Pestovanie džbánov: Dozviete sa viac o starostlivosti o džbány

Pestovanie džbánov: Dozviete sa viac o starostlivosti o džbányWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Rastliny džbánu majú vzhľad exotickej, vzácnej rastliny, v skutočnosti však pochádzajú z častí Spojených štátov. Rastú v častiach Mississippi a Louisiana, kde sú zlé pôdy a hladiny živín sa musia získavať z iných zdrojov. Rastliny sú mäsožravé a majú mäsité lieviky alebo trubice, ktoré fungujú ako pasce na hmyz a malé zvieratá.

Pestovanie ihličnatých rastlín ako izbových rastlín je bežné, ale ich pestovanie vonku vyžaduje trochu know-how. Naučte sa, ako si vypestovať džbán pre zaujímavú konverzáciu v domácej interiérovej alebo exteriérovej záhrade.

Typy džbánov

V názvoch rodov sa nachádza asi 80 druhov džbánov Sarracenia, Nepenthes a Darlingtonia.

Nie všetky sú vhodné na pestovanie vonku, pretože Nepenthes sú tropické džbány, ale fialové džbány (Sarracenia purpurea) má zónovú toleranciu 2 až 9 a je výnimočne prispôsobivý pre širokú škálu oblastí. Rastlina džbánu severného je iný názov pre fialový typ a rastie divoko v Kanade. Je vhodný pre mierne a chladné oblasti.

Rastlina žltý džbán (Sarracenia flava) sa nachádza v Texase a bažinatých častiach Floridy.

Džbán pre papagája (Sarracenia psittacina) a džbán zelený škvrnitý (syn. žltý džbán) sú rastliny v teplom období. Oba sa nachádzajú na zozname ohrozených druhov a nie sú k dispozícii na predaj. Nemali by sa zbierať ani z voľnej prírody.

Rastliny džbánu Cobra (Darlingtonia californica) pochádzajú iba z extrémnej severnej Kalifornie a južného Oregonu. Sú tiež náročnejšie na pestovanie.

Pestovanie džbánov by malo začínať druhmi, ktoré sú pôvodné vo vašom regióne alebo prispôsobiteľné podnebiu, kde žijete.

Ako pestovať džbán

Pestovanie džbánov je jednoduché, pokiaľ venujete pozornosť niektorým dôležitým položkám. Neobvyklý tvar a mäsožravý zvyk džbánu sú výsledkom nedostatku živín v ich pôvodnej pôde. Regióny, kde rastú, sú zbavené dusíka, takže rastlina chytá hmyz, aby získal svoj dusík.

Pestovanie rastlín džbánu vonku a starostlivosť o rastliny džbánu sa začína miestom a pôdou. Nepotrebujú bohatú organickú pôdu, ale potrebujú médium, ktoré dobre odvádza vodu. Rastliny džbánu v kvetináči musia byť v dobre priepustných pôdach. Na izbové rastliny použite akýkoľvek typ kvetináča a zabezpečte zmes s nízkou plodnosťou, v ktorej budú rastliny rásť. Napríklad rastline v kvetináči sa darí v zmesi rašeliny, kôry a vermikulitu. Hrniec môže byť malý a dokonca sa im môže dobre dariť aj v teráriu.

Vonkajšie vzorky žijú v mierne kyslých pôdach. Rastliny džbánu musia byť udržiavané mokré a môžu dokonca rásť vo vodných záhradách. Rastliny potrebujú močaristú, vlhkú pôdu a budú sa dobre chovať na okraji jazierka alebo močiarnej záhrady.

Rastlinám džbánu sa darí na plnom slnku až v svetlom tieni.

Starostlivosť o džbánové rastliny

Starostlivosť o rastliny džbánu je minimálna. Najlepšia teplota pre rastliny džbánu, ktoré sa pestujú vo vnútri, je medzi 16 až 21 ° C. Izbové rastliny by ste mali hnojiť na začiatku vegetačného obdobia dobrým jedlom pre orchidey a každý mesiac až do jesene.

Väčšina potrieb výživy rastlín pochádza z hmyzu, ktorý zachytáva v orgánoch v tvare džbánu. Z tohto dôvodu si starostlivosť o rastliny džbánu vonku nevyžaduje veľké hnojenie.

Vonkajšie rastliny prirodzene stratia časť listov v tvare džbánu. Keď zomierajú, odrežte ich. Z ružicového základu sa vytvoria nové listy. Starostlivosť o džbán zahŕňa aj ochranu rastlín v zemi pred zamrznutím nahromadením mulča okolo základne ružice.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o džbáne


7 druhov mäsožravých rastlín s obrázkami

Najúžasnejšia vec, ktorú som videl na svojej záhrade, je sledovanie mäsožravej rastliny, ktorá prvýkrát zachytáva hmyz moja záhradná záhrada . To je skutočne fantastický zážitok, ak ste to ešte nezažili, pripravte sa na ohromujúci zážitok. Z čeľade rastlín je zaujímavou kategóriou druhy mäsožravých rastlín.

Kvôli typickej nízkej kvalite pôdy sa mäsožravé rastliny vyvinuli tak, že si svoju stravu dopĺňali hmyzom a malými hlodavcami. Ako tieto rastliny zachytávajú, zabíjajú a trávia tento hmyz?

Mäsožravé rastliny používajú svoje listy ako pasce na korisť, ich listy sú jasné a farebné, aby prilákali hmyz a malé zvieratá. Ich farebné listy môžu byť skvelým doplnkom k vašim rozmarná záhrada . Tieto listy korisť zachytávajú, zabíjajú a trávia. Mäsožravé rastliny môžu prežiť bez hmyzu a iných menších zvierat. Napriek tomu sa im darí, keď získavajú živiny zo svojej koristi.

Predpokladajme, že sa chcete venovať záhradníctvu mäsožravých rastlín, ale neviete, kde začať. V takom prípade vám tento článok prinesie náskok uvedením siedmich populárnych druhov mäsožravých rastlín. Existuje asi 1000 rôznych mäsožravých rastlín, ktoré by bez malého vedenia mohli spôsobiť problém.


Prečo pestovať džbány?

Rastliny džbánu sú populárnym druhom, ktorý sa v Amerike pestuje a repotuje pre ich nápadný vzhľad a výnimočné schopnosti. Väčšina ľudí, ktorí pestujú džbány, tieto rastliny milujú, pretože majú pocit, že majú všetko, čo by človek mohol chcieť.

Tieto rastliny plodne rastú v pobrežných plánoch USA na juhovýchode. Preferujú slnečné otvorené mokraďové oblasti. Na miestach ako Gruzínsko, Alabama a Južná Karolína sa nachádza veľká rozmanitosť rastu rastlín smoliara.

Jeden druh džbánu sa dá nájsť nielen na juhovýchode, ale aj na severe, východnom pobreží, hornom stredozápade a dokonca aj v Kanade. Pretože džbánové rastliny sú v Amerike také plodné, je ľahké ich pestovať a udržiavať, keď ich znovu presadíte. To tiež prispieva k ich popularite v Spojených štátoch.

Prečo sú džbány populárne

Rastliny džbánu sú populárne, pretože sú to krásne mäsožravé rastliny. S rastlinou džbánu získate veľmi efektívny muchárik a rastlinu, ktorá bude pre nováčika jednoduchá na pestovanie a rýchlu starostlivosť. Okrem toho je osem nádherných druhov džbánov nádherných.

Vyššie sme spomenuli, že existuje osem druhov džbánov. Ak vás zaujíma, o čo ide, tu je zoznam:

  • S. Alta
  • S. Flava
  • S. Leucophylla
  • S. Menšie
  • S. Orophilia
  • S. Psittacine
  • S. Purpurea
  • S. Rubra

Každý z týchto druhov sa líši od ostatných, aj keď sa navzájom podobajú. Niektoré z týchto druhov sa tiež delia na ďalšie poddruhy.

Mnoho ľudí miluje mäsožravé vlastnosti džbánov, vďaka čomu sú džbány veľmi populárne. Rastliny džbánu majú na sebe vysoké úzke džbány, ktoré priťahujú hmyz. Tieto džbány majú zvyčajne jasné farby a vydávajú zápach, ktorý priťahuje chyby. Keď na rastline pristane chrobák, uviazol kvôli voskovitému plášťu na rastline a jej priehľadným listom.

Navyše nektárové chyby nájdené v džbáne sú plné jedu, ktorý ich intoxikuje. Ploštice často skĺznu a spadnú do džbánu. Ak sa to stane, džbán ho zachytí svojimi špičatými chĺpkami a potom hmyz strávi.

Jeden smutný fakt o džbánových rastlinách je, že ich prirodzená populácia klesá. Je to kvôli novému bytovému rozvoju, ktorý ich odstraňuje z ich oblastí. Niektoré druhy džbánov boli týmto procesom odstránenia tak zasiahnuté, že sú kriticky ohrozené.

Takže pestovaním a presádzaním rastlín smolníka vlastne prispievate k udržaniu ich populácie nažive. To znamená, že by ste mali mať niekoľko skutočne obohacujúcich pocitov a zároveň prispieť k vášmu pestovaniu a presádzaniu vašich džbánkových rastlín. Pestovanie a presádzanie džbánov znamená, že pomáhate udržiavať tento beauitufl druh rastlín nažive pre ďalšie generácie.

Hybridy džbánov

Jednou z najvzrušujúcejších vecí na severoamerických džbánkových rastlinách je to, že sa z nich dajú vytvoriť hybridy. Jedná sa o jedinečnú kvalitu, ktorá sa vyskytuje iba v niekoľkých druhoch rastlín. Skutočnosť, že z džbánov sa dajú formulovať hybridy, je však ďalším dôvodom, prečo sú džbány také populárne, že rastú aj repujú.

Môžete krížiť svoje korbáčiky a vytvárať veľa potomkov. Rastliny džbánu teda zahŕňajú niekoľko hybridných druhov. Čo je ešte zaujímavejšie na týchto hybridoch, je to, že bývajú mimoriadne pekné.

Vo voľnej prírode sa tiež nachádza veľa hybridov rastlín smolníka. Je úplne prirodzené, že sa hybridné druhy džbánov vytvárajú prirodzene. Niektoré z týchto hybridov sú také rozšírené, že dostali mená. Hybridné druhy džbánov sú často veľmi plodné. Preto veľa prvovýrobcov inklinuje k práci s hybridnými džbánmi

Ak skončíte s pestovaním a presádzaním hybridných džbánov, proces pestovania a presádzania hybridných džbánov funguje úplne rovnako ako pri presádzaní nehybridných džbánov.


Starostlivosť o džbán - Pestovanie rôznych druhov džbánov - záhrada

Pestovanie mäsožravých rastlín

Na mäsožravých rastlinách je niečo prehistorické a fascinujúce. Majú úžasnú schopnosť starať sa o seba, čo dokazuje, ako dobre sa rastliny dokážu adaptovať na prežitie v drsnom prostredí.

Konzumácia mäsa je vo svete rastlín prevládajúcou praxou, ktorá má na rôznych biotopoch viac ako 500 rôznych druhov mäsožravých rastlín.

Medzi ne patrí aj známa mucholapka Venuša alebo Dionaea muscipula, ktorá dostala meno po Venuši, bohyni lásky a krásy.

Všetky sú svojim spôsobom zaujímavé a každý z nich má osobitný prostriedok na zachytenie hmyzu.

V záhrade sa dá pestovať veľa odrôd, ale buďte opatrní, pretože veľa ľudí začína s jednou rastlinou a považujú ich za tak úchvatné, že sú nakoniec zberateľmi!

Ako sa vyvinuli

Počas evolučného procesu, keď sa zmenili reliéfy, rástli určité druhy rastlín v rašeliniskách. Pôda bola veľmi kyslá a mala nízky obsah výživných látok potrebných na prežitie týchto rastlín.

Bolo to však ideálne prostredie pre hmyz, takže rastliny sa postupne začali vyvíjať. Vyvinuli spôsoby, ako nalákať a chytiť túto nič netušiacu korisť, ako aj chémiu, ktorá bola nevyhnutná na jej premenu na jedlo.

Aj keď môže byť lákavé kŕmiť hmyz svojimi rastlinami, ktoré jedia mäso, môže byť pre nich v skutočnosti nadmerné množstvo potravy škodlivé.

Prekrmenie hmyzu na mäsožravú rastlinu je ako podpora hnojiva pre každú inú rastlinu, takže im umožníte prirodzené kŕmenie.

TIP Pestovanie týchto rastlín je skvelý spôsob, ako zaujať deti v záhradníctve.

Venuša mucholapka

Prirodzene rastie v Severnej a Južnej Karolíne v USA a v rode je iba jeden druh.

Závesné listy sú lemované tuhými ostňami a žľazami, ktoré vylučujú nektár.

Vo vnútri listov sú malé citlivé chĺpky, ktoré sa po dotyku pružne uzavrú a zachytia korisť. Hmyz sa potom rozpustí enzýmami.

Pasca sa znovu otvorí a všetky zvyšky sa umyjú alebo odfúknu.

Opakované falošné poplachy sú pre rastlinu škodlivé, preto sa nedotýkajte listov.

Ako rásť

Má rád mierne, tropické a subtropické podnebie. Pestujte ju v kvetináčoch na plnom slnku.

STROJÁRSKA ZMES je vyrobený z troch častí rašeliny a jednej časti hrubého riečneho piesku.

MULCH s machom sphagnum, ktorý slúži ako
indikátor vlhkosti. Keď mach zhnedne, pôde chýba voda.

VODA pravidelne destilovanou vodou a hrniec vždy postavte na podnos s asi 20 mm vody.

TIP Keď zomrie pasca, odrežte jej základňu a rýchlo vyrastie nová.


Venus Flytrap prirodzene rastie v Severnej a Južnej Karolíne v USA a v rode je len jeden druh

Opičie poháre

Existuje asi 140 druhov nepenthes a bežne sa nazývajú tropické džbány alebo poháre na opice, pretože rastú tak veľké, že z nich opice pijú.

Svoju korisť chytia do upravených listov alebo džbánov lákaním hmyzu, ba dokonca aj malých žiab, okolo okraja sa nachádza nektár.

Hmyz skĺzava po voskovitých vnútornostiach a topí sa v smrtiacej zmesi tráviacich tekutín.

Ako rásť

Väčšina nepenthes potrebuje teplo a vlhkosť. Môžu sa pestovať vonku v tropických oblastiach alebo v skleníku v miernych oblastiach.

Tento druh vysočiny bude rásť vonku v miernom podnebí. Sadte do kvetináčov alebo závesných nádob, aby dostali ranné slnko.

ZARIADENIE RIADU je vyrobený z dvoch častí machu sphagnum do jednej časti orchideovej kôry. Nezbaľujte zmes, pretože majú radi drenáž zdarma.

KRMIVO s hnojivom s vysokým obsahom dusíka s polovičnou silou, ak sú v skleníku. Ak sa pestujú vonku, nepotrebujú hnojenie.

VODA zhora každých pár dní. Nestojte hrniec vo vode, pretože korene budú hniť.


Poháre na opice chytia svoju korisť v upravených listoch alebo džbánoch lákaním hmyzu nektárom, ktorý sa nachádza okolo okraja

Rastliny džbánu

Pôvodom zo Severnej Ameriky je v rode Sarracenia osem druhov. Produkujú ohromujúce kvety a môžu rásť vertikálne alebo ležať na zemi.

Tieto rastliny lovia korisť v listoch, ktoré tvoria lievik. Hmyz sa plazí do džbánu, priťahuje ho sladko voňajúci nektár.

Keď sa dostanú dovnútra, chĺpky smerujúce nadol a klzký voskový povlak bránia ich úniku. Ich osud je spečatený, keď spadnú do bazéna s tráviacou tekutinou na základni.

Ako rásť

Sarracenia bude rásť v miernych a tropických oblastiach v kvetináčoch alebo bahenných záhradách.

Môžu byť umiestnené v rybníku, pokiaľ je okraj hrnca nad vodnou hladinou. Umiestnite ich na úplné slnko s ochranou pred mrazom.

STROJÁRSKA ZMES je vyrobený z troch častí rašeliny a jednej časti hrubého riečneho piesku.

MULCHUJTE zmes s vlhkým machom rašeliníka.

VODA voľne v lete destilovanou vodou a
použite podnos na hrnce. V zime spia, preto podnos a vodu vyberajte iba raz týždenne.


Rastliny džbánu lovia korisť v listoch, ktoré tvoria lievik

Rosička

Rosnatka alebo Drosera odvodzuje svoj názov podľa krásneho zobrazenia, ktoré sa zobrazí, keď sú jej lepkavé chápadlá mokré od
rosa a trblietanie sa na rannom slnku.

Tieto rastliny vylučujú lepkavú látku na konci jemných chĺpkov, ktoré lákajú a chytajú hmyz.

Pri pristátí sú tieto chlpy nalepené na rastline a behom niekoľkých minút je únik nemožný.

Sekrécia potom pôsobí ako kyselina a rozpúšťa vnútorné orgány hmyzu do formy, ktorú si rastlina môže použiť na vlastnú výživu.

Po celom svete existuje asi 104 druhov a viac ako polovica z nich pochádza z Austrálie.

Ako rásť

Rosnatky sa ľahko pestujú, najmä ak zistíte, že sú vhodné pre vaše podnebie.

Zdvihnite ich v kvetináčoch a nájdite pre ne miesto na jasnom a filtrovanom slnečnom svetle.

ZARIADENIE RIADU sa vyrába z troch častí rašeliny a jednej časti piesku.

MULCH zmes s vlhkým machom rašeliny.

VODA umiestnením nádoby do podnosu s vodou. Podnos v zime vyberte a raz týždenne zalejte.

Rastliny rosičky vylučujú lepkavú látku na konci jemných chĺpkov, ktoré lákajú a chytajú hmyz


Pozri si video: Džbán TEO l