Čo je vírus slivkovej mozaiky: Liečba vírusu mozaiky na slivkách

Čo je vírus slivkovej mozaiky: Liečba vírusu mozaiky na slivkáchWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Vírus mozaiky sliviek bol objavený v Texase začiatkom 30. rokov 20. storočia. Od tej doby sa choroba rozšírila po ovocných sadoch na juhu USA a určitých oblastiach Mexika. Toto vážne ochorenie postihuje slivky a broskyne, ako aj nektárinky, mandle a marhule. Mozaikový vírus sliviek sa šíri zo stromu na strom drobnými roztočmi broskýň (Eriophyes insidiosus). Vírus sa môže šíriť aj štepením.

Bohužiaľ neexistujú žiadne lieky na mozaikový vírus sliviek, ale existujú spôsoby, ako zabrániť tomu, aby choroba ovplyvnila vaše ovocné stromy. Vďaka prísnym karanténnym programom je vírus mozaiky sliviek dnes relatívne neobvyklý. Poďme sa naučiť príznaky a príznaky vírusu slivkovej mozaiky a ako zabrániť, aby choroba infikovala vaše stromy.

Príznaky mozaikového vírusu na slivkách

Vírus mozaiky slivky sa objavuje na listoch, ktoré sú škvrnité zelenými, bielymi alebo žltými škvrnami. Listy, ktoré sú oneskorené, sa môžu tiež zvlniť alebo zvlniť. Plody stromov postihnutých vírusom slivkovej mozaiky sú hrboľaté a zdeformované. Sú nepredajné a všeobecne nie sú vhodné na stravovanie.

Na vírus mozaiky zo sliviek neexistuje žiadny liek a infikované stromy by sa mali odstrániť a zničiť. Strom môže žiť niekoľko sezón, ale plody sú nejedlé. Existujú však spôsoby, ako sa dá chorobe zabrániť.

Ako zabrániť mozaikovému vírusu sliviek

Pri výsadbe nových sliviek vysádzajte iba kultúry odolné voči vírusom.

Ošetrujte nové stromy miticídmi. Dôsledne dodržujte pokyny výrobcu, najmä pokiaľ ide o načasovanie postreku a jeho množstvo. Uistite sa, že je produkt registrovaný na použitie na ovocných stromoch.

Roztoče sa často dajú potlačiť záhradníckym olejom alebo insekticídnym mydlovým sprejom v okamihu napučania - tesne predtým, ako sa začnú objavovať kvety. Na ochranu včiel a iných opeľovačov nikdy nestriekajte miticíd, keď sú stromy kvetinové.

Pravidelne polievajte stromy. Roztoče priťahujú suché, prašné podmienky.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o slivkách


Vírus jablkovej mozaiky

Vírus jablčnej mozaiky (ApMV) je rastlinný patogénny vírus z čeľade Bromoviridae. Názov nesie podľa svojich príznakov, ktoré sa na jablkách vyskytli prvýkrát. [1] ApMV je vírus založený na pozitívnom zmysle na báze RNA. [1] Samotná choroba má niekoľko synoným, vrátane vírusu mozaiky mierneho jablka, vírusu chmeľu, vírusu ružovej mozaiky a vírusu pattenov európskej slivkovej línie. [2] Spôsobuje to výrazné zníženie úrody a zníženie priemernej dĺžky života ovocných stromov.

Vírus vzoru brezy
Vírus brezového krúžku
Vírus holandskej slivkovej línie
Vírus európskej slivkovej čiary
Hop A vírus
Vírus mozaiky žltej z konského gaštanu
Vírus ružovej mozaiky


Mnoho prezidentov (Európska slivka) (Prunus x domestica) uvádza ako veľmi odolnú odrodu sliviek. „Prezident“ a ďalšie európske slivky, ktoré najlepšie rastú v zónach odolnosti rastlín 5a až 10 b, sú vhodné pre oblasti s neskorými mrazmi a chladným daždivým počasím na jar. Európske slivky kvitnú a plodia neskôr v sezóne ako japonské odrody.

Podľa doktorky Sharon Douglasovej z Oddelenia patológie a ekológie rastlín na poľnohospodárskej experimentálnej stanici v Connecticute majú japonské odrody sliviek (Prunus salicina) väčšiu odolnosť voči čiernemu uzlu ako iné odrody. Medzi odrody, ktoré pomenoval Dr. Douglas a ďalší, patrí „Santa Rosa“, ktorá dobre rastie v zónach odolnosti rastlín USDA 5b až 6b a 7b až 10b, a „Shiro“, ktorá dobre rastie v zónach 5b až 10a.


Prerezávanie slivky

V prípade slivky spĺňa orezávanie dve funkcie: starostlivosť o samotný strom a zlepšenie úrody ovocia.

Všeobecné zásady rezu

Odporúča sa prerezávať iba to, čo je nevyhnutne potrebné pretože slivky sú jemné a rany ju robia zraniteľnou voči chorobám.

Po každom strihu naneste pasta na prerezávanie ako borovicový decht na ochranu dreva pred plesňami a inými chorobami.

Smerové prerezávanie

Napriek tomu môžete vystupovať smerový rez v prvom roku tvarovať štruktúru stromu.

  • Vykonáva sa smerové prerezávanie v zime ale nie počas mrazivého počasia.
  • Cieľom je zriediť výhonky z kmeňa a skončiť tak, že 3 alebo 4 hlavné vetvy smerujú von.
  • Rovnako ako všetky jamy, najmä čerešňa, sa rez vykonáva koncom leta alebo začiatkom jesene.

Po zbere sliviek

Vykonáva sa údržbové prerezávanie v zime ale nie počas mrazivého počasia.

  • Akonáhle zozbierate slivky, vyberte ich mŕtve drevo a krehké vetvy.
  • Odstráňte plody, ktoré nespadli zo stromu - sú často choré - a zničte ich.
  • Tiež odstráňte prísavky, čo sú tie výhonky, ktoré sa objavujú pri základni stromu. Tieto prísavky čerpajú šťavu zo stromu a neprodukujú žiadne ovocie.

Po orezaní pomáha pasta na orezávanie zabrániť infekcii spôsobenej plesňami a chorobami.


Riešenia

Kontrola choroby mozaiky abutilonu na kvitnúcich javoroch je zbytočná, pretože nepoškodzuje rastlinu. Pre záhradkárov, ktorí chcú zbaviť svoje stromy strakatého lístia, je však k dispozícii správa. Ak je to možné, záhradníci môžu umiestniť stromy do tlmeného osvetlenia ako prostriedok na zníženie farebného kontrastu lístia. Niektoré správy navyše naznačujú, že tam, kde sú symptomatické listy vytrvalo odstránené, sa podľa Havajskej univerzity v Manoa Cooperative Extension Service môžu produkovať úplne zelené, asymptomatické listy.

Plesňová pleseň zmizne sama, keď je pod kontrolou napadnutie škodcom. Spravujte vošky na javoroch uvoľňovaním prirodzených nepriateľov na strom ako prvý krok k ovládaniu bez použitia chemikálií. Nákup nepriateľov, ako sú parazitické vosy, od predajcov záhradných potrieb. Pri pretrvávajúcom probléme nasýtte stromy botanickým insekticídom, ako je napríklad neemový olej, aby ste zabili vošky.

Pisateľská kariéra Tarah Damask sa začala v roku 2003 a zahŕňa skúsenosti ako módneho spisovateľa / redaktora Neimana Marcusa, krátke publikácie beletrie v časopise „North Texas Review“, samostatne vydaný román, biografie kapiel, učebné osnovy pre charterové školy a články na rôznych webových stránkach. Damask je držiteľom titulu Master of Arts v angličtine a kreatívneho písania na univerzite v severnom Texase.


Pozri si video: Новые ВИРУСЫ на Android превращают смартфоны в ЗОМБИ!