Využitie Angelica officinalis v úradnom a ľudovom liečiteľstve

Využitie Angelica officinalis v úradnom a ľudovom liečiteľstveWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Angelica officinalis

Ako dieťa sme odrezali časť stonky angeliky, aby sme získali zelenú trubicu, ktorú sme potrebovali (v tom čase ešte neboli plastové trubice), vôbec sme si nemysleli, o akú rastlinu ide, a či by to mohla byť akákoľvek rastlina použitie.

Pre nás, deti z vidieka, bolo jeho výhodou, že pomocou tohto zeleného dutého kmeňa bolo možné vyslať suchý hrášok ďaleko vpred so silným výdychom vzduchu. Áno, točili sme s hráškom - bola to zábava.

A až neskôr z kníh som sa dozvedel, že rovnakým spôsobom, pomocou rastlinných rúrok (vzduchová pištoľ), indiáni z Južnej Ameriky lovili a bojovali s nepriateľmi a zasiahli ich otrávenými šípmi.

O angelike sme nevedeli nič viac. Niekedy sa však z neho vyrábali fajky, ktoré však neboli veľmi odolné, oveľa jednoduchšie bolo vyrobiť fajku z vŕbového konára.


Oveľa neskôr som sa dozvedel veľa ďalších informácií o tejto vysokej, krásnej rastline. Ukázalo sa angelica - toto je populárne meno, ktoré mu dali v našej krajine, a bolo by správne volať ho anjelik. A to nielen angeliku, ale aj liečivú angeliku.

A medzi ľuďmi existuje oveľa viac ďalších mien pre túto rastlinu - vlčia fajka, dudák, angelika, angelika, lúčna fajka, a väčšina z nich je zjavne spojená s možnosťou vyrobiť z neho hudobný nástroj - fajku. Pravdepodobne mu toto meno dali pastieri, ktorí trávili celé dni v prírode. A výroba fajok bola pre nich akousi zábavou v monotónnom toku času.

Angelica officinalis je bežná v európskej časti našej krajiny. Pretože miluje vlhkosť, potom túto krásnu užitočnú rastlinu možno nájsť pozdĺž brehov riek a potokov, vo vlhkých jelšových lesoch, v roklinách, v húštinách kríkov. Angelica je užitočná nielen preto, že je liečivá.

Mladé časti rastliny - listy a stonka (pred kvitnutím) sa používali predtým a teraz ich používajú znalí ľudia príprava šalátov, zaváranín, marmelád... Oddenku a korene Angelica officinalis používam vo forme vonného prášku ako korenie na varenie, pečenie, cukrovinky a konzervovanie.

V severných krajinách Európy a tiež u nás sa angelica pestuje na získavanie liečivých surovín aj pre potreby potravinárskeho a alkoholického nápoja. Nie je ťažké pestovať napríklad angeliku pomocou semien, pretože na jeseň sa dajú nazbierať z každej rastliny až do pol kilogramu. Stačí pripraviť úrodnú pôdu s neutrálnou reakciou - a vy môžete zasiať. Hlavnou vecou nie je zabudnúť na pravidelné zvlhčovanie plodín.

A teraz podrobnejšie o niektorých vlastnostiach tejto rastliny.

Angelica officinalis (Archangelica officinalis)dvojročná bylina, patriaci do rodiny Umbrella. V prvom roku života je to dosť nenápadné - zo zeme sa vynára koreňová ružica drobných listov, ale ďalší rok sa anjelik rozvinie v celej svojej sláve. Vytvára veľké zložité dvoj- a trojlaločné listy na dlhom stopke blízko zeme, dosahujúcej dĺžku až 80 cm, listy umiestnené na stonke sú oveľa menšie.

Zo stredu ružice vychádza jedna dlhá dutá stonka, ktorá sa v hornej časti rozvetvuje. V závislosti od dostupnosti vlhkosti a kvality pôdy (ako neutrálna a mierne kyslé, úrodná) výška stonky sa môže pohybovať od jedného do dvoch a pol metra.

Na vrchole hlavnej stonky a na bočných vetvách sa vytvárajú kvetenstvo - dáždniky, ktoré majú takmer sférický tvar. Hlavný dáždnik je najväčší, môže dosiahnuť priemer až 15 cm. V lete, od júna do augusta, sa na dáždnikoch otvára veľa bielo-zeleno-žltých kvetov a na jeseň tam dozrievajú pomerne veľké dvojsemenáče, z ktorých sa každé rozpadne na poloplodie.

Angelica officinalis má mocnú krátku oddenku v podobe malej reďkovky a početných náhodných koreňov. Keď sa oddenka rozreže, uvoľní sa mliečna žltkastobiela šťava.

Pretože všetky časti tejto rastliny obsahujú éterické oleje, vyžaruje silnú a príjemnú vôňu.Liečivé vlastnosti Angelica officinalis

Angelica officinalis

Je to prítomnosť éterických olejov a iných látok, ktorá vysvetľuje liečivé vlastnosti Angelica officinalis.

Korene a rizómy obsahujú éterický olej, ktorý sa tiež nazýva anjelský a ktorý obsahuje pinén, flandrón, seskviterpénové zlúčeniny, umbelliprenín, xantotoxín, metylmaslovú a hydroxypentadekánovú kyselinu, ako aj jablčnú a anjelskú kyselinu, ostol, ostenol, bergaptenely, angelicín, taníny phythanger, vitamín C, karotén, vápnik, fosfor a ďalšie minerály.

Na liečivé účely sa používajú najmä rizómy a korene angeliky. Môžu sa zberať po prvom pestovateľskom roku na jeseň alebo skoro na jar druhého pestovateľského roka.

Oddenky a korene sú vykopané, očistené od zeme, umyté studenou vodou, narezané na laloky a sušené vo vetraných miestnostiach alebo v sušičkách (teplota do +35 ° C), kým nie sú krehké. Pretože suroviny obsahujú éterický olej, musia sa skladovať v tesne uzavretej nádobe. Pri zbere oddenkov a koreňov sa musíte vyhýbať tomu, aby ste dostali šťavu do otvorených častí tela. Môže to spôsobiť popáleniny pokožky na slnku.

Zbierajú sa aj listy a výhonky angeliky - po odkvitnutí rastliny a na jeseň - jej zrelé semená, v ktorých je najviac éterického oleja.

V lekárňach si môžete kúpiť drvené a sušené korene a oddenky angeliky lekárskej.

Bylinné prípravky Angelica (lieky získané z rastlinných materiálov extrakciou (extrakciou) sú tinktúry (alkoholické alebo vodno-alkoholové extrakty alebo extrakty) majú protizápalové, spazmolytické, diuretické a diaforetické účinky. Najúčinnejšou látkou v angelike je éterický olej, ktorý, dostať sa do zažívacieho traktu, má mierne dráždivý účinok na žalúdočnú sliznicu, spôsobuje zvýšenie žalúdočnej sekrécie a má spazmolytický účinok.

Po absorpcii je éterický olej čiastočne vylučovaný prieduškami, zvyšuje ich vylučovanie a má baktericídny a spazmolytický účinok na dýchacie cesty. A diuretický a diaforetický účinok Angelica officinalis sa vysvetľuje prítomnosťou organických kyselín v nej.

Koreň Angelica, ktorý má spazmolytické vlastnosti, je účinný pri plynatosti. Jeho antimikrobiálne vlastnosti pomáhajú potlačiť procesy črevnej fermentácie. Upokojujúci účinok má aj výťažok z koreňa Angelica.

Liečivé prípravky Angelica sa používajú na dyskinézu žlčových ciest. Po liečbe sa pacientom zlepšuje chuť do jedla, grganie, nevoľnosť, zvracanie a bolesti brucha zmiznú.

Angelica sa tiež používa ako expektorans a protizápalový prostriedok pri zápaloch hrtana, pľúc a priedušiek. Pripravujú sa z nej odvary, nálevy a tinktúry, čaje.

Odvar z koreňov angeliky

Koreň Angelica a oddenok vo farmácii

Na jeho získanie sa 3 lyžice suchých surovín oddenkov a koreňov angeliky (10 g) nalejú do smaltovanej misy a nalejú sa jedným pohárom vriacej vody (200 ml). Misky sú uzavreté vekom a umiestnené na vodný kúpeľ na pol hodiny.

Potom sa vývar ochladí na 10 minút pri teplote miestnosti, prefiltruje sa. Objem výslednej kvapaliny sa upraví prevarenou vodou na pôvodných 200 ml. Tento vývar sa uchováva na chladnom mieste najviac dva dni.

Vývar používajte horúci - ako spazmolytikum, stimulujúci chuť k jedlu, expektorans a na potenie - trikrát denne na pol pohára.

Infúzia koreňa Angelica

Na jeho získanie sa jedna polievková lyžica suchých rizómov a koreňov zaleje jedným pohárom vriacej vody (200 ml), misky sa uzavrú a trvajú tri hodiny pri izbovej teplote. Potom sa kvapalina prefiltruje a odoberie na neurózy, nespavosť, nervové vyčerpanie, vegetatívno-vaskulárnu dystóniu, neuralgiu, syndróm chronickej únavy, pol pohára dvakrát denne pol hodiny pred jedlom.

Tinktura Angelica

Praktizuje sa v tradičnej medicíne. Pripravené z oddenkov angeliky, naplnených alkoholom alebo vodkou: dve polievkové lyžice suchých rozdrvených rizómov sa dajú do tmavej misy a zalejú sa vodkou (200 ml). Trvajte na tmavom mieste po dobu 8-10 dní, potom prefiltrujte kvapalinu, vytlačte surovinu. Táto tinktúra sa používa zvonka na potieranie chorobami kĺbov, reumatizmom, dnou, radikulitídou.

Liečivý prášok z oddenkov angeliky

Používa sa v ľudovom liečiteľstve na plynatosť, zápal žalúdka, kolitídu so zníženou sekréciou pankreasu a na choroby močového mechúra. Suché rizómy a korene sa melú na prášok pomocou mlynčeka na kávu alebo v mažiari. Potom sa 0,5 g tohto prášku naleje do pohára s vodou a užíva sa 2 - 3 krát denne.

Kontraindikácie

Liečivé prípravky Angelica sú kontraindikované počas tehotenstva a dojčenia hrebeňa, s individuálnou neznášanlivosťou tejto rastliny, s diabetes mellitus.

Stojí za to upustiť od užívania anjelských prípravkov na hnačky a tachykardiu, ako aj na zníženie zrážania krvi. V každom prípade je vhodné sa pred začatím liečby poradiť so svojím lekárom.

Okrem toho, ako je uvedené vyššie, môže šťava z angeliky spôsobiť popáleniny a dermatitídu, ak príde za slnečných dní do styku s exponovanou pokožkou.

E. Valentinov


Využitie zemiakových kvetov v kozmeteológii a alternatívnej medicíne

Zemiak, ktorý pozná každý, je úžasná rastlina. Jej hľuzy sa bežne používajú na jedlo, bobule sú jedovaté a kvetenstvo je účinnou zložkou receptov tradičnej medicíny. Aby bola liečba prospešná, nie škodlivá, musíte poznať nielen liečivé vlastnosti zemiakových kvetov, ale aj kontraindikácie ich použitia.


Priemyselné použitie

Vďaka svojej jemnej aróme sa éterický olej používa v parfumérskom priemysle na výrobu parfumov, krémov a tonikov. V niektorých európskych krajinách sa vyrába špeciálne pre parfumérsky a potravinársky priemysel, napríklad v Holandsku, Belgicku a niektorých ďalších severných krajinách. Anjelský olej sa v Rusku nevyrába.

Zelené výhonky tejto byliny sa používajú pri varení a dokonca aj v cukrárenskom priemysle. Toto korenie je vhodné na dochutenie likérov a alkoholických nápojov. Aj keď sa drvené rizómy pridávajú ako do múky na sladké pečivo, tak do náplne na sladké. Semená Angelica sa používajú na výrobu omáčok a konzervovaného mäsa alebo rýb. V niektorých krajinách sa čerstvé listy a stonky angeliky jedia napríklad aj tak, že sa dajú do šalátov. Ale na také účely sú vhodné iba jemné listy a stonky rastlín prvého roku, v druhom roku sú už hrubé.


Obdobie zberu cmin piesku

Na použitie na liečivé účely sa zbiera iba kvetenstvo piesočnatej slamienky / piesočnatého cmínu. Tsmin kvitne v júni. Kvitnutie pokračuje v južných oblastiach až do októbra. Najlepšie zhromaždenie je koniec júna - júla alebo augusta, v závislosti od regiónu.

Pre správny zber v súlade so zachovaním liečivých vlastností rastliny a obnovením ďalšieho rastu a množenia liečivých surovín je potrebné:

 • zbierajte kvetenstvo po zaschnutí rosy pred 11. hodinou alebo po 16. hodine.
 • obstarávanie surovín najskôr tri dni po daždi
 • corymbose panicle s stopkou nie dlhšou ako 1 cm je predmetom rezania
 • odrežú sa iba kvetenstvo s nerozfúknutými bočnými košmi v panvici corymbose. (Keď sú koše úplne otvorené, kvety sa rozpadnú a zostanú iba obaly s prázdnou nádobou. V takom prípade sa stratí časť liečivej suroviny a zvyšok obsahuje menšie množstvo látok potrebných na ošetrenie)
 • opätovné zbery sa vykonávajú pri otvorení košov.

Pri zbere liečivých surovín buďte opatrní! Koše Sandy Tsmin sú vždy sýto žlté s určitými variáciami odtieňov.

Nezamieňajte kvetenstvo cmin s dvojdomými mačacími nohami.

Hlavným rozdielom je farba kvetenstva kvetinových košov. V mačacej labke dvojdomej sú ružovej farby s rôznou intenzitou farby alebo bielej. Je nemožné ho použiť na liečivé účely namiesto piesočnatého tsmin !!


Chemické zloženie

Vedci začali aktívne skúmať liečivú rastlinu až v 21. storočí. Trávu preto nemožno nazvať dostatočne študovanou kultúrou. Zistilo sa, že nadzemné časti lofantu obsahujú:

 • éterické oleje (metylchavicol), ktoré dodávajú rastline zvláštnu arómu
 • kyseliny: jablčná, kávová, askorbová, citrónová
 • triesloviny
 • glykozidy
 • fenolové zlúčeniny
 • flavonoidy
 • alkaloidy
 • Vitamíny skupiny B (napríklad B1, B2)
 • selén, mangán, zinok, železo, meď, jód, chróm.

Kvety rastliny sú bohaté na kvercetín, cholín, kyselinu chlorogénovú. Olej obsahuje anetol, cineol, kamfén.


Využitie akonitu v tradičnej medicíne

Lieky založené na akonite dubravny nie sú veľmi rozšírené. Nakoniec existuje potenciálne nebezpečenstvo predávkovania z dôvodu vysokej toxicity. Preto musíte byť mimoriadne opatrní, starostlivo zmerajte množstvo lieku.

V ľudovom liečiteľstve našiel akonit svoje uplatnenie pri príprave tinktúr na rôzne choroby:

 • Tinktura na liečbu ischias. Budete potrebovať 2 malé lyžice nadrobno nakrájaných koreňov akonitu a 0,5 litra vodky. Vložte korene do nádoby a zalejte vodkou. Vložte infúziu na tmavé miesto a nechajte 2 týždne. Pred použitím tinktúry ju dôkladne preceďte. Pred aplikáciou na telo je potrebné do akejkoľvek masti pridať iba 2 kvapky tinktúry.
 • Podľa druhého receptu je možné pripraviť tinktúru z hľúz oakonitu. Táto tinktúra je oveľa účinnejšia a silnejšia. Na jeho prípravu je potrebné vziať 150 gramov najemno nakrájaných hľúz mladého akonitu, dôkladne ich umyť a zalejeme litrom 60% alkoholu a necháme zovrieť. Keď získa tmavohnedú farbu, môže sa použiť.

Napriek tomu, že sa akonit v modernej medicíne príliš nevyužíva, má efektívny vplyv na rakovinu. Pred použitím ho však musíte určite všetko prediskutovať s odborníkom.


Pozri si video: Diyetoloq mələhəti Arıqlamaq üçün hansı çayı içməli - Detoks -