Tipy na pestovanie vodových melónov v kontajneroch

Tipy na pestovanie vodových melónov v kontajnerochWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Autor: Heather Rhoades

Pestovanie vodových melónov v nádobách je vynikajúcim spôsobom pre záhradníka s obmedzeným priestorom na pestovanie týchto osviežujúcich plodov. Či už robíte záhradné balkóny alebo jednoducho hľadáte lepší spôsob, ako využiť obmedzený priestor, ktorý máte, vodné melóny sú možné a zábavné. Pochopenie toho, ako úspešne pestovať melón v nádobách, si vyžaduje trochu vedomostí.

Ako pestovať melón v kontajneroch

Úspešné pestovanie melónov v kvetináčoch sa začína ešte predtým, ako zasadíte melónové semienko. Musíte si zvoliť hrniec, ktorý bude dostatočne veľký na to, aby sa v ňom vášmu melónu darilo. Vodné melóny rýchlo rastú a vyžadujú veľa vody, preto sa odporúča, aby ste mali nádobu s veľkosťou 5 galónov (19 kg) alebo väčšou. Uistite sa, že nádoba, v ktorej budete pestovať melóny, má dostatok odtokových otvorov.

Naplňte nádobu na melón črepníkom alebo inou pôdou. Nepoužívajte špinu zo svojej záhrady. To sa v nádobe rýchlo zhutní a sťažia vám rastúce melóny v nádobách.

Ďalej musíte zvoliť rôzne melóny, ktorým sa v kvetináčoch bude dobre dariť. Pri výsadbe melónu v kvetináčoch musíte hľadať kompaktnú odrodu, z ktorej vyrastie malé ovocie. Môžu to byť:

 • Mesiac a hviezdy melón
 • Cukor Baby melón
 • Crimson Sweet watermelon
 • Ranný melón melónu
 • Jubilejný melón
 • Golden Midget melón
 • Melón Jade Star
 • Tisícročný melón
 • Oranžový sladký melón
 • Solitér melón

Keď ste vybrali nádobu na vodné melóny, ktorú budete pestovať, vložte osivo do pôdy. Semeno by malo byť zasadené 3-krát hlbšie, ako je dlhé. Semienko dobre zalejte. Môžete tiež presadiť sadenicu, ktorá bola naštartovaná v interiéri, do pôdy. Či už sadíte semená alebo sadenicu, uistite sa, že všetky šance na mráz už pominuli.

Starostlivosť o vodné melóny v kvetináči

Po dokončení výsadby melónu v kvetináčoch budete musieť rastline poskytnúť podporu. Väčšina ľudí, ktorí pestujú melóny v nádobách, nemá dostatok priestoru. Bez akejsi podpory môžu aj vodné melóny rastúce v nádobách zaberať nesmierne veľa miesta. Podpora pre váš melón môže byť v podobe mriežky alebo týpí. Postupným rastom viniča ju trénujte.

Ak pestujete melóny v kontajneroch v mestskej oblasti alebo na vysokom balkóne, môžete zistiť, že nemáte dostatok opeľovačov na opeľovanie melónov. Môžete ich opeliť ručne a tu nájdete pokyny na to, ako sa ručne opeľujú melóny.

Keď sa na vašej nádobe objaví melón, bude potrebné poskytnúť mu ďalšiu podporu. Pomocou pružného pružného materiálu, ako sú nohavičky alebo tričko, vytvorte pod ovocím hamaku. Každý koniec hojdacej siete priviažte o hlavnú oporu vodného melónu. S rastom plodov melónu sa hojdacia sieť natiahne, aby sa prispôsobila veľkosti ovocia.

Váš melón v kontajneri bude musieť byť zalievaný každý deň pri teplotách pod 27 ° C a dvakrát vyššie pri týchto teplotách. Používajte hnojivo na báze vody raz týždenne alebo granulované hnojivo s pomalým uvoľňovaním raz mesačne.

Tento článok bol naposledy aktualizovaný dňa

Prečítajte si viac o vodových melónoch


Ako pestovať rastliny melónu

Tu je príklad, ako si tieto vynikajúce plody vypestovať vo vlastnej záhrade.

Vo svojej záhrade môžete mať veľa kvetov, bylín a jedlých potravín. Ale ak sa radi preháňate v sladkom, šťavnatom melóne v letnom letnom dni, mali by ste vyskúšať pestovanie týchto krás! Vodným melónom, ktoré sú pôvodom z púštneho podnebia na miestach ako Afrika a Palestína, sa v horúčavách darí. "Zvyčajne potrebujú asi 80 dní na to, aby vyzreli s teplotou pôdy trvale nad 70 stupňov," hovorí Venelin Dimitrov, vedúci produktový manažér pre zeleninu, bylinky a ovocie v Burpee. "Ale je možné ich pestovať vo väčšine častí krajiny, ak začnete s osivom skoro v interiéroch."

Tu je to, čo ešte potrebujete vedieť o tom, ako pestovať rastliny melónu.


Odrody vodného melónu

Odborníci zaznamenali viac ako 300 druhov vodného melónu. Z nich sa do vášho obchodu s potravinami dostane iba 50 odrôd. Ale keďže hovoríme o pestovaní vodových melónov v nádobách, musíte na tento účel nájsť konkrétne odrody. Vinič musí byť kompaktný a plody malé. Tu sú tie najlepšie odrody melónu, ktoré sa dajú pestovať.

 • Cukrové dievča: Odroda s nasadenými guľatými plodmi, ktorá má v priemere 7 až 10 libier. Dužina melónu je pevná a jemnozrnná. Zvyčajne je červená a veľmi sladká. Vonkajšia šupka je tmavozelená. Vinič má malú veľkosť, takže je ideálny pre nádoby.
 • Crimson Sweet: Ovocie je zvyčajne podlhovasté a váži do 25 libier. Hustá dužina je sladká s vysokou koncentráciou cukru. Má vysoký obsah lykopénu, čo vysvetľuje jeho popularitu. Vonkajší obal je svetlozelený s tmavozelenými pruhmi, zatiaľ čo na vnútornej strane je zvyčajne červený. Má malé čierne semená.
 • Žltá bábika: Ďalšia odroda s nasadenými plodmi s malými plodmi, ktoré vážia medzi 5 až 8 libier. Nebudete mať veľké problémy s pestovaním tejto odrody vertikálne v nádobe. Po dozretí dužina zožltne a je dosť sladká a šťavnatá. Šupka je zvyčajne svetlozelená s tmavozelenými pruhmi.
 • Jubileum: Podlhovasté ovocie váži asi 25 kilogramov, takže môže byť trochu zložité pestovať ho zvisle. Plody budete musieť držať pri zemi, pretože mriežka alebo plot nemôžu uniesť ich váhu. Nasadené mäso má jemnú textúru a je sladké. Koža je zvyčajne svetlozelená s tmavozelenými vzormi.
 • Mesiac a hviezdy: Populárna odroda s jedinečnou tmavozelenou šupkou a žltými škvrnami po celej ploche. Dužina je bledočervená, ale veľmi sladká. Okrúhle ovocie môže dosiahnuť asi 40 libier, takže na úspešné pestovanie tohto ovocia potrebujete určité skúsenosti s vertikálnym pestovaním. Aj toto je naočkovaná odroda.

Zo všetkých týchto odrôd je možno najlepšou na začiatok Žltá bábika. Je to kompaktné vinič s malými plodmi, ktorý sa vám za vašu tvrdú prácu odmení chutnými a sladkými vodnými melónmi.


Existuje mylná predstava, že melóny rastú dobre iba vtedy, keď sú zasadené do zeme. Som tu, aby som vám povedal, že rastú vynikajúco v kontajneroch, ale stále existuje niekoľko zásad, ktoré musíme dodržiavať.

Vodové melóny sú stredne zakorenené a aj malé odrody stále zaberajú trochu miesta. Zvyčajne pri pestovaní odrôd vhodných pre tento kontajner postačuje 10 až 20 galónový kontajner. Aj keď sa vám možno podarí utiecť s menšou nádobou, ako je 5-galón, nie je to ideálne.


Hneď ako sa na vašom melóne objavia prvé plody, budete musieť rastline poskytnúť ďalšiu podporu. Na vytvorenie hamaky pod plodom použite pružný a pružný materiál, ako sú pančuchové nohavice alebo nákupná sieť. Každý koniec závesu pripevnite k pevným bodom na pergole alebo podperách. Ako bude ovocie melónu rásť, hojdacia sieť sa natiahne, aby sa zmestila a podoprela väčšie ovocie.

Nádoby na melón by sa mali polievať denne pri teplotách pod 27 stupňov Celzia a dvakrát denne nad túto teplotu. Môžete mazať vodorozpustným hnojivom raz týždenne alebo hnojivom s pomalým uvoľňovaním raz mesačne.


Pozri si video: Jak si vypěstovat melouny?