 cm kvitnú koncom jari alebo začiatkom leta a tvoria kvetenstvo 5 - 6 kusov.

Foto: Lycoris zlatý (Lycoris aurea)

Šupinovka lekárska (Lycoris squamigera)

Pochádza z Japonska a dosahuje výšku 60 - 70 cm. Má pásovité široko-lineárne bazálne listy, ktoré sa objavujú po voňavých lievikovito fialovo-ružových kvetoch so žltým stredom a ohnutými okvetnými lístkami vädne, zhromaždených vo zväzku 6-8 kusov. Tento druh netvorí semená, preto sa rozmnožuje dcérskymi žiarovkami.

Na fotografii: Licoris scaly (Lycoris squamigera)

Licoris radiant (Lycoris radiata)

Za prírodných podmienok sa nachádza v Nepále, Kórei a Číne, naturalizovaný je aj v USA, Japonsku a ďalších krajinách. Licoris radiant je trvalka, ktorá pred listami vytvára kvety. Na výšku môžu kvetinové šípky žiariaceho lykožrúta dosiahnuť od 30 do 70 cm. Dlhé listy umiestnené paralelne k sebe, nie viac ako 1 cm široké, niekedy sa ohýbajú od stredu dosky. V kvetoch nepravidelného tvaru sa bočné okvetné lístky podobajú dlhým a tenkým anténam vychyľujúcim sa dozadu a v ich strede sa nachádza zväzok krátkych a širokých okvetných lístkov oblúkovitého vlnitého tvaru.

Na fotografii: Lycoris radiata (Lycoris radiata)

Krvavo červený lykožrút (Lycoris sanguinea)

Jedná sa o kompaktný druh, ktorý dosahuje výšku 45 cm. Táto lykožrút vytvára v apríli drobné listy, ktoré odumierajú v júni, a rastlina kvitne v auguste jasnými šarlátovými kvetmi s priemerom asi 5 cm.

Na fotografii: krvavo červená lykožrút (Lycoris sanguinea)

Literatúra

 1. Prečítajte si tému na Wikipédii
 2. Vlastnosti a ďalšie rastliny čeľade Amaryllidaceae
 3. Zoznam všetkých druhov na zozname rastlín
 4. Viac informácií na webe World Flora Online
 5. Informácie o záhradných rastlinách
 6. Informácie o viacročných rastlinách
 7. Informácie o bylinných rastlinách

Sekcie: Záhradné rastliny Trvalky Byliny Kvitnúce cibuľovité kvety Amaryllis Rastliny na L


Opis zariadenia

Kvet astilby je trváca rastlina z čeľade Saxifragaceae. Vo svojom prirodzenom prostredí sa nachádza v Severnej Amerike a Ázii. Astilba v krajine vychádzajúceho slnka je veľmi rešpektovaná. Je súčasťou elegantných kvetinových aranžmánov, ktoré tvoria dôležitú súčasť tradičného obradu popíjania čaju.

V záhradách sa vyskytujú krížence vytvorené krížením odrôd - Astilbe astiboides, Astilbe japonica, Astilbe thunbergii s druhom Astilbe chinensis. Rastliny dosahujú výšku 50 - 150 cm, majú priame, tuhé stonky a dvojité perovité listy, so zúbkovanými okrajmi, pokrčenými listovými čepeľami, dospievajúcimi. Vďaka svojim krásnym, perovitým listom, ktoré sú umiestnené na pevných stopkách a vytvárajú husté zhluky, je astilbe dekoratívna po celú sezónu - od jari do neskorej jesene.

Najpozoruhodnejšou ozdobou Astilby sú mimoriadne ozdobné malé kvety zhromaždené na vrchole vznešenej tuhej stonky v nádherných panikulárnych kvetenstvách pripomínajúcich farebné perie.

Kvety sa objavujú v lete - od júla do septembra, v závislosti od odrody. V čase kvitnutia sa odrody delia na skoré, stredne skoro a neskoro.


Výsadba baklažánov na otvorenom teréne

Len čo ustúpia jarné mrazy, môžete začať s presádzaním aubriet z nádoby na sadenice. Vyberte si oblasť pre pestovanie kvetu by mala byť so všetkou zodpovednosťou. Zvážte skutočnosť, že táto rastlina miluje jasné slnko a zle znáša tieň. Aby ste dosiahli intenzívne a dlhotrvajúce kvitnutie, je potrebné pripraviť pozemok na výsadbu sadeníc, ktorý bude umiestnený na slnečnej strane zeleninovej záhrady alebo záhrady. Na pestovanie aubriet je vhodná aj tá najskrytejšia pôda. Rastie dobre na akomkoľvek skalnatom teréne a nie je prieberčivý pri výbere pôdy. Pôda však musí dobre absorbovať vlhkosť a obsahovať popol alebo rašelinu. Je povolené malé mierne zásadité alebo neutrálne pôdne prostredie.

Aubrietu môžete zasadiť na záhon, ako sa vám páči. Rastlina je dosť tvarovateľná a pružná. Veľkosť a dĺžka koreňov sadeníc ovplyvní hĺbku výsadby. Šírka otvoru musí byť urobená na polovicu šírky črepníka. Pri pestovaní kvetu v plastovej nádobe musí byť riad spustený do vody, aby sa rastlina pri odstraňovaní nepoškodila. Po vystúpení vzduchových bublín na povrch črepníka sa sadenica opatrne odstráni a vloží sa do otvoru. Plocha pôdy okolo je trochu stlačená a posypaná pieskom, potom napojená.


Pozri si video: Vypestujte si doma veľké a lahodné maliny NOVÁ ZÁHRADA