Bakteriálna škvrna na listoch: Ako zaobchádzať s bakteriálnou škvrnou na listoch

Bakteriálna škvrna na listoch: Ako zaobchádzať s bakteriálnou škvrnou na listochWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Bonnie L. Grant, certifikovaný mestský poľnohospodár

Mnoho okrasných a jedlých rastlín má na listoch tmavé, nekroticky vyzerajúce škvrny. Bakteriálna škvrna listov na rastlinách odfarbí a v extrémnych prípadoch listy zabije. Drobné mikroskopické jednobunkové organizmy sú pôvodcom bakteriálnych škvŕn na listoch. Existuje niekoľko metód, ako ošetriť bakteriálnu škvrnu listov a zachrániť nádherné listy vašej rastliny. Včasná identifikácia je rozhodujúca pre účinné zvládnutie bakteriálneho ochorenia listových škvŕn.

Príznaky bakteriálnej listovej škvrny

Bakteriálna listová škvrna na rastlinách sa môže prejaviť niekoľkými rôznymi spôsobmi. Medzi príznaky bakteriálnej škvrny na liste patria čierne lézie s okrajmi, hnedé škvrny so žltými halómi alebo iba svetlé a tmavé oblasti na listoch. Škvrny sú nepravidelné a merajú medzi 3/16 a ½ palca (0,5 až 1,5 cm). Môžu sa vyskytnúť na hornej alebo dolnej časti listu a pri zoskupení zabiť časti tkaniva.

Príznaky bakteriálnej škvrny na liste sa môžu objaviť aj na okrajoch listu, kde sa javia ako hnedožlté a tkanivo zaschne a odlomí sa. Keď bakteriálne ochorenie napadne okraje listov, listy sa stávajú celkom papierovými a jemnými. Choroba je najrozšírenejšia na starších listoch, ale rýchlo sa vytvorí na novšom tkanive.

Čo spôsobuje bakteriálnu škvrnitosť listov?

Príčinou tejto viditeľne škodlivej choroby rastlín sú organizmy, ktoré nie je možné vidieť voľným okom. Mokré a chladné podmienky podporujú tvorbu týchto baktérií, ktoré sa môžu rýchlo šíriť na rastlinách. Baktérie postriekajú listy alebo prezimujú na zvyškoch rastlín v pôde.

Baktérie sa množia a rozmnožujú sa a jedna baktéria sa môže množiť rýchlo za pár hodín. Baktérie sa najrýchlejšie množia, keď sú teploty 25 - 30 ° C. Vysoká miera infekcie spôsobí stratu listov a môže vážne ohroziť zdravie rastlín. Vďaka tomu je choroba mimoriadne nákazlivá a mimoriadne dôležitá je aj liečba bakteriálnymi listovými chorobami.

Patogén sa tiež prenáša v infikovanom semene; existujú však niektoré kmene semien odolné voči chorobám pre potravinárske plodiny. Okrem toho vyberte transplantáty bez chorôb, striedajte plodiny a vyhnite sa polievaniu nad hlavou, aby ste zabránili šíreniu baktérií.

Ako liečiť bakteriálnu škvrnu listov

Okrem predchádzajúcich tipov na prevenciu šírenia choroby môžete na plodiny použiť fungicíd na báze medi. Toto použitie má obmedzené použitie, pokiaľ sa neaplikuje na začiatku chorobného cyklu.

Na okrasných rastlinách odstráňte napadnuté listy pri prvom náznaku, aby ste zabránili skákaniu baktérií na susedné listy. Medzi najbežnejších hostiteľov patrí šalát, červená repa, baklažán, paprika a veľké listnaté okrasné rastliny, napríklad filodendrony.

Odstráňte zo záhrady staré zvyšky zeleniny a nenasádzajte nové plodiny tam, kde kedysi rástli hostiteľské rastliny. Nie sú známe žiadne chemické liečby bakteriálnej choroby listov. Najlepším riešením je prevencia a mechanická kontrola pri prvom náznaku príznakov bakteriálnej škvrny na listoch.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o chorobách rastlín


Bakteriálna spotová kontrola: Ako identifikovať a zbaviť sa bakteriálnych škvŕn

Bakteriálna škvrna je tiež známa pod inými názvami, ako napríklad bakteriálna strela, bakteriálna listová škvrna alebo bakterióza. Príčinou choroby je Xanthomonas arboricola pv. Pruni. Baktéria bola objavená v Severnej Amerike už v roku 1903. Keď sa pozriete pod mikroskop, uvidíte, že táto baktéria má tvar tyčinky a je pohyblivá.

Toto ochorenie sa môže šíriť rôznymi spôsobmi, ale jedným z najbežnejších je napadnutie jeho semena, ako aj transplantácie, ktoré už trpia baktériami. Môže mať vplyv na rôzne časti rastliny vrátane vetvičiek, listov a plodov. Okrem vysadenia semena s kontamináciou existujú aj iné spôsoby, ako sa môže množiť a šíriť do ďalších hostiteľov. Niektoré z týchto spôsobov zahŕňajú rosu a vietor. Zavlažovanie nad hlavou môže spôsobiť, že zdravé rastliny budú náchylné na túto chorobu, ak sú v blízkosti rastliny s bakteriálnymi škvrnami. Aj fúkanie piesku v dôsledku vetra rozšíri infekciu. Rany a prirodzené otvory v rastline budú ideálnym vstupným bodom pre baktérie. Pokiaľ ide o vonkajšie prostredie, na miestach s vysokou vlhkosťou bude bežná infekcia.

Bakteriálne škvrny môžu pôsobiť na rôzne časti rastliny


Choroby z rajčiakov: Ako bojovať proti bakteriálnym škvrnám

Matt Gibson

O bakteriálnej škvrne

Bakteriálna škvrna patrí medzi najničivejšie choroby paradajok kvôli svojej schopnosti rýchleho šírenia a odolnosti voči kontrolným metódam. Spôsobené štyrmi druhmi Xanthomonas sa bakteriálna škvrna vyskytuje po celom svete všade, kde sa rajčiaky pestujú.

Toto ochorenie spôsobuje škvrny na listoch a plodoch, ako aj odlistenie, ktoré vedie k slnečnému žiareniu plodov a úrody. Kvôli rozmanitosti medzi bakteriálnymi bodovými patogénmi sa ochorenie môže vyskytovať pri rôznych teplotách, ale je všeobecne uprednostňované teplotami v rozmedzí od 75 do 86 stupňov F, ako aj vysokými zrážkami.

Je dôležité nejesť ovocie alebo zeleninu infikovanú bakteriálnymi škvrnami. Aj keď ľudia nemôžu zachytiť bakteriálnu škvrnu, lézie poskytujú otvor pre všetky druhy patogénov, ktoré môžeme zachytiť pri vstupe do produkcie. Preto musíte, žiaľ, zlikvidovať všetky infikované plodiny spálením alebo zakopaním, aby sa nerozšírila.

Príčiny a príznaky bakteriálnych škvŕn

Bakteriálna škvrna je výsledkom baktérie xanthomonas campestris pv. vesicatoria, ktorá žije z infikovaných semien paradajok, papriky a konkrétnych stromov a burín. Môže sa šíriť zavlažovaním, dažďom alebo mokrými rastlinami a rastliny sa môžu infikovať prostredníctvom pórov alebo rán. Rastliny rajčiaka sú obzvlášť citlivé na bakteriálne škvrny v teplom a vlhkom počasí.

Prvými príznakmi napadnutia bakteriálnymi škvrnami je výskyt malých, nepravidelných, mastných stôp na spodnej strane listov rastliny rajčiaka. Lézie začínajú ako tmavozelené škvrny a postupne prechádzajú do fialovej farby a nakoniec šedivejú s čiernymi stredmi, niekedy s bielym alebo žltkastým vonkajším krúžkom. Medzi príznaky bakteriálnych škvŕn patrí aj tenké a popraskané listové tkanivo a možné odlistenie. Riedenie a prípadné zmiznutie listov vedie k poškodeniu a slnečnému žiareniu plodov. Škvrny, ktoré sa objavujú na samotných rajčiakoch, sú malé hnedé hrboľaté lézie, ktoré sa dozrievajú, takže plody pôsobia chrastavite.

Ošetrenie a kontrola bakteriálnych škvŕn

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabrániť vnášaniu bakteriálnych škvŕn do záhrady, je nákup certifikovaných semien paradajok bez chorôb. Záhradníci by tiež mali vždy používať buď sterilizované pôdne médium, alebo také, ktoré je komerčne vyrobené. Ak nákup semien rajčiakov bez chorôb nie je možný, je dôležité pokúsiť sa semená sterilizovať čo najlepšie, aby ste vylúčili všetky baktérie, ktoré by sa mohli vyskytovať na povrchu a vnútri semena. Za týmto účelom ponorte semená rajčiaka na jednu minútu do 1,3% chlórnanu sodného. Existuje o niečo riskantnejšia technika, ktorá by mohla ovplyvniť klíčenie, ale pomáha sterilizovať vonkajší povrch aj vnútro semena rajčiaka ponorením semien do vody s teplotou 122 stupňov F na 25 minút.

Cvičenie striedania plodín pomôže zmierniť šírenie bakteriálnych škvŕn. Pretože vlhké podmienky a vlhkosť priťahujú bakteriálne škvrny, zalievanie by malo byť urobené v skorých ranných hodinách, aby mali rastliny dostatok času na vysušenie skôr, ako príde popoludňajšie teplo. Záhradníci by tiež mali byť opatrní, aby nedávali svojim rastlinám rajčiakov príliš veľa vody, a mali by sa snažiť, aby boli pri polievaní rastlín suché listy, pričom sa zamerajte na polievanie pôdy namiesto samotnej rastliny. Kvapkové zavlažovanie sa odporúča pri štandardných technikách polievania nad hlavou.

Okrem preventívnych metód kontroly kultúry sa veľmi odporúčajú fungicídy na báze medi, ktoré sú určené na potlačenie chorôb rajčiakov. Meďnaté fungicídy popierajú množenie bakteriálnych škvŕn dva až štyri týždne po aplikácii. Tento typ fungicídu použite po výsadbe semien, ale skôr, ako rastliny presuniete do záhrady alebo na pole.

Medené spreje sú najúčinnejšie, ak sa používajú skôr, ako sa prejavia akékoľvek príznaky ochorenia ako preventívna liečba. Spreje by sa mali nanášať pred a po dažďoch, nie však počas padania. Ak spozorujete bakteriálne škvrny, postriekajte rastliny sedem až 10 dní a opäť deň pred presadením. Po umiestnení na záhradu alebo na pole by sa rastliny s bakteriálnymi škvrnami mali postriekať ďalší týždeň po zasadení do zeme, každých päť až sedem dní, keď sú poveternostné podmienky mokré, a každých desať dní, keď je počasie suché.

Najčastejšie kladené otázky o bakteriálnych škvrnách

Môžete jesť paradajky s bakteriálnymi škvrnami?

Jesť paradajky s bakteriálnymi škvrnami nie je bezpečné, mohlo by vám to ochorieť. Aj keď ľudia nemôžu zachytiť bakteriálnu škvrnu z paradajok, bakteriálne škvrnité lézie na rajčiaku poskytujú vhodné miesto pre ďalšie patogény, ktoré ľudia majú môcť uzavrieť zmluvu, aby sa dostali do ovocia. Napadnuté paradajky zlikvidujte správne: spálte, zakopte alebo vyhoďte do horúceho kompostu. (O rozdieloch medzi teplým, studeným a teplým kompostovaním sa môžete dozvedieť v našom článku na túto tému, ak si nie ste istí.)

Ako liečite bakteriálne škvrny na listoch?

Medené fungicídy sú najčastejšie odporúčanou liečbou bakteriálnych škvŕn na listoch. Ako preventívne opatrenie použite fungicíd na báze medi po zasadení semien, ale skôr, ako rastliny premiestnite do svojich trvalých domov. Môžete použiť fungicídny sprej na báze medi pred alebo po daždi, ale neošetrujte fungicídom na báze medi, keď prší. Ak vidíte príznaky bakteriálnych škvŕn na listoch, postrekujte fungicídom medi sedem až desať dní, potom postrek znova jeden týždeň po premiestnení rastlín do poľa. Údržbu vykonávajte každých 10 dní v suchom počasí a každých päť až sedem dní v daždivom počasí.

Unca prevencie stojí za pol kila liečby, takže okrem preventívnych ošetrení fungicídmi na báze medi používajte vždy certifikované semená bez výskytu chorôb a buď pôdu sterilizujte, alebo použite komerčnú pôdu. Ak vaše semená nie sú sterilné, môžete ich sterilizovať sami tak, že semená namočíte na jednu minútu do 1,3% chlórnanu sodného.

Striedanie plodín je ďalším osvedčeným postupom, ktorý záhradníkom pomáha predchádzať bakteriálnym škvrnám na listoch. Všetko o striedaní plodín sa dočítate v našom článku na túto tému. Nakoniec je ďalším spôsobom, ako zabrániť bakteriálnej škvrnitosti listov, vyhýbať sa nadmernej vlhkosti a vlhkosti. Zalievajte ráno namiesto neskôr v priebehu dňa, a ak môžete, použite kvapkovú závlahu alebo zaliate základňu rastlín, pretože zalievanie zhora môže umožniť zhromažďovanie vlhkosti na listoch.

Je škvrnitosť listov nákazlivá?

Áno, škvrnitosť listov je mimoriadne nákazlivá pre iné rastliny vo vašej záhrade. Preto je nevyhnutné zabrániť vzniku bakteriálnych škvŕn na listoch a liečiť ich hneď, ako sa objavia príznaky. Hoci listová škvrna sama osebe nie je nákazlivá pre ľudí, poskytuje praktický prístupový bod pre patogény, ktoré môžu ľudia zachytiť pri infikovaní plodín, takže tiež musíte vyhodiť infikované ovocie alebo zeleninu spálením, zakopaním alebo zahrnutím do horúceho kompostu. Nejedzte produkty, ktoré vykazujú príznaky bakteriálnych škvŕn na listoch.

Čo spôsobuje bakteriálnu škvrnu listov?

Vinníkom za bakteriálnou listovou škvrnou je baktéria nazývaná xanthomonas campestris pv. Vesicatoria. Žije na semenách paradajok, ako aj na určitých burinách. Bakteriálna škvrnitosť listov sa môže šíriť vodou dažďom, zavlažovaním alebo vlhkosťou, ktorá sa zhromažďuje na rastlinách, a baktérie vstupujú do rastlín a ich ovocia alebo zeleniny cez otvory, ako sú póry a škrabance, rezné rany alebo iné poranenia.

Čo je bakteriálna listová škvrna?

Bakteriálna škvrnitosť listov je choroba rastlín, ktorá ovplyvňuje paradajky, papriky, stromy a niektoré buriny. Je to spôsobené baktériou xanthomonas campestris pv. Vesicatoria a šíri sa dažďami, zavlažovaním, vlhkosťou na listoch rastlín. Baktérie vstupujú do rastlín a ich ovocia alebo zeleniny cez póry a rezné rany alebo iné poranenia. Plodiny infikované bakteriálnou listovou škvrnou sa musia zlikvidovať zakopaním, spálením alebo zahrnutím do horúceho kompostu.

Ako sa zbavíte listových škvŕn?

Akonáhle je listová škvrna infikovaná vašimi rastlinami, postriekajte ju meďnatým fungicídom sedem až 10 dní. Potom pokračujte v liečbe každých 10 dní, keď je suché počasie, alebo každých päť až sedem dní, keď je vlhké počasie. Fungicíd na meď sa môže tiež používať preventívne po zasiatí semien, ale pred premiestnením rastlín do záhrady.

Odporúča sa preventívna liečba, pretože strata v dôsledku bakteriálnej infekcie listových škvŕn môže byť zničujúca. Okrem preventívnych ošetrení fungicídmi na báze medi by mali záhradníci zabezpečiť, aby ich semená boli certifikované ako choroby bez výskytu chorôb a pôda bola sterilná, či už si pôdu sterilizujete sami alebo si kúpite komerčnú pôdu. Ak semená nie sú sterilné, namočte ich na jednu minútu do 1,3% chlórnanu sodného, ​​aby ste ich mohli sterilizovať sami. Striedanie plodín a vyhýbanie sa príliš vlhkým podmienkam sú ďalšie stratégie na zabránenie vzniku škvŕn na listoch. Rozhodnite sa pre kvapkovú závlahu alebo vodné rastliny na ich základni, nie z nadzemných častí a zalievajte sa ráno namiesto neskoršieho dňa.

Ako sa šíri listová škvrna?

Baktérie za listovou škvrnou sa šírili vodou, či už zavlažovaním, dažďom alebo kvapkami vody na rastlinách. Potom baktérie vstupujú do rastlinných buniek alebo plodín cez svoje póry alebo otvory, ktoré sú dôsledkom poranenia (napríklad zárezy alebo porezanie).

Aký je rozdiel medzi bakteriálnou škvrnou a bakteriálnou škvrnou oproti bakteriálnej rakovine na paradajkách?

Všetky tieto tri bakteriálne choroby spôsobujú škvrny na plodoch rastliny rajčiaka. Je veľmi ťažké rozlíšiť medzi bakteriálnou škvrnou a bakteriálnou škvrnou na základe škvŕn, ktoré sa vyskytujú na listoch rastliny, a obe môžu spôsobiť výskyt škvŕn na všetkých nadzemných častiach rastlín. Našťastie nie je príliš dôležité zistiť, ktorý z nich ovplyvňuje vaše rastliny, pretože obe bakteriálne choroby si vyžadujú rovnaké spôsoby kontroly.

Bakteriálna rakovina spôsobuje sfarbenie a vädnutie ciev a jeho účinok na rastlinu je úplne odlišný od škvrnitých alebo škvrnitých chorôb. Hlavným rozdielom medzi týmito tromi sú patogény, ktoré infikujú rastlinu rajčiaka. Bakteriálna škvrna je spôsobená Xanthamonas campestris pv. vesicatoria. Bakteriálna škvrna je spôsobená Pseudomonas syringae pv. paradajka. Bakteriálna rakovina je spôsobená Clavibacter michiganensis subsp. Michagensis.

Vizuálne môžete tieto tri choroby rozlíšiť pomocou starostlivého pozorovania. Bakteriálna škvrna spôsobuje tmavé škvrny podobné bakteriálnym škvrnám, ale zhruba v polovici veľkosti sú škvrny okolo 1/16 palca, zatiaľ čo škvrny majú ⅛ palca. Škvrny od baktérií v rakovine majú rovnakú veľkosť ako škvrny od baktérií (⅛ “), ale lézie sa na rajčiakoch zvyčajne objavujú ako škvrny vtáčieho oka, biele škvrny s vyvýšenými tmavými stredmi. Podrobnejšie informácie o tom, ako rozlíšiť tieto tri choroby, nájdete v tabuľke na tomto odkaze.

Hľadáme fotografie bakteriálnych škvŕn na rastlinách rajčiaka? Ak máte na listoch alebo plodoch bakteriálnu škvrnu a máte obrázky, boli by sme radi, keby ste ich poslali našim spôsobom.

Chcete sa dozvedieť viac o mieste bakteriálneho lístia?

Rozšírenie University of Minnesota pokrýva bakteriálnu škvrnu rajčiaka a papriky

University of Wisconsin-Madison pokrýva Bacterial Spot of Tomato

Rozšírenie University of Illinois pokrýva Spots on Tomatoes


Zinnia-bakteriálna listová škvrna

Škvrny hnednú a sú hranaté a môžu mať žltú haló.

Škvrny začínajú ako matne sivé vodou nasiaknuté oblasti na liste, ktoré potom zhnednú a sú hranaté.

Príčina Xanthomonas campestris pv. zinniae, baktéria, ktorá dokáže prežiť v sušených listoch zinnia tak dlho, ako rok. Môžu zostať na listoch niekoľko mesiacov pred vznikom choroby. Baktérie môžu byť tiež prenášané semenami a kontaminovať povrch semena. Napadnutý rastlinný materiál je pravdepodobne najdôležitejším zdrojom kontaminácie. Baktérie sa môžu šíriť z rastliny na rastlinu striekajúcou vodou z horných častí alebo zavlažovaním postrekom. Choroba sa rýchlo šíri počas teplého, vlhkého a daždivého počasia. Namočenie horúcou vodou alebo antibiotiká určené na čistenie semena tiež znižovali klíčivosť alebo boli fytotoxické. Môžu existovať aj ďalší experimentálni hostitelia, ale neboli infikovaní prirodzene.

Citlivé sú najbežnejšie kultivary zinnia a Z. haageana. Série Crystal a Star sú vysoko odolné, zatiaľ čo série Profusion sú stredne odolné.

Príznaky Škvrny začínajú na spodných listoch ako matné sivé miesta nasiaknuté vodou na liste. Na celom liste sa môžu vyvinúť početné žlté alebo opálené škvrny, ktoré vytvárajú nepravidelné mŕtve oblasti. Okolo jednotlivých lézií je často žltá svätožiara. Škvrny hnednú a sú hranaté, čo by sa potom dalo zameniť s listovou škvrnou Alternaria. Na lúčnych kvetoch sa môžu tvoriť malé hnedé škvrny, a ak môžu byť silné kvetinové hlavičky znetvorené a úplne sa rozpadnúť.

Kultúrna kontrola Vykonajte prísnu sanitáciu a dôsledný prieskum, aby ste identifikovali a odstránili infikované rastliny v počiatočných štádiách pred rozšírením patogénu.

 • Začnite osivom bez patogénov. Osivo je možné ošetrovať zriedeným bieliacim roztokom (10%) počas 15 až 30 minút. Uistite sa, že testujete malú dávku osiva na citlivosť na tieto ošetrenia.
 • Rastlinne odolné kultivary alebo druhy.
 • Rastliny s listovými škvrnami by sa mali zlikvidovať. Choré rastlinné zvyšky by sa mali z pestovateľskej oblasti odstrániť.
 • Pracovníci by si mali po manipulácii s chorými rastlinami alebo pôdou umyť ruky.
 • Je potrebné sa vyhnúť manipulácii s mokrými listami.
 • Pri polievaní minimalizujte postriekanie.
 • Zväčšite rozstupy medzi rastlinami.
 • Každoročne striedajte výsadby na rôzne záhony a vyberte si otvorené slnečné miesta.

Chemická kontrola Baktericídy sú účinné iba okrajovo, preto sa zamerajte na taktiku kontroly kultúry.

 • Odznak X2 pri 1,5 až 2 lb / A. Fungicíd skupiny M1. 24-hodinový návrat do skleníka. O
 • CuPRO 5000 pri 1,5 až 5 lb / A. Fungicíd skupiny M1. 48-hodinový návrat.
 • EcoSwing pri 1,5 až 2 bodoch / 100 gal vody. Skupinový fungicíd BM01. 4-hodinový návrat. O
 • Grotto pri 0,5 až 2 gal / 30 až 100 gal vody / A. Fungicíd skupiny M1. 4-hodinový návrat.
 • Phyton 27 pri 1,3 až 2,5 oz / 10 gal vode. Fungicíd skupiny M1. 48-hodinový návrat.

 • Bayer Advanced Natria Disease Control RTS (Bacillus subtilis kmeň QST 7z13) je registrovaný pre domácu záhradu. Účinnou látkou je malý proteín. H O
 • Zastavte alebo rapsódiu (Bacillus subtilis kmeň QST 713) pri 2 až 8 litroch / 100 gal vody. Účinnou látkou je malý proteín. Účinnosť na pacifickom severozápade nie je známa, hoci bola účinná v jednom pokuse v Marylande. 4-hodinový návrat. O
 • Stargus (kmeň F727 Bacillus amyloliquefacien) pri 2 až 4 qt / A plus neiónový tenzid. Skupinový fungicíd BM02. 4-hodinový návrat. O
 • Triathlon BA (Bacillus amyloliquefaciens kmeň D747) pri 0,5 až 6 litroch / 100 gal vody. Skupinový fungicíd BM02. 4-hodinový návrat. O


Pod krytom

Vlastnosti - Vybavenie a technológia

Vyskúšajte naše najnovšie zhrnutie pokrývajúcich produktov na trhu.

SOLEXX TWIN-WALL VYSOKÁ HUSTOTA POLYETYLÉNU
Ihrisko: Vyvinutý s cieľom pomôcť znížiť náklady na vykurovanie, poskytuje odolný a dlhotrvajúci kryt a znižuje straty rastlín v dôsledku spálenia listov.

 • Dvojstenný polyetylén s vysokou hustotou, dve hrúbky: 3,5 mm (faktor 2,1 R), 5 mm (faktor 2,3 R)
 • K dispozícii v paneloch s rozmermi 4 x 8 stôp a 4 x 12 stôp a nepretržité kotúče široké 2, 4 a 6 stôp až do dĺžky 900 stôp.
 • Celoroční pestovatelia môžu vidieť návratnosť investícií v úspore paliva za dva až štyri roky
 • Odolný Solexx zabraňuje poškodeniu v dôsledku silného vetra, krupobitia, snehu a silného dažďa
 • S podporou 10-ročnej záruky UV
 • Flexibilné pre ohýbanie okolo rohov a cez vrcholy pre vodotesné utesnenie
 • Ľahko sa inštaluje horizontálne alebo vertikálne prekrytím a zaskrutkovaním na miesto
 • Rozptyľuje svetlo, aby sa zabránilo spáleniu listov a vytvorili sa ideálne podmienky pre rast

Pre viac: Veľkoobchod s farmami, farmwholesaleag.com


MAXIMÁLNY VENTILÁTOR

Ihrisko: Novinkou na trhu je cenovo dostupný systém vetrania posuvných stien, ktorý je možné doplniť a dovybaviť väčšinou skleníkových stien polykarbonátovým obkladom.

 • Vertikálne posuvný prieduch
 • Môže sa prevádzkovať s manuálnym alebo motorovým hnacím hriadeľom
 • Ak na začiatku sezóny otvoríte bočnú stenu niekoľko centimetrov v hornej časti, vytvorí sa rýchle cooldown bez ovplyvnenia mladých rastlín
 • Nízka alebo žiadna údržba
 • Môže byť prevádzkovaný po etapách väčšinou existujúcich riadiacich systémov pre motorové jednotky
 • Je ponúkaný s nízkonákladovým hnacím motorom s rýchlosťou 3 otáčky za minútu a päťstupňovým prevádzkovým ovládaním pre obe strany

Pre viac: Výroba skleníkov DeCloet, decloetgreenhouse.com


KOOLLITE PLUS

Ihrisko: Znižuje nahromadenie denného tepla a znižuje teplotu skleníka až o 10 stupňov, ak sa používa ako vnútorná vrstva dvojvrstvovej inštalácie.

 • Vysoká priepustnosť svetla PAR pre jesennú a zimnú produkciu
 • Obojsmerné odkvapkávanie
 • Nočná infračervená retencia tepla môže pomôcť ušetriť až 20 percent na nákladoch na teplo
 • Môže byť súčasťou kotúčov Two In One v kombináciách fólií 20 stôp a 24 stôp s produktom K50 Clear

Pre viac: Klerks Hyplast Inc., klerksusa.com


SUN MASTER IV - SÍRNE ODOLNÉ (SR)

Ihrisko: Tento produkt z koextrudovanej fólie, ktorý bol uvedený na trh minulý rok, je UV stabilizovaný až na dobu štyroch rokov životnosti filmu.

 • Film je hrubý 6 mil a je vyrobený z troch vrstiev
 • Poskytuje pevnosť, priepustnosť pre vysoké svetlo a lepšiu pevnosť v zložení, roztrhnutí a prepichnutí
 • Prenos svetla PAR (400-700 nm) je 86 percent so slabo žltým odtieňom
 • Odolný voči síre

Pre viac: Lumite Inc., lumiteinc.com


POLICARB

Ihrisko: Rad Policarb, ktorý je ponúkaný v rôznych šírkach, dĺžkach, hrúbkach, profilových štruktúrach, farbách a zaskleniach, pozostáva z konštrukčných viacstenných polykarbonátových dosiek.

 • Možnosti hrúbky sa pohybujú od 4 do 25 mm
 • Proti zahmlievaniu
 • Odolnosť proti UV žiareniu a krupobitiu
 • Použiteľné na zvislé okná, strešné krytiny, zakrivené strešné krytiny a stropy
 • Ponúka priepustnosť svetla
 • Šetrí energiu
 • Ekonomické a všestranné

Pre viac: Gallina USA, gallinausa.com


VISOR BIELY

Ihrisko: Tento odtieňový povlak rozptyľuje svetlo a znižuje teplo na povrchoch skleníkov vrátane sklenených a tvrdých a mäkkých plastových zasklievacích materiálov.

 • Náter je možné použiť na všetky strešné krytinové materiály, vrátane skla, akrylu a poly
 • Je formulovaný tak, aby poskytoval lepšie rovnomerné pokrytie povrchov skleníka
 • Balené v koncentrovanej forme, aby sa dalo ľahko zriediť

Pre viac: Becker Underwood, beckerunderwood.com


ACRYLITE ALLTOP
Ihrisko: Navrhnutý ako zasklievací panel pre komerčné skleníky, kde sa vyžaduje extrémne vysoká priepustnosť svetla.

 • 16 mm dvojplášťová plachta
 • Patentované antikondenzačné nátery
 • Priepustnosť svetla až 91 percent
 • Poskytuje úsporu energie až 50 percent v porovnaní s konvenčnými výrobkami s jednoduchým zasklením
 • 30-ročná záruka, ktorá nežltne
 • 10-ročná záruka krupobitia
 • K dispozícii v čírom UV vysielaní a čírom UV blokovaní

Pre viac: Evonik Industries, acrylitebuildingproducts.com


LS SOLARWOVEN

Ihrisko: Tento zosilnený priehľadný kryt skleníka blokuje 90 percent slnečného UV žiarenia a šetrí energiu pri použití vo vnútri skleníka.

 • Odoláva krupobitiu, lejaku a vetru
 • Odolné proti roztrhnutiu
 • Môže byť použitý na vyhrnutie bočných stien zvnútra aj zvonka a nepretiahne sa
 • Vyrobené zo 100 percent polyolefínu
 • Hrúbka 0,3 mm

Pre viac: Svensson, svenssonglobal.com


Pozri si video: PLANTED TANK FERTILIZERS MASTERCLASS - AQUARIUM PLANT FERTILIZING GUIDE