Vedľa verandy malá skalka

Vedľa verandy malá skalkaWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.


Urob si svojpomocne krajinný dizajn lokality pred domom

Terénne úpravy a technické budovy potrebné na pohodlný pobyt ľudí v areáli sú súčasťou zlepšenia miestnej oblasti. Pomocou dekoratívnych prvkov - malých architektonických foriem, kvetinových záhonov, cestičiek a iných predmetov - vzniká krásny a pohodlný priestor okolo domu alebo letnej chaty.

 1. Ciele terénnej úpravy dvora
 2. Osvetlenie v dizajne krajiny
 3. Moderné štýly krajiny
 4. Dizajn vstupného priestoru
 5. Terénne úpravy rekreačnej oblasti
 6. Tipy na terénne úpravy
 7. Ihličnatý kvetinový záhon
 8. Jednoduché možnosti pre návrh krajiny na webe vlastnými rukami
 9. Kobercový kvetinový záhon
 10. DIY dekoratívna záhrada
 11. Ako urobiť suchý prúd
 12. Predná záhrada

NAJČASTEJŠÍ TYP ROCARIA

Aj keď sa zdá, že rastliny v skalkách zaujímajú druhé miesto, určujú jeho celkové zloženie.

V závislosti od vysadených plodín sú skalky rozdelené do troch hlavných skupín štýlov: Anglický, európskya japonský.

V skalkách vytvorených v Angličtina štýl, prevládajú ihličnany:

Dizajnéri sa snažia vybrať rastliny so zakrivenými kmeňmi a vetvami, aby sa obraz priblížil k prírodnej krajine vysočiny.

Prečítajte si viac o pestovaní týchto rastlín v našich článkoch:

Pri vytváraní skaliek v Európsky štýl, uprednostňujú sa svetlé pôdopokryvné trvalky, ktoré krásne obtekajú základňu kameňov. V takýchto skalkách sú zasadené: tymián, rozchodník iné sukulenty, húževnaté, obrietta, arabis.

Pôdne pokryté trvalé plodiny sú doplnené nízkymi letničkami: lobelia, portulaka, cineraria a ďalšie.

V našich článkoch nájdete ďalšie podrobnosti:

IN Japončina skalky prakticky neexistuje vegetácia. Hlavná vec je výber kameňov a podstielky okolo nich. Z rastlín sa používajú hlavne obilniny a rôzne bylinky. Najbežnejšia z nich je kostrava modrá.


Ako si vyberať kamene

Hlavné zásady pre výber kameňov do skaliek:

 • Musia mať rozdielne veľkosti a musia mať rovnaký tvar. Napríklad zaoblené kamene nebudú splývať s ostrými kameňmi. Je tiež žiaduce, aby kompozícia bola zložená z kameňov rovnakého plemena - takže skalka bude pôsobiť harmonickejšie a prirodzenejšie.

 • Štýl skaliek a skál by sa mal vyberať na základe štýlu vášho infieldu. Hrubé skaly sú ideálne pre najprirodzenejšiu skalku v oblasti s tradičným alebo rustikálnym domom a záhradou. Hladšie, zaoblenejšie kamene sú vhodnejšie pre oblasti v modernom štýle.
Skalka v modernom štýle

Krajina v okolí vašej letnej chaty môže tiež naznačiť, ktoré kamene zvoliť pre skalky. Možno niekde v blízkosti tečie rieka alebo potok? Potom sú riečne okruhliaky a okrúhle kamene ideálne pre vašu záhradu. Ak sú v blízkosti skaly alebo hory, urobia to drsné a ostré kamene.

Niekoľko slov o hlavných druhoch kameňov používaných na výrobu skaliek v Rusku:

 • Pieskovec je krehký kameň, ktorý sa rýchlo pokryje machom, čo môže byť pri niektorých kompozíciách výhodou. Najčastejšie je farba tohto plemena sivá alebo béžová.
Pieskovcová skalka
 • Vápenec - má sivý, biely alebo krémový odtieň. Rovnako ako pieskovec, aj vápenec je sypký a rýchlo zvetraný, z ktorého sa rohy stávajú menej ostrými, povrch je rýchlo pokrytý machom a lišajníkmi.

 • Bridlica - má sivú alebo čiernu farbu, a preto je lepšie kombinovať ju s kontrastnejšími svetlými kameňmi.
 • Tuf je ľahký, ale odolný kameň, blízkosť tufu je priaznivá pre rastliny, najmä tie, ktoré potrebujú mierne zásaditú pôdu.
 • Žula je dekoratívny, odolný, ale drahý, ťažký a „studený“ kameň. Okrem toho má tendenciu oxidovať pôdu, ktorá je škodlivá pre mnoho rastlín.


Príprava pôdy a výsadba v skalkách

Pred vysadením rastlín do skaliek je nevyhnutná predbežná príprava pôdy. Požiadavky na pôdne podmienky v rastlinách sa spravidla veľmi líšia, preto pred výsadbou každého druhu je potrebné prečítať si špeciálnu literatúru a zistiť jeho preferencie.


Tymian a zrná teda vyžadujú voľné zásadité pôdy (pH 6,5 - 8). Ako prísadu môžete použiť vápenné alebo zásadité minerály, vhodné sú jemné vápenné jemnozrnné zrnitosti do 8 - 10 mm, drvina a alkalické piesky. Hostiteľom a fialkám sa darí v hlbokých pôdach bohatých na organickú hmotu. Vresy, eriky, rododendrony - milovníci kyslých pôd. V prípade posledne menovaného sa substrát pripraví zmiešaním záhradnej zeminy, rašeliny, kremenného piesku a zhnitých ihiel v pomere 2: 2: 1: 1 (pH 4,5 - 5,5).

Väčšina rastlín pre skalky uprednostňuje sypký substrát, ktorý umožňuje dobrý priechod vzduchu a vody s malým množstvom organickej hmoty. Pripravuje sa zmiešaním trávnatej pôdy s hrubým pieskom alebo jemným štrkom v pomere 2: 1 alebo zmiešaním záhradnej zeminy, drveného kameňa a kompostu v pomere 3: 2: 1.

Pri výsadbe rastlín dodržiavajú zásadu od veľkých po malé, to znamená, že sa najskôr sadia zakrpatené formy stromov, potom kríky a v konečnej fáze rôzne bylinné rastliny.

Po rozhodnutí o umiestnení ihličnatých a listnatých drevín pripravte pre každú jednotlivú rastlinu výsadbu s objemom najmenej 10 litrov a hĺbkou 30 - 40 cm. Je vyplnená pripraveným pôdnym substrátom a sú vysadené druhy stromov, okolo urobte otvor na zavlažovanie, ktorý by mal obsahovať najmenej 10 litrov vody.

Pri vyčlenení miesta pre konkrétnu rastlinu je dôležité vziať do úvahy jej možnosť rastu, ale aby sa dosiahol maximálny efekt, vytvoria husté výsadby v čo najkratšom možnom čase, potom kontrolujú ich šírku.

Rastliny vysadené v skalkách - horské svahy, suché potoky, potrebujú osobitnú pozornosť, kým sa nepresadia. Niekedy sú v čase zakorenenia dosky umiestnené cez svah, ktoré sú vtlačené do zeme, aby sa zabránilo erózii pôdy a vystaveniu koreňového systému. Na vyriešenie tohto problému sa používa aj mulčovanie s trieskami, škrupinami atď., Potom sa mulčovanie odstráni.

Po vysadení rastlín do skaliek sú dobre zalievané malými porciami vody. V tomto prípade sa druhy stromov polievajú oddelene od zálievky, otvory sa zapĺňajú vodou a opatrne sa musí dbať na to, aby okraje jamiek neboli vypláchnuté.

Bylinné trvalky sa vysádzajú do už pripraveného pôdneho substrátu.

Pri vytváraní rastlinných kompozícií v skalkách je dôležité brať do úvahy trvanie kvitnutia rastlín, farbu kvetov, kvetenstvo, plody, farbu a tvar listov, výšku rastlín počas kvitnutia a najmä intenzitu rastu. Pred vysadením rastliny na trvalé miesto si dobre premyslite, ako bude v kompozícii skombinovaná so susedmi.

Zo slabo rastúcich rastlín možno vytvárať statické kompozície, veľmi cenné pre skalnaté záhrady. Ak kompozície silno rastú, potom je potrebná ďalšia intenzívnejšia starostlivosť na ich uchovanie a udržanie v určitých medziach.

Milovníci kamennej krajiny, ktorí nie sú schopní usporiadať skutočnú skalku, sa môžu uspokojiť s miniformou. Pre miniatúrnu skalku s priemerom asi 1 m je ľahké nájsť si miesto aj na skromnej ploche a dá sa niesť aj mini skalka v kontajneri. Je zrejmé, že pre takúto skalku by sa mali vyberať malé kamene a rastliny, ktoré nedosahujú požadovanú veľkosť.

Jednou z pôvodných možností návrhu miniatúrnej kamennej záhrady, berúc do úvahy orientáciu na jedlo, môže byť „šalátová skalka“. Tu bude efektívne umiestnená varená kučeravá petržlenová vňať. crispum, cibuľa s guľatou hlavou, skalná cibuľa, šalotka, stehno lomikameňa, tymian plazivý, majoránka záhradná, oregano „Compactum“.

Pravidlá umiestňovania rastlín do skaliek:

 • Výška rastlín by mala byť primeraná veľkosti skaliek: vo veľkých skalkách je prípustné používať rastliny vysoké až 200 cm, v stredných - 50 - 70 cm, v malých - 20 - 30 cm.
 • Veľké, rýchlo rastúce rastliny sú umiestnené v určitej vzdialenosti od predného okraja, po stranách kopca, v pozadí alebo pozadí, nie sú v ich blízkosti vysadené malé rastliny, ktoré je možné premiestniť.
 • Nízko rastúce, pomaly rastúce rastliny sa vysádzajú do popredia, na viditeľné miesta.
 • Rastliny sa musia zhodovať s veľkosťou kameňov. Je nemožné, aby kamene úplne zakryli. Presýtenie kamenistej záhrady rastlinami je neprijateľné.
 • Je lepšie vysádzať pôdopokryvné druhy do malých kameňov, do masívnejších - 1 - 2 veľké alebo niekoľko malých rastlín.
 • Vzdialenosť medzi rastlinami pri výsadbe sa určuje v závislosti od ich veľkosti. Nízke sa zvyčajne vysádzajú po 5 - 15 cm od seba, vysoké - po 15 - 25 cm, pokiaľ nie je uvedené inak.
 • Rastliny s rôznou textúrou a farbou kvetov, kvetenstva, listov by sa mali striedať.
 • Je nevyhnutné dodržiavať ekologické požiadavky rastlín na ich výsadbu na vhodných druhoch miest výsadby!

Pred výsadbou sú pôdopokryvné rastliny rozdelené do skupín podľa farby a textúry listov, požiadaviek na pôdu a vlhkosť, stupňa agresivity a potom rovnomerne rozložené na plochu určenú pre tento druh.

Aby nedošlo k zbytočnému spestreniu, nie je potrebné v skalke rozmetať rastliny rovnakého druhu. Sú vysadené do veľkých farebných škvŕn požadovanej veľkosti a tvaru. Pomocou rastlín so striebristými, sivými alebo sivými listami (byzantský sekáč, dub Dubrovník, prímorská cinerária atď.) Môžete zjemniť prechody medzi farebnými škvrnami.

Je veľmi dôležité po výsadbe uzavrieť vrchnú vrstvu pôdneho substrátu minerálnym mulčom. Táto metóda pomáha chrániť skalky pred vymytím pôdy, zachováva jej vlhkosť a priaznivo ovplyvňuje mikroklímu skaliek. pre rastliny vápenatých pôd sú vhodné preosiate úlomky drveného vápenca s veľkosťou 2 až 16 mm alebo drveného kameňa z pemzy. Farba ochrannej vrstvy musí byť kombinovaná s farbou vybraného kameňa.

Ideálnou ochrannou vrstvou pre rastliny kyslých pôd sú drvené kamene s obsahom kremeňa. Hrúbka ochrannej vrstvy závisí od toho, ako rýchlo rastliny rastú. Malé plazivé rastliny trpaslíka uprednostňujú ochrannú vrstvu od 0,5 do 2,5 cm. Pre väčšie rastliny vytvorte ochrannú vrstvu s hrúbkou 2,5 až 4 cm.


Skalka pre domácich majstrov - pokyny krok za krokom

1. Vytvorte hrubý plán budúceho zloženia. Na vybranom mieste vyznačte hranice skalky. Môžu byť obrysové pomocou lana alebo tenkých dosiek.

2. Z územia navrhovanej skalky odstráňte hornú vrstvu trávnika do hĺbky 15 - 20 cm. Výslednú jamu zakryte netkaným materiálom (napríklad geotextíliou). Tento kryt udržuje burinu pod kontrolou.

3. Na dno položte odtok. K tomu je najvhodnejšia červená tehla, drvený kameň alebo štrk. Potom na vrch nasypte hrubý piesok s vrstvou asi 5 cm.

Bez dobrého drenážneho systému môžu rastliny zomrieť na stojatú vodu.

4. Odtok nalejte výživnou pôdou. Ak je pôda odstránená z tejto oblasti dostatočne úrodná, môžete ju použiť, ale najskôr musíte starostlivo odstrániť burinu.

5. Zostaňte prirodzení a položte kamene. Najväčšie položte na základňu kompozície - s atraktívnym a originálnym povrchom. Zároveň pre nich nezabudnite vykopať otvory vhodnej veľkosti a pod základňu najobjemnejších balvanov môžete dodatočne umiestniť sutiny a opatrne ich podbíjať.

Neponáhľajte sa s náhodným rozložením kameňov, ale vopred si dobre premyslite, kde sa bude každý z nich nachádzať. Ak chcete vytvoriť kompozíciu v konkrétnom štýle, vyberte kamene rôznych veľkostí, ale z rovnakého materiálu. Ak ste fanúšikom prísneho štýlu, vyberte si kamene nielen rovnakej štruktúry, ale aj odtieňa.

Kamene v skalkách by sa nemali potácať, aj keď na ne stojíte a snažíte sa ich rozkývať.

V opačnom prípade neexistujú prísne pravidlá pri výbere kameňov a schéme ich kladenia. Hlavná vec je, že sa vám výsledná kompozícia páči a perfektne zapadá do dizajnu celej kvetinovej záhrady.

6. Nájdite atraktívne rastliny, ktoré sa vám páčia, a zasaďte ich do pôdy medzi kamene.

Môžete tiež umiestniť kontajnerové rastliny do skaliek a spolu s kontajnermi

Chcete vytvoriť nepretržite kvitnúcu skalku? Rastlinné prvosienky (snežienky, krokusy), tulipány a muškáty, ktoré kvitnú v apríli až máji, letné pôdopokryvné rastliny (styloid phlox, húževnatý, dláto, lomikameň).

Pri výsadbe kvetov sa navyše odporúča ich vzájomné kombinovanie vo farbe, tvare a veľkosti. Dajte pozor, aby vysoké rastliny nezatienili kompaktné zelené domáce zvieratá.

A tiež nezabudnite na ihličnany. Tieto atraktívne stromy zdobia skalnatú záhradu po celý rok a tiež uvoľňujú prospešné éterické oleje, ktoré čistia vzduch v oblasti od patogénnych baktérií.

7. Ak sú medzi rastlinami a kameňmi veľké medzery v pôde, pridajte tam štrk, ozdobnú keramzit, drvinu alebo riečne okruhliaky.

Prezrite si fotografie týchto atraktívnych skaliek a určite vás inšpirujú k vytvoreniu jedinečnej a krásnej kompozície vo vašej vlastnej záhrade.


Pozri si video: How build garden pond - tutorial Jezirka Banat