Labrador - paradajka poddimenzovaná s bezprecedentným výnosom

 Labrador - paradajka poddimenzovaná s bezprecedentným výnosomWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Labradorská paradajka je jedinečná veľmi skorá odroda, nález pre severné oblasti. Nízky ker je pokrytý plodmi. Pestovať túto paradajku je veľmi ľahké, je oveľa ťažšie kúpiť jej semená.

História labradorských paradajok, kde sa dajú kúpiť semená

Asi pred 8 - 10 rokmi boli články o tejto odrode uverejnené v novinách "Záhradník", "Záhradný svet", "Dachniki", farebné fotografie boli pripojené k popisu jedinečných vlastností Labradoru. Mnoho záhradkárov, samozrejme, túžilo získať takúto paradajku. Jej semená však nevyrábajú ani nepredávajú rešpektované a známe poľnohospodárske firmy: „Gavrish“, „Aelita“, „SibSad“ atď., Preto ich nemožno nájsť v bežných obchodoch pre letných obyvateľov.

Odroda nie je zaregistrovaná v Štátnom registri šľachtiteľských úspechov, je distribuovaná zo súkromných zbierok amatérskych pestovateľov zeleniny a chovateľov samoukov. Semená labradora sa predávajú vo farebných vreciach pod značkami "Naša záhrada" (Moskva) a "Pomidom" - paradajky od Dmitrija Guseva (moskovský región). Obidve firmy sa nezaoberajú výberom a sortiment je doplnený semenami „spriatelených spoločností“. Okrem toho môžu byť Labrador vybíjaní online od jednotlivcov: Nikolaj Khoroshev (región Kostroma), Aleksandar Belyaev (G. Bryansk), Evgeny Fecha (región Perm), IP Logunov (región Tambov).

Semená labradora predáva veľkoobchodne poľnohospodárska firma „Naša záhrada“

V jednom z internetových článkov o Labradorovi sa autorstvo pripisuje obyvateľovi Smolenska Olegovi Funtikovovi. Tento pestovateľ zeleniny vytvoril škôlku Cheryomushki. Vo svojom katalógu však zverejnil poznámku, že sa venuje výberu melónov, tekvíc, kukurice a jeho zbierka paradajok pozostáva z najlepších zahraničných a domácich odrôd. Ale vďaka Funtikovovi sa objavil vylepšený labrador. Pestovateľ zeleniny pestuje na svojom webe všetky plodiny, vyberá to najlepšie pre osivo. V dôsledku mnohoročného výberu sa objavil nový labrador, ktorý sa od klasiky líši väčším ovocím a neuveriteľnou odolnosťou proti chladu.

Je možné, že nielen Funtikov, ale aj Gusev sa zaoberali vylepšovaním labradorských paradajok

Ukazuje sa, že Labrador nemá autora, respektíve je neznámy. Možno v budúcnosti bude jedna zo známych ruských poľnohospodárskych firiem venovať pozornosť tomuto rajčiaku, pridá ho do štátneho registra a stane sa pôvodcom odrody. Medzitým môžeme len predpokladať, že semená boli dovezené zo zahraničia alebo vypísané niekým na rovnakom Aliexpresse. Podľa názvu môže byť odroda pôvodom z polostrova Labrador, ktorý sa nachádza na východe Kanady. Koniec koncov, prevláda tu drsné subarktické podnebie, leto je krátke, priemerná teplota v júli je +7 ° C na severe a +18 ° C na juhu. A labradorská paradajka si práve získala srdcia Rusov pre svoju vysokú úrodu na pozadí veľmi skorej zrelosti a odolnosti voči chladu. Ale je to iba môj názor a tiež by som si chcel myslieť: čo ak je to práca nášho, domáceho, šľachtiteľa, ktorý odrodu pomenoval po Kanadskom polostrove, kde sa rajčiaky pestujú v extrémnych podmienkach.

Opis odrody

Paradajka je determinovaná, dorastá do výšky 50–80 cm, potom je korunovaná. Zrenie začína podľa rôznych zdrojov 60–70 alebo 78–85 dní po vyklíčení. Ak v máji vysadíte 45-dňové sadenice do skleníka, potom v júni budete zberať úrodu. V Labradore dozrievajú na kríkoch úplne všetky paradajky, nie je potrebné ich vopred zbierať a dozrievať. Navyše sú v klasickej veľkosti - 70 - 80 g, maximálne - 150 g.

Plody labradora majú podobný tvar a veľkosť ako jablká

Všetky plody sú jednotného tvaru a veľkosti, zaoblené, červené. Prvá kefa je položená na 6-7. Hárku, ďalšia - cez každý hárok. Plodenie je také bohaté, že niekedy nie sú viditeľné stopky ani listy.

Labradorská plodina sa nazýva sypaná.

Paradajku nemožno pripnúť, držať na poli, ale ker sa silno rozvetvuje. Najlepšie výsledky dosiahnu záhradníci pri riedení a pestovaní na 4 stonkách.

Labrador je odolný voči chladu, dáva ovocie pri nízkych teplotách, toleruje hmly, to znamená vysokú vlhkosť. Odroda je odolná voči chorobám, vďaka skorej zrelosti zanecháva dokonca aj neskorú pleseň. Paradajka je stvorená pre otvorenú pôdu, ale ak vysadíte niekoľko kríkov do skleníka, budete s paradajkami celé leto až do jesene. Ovocie v Labradore je nielen bohaté, ale aj dlhotrvajúce.

Ovocné zhluky na labradorovi sú položené cez každý list.

Samozrejme, hlavnou kvalitou každej paradajky je jej chuť. Plody labradora sú mäsité, viackomorové, šťavnaté, klasickej paradajkovej chuti s kyslou farbou. Odroda je vhodná na konzumáciu aj na konzerváciu, pokožka nepraskne v nádobách.

Video: prehľad labradorských paradajok

Pestovanie paradajok Labrador

Zasiať semená pre sadenice na konci marca - začiatkom apríla, v južných oblastiach môžete priamo do zeme, pod dočasným prístreškom a v severných oblastiach - v skleníkoch, pareniskách, teplých posteliach. Hĺbka výsadby - nie viac ako 1 cm. Priaznivá teplota pre klíčenie: +20 ... +25 ° C. Prvé výhonky sa objavia za 4-8 dní. Ak chcete, aby sa semená liahli skôr, namočte ich na 3-4 hodiny do šťavy z aloe, roztopenej vody alebo Epinovho roztoku.

Labrador je skutočne odolný voči chladu. Bežné paradajky potrebujú na aktívny rast, kvitnutie a tvorbu vaječníkov teplotu +22 ... +25 ° C a pre túto odrodu stačí +16 ... +18 ° C. Sadenice sa môžu uchovávať na chladnom parapete alebo balkóne, pokiaľ poskytujete dobré osvetlenie a udržiavate pôdu vlhkú.

Sadenice labradora dobre znášajú chlad, je možné ich držať na balkóne

Keď majú rastliny prvý pár pravých listov, nakrájajte ich na samostatné kvetináče. V období semenáčikov sú labradorské kríky kompaktné, neťahajte sa, nebudete ich musieť znova presádzať do priestrannejšej nádoby. Paradajky navyše nebudú stáť na parapete dlho, už po 1–1,5 mesiaci po oberaní je čas ich presunúť do záhrady.

Týždeň po zozbieraní sadeníc ich nakŕmte špeciálnou zmesou pre sadenice: Fertika, Agricola atď. Ak pestujete paradajky mimo domu, môžete zalievať nálev diviny, žihľavy alebo trusu nie veľmi príjemnou vôňou. Kŕmenie opakujte po 10 - 14 dňoch, najneskôr však týždeň pred vylodením na trvalé miesto.

Video: krmivo pre sadenice jaseňa

Pripravte si záhradu vopred. Pridajte na 1 m²: vedro humusu, 1 - 2 poháre popola z dreva a na kyslej pôde tiež 300 - 400 g dolomitovej múky. Vykopajte alebo uvoľnite vložením hnojiva do ornice. V rôznych zdrojoch sa hustota chovu pre Labrador líši v rozmedzí 3 - 6 rastlín na 1 m². Môžete samozrejme pestovať podľa zhutnenej schémy: 30x50 cm, aj keď je táto odroda štandardným kríkom, silno rastie. Ak plánujete pestovať na 4 stonkách, potom sadenice umiestňujte menej často - 50x50-60 cm.

Napriek nízkemu vzrastu bude potrebný podväzok k podperám, inak budú stonky ovešané ovocím ležať na zemi. Ovocie a kefy sú navyše pre malý kríček také ťažké, že sa vám lámu stopky a zelené paradajky sa rozpadajú. Niektorí záhradníci umiestnia štetce Labrador do sieťok na zeleninu a zviažu ich osobitne. Ďalšou možnosťou je neviazať stonky a trsy vôbec, pestovať ich na voľnom priestranstve, pod spadnuté kríky alebo podstielku dať široké dosky.

Nízko rastúce paradajky sa často pestujú bez podväzku, ktorým sa pod kríkmi šíri slama

Po výsadbe v záhrade ju na podporu hojne plodiacej rajčiny nakŕmte komplexnými hnojivami pre nočné tienidlá alebo univerzálnymi hnojivami pre zeleninu: Red Giant, BioMaster atď. Infúzie vlastnej prípravy z organických látok už nie sú vhodné, sú bohaté v dusíku a kvitnúce a ovocné rastliny tiež potrebujú draslík, fosfor, stopové prvky a vo vyváženej forme.

Zalievajte Labrador čistou dažďovou vodou raz týždenne, ale výdatne, aby ste nasiakli celý koreňový bal, ktorý sa nachádza v hĺbke asi 30 cm. Na vytvorenie kríka vyberte 3-4 najsilnejšie bočné vetvy, odstráňte zvyšok nevlastných detí. Bez zovretia kríky veľa prerastú, paradajka bude veľa zviazaná, ale bude tam veľa malých, preto vo vnútri bude málo dužiny, nepochopíte skutočnú chuť Labradoru.

Labrador je formovaný do niekoľkých stoniek

Úroda dozrieva. Podľa záhradníkov je produktivita jedného kríka od 2,5 kg do vedra. Ak máte radi túto paradajku s jej chuťou, vzhľadom a ďalšími vlastnosťami, potom zbierajte semená zo zrelých plodov, ktoré vyrástli na prvých dvoch zhlukoch najproduktívnejších kríkov. Potom budúci rok už nebudete musieť hľadať semená jedinečnej a vzácnej labradorskej paradajky.

Recenzie pestovateľov zeleniny

Labrador je vzácna odroda, semená si môžete kúpiť od súkromných zberateľov. Aj keď je táto paradajka umiestnená ako bezproblémová, pri dobrej starostlivosti bude produktívnejšia. Hlavné poľnohospodárske postupy pri pestovaní budú: odstraňovanie zahusťujúcich sa nevlastných detí, poskytovanie podpory alebo sušenie podstielky, napájanie a kŕmenie.


Tomato Labrador: recenzie + fotky

Keď sa blíži jar, ruskí záhradníci opäť uvažujú o výsadbe zeleniny, vrátane paradajok, na svojich pozemkoch. Pretože odrodový sortiment je obrovský, je veľmi ťažké urobiť výber aj pre skúsených pestovateľov zeleniny. Spravidla sa v nich pestuje nie jedna, ale niekoľko odrôd paradajok, aby sa neskôr mohli rozhodnúť, ktorá z nich je vhodnejšia.

Mnoho paradajok na trhu je stále nováčikom, nie každý pozná ich klady a zápory, takže musíte experimentovať. Je zrejmé, že je lepšie poznať súlad s opisom a vlastnosťami určitej odrody po jej vyskúšaní. Chceme pomôcť záhradníkom a predstaviť odrodu paradajok Labrador podľa vlastného uváženia.


Pozri si video: Jak sázet rajčata