Helios je hrozno, ktoré je sponzorované Slnkom. Čo má Helios rád pre milovníkov hrozna?

Helios je hrozno, ktoré je sponzorované Slnkom. Čo má Helios rád pre milovníkov hrozna?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každý záhradník sníva o tom, že bude pestovať vynikajúce hrozno, čo sa týka vzhľadu aj chuti. Presne to je Helios v zbierke odrôd každého vinohradníka - kríženec amatérskeho výberu od V.N. Krainova.

História pestovania hrozna Helios

Slávny ruský amatérsky pôvodca odrôd viniča V. Krainov, inšpirovaný úspechom šľachtiteľskej práce I.A. Nový hybrid musel byť dostatočne kvalitný, aby vyhovoval najnáročnejším kritériám pre trh s hroznom.

Bolo to vďaka usilovnej práci šľachtiteľa, ktorý zo stoviek sadeníc vybral iba asi 50 nádejných krížencov a vzniklo stolové hrozno Helios. Rodičovským párom bol stolový hybrid Arcadia a hrozienka Nakhodka, odtiaľ pochádza aj druhý názov odrody - Arcadia pink.

Helios, rovnako ako iné hybridy V. Krainova, si už získal lásku mnohých vinohradníkov a zaregistroval sa v južných a stredných oblastiach bývalého Sovietskeho zväzu, čím vytlačil tradičné odrody svojich predchodcov.

Opis odrody

Helios sa nazýva jednou z najlepších odrôd skorého dozrievania hrozna (110 - 120 dní). Bisexuálne kvety sú schopné opelenia aj v chladných jarných dňoch. Na energickom kríku sú hnedé výhonky s bordovými hrčami odliate do zlata, ako šípy boha slnka Heliosa.

Medzi veľkými tmavozelenými listami sa chvália pyramídy veľkých trsov, ktoré dosahujú hmotnosť 1,5 kg. Podlhovasté oválne bobule svietia ružovo, potom nežne karmínovo, potom zlatisto. Každé bobule s hmotnosťou do 15 g obsahuje 1–2 semená. Láka ich šťavnatá a dosť sladká dužina s muškátovou dochuťou a tekutou konzistenciou. Kôra bobúľ má strednú hustotu, nie je náchylná na praskanie a napadnutie vosami. Pri správnej starostlivosti výťažok z kríka dosahuje 7 kg.

Veľké strapce hrozna Helios dosahujú hmotnosť 1,5 kg

Vlastnosti odrody

Mladé výhonky majú čas na dozretie pred zimou, preto sa krík nebojí chladu, ktorý by praskal až na -23 ° C. V oblastiach s chladnejšou zimou vyžaduje Helios prístrešie. Názov hybridu zodpovedá jeho náchylnosti na teplo a svetlo. Pri teplotách pod 23-24 ° C bobule nebudú mať čas na úplné dozretie a získanie obsahu cukru.

Helios je stredne odolný voči plesniam, plesniam a fyloxére. Hybrid sa nebude vyznačovať stabilným a bohatým plodením bez vhodného formatívneho rezu, nevyhnutnej zálievky a hnojenia a ďalších opatrení agrotechnickej starostlivosti.

Pestovatelia hrozna oceňujú odrodu kvôli ľahkému množeniu odrezkami aj vrúbľovaním na akýkoľvek podpník. Vďaka vysokej stabilite pri preprave počas skladovania a vynikajúcemu vzhľadu strapcov sa Helios pestuje na priemyselné účely.

Video: dozrieva úroda hrozna Helios

Vlastnosti výsadby a pestovania hrozna Helios

Ak chcete uspieť v pestovaní Heliosu, je potrebné zohľadniť niektoré nuansy výsadby a požiadavky kultúry na starostlivosť.

Pristátie

Výsadba sa vykonáva na jeseň a na jar. Bush Helios je mohutný a vysoký, preto vyžaduje veľa priestoru pre svoj rast. Zvyčajne medzi kríkmi zostávajú 3 m.

Sadenice Heliosu sa dobre zakorenia v ľahkej, úrodnej pôde, zahriatej na 10 ° C. Na výsadbu vezmite zdravé sadenice, s dobrým koreňovým systémom a dozretým zeleným výhonkom s dĺžkou najmenej 20 cm. Ak je viac ako jeden výhonok, slabšie sa nemilosrdne odstránia. Zvyčajné je skrátiť bočné korene na 15 cm a na viniči nechať 4–5 silných púčikov.

Na výhonku sadenice Helios môže zostať až 5 púčikov

Sadenice hrozna namočené deň pred výsadbou do rastových stimulantov Humát draselný, Kornevin, Heteroauxín podľa pokynov sa lepšie zakorenia a rýchlejšie rastú. Roztok medu (1 polievková lyžica / 1 liter vody) slúži ako prírodné a bezpečné zakorenenie.

Po príprave sadenice pokračujte priamo k výsadbe. Najťažším a časovo najnáročnejším postupom je vykopanie hlbokej jamy.

 1. Vykopajte jamu hlbokú 80 cm a s rovnakým priemerom. V tomto prípade je pôda rozložená na dve hromady: z hornej a dolnej vrstvy. Ak je jama štvorcová, použite schému 70x70x70. Tvar jamy nie je nevyhnutný.
 2. Odtok sa robí nasypaním 10 cm štrku na dno jamy. Rúra s výškou asi 1 ma priemerom 5–6 cm na zavlažovanie je inštalovaná 10 cm od jamy na južnej strane (10 cm rúrok by malo byť nad povrchom). Drenážna vrstva je zhutnená.

  Voda zo zavlažovacieho potrubia ide priamo ku koreňom a prebytočná vlhkosť ide do drenážnej vrstvy

 3. Pripravte pôdnu zmes dôkladným premiešaním zložiek:
  • úrodná pôda (horná vrstva);
  • 2 vedrá humusu;
  • 200 g superfosfátu;
  • 150 g draselnej soli;
  • 1 liter popola z dreva.
 4. Výsadbový otvor je do polovice naplnený pripravenou pôdnou zmesou, podbitý.
 5. V strede otvoru je vykopaný kolík a je urobená kopa zaliata 2 litrami vody. Sadenica je umiestnená na vyvýšenom mieste takým spôsobom, že púčiky na výhonku smerujú na sever a koreňová päta na juh.
 6. Koreň je zo spodnej vrstvy posypaný zemou. Okolo jamy sa ponechá nekrytý otvor 10–15 cm pod povrchom pôdy s polomerom 30–40 cm. Pôda je utlmená.

  Okolo sadenice je ponechaná diera s hĺbkou 10 - 15 cm a polomerom 30 - 40 cm

 7. Sadenica je uviazaná na kolíku.
 8. Ihneď po výsadbe je vhodné periosteálny kruh mulčovať o 5 cm. Sadenice vysadené na jeseň sú zakryté.

Niektorí začiatočníci sa sťažujú na veľkú hĺbku jamy a uľahčujú tak pristátie bez dodržania odporúčaní. Ale je to hlboká diera s výživným obsahom, ktorá sa nakoniec stane spoľahlivou ochranou koreňového systému hrozna pred silnými mrazmi a hnojivo bude kŕmiť krík po mnoho ďalších rokov. Ak sa výsadba vykonáva bez drenážnej rúry, potom sa vankúš z drveného kameňa nevyrába.

Polievanie

Na jar sa odporúča vykonať dve zalievania:

 1. Prvýkrát sa jarná zálievka vykoná, keď listy ešte nekvitnú a nočná teplota je vyššia ako 0 ° C. Zároveň sa používa teplá voda (5 vedier na rastlinu), ktorá pomáha prebudiť spánkový ker.
 2. Druhýkrát, aby sa hrozno dodalo vlhkosti, by malo byť ihneď po orezaní.

V budúcnosti bude Helios polievať mierne, ale pravidelne. Nadmerná vlhkosť negatívne ovplyvňuje kvalitu strapcov. V suchom počasí, raz týždenne, stačia hybridovi 2 vedrá v odtokovej rúre.

Zalievanie v drenážnom potrubí je kombinované s tekutým hnojením

Hlavne hrozno vyžaduje vlhkosť počas aktívnych vegetatívnych fáz rastu:

 1. Pred kvitnutím.
 2. Počas nastavenia bobúľ.
 3. Keď sú strapce zrelé.

Na konci jesene musí byť pôda v kmeňoch stromov nabitá vlhkosťou, pričom sa do nej pridá 2-3 krát viac vody ako pri bežnej zálievke. Pri jesennej vlhkosti doplňujúcej vlhkosť sa odporúča pridať pod každý krík až 300 g popola.

Vrchný obväz

Helios reaguje na kŕmenie pozitívne, ako každá odroda hrozna. Pretože pôda v výsadbovej jame je výživná, bude stačiť krík kŕmiť tekutými roztokmi hnojív.

 1. Na začiatku jari, ihneď po odstránení prístreškov, sa kríky oplodnia tekutým roztokom dusičnanu amónneho a nalejú sa do odtokového otvoru (120 g / 10 l).
 2. Do júla môžete vykonávať dve organické hnojivá spolu so zálievkou. Do potrubia sa naleje vedro s roztokom mulleinu (1:10) alebo kuracím hnojom (1:20), ktoré sa infunduje týždeň.
 3. Pre lepší vývoj trsov si v budúcnosti urobte 2 vrchné obväzy superfosfátom a draselnou soľou (2 lyžice. L. superfosfát a 1 polievková lyžica. Draselná soľ na vedro vody). Jeden vrchný obväz sa vykonáva po odkvitnutí, druhý - pred dozretím bobúľ.

Organické hnojenie sa kombinuje so zálievkou

V čase zafarbenia bobúľ by ste nemali robiť tekutý obväz.

Mulčovanie

Hrozno je vhodné ihneď po výsadbe mulčovať. Aby mulč slúžil ako spoľahlivý úkryt pred mrazom a dobre udržiaval vlhkosť, jeho vrstva by mala byť asi 5 cm. Veľkým plusom z používania mulča je, že tiež chráni pred burinou. Okrem toho sa pod organickými materiálmi spravidla chovajú červy, ktoré uvoľňujú pôdu, čo je veľmi dôležité pre vývoj kríka Helios.

Prístrešok na zimu

V regiónoch s chladnými zimami bez snehu potrebuje vinič Helios napriek svojej mrazuvzdornosti prístrešie. Bushové výhonky, rozdelené na 2 časti, sú zviazané, položené na agrofibre alebo polyetylén a zafixované pružným drôtom. Ďalej sú možné rôzne možnosti. Všetko závisí od dostupnosti krycích materiálov.

 • Niektorí obyvatelia leta posypú zem okolo naviazaných viníc a na vrchu ich pokryjú jednoduchou bridlicou.
 • Mnohé pokrývajú krycí materiál na inštalovaných železných oblúkoch, aby vinič neprišiel do styku s polyetylénom.
 • Najjednoduchším prístreškom je násyp z pôdy vysokej 25–30 cm, ktorý môže byť v zime navyše pokrytý hrubou vrstvou snehu.

Pod fóliou natiahnutou na oblúkoch hrozno dobre kryje

Prerezávanie

Kvôli vysokému výťažku často dochádza k silnému preťaženiu puzdra. Aby sa tomu zabránilo, je potrebný povinný formatívny rez. Tento postup sa robí skoro na jar, keď púčiky ešte nekvitli. Bush Helios vydrží zaťaženie až 35 očí. Preto na každom ovocnom viniči nezostane viac ako 6 - 8 púčikov.

Pri reze sa vytvorí ovocný článok, ktorý sa skladá z dvoch výhonkov: tohtoročná úroda dozrie na ovocnom viniči a náhradný uzol dá viniču budúci rok

Video: aké zaťaženie vydržia kríky Helios

Ochranné opatrenia

Vzhľadom na priemerný stupeň odolnosti Heliosu voči plesňovým chorobám potrebuje vinič pravidelné preventívne opatrenia. Kríky sa spracúvajú dvakrát - pred a po odkvitnutí. Na postrek sa používajú fungicídy:

 • 1% Bordeauxová kvapalina;
 • Ridomil Gold MC;
 • Acrobat MC;
 • Tiovit Jet.

Odrodové recenzie

Vinohradníci vo svojich recenziách poukazujú na vysoký výnos Heliosu, vynikajúce trhové vlastnosti a odolnosť voči chorobám. A najlichotivejšie recenzie si zaslúžila krásna kefa so zrelými bobuľami.

Neustála starostlivosť o Helios si určite budete môcť vychutnať výsledok starostlivej práce v podobe vysoko kvalitných voňavých strapcov. Veľa šťastia pri pestovaní tohto sľubného hybridu!

 • Tlač

Učiteľ podľa vzdelania. Mojím koníčkom je pestovanie kvetín. Snažím sa experimentovať s výberom záhradných a izbových rastlín (kosatce, saintpaulias). Zdieľam svoje skúsenosti s divákmi môjho kanála v službe You Tube.

Ohodnoťte článok:

(2 hlasy, priemer: 5 z 5)

Zdieľajte so svojimi priateľmi!


Pozri si video: Agenci - Zwiastun PL Official Trailer