Prerezávanie gaštanov: Ako orezávať gaštan

Prerezávanie gaštanov: Ako orezávať gaštanWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Teo Spengler

Gaštany rastú dobre aj bez orezávania - až 48 palcov (1,2 m) ročne - to však neznamená, že vyrezávanie gaštanov je strata času. Strihanie gaštanov môže udržiavať strom zdravší, vytvárať atraktívnejší strom a zvyšovať produkciu orechov. Orezávanie gaštanov nie je ťažké. Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo a ako orezávať gaštan.

Dôvody pre orezávanie gaštanového stromu

Či už pestujete jeden gaštan na záhrade alebo máte ovocný sad na komerčnú produkciu, najdôležitejším dôvodom na to, aby ste začali s rezom gaštanov, je zlepšenie ich zdravia.

Mali by ste odstrániť všetky vetvy, ktoré by mohli v budúcnosti spôsobiť problémy so stromom. Patria sem polámané konáre, choré konáre a konáre s príliš úzkym uhlom rozkroku.

Udržanie rovnováhy vášho gaštanu je tiež dôležité pre jeho zdravie. Zvážte začatie prerezávania gaštanov, ak sú konáre na jednej strane výrazne väčšie a ťažšie ako konáre na druhej strane.

Komerční výrobcovia gaštanov tiež orezávajú svoje stromy, aby pomohli zlepšiť produkciu. Orezávajú nízke vetvy, aby im umožnili prístup na strom bez toho, aby narazili hlavou. Strihanie gaštanov je tiež spôsob, ako obmedziť výšku stromu.

Kedy začať s rezaním gaštanov

Väčšina rezov gaštanov by sa mala uskutočňovať v zime, keď sú stromy v pokoji. Ak orezávate strom na tvarovanie alebo obmedzenie jeho výšky, urobte to v suchý deň v zime. Orezanie zlomeného alebo chorého konára by však nemalo čakať na zimu. Neváhajte a v lete začnite s rezaním gaštanov zo zdravotných dôvodov, pokiaľ je suché počasie.

Je nevyhnutné počkať, kým suché počasie nezačne rezať gaštany. Orezávanie gaštanu, keď prší alebo práve prší, sa nikdy neodporúča. Poskytuje chorobu ľahkým spôsobom, ako vstúpiť na strom.

Ak prerezávate počas dažďa, voda kvapká priamo do rezných rán, čo umožňuje prenikanie infekcie do stromu. Pretože gaštany po orezaní zvyčajne nekrvácajú šťavu, sú nové kusy zraniteľné, až kým sa nevyliečia.

Ako prerezávať gaštany

Ak uvažujete o tom, ako orezať gaštany, mali by ste začať používaním správnych nástrojov. Používajte nožnice na konáre s priemerom do jedného palca (2,5 cm) v priemere, nože na konáre s rozmermi od 2,5 do 6,3 cm a píly na väčšie konáre.

Centrálny vodiaci systém je najpopulárnejší na orezávanie gaštanov. V tomto systéme sú odstránení všetci vodcovia okrem najsilnejších, aby sa podporila výška stromu. Systém otvoreného centra je však preferovaný niektorými komerčnými výrobcami.

Bez ohľadu na to, aký systém sa rozhodnete použiť na orezanie gaštanu, nikdy neodstráňte viac ako jednu tretinu gaštanu za jeden rok. Pamätajte, že na tieňoch v tieni nebudete mať vôbec orech.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o gaštanových stromoch


Profil stromu pagaštan konský

Smrek / Evgeniya Vlasova

Veľký strom známy pre svoje kužeľovité, okázalé kvety, ktoré kvitnú v máji, pagaštan konský pochádza zo zmiešaných lesov v juhovýchodnej Európe a je pestovaný pozdĺž ulíc, parkov a iných vonkajších priestorov. Veľké, vzpriamené zhluky bielych kvetov stromu kvitnú neskoro na jar a môžu byť vysoké päť až 12 palcov. Od polovice leta do jesene na ne nadväzujú ostnaté zelené semená. Spolu s ich nádhernými kvetmi a semenami, gaštan konský tiež vystavuje zaujímavú kôru so skrútenými končatinami.

Nepôvodný strom môže byť trochu chaotický a ponúka len málo živých listov lístia, ale je vynikajúcou voľbou na lemovanie ulíc alebo na zaistenie určitého tieňa pred slnkom. Gaštan konský, ktorý je považovaný za tieň aj za okrasný strom, má svieži šíriaci sa baldachýn, ktorý je viac ako schopný blokovať slnečné svetlo a zároveň krajinnej architektúre dodáva vizuálny záujem a krásu.

Botanický názov Aesculus hippocastanum
Spoločný názov Strom z konského gaštanu
Typ rastliny Listnatý strom
Zrelá veľkosť 50-75 stôp vysoký, 40-70 stôp široký
Expozícia slnka Úplné slnko, čiastočné slnko
Typ pôdy Vlhká, dobre priepustná ľahká, stredná a ťažká pôda
PH pôdy 4.5-6.5
Doba kvitnutia Smieť
Farba kvetu biely
Zóny odolnosti 4-7
Rodná oblasť Grécko, Albánsko, Bulharsko
Smrek / Evgeniya Vlasova

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Evgeniya Vlasova

Smrek / Evgeniya Vlasova

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Evgeniya Vlasova

Smrek / Evgeniya Vlasova

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Evgeniya Vlasova

Smrek / Evgeniya Vlasova

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Smrek / Evgeniya Vlasova

Nichola Sarah / Getty Images

"data-caption =" "data-expand =" 300 "data-tracking-container =" true "/>

Nichola Sarah / Getty Images


Ako pestovať gaštan vo vašej záhrade

Mať vo svojej záhrade vznešený gaštan môže byť výzvou, ale určite odmenou! Tieto historické stromy poskytujú niektoré z najsladších orechov, ktoré vám prinesú sviatočné obdobie priamo na vašu paletu. Dozviete sa viac o tom, ako pestovať gaštan vo vašej záhrade.

Tieto stromy prirodzene rástli v Severnej Amerike tisíce rokov a produkovali nádherné maškrty pre ľudí i zvieratá, až kým ich v 20. storočí nevymazala choroba z gaštanu. Našťastie dnes huba nie je hrozbou, pretože sme vytvorili druhy gaštanov, ktoré sú náchylné na výskyt plesní, ako je americký gaštan odolný voči plesniam. Rovnako ako pri pestovaní čohokoľvek, aj tu musíte mať na pamäti niekoľko vecí. Tu je niekoľko rád a trikov, ako pestovať gaštany vo vašej krajine.


Na znečisťovanie pôdy najlepšie reagujú listnaté stromy a veľké kry. Tulipánový strom (Liriodendron tulipifera), ktorý je odolný v zónach odolnosti rastlín 4 až 9 amerického ministerstva poľnohospodárstva, zvyčajne dosahuje výšku 60 až 90 stôp, príliš veľkú pre väčšinu mestských pozemkov. Môže sa udržiavať lepšie zvládnuteľné pomocou pollardingu. Gaštan konský (Aesculus hippocastanum) je ďalší bežne znečistený strom. Dosahuje 50 až 75 stôp a je odolný v zónach USDA 3 až 8.

Európania historicky opaľovali stromy a kopili ich za účelom rýchleho rastu dreva na podpaľovanie, oplotenie a výrobu košov. Pollarding v súčasnosti bráni tomu, aby vetvy stromov zasahovali do elektrických vodičov a bránili chodcom a vozidlám. Používa sa tiež na udržanie veľkých stromov menších ako je obvyklé a na zníženie tieňa, ktorý vrhajú. Nový prírastok na niektorých stromoch je farebný a jeho povrchové úpravy vytvárajú neustále čerstvé konáre.


Orezanie je zvyčajne potrebné iba v prvých niekoľkých rokoch, aby sa strom vytvaroval do vhodnej formy - centrálny vedúci, upravený vedúci alebo otvorená váza (pozri obrázky). Väčšina orechových stromov rastie prirodzene s priamym kmeňom (centrálny vodca), ktorý vyžaduje iba malý rez.

Pre väčšie prenikanie svetla a vzduchu je potrebné občasné orezanie, aby sa otvoril stred stromu. Ľahký každoročný rez mŕtveho dreva alebo nemiestneho konára pomáha starším stromom omladením rastu a podporou lepšej produkcie ovocia.

Niektoré stromy môžu vyžadovať každoročné prerezávanie, aby priniesli to najlepšie ovocie. U broskýň je vrchol pri výsadbe prerezaný, aby sa otvoril stred stromu pre svetlo, ktoré by dovnútra mohlo dozrieť ovocie. Vetvy vyrastajú do tvaru vázy. Každú zimu sa pribúda, aby sa vytvorila lepšia úroda s plodmi väčších rozmerov. Ak je plodina príliš vysoká, môže byť potrebné zriedenie ovocia.

Čučoriedky a černice sa po zbere ovocia prerezávajú späť, aby cez leto vypestovali vegetatívne výhonky, ktoré prinesú ovocie budúceho roka. Hrozno sa cez zimu strihá späť k hlavným ovocným končatinám, aby sa podporila optimálna produkcia v budúcom roku.

Mnoho záhradkárov sa bojí orezávať, ale to by ste nemali. Ak sa naučíte vykonávať malý rez, bude to pre vaše stromy veľmi prospešné a zvýši sa ich produktivita.


Prečo, kedy a ako orezávať pekanové stromy

V perfektnom svete by matka príroda dala všetkým pekanovým stromom na záhrade priame, silné, symetrické konáre plné orechov v čase zberu každú jeseň. V skutočnom svete však žiaden pekanový strom nerastie - ani nezostáva - silný, zdravý a produktívny bez riadneho rezu začínajúceho v deň výsadby. Preskúmame základy efektívneho programu orezávania pekanových stromov.

Prerezávanie pri výsadbe

Toto je najjednoduchší rez pekanových stromov, aký kedy urobíte, pretože stromy sú malé a stratégia jednoduchá. Pomocou čistých, ostrých záhradníckych nožníc odstráňte jednu tretinu až polovicu stromu. To by vám malo zanechať kmeň alebo bič vysoký od 3 do 3 1/2 stopy.

Zatiaľ čo toto prerezávanie znie extrémne, na konci nasledujúcej jari sa tesne pod prerezávacím rezom objavia dva alebo tri silné výhonky. Jeden z nich sa nakoniec stane ústredným vodcom stromu.

Spiace sezónne rezanie mladých pekanových stromov

Prvé štyri alebo päť rokov po výsadbe orezávajte počas zimného spánku. Väčšina pekanových stromov rastúcich v zónach odolnosti rastlín USDA 6 až 9 je v období od konca novembra do februára v nečinnosti.

  • V prvom roku znížte najintenzívnejší výhonok na vrchole stromu o jednu tretinu na polovicu. Odstráňte zvyšok silných horných výhonkov. Tip orežte všetky bočné vetvy a výhonky s dĺžkou 1 až 1 1 stopy dlhé tak, že ich rastúce končeky zovriete o 2 palce.
  • V druhom roku znížte jednu tretinu na polovicu najsilnejšieho a najpriamejšieho streľby, aby ste si potvrdili pozíciu lídra. Druhý najsilnejší výhonok úplne odstráňte. Tip orezajte bočné výhonky s dĺžkou 12 až 32 palcov.
  • Počas tretieho a štvrtého roku odstráňte všetky bočné vetvy s rozmermi 1 alebo viac palcov okolo a menej ako 4 stopy od zeme. Zvyšné bočné vetvy a výhonky vyrežte špičkou.

Prerezávanie silných končatín lešenia

V období vegetačného pokoja štvrtého roku stromov prerezávajte, aby ste vytvorili silné lešenárske končatiny pre prístrešky. Odstráňte bočné vetvy nižšie ako 5 stôp od zeme alebo tie, ktoré zvierajú s vodidlom menej ako 45 stupňov.

Potom začnite špirálou odstraňovať zvyšné bočné vetvy, až kým nebudete mať okolo vodítka šesť až desať centimetrov od seba vzdialených 8 až 14 palcov.

Prerezávanie dospelých pekanových stromov

Ľahko prerezávajte zrelé pekanové orechy, alebo sa možno prestanú vyrábať na niekoľko rokov. Počas spánku sa držte korekčného rezu, aby ste odstránili:

  • Prekrížené, polámané, choré alebo mŕtve vetvy.
  • Vetvy a výhonky blokujúce vzduch a svetlo v strede prístreškov.
  • Nové pobočky rastúce pod uhlom menej ako 45 stupňov.
  • Nízke konáre, ktoré prekážajú pri polievaní alebo zbere.

Tipy pre záhradníka: Aby ste chránili svoje stromy pred plesňovými alebo bakteriálnymi infekciami, vždy rezné rezy zalepte vrstvou bielej latexovej farby.


Pozri si video: Ivan Hričovský: AKO A KEDY REŽEME DROBNÉ OVOCIE?