Informácie o bobule Goji

Informácie o bobule GojiWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Črepníkové plody Goji: Pestovanie plodov Goji v nádobách

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Ak sa vám páči myšlienka pestovania plodov goji, ale chýba vám záhradný priestor, je ich životaschopnou alternatívou ich výsadba do nádob. V skutočnosti sú plody goji v kvetináči prekvapivo ľahké na pestovanie a údržbu. Viac sa dozviete v tomto článku.

Pestovanie viniča manželského: Informácie o rastlinách viniča manželského

Autor: Mary H. Dyer, autorka záhradnej redakcie

Manželský vinič je rýchlo rastúca rastlina, ktorá toleruje vlhkú piesočnatú pôdu a stojatú vodu. Je to tiež rastlina, ktorá produkuje goji. Získajte viac informácií o tejto rastline v nasledujúcom článku. Kliknutím zobrazíte ďalšie informácie.


Vysaďte malé exotické ovocie!

Ak máte chuť na sladké, ale nemáte príliš veľkú záhradu na pestovanie ovocných stromov, vyskúšajte výsadba exotických bobuľových kríkov ktoré prežijú v mierne podnebie.

Je to vynikajúci a jedinečný pôžitok.

Tu je výber z drobného exotického ovocia, ktoré odoláva chladu.


Čo sú bobule Goji?

Plody goji, ktoré sú pôvodom z východnej Ázie, sú nabité vitamínmi A a C. Majú tiež vysoký obsah antioxidantov.

Bobule goji, ktoré sa tiež nazývajú vlčí bobule, sú v Ázijských komunitách uznávané pre svoje zdravé vlastnosti po celé generácie. Akonáhle ich obyvatelia Západu „objavili“, cena a dopyt stúpali.

Z čeľade hluchavkovité plody bobúľ goji pochádzajú z dvoch úzko príbuzných druhov rakytníka. Toto sú Lycium čínsky a Lycium barbarum.

Kríky majú vo svojom prirodzenom prostredí asi 12 stôp vysokých, ale väčšina z nich je udržiavaná pod šesť stôp prostredníctvom prerezávania. Na jar sú mierne tŕnisté rastliny pokryté pekne fialovými kvetmi, po ktorých nasledujú červené bobule.


Sú skutočne takí zdraví, ako hovoria ľudia?

Bobule goji sú plné mnohých vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Sú spojené s mnohými zdravotnými výhodami, vrátane zlepšenia kontroly hladiny cukru v krvi, pomoci pri chudnutí, boja proti starnutiu a ochrany pred rakovinou.

Napriek tomu sú potrebné ďalšie štúdie na ľuďoch. Zdá sa, že väčšina výhod je spojená aj s koncentrovanou šťavou alebo čistenými extraktmi, ktoré obsahujú vyššiu hladinu účinných látok, ako by ste získali z čerstvých alebo sušených plodov kustovnice.

Okrem toho môžu byť plody goji a ich výrobky drahé.

Celkovo má zmysel zahrnúť ich ako súčasť celkovej zdravej výživy, ktorá zahŕňa celý rad iného ovocia a zeleniny.

Preposlané so súhlasom nášho spolupracovníka pre médiá Úradná výživa.

Organické USDA certifikované bobule Goji neobsahujúce GMO

Čo je klimatický feminizmus?

Klimatická kríza sa neúmerne dotýka žien - a predovšetkým farebných žien. Preto musia ženy pri riešení svojich riešení stáť.

Vlani na jeseň narazili dva silné hurikány Eta a Iota do Strednej Ameriky do dvoch týždňov od seba, spôsobili obrovské záplavy a zosuvy pôdy a zasiahli milióny ľudí, predovšetkým v Hondurase a Nikarague. Tisíce ľudí boli vykorenené z ich domovov a najväčšie utrpenie utrpeli ženy, mnohé s deťmi v vleku. Udalosti sledovali znepokojivý, ale známy trend: OSN odhaduje, že 80 percent ľudí vysídlených v dôsledku zmeny podnebia sú ženy. A nielen búrky, ktoré ich ovplyvňujú, vedcov v Indii zistili, že aj sucho najviac postihuje ženy, vďaka ktorým sú zraniteľnejšie ako muži voči strate príjmu, potravinovej neistote, nedostatku vody a súvisiacim zdravotným komplikáciám.

„Klimatická kríza nie je rodovo neutrálna,“ tvrdí spoluzakladateľka zborníka Katharine K. Wilkinsonová Všetko, čo môžeme zachrániť: Pravda, odvaha a riešenia v oblasti klimatickej krízy, kniha esejí a básní napísaných výlučne prispievateľkami. "Vyrastá z patriarchálneho systému, ktorý je tiež zapletený do rasizmu a belošskej nadvlády a extraktívneho kapitalizmu. A nerovnaké dopady zmeny podnebia sťažujú dosiahnutie rovnakého pohlavia."

Tvárou v tvár tejto realite musí svet prijať feministický prístup k riešeniu klimatickej krízy, dodáva. Patrí sem kolektívna misia zameraná na zmenu toho, kto je priekopníkom v riešení krízových situácií a aký bude prístup.

Multiplikátor nespravodlivosti

„Križovatky podnebia a spravodlivosti a feminizmu zahŕňajú neprimeraný dopad zmeny podnebia a celého klimatického kontinua na ženy,“ hovorí Jacqueline Patterson, riaditeľka programu NAACP pre životné prostredie a spravodlivosť. „Samozrejmosťou je aj závodná šošovka a ďalšie riziká, ktoré sú jedinečné pre ženy skupiny BIPOC a konkrétne ženy čiernej pleti.“

Zmena podnebia sa vyvinula v nespravodlivom svete a teraz prehlbuje zraniteľnosť a nerovnosť, ktorú zažívajú ženy, najmä tie, ktoré žijú vo vidieckych oblastiach alebo na globálnom juhu, a tie, ktoré sú černoškami, domorodými obyvateľmi alebo inými farebnými obyvateľmi. Patterson uvažuje o tejto nespravodlivosti v eseji „Na križovatkách“, ktorá sa nachádza v Všetko, čo môžeme uložiť zbierka. Začína anekdotou o prvom okamihu, keď videla kolíziu rasizmu, misogynie a chudoby s problémami životného prostredia ako dobrovoľníčka Mierového zboru vo vlasti svojho otca na Jamajke. Neskôr v kariére Pattersonovej ako aktivistky za ľudské práva pôsobiacej v medzinárodnom boji proti HIV / AIDS a rodovej nespravodlivosti sa dozvedela príbeh ženy, ktorá opustila svoj rodný Kamerun, pretože úroda v jej komunite vyschla, len aby sa stala obeťou znásilnenia a potom nakaziť HIV na hranici krajiny. „Tieto príbehy mi vytiekli slzy,“ píše. „Existuje pandémia ničivých dopadov na križovatke medzi násilím na ženách a zmenou podnebia.“

V dnešnej dobe sa Pattersonová vo svojej práci v oblasti environmentálneho súdnictva s NAACP zaviazala zabezpečiť, aby spoločenstvá v „hrozne zúfalých podmienkach, spoločenstvách, o ktorých sa ani len neuvažuje“, napríklad v krajinách bez tečúcej vody alebo elektriny, neboli vynechané. klimatického rozhovoru. To znamená nielen zahrnúť ich, ale zámerne ich uprednostniť a zabezpečiť, aby ich hlasy boli počuť na všetkých úrovniach. Pýta sa: „Ako zaistíme, že nebudeme pokračovať v neduhoch z minulosti, pokiaľ ide o predpoklad, že stúpajúci príliv zdvihne všetky člny?“

„Feministická klimatická renesancia“

Podľa Wilkinsona tieto nespravodlivosti súvisiace s klimatickou krízou tiež zdôrazňujú krízu vodcovských schopností. To, čo skutočne potrebujeme, ona a Všetko, čo môžeme uložiť spoluzakladateľka Ayana Elizabeth Johnson, morská biologička, píše, je „feministická klimatická renesancia“. Bez toho sa spravodlivá a živá budúcnosť stane nemožnou. „Výskum ukazuje, že vodcovstvo žien a rovnaká účasť vedú k lepším výsledkom v oblasti politiky v oblasti klímy, znižovaniu emisií a ochrane pôdy,“ dodáva Wilkinson.

Mnoho z najvplyvnejších lídrov v oblasti zmeny klímy v súčasnosti sú ženy. Na medzinárodnej scéne bola Christiana Figueres ako šéfka Rámcového dohovoru OSN o zmene podnebia architektkou historickej Parížskej dohody o klíme z roku 2015, ktorá vo svojej preambule upozorňovala na potrebu posilniť postavenie žien pri rozhodovaní o zmene klímy. Celebrity ako Jane Fonda upriamili pozornosť na klimatickú krízu prostredníctvom občianskej neposlušnosti a piatkov s hasičmi - inšpirované samozrejme aktivizmom švédskej tínedžerky Grety Thunbergovej a silným hnutím Piatky pre budúcnosť, ktoré začala. Rovnako vládne úradníčky v oblasti klímy. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová nedávno vyhlásila núdzový stav v súvislosti so zmenou podnebia a zaviazala svoju krajinu k uhlíkovo neutrálnemu stavu do roku 2025. Medzitým bola v Spojených štátoch vizionárkou projektu Green New Deal predstaviteľka Alexandrie Ocasio-Cortezová, plán pre od fosílnych palív smerom k budúcnosti čistej energie. A za posledných pár rokov vykonali skupiny ako Hnutie slnka, vedené Varshinim Prakashom, kritickú prácu pri zavádzaní klimatickej krízy do amerického verejného diskurzu.

Wilkinson a Johnson vidia štyri hlavné charakteristiky, ktoré zdieľajú vodcovia ako títo. V prvom rade uprednostňujú uskutočňovanie zmien pred tým, ako majú zodpovednosť. „Musíme prekonať ego, konkurenciu a kontrolu - všetko patriarchálne, rasistické, hierarchické riešenie, ktoré nám stojí v ceste, spaľuje veľa energie a bráni nám v spolupráci,“ hovorí Wilkinson.

Feministické vedúce osobnosti v oblasti podnebia tiež majú sklon k hlbokému záväzku k spravodlivosti a rovnosti. Potrebná je aj emocionálna inteligencia. „Toto je najväčšia výzva, s akou sa ľudstvo stretlo, a nebudeme to riešiť iba z našej prefrontálnej kôry,“ vyhlasuje Wilkinson. "Musíme k tomu dospieť ako celé ľudské bytosti. A to znamená smútok, neistota, zúrivosť, úzkosť, ale aj skutočne divoká láska."

A nakoniec, feministické vodcovské osobnosti v oblasti podnebia uznávajú, že budovanie komunity je predpokladom budovania lepšieho sveta. Komunita má neuveriteľnú múdrosť, zatiaľ čo „individualizmus nedosahuje dobré nápady, a určite zmysel pre cieľ a radosť,“ hovorí Wilkinson. Podpora tohto zmyslu pre spoločenstvo v širokom klimatickom hnutí je často prvým krokom, najmä ak spájate spojencov z rozdielnych skupín. Ako radí zakladateľka Centra pre právo a politiku Pobrežia Mexického zálivu Colette Pichon Battle, predtým, ako sa rôzne skupiny žien dostanú na prvé miesto, musia uzdraviť vzťahy a vyrovnať nespravodlivú sociálnu dynamiku, ktorá existuje medzi ich rôznymi komunitami.

Dobrá správa je, že ženy sú jedinečne pripravené prijať túto sociálnu a environmentálnu liečiteľskú prácu. „Ženy si museli vyvinúť schopnosť vyrovnať sa a rozvíjať svoje zručnosti, aby videli prežitie našich rodín,“ hovorí Patterson a dodáva, že starostlivosť o rodinu v najhorších podmienkach bola prenesená do DNA čiernych žien, ktorí nesú traumu z otroctva. „Ženy jednoducho museli,“ hovorí.

Wilkinsonová tvrdí, že vidí dôkazy o raste a sile feministického klimatického ekosystému zakaždým, keď sa otočí. Vedúce osobnosti v hnutí pre spravodlivosť a klímu pre mládež stelesňujú tieto charakteristiky a čoraz viac žien sa usadzuje za národným stolom (vrátane bývalej predsedníčky NRDC Giny McCarthyovej, ďalšej Všetko, čo môžeme uložiť prispievateľ, ktorý teraz riadi domácu politiku v oblasti klímy z Bieleho domu). "Existuje veľa známok toho, že toto cválajúce stádo je čoraz väčšie, rýchlejšie a silnejšie. A to mi dodáva veľa odvahy," hovorí Wilkinson.

Sila a radosť

Pre svoj neziskový projekt Všetko, čo môžeme zachrániť vyvinuli Wilkinson a Johnson víziu žien do roku 2030 zameranú na podnebie, ktoré im umožnia vytvoriť transformačné zmeny a zažiť hlbokú radosť zo svojej práce. Ich komunitne zameraný prístup k riešeniu klimatickej krízy uprednostňuje kolektívne zdvíhanie duchov jedného druhého a pomáha budovať dynamiku - obe slúžia ako protilátka proti temnote, ktorá niekedy môže osamelého klimatického bojovníka pohltiť. „Skutočne sa zaoberáme touto myšlienkou moci a radosti,“ vysvetľuje Wilkinson. „Sila je to, čo potrebuješ, aby sa zmeny udiali. A radosť je úprimne povedané, to, čo sa musíš neustále objavovať každý deň.“

Ak budú na čele klimatické feministky, bude možné získať viac zdrojov a investícií na transformačnú prácu v oblasti zmeny podnebia, ktorú už teraz robia cisgenderové a transrodové a nonbinárne vodcovia - vývoj riešení, výskum a písanie, komunitné organizovanie - často v noci alebo cez víkendy. Títo vodcovia a ich tímy môžu slúžiť aj ako príklady a inštruktori pre novovznikajúce klimatické feministky všetkých pohlaví a vekových skupín.

A samozrejme, aj muži môžu byť klimatickými feministkami. „Pre mužov je skutočne dôležitá rola a myslím si, že to začína počúvaním,“ hovorí Wilkinson. „A keď vezmeme do úvahy základné prístupy k vedeniu v oblasti podnebia, veci ako súcit, spojenie, tvorivosť, spolupráca, starostlivosť, záväzok k spravodlivosti, to všetko je otvorené pre ľudí každého pohlavia.“ Poznamenáva, že muži na pozíciách moci - či už majú kontrolu nad financovaním alebo platformami alebo vedú inštitúciu - môžu byť úmyselnejšími pri pomáhaní zmeniť tvár vodcovstva v oblasti podnebia. Môžu rozšíriť pozvánky na ďalšie ženy a ostatných z rôznych prostredí, aby priniesli nápady a viesť projekty, alebo môžu ustúpiť a nechať ostatných, aby sa rozhodli a stanovili víziu.

Takáto spolupráca je čoraz naliehavejšia. „Aj teraz, o 11. hodine, pokiaľ ide o klimatické opatrenia, toľko ľudí pri moci popiera, blokuje a zdržuje alebo dáva prázdne sľuby o tom, čo urobí,“ hovorí Wilkinson. „Je to absolútne zničujúce. Ale myslím si, že príliv sa obracia. Myslím si, že vyhráme.“

Dodáva, že írska bývalá a prvá prezidentka Mary Robinsonová zhŕňa situáciu perfektne sloganom k ​​svojmu podcastu Matky vynálezu: „Zmena podnebia je problémom spôsobeným človekom - s feministickým riešením!“


Top 10 vynikajúcich prínosov bobúľ Goji pre zdravie a krásu

1. Ako používať bobule Goji na liečbu cukrovky?

Bobule goji veľmi účinne prospievajú zdraviu diabetikov. Spotreba šťavy z goji bobúľ je zdravý spôsob, ako kontrolovať túžbu po cukrovke u ľudí s cukrovkou. Pomáha udržiavať hladinu glukózy v krvi pod kontrolou a pomáha pri kontrole náhlych výkyvov a výkyvov hladiny cukru v krvi. Užívanie doplnku goji bobule vo forme kapsúl môže tiež znížiť hladinu glukózy v krvi a môže dokonca pomôcť pri diabetickej neuropatii a iných fyziologických problémoch spojených s cukrovkou, ako je poškodenie obličiek, porucha funkcie pečene a ďalšie.

2. Ako používať bobule Goji prospieva regulácii cholesterolu?

Bobule Goji prospievajú kardiovaskulárnemu systému, aby fungoval dobre a hladko. Usadzovanie cholesterolu v tepnách vedie k stuhnutiu arteriálnych stien, ktoré bránia prietoku krvi a vedú k srdcovým príhodám. Denná konzumácia čaju z bobúľ goji môže zabrániť srdcovým príhodám, ateroskleróze, artériovým ochoreniam a srdcovému zlyhaniu.

3. Ako používať bobule Goji na prevenciu a liečbu rakoviny?

Vedecké výskumy odhalili, že konzumácia semien bobúľ goji môže podporovať apoptózu alebo smrť rakovinových buniek. Anti-metastatické vlastnosti bobúľ goji pomáhajú predchádzať šíreniu rakoviny a pomáhajú pri zmenšovaní zhubných nádorov.

Antikarcinogénne zložky bobúľ goji pomáhajú pri prírodnej liečbe smrtiacej rakoviny a nádorov. Spotreba doplnku z bobúľ goji pomáha v boji proti rakovine prsníka, leukémii a rakovine hrubého čreva.

4. Ako používať organické bobule Goji pre zdravie a krásu pokožky?

Je bezpečné piť čaj Boldo? Je to zdravé?

Zlepšuje rast vlasov

Spotreba doplnku z bobúľ goji pomáha pri posilňovaní folikulov a koreňov vlasov a pomáha pri raste dlhých a zdravých vlasov. Aplikácia masky z džúsu z plodov goji na pokožku hlavy a vlasov podporuje výživu a zdravý rast vlasov.

Prirodzene lieči lupiny a pokožku hlavy

Bobule goji prospievajú vlasom vďaka pôsobivej škále vitamínov, minerálov a silných antioxidantov, ktoré vyživujú pokožku hlavy a zabezpečujú ju pred oxidačným poškodením, vypadávaním vlasov, rozštiepením končekov a matnosťou vlasov.

Chráni vlasy pred mastnotou

Konzumácia plodov kustovnice čínskej reguluje nadmerné vylučovanie kožného mazu, vylučuje mastnotu vlasov a napomáha odcudzeniu vlasových folikulov. Lokálna aplikácia šťavy z bobúľ goji a jogurtu na pokožku hlavy pomáha pri jemnom odlupovaní pokožky hlavy a zabraňuje jej masteniu a masteniu.

9. Ako používať Goji Berry semená a džúsy pre zdravie gastrointestinálneho systému?

Bobule goji prospievajú tráviacemu systému tým, že pomáhajú pri trávení a napomáhajú pravidelnému pohybu čriev. Príjem organických bobúľ goji v prírodnej liečbe zápchy a podráždenej stolice. Pravidelné stravovanie bobúľ goji môže tiež bojovať proti žalúdočným poruchám, ako sú nadúvanie, bolesti žalúdka, voľný pohyb, reflux kyseliny, plynatosť, brušné kŕče a ďalšie.


Bobule rastú na kríkoch vysokých 3 až 5 stôp, s dlhými klenutými stonkami. Tieto bobule pramenia z jasne fialových kvetov v tvare lieviku. V neskorej sezóne sa potom tvoria oranžové guľovité bobule. Bush pochádza z Ázie, ale divo sa vyskytuje aj v Rusku, Číne, Turecku a Japonsku.

- Vystrihnite všetky palice blízko úrovne terénu. Na konci zimy alebo skoro na jar orežte všetky palice (alebo stonky), ktoré priniesli ovocie v predchádzajúcom roku. …
- Odstráňte všetky palice rastúce mimo stopu rastliny v rozmedzí 12 až 18 palcov. …
- Odstráňte nevzhľadné palice. …
- Tenšie ostatné palice. …
- Kravata. …
- Orezajte nežiaduce palice.


Pozri si video: Goji Sweet Lifeberry