Ako si uľahčiť prácu v krajine: namiesto kopania kypriť pôdu

Ako si uľahčiť prácu v krajine: namiesto kopania kypriť pôduWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Techniky na zníženie nákladov na manuálnu prácu a počet ošetrení plodín

Nekŕmte mnohých z nás (myslím zanietených záhradkárov a poľnohospodárov nákladných automobilov) chlebom - nechajte nás, nech si pohráme na vašom obľúbenom pozemku. A je ťažké uveriť, keď sa opäť veľa z nás začne sťažovať na svoj trpký osud, ktorý nás odsudzuje na večné zapichnutie do zeme. Ja sám som takýmto slovám dlho neveril, pretože mnohým sa to naozaj páči. Vďakabohu.

Ale na druhej strane najpracovitejší ľudia kopajú, uvoľňujú, plávajú a polievajú takmer bez zastavenia, sú si plne istí úplnou účelnosťou všetkých týchto činností. Veľké úrody zároveň nie sú vždy také vyčerpávajúce práce sprevádzané.

Áno, a vy sami ste pravdepodobne boli opakovane svedkami toho, že sa zdá, že ste neopustili záhradu a nedali do nej toľko práce, že si nemôžete oddýchnuť ani pri plazení, a výsledok je dosť priemerný.

Je tu aj druhá stránka problému. Roky ubiehajú a už nie je možné robiť tú či onú prácu tak rýchlo: sily je menej a s pribúdajúcim vekom sa zdravie, bohužiaľ, nezvyšuje. Záhrada-záhrada vyžaduje neustály dohľad a starostlivosť. Okrem toho je tu aj iná práca. Mnohí z vás a ja si stále musíme zarobiť na živobytie päť dní v týždni a len na pár dní vypuknúť v záhrade. Kde stihnete urobiť všetko za dané časové obdobie? Takže sa vzdajú ... Ale naozaj chcete mať úrodu a všetko je okolo krásne, chcete si tiež oddýchnuť a pozrieť sa na celú túto krásu. Ale kde vziať celý ten čas?

Ale nie všetko je také smutné - ak si prajete, môžete si nájsť čas, len to je možné pri inom prístupe k záhradníckym prácam a pri inom pohľade na túto prácu ako celok.

Nový pohľad na staré problémy

V skutočnosti je všetka vaša práca v záhradno-zeleninovej záhrade to, čo musíte urobiť, ak ste to neurobili tak, aby sa dala robiť sama. A ukazuje sa, že ak nechcete myslieť dobre a organizovať si všetko „podľa svojej mysle“ - behajte po webe bez zastavenia, ale potom sa nesťažujte. A ak dokážete vynútiť uskutočnenie mnohých procesov bez vašej účasti alebo sa ich jednoducho zbaviť, potom sa objaví voľný čas.

Napríklad: významnou súčasťou záhradníckych prác je boj proti následkom kopania (a dokonca sa odporúča kopať dvakrát za sezónu - na jar a na jeseň) a neustáleho vystavovania pôde. Zároveň trávite šialene veľa času kopaním a úplne nezmyselne si trháte chrbát a rastliny z toho nedorastú lepšie. Alebo poďme zalievať: to, čo ste vyliali na postele, v drvivej väčšine prípadov stačí na jeden deň, ale s malým zmyslom. Alebo bezmyšlienkovite zlikvidujte mnoho z najcennejších organických odpadov. Stačí ich správne kompostovať a zadarmo dostanete hodnotné hnojivo.

A ako to robí väčšina záhradkárov - iba ju spália alebo bez váhania prehodia cez plot. A potom budete musieť minúť ďalšie a značné peniaze na hnojivá. Ak by ste všetky dostupné organické látky zaviedli priamo do záhonov a ihneď na ne napríklad zasadili zeleninu, ušetríte tým peniaze a svoju snahu zbierať organické látky a spáliť ich a tiež zlepšíte pôdu a zároveň získate trochu druh úrody.

Dve slová o mulčovaní

Okrem toho existuje veľa spôsobov, ako uľahčiť ťažké záhradnícke práce. Vezmime si napríklad konvenčné mulčovanie. Ak ste mulčovaní listami, napríklad pôdou pod paradajkami, automaticky to znamená, že:

  • po každom polievaní alebo daždi nemusíte uvoľňovať pôdu;
  • zachrániš sa pred nespočetným vytrhaním buriny, tk. na takýchto záhonoch burina rastie oveľa menej alebo vôbec nerastie (záleží to na hrúbke mulčovacej vrstvy);
  • vlhkosť v takom lôžku sa lepšie zadržiava, t.j. budete musieť polievať najmenej 2 - 3 krát menej často;
  • akonáhle bude záhrada zalievaná menej často, potom na našich uralských piesočnatých pôdach sú živiny vymyté pomalšie a z toho vyplýva, že pre normálny vývoj rastlín bude určite potrebné menej hnojív; a pôda z neustáleho vyčerpávajúceho zalievania nie je zhutnená - preto na jeseň nebudete musieť kopať záhon, postačí ho spracovať iba plochým rezačom Fokin.

Nevšimli ste si veľa výhod a obrovské úspory práce a času? A to iba vo vzťahu k jednému rajčinovému lôžku a iba kvôli elementárnemu mulčovaniu, ale koľko ďalších rastlín je na našich pozemkoch s vami a koľko cenných techník je v našom arzenáli?

Všeobecne môžete na želanie usporiadať prácu v záhrade úplne novým spôsobom. A budete mať z toho tiež úžitok, pretože ste nazbierali väčšiu úrodu a investovali menej pracovnej sily, ako aj rastliny, ktoré sa budú na vašom mieste pestovať oveľa pohodlnejšie, a pôdu, v ktorej bude vďaka správnej poľnohospodárskej technológii efektívne pôsobiť množstvo mikroorganizmov. pracovať vo svoj prospech. Všeobecne platí, že môžete mať krásnu a dobre upravenú záhradu so záhradou bez toho, aby ste sa nonstop vykopávali, kyprili a polievali. Samozrejme, z rybníka nemôžete ľahko dostať rybu, a napriek tomu, ak máte určité vedomosti, potom sa táto veľmi záhradnícka práca v skutočnosti zníži o 30 - 50%.

Je pravda, že chcem hneď urobiť rezerváciu, že uľahčená údržba záhradno-zeleninovej záhrady vôbec neznamená jednoduché skrátenie času na bežné operácie. Snažte sa orezávať maliny jeden rok alebo zeleninu polievajte „zakaždým“, a vaša zápletka stratí akýkoľvek vzhľad a budete musieť zabudnúť na úrodu. Uľahčená údržba záhrady je úplne iný prístup k záhradníctvu a záhradníctvu vrátane racionálnej organizácie územia, výberu vhodných rastlín, nenáročných agrotechnických metód, nahradenia niektorých agrotechnických postupov inými atď., Atď.

Uvoľnenie pôdy namiesto kopania

Ak si prečítate veľa agronomických príručiek, často tam nájdete vyhlásenie, že kopanie a dvakrát ročne - na jar a na jeseň - je nevyhnutnou požiadavkou poľnohospodárskej technológie. Mnoho štúdií za posledné desaťročia v skutočnosti dokázalo opak - kopanie škodí iba pôde a od záhradkárov si vyžaduje veľa času a úsilia. Z mojej strany môžem plne potvrdiť, že je to skutočne tak. Svoju záhradu som nevykopal sedem rokov a všetko sa len zlepšilo.

Existujú tri hlavné dôvody, prečo je nežiaduce kopať pôdu:

1. Červy vytvárajú v pôde veľa kanálikov, kanály sa vytvárajú v dôsledku tlejúcich koreňov rastlín. Cez tieto kanály vstupuje vzduch a vlhkosť do pôdy. Pri kopaní sú kanály zničené a po prvom dobrom daždi alebo zalievaní sa pôda usadí, zmení sa na vzduchotesnú hmotu - v dôsledku toho vzduch neprúdi ku koreňom, rastliny sa vyvíjajú oveľa horšie a organická hmota sa nerozkladá .

2. V hornej pôdnej vrstve, v hĺbke asi 10 cm, sa nachádzajú baktérie, ktoré potrebujú kyslík (aeróby). Ďalej žijú baktérie, pre ktoré je kyslík deštruktívny (anaeróby). Každá z týchto baktérií vykonáva svoju prácu na zvyšovaní úrodnosti pôdy na svojich podlahách. V dôsledku kopania sú obe baktérie zničené a pôda sa stáva sterilnou.

3. Vykopaním zeme sami zakopávame semená buriny v rôznych hĺbkach. Zároveň vypestujeme semená, ktoré boli zakopané skôr, na povrch (potomstvo každého kríka buriny klíči postupne po dobu 10 - 15 rokov a dlhšie). Pokusom zabiť burinu kopaním vytvoríte v pôde stály prísun semien. Vzniká začarovaný kruh - stávame sa obeťami nášho systému obrábania pôdy.

Vďaka tomu nedochádza k vykopávaniu kanálov na príjem vlhkosti a vzduchu, pôsobeniu baktérií, pôsobeniu rastlín je oveľa horšie a ste smrteľne unavení z nekonečného vytrhávania buriny. Preto je možné pôdu obrábať do hĺbky 5 cm a hlbších vrstiev by sa nemali dotýkať.

Ak chcete vykonať takéto spracovanie, budete musieť nahradiť obvyklú lopatu plochým rezačom Fokin, ale nevykopať pôdu v lôžkach, ale uvoľniť ju. A stačí to urobiť iba raz za sezónu - pripraviť si niektoré postele na jeseň, niektoré nechať na jar. Ak budete kráčať po tejto ceste, budete schopní pripraviť záhony trikrát rýchlejšie a rastliny na takýchto hrebeňoch sa vyvinú oveľa lepšie ako na vykopaných. Môžete ušetriť veľa času a úsilia.

Existuje jedna výnimka: nebude možné opustiť kopanie pri rekultivácii panenských krajín, pretože pôda bude musieť byť stále vykopaná lopatou, aby sa zbavila kameňov, koreňov rastlín atď. A potom je lepšie zabudnúť na kopať bezpečne. Je pravda, že sa to dá urobiť, iba ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel:

1. Rastliny by mali byť vysadené tak, aby ste pri starostlivosti o ne nemuseli šliapať na zem v blízkosti stoniek, aby ste sa vyhli najmenšiemu zhutneniu pôdy. Preto má zmysel položiť medzi posteľami dočasné a najlepšie trvalé cesty.

2. Povrch pôdy musí byť mulčený organickými materiálmi.

3. Na konci jesene, po zbere, je potrebné z dôvodu zabezpečenia dobrej výmeny vzduchu hlboko kypriť pôdu. Ideálnym nástrojom na tento účel je rovinná rezačka Fokin, ale v zásade sú vhodné aj obyčajné vidlice, len je oveľa jednoduchšie a rýchlejšie pracovať s rovinnou frézou. V takom prípade nie je cieľom prevrátiť sa a nezvýšiť pôdu, ale iba ju uvoľniť v celej jej hĺbke.

4. Na konci jesene, po hlbokom uvoľnení výbežkov pre okopaniny, je potrebné ich pokryť tenkou, 3 - 5 cm vrstvou kompostu.

5. Na jar, bezprostredne po topení snehu, bude potrebné povrchové kyprenie pôdy bežnými hrabľami.

Výberový výber odrôd a krížencov

Zasievajte iba sľubné odrody a hybridy. Zastavením výberu na starých odrodách nielen stratíte úrodu, ale aj výrazne doplníte svoju prácu, pretože v potenciálnej väčšine prípadov sú staršie odrody oveľa náchylnejšie na choroby a menej odolné voči nepriaznivým podmienkam prostredia. To znamená, že počet postrekov proti chorobám sa minimálne zdvojnásobí.

Navyše, spoliehaním sa na sľubné odrody, a najmä na hybridy, budete môcť nielen znížiť svoju prácu v záhrade, ale aj získať viac úrody, pretože potenciálna úroda moderných hybridov je oveľa vyššia ako u mnohých starších odrôd.

S. Shlyakhtina, záhradník,
Mesto Jekaterinburg


Permakultúra Seppa Holzera

Permakultúra je trend v ekologickom poľnohospodárstve, ktorý založil slávny rakúsky prírodovedec Sepp Holzer spolu s dvoma priateľmi.

Permakulturológovia si dali za úlohu vytvoriť záhradno-zeleninovú záhradu, ktorá sa o seba postará. Za týmto účelom vyberajú rastliny, ktoré si navzájom stimulujú rast, nesúťažia o výživné látky v pôde a navzájom odplašia škodcov.

Umenie lenivého pána! Takto by som opísal koncept permakultúry pre nás všetkých.

Člen nášho portálu s prezývkou ShadeXXX pomocou princípov permakultúry sa snaží oživiť svoje stránky v kazašských stepiach. Teraz na jeho ílovitej ploche nie je nič živé okrem suchej zakrpatenej trávy a komárov, ale je si istý, že o pár rokov tu bude záhrada a jazierko.


Zníženie frekvencie polievania

Ak je vo vašej záhrade automatický zavlažovací systém, preskočte túto časť (aj keď nasledujúce tipy vám pomôžu znížiť spotrebu vody). Pre tých, ktorí sú už zamotaní v hadiciach a unavení vláčením so studenými vodami, ako aj pre obyvateľov severovýchodnej časti Eurázie, našej obrovskej Sibíri, existuje niekoľko rád. Pozorovania ukázali, že rastlinám chýba vlhkosť kvôli jej zvýšenému odparovaniu z povrchu pôdy. Umelé zatienenie časti záhrady nie je možné, pretože leví podiel zeleninových plodín rastie iba na priamom slnku.

Aby ste udržali vlhkosť v zemi, musíte použiť krycí materiál.

  1. Čierne netkané vlákno.
  2. Biele netkané vlákno.
  3. Priehľadné fólie.

Každý materiál slúži na inú potrebu. Kompetentné použitie na zamýšľaný účel každého z nich zaručuje vysokú mieru výťažnosti a nízke náklady na pracovnú silu.

Čierne vlákno

Čierne vlákno je vyrobené z polypropylénu. V závislosti od hustoty sa vlákno používa na záhradnom záhone alebo do skleníka. Takýto materiál neprepúšťa svetlo, ale pôdu dobre zahreje, umožní vám udržať vlhkosť v zemi.

Vďaka membránovej štruktúre má agrofibre (ako to nazývajú profesionálni záhradníci) na hornej strane póry, cez ktoré presakuje voda. Ale vlhkosť sa už nemôže odparovať.

Nedostatok svetla zabraňuje klíčeniu buriny, preto pri použití takéhoto materiálu zabijete jedným kameňom dve vtáky.

Na kladenie agrofibru na záhradný záhon neexistuje žiadna špeciálna technológia. Jednoducho sa šíri po povrchu Zeme. Na miestach, kde rastú ušľachtilé plodiny, sa urobia rezy nožom a potom sa výhonky vytlačia. Teraz musíte postele polievať menej často.

Biele agrovolokno

Na rozdiel od čiernej, biele vlákno prepúšťa slnečné svetlo, preto sa používa na inštaláciu skleníkov a skleníkov.

Aby vaša záhrada bez problémov na Sibíri priniesla z roka na rok ovocie, je zariadenie skleníkov z bieleho netkaného vlákna vynikajúcim riešením. Ak na zakúpenie hotovej konštrukcie nie sú žiadne ďalšie peniaze, môžete si ich vyrobiť sami z improvizovaných prostriedkov. K tomu je vhodný suchý vinič. Musí byť vykopaná rovnomerne pozdĺž hranice záhrady a na vrch by mal byť vytiahnutý polypropylén. Rolku s vláknami je potrebné upevňovať iba v krajných oblúkoch, aby bolo možné skleník z času na čas otvoriť.

Film sa používa iba pre skleníky. Úplne neprepúšťa vlhkosť, takže skleníky sú navyše vybavené oknami. Pre regióny extrémnej Sibíri je usporiadanie skleníkov nevyhnutným opatrením. Bez ich použitia je veľmi ťažké vypestovať dobrú úrodu a niektoré plodiny sú úplne nemožné.


Vytváranie a riešenie problémov

Obyvatelia leta majú vždy vo vnímaní dachy akúsi dualitu. Na jednej strane chcem pestovať úžasnú zeleninu a bobule, uvedomujem si, že je to nielen vzrušujúce, ale aj fyzicky náročné a vyžaduje to veľa času. Ďalším aspektom je, že chcete menej pracovať a viac odpočívať. A zdá sa, že nie sú schopní vychádzať spolu. Môžeme povedať, že je ťažké spojiť túžbu po relaxácii a práci na jednom konkrétnom dome.


Ak pôjdete doľava, urobíte si problém, ak pôjdete doprava, riešenie sa vám objaví v hlave.

Aj keď ... Letní obyvatelia si niekedy dajú prácu navyše: vytvoria problém a potom ho venujú časom a úsilím.

O výbere technológie

Nebudeme o tom hovoriť. Budeme predpokladať, že je to zvykom, pretože to bolo rozpracované mnohými generáciami. Rád by som vykopal postele - prosím! Bude to trochu o niečom inom.

O posteliach

Niektoré knihy stále odporúčajú dvojnásobné kopanie. Môže byť v dvoch verziách. Prvý a najjednoduchší je kopať na jar a na jeseň. Na jar je jasné, prečo. Pre korene sadeníc potrebujete voľnú prachovú pôdu. A na jeseň? Napokon iba pôda začala získavať určitú štruktúru, rástli v nej korene, objavili sa v nej pasáže dážďoviek, začali sa v nej formovať „pôdne“ zvieratá, na prípravu na zimu jej celkom stačilo leto s organickým hnojením. A teraz sa všetko opäť obráti naruby, ako kabát cikánskej ovčej kože. A koniec koncov sa verí, že dôvod je oprávnený: hovorí sa, že takáto obrátená pôda absorbuje viac vody. Na jar, s novým elánom, obyvatelia leta používajú hnojivá a snažia sa nakŕmiť zničených mikroskopických obyvateľov pôdy, aby im pomohli nabrať silu na nové jesenné kopanie.Vykopať to opäť po letných prácach a na jeseň? Avšak prehnane.


Lopata je hlavným nástrojom na zbytočnú prácu v krajine

Druhou možnosťou je, keď web nie je len vyhrabaný, ale sú úplne vymenené dve vrstvy. Prvý sa odstráni a uloží a druhý sa vyberie, pričom ustúpi prvému a sám spadne na povrch. Je to veľmi ťažká a veľmi tvrdá práca. A nezmyselné - koniec koncov sa zdá, že už každý vie, že živiny z pôdy vyplavujú dažde a snehové vody. Kde? V spodných obzoroch, ktoré sa považujú za neprístupné pre korene.

Hnojenie pôdy

Je dobré, keď existuje príležitosť priviesť na vaše stránky tridsať ton humusu a zamestnať pracovníkov, ktorí ho rozšíria na miesta, kde sa nachádza zeleninová záhrada a záhrada, ale všetko by vykopali. Ale to sú sny každého obyvateľa leta. Častejšie vyzdvihnutý kravský koláč je už bohatstvo.


Veľká hromada humusu je úžasný darček pre letného obyvateľa

V zlých podmienkach je jednoduchšie každú rastlinu hnojiť osobitne a záhony mulčovať. Vyžaduje si to menej práce a technológia je rešpektovaná.

Ultra tesné uloženie

Je dobrá, keď je na jar čas takto sadiť. Napokon, plánovanie záhonov, ich skicovanie, umiestnenie vybraných rastlín na každú z malých plôch je veľmi časovo náročné. Na takýchto záhonoch bude skutočne treba vysádzať rastliny dlho, pretože každá kultúra sa vysádza v rovnakom čase. A zručne vysádzajte nové, aby ste nepoškodili koreňový systém tých, ktorí už rastú.


Zhutnenie kapusty

Samotná metóda superhustej výsadby je úžasná, ale vyžaduje si osobitnú pozornosť a vytvorenie postelí špeciálneho štýlu. Na širokých hrebeňoch sa rastliny budú navzájom iba rušiť. Záhony s mimoriadne hustou výsadbou si vyžadujú osobitnú pozornosť obyvateľa leta. Príkladom mimoriadne hustej výsadby je neupravená záhrada s prerastenými jahodovými kríkmi, keď fúzy oživili nové rastliny. Zber je ťažký, ale starostlivosť nie je vôbec možná.

Buriny

Tu stojí za to vzdialiť sa od obvyklého vyťahovania každého koreňa z pôdy.


Je ľahšie si zvyknúť na plochý rezač a milovať burinu

Môžete ich poraziť plochým rezačom.

Trochu o tekvici

Miluje oplodnené pôdy, pozoruhodne rastie na hromadách rastlinných zvyškov. Existujú však odporúčania pestovať tekvicu v jamách špeciálne na to určených. Takáto „diera“ je vykopaná asi pol metra hlboká a asi meter široká, plnená rovnakými rastlinnými zvyškami, pridáva sa humus, popol a minerálne hnojivá a do tohto zázraku záhradnej vynaliezavosti sa zasievajú semená. Úroda by svojou váhou zlomila plošinové váhy, nie - každá zasadená rastlina dáva jednu tekvicu.


Zber tekvice v bohatej pôde

Môže to byť jednoduchšie, dokonca aj v horúcom a suchom lete. Pozbierajte všetok rastlinný odpad na jednu hromadu, prihnojte ho, vypestujte na ňom tekvicu. Náš letný obyvateľ vypestoval v jednej sezóne dve bohaté úrody tekvíc na podobnej hromade. Polievanie je stále jednoduchšie ako kopanie zákopov. A tiež to trvá menej času.

Ak sa pozriete pozorne ...

V záhradníckom podnikaní nájdete veľa podobných vylepšení. Niekto vytvára špeciálne podväzky pre podväzok z rajčiakových kríkov. Niekto vykopáva hlboké jamy na sadenie zemiakov. Niekto pletie vrkôčiky z vrcholov zemiakov.
Nebudem sa hádať. Je to zaujímavé, atraktívne, neobvyklé. Pokiaľ existuje sila, zdravie a ďalšie pracovné ruky.


Rodina je sedem párov pracujúcich rúk

To je hlavný dôvod prechodu na pestovanie zeleniny a bobúľ v záhonoch. Práca sa stáva ľahšou, ľahšou, uvoľňuje sa čas na ďalšie činnosti. A úroda rastie!

Osoba má špeciálnu zručnosť: vytvárať problémy a potom ich odstraňovať. Možno je jednoduchšie nevytvárať?


3. Používanie herbicídov

Ak si s burinou sami neporadíte, budete sa musieť uchýliť k pomoci chemikálií, ktoré môžu agresívne buriny ničiť. Mnohé z týchto produktov sú širokospektrálne herbicídy - zamerané na ničenie mnohých druhov burín. Jedným z osvedčených liekov je Fighter.

Pri aplikácii niektorého z herbicídov na vašu oblasť nezabudnite, že ide o chemickú látku a musí sa s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Urobte preventívne opatrenia a postupujte podľa pokynov na obale.


Samozrejme, aby mohli pestovať, ošetrovať, vážiť si obyvateľov pôdy, musia byť dobre kŕmení, hádzať do nich zelenú organickú hmotu a uvoľňovať ich, len aby uvoľnili pôdu, aby im neubližovali!

Ako však uvoľniť zem, aby ste mohli zasiať semená, sadiť sadenice? Namiesto lopaty navrhujem použiť plochú rezačku Fokin. Má špicatý koniec - to je to, čo urobíte drážky najskôr pozdĺž a potom naprieč, čím ich prehĺbite do pôdy asi o 5 cm. Potom pomocou plochej časti rezačky roviny túto vrstvu mierne vykopte, rozrežte a ihneď brúsený na rovinu. Ak je to potrebné, potom rozobrať pomocou hrable. Mimochodom, hrable je možné použiť aj na uvoľnenie ornice.

Pripravili sme hornú vrstvu pôdy - a potom si korene rastlín nájdu cestu v hlbších vrstvách a preniknú do mikrokanálov, ktoré zostanú z koreňového systému predchádzajúcich nájomníkov (ak ste ich nezničili kopaním).

Túto prácu môžete vykonať pomocou nabrúsenej motyky, plevy „Strizh“ a ďalších zariadení. Jedinou požiadavkou na tieto nástroje je, aby boli veľmi dobre naostrené. Tieto nástroje by nemali byť zakopané v pôde pod 5 cm a nemali by miešať švy.

Takto sa zbavíme najpracovnejšej práce na zemi - kopania zeme. Nabudúce si povieme, či je možné sa zaobísť bez vytrhávania buriny a polievania.


Pozri si video: Komu môžete predať poľnohospodársku pôdu a aku ju zmeniť na stavebný pozemok?