Starostlivosť o Gloxinia počas kvitnutia a po ňom

 Starostlivosť o Gloxinia počas kvitnutia a po ňomWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Gloxinia je úžasná rastlina, ktorú si pestovatelia úspešne pestujú aj doma. Priťahuje ľudí okolo seba neuveriteľne krásnym kvitnutím, ktoré si podmanilo mnoho sŕdc a ktoré boli počas leta príjemné pre oči. Ale aby vás váš miláčik nikdy nesklamal, mali by ste sa o neho náležite starať.

Gloxinia vo vnútorných podmienkach: bude kvitnúť alebo nie

Kvety Gloxinia, podobného tvaru ako zvončeky, okamžite upútajú okolie.

Kvôli tejto podobnosti dostal Gloxinia svoje meno: Gloken znamená v nemčine „zvončeky“.

Ich farba sa vyznačuje rôznymi farbami: sú tu zvončeky ružové, červené, bordové a fialové, najčastejšie však biele. Môžu byť navyše dvojité aj nedvojné; viacfarebné, ako aj s farebným okrajom okolo okraja. Prítomnosť vône v kvete závisí aj od druhu rastliny. Existujú odrody bez arómy a voňavé s nádhernou vôňou.

Pri správnej starostlivosti sa na stopke môže vytvoriť až tucet púčikov.

Jednou z hlavných výhod tejto rastliny je prikyvovanie kvetu. Pravdepodobne každý gloxinivore chce získať práve to. Ale pre také kvitnutie gloxinie sa musíte pokúsiť zhromaždiť čo najviac púčikov.

Stále sa odporúča odstrániť prvé púčiky, aby ste dosiahli sviežejšie kvitnutie.

Keď sa gloxínia šíri listami, kvitnutie rastliny trvá 4 mesiace.

Pamätajte, že počet prijatých stopiek a otvorených zvonov na gloxínii závisí priamo od starostlivosti:

 • rastlina potrebuje jasné a rozptýlené osvetlenie s dlhým denným svetlom - 12-14 hodín;
 • voľná živná pôda a pravidelné kŕmenie. Aplikujú sa v súlade s obdobiami vývoja rastlín: počas rastu zelenej hmoty - niektoré, počas tvorby púčikov - iné, v záhradníckych obchodoch si môžete kúpiť aj univerzálne hnojivá pre izbové rastliny vhodné pre každú fázu života rastlín . Takže počas rastu zelenej hmoty sa gloxínia napája vodnými roztokmi minerálnych hnojív. V apríli sa striedajú s fosforom, ktorý podporuje kladenie pukov. V tomto období rastlina začína formovať kvetné stopky a pripravuje sa na kvitnutie. Nebuďte horliví fosforom: privádza sa raz za mesiac.

Obdobie kvitnutia gloxinie možno predĺžiť stimuláciou jej opätovného kvitnutia, ktoré zvyčajne nie je také bohaté. Aby ste dosiahli opätovné kvitnutie, najskôr rastlinu starostlivo preskúmajte a nájdite miesto rastu.

Rastovým bodom je horná časť hlavného výhonku, vďaka ktorej rastlina získa hmotu

Ak je po prvom kvitnutí v gloxinii viditeľný rastový bod, potom vás čoskoro poteší po druhýkrát vzhľadom svojich luxusných zvonov. Ak rastlina nemá žiadny rastový bod:

 1. Odrežte takmer všetky listy a nechajte najskôr 2-4 spodné listy.
 2. Po chvíli sa v dutinách gloxinie objavia výhonky. Nechajte jedného alebo dvoch najsilnejších a slabých odštipnite.
 3. Potom nakŕmte gloxiniu dusíkatým hnojivom, aby sa urýchlil rast zelenej hmoty.
 4. Keď rastlina začne vytvárať púčiky, použite fosfátové hnojivo na stimuláciu kvitnutia.

Je tiež možné, že gloxínia kvitne celé leto a nemá dostatok sily na ďalšie kvitnutie: v takom prípade nie je potrebné ju odrezávať, pripraví sa na zimovanie.

Príprava na zimu

Na jeseň, po sekundárnom kvete, sa gloxínia pripravuje na spiace obdobie potrebné na načerpanie sily pre ďalšie kvitnutie. Listy gloxínie postupne vädnú. Čo robiť v tomto prípade?

Ak gloxínia kvitne aj v novembri, nechajte rastlinu odkvitnúť a potom ju zalievajte.

Gloxinia by sa v súčasnosti nemala kŕmiť. Jediná vec, ktorá sa praktizuje: na prípravu na spiace obdobie môžete rastliny raz prihnojiť draselným hnojivom (napríklad monofosforečnanom draselným). Keď sú listy úplne suché, zálievka sa úplne zastaví.

Pri príprave rastliny na zimovanie sa odožltnuté a zvädnuté listy odrežú a ponechá pahýľ 1–2 cm

Neodstraňujte okamžite celú nadzemnú časť gloxinie: pre úspešné prezimovanie a následné prebudenie rastliny musia výživné látky postupne prechádzať z listov a stonky na hľuzy.

Existujú dva spôsoby skladovania hľuzy gloxinie v zime:

 • v kvetináči so substrátom;
 • v igelitovom vrecku (vyhĺbená hľuza).

Pozrime sa na ne bližšie.

Zimovanie v zemi

Ak je vaša rastlina na zimu stále v kvetináči:

 1. Nádobu zakryte hľuzami (môžete ju posypať pieskom) paletou a zabalte do igelitového vrecka (vrecko nemusíte zväzovať).
 2. Gloxiniu schovajte na chladnom mieste s teplotou najmenej 10 ° CoZO.

Takéto skladovanie má nevýhodu: je potrebné zabezpečiť, aby hľuzy nevyschli a rastlina sa nezobudila skôr.

Ak vaša gloxínia zostáva v pôde na zimu, navlhčite pôdu raz mesačne, aby hľuza nevyschla.

Skladovanie vyhĺbenej hľuzy

Niektorí pestovatelia vykopávajú hľuzy gloxinie na zimné obdobie skladovania z črepníka a vložia ich do vreca. Tento spôsob skladovania je dobrý, pretože hľuzy sa predčasne nebudia.

Aby ste ich správne „uložili do postele“, potrebujete:

 1. Na jeseň vyberte hľuzy z črepníka a vložte ich do igelitového vrecka.
 2. Vo vnútri vrecka pridajte vermikulit na polovicu navlhčenou pôdou alebo pilinami. Vložte ju na 2-3 mesiace do chladničky v priehradke na skladovanie zeleniny, kde sa teplota udržuje na približne 12oC. V januári odstráňte hľuzy a umiestnite ich na teplé a svetlé miesto na prebudenie.

Na štítky obalov napíšte rozmanitosť gloxínií a dátum uloženia hľuzy na zimovanie, pretože skoré prebudenie môže nepriaznivo ovplyvniť kvitnutie.

Video: príprava gloxinie na zimu

„Nepokojné“ zimovanie

Ak gloxínia nie je na zimu uspaná, natiahne sa jej stonka a stane sa škaredou, navyše to ovplyvní kvitnutie: hľuza si ešte vyžaduje odpočinok. Ale mladé rastliny pestované zo semien nemajú pokojné obdobie: inak môže malá hľuza počas zimy zomrieť.

Keď zimujú gloxínie, ktoré nie sú v pokojnom stave, potrebujú ďalšie osvetlenie

Odchod po pokojovom období

V januári, po zazimovaní, keď sa vyliahnu prvé výhonky, sa hľuzy gloxinie vysádzajú do novej, výživnejšej pôdy. Na transplantáciu hľuzy:

 1. Opatrne ho vyberte zo zeme a odrežte zlé korene (zhnité miesta sa režú aj nožom, posypte rezne dreveným uhlím alebo popolom).
 2. Pred výsadbou sa hľuzy kvôli dezinfekcii ponoria na pol hodiny do slabého roztoku mangánu, asi deň sa sušia a vysádzajú sa do zeme, ktoré sa potiahnu filmom, až kým sa zo zeme neobjavia prvé listy.
 3. Skleník je pravidelne vetraný odstránením filmu ráno a večer po dobu jednej hodiny.
 4. Po výskyte prvého páru listov je možné fóliu odstrániť a do hrnca sa musí nasypať zemina, aby sa hľuza úplne pokryla zemou, bez zakopania klíčkov.

Môže sa stať, že sa gloxínia prebúdza príliš skoro a prvé listy sa objavujú predčasne zo zeme. V tomto prípade, ak je hľuza veľká a silná, potom je lepšie odstrániť skorý list, aby sa rastlina v budúcnosti nerozťahovala.

Nebojte sa: keď odstránite prvé výhonky, po chvíli na ich mieste vyrastú nové.

Nekvitne: 9 „prečo“

Stáva sa, že ani po dobrom zimnom odpočinku gloxinia nekvitne. Spravidla sú hlavnými dôvodmi absencie kvetov v gloxinii:

 1. Nesprávna starostlivosť a skladovanie.
 2. Stará hľuza. Aby gloxinia mohla kvitnúť, je potrebné zvýšiť zálievku. Polievajte aj mierne suchú pôdu.
 3. Infekcia alebo nadmerné kŕmenie hľuzy: rastlina stráca silu, čo v budúcnosti na kvitnutie jednoducho nestačí.
 4. Znečistená pôda. Keď je pôda infikovaná škodcami, je potrebné ju presadiť do inej pôdy, predtým ošetrenej vriacou vodou.
 5. Nedostatok svetla pri zvýšenej teplote vzduchu: stonky gloxinie sa tiahnu, obdobie kvitnutia začína oveľa neskôr alebo úplne chýba.
 6. Nesprávne použitie hnojiva. Rastlina bude reagovať na prebytok alebo nedostatok hnojenia žltnutím listov a zlým kvitnutím. Aby ste tomu zabránili, používajte hnojivo striktne podľa pokynov na obale.
 7. Návrh. V chlade a v prievane sa kvety gloxínie vlnia. Priaznivá teplota vzduchu pre ňu je 18-20oC. Kvetináč premiestnite na teplejšie miesto bez prievanu.
 8. Nedostatočná vlhkosť vzduchu. Suchý vnútorný vzduch vedie k oneskorenému kvitnutiu. Navlhčite vzduch položením pohára vody vedľa gloxínie.
 9. Nesprávny výber kapacity. V ideálnom prípade potrebujete nízky a široký kvetináč. Vo veľkom kvetináči trávi rastlina energiu na rast hľuzy, nie na kvitnutie. Ideálne rozmery pre hrnce: priemer - 12 cm, výška - 10 cm.

Pri správnej starostlivosti môže hľuza gloxinia žiť asi desať rokov a potešiť svoje okolie luxusnými zamatovými zvonmi. Čím je hľuza silnejšia, tým viac sa na nej vytvára stopiek, preto jej výberu venujte osobitnú pozornosť. A ešte jeden tip: s cieľom predĺžiť kvitnutie gloxínie včas odstráňte vyblednuté kvetenstvo. Pamätajte, že aby táto rastlina vo vašom dome mohla ľahko rásť a kvitnúť, musíte sa trochu usilovať.

[Hlasy: 3 Priemerné: 2.3]


Gloxinia vybledla - čo robiť ďalej, ako skladovať a starať sa o zimu

21. storočie je dobou špičkových technológií a neustáleho pohybu, takže všetci, od priemerného úradníka až po zúfalú ženu v domácnosti, sú pod stresom. Niekto je v tomto stave natrvalo, na iných sa „váľa miestami“ a obaja psychológovia radia spôsoby, ako sa z toho dostať. Šport, záujmové krúžky alebo mať domáceho miláčika. Čo však robiť pre tých, ktorí na všetky vyššie uvedené nemajú čas a energiu. Vynikajúcim riešením je izbová rastlina. Spathiphyllum, fialky, fikusy alebo možno exotické gloxinie?! Svojho majiteľa poteší nielen krásnymi, neobvyklými kvetmi, ale aj ničím neporovnateľnou arómou. Niet divu, že po vyblednutí gloxinie je ďalší postup asi najpopulárnejšou otázkou medzi začiatočníkmi aj medzi skúsenými pestovateľmi kvetov.


Musím orezávať a v akých prípadoch

Kontroverzná otázka medzi záhradkármi o potrebe orezania orchidey po odkvitnutí doma. V procese rastu tento postup nepotrebuje, bude plne rásť a kvitnúť. Odporúča sa však, aby kvety bledli v nasledujúcich prípadoch:

 • keď stonka žltne
 • ak má rastlina zelenú šípku
 • keď stopka vysuší
 • ak kvitnutie chýba dlhší čas, viac ako 6 mesiacov.

Pred správnym rezom orchidey po odkvitnutí by ste mali zistiť, ku ktorej odrode patrí. Existujú druhy rastlín, ktoré majú schopnosť znovu kvitnúť. V takom prípade musí byť proces prerezávania dočasne odložený, kým stopka nezačne vysychať.


Prečo orchidea nekvitne, čo mám robiť?

Keď z pohľadu odborníkov, ktorí starostlivo preštudovali rastové vlastnosti vašej odrody rastlín, nastal čas kvitnutia, ale nie je to tak, nedobrovoľne premýšľate nad otázkou, prečo nekvitne orchidea, ale rastú iba listy?

Tu by ste mali podrobnejšie pochopiť tri vlastnosti starostlivosti o rastliny, kde začínajúci pestovatelia robia chyby.

Medzi hlavné aspekty správnej starostlivosti patria:

 • Polievanie. Orchidea rastie v trópoch a spravidla sa tu pravidelne pozorujú suchá trvajúce najmenej mesiac. Tento argument núti človeka zamyslieť sa nad vhodnosťou pravidelného polievania orchideí, pretože ženy v domácnosti z dôvodu nevedomosti zalievajú rastlinu celoročne bežným spôsobom, hoci po odkvitnutí by mala byť orchidea obmedzená vlhkosťou. Nesprávna zimná údržba na jar nebude kvitnúť, preto použite vyššie uvedený spôsob a zabezpečte svojej rastline suchosť.
 • Osvetlenie. Ako už bolo spomenuté vyššie, orchidey potrebujú osvetlenie. To platí nielen pre letné obdobie, ale aj pre zimné obdobie. Je mimoriadne dôležité v zime osvetliť listy rastliny pomocou umelého osvetlenia, pretože v tomto období je málo denného svetla - deň je kratší. A kvôli zákazom uchovávať orchidey na parapetoch potrebuje táto rastlina v zime viac ako kedykoľvek predtým osvetlenie. Aby ste odstránili problém s nedostatkom kvitnutia, nainštalujte ďalšiu špeciálnu fytolampu. Vytvára vhodné rozptýlené svetlo a nevysušuje vzduch v miestnosti.
 • Teplota. Vyššie uvedený spôsob vytvárania teplotného rozdielu sa odporúča použiť v zimnom období. Orchidea je jedinečná rastlina, ktorá si vyžaduje prezentovaný pokles teploty. Rastlina sa teda cíti ako doma na vhodnom mieste pre rast. V lete sa odporúča vždy udržiavať orchideu na balkóne, pretože v tomto čase môžete vytvoriť vhodný teplotný režim pre aktívne kvitnutie. V zime je ťažké dosiahnuť také priaznivé podnebie, preto by ste mali aspoň otvoriť okná, aby ste vyvetrali miestnosť, kde sa nachádza rastlina.

Starostlivosť o orchidey starostlivo zvážte. Možno niekde naozaj robíte chybu. Aplikujte nápravu bezprostredne pred uplynutím stanoveného času kvitnutia.


Transplantácia vyblednutej azalky

Domáca starostlivosť o azalku po odkvitnutí zahŕňa aj presadenie kríka do novej nádoby. V prvých 3 - 5 rokoch by sa tento postup mal vykonávať každý rok. Po opätovnom nasadení kríka musíte každé 2 roky.

Podrobný algoritmus pre výsadbu rododendronov:

 1. Rastlinu vyberte zo starého črepníka a podľa potreby staré korene orežte.
 2. Hotový podklad sa kupuje osobitne. Môžete to urobiť sami. Za týmto účelom vezmite ľahkú mierne kyslú zeminu, rašelinu, humus a riečny piesok.
 3. Na dne nádoby je pokrytá 4 cm vrstva drviny z expandovanej hliny. Na vrch posypeme rovnakou vrstvou pôdnej zmesi.
 4. Na vrch je umiestnený krík a jeho korene sú narovnané.
 5. Pokrývajú ich zemou a nezanechávajú prázdne miesta.
 6. Zalievanie sa vykonáva usadenou vodou priemernej teploty.

Keď azalka vybledne, zmení sa jej odchod


Ako správne skladovať žiarovky

Pokyny na kopanie ľalií:

 1. Cibuľou vyberte pôdu z cibule.
 2. Odrežte výhonky tak, aby nemali dĺžku viac ako 5 cm.
 3. Cibuľovinami potraste, aby ste z koreňov odstránili prebytočnú pôdu.
 4. Korene zastrihnite tak, aby boli minimálne 5 cm dlhé, ale nie viac ako 10 cm.
 5. Vystrihnite všetky choré a poškodené korene: budú pôsobiť ako zdroj infekcie.
 6. Opláchnite žiarovky vo vode.
 7. Vydezinfikujte ich v 0,2% roztoku Fundazolu alebo v tmavom roztoku manganistanu draselného.
 8. Cibuľoviny vysušte na tmavom, dobre vetranom mieste.
 9. Pošlite ich na zimné uskladnenie.

Poskytnite optimálne podmienky skladovania, aby ste cibule udržali až do budúcej jari. Pre to:

 1. Pripravte si igelitové vrecko a mierne navlhčené piliny.
 2. Vo vrecku urobte niekoľko vetracích otvorov. Sú potrebné na to, aby žiarovky tvrdohlavo nezačali hniť.
 3. Cibuľoviny vložte do radov do vrecka a posypte ich vrstvou pilín.
 4. Vrecúško s žiarovkami odošlite na miesto, kde budú uložené počas celej zimy.

V miestnosti, v ktorej budú ľalie uložené, by mal byť mierne vlhký vzduch (50 - 60%).


Orchidea nechce kvitnúť

Použite cesnakovú vodu. Varenie nie je ťažké a nie dlhé:

 1. Olúpte 1 - 1,5 strúčiky cesnaku, pretlačte lisom.
 2. Pripravený 1 liter usadenej vody izbovej teploty dôkladne premiešajte s cesnakom.
 3. Zmes by sa mala lúhovať 1 deň na teplom mieste.

Hrniec s orchideou sa naleje 2/3 s pripraveným roztokom. Kvet držte v cesnakovej vode 30-40 minút, najviac však hodinu. Počas tejto doby sa vyživujú korene, vyživuje sa pôda. Potom sa voda vypustí. Táto technika sa odporúča vykonávať raz za 2 týždne.


Pozri si video: HOW TO PROPAGATE GLOXINIA PLANT BY DIVIDING A TUBER?