Odrody brutnáku lekárskeho - Existujú rôzne kvety brutnáku lekárskeho

Odrody brutnáku lekárskeho - Existujú rôzne kvety brutnáku lekárskeho



We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Borák, ktorý je pôvodom v teplom podnebí Stredozemného mora, je vysoká, robustná bylina, ktorá sa vyznačuje tmavozelenými listami pokrytými fuzzy bielymi vlasmi. Masy jasných kvetov brutnáku lekárskeho lákajú včely a iný užitočný hmyz celé leto. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o rôznych druhoch rastlín brutnáku lekárskeho.

Druhy rastlín brutnáku lekárskeho

Nižšie uvádzame bežné odrody brutnáku lekárskeho:

  • Borák obyčajný (Borago officinalis) - Bežný brutnák obyčajný, tiež známy ako hviezdica, je najznámejším z rôznych druhov brutnáku lekárskeho. Bežný brutnák lekársky zobrazuje intenzívne modré kvety s kontrastnými čiernymi tyčinkami.
  • Variegata (Borago officinalis „Variegata“) - Táto zaujímavá pestrá rastlina má jemné, modré kvety brutnáku lekárskeho a zelené listy bielo škvrnité.
  • Alba – (Borago officinalis „Alba“) - Alba je tiež známa ako brutnák biely a je skvelou voľbou, ak hľadáte rastlinu s intenzívnym bielym kvetom. Stonky bieleho brutnáku obyčajného bývajú o niečo pevnejšie ako brutnák obyčajný a rastlina zvyčajne kvitne neskôr v sezóne ako jej modrý bratranec.
  • Plazivý borák (Borago pygmaea) - Plazivý borák lekársky je rozľahlá rastlina s voňavými, bledomodrými kvetmi, ktoré sa objavujú od neskorej jari do začiatku jesene. Väčšina borákových odrôd je rýchlo rastúcich letničiek, ale plazivý borák je krátkodobá trvalka vhodná na pestovanie v zónach výsadby USDA 5 a vyšších.

Všetky tieto rastliny dobre rastú na plnom slnku, aj keď veľa kvetov brutnáka lekárskeho toleruje polotieň. Tiež uprednostňujú piesočnatú pôdu, ale pokiaľ bude dobre odvádzať pôdu, bude šťastne rásť takmer v každom type pôdy. Borák lekársky sa rád udržiava počas vegetačného obdobia trochu vlhký, ale nie rozmočený - ďalší dôvod je dôležitý.

Bez ohľadu na pestovaný typ môže byť brutnák lekársky náchylný na opätovný výsev za správnych podmienok, takže použitie slepého čreva to môže zmierniť, ak to bude znepokojujúce.

Teraz, keď viete o rôznych odrodách rastlín brutnáku lekárskeho, ktoré môžete pestovať v záhrade, ste na dobrej ceste k tomu, aby ste sa stali znalcom brutnáku lekárskeho.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Borák lekársky

Borák lekársky (/ ˈ b ʌr ɪ dʒ / ( počúvať) [1] alebo / ˈ b ɒr ɪ dʒ / [2] Borago officinalis), tiež známy ako a hviezdica, je jednoročná bylina z čeľade kvitnúcich rastlín Boraginaceae. Je pôvodom z oblasti Stredomoria a naturalizoval sa na mnohých ďalších lokalitách. [3] Rastlina uspokojivo rastie v záhradách vo väčšine európskych krajín, ako je Dánsko, Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo, pričom v záhrade zostáva z roka na rok samovýsevom. Listy sú jedlé a rastlina sa za týmto účelom pestuje v záhradách v niektorých častiach Európy. Rastlina sa tiež komerčne pestuje na olej z boráku lekárskeho extrahovaný z jej semien. Rastlina obsahuje pyrolizidínové alkaloidy, z ktorých niektoré sú hepatotoxické, mutagénne a karcinogénne (pozri nižšie v časti Phytochemistry).


Jedným z hlavných dôvodov, prečo si na záhrade pestujete borák lekársky, je jedlá plodina.

Listy môžete jesť surové alebo varené a kvety surové ako obloha alebo nápoje. Sušené stonky sa dajú tiež použiť na dochutenie a zo semien sa získa olej, ktorý má obzvlášť vysoký obsah kyseliny gama-linolénovej.

O tom, ako môžete brutnák lekársky použiť ako jedlú plodinu, si povieme niečo viac neskôr v tomto článku.

Nielen, že vynikajúco chutí, je tiež bežnou ingredienciou v bylinnom liečiteľstve a môže byť skvelým prínosom pre vaše zdravie.

Niekoľko upozornení, ktoré však treba spomenúť: ľuďom s problémami s pečeňou by bolo najlepšie vyhnúť sa konzumácii týchto rastlín.

A nikto by nemal robiť z boráka lekárskeho veľkú časť svojej stravy, pretože obsahuje malé množstvo pyrolizidínových alkaloidov v malom množstve.

Všeobecne však zistíte, že brutnák lekársky je užitočným doplnkom vašej domácej stravy.


Sprievodná výsadba jahôd: záver

Tu uvedené sprievodné rastliny jahôd sú osvedčené rastliny, ktoré neustále preukazujú uvedené výhody alebo nevýhody. Určite však existuje viac druhov rastlín, ktoré budú s jahodami interagovať buď pozitívne, alebo negatívne. Ak viete o ďalších rastlinách, ktoré interagujú s jahodami, podeľte sa o svoje vedomosti! Môžete nám povedať svoje skúsenosti tým, že zanecháte komentár nižšie, a môžete začať s výsadbou jahôd už dnes!


Časový plán prepravy

„Poľnohospodárstvo a osivo“ sú základom, na ktorom závisí náš život. Musíme chrániť tento základ ako bezpečný a geneticky stabilný zdroj pre ďalšie generácie. V prospech všetkých poľnohospodárov, záhradníkov a spotrebiteľov, ktorí hľadajú alternatívu, sa zaväzujeme, že vedome nekupujeme ani nepredávame geneticky modifikované semená alebo rastliny.

Mechanický prenos genetického materiálu mimo prirodzených reprodukčných metód a medzi rodmi, rodinami alebo kráľovstvami predstavuje veľké biologické riziká, ako aj ekonomické, politické a kultúrne hrozby. Domnievame sa, že geneticky modifikované odrody boli pred uvedením na trh nedostatočne testované. Na ďalšie zhodnotenie potenciálnych rizík geneticky modifikovaných semien je potrebný ďalší výskum a testovanie. Ďalej by sme chceli podporiť pokrok v poľnohospodárstve, ktorý vedie k zdravším pôdam, ku geneticky rozmanitým poľnohospodárskym ekosystémom a nakoniec k zdravým ľuďom a komunitám.


Stromy pre včely

Stromy sú pre včely nesmierne prospešné. Jediný strom môže vydržať celú kolóniu včiel medonosných po dobu, v ktorej kvitne. Stromy platanov sú skvelým zdrojom skorých nektárov a lipy sú ideálne na letné obdobie.

Najlepšie lipy, ktoré sa dajú včelám vysádzať, sú lipa malá listová známa tiež ako Tilia Cordata. Veľkou výhodou výsadby stromov pre včely je to, že vydržia veľmi dlho a poskytujú sezónu po sezóne. Nehovoriac o obrovskom množstve inej divočiny, ktorú stromy podporujú. Takže ak máte priestor, uistite sa, že pri výsadbe stromov hrá rolu platan a malé lipy.

Lipy s listami v tvare srdca sú bežne vysádzané okolo kostolov a honosných domovov, pričom samotné stromy sa považujú za symboly mieru a spravodlivosti. Lepší strom na sadenie pre včely, na ktorý sme nemohli myslieť.

Malé biče je možné veľmi rozumne kúpiť u pestovateľov stromov Stromy prosím v Northumberlande a Ashridge stromy kde sme už zakúpili a vysadili množstvo veľmi zdravých líp. Naše prvé stromy sú teraz iba 3 roky staré a už kvitnú! Dúfame, že tieto stromy budú veľkou súčasťou trvalého dedičstva spoločnosti Northumberland Honey Co. určite však požiadajte Tilia Cordata / malolistá limetka, pretože širokolisté druhy môžu spôsobiť, že sa včely opijú !!

Nezvyšujeme iba počty včiel, ale aj počty stromov!


Pozri si video: Studený porcelán v mikrovlnné troubě. Můj moderní recept na studený porcelán