Rozmnožovanie ruží

Rozmnožovanie ružíWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Rosa sa narodila z Rosy

Ruže, kvety par excellence, nesporné kráľovné parkov, lúk, záhrad, nádherné, voňavé a nenáročné na pestovanie, ktoré svojimi kvetmi zdobia a farbia záhrady našich domovov a dodávajú im akúsi krásu, jemnosť a eleganciu. Existuje viac ako stopäťdesiat druhov ruží a asi tridsať ich rastie spontánne u nás, potom sú tu rôzne hybridy a odrody všetkých farieb, ktoré vytvoril človek rôznymi krížmi.

K reprodukcii ruží môže dôjsť prirodzeným spôsobom, to znamená oplodnením piestika peľom, ide o druh pohlavného rozmnožovania, ktoré sa vyskytuje v semene. Ak chcete mať botanické ruže alebo podpníky, mali by ste použiť semená zhromaždené na konci jesenného obdobia, očistiť ich a vložiť do nádoby s ľahkou pôdou, zasypať pieskom a umiestniť do chladného, ​​ale nie veterného priestoru . Je tiež možné krížiť rovnaké alebo rôzne druhy ruží, aby sa získali hybridy.

Potom máme ďalšie metódy rozmnožovanie ktoré sa nevyskytujú semenami, ale použitím častí rastliny, je to agamická reprodukcia, ktorá sa môže vyskytovať odrezkami, odnožami, mikropropagáciou a vrúbľovaním.


Množenie odrezkami

Tento systém bol známy už v staroveku a aj dnes je široko používaný, umožňuje získať nové rastliny rovnaké ako materské; podľa obdobia zberu odrezkov môžeme hovoriť o rezaní tvrdého dreva, mladom rezaní dreva alebo o vrcholovom rezaní.

Rezanie tvrdého dreva sa robí na konci jesenného obdobia a musí mať dĺžku dvadsať tridsať centimetrov, musí byť zbavené listov a zahrabané na 2/3 dĺžky. Ak použijeme túto techniku, budeme sa musieť ubezpečiť, že vykonaný rez má najmenej dva púčiky, pretože jeden musí byť nad pôdou a jeden iba v jednej rovine.

Aby sa pristúpilo k druhej technike, rez sa uskutoční počas letného obdobia, zbaví sa spodných listov a vloží sa do vlhkej a veľmi dobre priepustnej pôdy. Rezne môžete vložiť do prášku, ktorý podporuje vývoj koreňov.

Na apikálne rezanie, ako už z názvu vyplýva, sa musia zobrať končeky výhonkov rovnajúce sa dĺžke asi desať centimetrov a odstrániť listy umiestnené v spodnej časti; tiež pre toto množenie bude možné pomôcť s produktom, ktorý urýchľuje vzhľad koreňov.


Propagácia odnožou

Táto technika nie je široko používaná, pretože sa nedá aplikovať na všetky druhy ruží; spočíva vo výbere konára, jeho zložení na zem a následnom pokrytí čerstvou a ľahkou zemou. Keď sa vetva zakorení, zvyčajne na konci jesenno-zimného obdobia, môže sa oddeliť od materskej rastliny a presadiť ju. Zvyčajne sa tento typ násobenia používa v prípade, že nie je možné použiť iné.


Mikropropagácia

Táto technika sa v poslednej dobe často používa a umožňuje získať nové sadenice, ktoré sa rovnajú materskej rastline; spočíva v odoberaní častí tkaniva z vegetatívnych vrcholov, ktoré sa potom vyvinú v neprirodzenom prostredí, napríklad v skle. Tieto odobraté časti musia byť čisté a bez vírusov. Aby sa tak stalo, podstúpia špeciálne ošetrenie, ktoré umožní rast sadeníc a zabije všetky vírusy alebo baktérie. Nové sadenice budú pripravené na zakorenenie a prispôsobenie sa prírodnej klíme.


Rozmnožovanie ruží: Rozmnožovanie štepením

Niektoré druhy rastlín, najmä dreviny, sa nedajú reprodukovať odrezkami, pretože veľmi zriedka vylučujú korene alebo pretože sú vo vývoji veľmi pomalé. V takom prípade bude potrebné použiť vrúbľovaciu techniku.

Štepenie znamená vloženie púčika alebo vetvy rovnakého alebo rozdielneho druhu do divokej rastliny, ktorá produkuje vzácne kvety alebo ovocie, aby sa zlepšila jej kvalita a vzhľad. Pokiaľ ide o ružu, použitou metódou vrúbľovania je drahokam alebo scudetto; používa sa hlavne na mladé rastliny, ktoré majú silnú, ale tenkú kôru. Spočíva v tom, že na podpníku ruže urobíme asi dva až štyri centimetre dlhý rez v tvare T v mieste, kde je kôra zdravá a hladká, čepeľou, ktorú sme používali na gravírovanie, oddelíme dve chlopne kôry a vezmeme púčik ruža, ktorú chceme reprodukovať, a zavádzame ju do predtým urobeného rezu; v tomto okamihu vetvu pevne zviažeme, aby sme obalili celú vygravírovanú časť. Ak bola táto operácia vykonaná správne, asi po desiatich až dvanástich dňoch bude púčik už dobre pripevnený k podpníku.

V závislosti od obdobia, v ktorom sa štepenie vykonáva, môžeme hovoriť o vegetatívnom púčiku alebo spiacom drahokame: v prvom prípade sa operácia uskutoční v zimnom období, zatiaľ čo v druhom od konca júla do polovice September.Ruže: ako ich pestovať, orezávať a množiť ich odrezkami (zo zemiaka)

Ako pestovať ruže, kedy a ako orežte ich, ako sa o to starať a najlepšie techniky množenia odrezkami.

The ruža patria medzi najobľúbenejšie kvety na svete pre svoju lahodnú vôňu a farby, ktoré ich odlišujú. Mnohí ich považujú za jediné kráľovné záhrady. Niektoré odrody ruží sú v skutočnosti obzvlášť cenné, ale všetky ruže majú základnú vlastnosť: prilákať včely a hmyz vhodný pre poľnohospodárstvo.


Etapcharterlease.com

Ružové kríky sú dlho žijúce dreviny, ktoré sa ľahko množia odrezkami. Asexuálne rozmnožovanie ruží je najlepší spôsob šírenia obľúbeného ružového kríka. Na rozdiel od množenia semien, ktoré bude kombinovať genetiku dvoch rôznych Rosai, nepohlavné množenie vytvára identický klon zrelej rastliny. Zakoreňte rez jednej zo svojich obľúbených ruží, o ktorú sa môžete podeliť so spoločníkom milujúcim ruže, alebo požiadajte o povolenie urobiť rez z ruže, ktorá vás zaujala na susedovom dvore.

Inštrukcie

Nájdite palicu s rozmermi 12 až 24 palcov, ktorú je možné odrezať z kríka bez zmeny tvaru rastliny. Vyberte zdravé zelené drevo. Odrezky odoberajte v máji alebo júni, keď je teplé počasie.

• Rez urobte v uhle 45 stupňov tesne pod uzlom listu na ružovom kríku. Listový uzol je miesto, kde list vychádza zo stonky ružovej trstiny.

Zmerajte rez na 6-palcové kúsky a urobte každý rez tesne pod uzlom listu. Rez urobte vodorovne a zdola pod uhlom 45 stupňov, aby ste zistili, ktorý koniec je, keď idete zakoreniť ružové odrezky.

• Odstráňte listy zo spodnej časti každého ružového rezu a ponechajte dva alebo tri listy na vrchu, aby pomohli absorbovať vlhkosť počas procesu zakorenenia.

• Poranenie odrežte krájaním iba cez kôru vo zvislej línii začínajúcej od základne rezu a stúpajúcej o 1/4 palca o 1/2. Vytvorte ďalšie dva podobné rezy rovnomerne rozmiestnené okolo spodnej časti rezu.

Naplňte 6 - 8 palcový hrniec čistým pieskom alebo zmesou rovnakých častí piesku a perlitu. Hrniec namočte, kým nie je zakorenenie rovnomerne vlhké. Vždy používajte panvice, ktoré majú na dne otvory, aby prebytočná voda mohla odtiecť preč z rezu.

• Namočte spodnú tretinu ružového rezu do zloženého eradikačného hormónu. Prášková aj tekutá forma sú dostupné v domácich a záhradných centrách a škôlkach.

Spodný koniec rezu veďte do koreňového média v strede črepníka tak, aby dno bolo tretie pod čiarou pôdy. Stlačením pôdy okolo ružového rezu ju zaistite na danom mieste.

• Odrezky umiestnite na miesto, ktoré získa jasný odtieň. Na zakorenenie odrezkov ruží je ideálne miesto, ktoré je filtrované alebo kropené slnečným žiarením.

• Pomocou fľaše s rozprašovačom roste listy ružových odrezkov raz alebo dvakrát denne. Pôda v kvetináči, aby nevyschla z oparu. Ak je horná štvrtina pôdy pod prstami suchá, črepníky namočte.

• Vyskúšajte rez po druhom týždni veľmi jemným zatiahnutím. Ak ružový rez odoláva, znamená to, že sa tvoria korene a bolo dosiahnuté úspešné nepohlavné rozmnožovanie. Zakorenenie ružových odrezkov trvá dva až osem týždňov. Môžete tiež skontrolovať dno kvetináča a zistiť, či z odtokových otvorov v spodnej časti nevytŕčajú nové korene.

• Ružový rez držte v skleníku alebo na krytej verande, kde prvú zimu nezmrzne. Zalievajte do vodorovnej polohy, keď horný 1/2 palca pôdy začne byť suchý.

Na jar po zakorenení presaďte rezanú ružu von do záhrady. Na mieste výsadby vykopajte jamku, ktorá je o niečo plochejšia, ako je zakorenený rez. Vytiahnite rez z črepníka bez prerušenia koreňového balu a jemne ho zasuňte do otvoru. Naplňte pôdu a vodu rezom, kým nie je vlhký v rovnakej hĺbke ako jamka na výsadbu.


Ružová hranica. Tipy do záhrady

Napísané 6. júna 2017. Publikované v záhradnom dizajne

S touto hranicou navrhujem niekoľko návrhov a nových spôsobov kontextualizácie ruží, sprevádzajúcich ich inými druhmi, ktoré zvýšia ich krásu.

Tam história tejto krásnej kvetiny je taká dlhá a zložitá, že existuje botanická vetva s názvom „Rodológia„Ktorá sa zaoberá výhradne štúdiom ruží, tak si myslím, že je vhodné prenechať túto tému odborným biológom (botanikom), ktorí sa jej venujú roky, obmedzím sa len na krátke citácie.

Ruže prítomné na zemi ešte pred človekom, pochádzajúce z východného kontinentu, sa rozšírili na západ vďaka obchodu a prirodzenému množeniu. V Európe niektoré druhy zaviedli templárski rytieri a / alebo križiaci, ktorí sa vracali zo Svätej zeme.

Postupom času vznikli rôzne hybridy ruží, ktorých cieľom bolo jednak predĺžiť obdobie kvitnutia, jednak zvýšiť ich odolnosť. Aj farby, ktoré sa pôvodne obmedzovali na červenú, ružovú a bielu, sa neskôr vďaka botanickým experimentom obohatili o ďalšie odtiene, napríklad žltú, oranžovú atď.

Jeho nádherný rozkvet, tŕnisté vetvy, omamná vôňa a zaoblený tvar, ktorý pripomína kruh, ho spájajú so zložitou symbolikou od vášnivej lásky, cez legendárne príbehy gréckej mytológie, až po spojenie s náboženskými ikonami kresťanstva a oveľa viac.

Hranica, ktorú navrhujem, má dvojaký cieľ: jednak zabezpečiť, aby celá kompozícia nebola holá počas sezónnych cyklov, v ktorých ruže nekvitnú, a jednak zmierniť kmene ruží inými druhmi.

Zaoblené kríky ruží rôznych odrôd, umiestnené centrálne vzhľadom na celú hranicu, sú obklopené vznášajúcimi sa a vzdušnými rastlinami, ako napríkladAllium gladiátor a Molinia arundinacea ktoré vytvárajú ľahkú prítomnosť a striedanie tvarov, okrúhlych a zvislých, ktoré zapadajú medzi kríky, ladných stoniek, ktoré ožívajú pri pohybe vetrom.

Na pozadí, popínavé ruže pozdĺž steny a v pergole zvýrazňujú vône tohto kúta záhrady. Prítomnosť kríkov Perovskia modrá veža vytvára zahalené fialové odtiene, ktoré pôsobia ako scénické pozadie farieb ružových pukov, bielej, ružovej a fialovej. Pozdĺž vonkajších okrajov aromatické druhy so striebristými farbami (Santolina Marchi je Helichrysum italicum), zelené (Myrtus communis, Mentha rotundifolia, Bletilla striata) Fialový (Lavandula angustifolia je Nepeta mussinii) a ružová (Tthymus serpyllum) formuje túto harmonickú kompozíciu okrúhlych a vertikálnych tvarov, v ktorých sú farby a vône ako nástroje toho istého orchestra ... schopné dávať explóziu emócií, nekonečnú v priebehu času.


Choroby a parazity

Medzi chorobami šípky trpia:

Rovnako ako všetky ruže, aj medzi zvieracími parazitmi sa rovnako ako všetky ruže bojí útoku vošiek.

Liečby

Použitie a vlastnosti

Čerstvé bobule sa dajú použiť na prípravu džemu s jemnou chuťou. Sušené bobule sa s vhodnými metódami konzervácie, ľahko dostupné aj v bylinnej medicíne, používajú na prípravu vynikajúcich nálevov a bylinkových čajov.

Je psia ruža jedovatá?

Rastlina obsahuje jedlé a netoxické bobule.

Význam šípky

V reči rastlín nadobúda význam jemnosti, útechy, ale aj utrpenia a fyzickej bolesti.


Mapy zón odolnosti

USA sú rozdelené do niekoľkých regionálnych záhradníckych zón na základe ročnej priemernej minimálnej teploty. Tieto regióny (ktoré sa môžu mierne líšiť) sa najčastejšie označujú ako severovýchod, pacifický severozápad, Skalnaté hory / stredozápad, juh, juhozápadná púšť, juhovýchod, juh strednej a centrálne údolie Ohio, aj keď každý región možno ďalej rozdeliť na konkrétnejšie klimatické pásma.

Použitím týchto informácií o záhradnej oblasti, ktoré vám poskytnú informácie o tom, ktoré rastliny sa najlepšie hodia pre vaše konkrétne klimatické pásmo, ušetríte veľa sklamaní. To je miesto, kde vstupujú do hry mapy zóny odolnosti USDA. Niektoré rastliny neznesú mrazivú zimu na severovýchode, iné zasa v južnom podnebí vädnú a vysychajú. Prekvapivo iné rastliny vyžadujú krátke chladné obdobie, aby stimulovali svoj ďalší rastový cyklus.

Mohli by ste sa teda opýtať, v ktorej záhradnej oblasti bývam? Pri identifikácii zón odolnosti rastlín si pozrite mapy zón odolnosti USDA. Toto je najlepší spôsob, ako určiť svoju záhradnú plochu. Jednoducho choďte do svojho regiónu alebo štátu a nájdite svoju všeobecnú polohu. Pamätajte, že v niektorých štátoch možno zóny ďalej rozdeliť podľa konkrétnych klimatických oblastí.

Vedieť, kedy je bezpečné vysadiť konkrétne druhy rastlín vo vhodných zónach odolnosti, môže mať vplyv na to, či je vaša záhrada úspešná alebo nie. Napríklad v máji môžu záhradníci v teplých oblastiach začať vysádzať rezané kvety a všetky druhy zeleniny, zatiaľ čo ich kolegovia v severnejších klimatických podmienkach majú plné ruky práce s obrábaním pôdy a prípravou záhonov.

Ak sa budete vzdelávať o svojom podnebnom pásme a o tom, ktorým rastlinám sa bude dobre dariť, oplatí sa vám to v dlhšie trvajúcich a krásne prosperujúcich záhradách.

Jan Richardson je spisovateľ na voľnej nohe a vášnivý záhradník.


Video: ruža štepenie