Ako si vyrobiť sušené slivky doma?

Ako si vyrobiť sušené slivky doma?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Sušeným slivkám sa hovorí sušené slivky. Správne pripravené sušené slivky majú vynikajúcu chuť a sú schopné zadržať obrovské množstvo užitočných látok.

Správna voľba slivky

Na prípravu nášho obľúbeného sušeného ovocia nie je vhodná každá slivka. Maďarské slivky sa často používajú na výrobu sušených sliviek.

Najvhodnejšia je talianska maďarská odroda. Plody tejto odrody sú veľké, oválne, modrej farby s modrastým nádychom. Táto slivka je ideálna na sušenie, pretože má pevnú pokožku a pevné mäso. Navyše táto odroda sa vyznačuje nízkym obsahom kyselín a je v nej dostatočné množstvo cukru.

Okrem talianskej maďarčiny sa na výrobu sušených sliviek používa maďarská Azhanska a fialová maďarčina. Také odrody ako Ugorka, Burton a Raisin-eric sú tiež skvelé na sušenie.

Na prípravu sušených sliviek sa vyberajú iba zrelé alebo prezreté plody, ktoré majú najvyšší obsah cukru a je v nich málo kyselín.

Slivky na sušenie sa zbierajú zo zeme, ale v žiadnom prípade sa nevytrhávajú z konárov stromov. Ak ovocie spadne, potom je zrelé. Pred zberom treba strom mierne potriasť, aby poškodené, prehnité a červie otvory padli. Na druhý deň si už môžete nazbierať zrelé slivky.

Príprava sliviek na sušenie

Keď ste sa rozhodli pre výber odrody na prípravu sušených sliviek, môžete pokračovať v prípravnom spracovaní čerstvého ovocia.

Varenie sušených sliviek nie je ľahký proces, ako sa na začiatku môže zdať. Ak slivky jednoducho usušíte, potom z nich sušené slivky nevyjde. Ovocie stratí šťavu, stane sa príliš tvrdým a povrch ovocia namiesto čiernej zhnedne. Na získanie chutného a zdravého sušeného ovocia by mali byť slivky starostlivo pripravené na sušenie.

 • Pred začiatkom procesu sušenia sa plody skladujú na zakrytom mieste v košoch. Objem ovocia v jednom košíku nepresahuje 16 kg. Plody sa skladujú tri dni. To je nevyhnutné na zabezpečenie mäkkosti slivky, ktorá sa neskôr stane vlastnosťou slivky. Ak sa táto lehota predĺži, v zberaných plodoch začnú prebiehať fermentačné procesy. Prirodzene, pred sušením sliviek sa dobre umyjú. To sa deje niekoľkokrát za sebou. Keď voda po umytí ovocia vyjasní, je možné tento postup dokončiť.
 • Potom sa slivky roztriedia, to znamená, že veľké slivky sa oddelia od malých.... Slivky sa potom skontrolujú, či neobsahujú poškvrnené plody, z ktorých sa nedajú pripraviť sušené slivky. Na konci výskumného postupu sa ovocie opäť dôkladne umyje. Ale táto príprava sliviek na sušenie ešte nekončí.
 • Ďalej sa uskutoční blanšírovanie. To znamená, že plody sú tepelne ošetrené: sú vložené do horúcej vody. Tento proces pomáha zmäkčiť tkanivá ovocia, vytlačiť vzduch zo sliviek a zväčšiť veľkosť buniek. Navyše, keď sa ovocie vloží do vody, štiepia sa oxidačné enzýmy. Počas blanšírovania sa z dôležitých prvkov stratí iba malé množstvo kyseliny askorbovej. Počet zostávajúcich významných látok zostáva takmer nezmenený. Samotné ošetrenie vodou však nestačí.
 • Aby ste sa zbavili voskovej časti z povrchu ovocia, použije sa zásadité ošetrenie. Pre takýto postup je vhodný vriaci 1% roztok kaliumsodnej. Slivky v ňom ležia 15 - 20 sekúnd. Ale tu musíte vedieť, že doma sa slivky po spracovaní nemusia úplne umyť. Preto by sa namiesto hydroxidu sodného mal používať potaš. Po spracovaní s alkáliami sa ovocie ochladí.

Ako pripraviť sušené ovocie v rúre?

Na prípravu sliviek v rúre sa slivky blanšírujú, potom sa umyjú studenou vodou a nechajú sa sušiť na uteráku. Ak sa ovocie rozreže na dve časti, potom sa blanšírovanie nevykoná. Sušenie ovocia v rúre sa skladá z troch stupňov pri rôznych teplotách.

 1. V prvom stupni sa rúra vyhreje na 50 ° C, na 5 hodín sa do nej vloží plech s ovocím. Potom slivky na rovnaké obdobie ochladia.
 2. V ďalšom stupni sa slivky prevrátia a sušia 5 hodín v sušiarni vyhriatej na 70 ° C.
 3. V poslednej fáze sušenia teplota vystúpi na 75 ° C. Tu je ovocie už uvarené na plnú pripravenosť.

Pre dosiahnutie lesklého vzhľadu sušeného ovocia nie je potrebné ho ničím spracovávať. Ak niekoľko minút pred koncom sušenia ovocia v rúre pridajte teplotu na 120 ° C, potom cukor uvoľnený z ovocia sušené slivky skaramelizuje a dodá ich povrchu lesk.

Varenie sušených sliviek v elektrickej sušičke

Na získanie sušených sliviek v elektrickej sušičke sú slivky po blanšírovaní umiestnené na palete v jednej vrstve. Ak sú plody rozdelené na polovicu, potom sa položia rezom. Proces sušenia týmto spôsobom tiež prebieha v 3 stupňoch pri určitých teplotných podmienkach:

 • prvé 3-4 hodiny sa ovocie suší pri teplote 45-55 ° C;
 • potom sa slivky sušia 6 hodín pri teplote 60 stupňov;
 • záverečné štádium - plody sa sušia 6 hodín pri teplote 75–80 ° C.

Vo všetkých fázach prípravy sušeného ovocia sa palety každú hodinu zamieňajú, vďaka čomu sa sušené ovocie ukáže ako kvalitnejšie.

Po dokončení každej etapy sa palety vyberú zo sušičky na niekoľko hodín, aby sa budúce slivky ochladili.

Sušenie sliviek na slnku

Plody sa prirodzene sušia na drevených doskách. Polovice ovocia, oddelené od semien, sa rozložia na plech nie veľmi blízko pri sebe, s rezom smerom hore, aby počas sušenia nestratili šťavu. Slivky by mali byť podľa svojej veľkosti vystavené slnku 4 až 5 dní.

Je potrebné poznamenať, že hmyz nepristáva na plodoch. V opačnom prípade sa v sušenom ovocí môžu objaviť škodlivé mikroorganizmy.

V noci sa do domu privedú slivky, ktoré sa po páde rosy ráno vynášajú na čerstvý vzduch, aby sa na nich netvorila pleseň. Pri sušení sa slivky občas obrátia, aby rovnomerne vyschli z každej strany. Po vysušení pod lúčmi slnečného žiarenia sa ovocie suší na tienistom mieste ďalšie 3-4 dni.

Pripravenosť sušených sliviek sa kontroluje podľa určitých kritérií:

 • pri stlačení ovocia sa na nich neobjavia žiadne zlomy a nevyteká z nich šťava;
 • plody sú elastické a pevné, ale zároveň sa pri stlačení nedrobia;
 • sušené slivky sa nelepia na prsty.

Spôsoby skladovania sliviek doma

Udržiavať sušené slivky doma nie je absolútne ťažké. Ak to chcete urobiť, musíte postupovať podľa niekoľkých jednoduchých pokynov. Na uskladnenie tohto sušeného ovocia používajte ľanové tašky a papierové tašky, drevené debny s dobrým vetraním., tesne uzavreté nádoby alebo sklenené, kovové a plastové nádoby so zapečateným vekom.

Pred uložením ovocia na uskladnenie sa uistite, či sú neporušené, bez poškodenia, škvŕn a povlaku na povrchu.

Skladujte pri izbovej teplote v nádobe so zapečateným vekom

Sušené slivky je možné skladovať v sklenených a keramických nádobách s tesne priliehajúcim vekom až šesť mesiacov.

 • Najskôr je nádoba pripravená. Dôkladne sa umyje, zaleje vriacou vodou a vysuší.
 • Potom sa do nej vloží sušené ovocie, ktoré sa tesne uzavrie vekom a umiestni na chladné miesto.
 • Ak je slivka mokrá, mala by sa vysušiť.
 • Pravidelne je potrebné sledovať stav sušených sliviek.

Za najlepší spôsob skladovania sa považuje umiestnenie sušeného ovocia do hermeticky uzavretých nádob, plechoviek alebo sklenených nádob.

Skladovanie sušených sliviek v plátenných vreckách a papierových vreciach

Niektorí skladujú sušené ovocie v plátenných vreckách. Ale iba vtedy, ak v dome nie je žiadny škodlivý hmyz, napríklad mravce alebo šváby.

Husté látkové vrecká sú namočené v silnom soľnom roztoku. Potom sú dobre vysušené, dajú sa do nich sušené slivky a zaviažu sa.

Papierové vrecká sa plnia a zatvárajú rovnakým spôsobom. Vďaka látke a papieru môžu sušené slivky dýchať, navyše plesnivejú a zachovávajú si všetky svoje užitočné vlastnosti.

Jedinou nevýhodou tohto spôsobu skladovania je nemožnosť umiestniť sušené slivky do blízkosti veľmi vonných produktov: káva, korenie, tabak.

Skladovanie sušených sliviek v chladničke

Ak v miestnosti prevláda vysoká vlhkosť, potom sa sušené plody skladujú v chladničke. Pre to:

 • Dôkladne triedte slivky, poškodené plody oddeľte.
 • Balené v malých dávkach v sklenenej nádobe s priliehavým vekom, nádobách alebo vrecúškach so zapínaním na zips.
 • Umiestnené na poličke, dverách chladničky alebo priehradke na ovocie
 • Raz týždenne kontrolujte vlhkosť v nádobe. Ak sa objaví, plody sa vysušia.

Správne skladovanie sušených sliviek zachová všetky jeho dôležité vlastnosti.

Prirodzene sa môžete chrániť pred zbytočnými problémami a kúpiť si sušené slivky na trhu alebo v obchode. Ale keď je príležitosť pripraviť si sušené slivky doma, nemali by ste seba a svoju rodinu vystavovať možným negatívnym následkom.


Ako si vyrobiť sušené slivky doma?

Ak vo vašom vidieckom dome rastie maďarská slivka, určite skúste pripraviť sušené slivky. Toto lahodné sušené ovocie sa v zime stane nenahraditeľným zdrojom prírodných vitamínov a rastlinnej vlákniny.

Môže sa dávať do koláčov a iného pečiva, používa sa na prípravu mäsových a zeleninových jedál, šalátov, dezertov, kompótov, alebo sa dá len tak žuť ako druh ovocných sladkostí. Vykôstkované sušené slivky sa pohodlnejšie používajú pri varení, ale keď sú sušené s kosťou, bobule si zachovajú oveľa viac výživných látok.

Sušené slivky sú obzvlášť užitočné pre tých, ktorí trpia cukrovkou: sladké sušené ovocie neobsahuje prakticky žiadny cukor - iba fruktózu a glukózu. Ľudia s nadváhou ho môžu papať, ak chcú jesť niečo sladké.

Príprava sliviek na sušenie

Na prípravu sušených sliviek musíte zvoliť veľké, ale nie príliš prezreté, pevné slivky. Ak si dáte mäkké bobule, po usušení z nich vytečie šťava a dobrá slivka nebude fungovať. Je vhodné triediť výberom sliviek rovnakej veľkosti na sušenie. Vybrané bobule je potrebné umyť, odstrániť „chvosty“ a blanšírovať vo vode so sódou, aby sa odstránili usadeniny vosku.

Na liter vriacej vody vezmite lyžicu sódy, premiešajte, potom slivky sklopte do cedníka, nechajte stáť asi 30 sekúnd, vyberte ich a opláchnite studenou vodou, aby ste odstránili sódu, potom rozložte na uterák, aby ste sušili bobule. Na povrchu správne blanšírovaných odtokov môžete vidieť malé praskliny, cez ktoré sa bude rýchlo odstraňovať vlhkosť.

Sušenie slivky

Na získanie sušených sliviek bude potrebné sušenie rozdeliť do troch etáp, takže celý proces bude trvať dva až tri dni. Počas sušenia musíte prísne udržiavať teplotu v rúre, aby ste namiesto sušených nedostali pečené slivky - sú samozrejme tiež chutné, ale dlho sa nebudú skladovať.

Umyté a sušené slivky položte na plech v jednom rade, dávajte pozor, aby sa navzájom nedotýkali. Medzitým sa rúra zahreje na 45-50 stupňov - pri tejto teplote by mali byť slivky sušené 4 - 5 hodín. Nemusíte pevne zatvárať dvierka, aby z rúry mohla nerušene vytekať vlhkosť.

Na konci sušenia plech vyberte, slivky otočte a nechajte vychladnúť, zakryte ich ľahkou gázou proti hmyzu.

Druhý stupeň sušenia prebieha pri teplote asi 60 stupňov. Trvá to tiež 4 - 5 hodín a po jeho skončení treba slivky vytiahnuté z rúry prevrátiť.

V treťom štádiu sú slivky sušené pri teplote 80-90 stupňov. Sušenie trvá spravidla 5 - 6 hodín, ale v tomto štádiu by ste sa mali občas pozrieť do rúry a skontrolovať stav odtokov, aby nevyschli.

10-15 minút pred koncom sušenia by sa malo pridať teplo na 120 stupňov - kvôli tomu cukor vyčnievajúci na povrchu slivky skaramelizuje, vďaka čomu je pokožka lesklá a lesklá.

Prirodzené sušenie sliviek

Ak je horúce počasie a čas je pomalý, môžete slivku sušiť prirodzene. Za týmto účelom musia byť pripravené slivky rozložené na plech alebo misku na pečenie a vytiahnuté na slnko. Na sušenie je vhodné zvoliť miesto, ktoré je celý deň osvetlené slnkom.

Do večera musí byť plech na pečenie odstránený z domu, aby sa na slivkách neusadzovala nočná vlhkosť. Prirodzené sušenie trvá 5-6 dní. Slivky musia byť každý deň obrátené, aby boli vystavené slnku z rôznych strán. Hotové sušené slivky by mali byť stredne mäkké, elastické, nemali by byť presušené.

Skladovanie sušených sliviek

Hotové, dobre sušené sušené slivky je najlepšie skladovať v papierovom vrecku. Aj keď bobule nie sú úplne suché, zostávajúca vlhkosť po čase vyjde. Do vzduchotesnej nádoby - do sklenenej alebo keramickej nádoby - vkladajte iba sušené slivky, ktoré stratili všetku vlhkosť, inak by mohli bobule plesnivieť.

Aby sa v sušenom ovocí nezačali mory alebo iný hmyz, môžete ich posúvať bobkovým listom, ktorého vôňa vydesí všetkých škodcov. Listy navyše absorbujú zvyšnú vlhkosť a zabraňujú rozvoju plesní.


Domáce sušené slivky: jednoduchý recept krok za krokom

Zloženie

Domáce sušené slivky sú veľmi obľúbenou pochúťkou, ktorá blahodárne pôsobí na organizmus, posilňuje a podporuje najmä v čase, keď nie sú čerstvé ovocie a bobule, alebo sa konzumujú v nedostatočnom množstve. Sušená slivka si aj po tepelnej úprave zachováva všetky svoje vitamíny, je určená na použitie u tých, ktorí trpia kardiovaskulárnymi chorobami, pretože normalizuje krvný tlak. Najpozitívnejší účinok konzumácie sliviek sa pozoruje na gastrointestinálnom trakte.

Ešte výhodnejšie bude, ak si slivku sami osušíte. Proces sušenia nebude trvať veľa času a konečný výsledok určite poteší. Je dôležité správne skladovať hotové sušené ovocie, a to v hermeticky viazaných bavlnených vreciach, na chladnom a dobre vetranom mieste. Nie každá odroda sliviek je vhodná na výrobu sliviek. Ideálnou možnosťou sú neskoré odrody, napríklad Mirabel, Vengerka, Renklod Karbysheva, slivka Adyghe, Blue bird, Raisin-Eric. Tieto plody majú dostatok cukru, málo vlahy, mäsitú dužinu. Používajú veľmi zrelé, až prezreté plody, ktoré spadli z konárov. Slivky môžete sušiť na slnku, v elektrickej sušičke alebo v rúre. Ako variť sušené slivky doma povedz Ivone.

Príprava:

1. Slivky dôkladne opláchnite v studenej vode, dajte na uterák, aby boli plody úplne suché.

2. Každú slivku prepichnite ihlou na rôznych miestach 7-10 krát.

3. Nalejte čistú studenú vodu do veľkého hrnca, zohrejte, pridajte kryštálový cukor.

4. Suroviny premiesime, privedieme tekutinu do varu, ponoríme do nej slivky.

5. Varíme 15 minút na miernom ohni, necháme v sirupe, kým úplne nevychladne.

6. Prejdite obsah panvice cez cedník, nechajte ovocie odtekať.

7. Slivky poukladajte na suchší podnos tak, aby sa navzájom takmer nedotýkali.

8. Ovocie sušte dve hodiny v tvrdom režime a potom ďalšiu hodinu v ľahkom režime, aby sa účinok upevnil.

Predtým sme hovorili o tom, ako pripraviť paradajkovú omáčku na zimu.


Ako sušiť slivky v elektrickej sušičke

Slivku môžete sušiť aj s kosťou aj bez kosti... Ak je veľký, je lepšie ho rozrezať na polovicu a podľa toho bude musieť byť odstránená kosť. Takže bobule zaschnú oveľa rýchlejšie, a čo je najdôležitejšie, nebudú hniť. Samotný proces sušenia sliviek pozostáva z niekoľkých etáp:

 1. Prejdite a umyte slivku.
 2. Blanšírujte bobule.
 3. Slivky rozdelíme na slivky s kôstkami a s kôstkami.
 4. Bobule bez semien musia byť umiestnené s rezom.

Slivky musíte sušiť v elektrickej sušičke pri teplote nie viac ako 40 stupňov... Najskôr sa umiestnia na 6 hodín do elektrickej sušičky a potom sa ochladia na rovnaké množstvo. Bude to prvý krok sušenia. Na ďalšom je potrebné zvýšiť teplotu v elektrickej sušičke na 60 stupňov, ale tiež je potrebné 6 hodín sušiť a chladiť. A v tretej etape by teplota v elektrickej sušičke mala byť najmenej 80 stupňov. Časy schnutia a ochladenia zostávajú rovnaké. Bude možné skontrolovať, či sú plody pripravené.

Hotové sušené slivky sa budú líšiť od pôvodných sliviek tým, že sa stane elastickým, elastickérovnomerne sušené. Bobule by sa mali dobre preskúmať: nemala by z nich vytekať šťava.


Prečo sú slivky užitočné?

Priaznivé vlastnosti tohto produktu spočívajú v jeho obsahu:

 • Draslík
 • Pektín
 • Vitamíny A, C, B, P
 • Vápnik
 • Fosfor
 • Žehliť
 • Sacharóza, fruktóza a glukóza
 • Kyselina citrónová, salicylová a jablčná.

Všetky z nich majú pozitívny vplyv na zdravie človeka a celkový stav.


Ako si pripraviť sušené slivky doma

Každý vie, aké dôležité prírodné vitamíny a minerály hrajú v našej strave. A v zime pociťuje naše telo najmä nedostatok výživných látok a aby sme tento nedostatok nejako vyrovnali, je užitočné používať sušené ovocie, najmä sušené slivky.

Kedysi sme kupovali sušené slivky na trhu, teraz jeme varené doma. Dnes nebudeme hovoriť o tom, ako a s čím sa spracovávajú sušené slivky predávané z maloobchodnej siete.

Tí, ktorí vyskúšali domáce jedlo, povedia: je chutnejšie a zdravšie.

O prospešných vlastnostiach tohto sušeného ovocia sa už popísalo veľa, pripomeniem tie hlavné. Sušené slivky neobsahujú cukor, ktorý je úspešne nahradený fruktózou a glukózou. Ak ste vášnivým miláčikom, sušené slivky sú skvelou náhradou cukroviniek. Je veľmi bohatý na minerály, ako je draslík, vápnik, sodík, železo, horčík a ďalšie. Obsahuje tiež veľa vitamínov. Sušené slivky sú vynikajúcim antioxidantom, zabraňujú vývoju rakovinových buniek a normalizujú činnosť gastrointestinálneho traktu. Je dosť kalorický, 100 gramov sušeného ovocia obsahuje asi 250 kalórií.

Na sušenie plodov najlepšie funguje odroda Vengerka, my sme však vyskúšali iné. Hlavná vec je, že sú zrelé, s neporušenou pokožkou a nie sú červivé.

Aby bol proces sušenia plodov sušeného ovocia rovnomernejší, je vhodné triediť ovocie podľa veľkosti, podľa veľkosti a veľkosti. Semená neoddeľujeme, v tomto stave si plody zachovávajú viac užitočných látok.

Pred sušením plody slivky blanšírujeme, to znamená zmyjeme voskový kvet. To podporuje rýchle odparovanie vlhkosti a urýchľuje proces sušenia ovocia. Predtým umyté slivky znížime na 30 sekúnd do vodného roztoku sódy bikarbóny s teplotou 90-100 stupňov (jedna polievková lyžica sódy na liter vody) a ihneď opláchneme studenou vodou. Potom osušte na vzduchu a rovnomerne rozložte na plech v jednej vrstve.

Nakúpime 3 - 4 kg ovocia sliviek a naplníme naraz dva plechy na pečenie, čím urýchlime proces zberu sliviek.

Pri kontrole teploty rúry by ste mali byť opatrní, máme ju elektrickú s dvoma vykurovacími prvkami, horným a spodným. Stupnica regulátora teploty začína od 100 stupňov, preto používame externý elektronický teplomer s časovačom. Ukázalo sa, že je veľmi pohodlné na kontrolu teploty a času sušenia.

Najdôležitejší je prvý stupeň sušenia, pretože príliš vysoká teplota v peci môže spôsobiť odšťavovanie sliviek, čo negatívne ovplyvňuje kvalitu hotového výrobku. Aby ste unikli odparenej vlhkosti, nechajte dvierka rúry mierne pootvorené.

Proces sušenia sušených sliviek delíme na tri stupne:

1. Plech so slivkami vložíme do rúry vyhriatej na 50-55 stupňov a necháme odstáť 4 - 5 hodín. Potom ho vyberieme z rúry, jemne obrátime a necháme vychladnúť na izbovú teplotu.

2. V druhom stupni, pri teplote 60-65 stupňov, sušíme 4-5 hodín a ochladíme na izbovú teplotu (nezabudnite plody otočiť).

3. A nakoniec rúru vyhrejeme na 80 - 85 stupňov po dobu 5-6 hodín a sušené slivky sušíme. Aby nedošlo k vysušeniu plodov, je potrebné z času na čas sledovať ich stav a jemne ich otočiť. Tretí stupeň dodatočne rozdelíme na 2 - 3 časti (s ochladením) a sušené slivky uvedieme do plnej pripravenosti.

Časy sušenia sliviek sa môžu líšiť, ak je vaša rúra konvekčná, čo urýchľuje proces sušenia. Proces prípravy sušeného ovocia ide pomaly, keď je na to čas a trvá 3 - 4 dni.

Hotové sušené slivky skladujte na chladnom, vetranom mieste, v papierových vreciach alebo v sklenených nádobách so zataveným vekom. Je potrebné si uvedomiť, že do pohárov je možné skladovať iba dobre sušené ovocie, inak môže splesnivieť.

Ak si nie ste istí, čo máte dlho uchovávať, sušené slivky vložte do mrazničky v chladničke.

Nenechajte sa odradiť, ak vám prvýkrát nevyjde podľa predstáv. Možno budete musieť upraviť čas alebo teplotu sušenia, toto prinesie skúsenosť.


Domáce recepty na čokoládové cukrovinky

Výroba cukroviniek vlastnými rukami nie je zložitá, všetko závisí od zvoleného receptu a vašich skúseností s pečivom. Začnite s najjednoduchšími receptami a čoskoro budete môcť vyrábať čokoládové diela.

Kakaové sladkosti „Gule“

 • 100 g kakaového prášku
 • 300 g suchých sušienok
 • 250 ml mlieka
 • 200 g masla
 • 100 g vlašských orechov
 • 250 g cukru
 • 50 g krupicového cukru

Príprava:

 1. Kakao zmiešame s cukrom.
 2. Prilejeme teplé mlieko, miešame a varíme, kým sa cukor úplne nerozpustí.
 3. Cookies zomeliete na mlynčeku na mäso, mlynček na kávu alebo ručne.
 4. Drobčekom zalejeme horké kakao. Dobre premiešajte, aby neboli hrudky. Nechajte vychladnúť.
 5. Pridajte mäkké maslo a vypracujte na homogénnu hmotu.
 6. Vytvarujte guľky a rožte ich do drvených vlašských orechov. Posypeme práškovým cukrom.
 7. Chill na hodinu v chladničke.

Tieto jednoduché sladkosti sú podobné zemiakovému koláču. Aj dieťa ich dokáže uvariť a túto pochúťku milujú dospelí i deti.

Kakaové sladkosti s mandľami

 • 100 kakaového prášku
 • 100 g masla
 • Pol pohára práškového cukru
 • 50 g olúpaných a pražených mandlí

Príprava:

 1. Maslo rozpustíme.
 2. Pridajte práškový cukor. Za stáleho miešania jemne prilejeme kakao.
 3. Necháme vychladnúť a tvarujeme z nich cukríky.
 4. Do stredu každej položte maticu.
 5. Posypeme práškovým cukrom
 6. Keď cukrík vychladne, vložte ho na pár hodín do chladničky.

Sladkosti s kondenzovaným mliekom a sušeným mliekom

 • Sušené mlieko - 150 g
 • Varené kondenzované mlieko - 200 ml
 • Čo-prášok - 100 g
 • Práškový cukor - 50 g
 • Maslo - 50 g
 • Vlašské orechy - 150 g
 • Banán - 1 ks.

Vyrobte si doma cukríky zo sušeného mlieka, aby ste potešili seba i svoje deti. Z tohto množstva produktov sa získa približne 30 sladkostí.

Príprava:

 1. Olej zohrejeme na vodnom kúpeli a rozpustíme v ňom práškový cukor.
 2. Zmiešajte s vareným kondenzovaným mliekom.
 3. Pridajte sušené mlieko a kakao. Zmes zmiešajte mixérom v nádobe s vysokými okrajmi. Chladnička.
 4. Orechy orestujeme na suchej panvici. Vlašské orechy môžu byť nahradené inými. Na plnenie si vyberte niektoré z orechov, zo zvyšku urobte strúhanku na rolovanie cukríkov.
 5. Banán nakrájame na plátky hrubé asi 2 cm a každý rozdelíme na tri kúsky.
 6. Dlane si namažte maslom, aby vám čokoládová hmota nelepila na ruky.
 7. Lyžičku lyžičkou rozmixujte a dlanami stočte do guľôčok. Guľu vyrovnajte tortillou, vložte plátok banánu a oriešok. Guľu pripnite a zrolujte.
 8. Ponorte cukríky do drvených orechov a pošlite ich na niekoľko hodín na chladné miesto.

Sladkosti vyrobené z práškového mlieka s banánom doma budú vynikajúce, ale nemusíte ich dlho skladovať a variť. Cukrovinky s čerstvým ovocím sa môžu uchovávať v chladničke najviac 2 dni.

Čokoládou pokryté slivky

Obľúbené domáce slivky pokryté čokoládou každého človeka budú ešte chutnejšie. Pripravte si sušené slivky vopred: opláchnite, zalejte vriacou vodou po dobu 20 minút, vyberte semená, rozložte na dosku, aby ste plody vysušili.

 • 200 g sliviek bez kôstok
 • 100 gramová tyčinka z tmavej čokolády
 • Pražené mandle, arašidy, vlašské orechy alebo akékoľvek iné orechy - asi 150 g

Príprava:

 1. Orechy orestujte na suchej panvici.
 2. Do každej napučanej a sušenej slivky dajte maticu.
 3. Nasekanú čokoládu rozpustíme vo vodnom kúpeli.
 4. Sušené slivky poukladajte na vidličku a ponorte do čokolády.
 5. Položte cukríky na vrchnú časť pergamenu.
 6. Keď prvá vrstva čokolády stuhne, postup opakujte.

Sladké hľuzovky s „opitými“ čerešňami doma

 • Tmavá čokoláda (nie menej ako 75% kakaa) - 250 g + 150 g na polevu
 • Silný krém - 250 ml
 • Maslo - 50 g
 • Sušené čerešne - 35-40 kusov
 • Koňak - 75 ml
 • Mandle alebo vlašské orechy na ozdobu
 • Kakao - 4 lyžice

Príprava:

 1. Čerešne zalejte brandy 12 hodín pred výrobou sladkostí, zakryte viečkom alebo igelitom.
 2. Nakrájajte čokoládu.
 3. Uvaríme krém, pridáme čokoládu a miešame, kým sa nerozpustí.
 4. Pridajte maslo, ochlaďte a dajte na pár hodín do chladničky.
 5. Čerešne vyberte z koňaku a osušte papierovými utierkami.
 6. Studenú čokoládu stočte do guľôčok orechovej veľkosti. Do stredu položte čerešne.
 7. Hotové cukríky preložíme na tanier a dáme do chladničky na 10-15 minút.
 8. Olúpané a toastové orechy nasekáme. Zvyšné čerešne nasekáme najemno.
 9. Čokoládu na polevu rozpustíme vo vodnom kúpeli, necháme vychladnúť.
 10. Hľuzovku nasekajte na vidličku alebo špíz, namočte do studenej polevy, položte na mriežku a ozdobte orechmi a čerešňami.
 11. Na všetky cukríky nie je dostatok polevy, zvyšok rozvaľkajte v kakau. Cukrovinky s rôznymi povrchmi budú vyzerať zaujímavo na jednom jedle alebo v krabici.
 12. Hotové hľuzovky by mali chladnúť aspoň hodinu v chladničke.

Kakaové a mliečne sušené hľuzovky

 • Pohár cukru
 • 100 ml krému
 • 100 g masla
 • Vaječný bielok - 1 ks.
 • Kakao - 100 g + 25 g na posypanie
 • Sušené mlieko - 100 g
 • Polievková lyžica práškového cukru a drvených orechov na posypanie

Príprava:

 • Do smotany pridáme cukor, zohrejeme na miernom ohni a povaríme tri minúty.
 • Odstavíme z plameňa, pridáme maslo, sušené mlieko a kakao. Miešajte dohladka.
 • Vychladnuté bielky vyšľaháme do hustej peny.
 • Zmiešame s čokoládou a necháme 30 minút teplé. Počas tejto doby by mala hmota zhustnúť. Potom ho pošlite do chladničky.
 • Zmiešajte spolu prášok z drvených orechov, práškového cukru a kakaa.
 • Tvarujte cukríky tradičnými šnúrkami alebo guľkami z hľuzovky. Aby sa čokoláda nelepila na dlane, natrite ich maslom. Na želanie môžete do stredu každého cukríka vložiť náplň.
 • Hľuzovky by mali sedieť na chladnom mieste niekoľko hodín.

Sladkosti "Vtáčie mlieko" doma

Možno by vás zaujímalo, ako variť sušené slivky v čokoláde, recepty s fotografiami a tiež sa dozvedieť veľa informácií o príprave domácich sladkostí s orechmi.

Lahodné sladkosti pozná každý už od detstva. Vtáčie mlieko pre domácich majstrov bude ešte lepšie, aj keď musíte drotovať.

 • 180 g cukru
 • 150 g kondenzovaného mlieka
 • 100 g masla
 • 3 bielka
 • 15 g želatíny
 • 100 ml vody
 • 300 g tmavej čokolády

Príprava:

 1. Cukor a želatínu zalejeme vodou a dáme na malý oheň. Miešajte, kým sa všetko nerozpustí. Neuvádzajte do varu.
 2. Teplé maslo rozšľaháme mixérom, postupne prilievame kondenzované mlieko.
 3. Z bielkov vyšľaháme hustú penu.
 4. Tenkým prúdom nalejte do bielkov želatínu, ďalej šľahajte.
 5. Pridajte kondenzované mlieko s maslom. Šľaháme do hladka.
 6. Nalejte zmes do foriem a dajte ju na 3 hodiny do chladničky.
 7. Nakrájanú čokoládu rozpustíme na vodnom kúpeli a ochladíme na izbovú teplotu.
 8. Mrazené suflé nalepte na vidličku a ponorte do čokolády. Položte cukríky na tanier.
 9. Vtáčie mlieko sa pripravuje, keď je čokoláda tuhá a tvrdá.

Nápad vyrábať doma hľuzovky alebo „vtáčie mlieko“ sa môže zdať zvláštny - výber čokolády v obchodoch je obrovský. Každý výrobca čokolády má svoje vlastné argumenty - niekto rád prichádza s vlastnými receptami a nachádza nové chute, iný si chce byť istý zložením výrobkov a ďalší nie sú spokojní s tradičným dizajnom sladkostí. Experimentujte a potešte seba i svojich blízkych!

Autor: Elena Staretskaya špeciálne pre web Chocolate.Tudey


Pozri si video: VEĽKÉ UPRATOVANIE DETSKEJ IZBY! upratovanie, organizovanie, maľovanie, tiedenie hračiek