Ošetrené drevo na záhradníctvo: Je drevo upravené tlakom bezpečné pre záhradu?

Ošetrené drevo na záhradníctvo: Je drevo upravené tlakom bezpečné pre záhradu?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Anne Baley

Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako vypestovať veľké množstvo jedla na malom priestore, je použitie záhradného posedenia s vyvýšeným záhonom alebo záhradného štvorca. Jedná sa v podstate o veľké kontajnerové záhrady postavené priamo na povrchu dvora. Aj keď steny vyvýšeného lôžka môžete vytvoriť pomocou tvárnic, tehál alebo dokonca vreciek s pieskom, jednou z najpopulárnejších a najatraktívnejších metód je použitie upravenej guľatiny na zadržanie v pôde.

Bežné rezivo sa začne rozpadávať už počas prvého roka, ak príde do styku s pôdou, takže toľko záhradkárov používalo na záhradníctvo drevo upravené tlakom, ako napríklad krajinné trámy a železnice, ktoré sú chemicky upravené tak, aby odolali poveternostným vplyvom. Tu sa začali problémy.

Čo je to ošetrené drevo?

V 20. storočí a až do 21. storočia bolo drevo ošetrené chemickou zmesou arzénu, chrómu a medi. Infúzia dreva týmito chemikáliami umožnila jeho udržanie dobrého stavu niekoľko rokov, čo z neho urobilo ideálnu voľbu pre terénne úpravy, ihriská a, zdá sa, záhradné hrany.

Je drevo upravené tlakom bezpečné pre záhradu?

Problémy s bezpečnosťou záhrady z upraveného dreva nastali, keď sa zistilo, že niektoré z chemikálií sa po roku alebo dvoch vylúhovali do záhradnej pôdy. Aj keď sú všetky tieto tri chemikálie mikroživiny a nachádzajú sa v akejkoľvek dobrej záhradnej pôde, nadmerné množstvo spôsobené vylúhovaním z dreva sa považuje za nebezpečné, najmä v koreňových plodinách, ako je mrkva a zemiaky.

Zákony regulujúce obsah týchto chemikálií sa zmenili v roku 2004, ale niektoré chemikálie stále existujú v tlakovo upravenom dreve.

Používanie ošetreného reziva v záhradách

Rôzne štúdie ukazujú rôzne výsledky tohto problému a konečné slovo pravdepodobne nebude dlho počuť. Čo by ste medzitým mali robiť vo svojej záhrade? Ak staviate novú vyvýšenú záhradu so záhonmi, na vytvorenie stien postele zvoľte iný materiál. Cinder bloky fungujú dobre, rovnako ako tehly a vrecia s pieskom. Ak sa vám páči vzhľad reziva na okraji postelí, pozrite sa na nové umelé guľatiny vyrobené z gumy.

Ak už máte vykonané terénne úpravy tlakovým rezivom, nemalo by to predstavovať problém pre terénne úpravy rastlín a kvetov.

Ak rezivo obklopuje zeleninovú záhradu alebo ovocinársku oblasť, môžete si byť úplne istí vykopaním pôdy, nainštalovaním vrstvy hrubého čierneho plastu zošitého do reziva a výmenou pôdy. Táto bariéra zabráni vlhkosti a pôde v guľatine a zabráni vylúhovaniu akýchkoľvek chemikálií do záhrady.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o záhradníckych tipoch a informáciách


Použitie tlaku upraveného dreva pre vyvýšené záhrady. Je to bezpečné pre pestovanie potravín?

Pred pár mesiacmi, Populárny časopis o mechanike uverejnil článok o ich partnerstve s Spoločná prestavba mesta Philadelphia. V júni 2010 spolupracovali s miestnymi dobrovoľníkmi (ako súčasť širšej série projektov opráv a prestavieb) na vybudovaní série vyvýšených záhrad, aby si miestni obyvatelia mohli vypestovať niečo zo svojej vlastnej produkcie (pozri fotografiu nižšie).

Čo ma zarazilo, je použitie tlakovo upraveného dreva pre záhrady! Už roky ma trápia otázky týkajúce sa bezpečnosti používania tlakovo upraveného dreva pre zeleninové záhrady. Aj keď som mal k tejto téme pocity (a vytvoril som ich tucty pre priateľov a klientov), ​​len nedávno som cítil, že existuje dostatok informácií na to, aby som na tejto webovej stránke mohol dôrazne odporučiť.


Prečo by to nebolo bezpečné?

Existuje obava, že chemikálie, ktoré sa používajú na ošetrenie reziva, sa môžu vylúhovať do pôdy. Ak k tomu dôjde, rastliny môžu chemikálie alebo ich vedľajšie produkty prijať a potenciálne skončiť v zozbieranej plodine a spotrebovať ich. V závislosti od konkrétnej zlúčeniny a jej biologickej dostupnosti by to mohlo spôsobiť ochorenie alebo toxicitu.

Táto otázka prvýkrát vyšla najavo na konci 90. rokov a odvtedy stále prebieha. V roku 2001 začala Americká komisia pre bezpečnosť spotrebného tovaru (CPSC) a EPA dostávať petície a žiadosti o zákaz CCA pre stavbu vybavenia detských ihrísk z dôvodu možných zdravotných problémov. Niektorí ľudia tiež chceli, aby bolo drevo zakázané pri všetkých komerčných pestovateľských operáciách, a požadovali vládne štúdie o jeho bezpečnosti. V súčasnosti je k dispozícii tlakovo upravené drevo a petície sa zamerali na produkt nazývaný chromátovaný arzeničnan meďnatý alebo CCA.


Nové ošetrené lesy: bezpečné pre použitie v záhrade?

Vďaka skvelej práci a vyvinutému „tlaku“ mnohých špecializovaných skupín a jednotlivcov (vrátane výskumnej redaktorky OG Cheryl Longovej, teraz redaktorky Správy Matky Zeme), priemyselné odvetvie uzavrelo dohodu s EPA v roku 2004, aby začalo dobrovoľné postupné zastavovanie používania arzénu v upravených výrobkoch z dreva, ktoré sú k dispozícii majiteľom domov. (Aj keď drevo ošetrené arzénom je stále povolené pre niektoré aplikácie, napríklad pre lodné staviteľstvo. Prepáčte, rybári!) Na miesto spoločnosti CCA prišlo na trh pre domáce použitie závratné množstvo menej toxických ošetrených výrobkov z dreva, jedným z nich je „Nature Wood“.

Meď tam stále je, ale ďalší C, chróm (znepokojujúci kov) a veľký A, arzén, sú už nahradené „Kvartérne amónne zlúčeniny“, ktoré ma asi hodinu po výskume informujú, je forma chloridu amónneho (ako v amoniaku a chlóre). Nie som nadšený ani jedným z týchto prvkov, najmä chlórom, ktorý pomohol zabiť milióny, keď sa použil ako súčasť výkopového plynu v prvej svetovej vojne. A hoci sa zdá, že táto zlúčenina je v produktoch pre domácnosť takmer všadeprítomná, neexistujú žiadne údaje o jeho potenciálnej karcinogenite, tera na genicitu alebo mutagenitu (preklad: Potenciál spôsobiť rakovinu, vrodené chyby a mutácie).

Je to pravdepodobne veľké zlepšenie oproti drevu ošetrenému arzénom, ktorého účinky na zdravie boli zjavne strašné. Ale je vysoko korozívny pre určité kovy, čo ma vedie k obavám z jeho účinkov na život v pôde a existuje vynikajúca alternatíva, ktorá sa mi veľmi páči: Drevo ošetrené kyselinou boritou (tiež boritany). Kyselina boritá je pre ľudí mimoriadne bezpečná, napriek tomu chráni drevo pred hnilobou, rozkladom a hmyzom - pôsobí najskôr ako repelent, potom ako odstraňovač kŕmenia a nakoniec je smrteľný pre akýkoľvek hmyz, ktorý nie je odpudzovaný a / alebo odradený.

Pri vyhľadávaní na internete sa našlo drevo upravené boritanom dostupné pod niekoľkými značkami, vrátane značiek „Advance Guard“ a „Hi-Bor“ (obe vyrobené spoločnosťou, ktorá predávala veľa dreva upraveného pomocou CCA, takže by malo byť rovnako ľahké ich získať) ).

Bill Quarles, riaditeľ čistiarne pesticídov BIRC - Bio Integral Resource Center v Berkeley v Kalifornii - nás informuje, že sa o novej liečbe dozvedel prostredníctvom úžasnej skupiny ATTRA pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo. Spoločnosť uvedená na trh v Riverbank v Kalifornii, ktorá je na trhu označovaná ako „Thunderbolt“ (kto si tieto mená vymyslí ?!), je ošetrená „roztokom 62,3% oxidu medi a 35,8% kyseliny citrónovej rozpustenej v amoniakovej vode“. Spoločnosť dúfa, že sa táto alternatíva upraveného dreva stane prijateľnou na použitie v ekologickom poľnohospodárstve, konkrétne na stĺpiky plotov a kolíky hrozna.

Môj výskum tiež našiel zaujímavú novú technológiu na obzore: „acetyláciu dreva“, techniku, ktorá využíva kyselinu octovú (ako v octe) na zabezpečenie odolnosti dreva proti hnilobe a hmyzu. Siaha do 20. rokov 20. storočia, ale až nedávno sa stalo nákladovo efektívnym, keď spoločnosť v Holandsku údajne začala s veľkovýrobou v roku 2007. Na našich brehoch to budeme strážiť.

Pripomínam každému začínajúcemu staviteľovi vyvýšeného lôžka, že tehly, poľný kameň a dlaždice tvoria vynikajúce rámy odolné proti hnilobe a hmyzu. A keď sa použije v chladnejších oblastiach, kameň bude cez deň ukladať teplo a večer ho pomaly uvoľňovať - ​​pôdu zahreje skôr v sezóne, neskôr v sezóne ju zahreje, a dlhšie do večera.

Ak sa vám páči vzhľad dreva, kompozitné „rezivo“ vyrobené z recyklovaného plastu a odpadového dreveného odpadu funguje mimoriadne dobre. Moje vyvýšené rámy postelí vyrobené z Trexu majú viac ako dvadsať rokov a stále vyzerajú úplne nové. (Kiež by som o sebe mohol povedať to isté.) Môžete si tiež kúpiť „trámy“ zo 100% recyklovaného plastu, ktoré vyzerajú a fungujú rovnako ako drevo.

A pokiaľ ide o otázku spracovania existujúceho dreva, sme späť pri bóre! Existuje široká škála „umývaní“ kyselinou boritou, ktoré môžu majitelia domov použiť na ošetrenie dreva podľa svojho výberu, napríklad „Bora-Care“, „Jecta“ a nádherne pomenovaný „Tim-Bor“ (rozumiete?). (Informácie o liečbe Timborom.)

Vysoké koncentrácie kyseliny boritej spôsobujú rýchlu smrť škodcov, ale nízka Úrovne nespôsobujú žiadne okamžité príznaky a umožňujú mravcom alebo termitom odniesť materiál späť do hniezda, kde je zdieľaný celou kolóniou - vrátane najdôležitejšej kráľovnej - a zhruba do týždňa ju zlikviduje. Rovnaký mechanizmus pôsobenia platí aj pre lapače sladkých návnad na kyselinu boritú, ktoré odporúčame pre problémy s mravec v domácnosti. Dávka v lapačoch je zámerne nízka, aby sa zabezpečilo, že mravce robotníka prežijú dostatočne dlho na to, aby bezpečne vtiahli trójskeho koňa kyseliny boritej do svojich múrov.

Ďakujeme veľkej advokačnej skupine Beyond Pesticides za vynikajúci informačný prehľad o termitoch, ktorý pre tento článok priniesol množstvo potenciálnych zákazníkov a značiek. Tu je odkaz na túto úžasnú informáciu. A tu je ODKAZ na veľa ďalších informácií a podrobností o možnostiach rámovania vyvýšených postelí - vrátane prirodzene odolných drevín odolných voči hnilobe - v predchádzajúcej otázke týždňa.


Bezpečné použitie dreva ošetreného CCA

Terénne úpravy ošetrené CCA sa stále považujú za bezpečné na použitie v rôznych vonkajších štruktúrach vrátane palúb, plotov a altánkov, nikdy by sa však nemali používať v zeleninových záhradách alebo tam, kde môže byť drevo v kontakte s potravinami. EPA neodporúča používať rezivo ošetrené CCA ako mulčovací alebo kompostový materiál, preto je najlepšie vyhnúť sa jeho celkovému použitiu v záhrade. Ak používate drevo, ktoré mohlo byť ošetrené CCA v blízkosti zeleninovej záhrady, vyložte pôdu pred inštaláciou trámov plastom alebo iným vodotesným netoxickým materiálom, aby ste zabránili priamemu kontaktu medzi drevom a pôdou.


Je bezpečné používať upravené drevo na vyvýšené zeleninové záhradné postele?

Majitelia domov sa pýtajú, či je bezpečné používať ošetrené rezivo na záhradné postele. Aj keď existuje vedecký konsenzus, že jeho použitie na záhradných posteliach je bezpečné, nižšie uvedené informácie vysvetľujú, aké chemikálie sa používajú v dreve upravenom spoločnosťou Viance Ground Contact na domáce použitie, a výsledky mnohých vedeckých štúdií.

Americká asociácia na ochranu dreva (AWPA) špecifikuje použitie upraveného reziva na záhradnícke účely ako pozemný kontakt. V rámci AWPA Kniha štandardov, azol meďnatý (CA) a kvartérne kovy alkalickej medi (ACQ) sú uvedené v zozname konzervačných látok určených pre pozemné použitie v domácnostiach. CA je široko dostupný pod značkou Preserve® od spoločnosti 84 Lumber a nezávislých predajcov v celej Severnej Amerike.

Konzervačné látky CA a ACQ obsahujú meď, primárny fungicíd a termiticíd v produkte spoločnosti Viance pre kontakt so zemou. Fungicíd bráni pôdnym hubám v napadnutí reziva a snaží sa odradiť hmyz, vrátane termitov. Meď je tiež bežným fungicídom pre potravinárske plodiny používané spotrebiteľmi na pestovanie zeleniny a je dezinfekčným prostriedkom pre chemikálie v bazénoch.

Pre domáceho záhradníka je zaujímavé, či by ktorákoľvek z konzervačných zložiek upraveného dreva použitých na stavbu vyvýšenej záhradnej záhrady mohla spôsobiť, že potravinárska plodina nebude bezpečná na konzumáciu. Dostupné dôkazy naznačujú č. John Harrison, prezident JRH Toxicology, konzultačnej spoločnosti špecializovanej na vedecké poradenstvo pre priemysel a vládu, v roku 2017 píše, že CA a ACQ boli starostlivo vyhodnotené z hľadiska bezpečnosti a zaregistrované Health Canada Pest Management Regulatory Agency (PMRA) pre použitie v aplikácie bytových stavieb. V bulletine s názvom uviedol: Ošetrené drevo v záhrade s vyvýšenou posteľou„Vedecké dôkazy a údaje ukazujú, že použitie tlakovo upraveného dreva na vyvýšené záhony alebo na debnenie je bezpečné pre dospelých i deti, pokiaľ ide o rastliny pestované a použité v týchto nádobách.“ Ďalej vysvetľuje: „Všetky chemikálie v spotrebných výrobkoch majú toxicitu a väčšina je veľmi nízka, takže nie sú problémom, najmä pokiaľ ide o chemikálie regulované federálnou vládou. To je prípad aj v súčasnosti registrovaných ochranných prostriedkov na drevo, ktoré obsahujú meď. V skutočnosti sú malé množstvá medi potrebné pre život ľudí a rastlín a označujú sa ako „základný stopový prvok“.

Dr. Scott Leavengood, docent lesníckej vysokej školy na Oregonskej štátnej univerzite a riaditeľ Oregonského inovačného centra pre drevo, napísal článok pre službu rozšírenia OSU s názvom „Vyvýšené rezivo, bezpečne ošetrené tlakom?“ V tomto článku Leavengood uvádza svoj názor, že medzi výskumníkmi panuje zhoda v tom, že nízke hladiny chemických látok v konzervačnom dreve, ktoré sa z dreva vylúhujú do pôdy, pravdepodobne rastliny prijmú iba vo veľmi malom množstve. Neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že úroveň chemických látok je dostatočne významná na to, aby vzbudzovala obavy o zdravie ľudí.

V štúdii z roku 2014 vedci z drevárskeho výskumu Love, Gardner a Morrell z Oregonskej štátnej univerzity zistili, že pri pestovaní reďkovky, mrkvy a zemiakov v sadzi Douglasovej jedle ošetrenej azolom medi neboli hladiny medi vyššie v koreňoch alebo hľuzách reďkovky, mrkvy alebo zemiaky v porovnaní s posteľami vyrobenými z neošetreného dreva. Tvrdia tiež, že ak majú ľudia obavy z migrácie ochranných prostriedkov na drevo, môžu na vyloženie vnútornej strany kvetináča použiť polyetylén (plast). Ich vedecké výsledky naznačujú, že hoci plastová podšívka „nie je úplne nevyhnutná“, v prípade obáv o bezpečnosť ju možno použiť. Použitie plastovej bariéry tiež predĺži životnosť zachovaného dreva a pomôže udržať vyvýšenú záhradnú pôdu v oblasti postele. Na zaistenie správneho odtoku by sa plastový materiál nemal používať pod vyvýšenou záhradou postele.

Bezpečné postupy pri práci s ošetreným drevom odporúčajú, aby sa ošetrené drevo nepoužívalo tam, kde môže prísť do priameho alebo nepriameho styku s pitnou vodou alebo so zložkou potravy, krmiva pre zvieratá alebo včelích úľov. USDA zakazuje ošetrené rezivo na účely kontaktu s pôdou vo svojom certifikovanom Národnom ekologickom programe zverejnenom v roku 2011. Aktualizovaný návrh z 5. septembra 2018 uvádza, že CA a ACQ nie sú v súčasnosti povolené, pretože nie sú zahrnuté v Národnom zozname povolených syntetických materiálov ( 7 CFR časť 205, strana 425).

Spoločnosť Viance odporúča všetkým, ktorí majú obavy, obložiť vnútorné steny iba silnými plastovými fóliami. Neexistujú oprávnené tvrdenia, že dnešné ošetrené rezivo spôsobuje akékoľvek negatívne účinky vylúhovaním do pôdy.


Čo so železnicami (Crossties)?

Železničné spojky sú ošetrené vysoko toxickým organickým (olejom prenášaným) konzervantom nazývaným kreozot. Odporúča sa nepoužívať železničné spojky, ktoré v krajine vytekajú alebo sú cítiť kreozotom. Staré vyradené železničné trate by sa mali používať opatrne. Vnútorný povrch železničných spojok (vnútorný k posteli) môže byť obložený plastom, ak sa používa v zeleninovej záhrade. Medzi ďalšie znepokojujúce organické konzervanty patrí pentachlórfenol a uhoľné dechty.

Bez ohľadu na to, aký typ reziva sa používa v krajine, majte na pamäti potenciálne bezpečnostné riziká. Zozbieranú zeleninu dôkladne umyte a olúpte koreňové plodiny, aby ste znížili ďalšie zdravotné ťažkosti.

Ak tento dokument neodpovedal na vaše otázky, kontaktujte HGIC na adrese [email protected] alebo na čísle 1-888-656-9988.

Autori

LayLa Burgess, agent rozšírenia záhradníctva HGIC, Clemson University

Tieto informácie sa dodávajú s tým, že nie je zamýšľaná žiadna diskriminácia a že to neznamená schválenie názvov značiek alebo registrovaných ochranných známok spoločnosťou Clemson University Cooperative Extension Service, ani to, že akákoľvek diskriminácia je zamýšľaná vylúčením produktov alebo menovaných výrobcov. Všetky odporúčania platia pre podmienky Južnej Karolíny a nemusia sa vzťahovať na iné oblasti. Používajte pesticídy iba podľa pokynov na štítku. Všetky odporúčania týkajúce sa použitia pesticídov sú určené iba pre Južnú Karolínu a v čase zverejnenia boli legálne, ale stav registrácie a vzory používania sa môžu meniť pôsobením štátnych a federálnych regulačných agentúr. Postupujte podľa všetkých uvedených pokynov, preventívnych opatrení a obmedzení.


Pozri si video: SIHGA RomboFix RF