Ageratum - Asteraceae Family - Ako sa starať a pestovať rastliny ageratum

Ageratum - Asteraceae Family - Ako sa starať a pestovať rastliny ageratumWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

AKO RASTIŤ A STARAŤ SA O NAŠE RASTLINY

AGERATUM

ĽAgeratum je malá a nádherná rastlina široko používaná na ohraničenie pre svoje neuveriteľné a početné kvety, ktoré kvitnú aj počas leta, aj po ňom, a vytvárajú koberce jemne sfarbených kvetov.

BOTANICKÁ KLASIFIKÁCIA

Kráľovstvo

:

Rastliny

Clado

: Krytosemenné rastliny

Clado

: Eudicotyledons

Clado

: Asteris

objednať

:

Asterales

Rodina

:

Asteraceae

Milý

:

Ageratum

Druhy

: pozri odsek „Hlavné druhy“

VŠEOBECNÉ CHARAKTERISTIKY

Žáner Ageratum veľkej rodinyAsteracae a všeobecne známa ako ageratum, zahŕňa jednoročné aj viacročné bylinné rastliny, v závislosti od druhu, všetky pôvodom zo strednej a severnej Ameriky.

Jedná sa o malé rastliny, ktoré nepresahujú 50 cm, a sú veľmi cenené pre množstvo farebných kvetov, ktoré začnú kvitnúť v lete a používajú sa v záhradách ako jednoročné rastliny (to znamená, že sa obnovujú každý rok). Pestujú sa väčšinou trpasličí odrody, ktoré sú obzvlášť vhodné na okraj trávnika a na záhony.

Majú tuhú, vzpriamenú stonku, vo vnútri dutú a nerozvetvenú, z ktorej sa listy vyvíjajú priamo, striedavo usporiadané, šedozelenej farby s mierne zúbkovanými okrajmi. Na vrchole stonky sa vytvárajú kvety rôznych farieb, od modrej, cez ružovú až po bielu, podľa druhu a odrody, zhromaždené v dáždnikových kvetenstvách a porovnané s bohmi. Roztlieskavačky veľmi voňavé.

HLAVNÉ DRUHY

V rode je asi šesťdesiat druhovAgeratum ale jediný, ktorý sa bežne pestuje ako okrasná rastlina, je:

AGERATUM HOUSTONIANUM

Druh Ageratum houstonianum, pôvodom z Mexika, je rastlina, ktorá zostáva kompaktná a bežne sa pestuje ako jednoročná, pričom je trváca. Začína kvitnúť na jar a počas leta a časti jesene a vytvára kvety, ktoré kvitnú na vrchole stoniek, zhromaždené v strapcoch. Tento druh je veľmi bohatý na odrody, ktoré sa navzájom líšia farbou kvetov a výškou rastliny (viac či menej trpasličími odrodami).

Za svoje meno vďačí táto rastlina botanikovi W. Houstonovi, ktorý ju objavil v Mexiku.

KULTÚRNA TECHNIKA

Ageratum je ľahko rastúca vonkajšia rastlina, ktorá nevyžaduje osobitnú starostlivosť o plodiny.

Miluje úplné slnečné žiarenie alebo aspoň také expozície, ktoré mu umožňujú niekoľkohodinové priame slnečné žiarenie, aj keď znesie aj polotieňové expozície. V systéme dávajte pozor, aby ste sa vyhli príliš vetraným miestam.

Je to rastlina, ktorá sa musí pestovať v oblastiach s miernym podnebím, pretože teploty nesmú klesnúť pod 4 ° C.

Zalievanie

Pôda musí počas celého obdobia aktívneho rastu (jar - leto) vždy zostať vlhká (nenasiaknutá).

TYP PÔDY - REPOTU

ĽAgeratum, nie je to nijako zvlášť náročná rastlina prispôsobujúca sa akémukoľvek typu pôdy, pokiaľ je dobre priepustná, mäkká a má dostatočné množstvo organických látok. Preto sa odporúča, aby sa do pôdy vždy pridával piesok, ktorý podporuje odtok vody aj nadmerné zhutňovanie pôdy.

HNOJENIE

ĽAgeratum na celé jarné - letné obdobie sa prihnojuje každé dva týždne, hnojivo sa zriedi vo zalievanej vode a mierne sa zníži jeho rýchlosť v porovnaní s obsahom hnojiva.

Odporúča sa používať hnojivo, ktoré okrem makroelementov, ako je dusík (N), fosfor (P) a draslík (K), ako aj mikroelementov, ako je železo (Fe), mangán (Mn), meď (Cu), zinok (Zn), bór (B), molybdén (Mo), všetko dôležité pre správny rast rastlín.

PREREZÁVANIE

Spravidla rastlina Ageratum to sa nedá orezať. Odstránia sa listy a kvety, ktoré vyschnú, aby sa nestali nosičom parazitárnych chorôb.

KVETINOVÁ

ĽAgeratum začína kvitnúť v lete a pokračuje až do neskorej jesene.

Je vhodné, aby kvitnutie vydržalo dlhšie, pretože keď kvety vädnú, sú okamžite odrezané.

NÁSOBENIE

ĽAgeratum sa množí semenami.

ROZMnožovanie podľa semien

Rozmnožovanie semenami sa uskutočňuje buď na konci zimy, skoro na jar (február - marec), v zárodkoch, alebo neskoro na jar (apríl - máj), a to vysadením semien priamo doma.

Ak sú semená vysadené v zárodkoch, musia byť rozmiestnené na ľahkej pôde zloženej z rašeliny a piesku v rovnakých častiach a nezakopávané, pretože svetlo je dôležité pre klíčenie (to isté, aj keď sú vysadené priamo na poli).

Podnos obsahujúci semená musí byť udržiavaný na svetle a pri teplote okolo 21 ° C a neustále vlhký (pomocou navlhčovača pôdy pomocou rozprašovača) až do okamihu klíčenia, ku ktorému dôjde do 5 - 10 dní.

PARAZITY A CHOROBY

Kvitnutie je zakrpatené

Ak budú kvety zakrpatené, môže to byť nedostatočné vystavenie úplnému slnku.
Opravné prostriedky: Premiestnite rastlinu na slnko alebo aspoň na miesto, kde dokáže prijať najmenej 4 až 5 hodín priameho slnečného žiarenia.

Rastlina má tendenciu vädnúť

Ak má rastlina tendenciu rýchlo vädnúť, znamená to, že pôda nie je udržiavaná dostatočne vlhká.
Opravné prostriedky: polievajte pravidelnejšie.

Prítomnosť malých belavých zvierat na rastline

Ak spozorujete malý bielo-žltkasto-nazelenalý pohyblivý hmyz, takmer určite ste v prítomnosti vošiek alebo ako sa bežne nazývajú vši.
Pozerajte sa na ne s lupou a porovnajte ich s fotografiou na boku, sú neprehliadnuteľné, nemôžete pokaziť.

Opravné prostriedky: ošetrite rastlinu špecifickými pesticídmi, ktoré ľahko získa dobrý škôlkar. Spravidla ide o systémové produkty, to znamená, že vstupujú do lymfatického obehu rastliny, a preto sa vstrebávajú počas výživy hmyzu.

Listy, ktoré začínajú žltnúť, sa javia ako škvrnité so žltými a hnedými

Ak listy začnú žltnúť, budú sa javiť ako bodkované a následne sa tieto prejavy skrútia a získajú takmer zaprášený a padajúci vzhľad, určite prebieha útok červeného pavúka, veľmi nepríjemného a škodlivého roztoča.

Opravné prostriedky: používajte konkrétne akaricídne výrobky dostupné v špecializovaných centrách.

Prítomnosť hmyzu podobného malým bielym motýľom

Tento malý hmyz sú molice, známejšie akobiele muchy niektoré rastliny. Pochopenie, či sú to tí, ktorí zamorili vašu rastlinu, je jednoduché: iba ňou zatraste a ak sa objaví biely mrak, znamená to, že sú to oni. Sústreďujú sa hlavne na spodnej strane listov. Škody, ktoré spôsobujú, sa určujú odčítaním rastlinnej miazgy vďaka ich bodavým cicacím ústam a podľa vpichov, ktoré robia v tkanivách na ukladanie vajíčok. Produkujú tiež medovicu (jej trus, lepkavé cukry), ktorá môže spôsobiť dym a prenášať virózu.

Opravné prostriedky: ošetrujte špecifickými pesticídmi, ktoré sú k dispozícii v dobrej škôlke.

KURIOSITA “

Názov Ageratum pochádza z gréčtiny ageratos „Bez staroby“ na označenie dlhej doby kvitnutia.

Druh A. conyzoides je široko používaný v tradičnej medicíne na celom svete rôznymi národmi: v strednej Afrike sa používa na liečbu zápalu pľúc, ale najbežnejšie použitie je na liečenie rán a popálenín; v Indii bol a používa sa ako baktericíd; v Kamerune, Kongu a Brazílii sa tradične používa na liečbu horúčky, reumatizmu, bolesti hlavy a koliky.


Agerato-ageratum houstonianum-celestino

Agerato, Taktiež známy ako Celestino, je veľmi ľahko rastúca rastlina, ktorá v záhrade dáva veľké kvety a postriekanie farieb, a navyše je kvet vhodný na sušenie a zvykli sa z nich vytvárať nádherné kytice.

Ľageratum houstonianum ľahko sa pestuje v zemi aj v kvetináčoch a malých domčekoch na balkóne a terase, ideálne na lemovanie.

Najznámejší druh je pôvodom z Mexika, z ktorého pochádza väčšina odrôd nájdených na trhu.


Pri výsadbe ageratu na sadeniciach sme zistili, že je koniec marca. Ďalším dôležitým bodom je schéma výsadby. V pristávacej nádrži by vzdialenosť medzi najbližšími radmi mala byť 7-10 cm.

Malé semená by mali byť zasiate úhľadne, aby nedovolili zahustenie. V prípade ťažkostí môžu byť zmiešané s pieskom pre rovnomernejšie vysádzanie. Po vzídení výhonku sa stenčujú, pričom medzi najsilnejšími výhonkami zostáva vzdialenosť asi 2 cm.

Sadenice vysoké odrody Ageratum, kultivácia sa uskutočňovala tam, kde sa semená presádzali do otvorenej zemnej slučky 15-25 cm, plus kompaktné odrody - pozri diagram 10 pre voľný vývoj sviežeho kríka.


Agerato Nano | Tipy na starostlivosť a kultiváciu

Agerato Nano vytvára skutočný vankúš z kvety intenzívnej modrej farby, ktoré sú schopné transformovať kvetinové záhony vašej záhrady.

Agerato Nano je nízka rastlina (asi 10 cm) s jednou kvitnúce od mája do októbra. Perfektné na pestovanie v bordúrach, kvetinových záhonoch alebo kvetináčoch.

Význam: v jazyku kvetov a rastlín symbolizuje Agerato večnú a bezpodmienečnú lásku.

Agerato Nano požaduje odvodňujúcu, ale úrodnú pôdu bohatú na organické látky s neutrálnym pH. Pre správnu kultiváciu použitie upravené pôdy biologicky obohatené o mycorrhizae a príp bez rašeliny (tu príklad)

Uprednostnite umiestnenie v polotieň.

Môže sa vysievať od apríla do mája vonku (na zemi alebo v kvetináčoch) alebo vo februári a marci v chránenom prostredí (teplá posteľ alebo záhon ako toto alebo toto).

Semená musia byť umiestnené na povrchu vo vzdialenosti asi 40 cm od seba, na zvlhčenú pôdu, v skupinách 7 - 10 semien dávajte pozor, aby ste ich nezakryli, ale zhutnili ich zatlačením na zem. Udržujte vlhké až do klíčenia. Pre hustejší efekt znížte vzdialenosť medzi skupinami semien na 30 cm.

DÔLEŽITÉ: aby klíčenie prebehlo správne a aby kvet rástol zdravo a krásne, je nevyhnutné zvoliť semená Agerato Nano z vysoká kvalita s najnovšou zárukou výroby e sviežosť (tu príklad).

Pri sejbe na zemi, v kvetináčoch alebo na zárodkoch a pri presádzaní zmiešajte a granulované hnojivo pre kvitnúce rastliny, lepšie ak je obohatený mycorrhizae. Dávky a frekvencia:

 • Pozemné hnojenie: 50/80 gr na meter štvorcový tohto typu hnojiva každých 20/30 dní
 • Hnojenie na kvetináčoch s priemerom 30 cm: 5/6 gr tohto typu hnojiva každých 20/30 dní
 • Hnojenie na priemer hrnca 50 cm: 10/16 gr tohto typu hnojiva každých 20/30 dní
 • Hnojenie pri presádzaní: 6 g na každý liter pôdy tohto typu hnojiva

Pre dospelú rastlinu použite a tekuté hnojivo pre kvitnúce rastliny, prípadne obohatené o hnedé riasy, kombinované so závlahovou vodou. Dávky a frekvencia:

 • Každých 10-15 dní: 30 ml tohto typu hnojiva v asi 3 litroch vody.

Počas prameňa vodu hojne a pravidelne, vyhýbajte sa nadmerným množstvám a stagnácii vody. V najteplejších obdobiach zvyšujte počet zavlažovaní.

CHOROBY A ŠKODLIVÝ Hmyz

Agerato Nano môže byť vystavený problémom spôsobeným listový hmyz a radikály (hmyz, vošky, roztoče), proti ktorým je potrebné bojovať prírodnými spôsobmi vrátane preventívnych.

Príklady prírodné produkty použit:

 • ľanový olej (šupinatý hmyz, roztoče, ...)
 • pyrethrum (vošky, ploštice, ...)
 • neemový olej (molice, vošky, lepidoptera, ...)
 • mäkké mydlo (rozpúšťa všetku medovicu hmyzu a vyhýba sa fumaggini)

Trpaslík Agerato môže byť tiež napadnutý plesňové choroby (plesne / plesne / múčnatka, peronospóra, hrdza a chrastavitosť), ktorým možno zabrániť, aj keď ide o preventívne pôsobenie, zmáčateľným práškovým spôsobom.

Príklady produktov povolených v ekologické pestovanie:

 • poľnohospodárska síra pre múčnatku
 • oxychlorid meďnatý na iné choroby

Rodina: Asteraceae
Milý: Ageratum
Druhy: houstonianum


Silviovo agerato

A tu je druhý novembrový akvarel, ktorý mi poslala Silvia Molinari? Nie je to očarujúce? Znázorňuje ageratum (Ageratum houstonianum alebo caeruleum ), tiež nazývaný celestino, bylina patriaca do čeľade Asteraceae. Mexického pôvodu sa v našom podnebí pestuje ako jednoročná, vysoko cenená pre svoje svetlo modrofialové kvety, v perovitých hlavách kvetov (a v skutočnosti vo francúzštine sa nazýva plumetis,) ktoré kvitnú od jari do neskorej jesene.

Stonka je tuhá, vzpriamená, vo vnútri dutá a nerozvetvená, listy sú striedavé, šedozelené, s mierne zúbkovanými okrajmi.

Žáner Ageratum v skutočnosti zahŕňa asi šesťdesiat druhov, ten najznámejší a najpestovanejší je presne Ageratum houstonianum, ktorá si dala meno od botanika W. Houstona, ktorý ju objavil v Mexiku. Bolo získaných veľa odrôd, líšiacich sa farbou kvetov a výškou rastliny (nižšia ako druh, ktorá dosahuje výšku 50 centimetrov).

Kultivovaťa ageratum je veľmi ľahké: vysaďte ho na úplné slnko, tolerujte polotieň, do úrodnej a dobre priepustnej pôdy. V kvetináči použite mäkkú pôdu bohatú na organické látky a piesok, aby ste zabezpečili odvodnenie a zabránili zhutneniu. Pôda musí vždy zostať vlhká (nie však premočená). Tam, kde teplota neklesne pod + 4 ° C, je možné ju pestovať ako krátkodobú trvalku.


Na premnoženie celestíny sa útočí vošky a molice ošetrenie rastliny pred kvitnutím je možné eliminovať premytím rastliny a ošetrením špecifickými alebo biologickými insekticídmi. Pestovanie na zle vetraných miestach alebo príliš husto vysadených rastlín môže spôsobiť množenie botrytídy, ktorá rýchlo ničí lístie.

Nedostatok vlhkosti vedie k vzhľadu červený pavúk čo spôsobí, že listy žltnú a spôsobujú ich padanie, a to pôsobením nebulizácií pôsobiť proti tomu vrátením vlhkosti prostredia späť na optimálnu úroveň.

Ak kvitnutie je zakrpatené príčinou môže byť neprimerané vystavenie, preto rastlinu premiestnite na slnko alebo do polohy, kde na ňu trvá 4-5 hodín priameho slnečného žiarenia.

Kedy listy vädnú je to signál, že úroveň vlhkosti v pôde je veľmi nízka, stačí dávať pozor na zavlažovanie.


Ako transplantovať aeeratum na otvorenom teréne, pravidlá pre výber kvetu

Ageratum, ktoré bude následne transplantované do otvoreného terénu, musí byť ponorené dvakrát. Prvý výber sa uskutoční po objavení sa piateho listu na sadeniciach, sú transplantované do priestrannejšej alebo podobne veľkej nádoby, ale s veľkou vzdialenosťou medzi rastlinami.

Po 15-20 dňoch po prvej sa druhá úroda každej sadenice zmení na samostatné sklo alebo inú samostatnú nádobu. V tomto čase potrebujú sadenice pravidelné zavlažovanie a dostatočné osvetlenie.


Koniec mája a začiatok júna je optimálny čas, keď je potrebné vysadiť aeeratum na otvorenom teréne. Miesto, kde bude ageratum rásť, by malo byť ďaleko od prievanu, sadeníc vysadených na ostrom slnku. Pôda by nemala mať vysokú kyslosť, najlepšie preddrenážovanie pôdy.

Pôda je pred výsadbou dobre uvoľnená, sú tu urobené studne svieže kríky Ageratum v intervaloch 25 cm od najbližšej rastliny po miniatúrnejšie a poddimenzované - 10 cm.

Studňa je výdatne zalievaná, je do nej umiestnená sadenica agerata, je zakopaná, pôda je zhutnená a znovu zavlažovaná. Ďalšou starostlivosťou o kvetinu je zavlažovanie, kyprenie pôdy, odstraňovanie buriny a hnojenie každé 2-3 týždne.


Video: Grow Like The Pros: How To Take Root Cuttings