Čo je Okra Leaf Spot: Tipy na ošetrenie listovej škvrny Okra

Čo je Okra Leaf Spot: Tipy na ošetrenie listovej škvrny OkraWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Amy Grant

Okra milujúca teplo sa pestuje po celé storočia, až v trinástom storočí, kedy ju pestovali starí Egypťania v povodí Nílu. Dnes sa väčšina komerčne pestovanej okry vyrába v juhovýchodných Spojených štátoch. Aj po storočiach kultivácie je okra stále náchylná na škodcov a choroby. Jednou z takýchto chorôb je škvrnitosť listov na okre. Čo je okra listová škvrna a ako sa dá okra s listovými škvrnami zvládnuť? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.

Čo je Okra Leaf Spot?

Škvrny na listoch okra môžu byť výsledkom niekoľkých organizmov špiniacich listy, medzi ktoré patria Alternaria, Ascochyta a Phyllosticta hibiscina. Väčšinou sa nepreukázalo, že by žiaden z nich spôsoboval vážne ekonomické straty.

Pre tieto choroby nie sú k dispozícii a nie sú potrebné žiadne fungicídy. Najlepším spôsobom, ako kontrolovať okru s listovými škvrnami spôsobenými týmito organizmami, je trénovať striedanie plodín a využívať dôsledný program hnojenia. Nie sú to jediné patogény, ktoré môžu byť zodpovedné za okru s listovými škvrnami.

Listová škvrna Cercospora z Okry

Škvrny na listoch okra môžu byť tiež výsledkom patogénu Cercospora abelmoschi. Cercospora je plesňová infekcia, pri ktorej sú spory prenášané vetrom z infikovaných rastlín do iných rastlín. Tieto spóry priľnú k povrchu listu a rastú a stávajú sa z nich rast mycélií. Tento rast je na spodnej strane listov vo forme žltkastých a hnedých škvŕn. Ako choroba postupuje, listy sú suché a hnedé.

Cercospora prežíva v rastlinných zvyškoch, ktoré zostali po hostiteľoch, ako je repa, špenát, baklažán a samozrejme okra. Je to priaznivé pre teplé a vlhké počasie. Najvážnejšie ohniská sa vyskytujú po období daždivého počasia. Šíri sa vetrom, dažďom a zavlažovaním, ako aj použitím mechanického náradia.

Na kontrolu šírenia škvrnitosti listov Cercospora infikované listy odstráňte a zlikvidujte. Po odstránení infikovaných listov popoludní nastriekajte na spodnú stranu listov okra fungicíd. Vždy striedajte plodiny, najmä pre nasledujúce hostiteľské plodiny. Bojujte proti burine, ktorá ukrýva túto chorobu. Vysádzajte iba vysoko kvalitné certifikované osivo.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Sprievodné rastliny Okra

Pri plánovaní vašej záhrady môže byť dôležité mať na pamäti, aké druhy rastlín majú tendenciu robiť dobre, keď sú vysadené blízko seba. Tieto rastliny sa nazývajú spoločenské rastliny. Môžu si navzájom pomáhať rásť a prosperovať prostredníctvom rôznych výhod, ktoré si navzájom poskytujú. Dozviete sa viac o spoločenskej výsadbe a o tom, aké spoločenské rastliny okra by ste mali brať do úvahy pri tohtoročnej výsadbe záhrady.


Príručka chorôb rastlín v Texase

Hibiscus esculentus

Fusarium Wilt (huba - Fusarium oxysporum F. sp. vasinfectum): Najzrejmejším príznakom je typický vädnutie, po ktorom nasleduje smrť. Napadnuté rastliny môžu byť zakrpatené a žlté. Huba napáda koreňový systém a kolonizuje cievny systém. Pritom je blokovaný pohyb vody a toxíny z huby menia normálnu funkciu buniek. Zrezanie základne stonky odhalí tmavú drevitú časť. Okrem dlhého otáčania nie je k dispozícii žiadny ovládací prvok. Všetky odrody sú náchylné.

Koreňový uzol háďatko (nematóda - Meloidogyne sp.): Okra je vysoko náchylná. Koreň sa zväčšuje a skresľuje. Pozrite si časť o nematódach s koreňovými uzlami. Nie sú k dispozícii žiadne odolné odrody.

Leaf Spot (huby - Alternaria sp., Ascochyta sp., Cercospors malayensis, Phyllosticta hibiscina): Existuje niekoľko organizmov špiniacich listy, ktoré napádajú okru. Ukázalo sa však, že žiadny nespôsobuje hospodárske straty. Neodporúča sa žiadna kontrola.

Blossom and Fruit Blight (huba - Choanephora cucurbitarum): Mladé ovocie a kvety sú napadnuté plesňou, ktorá im dodáva „metličkový“ vzhľad. Napadnuté časti rastlín sa redukujú na mäkkú zhnitú látku. Vývoj chorôb podporuje teplé a vlhké počasie. Postriekajte schváleným fungicídom.

Sadencová choroba (huba - Rhizoctonia sp.): K tejto chorobe dôjde skôr, ak sa okra vysadí skôr, ako sa pôdy na jar dostatočne zahrejú. Ďalšie informácie nájdete v sekcii Choroby zo sadeníc.

Vírus: Dr. Judith K. Brownová v okre z mexického Tamaulipasu (v susedstve dolného údolia Ria Grande) na jeseň 1994 zistila geminivírus prenášaný na biele muchy. Ovocie má nepravidelné žlté plochy, ktoré sledujú pozdĺžne zarovnanie. Počiatočným príznakom na mladých listoch je rozptýlený, škvrnitý vzhľad. Staršie listy majú nepravidelné žlté plochy, ktoré sú medzikvartálne. Choroba je spojená s prítomnosťou molíc. Povaha geminivírusu nebola stanovená a nebola vylúčená ani prítomnosť ďalších vírusov. Predbežné experimenty Dr. Browna naznačujú, že vírus nie je prenášaný semenami. Neexistujú žiadne kontrolné opatrenia. Vložil Tom Isakeit, 7/5/95.

Bavlna Root Rot (huba - Phymatorichum omnivorum): Infikované rastliny odumierajú náhle od polovice leta do jesene. Listy zvyčajne zostávajú pripevnené k rastline. Viac informácií nájdete v sekcii bavlna Root Rot.

Uhlie rot (Huba - Macrophomina phaseolina): (Pozri časť o hnilobe dreveného uhlia)

Southern Blight (huba - Sclerotium rolfsii): (Pozri oddiel Southern Blight)


Smrad Bugs and Leaffooting Bugs

Zelená smradľavá chyba, Acrosternum hilare (Povedz), Pentatomidae, HEMIPTERA
Hnedý smradľavý hmyz, Euschistus servus (Povedz), Pentatomidae, HEMIPTERA
Leafooting chyba, Leptoglossuis phyllopus, Coreidae, HEMIPTERA

POPIS

Dospelý - Všetky smradľavé chyby dospelých majú tvar štítu. Asi 14 až 19 mm dlhé, zelené smradľavé chyby sú jasne zelené s úzkou oranžovo-žltou čiarou ohraničujúcou hlavné oblasti tela. Hnedé smradľavé chyby sú matnej šedožltej farby a dlhé 12 až 15 mm. Ploštice s nepravým chodom sú asi 20 mm dlhé, majú tmavohnedé telá, úzky krémovo zafarbený prúžok cez chrbát a sploštené zadné končatiny podobné listu.

Vajcia - Vajcia zeleného smradľavého hmyzu v tvare suda s rozmermi 1,4 x 1,2 mm, ktoré sú najskôr položené, sú žlté až zelené a neskôr sa stávajú ružovými až sivými. Biele vajcia v tvare kanvice hnedého smradľavého hmyzu sú o niečo menšie ako vajcia zeleného smradľavého hmyzu. Vajcia s lístím lístia sú mierne súdkovitého tvaru.

Nymfa - Nymfy všetkých troch ploštíc sú menšie ako, ale podobného tvaru ako dospelí. Nymfy so zeleným zápachom sú väčšinou malé, keď sú malé, ale keď dospievajú, stávajú sa zelené s oranžovými a čiernymi znakmi. Nymfy hnedého druhu sú svetlozelené. Nymfy s chybami lístia sú jasne červené.

Distribúcia - Hnedé a zelené smradľavé chyby boli hlásené až na sever do Quebecu, v Spojených štátoch sú však na juhu častejšie škodlivé. Častejšie sa na juhu vyskytujú aj presakované chyby až na západ do Arizony.

Hostiteľské rastliny - Smradľavé chyby sa živia viac ako 52 rastlinami, vrátane pôvodných a okrasných stromov, kríkov, viniča, buriny a mnohých kultúrnych plodín. Preferovanými hostiteľmi sú takmer všetky plané rastliny. Na týchto hostiteľoch sa hromadia smradľavé chyby a sťahujú sa ku kultivovaným hostiteľom, pretože ich preferované jedlo sa stáva nechutným. Medzi zeleninovými plodinami páchnuce chyby napádajú semená fazule a cowpea, struky okra, dozrievajúce ovocie paradajok a stonky melónov a špargle. Fazuľa, kravské mäso, cirok, baklažán, zemiaky, paradajky, broskyne, jahody, okra a vodný melón sú len niektoré z mnohých hostiteľských rastlín s vylisovanými chybami.

Poškodenie - Nymfy a dospelí z oboch druhov ploštíc prerazia rastliny svojimi ihlovitými ústami a nasávajú šťavu z toboliek, pukov, kvetov a semien. Stupeň poškodenia do istej miery závisí od vývojového štádia rastliny, keď je prepichnutá smradľavou chybou. Nezrelé plody a struky prepichnuté plošticami sa pri vývoji deformujú. Semená sú často sploštené a scvrknuté a klíčivosť je znížená.

Životná história - Ploštice zimujte ako dospelí ako dospelí v brehoch priekopov, pozdĺž radov plotov, na cestách a na iných podobných miestach. Aktivujú sa na jar, keď teploty stúpnu nad 21 ° C (70 ° F). Každá žena ukladá až niekoľko stoviek vajec, zvyčajne v polovici až konca júna. Tieto vajcia sa kladú v zhlukoch, predovšetkým na listoch a stonkách, ale aj na tobolkách. Z týchto vajíčok sa vyliahnu nymfy, ktoré prechádzajú piatimi instarmi a potom dospejú. Medzi vyliahnutím a výskytom dospelých jedincov uplynie približne 5 týždňov. V Arkansase sa vyskytujú dve generácie ročne, zatiaľ čo vo Virgínii je zaznamenaná iba jedna generácia ročne. V každom prípade páchnuce chyby zvyčajne dosahujú vysokú populáciu koncom septembra alebo začiatkom októbra.

Biológia presmerovaných hmyzu nie je dobre zdokumentovaná. Prezimujú ako dospelí a zbierajú sa všetky mesiace v roku. Najčastejšie sa však vyskytujú od mája do jesenných mesiacov.

Smradľavé chyby majú niektorých nepriateľov, vrátane niekoľkých bežných druhov vtákov. Ako však už z ich názvu vyplýva, páchnuce chyby odpudzujú mnohých predátorov vydávaním útočného zápachu.

Dôkladná kontrola buriny môže znížiť populáciu prezimujúcich v blízkosti polí, ale je nevyhnutné zamorenie smradľavými hmyzmi, ktoré sa objavujú z blízkych lesov alebo iných oblastí. Najspoľahlivejšou metódou kontroly je použitie insekticídov. Aktuálne odporúčania nájdete v aktuálnom znení Príručka poľnohospodárskych chemikálií v Severnej Karolíne.

Ploštice. A-C. Hnedý smradľavý hmyz dospelý a nymfy. D-F. Zelený smradľavý hmyz, vajcia a víly. G-K. Chrobáčik a nymfy presmerované na pruhy. L-N. Chrobák severný, vajcia a víla.


Závažné svrbenie spôsobené rastlinami Okra?

Každý rok mám svoju zeleninovú záhradu a vždy sadím Okru, ktorú milujem. Keď obehnem rastlinu a začnem trhať, začne ma svrbieť, akoby som sa dostal do jedovatého brečtanu. Na ruky a časť paží používam dlhé gumené rukavice, ale krk, tvár a zvyšok tela ma tak svrbí, že sa nemôžem dočkať, kedy si dám sprchu a pleťovú vodu. Môže mi niekto s týmto problémom pomôcť?

Pridajte svoj hlas! Kliknutím nižšie odpoviete. ThriftyFun je poháňaný vašou múdrosťou!

Prepáčte, mám aj tento problém. Nosím dlhé rukávy a gumené rukavice (skutočná pochúťka, keď je 95 stupňov). Čím viac môžete zakryť, tým lepšie. Ak je to možné, potom skočte do sprchy, keď skončíte s výberom.

Dúfam, že vám niekto iný môže ponúknuť lepšie riešenie ako moje!

Zdá sa, že svrbenie by bolo spôsobené malými chĺpkami po celej rastline. Mohli by ste ich skúsiť vypláchnuť a umyť si tak voľné vlasy? Voda tiež môže zabrániť tomu, aby zostávajúce chĺpky tak ľahko vypadli, a zabrániť im vo vzlietnutí do vzduchu a pristátí na vás, kým budete vyberať. To a použitie gumených pracovných rukavíc by mohlo pomôcť. Veľa štastia!

Skúsil by som nájsť niekoho, kto by ma vybral. Možno keby ste im na oplátku ponúkli nejaké vegetariáni?

Myslím, že by som si to kúpil na farmárskom trhu!

Pri zbere okra je to veľmi bežné! Okra štípe a pri príprave na varenie ma svrbia ruky. Milujem to, takže sa tým nenechám príliš trápiť.

Neviem o okre, ale toto leto som zistil, že mi to robí liana Virginia. Googlil som „jedovatý brečtan“ a dozvedel som sa, že liana virgínska takto ovplyvňuje niektorých ľudí. Je to vinič, ktorý má 5 listov namiesto jedovatého brečtanu 3. Toto iba pošleme ako informačné varovanie pre ostatných!

Ja mam rovnaky problem. Zakrývam čo najviac (ako je uvedené), potom zozbieram veľmi ostrým nožom v jednej ruke a snažím sa, aby som vôbec neprišiel do kontaktu s rastlinou. nechať okru spadnúť na zem a zhromaždiť ich potom, čo som rozsekal všetko, čo som chcel. Nesvrbelo ma, pokiaľ som sa nedotkla lístia. umyte sa hneď, ako vstúpite do domu, a nedotýkajte sa tváre skôr, ako sa umyjete.

Prejdite do miestneho železiarstva a skontrolujte, či si môžete kúpiť predlžovačku. Je na dlhej teleskopickej rukoväti, s chapadlom vedľa čepele, aby to, čo krájate, nespadlo dolu.

Najlepšie urobíte, keď ho vyberiete, keď je vonku chladno, napríklad skoro ráno.

Viem, že je to staré, ale s návrhom vody to zhoršuje a môže ľahko spáliť rastlinu. Čím skôr, tým lepšie a zakryť.

Pridajte svoj hlas! Kliknutím nižšie odpoviete. ThriftyFun je poháňaný vašou múdrosťou!


Pozri si video: ĽANOVÝ GÉL-KOLAGÉNOVÝ KRÉM, KTORÝ UKAZUJE O 10 ROKOV MLADŠÍ, NEZOSTANE TOUTO GÉLOVOU TVÁROU