Dozviete sa viac o rastlinách pre chladné počasie pre zóny 2-3

Dozviete sa viac o rastlinách pre chladné počasie pre zóny 2-3We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Zóny odolnosti rastlín USDA vyvinuté americkým ministerstvom poľnohospodárstva boli vytvorené s cieľom zistiť, ako rastliny zapadajú do rôznych teplotných zón - alebo presnejšie, ktoré rastliny tolerujú najchladnejšie teploty v každej zóne. Zóna 2 zahŕňa oblasti ako Jackson, Wyoming a Pinecreek na Aljaške, zatiaľ čo zóna 3 zahŕňa mestá ako Tomahawk, Wisconsin; International Falls, Minnesota; Sidney, Montana a ďalšie v severnej časti krajiny. Poďme sa dozvedieť viac o rastlinách, ktoré rastú v chladnom podnebí, ako sú tieto.

Výzva záhradníctva v zónach 2-3

Záhradníctvo v zónach 2–3 znamená zaoberať sa trestaním nízkych teplôt. Najnižšia priemerná teplota v zóne odolnosti 2 USDA je v skutočnosti chladná -46 až -40 ° F, zatiaľ čo zóna 3 je o 10 stupňov teplejších.

Rastliny pre chladné počasie pre zóny 2-3

Záhradkári v chladnom podnebí majú na svojich rukách zvláštnu výzvu, ale existuje veľa tvrdých, ale krásnych rastlín, ktoré rastú v chladnom podnebí. Tu je niekoľko návrhov, ktoré vám pomôžu začať.

Rastliny zóny 2

  • Olovená rastlina (Amorpha canescens) je zaoblená, krovinatá rastlina so sladko voňajúcimi, perovitými listami a hrotmi drobných fialových kvetov.
  • Serviceberry (Amelanchier alnifolia), tiež známy ako Saskatoon serviceberry, je odolný okrasný ker s nápadnými, voňavými kvetmi, chutným ovocím a krásnym jesenným lístím.
  • Americký brusnicový kríček (Viburnum trilobum) je odolná rastlina, ktorá produkuje zhluky veľkých, bielych kvetov bohatých na nektár, po ktorých nasleduje jasne červené ovocie, ktoré vydrží až do zimy - alebo kým ich vtáky nepohltia.
  • Bog rosemary (Andromeda polifolia) je mohutný podzemný kryt, ktorý odhaľuje úzke, modrozelené listy a zhluky malých, bielych alebo ružových, zvonovitých kvetov.
  • Islandský mak (Papaver nudicaule) zobrazuje množstvo kvetov v odtieňoch oranžovej, žltej, ružovej, lososovej, bielej, ružovej, krémovej a žltej. Každý kvet sa objavuje na vrchole ladnej stonky bez listov. Islandský mak je jednou z najfarebnejších rastlín zóny 2.

Rastliny zóny 3

  • Mukgenia nova „Plameň“ zobrazuje sýto ružové kvety. Atraktívne ozubené listy vytvárajú na jeseň ohromujúci displej žiarivých farieb.
  • Hosta je odolná rastlina milujúca tieň, ktorá je k dispozícii v širokej škále farieb, veľkostí a foriem. Vysoké, špicaté kvety sú magnety motýľov.
  • Bergénia je tiež známa ako bergénia zo srdca, prasiatko alebo slonie uši. Táto húževnatá rastlina sa môže pochváliť drobnými ružovými kvetmi na vzpriamených stonkách, ktoré vznikajú zo zhlukov lesklých, kožovitých listov.
  • Lady Fern (Athyrium filix-feminia) je jednou z niekoľkých robustných papradí, ktoré sú klasifikované ako rastliny zóny 3. Mnoho kapradín je ideálnych pre lesnú záhradu a lady Fern nie je výnimkou.
  • Sibírsky bugloss (Brunnera macrophylla) je nízko rastúca rastlina, ktorá vytvára sýtozelené listy v tvare srdca a malé, pútavé kvety intenzívnej modrej.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa


Vitajte v záhradníctve so studeným podnebím

Som veľmi rád, že ste nás navštívili! Ak hľadáte pomoc so záhradou v náročnom chladnom alebo krátkodobom podnebí, ste na správnom mieste! Záhradníctvo v chladnom podnebí nie je náročnejšie ako pestovanie v iných klimatických podmienkach, pokiaľ pestujete rastliny vhodné pre podnebie a pôdu. Máme stránky s informáciami - pozrite si vyššie uvedené ponuky, prechádzajte archívy alebo využívajte výhody vyhľadávacieho poľa v bočnom paneli vpravo. Som Kathy Purdy a venujem sa tu hlavne písaniu a máme tiež niekoľko vynikajúcich autorov. Boli by sme radi, keby ste nás kontaktovali v komentároch alebo na kontaktnej stránke.


Arktický mak (Papaver radicatum)

Zo žltého arktického maku sa podobne ako alpský mak vyvinula krátka rastlina, ktorá dokáže prežiť prudký vietor. Menej často sa môžu vyskytnúť ružové alebo biele kvety. Vlčí mak rastie divoko v severných oblastiach v kamenistých pôdach. Aj keď sú v porovnaní s inými makmi zriedkavé, svojou odolnosťou si ich obľúbia u obyvateľov týchto arktických zón, kde sa darí len málo iným rastlinám.

Rodná oblasť: Arktické oblasti severnej pologule

Rastové zóny USDA: 2–6

Výška: 3–6 palcov

Expozícia slnka: Úplné slnko


Zóna výsadby kvetov kolibríka-2:

Minimálne teploty: Pod 50 až -40 ° F (Pod 46 až -40 ° C)

Zóna 2 je južná geografická oblasť zóny 1, ktorá je najchladnejšou časťou Severnej Ameriky. Sú to extrémne severné časti Kanady, časti Yukonského územia, Alberty a Saskatchewanu, vnútrozemia Aljašky a časti Aleutian a ostrova Kodiak.
V týchto oblastiach môžu prežiť iba najtvrdšie rastliny.
Tieto rastliny prežijú chladné teploty a krátke vegetačné obdobia a tešia sa z nich kolibríky.

SPOLOČNÝ NÁZOV BOTANICKÉ NÁZOV ZÓNA
Poslušná rastlina Physostegia virginiana 2-9
Ranná sláva Ipomoea coccinea 2-9
Kardinálny kvet Lobelia 2-8

Tieto rastliny sa dajú použiť v južnej oblasti zóny 1 navyše všetkým rastlinám uvedeným v zozname tabuľka zóny 1.


Záhradníctvo za studena

Mráz v júli! Mnoho tuhých trvaliek, ako napríklad tento včelí balzam, vydrží občasný neočakávaný mráz bez prílišného poškodenia.
Foto / ilustrácia: Amy Hinman

Prvý rok, keď som záhradkoval v Montane, snežilo 21. augusta. Vtedy som si uvedomil, že tento záhradník v Ohiu sa musí veľa dozvedieť o chladnom a nepredvídateľnom podnebí. Napriek tomu moji noví susedia veľmi nepomohli. Keď som sa viezol okolo skaly a viezol som sa po ornici, aby som postavil vyvýšené záhony, povedali iba: „Žijem tu 20 rokov a nemôžem z toho vyrásť.“ Našťastie počúvanie nikdy nebolo jednou z mojich silných stránok.

Ani jedného to nenechalo odradiť, vybehol som vonku uprostred noci, keď teploty klesli a pokryli desiatky vyvýšených postelí. A práve v takých chvíľach som spochybnil svoj vlastný zdravý rozum. Zatiaľ čo zóna odolnosti 3 USDA (kde zimné teploty môžu klesať až k -40 ° F) nie je zvlášť priaznivá pre pestovanie rastlín milujúcich teplo, poskytla mi príležitosť naučiť sa, ako čo najlepšie využiť krátke vegetačné obdobie a aby sa táto sezóna predĺžila čo najdlhšie.

Začnite s tvrdými trvalkami

Prvým tajomstvom záhradníctva v chladnom podnebí je pestovanie skutočne odolných trvaliek. Existuje množstvo rastlín, ktoré sú vojakmi bez ohľadu na to, ako drsná je zima alebo jar. Spravidla platí, že tie, ktoré každým pádom odumierajú späť na zem, sú na tom lepšie ako vždy zelené trvalky, aj keď som levanduľu úspešne prezimoval (Lavandula angustifolia „Munstead“) a šalvie (Salvia officinalis).

Prvou rastlinou, ktorá si razí cestu cez posledný zo snehov, je chrpa trvalka (Centaurea montana). Často kvitne začiatkom mája, keď zúfalo potrebujem nejakú farbu. Po odkvitnutí ju zrezám o dve tretiny a do konca leta opäť kvitne. Ďalšou skorou stúpačkou je oregano (Origanum vulgare), ktoré pestujem nielen pre svoje použitie v kuchyni, ale aj pre kvety, ktoré produkuje. Artemisias (Artemisia ludoviciana „Strieborný kráľ“ a „Strieborná kráľovná“) prehrabávajú pôdu oveľa neskôr, ale sú konzistentné každý rok, spolu s ďalšími bylinami, ako je valerián (Valeriana officinalis), včelí balzam (Monarda didyma), a aníz yzop (Agastache foeniculum). Tieto tvrdé rastliny budú naďalej kvitnúť prostredníctvom neočakávaného mrazu v strede leta (foto hore).

Dobre sa darí aj domestikovaným odrodám poľných kvetov (ktoré uprednostňujem kvôli kvetinám s bohatšou farbou). Lupiny (Lupinus cvs.) sú kvitnúce kvety začiatkom leta, ktoré sa veľkoryso osádzajú. Delphinium kultivary - 6-stopí giganti v porovnaní s ich bratrancom, pôvodným larkspurom - milujú chladné teploty a bez problémov prekonávajú väčšinu zím (foto hore). Ich najväčšími nepriateľmi sú vietor a krupobitie, ktoré často sprevádzajú letné búrky. Aby sa tieto delfiníniá neprepálili, zapichnem ich, zasadím do blízkosti budov a pestujem kratšie odrody.

Pivonky (Paeonia cvs.), fúzaté kosatce (Iris cvs.), kýchavka (Achillea ptarmica „Perla“), cezmína morská (Eryngium maritimum), a tansy (Tanacetum vulgare) sú tiež dobrou voľbou pre tvrdé podnebie. Nikdy sa nebojím o ich prežitie a každý rok vytvárajú fantastické kvety.

Vyplňte letničky s chladnou sezónou

Je to krátke, ale farebné obdobie v tejto záhrade neďaleko Národného parku Glacier, ale sejačky ako vlčie maky sa stále vystavujú na farebnom displeji.

Milujem letničky pre ich žiarivú farbu a výraznú osobnosť, ktorú v lete pridávajú do záhrady. Každý rok začnem tisíce vo svojom skleníku a začiatkom marca ich zasejem kvôli kvitnutiu. Väčšinou hľadám rozprávkové farby a vône, ale objavil som tiež veľa z nich, ktoré sú odolné voči chladu. Experimentovaním (a obetovaním mnohých rastlín) som našiel odrody, ktoré vydržia aj slabý mráz.

Sklad (Matthiola spp.), ročník, ktorý sa vyznačuje hrotmi kvetov s korenistou vôňou ako karafiát, na ktorý sa môžem vydať s vedomím, že vydrží aj teploty pod bodom mrazu. Nemusí byť šťastný, keď jeho listy omrznú, ale nikdy som ho nestratil kvôli neskorému chladu. Zásoba s večernou vôňou (Matthiola longipetala ssp. bicornis), vyradenie z oddelenia vôní, sa často hojne opakuje. Clarkia druhy a jednoročné maky (Papaver somniferum) tiež z roka na rok zasievam do svojej záhrady a sem-tam pridám farebné odtiene.

V priebehu rokov som zistil, že keď sú tieto samostatne zasiate letničky vysoké asi 3 palce, je zvyčajne bezpečné transplantovať letničky, ktoré som začal, v skleníku a zoceliť. Ak máme silný mráz, listy transplantátov často sčervenajú, ale zvyčajne prežijú. Tí, ktorí prídu sami, majú tendenciu prejavovať menší stres. Pri pestovaní letničiek zo semena je treba mať na pamäti jednu vec, ako dlho im trvá, kým vyprodukujú kvety od klíčenia. Na mojej záhrade tie, ktoré trvajú 120 dní, nekvitnú do konca sezóny, ak vôbec, preto hľadám letničky, ktoré kvitnú skôr.

Mnoho dvojročiek, ktoré majú dvojročný životný cyklus, je tiež dobrou voľbou pre chladné podnebie. Založil som materské rastliny náprstníka (Digitalis purpurea), sladký William (Dianthus barbatus), a topoľ lekársky (Alcea rosea) v skleníku tri roky po sebe a potom ich nechajte zvečniť sa v záhrade. Zistil som, že sa ľahko transplantujú, ak nevypučia tam, kam chcem.

Tvrdé rastliny pre chladné podnebie

Nicotiana.

Aníz yzop (Agastache foeniculum)
Artemisias (Artemisia ludoviciana „Silver King“ a „Silver Queen“)
Fúzaté dúhovky (Iris cvs.)
Včelí balzam (Monarda didyma)
Delphinium životopisy
Chmeľ (Humulus lupulus)
Levanduľa (Lavandula angustifolia „Munstead“)
Ľalie (Lilium spp.)
Lupiny (Lupinus cvs.)
Oregano (Origanum vulgare)
Pivonky (Paeonia cvs.)
Chrpa vytrvalá (Centaurea montana)
Šalvia (Salvia officinalis)
Morská cezmína (Eryngium maritimum)
Kýchavka (Achillea ptarmica)
Tansy (Tanacetum vulgare)
Valerián (Valeriana officinalis)
Yarrow (Achillea millefolium)

Letničky, dvojročnice, nežné trvalky
Kľúč k ročným a dvojročným hodnotám: 1 = mrazuvzdorný, 2 = výnosy, 3 = krátka doba splatnosti

Clarkia spp. 1, 2, 3
Kvitnúci tabak (Nicotiana sylvestris) 1, 2
Náprstník (Digitalis purpurea) 1, 2
Hollyhock (Alcea rosea) 1, 2
Lobelia (Lobelia erinus) 3
Kvetina jehelníčky (Scabiosa atropurpurea) 1
Vlčie maky (Papaver somniferum) 2, 3
Snapdragon (Antirrhinum majus)
Sklad (Matthiola spp.) 1
Strawflowers (Bracteantha bracteatum) 1
Sladký alyssum (Lobularia maritima) 1, 3
Sladký William (Dianthus barbatus) 1, 2
Vysoká verbena (Verbena bonariensis) 1, 2, 3

Vyvýšené postele a kryty radov predlžujú sezónu

Plávajúci kryt na riadok chráni jemné púčiky vesmíru pred letnými mrazmi. Kryty riadkov možno použiť aj na skok alebo na predĺženie vegetačného obdobia. Zo skleníka sa v lete stáva záhrada. Po premiestnení sadeníc sa na postele vysadia letničky a paradajky.

Namiesto toho, aby som každú jar obrábal zem, záhradám na vyvýšených posteliach postavených z prírodného kameňa. Aj keď sú vyvýšené iba 6 až 8 palcov, tieto postele sa otepľujú skôr a ich pôda vysychá rýchlejšie ako okolitá pôda, ktorá zostáva chladná a zaliata vodou z topiaceho sa snehu.

Na transplantácie alebo tendenčné letničky, ktoré by sa dali mráz zaštipnúť, používam na ochranu plávajúce kryty riadkov. Látka je ľahká a priedušná, takže môže zostať pôsobiť po celý jún. Rastliny neskoro v sezóne často opäť zakryjem, ak ešte kvitnú, keď je predpoveď smrteľného mrazu.

A nakoniec svoj skleníkový priestor využívam naplno. Sadím tepelne milujúce paradajky, papriky a nasturtia (Tropaeolum majus), spolu s neskôr kvitnúcimi letničkami ako Cosmos bipinnatus a Nicotiana sylvestris, na niekoľkých vnútorných posteliach po presťahovaní stoviek bytov sadeníc do záhrady (foto hore, vpravo). Keď je teplé počasie, nechávam dvere otvorené, ale do augusta zavriem skleník, aby som udržal teplo. Je to trochu extra úsilie na konci intenzívneho obdobia, ale stojí za to, aby ste si kvety vychutnávali o chvíľu dlhšie.


Pozri si video: Kredenc - Počasie