Základy kompostovania: Ako funguje kompostovanie

Základy kompostovania: Ako funguje kompostovanieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Bez ohľadu na vaše súčasné pôdne podmienky ho pridanie kompostu môže zmeniť na zdravé rastové médium pre rastliny. Kompost je možné zapracovať do pôdy ručne alebo obrábaním pôdy alebo ho pridať ako vrchný obväz. Robí sa z nej aj vhodný mulč.

Základy kompostovania

S používaním kompostu sú spojené mnohé výhody:

 • Môže vylepšiť pôdu, vybudovať štruktúru a štruktúru.
 • Zvyšuje prúdenie vzduchu a zadržiavanie vody.
 • Kompost tiež stabilizuje hladinu pH a podporuje základné baktérie.
 • Kompost umožňuje rastlinám efektívne využívať živiny aj na dosiahnutie zdravšieho rastu.

Organická hmota nachádzajúca sa v komposte navyše podporuje dážďovky, ktoré tiež pomáhajú prevzdušňovať pôdu. Medzi ďalšie výhody patrí kontrola erózie a redukcia chorôb prenášaných pôdou.

Ako funguje kompostovanie?

Kompost je vyrobený z organických materiálov, ktoré sa rozkladajú v pôde, obohacujú jej štruktúru a dodávajú základné živiny. Aby sme pochopili proces kompostovania, pomôže nám to pozrieť sa na proces prirodzeného rozkladu, ktorý sa nachádza v prírode. Napríklad zalesnené oblasti sú vyplnené organickými materiálmi - stromami, listami atď. Tieto materiály sa časom pomaly rozkladajú alebo rozkladajú pomocou mikroorganizmov a dážďoviek. Akonáhle sa materiály rozložia, premenia sa na humus, nevyhnutný prvok pri produkcii bohatej a úrodnej pôdy, ktorý je zodpovedný aj za produkciu zdravých rastlín.

Tento proces je obdobou záhradného kompostovania. Len čo dôjde na hromade kompostu k rozkladu, mal by byť výsledok podobný ako pri humuse s tmavým drobivým pôdnym materiálom.

Vytvorte si vlastný kompost

Pokyny na kompostovanie sa síce líšia, ale väčšina z nich má rovnaké základné princípy. Spravidla sa najčastejšie používajú metódy pasívneho kompostovania. Táto metóda spočíva v malých hromadách kompostu obsiahnutých v koši, ohrádke alebo kontajneroch na kompost. Aj tie sa líšia v závislosti od veľkostí od 5 do 7 stôp (1,5 až 2 m) okolo a od 3 do 4 stôp vysokých (0,9-1,2 m). Zvládnuteľnejšia veľkosť, najmä pre menšie záhrady, však nemusí byť väčšia než 0,9 x 0,9 m. Váš kompostovací systém je však ľahké prispôsobiť tak, aby vyhovoval vašim špecifickým potrebám.

Väčšina kompostu je vyrobená z organických materiálov, ako sú listy, záhradné rastliny, noviny, slama, odrezky trávy, hnoj a zvyšky z kuchyne. Kuchynský odpad by mal obsahovať materiály ako lúpanie zo zeleniny a ovocia, vaječné škrupiny, kávová usadenina atď. Na hromadu kompostu by sa nikdy nemalo pridávať mäso, tuk a kostné výrobky, pretože by mohli zaviesť škodlivé parazity a prilákať zvieratá.

Mali by ste striedať vrstvy zelených a hnedých materiálov. Medzi zelené predmety patria posekané trávy a zvyšky z kuchyne, ktoré do kompostu pridávajú dusík. Hnedé materiály pridávajú uhlík do nádob na kompost a pozostávajú z vecí ako listy, noviny a malé drevité materiály.

Vlhkosť a primeraná cirkulácia vzduchu sú pre kompostovanie nevyhnutné. Preto by mali byť udržiavané mokré, ale nie mokré. Kompost by ste navyše mali často obracať pomocou záhradnej vidlice, aby sa uľahčilo prevzdušnenie a urýchlilo sa proces rozkladu.

V závislosti od použitých materiálov a veľkosti hromady kompostu môže rozklad trvať kdekoľvek od týždňov alebo mesiacov až po rok.


Váš vlastný kompostovací systém

Kompostovanie je spôsob, ako robiť to, čo sa deje v prírode, kde sa suroviny premieňajú na mäkké a hubovité pôdne zrná. Tie pomáhajú pôde zadržiavať vodu a sprístupňujú živiny rastlinám.

Kompost je pre vašu záhradu skutočne taký cenný, často sa označuje ako „čierne zlato“.

Pre tých z vás, ktorí kompostujete doma, sa dozviete, ako tento systém zabezpečiť to, čo potrebujete pre svoje domáce záhradnícke projekty.

Váš kôš by mal pozostávať z jednej časti zeleného odpadu a dvoch častí hnedého odpadu. Shutterstock

• použite niekoľko nádob bez dna, takže keď je jedna plná, môžete začať na druhej na tienistom mieste

• mať dobrú zmes „hnedých“ (dve časti) a „zelených“ (jedna časť). Kombinujte hnedé materiály (seno, slamu, piliny, drevnú štiepku, listy, burinu, ktorá nešla na výsev) s zvyškami potravín a inými materiálmi (šupky a kôry z ovocia a zeleniny, čajové vrecká, kávová usadenina, vaječné škrupiny) a niektoré druhy zvierat hnoj (kuracie, kravské, konské)

• nechajte stúpať teplotu. Teplo v strede hromady kompostu je dobrým znamením, pretože mikróby rozkladajú to, čo ste vložili. Keď kompost dozrieva, ochladzuje sa a vytvára vynikajúce prostredie pre červy a ďalšie mikróby na dokončenie procesu.

• uistite sa, že sa vám kávová usadenina a čajové vrecká môžu rozpadnúť, preto vrecko pred pridaním na hromadu kompostu vyberte. Vlhké čajové lístky môžu pomôcť vašej hromade rýchlejšie sa rozpadnúť. Citrusové ovocie (citróny, pomaranče), korenené papriky, cibuľa a cesnak sú v poriadku, nepridávajte ich však na svoju červiu farmu, kde červy budú trpieť za kyslých podmienok, ktoré vzniknú pri ich rozbití.

• Buďte kreatívni s prírodnými „hnedými“ materiálmi - pokiaľ do nich nie je primiešaný žiaden plast, zahoďte ich. Zahŕňa to čokoľvek od obilnín, cez vaty, víno, korky, popol z krbu, dokonca aj ľudské vlasy a kožušinu.

Citrusy a cibuľa sú v poriadku, vyhýbajte sa zvyškom mäsa. Shutterstock

• nenechajte svoj kompostovací kôš pastvou pre miestne hlodavce, ako sú potkany. Podstavec mierne zahĺbte do zeme, kôš vyložte drôteným pletivom a zakryte ho. Vyhýbajte sa zvyškom mäsa, jedlým tukom a olejom, mliečnym výrobkom a kostiam, ktoré priťahujú škodcu

• nenechajte svoj kompost smradľavý alebo slizký - to znamená, že je príliš vlhký. Slizký kompost znamená, že musíte pridať viac „hnedých“ materiálov. Môžete tiež veci urýchliť tým, že sa budete každý týždeň prehrabávať v halde alebo budete v rôznych fázach pridávať kúsky a kúsky (choo poo, drvený kameň a vápno), ktoré vám pomôžu, aby sa to všetko stalo rýchlejšie

• nedovoľte, aby sa do vášho kompostu dostali škaredé chemikálie a mikróby. Patria sem napríklad odpad z upraveného dreva, odpad z domácich zvierat (ak berú lieky alebo konzumujú mäso) a choré rastliny. Čo je možné spracovať, sú nádoby na domáci kompost obmedzené. Ako ďalší bezpečnostný prostriedok je dobré nosiť rukavice.


Dôvody, prečo by ste mali používať a robiť kompost

1. Kompostovanie znižuje množstvo odpadu, ktorý odošlete na skládku.

Výroba kompostu je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako prispieť k ochrane životného prostredia. Podľa dohody EPA 28% odpadu odosielaného na skládku tvoria zvyšky potravín a záhradný odpad, ktoré sú kľúčovými zložkami kompostovania.

Namiesto toho, aby ste ich vyhodili, môžete si ich nechať na hromadu kompostu a vytvoriť niečo prospešné pre vašu záhradu A prospešné pre zem.

(Bočná poznámka - kŕmenie zvyškov vašich kurčiat (ak ich máte) je ďalším vynikajúcim spôsobom, ako dobre využiť zvyšky jedla.)

2. Kompost šetrí peniaze a zvyšuje vašu udržateľnosť

Kompost je takmer univerzálnou odpoveďou na záhradné problémy. Máte zlú záhradnú pôdu? Pridajte kompost. Potrebujete mulčovať svoju záhradu? Ideálnou voľbou je kompost. Chcete dodať svojim rastlinám výživu? Pripravte si kompostový čaj (tu je postup, ako pripraviť kompostový čaj).

Ak si chcete vyrobiť vlastnú pôdu na zalievanie, hádajte, čo potrebujete? Áno, opäť kompost. A ak máte vyvýšené záhony, ako to robíme my, je zvyčajne potrebné ich z dôvodu stláčania pôdy nakoniec každý rok doplniť ďalšou pôdou alebo kompostom.

Kvalitný kompost z obchodu nie je lacný. A ak máte veľkú záhradu, cena na dodatočnej pôde a komposte vás môže prinútiť, aby ste sa vyhli, najmä ak máte akýkoľvek rozpočet na záhradu.

Preto výroba vlastného kompostu má najväčší zmysel, ak potrebujete kompost v akomkoľvek množstve.

3. Kompost zlepšuje zdravie pôdy

Namiesto nákupu syntetických hnojív a harabúrd siahnite po domácom prírodnom komposte, keď vaša záhrada potrebuje posilniť. Komerčné hnojivá, ani tie organické, neposkytujú také množstvo výživných látok, ktoré získate kvalitným kompostom. Kompost dodáva živiny postupne, po dlhú dobu, zatiaľ čo hnojivá sú zvyčajne akciou „rýchlej opravy“, ktorá funguje iba obmedzený čas.

Kompost tiež zlepšuje štruktúru pôdy. Väčšina záhradníkov nezačína skvelou pôdou a kompost zlepšuje štruktúru pôdy a zvyšuje schopnosť pôdy zadržiavať živiny a vodu. Kompost je nabitý prospešnými mikroorganizmami, dážďovkami a inými dobrými látkami, vďaka ktorým získate dokonalý materiál na výrobu zdravej záhrady.


3. Preosievajte svoj kompost.

Po dokončení ešte zostane niekoľko veľkých častíc, ktoré nebudete chcieť zamiešať do svojej záhradnej postele. Tieto tyčinky a kamienky môžete odfiltrovať, aby ste vytvorili pekný a hladký produkt vhodný na použitie v interiéri alebo exteriéri. Môžete si kúpiť sitko na kompost (dostupné na Amazone) alebo si ho vyrobiť s niekoľkými kusmi šrotu a nejakou ¼ palcovou hardvérovou handričkou.

Je dôležité mať na pamäti, že kompost je pôdnym doplnkom, nie náhradou pôdy. Samotný pojme príliš veľa vody a neposkytuje skutočnú štruktúru. V tomto prostredí sa darí máloktorej rastline. Kompost je najúčinnejší buď zabudovaný do pôdy, alebo nanesený na povrch pôdy.


Čo nemôžeš kompostovať?

Niekedy môže byť mätúce, čo môžete a čo nemôžete kompostovať. Všeobecným pravidlom je, že ak zviera vychádza, nemali by ste ho kompostovať, ale aj to môže byť mätúce, keď zistíte, že môžete kompostovať perie a vaječné škrupiny. Tu je zoznam najbežnejších domácich potrieb, ktoré by sa nemali dostať na vašu hromadu kompostu.

 • Mäso alebo ryby
 • Kosti
 • Zvyšky, ktoré nie sú zeleninou alebo ovocím
 • Mastné zvyšky jedla
 • Mliečne výrobky
 • Tuk alebo olej
 • Pobočky
 • Záhradné zvyšky, ktoré boli postriekané pesticídmi
 • Buriny
 • Choré rastliny

Rýchle vytvorenie hromady kompostu je vynikajúcim spôsobom, ako ušetriť peniaze pri hnojení vašej záhrady a znížiť domáci odpad opätovným použitím kuchynských zvyškov, ktoré by tradične skončili na skládke. Aj keď nemáte záhradu, kompostovanie môže znížiť váš odpad a byť fantastickým doplnkom recyklácie.


Výhody kompostovania

Domáca výroba kompostu nielenže zosvetlí náš odpadkový kôš a pomôže našim záhradám. Pomáha tiež riešiť klimatické zmeny.

V Austrálii každoročne hnije potravinový odpad, ktorý hnije na skládkach, metán, čo zodpovedá asi 6,8 miliónom ton oxidu uhličitého. Keby bol globálny potravinový odpad krajinou, bol by to tretí najväčší producent skleníkových plynov na svete za USA a Čínou.

Je zrejmé, že existuje veľa skvelých dôvodov na kompostovanie. A podľa niekoľkých jednoduchých pravidiel môžete aj vy vytvoriť svoje vlastné „čierne zlato“.

Cheryl Desha získava príslušné finančné prostriedky od vlády Queenslandu, mestskej rady v Gold Coast a spoločnosti Rocky Point Pty Ltd. Je členkou Engineers Australia (EA), Surveying and Spatial Sciences Institute (SSSI) a členkou správnej rady International Society of Digitálna Zem (ISDE) a Akademická sieť OSN pre správu globálnych geopriestorových informácií (UN-GGIM).

Kimberley Reis je pridružená k Planning Institute of Australia (PIA) a dostáva finančné prostriedky od regionálnej rady v Cairns na začlenenie miestnych iniciatív na odolnosť voči potravinám do dohôd o mimoriadnych udalostiach v prípade katastrofy.

Savindi Caldera získava príslušné financovanie od Národného výskumného centra pre trvalo udržateľné vybudované prostredie (SBEnrc), mestskej rady v Gold Coast a spoločnosti Rocky Point Pty Ltd za vývoj škálovateľných postupov nakladania s odpadom smerom k uzavretým systémom. Je členkou výboru pre udržateľnosť Griffith University (pracovná skupina pre znižovanie emisií z letectva) a Australasian Association of Engineering Education (AAEE).


Pozri si video: Ideme do finale